m i3inneulant>. aangenomenwaarinonder uitdrukkelijke goed keuring der buitenlundsche staatkunde van den Rijks kanselier afgekeurd wordt de beslissing van den Rijksdag van den 15, terwijl de overtuiging wordt uitgesproken, dat het duitsche volk niet staat achter dit besluitdat het Rijk onwaardig moet genoemd worden. FRANKRIJK. Daar de Senaat onmogelijk vóór den 31 de Staatsbegrooting kan afhandelen, is den 26 aan de Kamer een krediet van 400,000,000 gevraagd voor de uitgaven in het eerste kwartaal 1885, waarover dan den 27 door den Senaat kan worden beslist. MEXICO. De nieuwe president heeft eene com missie van 7 leden benoemd welke belast is met het onderzoek naar de beste middelen om tot de conversie der staatsschuld te geraken. ITALIË. Het wetsontwerp tot aanleg van openbare werken te Napels in het belang van eene verbetering der gezondheid is door de Kamer aangenomen met 259 tegen 146 st. De uitgaaf, die daarvan het gevolg is, ten bedrage van f 50,000,000, zal over 8 jaren verdeeld worden. De Paus ontving den 24 de gelukweoschen der kar dinalen en wees bij die gelegenheid wederom op den steeds moeilijker en onhoudbaren toestand waarin het pausdom verkeert te Rome, waar men het zijne minste vrijheden betwist. Hij deed krachtige aanspraak op onafhankelijkheid en protesteerde verder t'gen de echtscheiding naar zijne beschouwing den ondergang van het huisgezin nadeelig voor de opvoeding der jeugd en een oorzaak voor verval voor de Staten, waar zij is ingevoerd. Het staat te vreezen dat de hooge- priester nieuwe beproevingen niet zal kunnen ontgaan, zoolang hij te Rome vreemde heerschappij moet dulden. De zoon Gods, die door de vlucht aan de woede zijner vijanden ontsnapte, zal zijne Kerk niet aan haar lot overlaten. De Katholieken behooren hunne gebeden te verdubbelen om het oogenblik der verlossing te verbaasten. SPANJE. Verscheidene bandieten drongen den 23 des avonds de woning binnen van den pastoor van Car telos in de provincie Galicië. Zij vroegen hem geld op zijne weigering bonden zij hem handen en voeten en wierpen hem op een hoop stroo dat vervolgens in brand werd gestoken waardoor hij op rampzalige wijze den dood vond. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. De minister van binnenl. zaken heeft in eene nota omtrent het ontwerp tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Noord - brabant waarvan de behandeling den 16 geschorst werd na de voorlezing door den heer van der Borch van een telegram van den burgemeester van Zevenbergenwaaruit bleek dat aan die gemeente indertijd het uitzicht zou gegeven zyn, dat geen bruggeld zou geheven worden van de brug over de Mark, medegedeeld, dat dit telegram is gebleken te zijn in strijd met de waarheid. Die burgemeesterbewerende bet telegram als bijzonder persoon gezonden te hebben om den beer van der Borcb eene beleefdheid te bewijzen zegt op zeker door hem niet nader aangewezen tijdstip van het gemeentebestuur van fit ten en Leur te hebben vernomendat naar de bedoeling van Ged. Staten geen bruggeld geheven zou worden. Intussehen blijkt, dat de Staten van Noordbrabant besloten tot, aanleg, onder voorwaardedat die heffing wel zou plaats hebben, doch tot geen booger bedrag, dan tot dekking der kosten van onder houd en bediening der brug noodig zou zijn en dat eene eenig- zins meer beperkende voorwaardedoor Zevenbergen aan haar subsidie verbondendoor die gemeente was verklaard te zijn vervallen, mocht het tot stand komen der brug op die voor waarde schipbreuk lijden. In de zitting van den 22 zijn de stukken in zake den ka pitein-kwartiermeester Kley in handen eener commissie gesteld en verder door den minister van oorlog eenige bescheiden be treffende de stelling van Amsterdam onder verplichting van geheimhouding overgelegd. Den 23 werd de kredietwet voor justitie met algemeene stem men aangenomen na vermindering van een paar posten en na de verklaring van den ministerdat hij vooralsnog niet voornemens was, de raadsheerplaatsen te Arnhem en 's Her- heeft op aarde ziju pakje te dragen en er is zeker niets dwazer