No. 154. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. Nieuwjaarswenschen WOENSDAG 2 k DECEMBER. Prijs der gewone Advertentiën BERICHT. Wegens hel Kerstfeest zat de Courant van Vrij flag 26 December TV ME T morden uitgegeven. Evenals vorige jaren zal ook nu weder, in het nummer dezer Courant, dat in plaats van DINSDAG zal worden uitgegeven: Woensdagavond, 31 December, gelegenheid bestaan tot het plaatsen van a 25 cents per 5 regelsa contant. Tijdige inzending wordt beleefd verzocht. DE UITGEVERS (JDfficiëcl (Scbccltc. &nit£ttlanb FEtJILLBTOIST. D£ VING-KK GQD& ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Din.sda.g-, Dondördag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMs. COS- TER ZOON. üe volgende personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aant melden: Cornelia Kuitwaardgekomen uit Amsterdam; Antje iromp, gek. uit Heiloo; Dieuwertje Bakker, gek uit Wormerveer; Hendrik Meers, gek. uit Nieuwer-Amstel; Gerardus Bierman, gek. uit Heer Hugownard; Maartje Geusebroek, gek uit Amers foort, Johann Joachim Prederik Jacobs, gek. uit Ge inert, Johanna Margaretba Prequin, gek. uit Bergen op Zoom; bre- derica Tromp, gek. uit Heemstede; Simon Levie de tiaan gek. uit Amsterdam; Gerrit Peter Bakker, gek. uit Amster dam; Louisa Antoinetta Susijn gek. uit Amersfoort. BELGIE. De gemeenteraad van Brussel heeft den 15 besloten aan de tegenwoordige regeling van het lager onderwijs niets te veranderen. Door dat besluit wordt eene toelage van het rijk groot f 100.000 voortaan niet meer genoten. De minister-president Beernaert heeft den 18, bij de voortgezette beraadslaging over het financieel beleid der rechter- en linkerzijde, nog eens uitdrukkelijk ver klaard dat de regeering er niet aan dachtrechten op de granen voor te stellen en gewag gemaakt van eene hervorming van het kiesstelsel, zeggende, dat niemand meer dan hij verlangde naar den tijd waarop men zonder staatkundige nevenbedoelingen de kiezers kon vermeerderen en het beginsel invoeren van eene ver tegenwoordiging der minderheden. De wet op de mid delen werd met algemeene stemmen goedgekeurd na dat de heer Bara gezegd had dat de linkerzijde de vroegere houding der rechterzijde niet zou navolgen. Zij was en bleef eene gouvernementeele partij en wei gerde bare stem aan de begrooting nietal had zij alle recht om de houding van het ministerie te brand merken dat er roem op droeg, het evenwicht op de begrooting te hebben verkregen met behulp van vroe ger door haar bestreden belastingen. DUITSCHLAND. Den 15 is te 12 uren in alle garnizoenen eene huiszoeking naar sociaal-demokratische geschriften gedaan bij de soldaten en onderofficieren tot den rang van sergeant. De uitslag wordt geheim gehouden. De duitsche vlag is geheschen op de eilanden New- Britain New-Ireland, de Admiraliteitseilanden en ge deelten der noordkust van Nieuw Guinea. Prins Bismarck ontvangt van verschillende zijden be tuigingen van leedwezen over het besluit van den Rijks dag om hem de gelden te onthouden die hij voor een goed beheer van het ministerie van buitenl. zaken on misbaar achtte. De Köln. Zeitung ontving ook tal van dergelijke betuigingen en zelfs geld als het begin eeuer nationale inzameling om aan den rijkskanselier te worden aangeboden. Dat biad kan tot dit laat ste niet meewerken omdat de kanselier zich op andere wijze wel zal weten te redden door het ontbieden van diplomaten als tijdelijke hulparbeiders. De voor genoemd doel reeds ingekomen gelden wenscht het ter beschik king van prins Bismarck te stellen, om daaruit in de kerstdagen eene buitengewone uitdeeling aan behoefti- gen te doen. Elzas-Lothaeingen. De vervolging tegen het lid van den Rijksdag Antoineveearts te Metzwegens poging tot hoogverraad is ingetrokken. R ij k s d a g. Den 17 is een van poolsche zijde gedaan voorstel om aan de poolsche taal voor de rech terlijke colleges in de poolsche gewesten van Pruisen dezelfde rechten te geven als aan bet duitsch en te bepalen dat in de overige deelen des rijks waar par tijen voor den rechter staan die het duitsch niet verstaaneen tolk gebruikt en een tweede protocol in de taal van partijen opgesteld moet worden naar eene commissie van IA leden verwezenniette genstaande de min. van justitie, dadelijk verklaarde, dat het voorstel nooit door den bondsraad goeugekeurd zou worden. Een voorstel van de sociaal-demokraten om den