No. r. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 4 JANUARI. Bititicttlanb QTeUgraitiöcfte fiertcti te». Sbtaba-öertc&tru de overigen kosteloos. Buitengewone vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar. ALKIIAASSCHE CfïJBJUW. get algemeen geachte hoofd der school te Oud- carepel de "heer J. Via herdacht Dinsdag 1.1. zijn 25iarige ambtsvei vulling. Tal van blijken van waardee- ring violen den jubilaris ten deel, terwijl vele stoffelijke bewijzen waaronder zeer kostbare van veler ingeno menheid me; het feest getuigden. De jubilaris wist rich gedurende ziine langdurige loopbaan aller achting te verwerven en Oudcarspel gaf dien dag dan ook het bewiis, dat bet hoopte, dat de heer Vis nog lang een reizen voor de gemeente moge rijn, niet het minst voor het opkomend geslacht. Ds. Wuii der te Schellinkhout heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Noordgouwe aange- "o^Den 15 wordt te 's Gravenhage het eerste bof- ba'_86Te Zaandam zijn in 1884 op de kaasmarkt aange- voerd 1519 stapels kaas, waarvan 1417 gewogen zijn, wegende 281.794 p., uitmakende 146 922 stuks; 4 sta pels, samen 184 stuks werden per stuk verkocht Benoemd tot rijksontvanger te Eisden de heer H. W. Houwink thans te"Hei)oo. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Urk door G. Boer te Velsen. De poitier der hoogere burgerschool te s Graven hage had op een behoorlijk onderteekende betaalsrol ten kantore van den gemeenteontvanger aan het stadhuis eene som van ruim f 3200 in geld voor de jaarwedden der leeraren ontvangen welk geld door hem tegen bankpai ier gewisseld werd aan het agentschap der Nederl. Bank. Hij stak de portefeuille met dat papier in de bovenzak zijner jas en kort daarna was hij het geld kwijt. Men vermoedt, dat hem de portefeuille ontstolen is, daar hij zich herinnert een man in ver dachte houding in den gang van het bankgebouw te hebben zien rouddwalen en het personeel der bank daar twee mannen opgemerkt heeft,' naar hun u:ter<k te oordeelen engelschen die kort na het voorval ver- dw©D6D waren. iQftd. Het Panopticum te Amsterdam werd in 1884 door 125.845 personen bezocht. De Amsterdamsche O mm busmaatschappij neeit in 1884 10 606 007 personen vervoerd, tegen 12 107.^33 in 1883 de havenstoombooten 1 263.143. jjet Prov. Groninger weduwen- en weezenfonda te Groningen is opgeheven. Leden die dit wenschen, kuDnen herverzekerd worden bij de levensverzekering maatschappij van het Ned. Onderwijzersgenootschap te Amsterdam. CORRESPONDENTIE. P. I. te B. Uw stukje wordt Woensdag opgenomen. Zaterdag 3 Januari. 's Gravenhage. Volgens berlijnsche berichten zal graaf Bismarck als duitBC-h gezant alhier, in den loop van Februari zijn post neerleggen. Parijs. De berichten uit Spanje zijn verschrikkelijk; in de twee geteisterde provinciën zijn 10000 doodeo. De minister van oorlog treedt at wegen3 verschil van gevoelen over Tonkin de generaal Lerval wordt als zijn opvolger genoemd. In 1884 zijn alhier geloren 248 jongens en 289 meisjeste zamën 537 kinderen waarvan 3 jongens en 5 meisjes buiten huwelijk 2 jongens en 2 meisjes werden alhier geboren uit elders woonachtige ouders terwijl 3 jongens en 2 meisjes elders werden geboren uit ouders, die hier woonplaa's hadden. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 12 jongens en 17 meisjes, waarvan 1 meisje bui en huwelijk. 