QTelggr&ttsctte BïrtïhJfj. &tads-heri<L* hlcn. Gemeenteraad. Bij kon. besluit van den 2 is aan den hoer mr. J. Ij. de Bruyn Kops te 's Gravenhage verlof verleend tot het aannemen en dragen van het officierskruis der Orde van de Kroon van Italië. Den 9 werd door de aandeelhouders der inter nationale Crediet- en Bandelsvereeniging bij acclama tie besloten tot de uitgifte eener 6 pet. obligatie-lee ning van f 2.500.000, gesplitst in stukken van f 500 en f 1000, a pari aflosbaar in eens binnen 10 jaren. Uit de toelichting is geblekendat de opbrengst dezer leening niet moet strekkeu tot dekking van verliezen, doch als voorzorgsmaatregel wordt uitgeschreven. De inschrijving is op den 13 bepaald. Den 10 is te Amsterdam tot lid der Prov. Staten gekozen de heer A. L. Wurfbain (lib.) met 1051 van de 1653 geldige stemmen de heer mr. J. J. W. van den Biesen bekwam 385 en de heer W. Hovy 206 stem men tot leden van den gemeenteraad de heeren J. Co- ninckWestenberg en mr. D.Josephus Jitta (liberalen) met 1451 en 1365 van de 2486 geldige stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren mr. van Waterschoot van der Gracht 688, van Kijckevorsel 578, mi. Th. Heemskerk 437 en Hartgerink 357 st. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 9 in be ginsel aangenomen het voorstel van burg. en weth.om ter voorziening in den arbeidersnood een gedeelte der oude vesting te sloopen. De heer J.Vrijland heeft aan de gemeente Schiedam dezer dagen f 100.000 ter leen verstrekt tegen 3% p.ct. Ds. A. Jentink te Oostzaan heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Boskoop aangenomen. Te Uitgeest is tot gemeente-veldwachter benoemd P. Waagmeester, in plaats van Th. Vermeer, die ge durende 44 jaren die betrekking bekleedde. De katholieke leden der 2e Kamer hebben afge sproken op bepaalde dagen wanneer de Kamer bijeen issamen te komen ter bespreking der staatkundige zaken. De Vereeniging der Werkverschaffing te Uitgeest verkeert in bloeienden toestanddank zij de flinke medewerking der burgerij. Uit het jaarverslag van den Penningmeester bleek dat het batig saldo ruim f 300 bedroeg. Bij de aftreding van het bestuuruit 3 protestantsehe en 3 katholieke leden bestaande werden herkozen de heeren H. J. Garvelink als le en B. Zonjee als 2e voorzitter M. ltoos als le en P. Groen als 2e penningmeester terwijl de heeren J. Schermer en C. Zaadnoordijk respectievelijk als le en 2e Secre taris gekozen werden. Door flinke en eendrachtige samenwerking is deze nuttige instelling reeds velen tot zegen geweest gedurende het winterseizoen. ■I m—m "n mi n \m\ HMimiimnm Donderdag 11 December, 's Geavenhage. Tweede Kamer. De heer van der Scbrieck interpelleerde den minister van oorlog over het jongste besluit tot gamizoensverandering, dat hij in strijd achtte met het organiek besluit van 1881. De minister ontkende dit en wees op het gebrek aan ruimte in de kazernes te 's Bosch. De heer Seret stelde eene motie voor, waarbij overeenkomstig de meening van den heer van der Schrieck werd geconstateerd. De behan deling dezer motie is tot een naderen dag uitgesteld. Maastricht. De meeste wegen om de stad zijn over stroomd. De rivier is steeds wassend. De toestand wordt ernstig. Weenen. Een hevige storm in den nacht van Dins dag op Woensdag heeft groote verwoesting aangericht. Vele huizen dreigen intestorten. Ook zijo er dooden en gekwetsten. Den 10 had voor genoodigden het openbaar jaar- lijksch examen plaats van de leerlingen der muziekschool van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij van Toon kunst. Leeraren: de heeren Paul C. Koerman voor piano en zang en de heer H. Hofmeester voor viool. Een talrijk publiek bewees door zijne opkomst zijne belang stelling in en door veelvuldige toejuichingen zijne in genomenheid met de uitvoering. MW—P—M—W—BMM IHHIIOT iTIWilMHgWlffHTttBMKttWBMBKgfiliMHBMjljllWMflMij dit vuurtje te laten gevoelen dat zij