dan andere menschen te benijden want wij weten immers niet, wat hen drukt en kwelt, wat hun het schijnbaar geluk vergalt. Mijnheer Holzbrecher behoorde tot hen, wien een ieder benijdtvan wien men zegt, dat bet hun eigen schuld is, wanneer hen zorgen drukken. Hij was ge zond rijk, de wonde, die hem het verlies zijner vrouw geslagen had was in den loop der jaren geheeld, zijn zoon gaf hem slechts reden tot vreugde hij kon met iedereen overweg amuseerde zich spoedig hield van lekker eten en bezat da middelenom al zijne wen- schen te bevredigen hem ontbrak dus niets en wan neer hij aan zijne vertrouwde vrienden verklaarde het leven, dat hij thuis leidde, niet langer te kunnen uit houden dan glimlachte men. Hij kon het immers ieder oogenblik veranderen hij was toch zijn eigen meester. Dat is echter niet waarde mensch is nooit zijn eigen meesterhij is niet alleen de slaaf zijner ge woontendoch ook de slaaf zijner gebreken en zijner deugden. Deze laatste opmerking moge tegenstrijdig klin ken, doch hier bevatte zij waarheid. Zusterliefde is eene deugd en deze bezat Holzbrecher in zulk een hoogen graad dat hij haar juk als een slaaf droeg. Het was voor hem eene onaantastbare weteen noodlotwaar onder hij geboren wasdat hij zich niet van zijne zus ter mocht scheiden dat hij hare grillen moest ver dragen. Mina Holzbrecher had een geheel misvormd figuurzij had als kind de engelsche ziekte gehad. Zij was een ongelukkig wezen gebleven dubbel onge lukkig omdat zij steeds door liefde verwend was en deze daarom nooit naar waarheid had leeren schatten. Daarenboven had de ijverzucht tegen meer door de natuur bevoorrechten baar boosaardig gemaakt. Het was bare schuldwanneer zich donkere wolken in Holzbrechers leven hadden vertoond doch sedert den dood van mevrouw Holzbrecherwaren hare slechte eigenschappen eerst recht te voorschijn gekomen; toen togenbosch te vervullen en zeker niet vóór de weder bijeenkomst der Kamer. Op die voor binnenl. zaken wordt door den minister, na besprekingen met de commissie van rapporteurs, op den post krankzinnisengesticht te Medemblik 13U0 minder uitgetrokken voor personeel en f 35U0 minder voor onvoorziene uitgaven. Een amende ment der rapporteurs, om niet 480U toe te staan voor het maken van een zeedijk, als voor uitstel vatbaar, doch volgens den minister dringend noodig, omdat bij hoogen vloed het water in den tuin van het gesticht komt, werd aangenomen met 47 tegen 23 stemmen. Het voorstel der rapporteurs om het woord bureel weg te laten uit den post reis- v e r b 1 ij f- en bureelkosten aan de ar r. schoolopzieners, omdat daarover verschil van gevoelen in de afdeelingen was gerezenwordt na bespreking door den minister overgenomen. De regeeringdie van plan was geweestde zaak zoo zuinig mogelijk te regelenzal de abonnementen nu weder moeten verlengen. Het voorstel tot schrapping van t 300 voor onder houd vau de nieuwe ruïne van het kasteel te Strijen werd door den minister overgenomen. Het voorstel van den minister, om t 8000 uit te trekken voor uitgaven en subsidie ter zake van de tentoonstelling van schoone kunsten te Antwerpen, werd na bestrijding door de heeren van der Eeltz enCorver Hooft en verdedi ging door den heer Gratama en de ministers van binnen- en buitenl. zaken aangenomen met 54 tegen 20 ste.urnen Nadat geene machtiging verleend was tot overschrijving uit de on voorziene uitgaven op den post kunst-subsidien wordt de kre dietwet met algemeene stemmen aangenomenevenals die van marine en financiëndie van oorlog met 55 tegen 2 stemmen (Wijbenga en van Houten), nadat de heer v. d. Sehrieek medegedeeld haddat de regeenng bezwaar maakte tegen de verlangde weglating van den post vestinggesehut 4& ton. Hij hoopte, dat de Kamer nu het voorbehoud zou goedkeuren dat er niets geprejudicieerd wordt. De minister achtte dat voorbehoud nog moeielijk, indien het uitsloot beschikking over dien post. De bewapening was dringend noodig, vooral de aanmaak van affuiten voor 100 kanonnen van 10 duim. Die voor koloniën met a'gemeene stemmen nadat de minister gezegd had, dat