riiks kanselier te verzoeken eene strafvervolging in te stellen tegen de politie agenten, die in April 1883 te Kiel de afgevaardigden von Vollmar en Frohme op hunne terugkomst van het sociaal-demokratisch congres te Kopenhagen in hechtenis namen en daardoor hen ver hinderden aan de zittingen van den rijksdag deel te nemen, werd naar de commissie voor bet reglement van orde verzonden. De regeering achtte dit voorstel on gerijmd omdat de agenten zonder boos opzet gehan deld hadden en de voorstellers zich tot het openbaar ministerie hadden kunnen wenden indien zij meenden, dat er voor eene strafvervolging termen waren. Het voorstel tot het toekennen van vergoeding van reis- en verblijfkosten aan de leden van den rijksdag werd zonder beraadslaging, met dezelfde meerderheid als bij de 2e lezing bij 3e lezing aangenomen. Na het aan. nemen bij tweede lezing eener wijziging in de ziekenkas sen wetdie niet geheel beantwoordde aan het verlangen der sociaal demokratenis de rijksdag tot 8 Januari uiteen gegaan. ENGELAND. Het Admiraliteits-gerechtshof te Lon den heeft aan het stoomschip Bertha f 9600 toegekend voor hulp, verleend aan het nederl. stoomschip Gelder land dat den 8 Mei 11. in de Roode Zee door brand in gevaar verkeerde. In den ochtend van den 20 is het goederen-bureau van de Windsorstation te Londen verbrand waarschijn lijk ten gevolge van het ontploffen eener zorgvuldig in eene kist gesloten helsche machine. Onder het puin werden eenige metalen tandraderen alsmede flesschen met ontplofbare stoffen gevonden. FRANKRIJK. Generaal Campenonminister van oorlogis niet ongenegen het Veld van Mars af te staan aan de stad Parijs waartoe de gemeenteraad zijn verlangen heeft te kennen gegeven om het tentoon stellingsgebouw van 1889 te kunnen laten staan. Alleen verlangt de minister de aanwijzing van een ander exer citieveld. Het onderzoek in zake Mevrouw Clovis Hugues is af- geloopen. Zij zal voor het Hof van assises te recht staan wegens manslag, met voorbedachten rade gepleegd. Er zijn geene termen gevonden om haren echtgenoot als medeplichtige te vervolgen. Kamer. Den 20 werd de wet op de middelen met 420 tegen 80 stemmen onveranderd aangenomen. Een der leden van de rechterzijde las eene verkla ring voordat zij tegen zou stemmen omdat zij van de begrotingscommissie uitgesloten was geweest. GRIEKENLAND. Volgens offlciëele opgaven telt dit Koningrijk thans 1.947.109 inwoners, waarvan 293.028 in de nieuwe provinciën. ITALIË. Den 22 werd de spoorwegovereenkomst met 237 tegen 188 stemmen door de Kamer aange nomen. Zij ging daarna tot 15 Januari uiteen. RUSLAN D. De Keizer heeft een besluit bekrachtigd, waarbij bepaald is, dat hooge staatsambtenaren niet betrokken mogen zijn bij handels- en krediet-ouderne- tningen of bij gemeentelijke en bijzondere kredietinrich tingen. EGYPTE. De regeering heeft op den eisch van Duitschland en Rusland geantwoord dat Egypte alleen niet de likwidatiewet kan wijzigen maar daar Frank rijk Oostenrijk en Italië het verzoek ondersteund heb ben zal Egypte daaraan voldoen zoodra overeenstem ming tusschen alle onderteekenaren der likwidatiewet verkregen is. De agenten van Rusland en Duitschland hebben over dit antwoord aan Nubar-pacha hunne on tevredenheid te kennen gegeven. 5) III. Moeder en dochter hadden steeds in de innig ste verstandfiouding geleefdslechts een ding had den zij elkander verzwegen de zwaarte der zorgen die beider hart beklemde. De moeder had gedacht, yoor Bertha te kunnen verhelen dat zij niet groote angst de toekomst tegemoet zagwant het overschot van baar klein vermogen was ondanks de grootste spaarzaamheid langzamerhand opgeteerd en menige kleine kostbaarheid had zij reeds verkochtom de k.steD der huishouding te bestrijden. Zij sprak daar niet over, want zij vreesde, dat Bertha hare krach ten reeds meer inspande dan hare gezondheid Ijjden kon. Bertha van hare kant verzweeg ook voor hare moe der, dat hare hoop op verbetering harer positie met iederen dag geringer werd. Zij had gedacht door vlijt en ijver te zullen bewerken dat men haar een hooger honorarium betaalde. Zij had hare moeder gezegd, wan- neer zy zich maar eerst als onderwijzeres naam verworven had, het dubbele en driedubbele voor de lesuren te kunnen krijgen maar verzwegen dat zij inmiddels be merkt had dat de concurrentie eene dergelijke hoop ijdel maakte dat zij zelfs reeds voor een lager