eiken Scheepshout, Openbare Verkooping, Openbare Verkooping, Openbare Verkooping, Openbare Verkoop, Notaris C. II. Moens, Openbare Verkooping i3ttuiculan&. Gtbojdentiën. namens de vertegenwoordigers der mogendhedenzijne beste wenscben voor het fransche volk dat hun gast- vrijbeid verleende waarvoor zij erkentelijk waren. De president betuigde zijn dank en verklaarde met bijzonder genoegen de goede vriendschap te ontwaren welke Frankrijk met alle andere volken verbindteene vriend schap, grootendeels het werk hunner vertegenwoordigers. De gemeenteraad van Parijs heeft den post op de begrooting voor de politie weder met 40 tegen 34 stemmen verworpen daardoor bij vernieuwing blijk ge vende, dat naar zijne moening hem het uitsluitend recht over de politie toekomt. GRIEKENLAND. De Kamer nam den 26 met 114 tegen 97 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aan. De ministers onthielden zich van stemming. Den 1 werd bij motie van orde de gedragslijn der regeering in zake de legerhervormtng goedgekeurd. RUSLAND. Te Petersburg is een diefstal ontdekt uit de schatkistten bedrage van 10C00 roebels, in gouden en zilveren baren. Zoolang de schuldige niet ontdekt ts blijft de uitbetaling der jaarwedde van alle ambtenaren geschorst. Een hunner wordt gezegd, zich door vergif van het leven beroofd te hebben. Engeland koopt in den laatsten tijd rundvee in het zuiden des rijks voor 120 a 130 per stuk aldaar een hooge prijs; de kosten van vervoer bedragen per stuk 54. SPANJE. Door de aardbeving zijn alle berken te Malaga beschadigd en 227 huizen wegens scheuren in de muren door de overheid onbewoonbaar verklaard. Te Canillas zijn vele huizen verwoest. Te Cordova ontstond groote schrik in den schouwburg, waardoor velen gekwetst of omgekomen zijn o. a. door het springen uit de vensters. De dagbladen hebben inschrijvingen geopend om de betrekkingen der slachtoffers van de aardbevingen te helpen. De Koning teekende voor 2500 en zond bovendien 5000 aan de gouverneurs van Malaga en Grenada. STAT EN-G EN ER AAL Eerste Kamer. Bij de vaststelling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1885 (Huis des honings) behield de heer van Roy en zich voor, bij de behandeling der indisebe begrooting terug te komen op de vraag, of hij zou moeten blijven bij zijn weerzin om te stemmen voor begrootingen, sluitende met een tekort. Wanneer noch door bezuiniging, noch door versterking der middelennoch door uitgifte van schatkistbiljetten de begroo ting sluitend mocht worden gemaaktdan gaf hij aan de re geering in overweginghaar te doen sluiten door voor be paalde uitgaven te leenen De min. van b i n n e n 1. z a k e n, uit het verslag opma kende, dat de Kamer thans geene staatkundige en financicele beschouwingen wenschte, antwoordde, dat de regeering niet voor uit kon zeggenwat zij in dit of dat geval zou doen. In aan merking genomen, dat er verhooging van uitgaven was door vermeerderden rentelast, toonde de begrooting voor 1885 in vergelijking met de vorige eene bezuiniging van 11 millioen aan. Gaarne zou de regeering later bare meening zoo duide lijk mogelijk in het licht stellen. Er was echter geen sprake van het aangaan eener leening in 1885. Overigens kende hij geen minister van financien in Europadie het zonder vlot tende schuld kon redden. Daarna werd het hoofdstuk aangenomen. Bij de behandeling der krediet.wet voor buitenlandsclie zaken vroeg de heer fransen vau de Putte, of tiet waar was, dat een nederhmdsch onderdaan door de fransche overheidsper sonen aan de Congo-rivier gevangen genomen en mishandeld waszooals de dagbladen, misschien met overdrijvinggemeld hadden en wat de regeering gedaan bad. De minister antwoordde, dat de door hem ontvangen klacht niet behelsde bet door den heer van der Putte opge- geveno. Op dit oogenblik was bij niet in staat antwoord te geven. Daags na ontvangst bad bij de klacht gesteld in han den van den gezant te Parijs. Zoodia hij antwoord ontvangt, zal hij nadere inlichtingen geven. De heer Muller acht zich met de zaak het best en vol ledigst bekendop den voorgrond stellendedat het niet op zijn verzoek isdat de heer van de Putte inlichtingen vroeg. Over deze hoogst