No. 150*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. TWEEDE BLAD. Z O NDAG 14 DECEMBER. jgittucttland. Iclegratiscbe fimctttcn. Jtigczmiben jStukfeen. ALKIAARSCHE COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen portemonnaie inhoudende 1 1,62 een tulen mutseen zwart sigarenpijpje; een wit kin- J dermandje; een zwarte armband met gouden plaatje; een ledige bruine portemonnaieeen blauwe shawl; een kinderportemonnaie met een cent. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Door de Afdeelingen zijn tot verslaggevers benoemd over; hoofdstuk VII B (Financien), de heeren van Baar, Vos de Wael, Hingst, de Vos van Steenwijk en van Houten; hoofd stuk IX (Waterstaat), de heeren Godin de Beaufort, Bahlmann, van der EeltzA. van Dedem en van der Sleyden hoofdstuk X (koloniën) en de west-indisehe begrooting de heeren van Gennep, van der Hoeven, Ruys, Duyvis en W. K. van Dedem; het voorstel van den heer Schepelde heeren Seretvan der Schrieck van WassenaerRooseboom en Rutgers. Bekrachtiging van provinciale belastin gen. R oord-Brabant. De vraag rees, of de bijdrage aan de Maatschappij tot verbetering van den toestand der bewoners van de kerkelijke gemeente St. Willebrord van provinciaal be lang kon worden beschouwd. Men antwoordde bevestigend gelet op het doelde zedelijke verbetering eener verwaarloosde bevolking. Zuid-Rolland. Verscheidene leden waren tegen het verleenen van provinciaal subsidie voor gemeentelijke be waarscholen en voor de Kweekschool voor bewaarschool-onder wijzeressen te Leiden. Aoord-Rolland. Eenige leden waren tegen het verleenen eener bijdrage aan de Onderwijzeressen- Kweekschool te Haarlem omdat provinciale besturen geen sub sidie voor instellingen in verband tot het lager onderwijs moesten geven. Eenige leden herhaalden hun bezwaar tegen de bijdrage aan de Tooneelschool. Zeeland Verschillende leden waren tegen provinciale bijdragen aan weduwen- of weezenbeurzen van onderwijzers zooals Hoor de provinciale besturen van Zeeland, Friesland en Groningen geschiedt. Limburg. Op nieuw hadden verschillende leden bezwaar tegen de bijdrage ter voorziening in de woning voor den bisschop te Roermond. Provincale heffingin Friesland. Verscheidene leden waren ingenomen met een hooger kanaalgeld voor stoom schepen dan voor andere schepen. Andere leden vonden die verhooging niet voldoende gerechtvaardigd zoolang het geheele kanaal, waarop de heffing zou plaats hebben, onvoltooid was. Overeenkomst betreffende o v e r d r a c h t a a n het Rijk van een gedeelte der Trippenhuizen te Amsterdam. Verscheidene leden hadden tegen de goedkeuring bezwaarop grond van den hoogen koopprijs en de belangrijke verbouwingskosten. Waar de schatkist 100.000 zal missen vroeg menof Amsterdam niet op minder bezwa rende voorwaarden eene plaats ten behoeve der Kon. Academie van Wetenschappen kon aanwijzen, en of die instelling niet afgeschaft of ten minste op eenvoudiger voet ingericht kon worden. Verkoop van gronden aan de gemeente Ber gen op Zoom. In antwoord op het geopperde denkbeeld om de beslissing betreffende den verkoop aan te houden tot de vaststelling der staatsbeerootingin verband met de vraag of de Hoogere Burgerschool aldaar zal blijven be staan, heeft de minister van binnenlandsche zaken ge antwoord dat de Rijks Hoogere Burgerschool met fijarigen cursus te Bergen op Zoom in volle werking iszoodat met groot verlangen wordt uitgezien naar het gereed komen van het definitive gebouw voor die school, ter vervanging van het ge woon heerenwoonhuis, tijdelijk tot school