zich niet zoo in eens overgaf. „Hoor eens", voegde zij hem dreigend toe, „ik ben er ook nog om een woordje mee te praten Gij moet u niet verbeelden dat ik geheel blindelings naar uwe pijpen dans." „Ik denk er ook geen oogenblik aan", antwoordde Albrecht doodkalm „maar gij zijt Mina's tantegij zijt haar zelfs tot eene moeder geweesteu daarom moet gij uwen zegen geven op onze verloving." „Moeten! Wel zeker, ik zou nog bevelen ook!" „Ik beveel niets. Zeg eens, Mevrouw, waarom zoudt gij eigenlijk niet toestemmen? Trouwen is toch geen misdaad „Achlieve tante", fluisterde eindelijk Minade oude vrouw om den hals vallend „zeg toch ja Die vreeselijke Australiër begint anders weer van voren af aan. En u wilt ons het kerstfeest toch niet bederven! We zenlijk, tantelief, ik wil graag, heel graag zijne vrouw worden." Wat kon tante nu nog tegen het huwelijk inbren gen Nog eene minuut bleef zij in gedachten verzon ken en zeide toen op vriendelijken moederlijken toon: „Eigenzinnig wil de oude vrouw niet wezen. Laat dan die verschrikkelijke Australiër zien hoe hij 't met Mina vinden kan Het was een vroolijk hoogst gezellig feestmaal, dat, bij het licht van den kerstboom dien avond ten huize van de firma Gebr. Buchwall werd gehouden Eer drie maanden waren verloopenwas Mina de gelukkige vrouw van Aibrecht Buchwalldie met den hem eigenen spoed zijn kwartier in de tweede verdie ping met den meesten smaak bad laten in orde bren gen. Mevrouw Celestine had zich bij deze gelegenheid niet karig getoond en ook was Elvira reeds haar va derlijk erfdeel uitgekeerd. Zij was voldaan en tevreden Zitting van Woensdag 10 December 1884. No. 14. Voorzitter de. burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenw. 14 leden. Afwezig de heer Preijer, met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat in het openbaar a. op 5 November aan puinoud ijzer enz. is verkocht voor f 226,—. b. op 15 November zijn verhuurd: 1. een stuk land te Z. en N. Schermer, voor 1 355 per jaar aan C. Bakker aldaar, (was t 328). 2. een stuk land te Ursem, voor f 92 per jaar, aan D. Veld- boer aldaar (was I 130). Ns. 1 en 2 van het burg. armbestuur. 3. het grasgewas langs de Mijzerkade, voor 1 205 per jaar aan P. Kuyper te Ursem (was 3I8). 4. het grasgewas langs den Twuiverweg te St. Pancrus, voor 41 per jaar, aan A. Rus aldaar (was t 55). Ns. 3 eu 4 van de gemeente Alkmaar. allen tot Kerstijd 1888. 5. de vissckerij in het afgesneden Kanaalvak en de overige wateren der gemeente, voor f 126 per jaar aan C. A. Bruin alhier, tot 31 December 1890 (was 174). c. op 18 November is aanbesteed de levering van boomen aan A. Boer te Boskoop voor t 749,55 (Raming f 775). d. op 25 November zijn verkocht 47 boomen in den Ber gerhout voor f 597,50. e. op 1 December zijn aanbesteed 1. het uitbaggeren van een deel van het Luttik-Oudorp enz. voor f 1648 aan H. Kuyper te Schoorl. (Raming f 1857,20). 2. het vernieuwen van 4 sluisdeuren enz. aan de Zes Wielen, voor f 1350, aan P. Vester alhier. (Raming f 1616). Voor kennisgeving aangenomen, Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering icgek. stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 21 Oct., waarbij de termijn van aflossing der tijdelijk in 1884 ter leen opgenomen gelden verdaagd is tot uiterlijk 31 Dec. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 October, waarbij besloten werd tot bet zich in rechten ver zetten tegen het rechtsgeding, tegen de gemeente Alkmaar aanhangig gemaakt door de weduwe G. Siebrands. 