de algemeene secretarie slechts gedeeltelijk naar Buitenzorg overgebracht zou worden. Het hoofdstuk onvoorziene uitgaven werd eenparig aangenomen en het wetsontwerp tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Noordbrabant (bruggeld over de Mark) met 59 tegen 13 stem men nadat de heer van der Boreh den burgemeester van Zevenbergen verdedigd had. Deze was als ingezeten volkomen bevoegd mededeelingen te doeu. Bij de wet op de middelen wees de heer van Delden op de bezwaren, gerezen tegen het toestaan der uitgifte van schat kist, biljetten. Het was onverantwoordelijk voort te gaan met leeningen door leeningen te nekken. En op dien weg zou voortgegaan worden werd deze uitgifte goedgekeurd. Het tekort, op f 3 5UO.OOO geraamd, was veel te gunstig gesteld; het zou grooter worden. In zulk eenen toestand mocht geene nieuwe leening gesloten worden. Geen lid der ötaten-Generaaldie prijs stelde op zijn goeden naammocht daartoe medewerken. De heer Gratama, ontkennendedat bij de bankwet onher roepelijk beslist zou zijn omtrent het bankwezen, drong aait op spoedige voorbereiding van een nieuw contract met de Nederi. bank. De heer van Houten verzekerde evenveel belang te sfellen in 's lands geldmiddelen als de heer van Delden. Hij had dit reeds gedaan tijdens die heer lid van een ministerie was, dat zoo weinig zorg droeg voor de indische geldmiddelende oorzaak van den lateren slechten toestand. Die heer schijnt nu gebeel niet te letten op Indie's geldmiddelenhij spreekt er over, alsof er geen indische tekorten bestonden. Wij hebben echter recht op een bijdrage uit Indië en dat land is niet in staat van kennelijk onvermogen, want het besteedt zijn uitga ven productief Hij wensclit alleen een klein tegenwicht in de schaal te leggen tegenover den heer van Deldendie het deed voorkomen, alsof hij nameng de geheele Kamer sprak. De neer Rutgers is bet eens met den heer v. D e 1 d e n. Deze regeering schijnt niets aan versterking der middelen te willen doenzij wiegt ons in slaap met eene zeer gunstig voorgestelde begrooting. Zonder nog aan nadere verhooging der begrooting Ie denken, wijst hij er op, dat de raming der middelen 2% mil|oen booger is dan in 1884, terwijl het reeds vaststaat, dat de opbrengst in 1884 miljoen lager is dan de raming. De mid deltjes tot dekking zijn onbeteekenend: verhoogingder grondbelas ting is ongerijmd, zegelrecht-verhooging en dat op effecten (zeker een bliksemafleider voor de effectenbelasting) en in ver verschiet een tabaksbelasting. Er zal dus niet veel meer overblijven dan f 180.000. En als we de eindbegrooting behandelen, dan zul len wij niet veel verder gevorderd zijn. Hij begrijpt niet, dat zijdie zich den meeslen invloed toekennen niet eene motie voorstellenwaarbij der regeering een betere weg wordt aan bevolen daar de tegenwoordige maatregelen niet tot een gun stige uitkomst kunnen leiden. Nu moet nog een halfjaar bet bankroetiersleven voortgezet worden. De min. van financiën verzekerde, dat op de begroo ting reeds zooveel moge ijk bezuinigd en daarmede het bedrag der schatkistbiljetten in verband gebracht was: ook had de reeee- ring niet stil gezeten na de verwerping der klassenbelasting. Een belasting op het roerend vermogen was besprokenmaar had de vreesdat haar broeder nogmaals zou kunnen trouwen en haar het bestuurder huishouding ontnemen, baar ook wantrouwend tegen dezen gemaakt. Holzbrecher verontschuldigde iedere slechte luim zijner zuster met het medelijden dat hij voor de ongelukkige gevoelde hij zag zelfs hare boosaardige en hardvochtige luimen die baar eoms overvielen over het hoofd bij beklaagde zich dat hij geen dienstboden vinden kon die even toegevend waren als hij hij wist niet, dat wanneer hj een enkele keer met eene goede keuken meid of met een vriendelijk dienstmeisje tevreden was, Mina's ijverzucht reeds wakker werd en dacht dat hij haar misschien om haar aan zich te verbinden, rechten zou toekennen die de bare zouden krenken dat hij op de gedachte zou kunnen komen, om zijne huishou ding van de hare te scheideD. Holzbrecher