ingericht. De aan besteding van den bouw had in Juni j.l. plaats en de oplevering is gesteld op 1 Mei 1885. De motie van den heer Seret, den 11 ingediend en na de indiening verbeterd, luidt: »de Kamer, van oordeel, dat het kon. besluit van 7 Nov. 1884 No. 18 in strijd is met den algemeenen maatregel van inwendig bestuurgenomen bij het kon. beluit van den 5 Dec. 1881 (Staatsblad No. 189) gaat over tot de orde van den dag." De op dien dag aangevangen beraadslaging over de wijziging van hoofdstuk IX (Waterstaat) van 1883 werd den 12 voort gezet. Daarbij kwamen de leden van der FeltzGleichman en Blussé sterk op tegen de telkens stijgende suppletoire be grootingen en het overschrijden der uitgaven zonder vooraf gaande raadpleging met de Kamer. Eerstgenoemde kwam op tegen het maken eener draaibrug, in plaats van eene ophaalbrug, zooals toegestaan was. De minister van Waterstaat verklaarde reeds maatregelen tot bezuiniging te hebben genomen en op de tot bezuiniging gedane aansporingen te zullen letten. De post tot verhooging der brug werd aangenomen met 61 tegen 9 stemmen en het geheele ontwerp met 70 stemmen tegen 1 van den heer Bahlmann. Het voorstel tot het verleenen van f 150,000 subsidieto verdeelen over 2 jarenaan de hoofdcommissie voor de inter nationale tentoonstelling te A ntwerpen in 1885, werd verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Alle anti-revolutionairen (22) stem den tegen, alsmede 10 liberalen en 3 katholieken. De bij het' voorloopig verslag gemaakte opmerkingen werden nader uiteen gezet door den heer Mackay, terwijl de heer Verniers van der Loeff er tegen op kwam, dat de minister van waterstaat de Kamer niet geraadpleegd hadvoordat hij eenig besluit nam. Daardoor is inbreuk gemaakt op de vrijheid der Kamerleden. Zijdie voor het ontwerp stemmenmoeten dit doen uit hoffelijkheid tegenover Belgie. De heer Rutgers zal tegen stemmenomdat tentoonstellingen niets anders ge weest zijn dan openbare vermakelijkheden middelen van open baarheid en reclames voor de gemeentelijke schatkist. Voor de tentoonstelling te Amsterdam kon de schatkist niet gesloten wor den, maar thans wordt eene nieuwe reeks, die nog zeer groot kan worden, geopend. Hij keurt dit af en ontzegt aan de Kamers van Koophandel het recht, om over 's lands geiden te beschikken. Met de voorbeelden van vroegere tentoonstellingen voor oogen meent hijdat het krediet zal blijken onvoldoende te zijn. Hij offert geen 150,000 op aan een opwelling van hoffelijkheid. Men zou hem kunnen verwijtendat zijne zuinigheidop het betrachten waarvan zoo aangedrongen wordt, huichelarij zou zijn. De heer van der Feltz verklaardedat hoffelijkheid tegenover Belgie hem niet zou terug houden van het stemmen tegen subsidieevenals hij vroeger stemde tegen het verleenen van subsidie voor de tentoonstellingen te Amsterdam. De minister voerde tegen de bewering, dat de nijveren geen belang in de tentoonstelling stelden, aandat zich reeds 300 deelnemers aangemeld hadden; dat elke buitenlandsche tentoonstelling voor de nederlandsche nijverheid het aanknoo- pen van nieuwe betrekkingen ten gevolge had gehaddat eene nadere aanvrage nu niet meer te wachten was: dat de Kamer volkomen vrij en door de regeering niet gebonden wasdat deelneming aan deze tentoonstelling ook gewenscht is met het oog op défvriendschappelijke verhouding van ons land met Belgie. Daarna zijn met algemeene stemmen nog aangenomen eenige onteigeningswetten, waaronder dat voor den aanleg eener asch en vuilnisbelt voor Amsterdam onder Sloten, het ontwerp tot