16 Paar tweelingen werden geboren 13 jongens en 19 meisjes. Overleden zijn 124 ongehuwde mannen en 88 onge huwde vrouwen50 gehuwde mannen en 41 gehuwde vrouwen, 11 weduwnaars en 30 weuuwen en 2 vrouwen gescheiden van eehttezamen 185 mannen en 161 vrouwen 2 mannen en 1 vrouw zijn hier overleden die elders woonachtig waren terwijl 2 mannen en 10 vrouwen elders zijn overledeD, die bier woonplaats hadden. Het getal huwelijken bedroeg 116, te weten 95 tusschen" jonkmans en jougedochters, 4 tusschen jonk mans en weduwen 9 tusschen weduwnaars en jonge- doehters en 8 tusschen weduwnaars en weduwen 2 huwelijken werden hier ingeschreven, die in het bui tenland voltrokken waren. 2 Echtscheidingen werden ingeschreven. De bevolking, die op 31 December 1883 6957 mannen en 7409 vrouwen totaal 14366 personen be droegvermeerderde door geboorte en vestiging in de gemeente met 841 mannen en 894 t rouwen terwijl zij verminderde d ior overlijden en vertrek uit de ge meente met 838 mannen en 686 vrouwen zoodat zij op 31 December 1884 bestond uit 6960 mannen en 7617 vrouwen te zaaien 14577 personen. De geboorte bedroeg 1 op 27 er stierven 1 op 42. De geboorte bedroeg 3.7, de sterfte 2.4 percent van de bevolking; het sterftecijfer bleef 186 beneden het ge middelde (L per dag op de lf 00). Er werden 2 huwelijken voltrokken in de le kl. a 30. 5 20. 1 n 19 In 1884 werden op het telegraaf kantoor alhier verzonden: 11646 binnenlanasehe en 851 buitenlandsche totaal 12497 telegrammen ontvangen 12277 binnen- landsche en 643 buitenlrndsche totaal 12920 telegram men te zaaien werden alzoo 25417 telegrammen be handeld. Door onbekende personen is in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. diefstal met braak gepleegd inde bo- terfubriek van den heer v. d. Bosch alhier. Zij zijn daarbij met groote brutaliteit te werk gegaan De brand kast welke in het kantoor stond en vermoedelijk niet daar ter plaatse door hen geopend is kunnen worden, hebben zij op een handwagen van de fa brie a weggere den tot een eind over de spoorbrug alwaar het slot vierkant is uitgekapt, den inhoud, ongeveer ƒ1000,-— daaruit genomen en vervolgens wagen en brandkast in het kanaal geworpen. De brandkastbenevens de daarin geborgen boeken zijn reeds opgevisc'nt. Een kapbeitel en nijptangwelk gereedschap dienst heeft gedaan bij het openen der brandkast, zijn daar ter plaatse op den weg gevonden en door de justitie in beslag genomen. De nijptang is gemerkt B. K S., het cijfer 4 en voert den naam C. Schlieper. De bei tel is een zoogenaamde ris- of kantbeitel, waar op bet centermerk Het vermiste geld bestond uit p.m. 500 aan specie, p.m. 22 muntbiljetten en 8 a 9 bankbiljetten van f 25; het bankpapier was geborgen in eene groote porte feuille van zwart leder met onderscheidene afdeelingen. Vrijdag 2 Januari 1885, 's avonds 6 uren. No. 1. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna bij mededeelt, 1. dat deze vergadering belegd is op het straks voortelezen verzoek, van drie raadsleden, de heeren J. C. Vonk, Mr. M. Buchner en Mr. J. P. Kraakman. Daarna worden 2. de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de volgende sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Brieven van Gedep. Staten 3. ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1884; 4. ten geleide van bet ontvangbericht der wijziging van art. 41 der politieverordening op de gel ouwen, straten, pleinen enz 5. ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1885 6. inhoudende het bericht, dat het raadsbesluit, waarbij con cessie is verleend tot den aanleg en de exploitatie eener duin waterleiding, geene bepalingen behelst, waarop volgens art. 194 der gemeentewet goedkeuring van Gedep. Staten gevorderd wordt en dat dit raadsbesluit daarom voor kennisgeving aan genomen is 7. ten geleide der beschikkingwaarbjj het bezwaarschrift van N. van der Drift tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 1884 gegrond verklaard en die aan slag veranderd is in t 1,47 8. ten gelelde van het goedgekeurde raadsbesluit, houdende machtiging op Burg. en YYetli tot het tijdelpk ten behoeve der gemeente naar gelang der behoeften opnemen van geld tot een bedrag van ten hoogste f 40000. Nos. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van de heeren del eeuw Jr en P Langeveld Fz., houdende bericht, dat zij zich kunnen vereenigen met de in art. 6 der hun verleende vergunning tot den aanleg en de ex ploitatie eener dumwa erleiding gebrachte wijziging en zij alzoo de concessie zoo spoedig mogelijk hopen te aanvaarden. 10. Brief vau den heer mr JP. B. van der Mandere, houdende berichtdat hij aanneemt de benoeming tot regent van bet burgerweeshuis. 11. Brief van den heer J. W. Welcker, houdende bericht, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der commissie van toe zicht op het lager onderwijs 12. Brief van den heer Mr. E. E. Karseboom', houdende bericht dat hij aanneemt de benoeming tot lid der gezondheids commissie. 13. Brief van den heer Mr. N. H. de Lange, houdende berichtdat hij aanneemt de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. No. 9 lot en met 13 voor kennisgeving aangenomen. 14. Wordt gelezen het van de leden de heeren Vonk Buch ner en Kraakman ingekomen verzoek tot, het houden eener buitengewone raadsvergadering op 2 Januari 1885 wegens het bijzonder spoedeischende eener beslissing bij het volgende ingekomen verzoek van de heeren J. C. Vonk, G. J. van Leeuwen, Mr. J. P. Kraakman, Mr. J. G. Vogel, Mr. D E. van Leeuwen, F. Scbutz, J. Hoek, C Janssen Cz., P. G. Graaf, J. M. de Sonnaville, H. J. Conijn en 11. J. de Lange: dat zij zich vereenigd hebbenom uit vrijwillige bijdragen aan den arbeidenden stand tijdelijk werk te verschaffen; dat volgens de vertrouwbare inlichtingen, hun verstrekt door eenige daartoe afgevaardigde werkbazen, de heeren J. JBoogh, J. J TesselaarE. II. Ringers en G Earber, ongeveer 140 werklieden, meestal hoofden van gezinnen, van onbesproken gedrag en reeds lang in Alkmaar gevestigd, sedert korteren of langeren tijd buiten werk zijn, en dat daaronder een hon derdtal eigenlijke ambachtslieden 'zijn, die gewoon waren bij bazen te werken; dat bet gebrek aan werkdat zich bijna overal elders open baartreeds in het midden van dezen zomer inkrimping der arbeidsuren en in den nazomer gedeeltelijken stilstand daarvan veroorzaaktezoodat het hoogst wenschelijk mag schijnen om door het verstrekken van arbeid te voorzien in den be- staanden nood vooral van hen die niet gewoon zijn bedee ling te vragen en die, eerder dan dat te doen, zich uitputten en gebrek lijden dat de arbeidende stand zich nu bevindt in het reeds gedeeltelijk voorbereide tijdperk van overgang tusschen de groote vraag naar arbeidskrachten en den nu meer normalen vroegeren toes'and en het in de bedoeling der verzoekers ligt, om dien overgang geleidelijk te helpen maken door tijdelijke verschaffing van werk; dat zij o.a in liet Paardenwed bij de Heiloërpoort, zouden wenschen te doen aanplempen den scherpen hoek voor B 11e-Vup, onder wegslooping van een gedeelte der palenrei en walmuren, en daartoe ongeveer 1000 M3 grond van de Zuid-Oostzijde van het Victoriepark aan den Achterweg bij de Vlotbrug ver plaatsen; daartoe moeten weinige boomen aan den Achterweg geveid en verkocht en na het werk de terreinen weer geëgali seerd worden. Wetgevend en tevens nuttig kan bovendien zijn het uitdiepen van den vijver en de sloot in den Wester- hóut en het beharden van den Westerhoutwegvan af het kruispunt, dat op