belangrijke zaak moet z. i. het volle licht schijnen. Onderstellendedat de Kamer niet volledig bekend is met het terreinwaar bet feit is gepleegdzal hij haar trachten in te lichten. Frankrijk lijfde eemge jaren geleden Loan go in en sloot met den Koning van dat rijk een verdrag van souvereiniteit. Hij leest de berichten voor, die de Atri- kaansche Handelsvercenigins ontving omtrent de gevangenne ming van hollandsche onderdanen. De heer van Hamelsveldt werd door een sergeantuit naam van den franschen bevel hebber van Loango, gevangen genomen, op grond dat bij tegen fransche onderdanen opgetreden was. Het gedrag van den franschen sergeant was zoo brutaal mogelijk. Hierover ontstond een scherpe woordenstrijddie zoo boog liepdat de sergeant den heer van Hamelsveldt liet binden. Eene poging van den duitschen consul, om de zaak in der minne te schikken, stuitte af op den onwil van den heer van Hamelsveldt, om den ser geant excuus te vragen. Hij haalt een brief aan, waaruit blijkt, dat bet geschil moet worden toegeschreven aan mededinging tusschen de Association en het transche Gouvernementaan welke oorzaak van Hamelsveldts zaak wordt toegeschreven. Een derde brief is van den hoofdagent, den heer A. de Bloeme, toegevoegd afgevaardigde ter vergadering te Berlijneen man zooals hij wenschte, dat Nederland velen onder zijne zonen telde. Hij geeft daarin de hoop te kennendat onze regee ring voldoening zal eischen en de heer van Hamelsveldt scha deloos zal worden gesteld. Hij wenscht er op te wijzen, dat één der beide heeren sehuldig was of niet. Zoo niet, dan mocht men hem niet gevangen nemen. Het bewijs zijner on schuld lag in zijne loslating. Waar de handel ginds zoo moeielijk ishoopt hijdat de regeering krachtig zal optreden tegen de handelingen van franschen tegen hollandsche onderdanen. De handel aan den Congo verkreeg vooral groote beteekenis na de geldelijke rampen in 1879. Wordt die handel niet gesteund, dan blijft niets anders over dan verlegging van den zetel naar een ander land. Hij houdt de ambtenaren der Handelsvereeni- ging voor loyale menschen. Treedt de ned. regeering niet krachtig op, dan is bet met ons prestige gedaan. ^Daarom hoopt hij, dat zij zal vragen recht en vergoeding aan I rankrijk voor het misdreveneal is dit buiten schuld van de fransche regeering. Zonder dat ontvangt ons prestige een hevigen slag. De heer Fransen van de Putte achtte het wenscke- lijk, dat de regeering thans niet verder ging, alvorens een be hoorlijk onderzoek te hebben ingesteld. De min. van buiten 1. zaken hecht daaraan zijn zegel, en herhaaltdat het hem onmogelijk isthans iets meer te zeggenonder opmerking aan den heer Mullerdat ook nog -dc-e redenen w™ruit het geschil ontstond, melding is gemaakt en dat op dit oogenblik de vraag der grensscheiding tusschen Frankrijk en de Association de groote moeielijkheid in deze zaak is. Beweert Frankrijkdat de plaats van het gebeurde onder zijn bescherming staatdan vraagt hijof de regeering of de afgevaardigde te Berlijn zich aan eene bepaalde zijde kunnen scharen. Van alle andere maatregelen dan het vragen van inlichtingen zal hij zich wel zorgvuldig onthouden. Hij wil eerst de zaak onderzoeken vóór zich in iets anders te begeven. Tegenover de krachtige vraagdat de nederlandsche regesring sterk ondersteune de handelingen der vereeniging stelt hij den raad, dat in den tegenwoordigen ernstigen toe stand de heeren der Afrikaansehe Handelsvereeniging geene dorpen in brand steken op plaatsenwaar de grenzen nog af gebakend moeten worden, want behoort die plaats onder fran sche bescherming, welnu, dan zal dat rijk daarvan rekenschap kunnen vragen. De regeering wil gaarne de nieuwe Afri kaansehe Handelsvereeniging steunen, maar laat ze in Godes naam van ons geene diensten vergendie wij niet kunnen bewijzen. De heer Muller wijst er op dat de Afrikaansehe Han delsvereeniging den 27 November de klachten heeft nedege- deeld en dat de regeering daarop eerst eene maand later heeft geantwoord. Met verbazing vernam hjjdat die Vereeniging dorpen verbrandde en hij had verwacht, dat de regeering krach tig voor de belangen van den nederl. onderdaan zou zijn op getreden. Zijn er dorpen verbrand dan heeft men zich recht verschaft, waarscbijuhjk omdat er geen overheid is. Kan de regeering mededeelen, waaraan Frankrijk rechten op ketQuilo- eiland ontleent Het feitdat een Nederlander gevangen werd genomen, wekte groot opzien te Berlijn. En nu meent hij, dat de regeering het niet kan laten bij een onderzoek maar eischen moet stellen. Overigens hoopt hij niet, dat de nederl. handel verplicht zal zijn, het Congo gebied te verlaten. Daarna werd de kredietwet aangenomen. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot lid van het hoofdcomité der Nederl. vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog de heer J D 8aehse inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Den 29 is een te Huiswaard wonende boeren knecht bij het springen van eene mestkar, om het paard te grijpen dat door het ontvallen van een der wielen aan de kar op den hol sloeg bewusteloos neer gevallen en in bedenkelijker! toestand naar zijne woning gebracht. Den 30 is te Arnhem tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer mr. W. C. J. J. Cremerskandidaat der r. k met 732 stemmen tegen 635 op den liberalen kandidaat, den heer G. T. Coers. Den 30 heeft de gemeenteraad van Dordrecht met 14 tegen 4 stemmen besloten tot den aankoop der buitenplaats „Merwestein" aldaar, om ze te be-temmen tot openbaar „park" en zulks onder de voorwaarden door de tegenwoordige eigenaresse gesteld en met aanvaarding der vrjwillige giften rentelooze en 3 p ct. rente dragende voorschotten, door de burgerij voor dat doel aan de park-commi.-sie toegezegd. Verder werd besloten, Gedeputeerde Staten voor te stellen de jaar wedde van den burgemeester secretaris en ontvanger met ingang van 1886 vast te stellen op f 4000,/ 3000 en ƒ2500 en die der wethouders onveranderd te laten. Den 31 werd te 's Gravenbage aanbesteed a het verruimen en gedeeltelijk omleggen van bet ZecWik. kanaal met de kunstwerken ten behoeve van het Mer- wedekanaal geraamd op 1.200 000; b. het maken van fundeeringswerken voor de ijzeren overkapping op de Cen- traal-station te Amsterdam, geraamd op 128 000; c. het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw eener brug voor spoorweg- en gewoon verkeer over de Donge te Geertruidenberg geraamd op 156 000. Laagste inschrijver voor a. de heer W. P de Vries te Rjssum voor 919 840, voor b. de beeren B. A. Wiegering te Groenloo en F. E. Terwindt te Pannerden voor 92 800, voor c. de heer Aug. Ghilain te Luik voor 135 000. Bij beschikking van den min van binnenl. zaken van den 31 is voor 1885 benoemd tot secretaris btj den geneeskundigen raad voor Noordholland de heer dr. G. A. N. Allebé. Uit het verslag van den raad van beheer der kon, vereeniging „bet Nederlandsch too- neel", den 3 uitgebracht, blijkt, dat op de exploita tie te Rotterdam in 1883/84 erloren werd 25.003.03, f 6173.58meer, en op die te Amsterdam gewonnen 2270 81%, 15 056.86% minder dan in 1882/83. De voornaamste oorzaak van die ongunstige uitkomst is de tropische hitte in den afgeloopen zomer. Daar deze toestand onhoudbaar is, wordt ernstig overwogen hoe daaraan een einde te maken zonder het bestaan der vereeniging prijs te geven. Te Rotterdam was reeds 9000 bespaard door het niet vernieuwen van afloo- pende overeenk >msten met niet onmisbare artisten terwijl aldaar eene commissie van deskundigen benoemd is om de exploitatie meer doeltreflend en minder ver liesgevend te maken. De bescherming en de steun door den Koning dit jaar weder verleend worden dankbaar erkend zonder die hulp had de arbeid reeds voor lang ge taakt moeten zijn. De afdeeling te Amsterdam gaf 360 voorstellingen (232 aldaar, 54 te 's Gravenhage 74 hier en daar), met een zuivere opbrengst van 10L 801.53%, alzoo per voorstelling f 282.78, tegen 295 in 1882/83; die te Rotterdam 294 (132 aldaar, 40 te 's Gravenhage en 122 hier en daar) met een zuivere opbrengst van 68.151 34, alzoo per voorstelling 241.80 tegen ƒ249 in 1882/83. De dood van den prins van Oranje was de reden van het minder aantal voorstellingen. De winst- en verliesrekening sluit met een nadeelig saldo van 30.932 21%, makende met dat van 1882/83, groot 6743.47%, een bedrag van 