voorziening in het kas-tekort van de indische dienst over 1885, wijziging der begrooting van Curacao voor 1883en de ont werpen tot bekrachtiging der provinciale belastingen, nadat de minister van binnenlandsche zaken de daaromtrent gemaakte opmerkingen beantwoord had. Dat voor Limburg werd aan genomen met 39 tegen 6 stemmennadat de minister gezegd haddat er geene verordening wasdie de Staten van Lim burg belette, eene bijdrage te verleenen ter voorziening in de woning van den bisschop van Roermond. Het gold een ge ring bedrag. Daardoor werd geen inbreuk gemaakt op de provinciale zelfstandigheid. Hij schreef deze bijdrage toe aan de hooge achting, die de bisschop bij de inwoners genoot. De verdere behandeling der ontwerpen is bepaald na afloop der interpellatie van der Schrieck op den 15de Yoorzitter zal dan voorstellende indische begrooting voor 1885 den 16 te behandelen. De kredietwetten voor 1885 werden in deze zitting ingediend en naar de afdeelingen verzonden. Daarna zijn aangenomen 15 naturalisatie-wettenwet tot wijziging en aanvulling van hoofdstuk IV, IL, VII A. en VII B. der begrooting voor 1883; de minister van financiën verklaarde, dat de nieuwe re geling betreffende den vrijdom van landbouwzout aan de ver wachting beantwoordde en het gebruik van' dat zout meer en meer toe namwaarna de wet tot verlenging van den ter mijn betreffende de heffing en de verzekering van invoerrechten en accijnsen werd goedgekeurdbekrachtiging van onderhand- sche verkoopen van stukken grond te Terneuzen. Eenige leden van het Amsterdamsche studenten korps hebben aan hunne medeleden een schrijven ge richt waarbij zij hen uitnoodigen tot het schenken van bijdragen ter voorziening in den nood van arbeidersge zinnen zullende later beslist worden op welke wijze het best over de ingekomen gelden beschikt zal worden. Tot directeuren der pas opgerichte Nederl.-Indi sche Landbouwmaatsehappij zijn benoemd de heeren D. Piesoud-directeur van binnenl. bestuur in Ned. Indië thans te Haarlem, en A. R. J. Cramerus, oud directeur der Ned.-Indische Handelsbank te Amsterdam. Te Oosterend op Tessel zal eene christelijke school opgericht wordende gelden voor den bouw zijn bij inzameling verkregen. Het groote verschil tusschen den koopprijs van f 35000, nu besteed voor eene boerenhofstede aan den Oetewalerweg nabij Amsterdam met 2 bunders land, en den vroegeren koopprijs van f 120000, is een gevolg daarvan dat de toenmalige kooper zijn plan niet heeft kunnen verwezenlijken om het tot bouwterrein te be stemmen. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Me- demblik dr. J. C. Pool te Berkhout. Eenige collecteurs hebben bij de 2e Kamer hunne bezwaren tegen het aanhangige wetsontwerp tot her vorming der Staatsloterij kenbaar gemaakt. Zij meenen, dat 1°. de afschaffing van het klassikale stelsel2°. de opheffing der gedelegeerden le kl. en 3°. de buitensporige besnoeiing hunner provisie onvermijdelijk den ondergang der Staatsloterij ten gevolge moeten hebben. Bij kon. besluit van den 5 is Carl Selin direc teur der comptabiliteit der landbouw-academie te Stock holm benoemd tot ridder in de orde van den Ned. leeuw. Den 9 en 10 's avonds werd der schooljeugd van Egmond aan Zee een prettig feest bereid. Door milde bijdragen van vele ingezetenen was het hoofd der schoolbijgestaan door het onderwijzerspersoneelin staat gesteld ai den leerlingen een genoegeiijk feest te verschaffendat lang bij hen in aangename herinne ring zal blijven. Het schoolgebouw was daartoe door veler welwillende medewerking met groen en