de K&lkovensbrug uitloopt, tor, aan en met den hollen weg. die naar de Zandersloot leidt; gedeeltelijke afgraving van de hooge wallen om dien weg zal verbreeding en verbetering daarvan geven Redenenwaarom zij verzoeken dat het den gemeenteraad bebage te besluiten, dat de bovenvermelde werken zullen uit gevoerd mogen worden volgens de voorschriften, door Burge meester en Wethouders daartoe te geven en onder dagelijksch toezicht, van de daarmede belaste gemeente-ambtenaren De heer Vonk begint met dank te betuigen aan den Voor zitter voor den spoedwaarmede voldaan is aan het verzoek tot, bet houden eener buitengewone raadsvergadering. Daarna deelt hij mede, dat op uitnoodiging van een geacht ingezeten zich alhier voor eenigen tijd eene commissie gevormd had, om te overwegen of het ook noodig was te voorzien in den nood van den arbeidenden stand door bet gebrek aan werk. Was men het toen niet eens, of die tusschenkomst wel noodig was, men wist ook niet, welk werk men zou moeten uitvoeren. In dien toestand was de laatste dagen verandering gekomen. Eene commissie uit de hier opgerichte werkbazenvereeniging, met wie zij zich in betrekking bad gesteld, berichtte haar, dat het inderdaad hoog noodig wasom werk te verschaffen ter voorziening in den bestaanden nood. Het aantal knappe ambachtslui, die zonder werk warenwas hun gebleken reeds tot 12 te zijn geklommen en zou waarschijnlijk nog' hooger worden. En wist men vroeger niet, welk werk verricht zou moeten worden die werkbazen gaven eenige denkbeelden voor werk aan de handvervat in het thans ingediende voorstel. Dat aanbod is gretig aangenomen en wanneer de commissie nu aan den raad machtiging verzoekt, dit werk uit te voeren, dan is dit nietomdat, zij daarvoor eenige voorliefde koestert, maar omdat, zij overiuigd is dat er geholpen moet worden en wel zoo spoedig mogelijk. Wil men deze plannen afkeuren, men kan zulks doen, nuts men gelijktijdig maar een ander uitvoerbaar plan aan de hand doe. opdat liet doel bereikt worde, den nij- veren man in dit barre seizoen 1e helpen. De commissie, die reeds eenige gelden bijeengebracht had, heeft bepaald, dat er 7 uren daags gewerkt zou worden tegen twaalf centen per uur. Verder legt zij over eene teekening van de wijzewaarop zij de demping van een deel der Singelgracht bij den Kennemerstraatweg zou willen uitvoeren. De Voorzitter vraagt, of bet de bedoeling der commissie is, ook te voorzien in den nieuwen aanleg van plantsoen, die na de algraviug van bet Victoriepark aan den Achterweg nood zakelijk wordt. De gemeente-architect raamt die kosten op J30U a 1400. De heer Vonk antwoordt, dat dit zeer zeker niet de bedoe ling is men wil alleen eenige hooge boomen aan den achter kant wegnemen en hoe dan zulk eene belangrijke uitgaaf voor aanleg noodig kan zijn, verklaart, hij niet te begrijpen. Be heer J. C. Koorn wil dadelijk verklaren, dat hij zeer tegen de afgraving van bet plantsoen aan den Achterweg en tegen de demping van een deel der Singelgracht nabij den Kennemerstraatweg is Vooral laatstgenoemd werk zou zeer ontsieren. Wil men laten werken, laat men dan wegen hard makenmaar geene werken uitvoerendie niet strekken om de gemeente t,e verfraaien. De heer U. J. Bruinvis is het volmaakt eens met den heer J. C. Koorn Hij vraagt, of bet niet mogelijk is door de werk lieden werk te laten verrichten, dat bij hun vak behoort, zoo- dal een timmerman kan timmeren, een schilder schilderen enz? Zou dit duel misschien ook te bereiken zijn door het laten uit voeren van bij de begrooting voor 1885 afgestemde werken, waarvan bet, nut wel erkend werd maar waartoe de