37.675.69. Yan de 53 te Amsterdam opgevoerde stukken wa ren er 24 uit het fransch vertaald, 4 uit het engelsch, 14 uit het duitsch 11 oorspronkelijk van de 49 te Rotterdam opgevoerde28 uit het fransch 9 uit het duitsch, 1 uit het uoorsch 11 oorspronkelijk. Met het grootste genoegen wordt melding gemaakt van het klimmen der opgevoerde oorspronkelijke stukken. Den 29 is te Amsterdam een bond van bijzondere onderwijzers opgericht dat zich voorstelt de belangen van het bijzonder onderwijs door alle geoorloofde mid delen te bevorderen. Aan een voorloopig bestuur, waarvan tot voorzitter werd benoemd de beer W. H. Bellaarthoofd eener bijzondere school te Amsterdam, werd het ontwerpen der statuten opgedragen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Dochter GRIETJE, in den ouderdom van 17 jaren. C- BOS. Koedijk, 28 Dec. 1884. N. BOS—ERIKS. Oudergeteekende betuigt zijnen dank voor de blij ken van deelnemingna het overlijden van zijn dochtertje ondervonden. Nieuwediep, 30 Dec. 1884. A. P TADEMA. om kontant geld, te Egmond aan Zee, op Woens dag, den 7 Januari 1885 voorm 10 uur, ten over staan van den te Alkmaar gevestigden Notaris W. F G L. GOUWE, van eene aanzienlijke partij bestaande in balken, palen, planken, enz., enz. bizonder geschikt voor werkhont en schoeiingen, alles af komstig van het Engelsche schip „LE VAN T." Iuformatiën geeft voornoemde Notaris GOUWE. te Schoorldamin de herberg van A Hopman Woensdag, 21 Januari 1835, vóórmiddags 10 uur, ten overstaan van den aldaar gevestigden Notaris A. VONIÜ, van 1 Eene Boerenplaats, bestaande in HUISMANSWONING, SCHUUR en WEILAND, te Schoorl, groot 8 hectaren 32 aren, 90 centiaren. 2. Welland, te Groetgroot 5 hectaren, 67 aren, 20 centiaren. 3 Twee BosCÏijes te Schoorl groot 50 aren 80 centiaren. 4.1/3 in Bouwland, aldaar, geheel groot 50 aren, 20 centiaren 5. Bletland, te Koedijkgroot 45 aren10 centiaren Behoorende tot den boedel van wijlen den heer P. AKKERMAN. Aanvaarding: Gebouwen 1 Mei 1885. Land dadelijk, Inmiddels ULT DE HAND TE KOOP. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris A. VONK, te Schoorldam te WAR MEN HUIZEN in de herberg van F. Lin- gerak op Maandag, 26 Januari 1885 s middags 12 uur van 1Eene Boerenwoning met Erf, aan den Ouden Wal, te Warmenhuizen kad. sectie A, Nr. 319, groot 18 aren 90 centiaren. 2. Een akker Bouwland, te Warmenhuizen, kad. sectie A, Nr 350, groot 33 aren 20 centiaren. Eigenaar AR1E VADER Aanvaarding bij de betaling A, VONK, Notaris te Schoorldam. te OUDCARSPEL, in de herberg van den heer G. Si.otemaker Maandag 9 Februari 1885, vóór middags elf uurten overstaan van den Notaris A. VONK, residerende te Schoorldam, van: Het voorste gedeelte van een ^^OOilllUlS, te Oudcarspel, aan de westzijde der dorpstraat, kad. sectie D. No. 459, groot 28 el en de onver deelde helft in het daarbij gelegen Erf, kad. sectie D. No. 461, geheel groot 4 aren, 5 centiaren. Behoorende tot den faillieten boedel van JACOB JACOBSZOON HART. Aanvaarding bij de betaling. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris. te SCHAGEN, op Donderdag 29 Januari 1885, Vnamiddags ten 1 urein het «Noordhollandsch Koffiehuis" van den heer Kos, ten overstaan van den Notaris P J. LAU in de Rijp van Twee Huizen en Ervenaan de Nesin de gemeente Schagenen diverse daarbij gelegen perceeleu uitmuntend best Weiland, in de ge meente Schagen, te zamen groot 14 hektaren, 55 aren 05 centiaren. Behoorende aan den heer D. VADER Wz, uit voeriger bij biljetten omschreven en te veilen bij perceelen combinatiën en massa Informatiën geven voornoemde Notaris LAUin de Rijpcn de No taris J. J FENS, te Eindhoven. In de biljetten staat abusievelijk dat de verkoop zal aanvangen ten 11 ure. te B e v e r w ij k zal Donderdag, 8 Januari 1885, 's morgens om 10 uur, ten sterf huize van den Heer BAREN D HAGEN, aan de Breestraatte Beverwijk, om contant geld, publiek verkoopen 4 Kalf koeien6 Geldekoeien, ongeveer 30000 kilogram goed gewonnen buiten- dijksch Paardenhooi, een partij Mest, Boe renwagen Speelwagen, Mallejan, Boeren- en Bouw gereedschappen enz. enz. Alles e'én uur vóór de veiling te zien.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2