vlaggen versierd zoodat zulks reeds tot eene feestelijke stem ming noodigde. Het feest werd geopend met de voor stelling van een seiopticummenig komisch beeld of eenig ander schoon gezicht bracht de kinderen in ver rukking. Zoowel het gebruik van melk krentenbrood en gebak als een 80tal uitgedeelde prijsjes en eene optocht door de schoolalles afgewisseld door het zin gen van toepasselijke liederen deed de vreugde ten top stijgen. De vele aanwezigen toonden hunne belang stelling in dit kinderfeest dat uitstekend geslaagd is en de burgemeester was dan ook aller tolk toen hij den wensch uitsprak, dat dit eerste feest door nog vele mocht gevolgd worden. D. V., van Pettemerkluft, na afloop van de alk- maarsche markt vr jdag 1.1. naar huis rijdende, ver toefde in de herberg van A. H. te Schoorldam. Te half elf willende .vertrekken kwam men tot de ont dekking cat het paard met de kar inmiddels de stal verlaten had. Men reed naar Pettemerkluftin de meeningdat bet paard wel den weg naar huis zou hebben ingeslagen; toen men het daar echter niet vond, keerde men weder naar Schoorldam terugwaar het een eind voorbij bovengenoemde herberg met de kar te water werd gevonden waaruit het met veel moeite gered werd. Aangenomen het beroep naar Vlaardingen door ds. L. S. de Bruijn van Monnikendam. De wethouder te Ohe en Laak (Limburg) is wegens beleediging van den burgemeester veroordeeld tot 1 dag celstraf. De opbrengst der rijksmiddelen over de eerste elf maanden dezes jaars is f 94.231.640.01 tegen f 95.844.783.28 in gelijk tijdvak van 1883. De raming was 96.200.453.25. Alle provinciale landbouw-maatschappijen zijn tot het landbouw-comité toegetreden. Zoodra de afge vaardigden naar het aantal leden benoemd zijn zal de voorzitter der friesche maatschappij van landbouw de afgevaardigden oproepen. Herkozen als hoofdingeland van den Eilandspol ders de heer J. Veth te Rijp. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft het voor stel tot het verleenen van gemeentewege van een gou den medaille van ten hoogste 100 als prijs voor den eersten internationalen wedstrijd op schaatsen aangenomen. Den 10 waren de heeren L. van Dijk te Orthen en H. A. van Erp te 's Bosch voor f 175.800 laagste inschrijvers voor den bouw van een schutsluis en wer ken nabij Groenendijk bewesten Utrecht in het Mer- wedekanaal. De heer P. Butter, onderwijzer te St. Pankras, is op 800 jaarwedde benoemd tot len onderwijzer aan de school te IJmuiden. Te Sloten werd den 10 aanbesteed het maken van eene ziekenbarak een brandspuithuis en provoost onder één dak te Overtoom aan den laagsten van 16 inschrijvers G. Meineve te Overtoom voor f 2585. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 10 burg. en weth. gemachtigdom door de gemeente op de internationale tentoonstelling te Antwerpen in 1885, door enkele op groote schaal uit te voeren teekenin- gen, in hoofdzaak een overzicht te laten geven van de Handelskade Houthaven en kanaalwerken tot IJmui den, eene uitgaaf van 3000 a 4000 zullende vorderen. De gemeenteraad van Meppel heeft den 10 be sloten tot het aangaan eener 4 p.ct. leening van f 10000 ter bestrijding der kosten van in 1884 uitgevoerde openb. werken. Een verzoek van een ingezeten om vergoeding der schade, aan zijne woning bij een volks oploop veroorzaakt werd ter lezing gelegd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 10 Adair en Lijonsdie 55.000 ontstolen aan den bediende van de firma Koltoen hij ten kantore van de Asso- ciatiekas te Amsterdam waswelke gelden later teruggevonden werden in de omnibus