5. Besluit tot sluiting der gemeeuterekening over 1883 op f 367.609.59%, ontvangsten,361.119.53uitgaven, alzoo met 1 6490.06 batig saldozijnde geen enkele opmerking gemaakt. No. 3,4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Rapport der kamer van koophandel en fabrieken op het nader verzoek van de heeren Jacob van Gelder c.s. betreffende de vervroeging van den aanvang der graan- en zaadmarkt. Na ernstige overweging en een veelzijdig onderzoek kon zij evenwel niet tot eenstemmigheid geraken omtrent het advies dat in deze behoort gegeven te worden, zoodat zij meent niet beter te kunnen doen dan de afwijkende gevoelens kenbaar te maken. De tegenstanders van de vervroeging op negen uren meenen, dat onze kaasmarkt in bel rekking tot de daarvoor beschikbare ruimte buitengewoon goed is ingerichtmaar dat de minste stoornis in het opruimen der kaas aan de walzijde het plaatsen der groote kaas voor de panddeureu zou belemmeren. Waaneer de zaadmarkt ten negen uren aan vangt dan kunnen en behoeven de aanvoerders van graan en kaas niet ten tien uren bij het begin der kaasmarkt tegenwoordig te zijnzij zullen en kunnen toch evengoed later verkoopen maar houden daardoor de geregelde opruiming van de kaas tegenen veroorzakendat de vlugge afloop van den verkoop waardoor onze kaasmarkt zich zoo gunstig van de andere kaasmarkten onderscheidt, niet zou blijven bestaannu is de verkoop der kleine kaas bijna geregeld ten elf uren geëindigd. Eene proef neming wordt gewaagd genoemddaar het niet zoo ge makkelijk zoude zijn om de goede orde wanneer die eenmaal verstoord is te herstellen. De aanvang der graan markt om half negen uren zou ter gemoetkoming aan de daarbij betrokken belangen daarentegen wel wenschelijk voorkomen, mits de markttrein behoorlijk vervroegd werd. Een gelijk aantal andere leden acht het daarentegen zeer wenschelijk, om ten belange van den goeden gang van zaken op de graanmarkt te gemoet te komen aan den bijna algemeen geuiten wenschdat het marktuur vervroegd worde. Zij wijzen daartoe op de ingekomen adressen en op hetgeen reeds vroeger door deze kamer werd geadvi seerd. Eene verbeterde regeling der graanmarkt wordt algemeen door koopers en verkoopers wenschelijk geacht ten einde het mogelijk te maken dat op denzelfden dag te^en of na ontvangst van het verkochte betaald kan worden. Nu wordt betaald vóór de ontvangst en daaruit spruiten later reclames voort, wanneer beweerd wordt, dat de overige partij niet overeenstemt met de als monster die- i urnmrrrsftimiii 11—ni«niMTiiinrirriMMB<MMMawtt—hm—mummm—wjaagttaMMUWa—wemmmm— over den loop, dien de zaken hadden genomen en trotsch op hare beide schoonzoons, want ook Albrecht leerde zij weldra als zoodanig beschouwen. Hij stond bij baar in boog aanzien zijn woord was een orakel met echten moederlijken hoogmoed dweepte zij met hem. Zij had ook haar testament gemaakt; niet, om- dat zij maar een oogenblik aan sterven dachtmaar om zeker te zijn dat dan beiden meisjes bun wettig erldee) niet zou ontgaan. En toen eindelijk de geboorte van een fermen zoon van Elvira haar tot grootmoeder had ge maaktgaf zij eindelijk gehoor aan de wijsgeeriee huwe- lijkstheoriën van den majoor. Zij werd mevrouw Britz en heeft zich dezen stap nooit beklaagd. De Australiër had ei genlijk tot bet aangaan van dit huwelijk niet weinig bijge dragen bij had schoonmama duidelijk gemaaktdat zij niet meer dan verstandig zou bandelen door den majoor te nemen omdatzooals hij wel wistzij behoefte had om steeds een wezen om zich heen te hebben, dat be reid was zich in alles te voegen naar laren wil. De kleermaker Eiickert daarentegen vertelde aan ieder, die 't maar hooren wilde dat zonder bem en zijne slimheid de familiegeschiedenis van mevrouw Meubring nooit zulk eene gelukkige wending zou hebben genomen. Hoe 't zij zijne verdiensten werden in zooverre beloond dat de majoor en de gebroeders Buchwall hem nog lange jaren als zijne beste klanten bleven begunstigen. De firma werd spoedig eene der voornaamste van de stad. Hoe meer de zaken bloeiden en zich uitbreidden, met te meer arbeid en vlijt arbeidden de beide broeders om altijd meer vooruit te komen. „Elvira zei Otto vaak tot zijne jonge vrouw als zij met bun kind op den arm bij hem stond „wat heeft mijn broeder toch ontzaggelijke veranderingen in ons