middelen niet beschikbaar waren. De heer Vonk antwoordtdat de werkbazen aan de com missie de verzekering hebben gegeven dat de personen die zich aangemeld hadden, bereid waren dit. werk uit te voeren. Keurt men de uitvoering van dit werk af, dit zij zoo, maar het is niet voldoende alleen af te keuren, men moet dan iets anrie'S aanwijzen, dat uitvoerbaar is en dat,evenals dit plan, werk geeft aan ongeveer 100 man. De heer A. P. de Lange vindt bet wel wat onhillijkdat de leden van den raad, die eerst eergisteren avond van de zaak kennis kregen bier in eens gesteld worden voor bet geven van uitgewerkte plannen om te voorzien in bet gebrek aan werk. Hij is ook zeer tegen de sloO| ing van bet plantsoen aan den Achterweg en de demping van een deel der Singelgracht, een geheel onnut werk Wil men laten werken, laat men dan een nuttig werk doen, waarvan men genot heeft. En dan ko men bij hem twee denkbeelden op. Het. eerste isoin den W esterweg bard te maken van het kruispunt van den Kalk- ovensweg tot aan de kerk te Heiloo, waardoor eene zeer wen- schelijke verbetering tot stand zou komen en in de tweede plaats vestigt bi) de aandacht, op de werken ten dienste van de waterleiding. Hem is bekend.dat de concessionarissen langs den geheelen Bergerweg eene geul moeten gravenwaarin de pijpen gelegd moeten worden en wanneer nu de commissie met die heeren in overleg trad, zouden die werken, welke misschien anders o'er een paar maanden uiBevoerd worden, nu verricht kunnen worden. Misschien zou de commissie eene vergoeding moeten geven, omdat die kosten thans hooger zouden zijn, dan wanneer het werk verricht wordt door daarvoor berekende men- schen. De heer Goede verklaart het geheel eens te zijn met den heer de Lange en vraagt, of niet voortgegaan zou kunnen worden met het hard maken van de Harddraverslaan? De heer C. W. Bruinvis verklaart zeer tegen de afgraving en de demping der Singelgracht te zijn. Hij kan niet mede werken tot bet laten uitvoeren dezer ontsiering van de gemeente. De heer Kraakman, dankbaar opmerkende, dat, het beginsel, om aan den arbeidenden stand werk te verschaffen, geene be strijding heeft gevonden, wijst er op, dat nu de werkbazen verklaard hebben, er moet te gemoet gekomen worden aan het gebrek aan werk en, nu men weet, dat er werklieden zijn die zeggen, liever gebrek te willen lijdendan ondersteuning te willen vragende tijd ook gekomen is om in dat g brek te voorzien. En nu is het niet voldoende, alleen af te keuren: weet iemand iets bepaalds, dat nuttig en goed is, gretig zal het worden aangenomen, maar men moet, aikeurende, iets an ders aan de hand doen. Het voorstel heeft twee dagen voor de leden ter lezing gelegen; ieder lid heeft dus over de znak kunnen nadenken en wordt niet zoo onverwacht voor eene bs- süssing in deze gesteld, zooals de heer de Lange aanvoerde. Weten Burg. en Weth een ander plantsoen, dat afgegraven kan worden, h t, zal der commissie zeer goed zijn; de raad kan dan aan dat college de beschikking overlaten. Doch, zoolang dit niet geschiedt,, blijft hij voor het denkbeeld der commissie. Er is slechts UJ00 kub. el grond noouig; het plantsoen aan den Achterweg is van 2 tot" 3% el hoog; daar is dus een halve berg, een steile kant in de gemeente, die zonder eenigen hinder afgegraven kan worden. Er zullen enkele boomen moeten vallen en die boomen, zegt men, versieren den Achterweg, waar niemand echter komt en alleen eenige pakhuizen staan. Daardoor komt geen ontsiering. Bovendien is daar reeds eene puinplaats der gemeentedie ook niet versiert. Evenmin kan

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5