No. lol. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 17 DECEMBER. DE; VINGER GQD& Prijs der gewone Advertentiën: NATIONALE MILITIE. fêniitnlftnb. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72); Roepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari ^uri negentiende jaar zijn ingetreden, (alzoo alle mannelijke ge borenen van 1866), om zicbingevolge art 15 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januari 1885 m het daartoe gereed gemaakte register voor de Rationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van net raadhuis alhierdes avonds van 5 tot 7 ure op Dinsdag 6, 13 en 20 Januari en it Vrij da q 2, 9 en 16 Januari 1885 en verder aan de gemeente secretarie De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militiepliohtige zeiven; bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis op zijn vader is deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beide overledenop den voogd. Burgemeester en Wethouders maken, tot recht verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bij genoemde wet gemaakte bepalingen, als: Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij wiens vaderot is deze overledenwiens moederol zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad n°. 11) 2°. hijdiegeen ouders of voogd hebbendegedurende de laatste 18 maanden voor 1*. Januari 1885 binnen Nederland verblijf hield 3». hij van wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf boude. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vaderof is deze overledende moederof zijn beiden overledende voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hemdie geen vader, moeder of voogd heeft ot door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1». de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten die geen N ederlander is 2#. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3». de zoon van den Nederlander, die, ter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaan uitzoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 I)pp 1884 De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft den pry's van het gas dat bij dag verbruikt wordtvermin derd op vijf centen per kub. el. De heer van Humbeeck oud minister van openbaar onderwijs, heeft zijn ontslag genomen als voorzitter der liberale vereeniging te Brussel wegens het verwerpen zijner voorstellen tot herziening van het reglement dier vereeniging. De gematigde liberale bladen ge'ooven dat zijne aftreding eene scheuring onder de liberale partij ten gevolge zal hebben. Burgemeester Buis, de oud-minister Graux de oud-gouverneur Heyvaert enz. hebben het voorbeeld des voorzitters dadelijk gevolgd. Het besluit der nederlandsche Tweede Kamer be treffende de tentoonstelling te Antwerpen heeft vol gens het ministeriëelgezinde Journal de Bruxellesin Belgie een ongunstigen indruk gemaakt. Wat ons aangaat zegt dat blad die altijd de goede verstand houding met onze noordelijke naburen hebben voorge staan wij betreuren dat besluit diep en hopen dat het niet voor goed zal zijn. In weerwil van het tekort op onze begrooting hebben wij drie jaar geleden niet geaarzeld, volgaarne f 250,000 toe te staan voor de tentoonstelling te Amsterdam. De nederlandsche af gevaardigden die tegen bet subsidie stemden hebben bet nederlandsche spreekwoord, vergeten omtrent „de zuinigheid die de wijsheid bedriegt." DUITSCHLAND. Er is weder een blauw boek ver schenen met 10 stukken betreffende Duitschland 's be langen in de Zuidzee. Uit de berichten van den keizerlijken consulairen agent op de Asia-eilanden en de bijgevoegde over zichten betreffende de duitsche Handels- en Plantage- Maatschappij in de Zuidzee en de buitenlandsche mede dinging in de onafhankelijke landen in het westen van dien Oceaan blijktdat aldaar de duitsche handel nog altijd de eerste plaats inneemt. "Werkelijk gevaar zou slechts te vreezen zijn van engelsch-australische mededingingzoodat Duitschland trachten moet, door vermeerdering van zijne consulaire en andere agenten en van zijne zeemacht in de Zuidzee de voor zijnen handel verkregen uitkomsten te verzekeren. R ij k s d a g. Den 11 is na uitvoerige beraadslaging een voorstel tot wederinvoering van hooger beroep in alle strafzakenuitgezonderd voor diewelke onder eene jury vallen naar eene commissie van 14 leden