geheele leven teweeggebracht. Hoe geheel anders zou alles zijn als hij in Australië gebleven ware EINDE. nende marktzak. Ter voorkoming van de geschillen daar over ter beveiliging van het wederkeerig vertrouwen eu alzoo in het belang van den bloei der marktwordt de eerdere aanvang gevraagden of daarmede het beoogde doelzooals wel te verwachten iskan worden bereikt is de proefneming ten volle waard. Die redenen schijnen door een ieder gebillijkt te worden alleen de vrees voor belemmering op de kaasmarkt doet anders adviseeren. Of die vrees al dan niet gegrond ishangt slechts van een objectief oordeel af en wel van de vraag, of de verkooper van graan en kaas t ij d i g ter kaasmarkt zal zijn. Zoo jadan is er geen gevaar te duchten en het antwoord moet stellig toestemmend luiden. Ter graanmarkt worden toch vaste prijzen zelfs bij rijzing of daling, besteed, en binnen minstens een half uur weet ieder verkooper, waar voor hij aan ieder kooper kan afzetten. Ter kaasmarkt zijn de prijzen op denzelfden marktdag soms zeer afwisselend en krijgt een verkooper soms bij het afloopen der markt eenige guldens per 50 kilogram minder dan hem geboden werd. Het hoofdbelang roept dus den verkooper ter kaas markt, waar hij evenals nu stellig op zijn tijd present zal zijn, vooral en te eerder, wanneer zijn stapel aan de wa terzijde is geplaatst. Wat zonder schade voor de kaas markt kan geschieden strekt alzoo grootelijks en onbetwist ten nutte der graanmarkt. Mits de noodige en licht verkrijgbare wijziging in den tijd van aankomst der markttrein wordt alzoo anderzijds de inwilliging van het gedane verzoek aanbevolen. Ter lezing voor de leden gelegd, om in eene volgende vergadering behandeld te worden. 7. Verzoek van het departement Alkmaar der Nederland- sche Maatschappij ter bevordering van nijverheid, om het departement te schragenwaar dit noodig mocht zijn en met eene geldelijke bijdrage te steunenopdat het in staat worde gesteldbij gelegenheid der algemeene vergadering in 1885 Alkmaar's goeden naam en de verwachtingen omtrent het departement gekoesterd, met eere te h'.ndhaven, opdat de goede in 1874 verkregen indruk bij deleden dier maatschappij behouden moge blijven. Gesteld in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad. 8. Verzoek van de bewoners der Popelmanslaan, buiten het Nieuwlanderhekom in verband met de toegenomen bevolking dier buurt eene kleine verbetering der verlichting. Ter lezing gelegd, om daarop bij een eventueele uitbreiding der straatverlichting zooveel acht te slaan, als de raad ver meent te belmoren. 9. Verzoek van den heer I. Holtzom eervol ontslag als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onder wijs wegens veraudering van woonplaats. 10. Verzoek van dienzelfden heer, om eervol ontslag als regent van het burgerweeshuis, om dezelfde reden. Het gevraagde ontslag uit beide betrekkingen eervol verleend, onder dankbetuiging voor de daarin aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten. 11. Adres van Elmert de Boer, veehouder en landbouwer te Zijpe, waarbij hij naar aanleiding van het op nieuw ingediende verzoekom terug te komen op de afwijzende beschikking op het verzoek van eenige graanhandelaren, om de graanmarkt te 10 uur te doen aanvangen van welke beschikking hij met welgevallen kennis nam, den raad mededeelt, dat de be weering van adressanten, dat zij geen pressie willen uitoefenen, om door hun eigenbelang een anders belang te willen voorbij zien of te benadeelen naar zijne meening onjuist is, daar bij eene toestemmende beschikking dit zoo voor den bloei der kaasmarkt als voor de ingezetenen van Alkmaar en de veehou ders van omliggende gemeenten wel tiet geval zijnterwijl hij de voordeelen voor adressanten in de vervroeging van het marktuur der graanmarkt niet kan inzienwellicht omdat hij met de situatie van vervoer enz. niet genoeg op de hoogte is en hij over het gemak en de