salaris les moest geven om hare leerlingen te behouden. Beiden wilden elkander bezorgdheid voor de toekomst besparen doch evenmin als het Bertha ontgaan kon dat nu en dan een stuk uit de verzameling van haren vader verdween en zij raadde dat hare moeder niet de waarheid sprak wanneer deze zeidedat het klei nood te veel in den weg stond en het ook van te weinig waarde geweest was om hetmet het oog op de kleine ruimte, nog te bewaren, evenmin gelukte het haar, voor hare moeder verborgen te houden dat zij telkens minder geld mede naar huis bracht, ofschoon zij dan zeide, dat het honorarium haar hier of daar nog niet was uitbetaald de hoop, meer te kunnen verdienen verflauwde allengs geheel het feitdat de inkomsten telkens minder werdenviel niet meer te loochenen. Bertha had in den laatsten tijd meermalen van een onbekende toegangskaarten voor de opera gekregen. Zij had tegen hare moeder gezegd, het er voor te hou den dat deze het geschenk van eene rijke leerlinge waren en driemaal bad zij met hare moeder van deze kaarten gebruik gemaaktzonder dat er in het theater iets gebeurd was wat eene andere verklaring mogelijk bad gemaakt: niemand had haar daar gegroet of eene ontmoeting met baar gezocht. Gisteren had zij weder kaarten gekregen maar ze niet gebruikt en mevrouw Hobet had genoegen genomen met de verklaring van hare dochter, dat deze van het geschenk verder geen gebruik wilde maken voordat de gever of geefster zich had bekend gemaakt. Mevrouw Hobel had mis schien wel geraden dat hare dochter eenigen argwaan had gekregen zoodat haar het aannemen der kaarten verder niet passend scheen maar had er verder niet naar gevraagd vandaag echter viel haar het uiterlijk van Bertha zoo op, dat het vermoeden bij haar opkwam, dat deze eene verklaring wist voor het zonderlinge voorstelwaarmede men haar verrast had. De verwar ring hater dochter bracht haar op de gedachtedat Bertha haar iets verzweeg en zij wachtte daarom met groote spanning, hoe deze hare houding verklaren zou. „Gij weetlieve moeder", begon Bertha, wier opge wondenheid verried dat de bekentenis, die zij wilde doen, haar moeite kostte, „dat mejuffrouw Ihekla Neubaus in zoover mijne beste leerlinge isdaar zij mij het hoogste leergeld betaaltmij vriendelijk be handelt en dikwijls slechts den wenschdat ik iets voordragen zaltot voorwendsel neemtom mij aan kleine soirees te doen deel nemen, welke mij eene aan gename verstrooiing verschaffen. Ik heb in het huis van den handelsraad dikwijls eenen jongen man ont moetdie bij den heer Neuhaus op het kantoor is en van wien ik weet, dat mejuffrouw Neuhaus hem zeer gaarne ziet." „De jonge man", ging Bertha voort en hare stem beefde licht „heet Adolf Holzbrecherhij moet zeer welgesteld zijn en ik geloof te hebben bemerkt, dat ook mijnheer Neuhaus en zijne vrouw gaarne zouden zien, wanneer hij zich tot Thekla aangetrokken gevoelde, maar „Nu wat beef je, mijn kind Bertha bedwong slechts met geweld hare aandoening. „Ik vrees", zeida zij met bevende stem „dat bij het is, die mij de toegangskaarten zendt." „Ha Je zeidet doch vroegerdat je mejuffrouw Neuhaus voor de geefster hieldt." „Ik dacht het. Op de laatste soiréadie ik bij woonde moest ik eene aria uit de nieuwe opera voor dragen. Er werd over de opera gesproken, men vroeg mij mijn oordeel over de zangeres Bellini en ik moest bekennen dat ik haar nog niet auders dan alleen in deze nieuwe opera gehoord had. Mijnheer Holzbrecher stond in de nabijheid toen ik op de bijtende aanmer king van een heer dat ik Bellini zeker te gering schatte, om iets van haar te kunnen leeren, antwoordde, dat mij volstrekt niet de middelen ten dienste stonden, om mij zulke genoegens te verschaffen. Ik dacht echter steeds nog dat het juffrouw Thekla geweest wasdie mij voortdurend kaarten zond, al loochende zij het ook, wanneer ik haar bedanken wilde. Eergisteren echter vroeg zij mij op eenen eigecaardigen toon, ot ik de opera „Uernani" zon bijwonendie gisteren gegeven is. Ik antwoorddedat dit niet van mijdoch van onbekende weid eners afhing. Zij gedroeg zich daarop zoo koel, maakte zulke bijtende opmerkingen over deze weldoeners, dat ik de overtuiging kreeg, dat zij het niet was die mij de kaarten stuurde en daarom stelde ik u gisteren voor, ze ongebruikt te laten. Thekla vergat eergisteren voor de eerste maal mij

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1