van Haarlem naar Overveen, ieder veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf. Van dit arrest is dadelijk cassatie aangeteekend. Den 9 en 10 is aldaar behandeld de zaak van D. Tobias en E. C. Tobias, commissionairs in effecten te Amsterdam. Laatstgenoemdedie afwezig waswerd weerspannig aan de wet verklaard. Tegen eerstgenoemden werd door het openbaar ministerie vijf jaren tuchthuisstraf geëischt. Uitspraak den 15. Den 10 bad te Haarlem een algemeene vergade ring van inschrijvers van aandeelen in den op te rich ten nieuwen schouwburg plaatswaarin besloten werd tot het oprichten eeDer Haarlemsche Schouwburgver- eenigingmet algemeene stemmen werd de vroegere voorloopige commissie als bestuur gekozen, met het recht tot uitbreiding. Aan die commissie werd opgedragen in onderhandeling te treden met het dagelijksch bestuur en den gemeenteraad het ontwerpen van statuten en machtiging verleend tot het aannemen van inschrijvin gen van f 250. De inschrijvingen .bedroegen bij den aanvang der vergadering f 151.000. Van een inschrijver was bericht ingekomen dat werd tot het aannemen van inschrijvingen van f 250 besloten door hem vier dergelijke inschrijvingen kon worden aangenomen. Ook van verschillende andere zijden waren in dat geval inschrijvingen toegezegd. De commissie tot tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam heeft bekend gemaaktdat bij den burge meester van den Koning en de Koningin f 2000 inge komen warendat het bedrag der giften geklommen was tot ongeveer f 60000 dat de reeds aangevangen werkzaamheden krachtig voortgezet konden worden nu door den raad terreinen voor ophooging beschikbaar waren gestelddat den 10 zich 420 werklieden aan meldden om werk waardoor het aantal klom tot 1870. Het barkschip Nicolaas Beetsgroot ongeveer 190 tonnen bestemd voor de groote vaart en gebouwd voor eene reederij onder het bestuur van den heer W. A. Huygens te Amsterdam, is den 11 in tegenwoordig heid van den dichter goed van stapel geloopen. Zaterdag 13 December. 's Gravenhage. De regeering zal na de verwer ping der bijdrage van 150000 gulden voor de antwerp- sche tentoonstelling een nader voorstel aan het oordeel der Kamers onderwerpen. Maastricht. Het gevaar van overstrooming is ge weken. Londen. Volgens sommige bladen heeft de regeering na de afkeuring der mogendheden beslotende egyp- tische finantieele plannen los te laten. Engeland zou nu in Egypte een staatsbankroet af wachten. Aan de Redactie der Alkm. Courant. Met belangstelling is kennis genomen van uw „Stads- bericht" betreffende het vijfde jaarlijksche examen der Muziekschool van de hier gevestigde Afdeeling der Maatsch. t. bevordering der Toonkunst. Jammer alleen dat dit zoo kort wasik wenschte gaarne hieraan iets bijtevoegen. Die openbare les had meer waardeering verdiend. Zoowel om de groote vorderingen welke ook ditmaal wederom blijkbaar in den zang en het pianospel waren gemaaktals om het feitdat thans voor het eerst proeven werden afgelegd van vioolspel. In beide op zichten was er veel te roemen. De heer Koerman heeft waardig zijn naam opgehouden. Maar dat de heer Hofmeester zoodanige resultaten verkregen had, schoon zijne klassen eerst met 1° Mei j.l. waren geopend, ver- dieyde. niet minder aandacht. Bijvalsbetuigingen van het talrijk en aanzienlijk gehoor, ook uit naburige ge i/meenten bewezen ruimschoots de ingenomenheid van het auditorium. Te hopen als te wenschen blijft het evenweldat dit ook blijken mogen uit eene krachtige vermeerde-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5