verwezen. ENGELAND. De heer Bradlaugh is van bet vonnis van het hof in hooger beroep gekomen. Beitsch-Indie. Den 8 is de nieuwe Onder-Koning, lord Dufferin te Bombay aangekomen. FRANKRIJK. Generaal Fleury, een der grootste voorstanders van het Keizerrijk en een der beste vrienden van Keizer Napoleon III, is den 12 in den ouderdom van 69 jaren overleden. Te Lyon zijn drie hoogere ambtenaren bij het be stuur der stedelijke accijnseu in hechtenis genomen, op grond van plaats gehad hebbende verduisteringen, ge durende 2 a 3 jaren tot een bedrag van eenige miljoe nen. Een der medeplichtigendie niet tevreden was met de verdeeling van den buitheeft de zaak aan bet licht gebracht. Kamer. Den 13 werd de behandeling der staats- begrooting voortgezet en ten einde gebracht. Zonder bijzondere voorvallen werden de begrootingen voor ma rine openbare werken en posterijen goedgekeurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen zijn in den avond van den 9 ernstige ongeregeldheden voor gekomen onder de studenten in de medicijnen bij ge legenheid van eene bestuursverkiezing in een hunner vereenigingen. De vergaderingen van die vereeniging waren in den laatsten tijd zeer woelig door de po gingen van hen die tegen de joden zijn, om de meer derheid te verkrijgen. 140 Studenten waren bijeen, om aan de verkiezing deel te nemen en buiten het ver gaderlokaal stonden nog honderden studenten. De ver kiezing liep met twee stemmen meerderheid in het na deel van hen die tegen de joden zijn en de minder heid wreekte zich met het roepen van „Weg met de Joden Toen daarop de joodsche studenten op een twintig na vertrokken waren vielen zij hen met stok ken aan en toen de aangevallenen er eindelijk in slaag den den uitgang te bereiken werder zij daar door de buiten gebleven studenten nog erger toegetakeld. Er werd zelfs van messen gebruik gemaaktzoodat velen ernstig verwond raakten. In het oostenrijksche Huis van Afgevaardigden is den 12 door dr. Rieger een door 104 boheemsche suikerfabrieken onderteekend verzoekschrift ingediend om schorsing der suikerbelasting wegens de bekende daling der suikerprijzen en de schorsing van betaling der boheemsche maatschappij van grondkrediet. Pogin gen om die maatschappij staande te houden waren nog niet gelukt. Dit voorstel werd spoed vereischend ver klaard en naar de belasting-commissie verwezen. ZWITSERLAND. De leden van den bondsraad zijn allen voor de eerstvolgende 3 jaren herkozen. De onder voorzitter van het Eedgenootschap de heer Schenk hoofd van het departement van buitenlandsche zaken is gekozen tot voorzitter met 100 van 161 stemmen en de heer Deucher hoofd van het departement van jus titie, tot onder-voorzitter met 84 van de 166 stemmen. EGYPTE. De regeering is in hooger beroep geko men van het vonnis der rechtbank in eersten aanleg van den 9 waarbij zij in het tegen haar door de staats schulden-kas aanhangig gemaakte geding veroordeeld is tot terugbetaling van alle door haar onwettig ont vangen sommen. By dat vonnis zijn bovendien de min. van financiën de algemeene ontvangersbelast met de dienst der schuld enz., persoonlijk verantwoordelijk gesteld 2) De misdaad was echter te verschrikkelijk, dan dat zoo gemakkelijk deze gedachte ingang zou kunnen vinden: de jonge man gaf bovendien in het minst niet den indruk van° een gewetenloozen schurk. De verdenking moest zich dus op de zieke zuster van den vermoorde rich ten. Doch verloor zij door de misdaad niet haren eeni- gen steunkon zij verwachten dat de neef meer voor haar zou zijn dan de broeder Dit was slechts dan mogelijk wanneer de neef haar medeplichtige was Een commissaris van politie moet de laatste zijn die aan het toeval gelooften zelfs waar dit de schuldige is moet hij vragen of dit zonder de mede werking van een derde had kannen geschieden. Wan neer hier de bewijzen voorhanden geweest waren dat de arsenicum alleen door verwisseling der zakjesin plaats van suiker, in de pot gekomen was dan viel er niet slechts eene onbegrijpelijke onvoorzichtigheid te bestraffen doch bleef ook nog de vraag ter beant woording over, wie het vergif had gekochttot welk doel het gebruikt moest worden en hoe zulk gevaar lijk preparaatdat niet iedereen verkoopten dan alleen met eene ernstige waarschuwingom voor zichtig te zijnwordt afgegevenuit zijne met een kenteeken voorziene