was een man van orde en regelhij hield van buiseUjkbeid en bezocht slechts bepaalde lo kalen op bepaalde uren om in gezelschap van oude vrienden eenige genoegelijke uren te slijten. Hij vond het onverdragelijkde regelmatige maaltijden in een restaurant te moeten gebruikenhet genot van een pijp in zijn gemakkelijke kamerjapon te moeten ontbe ren liever nam hij datgene voor liefwat zijne zus ter gereedmaakte. Mina kookte goed doch hare lij dende toestand maakte het haar dikwijls weken lang onmogelijk de keuken te betreden en dan kwamen de ongelukkige dagen voor den armen rentenier, dan hoorde hij zijne zuster kijven dan werd het eene meisje weg gejaagd omdat zij teveel van dit of dat voor het eten noodig, of, zooals juffrouw Mina zeide, „gestolen" had, het andere omdat zij het eten met het weinige dat zij kreeg niet smakelijk had kunnen toebereiden. Het was voor den goedigen man iets verschrikkelijks, dat voortdurende getwist te hooren en te ziendat zich nauwelijks nog dienstboden voor zijn huis lieten vinden. Slechte dienstboden vernielden zijn goed be schadigden zelfs de lijsten zijner kostbare schilderijen met het oog op de ondervinding en het verschil van gevoelen inde Kamer had hij zoodanig ontwerp niet ingediend; er bleef das niets over dan terugneming van een deel der personeele belasting, verhooging van het overgangsrecht en het zegelrecht der effecten, vermeerdering der inkomsten uit de staatsloters en eindelijk een tabaksbelasting en een zegelwet. Omtrent de tabaksbelasting bestaan verschillende denkbeelden; eenigen wil- len er niet van wetenanderen alleen in den vorm van accijns en weer anderen in den vorm van licence. De regeering is meer gestemd v0or accijns en heeft dit in haar mem. van toe lichting ontvouwd. Het ontwerp is bij den Raad van State. Bij de nieuwe zegelwet, 20 vel groot, is de zegelheffiog meer ta bellarisch ingericht. In de volgende week is het ontwerp zoover gereeddat het naar de kamers van koophandel en de direc teuren der registratie om raad kan worden gezonden. De ver hooging van het, tarief van invoerrechten blijft aan de orde: het tarief kan 3 a 4 miljoen meer opbrengen zonder de minste schade voor den handel. Een wijziging der registratiewet is in bewerking. Herziening van het patentrecht zal tot reductie kunnen leiden. Tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd is een ontwerp aangeboden. In één woord, hoe kan men de regeering verwijten, Gods water over Gods akker te hebben laten loopen? De post der schatkistbiljetten behoeft dus niet ge bruikt te worden om haar te nopen tot spoedig handelen. Het gaat niet aan die ontwerpen reeds als doodgeboren te beschouwen, vóór ze het leven hebben gezien. Br is geen enkele reden om den post der schatkistbiljetten te doen verdwijnen. Niets liever ver langt de regeeringdan dat van de machtiging geen gebruik behoeft gemaakt te worden. Wat het Bankoctrooi betreft, de regeering is overtuigd, dat het tegenwoordig stelsel behoudens eenige wijziging moet be stendigd worden. Is dat octrooi gunstig geweest voor de aan deelhouders men vergete nietdat de bauk den handel steeds heelt geholpenwaar zij kon. Hij meent, dat de Staat recht heeft op een ruim aandeel in de winst. Het ontwerp tot herzie ning is reeds aan het bestuur gezonden, maar de ziekte van den president heeft verdere behandeling tegengehouden. Zoodra de Kamer het ontwerp kentzal zij zien dat het belang van meerdere winst voor den Staat niet uit het oog wordt verloren. Of tiet ontwerp door bestuur en aandeelhouders zal worden aan genomen, daarvan kan hij nog niets zeggen. De middelen hebben zich in deze maand vrij wel hersteld: de suiker zal 7% ton opbrengen en ook de overige middelen hebben zien hersteld. Mocht dus de raming niet ten volle worden bereikt, bet verschil zal gering zijn. De heer van Delden antwoordtdat de minister zijne bezwaren niet beantwoord heeft en komt op tegen de beschul- diging van den heer van Houten alsof het ministeriewaarin hij gezeten heeftde indische geldmiddelen in de war gestuurd heeft en alsof de liberale