nadeelen daaromtrent beter kan oordeelenweshalve hij ze breeder zal uiteen zetten. De zaadmarkttot heden aanvangende na afloop der kleine kaas markt (11 ure), zou door die wijziging aanvangen te 9-ure waardoor de verkoopers uit Zijpe en omliggende gemeenten 1°. in de 2 laatste maanden des jaars genoodzaakt zouden zijn uiterlijk 's morgens 7 uur en alzoo geheel bij duister van huis te gaan; 2°. hun, zoo lang het vee op stal staat, de gelegenheid wordt ontnomenom vóór hun vertrek naar de markt hun vee te helpen afvoeren en 3". wanneer het in de weide loopt, niet in de gelegenheid zijn aan het bereiden hunner kaas de noo dige hulp te verleenendoor welke 2 laatste punten zij ge noodzaakt zijn die bezigheden aan anderen op te dragen dat niet zonder kosten gepaard kan gaandat hij bij toestemmende beschikkingin welk geval de zaadmarkt vroeger zal afloopen, almede genoodzaakt is met zijne aangevoerde kaas (middelbare) de tijd van verzet 2 uren langer te moeten wachtendat al mede niet zonder bezwaar en kosten gepaard kan eaan; dat door dat besluit schade zou worden geleden zoowel aan de kaasmarkt als door Alkmaar's ingezetenen, daar het naar zijn oordeel niet kan uitblijven, of verscheidene veehouders in dit gewest zullen zich genoodzaakt vinden, om hunne producten naar een andere markt te vervoerenom noch niet te spreken van pogingen tot het vestigen eener markt daarwaar zij nog niet bestaatdat het rekwest van adressanten door vele hand- teekeningen is voorzien kan toch, wanneer men nagaatdat enkele daarvan wellicht door omstandigheden gedrongen en an dere alleen het beroep van landbouwer uitoefenen, tot geen gunstiger beschikking aanleiding geven, om daardoor op een reeds vroeger genomen besluit terug te komen; redenen, waarom hijhet gevoelen uitdrukkende van vele veehouders in dit ge westverzoekt om genoemd adres, wanneer het op nieuw in behandeling mocht worden gebrachtin ernstige overweging te willen nemen en het daarheen' te leidendat de tijd der opening van de graan- en zaadmarkt onveranderd blijftom schade en onaangenaamhedenzoo noodig voor den bloei der kaasmarkt als voor Alkmaar's ingezetenen en voor veehouders uit Zijpe en omliggende gemeenten te voorkomen. 12. Adres van den heer A. Harmens Hzn., te Hoorn, belang hebbende bij de kaasmarkt alhier, waarbij hij te kennen geeft, dat hij vernomen heeft, dat eenige zaad handelarenniettegen staande het eens gevallen besluit, weder bij dien raad ven corps" een verzoek indienen en visites brengen bij de leden in bijzon der, om alsnog een besluit uit te lokken, waarbij veranderingen in het reglement worden gemaakt en voornamelijk om den aanvang der zaadmarkt te bepalen op 9 uren des morgens; dat hij, de insiuuatiën in dat verzoekschrift geheel ter zijde latendeden raad wijst op de volgende feiten: 1". de kaasmarkt te Alkmaar is beroemd om de daar heerschende orde eu regelmaat en de vlugheid, waarmede niet alleen de handel, maar ook de bezor ging en weging aan de kaas geschieden, een toestand, waaraan andere steden een voorbeeld zouden kunnen nemenbij 't spe len van 't carillon om ongeveer 10 uur staan zoowel koop- als landlieden gereed en het feit, dat 600 stapels kaas van eige naar verwisselen in 60 minuten tijds, is in Alkmaar geen zeld zaamheid de nieuwe maatregelom de zaadmarkt te 9 uur te doen aanvangen zal zeer spoedig ten gevolge hebbendat de thans op de kaasmarkt heerschende orde geheel verbroken wordt. Het feit toch, dat de tijd van 1112 uur, zooals nu, niet lang genoeg is voor de zaadmarkt, bewijst, dat schippers en boe ren te 9 uur ter zaadmarkt komendeom 0 uur niet gereed en dus niet tijdig op de kaasmarkt kunnen zijn. Het is zeer gemakkelijk personen, wier namen de discretie verbiedt te noe men, sprekende in te voeren, maar het is een feit, dat niet weg te redeneerea valtdat de verlangde maatregelgevraagd iq

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2