verpakking onder de voorraad voor het dagelijksch gebruik kon geraakt zijn. Adolf Holzbrecher was bereid den beambte te woord te staan. Hoe diep hem de smart ook getroffen had beschouwde hij het toch als een heilige plicht alles aan te wenden ten einde de oorzaak van het ongeval uit te vorschen. Hij deelde den beambte mede van zijnen vader te hebben vernomen dat deze gisteren met eene som gelds naar de weduwe Hobel was gegaan om deze dame, in zekeren zin door een onderpandtot het aannemen van een door hem gedaan voorstelte bewegen dat hij een afwijzend antwoord bekomen had en op weg naar huis bestolen was. „Mijn vader", zeide Adolf, „wenschte de leiding zijner huishouding aan genoemde dame toe te vertrouwen, mijne tante gevoelde zich door dit voornemen beleedigd, ofschoon mijn vader haar ver zekerde dat hij daarbij hoofdzakelijk op het oog had haar eenen last van de schouders te nemen die bij haren lijdenden toestand voor haar te zwaar geworden was. Ik heb, terwijl ik zijne thuiskomst afwachtte het mijne gedaan om haar door zachte woorden tot be daren te brengen en dat is mij gelukt. Het weigerend autwoord, dat mijn vader bekomen had, maakte boven dien, dat de zaak den eersten tijd zou blijven rusten, er was volstrekt verder geen grond voorhanden tot eene slechte verstandhouding tusschen mijnen vader en mijne tante zij was vroeg naar bed gegaan omdat zij zich boos had gemaakt over een dienstmeisje, dat zij plotse ling uit haren dienst gejaagd bad en deze ergernis zoowel als de inspanning bij kleine bezigheden die zij nu zelve had moeten verrichten zal haar hebben ver moeid. De voortdurende verwisseling van dienstboden was voor mijnen vader zeer onaangenaam doch geen reden tot vertwijfeling. Hij had geen vijand ik bezat zijn volle vertrouwen en wanneer hem zorgen gekweld hadden dan zou ik iets daarvan geweten hebben. Ik weet dus geene verklaring voor het ongeval. Hij was veel te voorzichtig en te angstig om gevaarlijke dingen in huis te bewaren. Wanneer hij ongedierte in zijne woning had willen uitroeien, dan zou hij dat nooit zelf gedaan hebbenmaar een deskundige hebben laten roepen. Mijne tante komt niet uit huis zij is bijna geheel verlamd, bij de minste inspanning weigeren hare voeten haar den dienst, zij onderzoekt echter alles wat de dienstboden koopen zeer nauwkeurigzij vreeBt al tijd bedrogen te worden. Wanneer er dus vergift in huis gekomen isdan kan dat alleen door de nalatig heid van eenen winkelier gebeurd zijn die dat inplaats van iets ander gegeven heeft, maar dan moest er nog van over zijn want mijne tante koopt alles bij groote hoeveelheden, om nooit verlegen te zijn. „Gij hebt geen verdenking op het gisteren wegge zonden meisje?'' vroeg Teiner. „Ik heb haar niet gekend", antwoordde Adolf, „ik ben sedert veertien dagen niet bij mijnen vader geweest en langer was de laatste keukenmeid nieL bij hem." „Was het toevallig, dat gij juist gisteren uwen va der bezochtof had gij bepaalde redenen daarvoor „Mijn vader had mij 's middags in de restauratie waar ik eet, opgezocht en mij verzocht 's avonds bjj hem te komen. Zijn plan scheen hem zeer levendig bezig te houden hij wilds het met mij bespreken. „Wist gij dat hij er eene groote som voor over had, om mevrouw Hobel voor zijn plan te winnen „Neen. Ik zou hem afgeraden hebben, dit middel tot bereiking van zijn doel aantewenden." „Kent gij mevrouw Hobel „Neenwel hare dochter, die ik^bij den handels- raad Neuhaus ontmoet heb." „Gij zijt immers bij den heer Neuhaus in betrekking?" „Ja, dat wil zeggen, ik heb gisteren mijn ontslag uit zijn dienst genomen." „Om welke reden „Persoonlijke verschillen", antwoordde Adolf even kleurende. „Hoe dacht uw vader hierover?" Deze vraag scheen den jongen man in verlegenheid te brengen. „Wij hebben er nauwelijks over gespro ken", antwoordde Adolf eindelijk. „Mijn vader hield zich te zeer met zijne eigene zaken bezig." „Hm", bromde de beambte doch zijn gelaat verried niet wat hij van dit antwoord dacht. „Het was voor u een uiterst gunstig toeval", zeide hij plotseling van onderwerp veranderende tot den jongen man „dat gij geen lust gevoeldeteen glas punch met uwen vader te drinken." Adolf sloeg de oogendie hij als in gedachten ver diept neergeslagen had niet op, en bemerkte daarom

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1