partij slechts zou willen versterking der belastingen in Nederland. Hij daeht dat bet vaststond, dat er een tekort was. Hij zal geene motie voorstellen omdat dit in ieder opzicht gevaarlijk zou zijn. Nadat de lieer van Houten zijn gevoelen nader uiteen gezet de heer Borgesius het beleid des ministers afgekeurd en de verdwijning der schatkistbiljetten aanbevolen badde heer Rutgers gezegd had dat van de heeren van Delden c.s., die verleden jaar tijdelijke versterking der middelen voor stelden, iets anders verwacht mocht worden dan klachten en platonische haat en dat de toestand der geldmiddelen zoo schandelijk wasdat van de liberalen daden verwacht mochten worden en de beer van Gennep er op gewezen haddat de heer van Gelden de eerste minister geweest was, die de nederi. begrooting had doen sluitenwerd de algemeene be raadslaging gesloten. Bij de onderdeelen werd door den heer Beelaerts de successiebelasting in de rechte lijn zeer afge keurd als strijdig met onzen volksaard en verlagende het peil der zedelijkheid. De machtiging tot uitgifte van 15.200.000 aan schatkist biljetten werd verworpen met 38 stemmen (alle liberalen met de heeren Oorver Hooft en Schimmelpenninck) tegen 34 (anti revolutionairen en katholieken met den heer Wintgens). Daarna werd de middelenwet met 38 tegen 34 stemmen aangenomen en ging de Kamer uiteen. - Bij kon. besluit van den 19 zijn benoemd: tot hoogheemr. van wege de Vier Noorderhoggen de heer O. Donker, en van wege Geestmerambacht de heer W. Sehermerhorn tot heemraad van den polder Katwoude de heer B. Lammers; tot hoogheemr. van het hoog heemraadschap van de Uitwarende Sluizen in Kenne- merland en Westfriesland de heer mr. H. J. Smit; in het bestuur van den polder Westzaan tot dijkgr. de heer C. Oorver van Wessem en tot heemraad de heer J. Hoede; in het bestuur van het Ambacht van West- friesland gen. de Sehager- en Niedorperkoggen tot hoofdingeland de heer C. Spaans Hz en tot plaatsverv. hoofdingelanden de heeren K. Breebaart en K. Rttzel- man tot beemr. van het Ambacht van Westfriesland, gen Drecbterland van wege de Oosterkogge de heer R. Kooyman Pz. en van wege de Middelkogge de heer en braken zeldzaam porselein het was om wanhopig te warden maar bij had den moed niet zijne zuster de waarheid te zeggen hij was bang voor haar. Wan neer zij boos op hem was, ging alles verkeerd, dan verdween zelfs het kleine overblijfsel van behagelijkheid, dat zijn huiselijk leven hem nog aanbood. Het besluitaan dezen staat van zaken een einde te maken kon bij zijne zwakheid van karakter eerst vol komen tot rijpheid komen toen bij een middel gevon den had, om Mina van de noodzakelijkheid van het aannemen eener huishoudster op eene andere wijze dan door het aantooiea van hare fouten te overtuigen. Het aankoopen van een huis bood hem daartoe een geschikt voorwendsel. Hij kon Mina zeggen, dat hij het huis had gekochtom hypotheken te redden dat hij echter iemand moest hebben, die over het huishouden waakte, op reinheid en orde gesteld was dat daartoe het best eene vrouw geschikt was, die dan tegelijkertijd Mina de zorg voor het huishouden uit de handen kon nemen. Het huis was spoedig gevondenHolzbrecher had eene hypotheek op het eigendom van Wandock, en toen hij er met dezen over sprakdat hij bet huis alleen kon aankoopenwanneer hij eene vertrouwbare en fatsoenlijke vrouw vond die hij daarin als een soort vice-huislioudster kon plaatsen had Wandock gezegd dat, wanneer mevrouw Hobel zich daarmede wilde be lasten hij geene betere huishoudster vinden kon. Holzbrecher was verrukt over den indruk die me vrouw Hobel en hare huishouding op hem gemaakt hadbij was in staat geweestmevrouw Hobel zijne hand aan te bieden wanneer zij dat als voorwaarde voor een bevestigend antwoord verlangd had, hij voelde, dat hij nu ook de kracht zou hebben zijn wilzelfs ondanks Mina's verzet, door te zetten en wanneer zij zich er niet in schikte, was hij stellig voornemens, me vrouw Hobel dadelijk om hare hand te verzoeken. Wordt vervolgd. tl

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2