No. 3. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOE NS D AG 7 JANUARI. EERSTE BLAD. D£ VING-KR GQD& Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer beslaat uit twee bladen. ©ffictccl (öcbccltc. jbuitenlanb feuHjLETOn. MAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummera O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Officier van Justitie te Alkmaar bericht, dat de firma VAN DEN BOSCH Zn eene premie van heef'r uitgeloofd voor hem die aan de jnstitie eene aanwijzing doet welke de ontdekking en de aanhou ding van de daders van den diefstal in de botertiv briek dier firma in den nacht van 31 December op 1 Januari II. alhier gepleegd ten gevolge heeft. Alkmaar, De Officier van Justitie voorn., 6 Januari 1885. P.P. KARSEBOOM Subst. SCHUTTER IJ. De persoon van CORNELIS SPRUIJT, geb. te Putfers- hoek 30 Januari 1857wordt verzocht zich ter gemeente- secretarie aan te melden. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft geweigerd het vraagstuk van de uitbetaling der schadeloosstelling te Alexandria op de bijeenkomst der mogendheden be treffende den Congo te behandelen. Het ligt buiten het terrein dier vergadering. Overigens verzekert hij dat de regeering hare bijzondere aandacht aan die zaak wijdt. De beide pruisische Landdagen zijn tegen den 15 op geroepen. ENGELAND. De engelsche bladen zijn zeer ingeno men met het huwelijk van prinses Beatrice, geb. 14 April 1857 met prins Hendrik van Battenberg geb. 5 Oc tober 1858 luitenant in het le regiment pruisische huzaren aan den Rijn en verblijden zich over de gestelde voorwaarde, dat zij in Engeland moeten blijven wonen. De Daily JNews had dezer dagen een ingezonden stuk, met het opschrift „Buitenlandsche kuiperij tegen de engelsche regeering" waarin betoogd werd dat prins Bismarck Engeland in E-ypte tegenwerkte, om minister Gladstone te doen vaPeu. Hij zou ontevreden zijn over de ongezindheid der tegenwoordige engelsche regeering om een onbeperkt en blijvend gezag over Egypte op zich te nemen. Mocht Engeland daartoe overgaan dan zou en dit zou de reden zijnwaarom prins Bismarck dat zoozeer wensehte ieder ander Rijk en dus ook het duitsche elke andere inlijving kunnen plegen zonder dat Engeland zich daartegen verzetten kon nadat het zich zelf Egypte toegeëigend bad. Prankrijk en Italië zouden zeer bereid zijn om met Duitschland eenige belangrijke veranderingen in de wereldkaart te brengen. Prins Bismarck steltterecht often onrechte, alle tegenwerking tegen Duitschlands eerzucht op rekening van het ministerie Gladstone. Volgens dezen schrijver doet hij, wat hij kan, om aan de egyptische zaken zulk eene wending te geven dat, zonder dat het engelsche volk zich beleedigd behoeft te gevoelen, toch minister Gladstone in een moeielijken toestand komt. Zoo tracht hij een votum van wantrouwen van het Parlement uit te lokken of althans by het en gelsche volk eene stemming te doen ontstaan die by de eerstkomende algemeene verkiezing minister Glad stone uit het bewind verwijdert. Dat blad zegt dit artikel geplaatst te hebben omdat het van eene gewoonlijk goed ingelichte zijde ontvangen werd Het wil niet beweren, dat lord Salisbury (hoofd der conservatieve oppositie) met prins Bismarck in gemeen overleg handelt, maar het zou zeer wel kunnen zijn dat prins Bismarck zeker wetende dat de engelsche oppositiepartij, in het egyptische vraagstuk haar krach tigste wapen tegen de regeering ziende nu trachtte door verwerping van Engelands geldelijke voorstellen dat vraagstuk zoo lastig mogelijk voor de engelsche regeering te maken. De Times meentdat de fransche minister Perry aan het hoofd staat der buitenlandsche oppositie tegen de engelsche geldelijke voorstellen. Dat blad hoopt dat die minister zich niet voorstelt, op die wijze En geland te zullen dwingen Egypte te verlaten. Inte gendeel zal minister Gladstone op die wijze eindelijk gedwongen worden, grooter verantwoordelijkheid m E"vpte op Engelands schouders te laden. Het blijft een engelsch beschermheerschap over Egypte wensche yb achten." Over bedoelingen van prins Bismarck laat het zich niet uit. De Times behelst een artikel, waarin de staatkunde der regeering ten aanzien van Egypte wordt afgekeurd en den ministers aangeraden wordt, hun outslag te vragen in plaats van een ongunstige stemming in het Lagerhuis af te wachten. Door het openen van een nieuwen telegraafkabel tusschen Engeland en de Vereenigde Staten is de prijs der telegrammen naar laatstgenoemd rijk met U.„a per woord verminderd. Het geruchtdat de regeering bevel had gegeven om het kanaal-eskader zoo spoedig mogeiyk voor bij zondere diensten bijeen te trekken is officieel tegen gesproken alleen is de dag van vertrek van het eskader voor zijne gewoue winterreis vervroegd. PRANKRIJK. Te Parijs zijn de commissaiissen vau politie aangeschreven, alle rondventers van dagbladen die artikelen aankondigen, in liet te koop geboden blad niet voorkomende, wegens oplichterij te vervolgen. Den 1 is te Parijs aan verschillende telegraaf kantoren een openbare telephoondienst geopend. Ieder kan er tegen betaling van f 0.25 voor 5 minuten komen spre ken met personen, zoowel aan een der andere kantoren als met geabonneerden aan hunne woning. De redenwaarom generaal Campenon als minister van oorlog afgetreden is, ligt daarin dat hy het on- raadzaam achtte in Tonkin en China aanvallend te werk te gaan. Zijn opvolger, generaal Lewal, 01 jaar oud ziet daarin geen bezwaar en meentdat een krachtig optreden aldaar onvermijdelijk is. De afge treden minister heeft het grootkruis van het legioen van eer ontvangen. PORTUGAL. Bij de hervorming der kieswet in Juni 1.1. was o.a. bepaald dat ieder kandidaatdie, zonder in een bepaald district de overwinning behaald te heb ben in verschillende districten samen ten minste 6000 stemmen behaalde, aanspraak kon maken om als lid te worden toegelaten. Het getal dezer toelatingen werd beperkt tot 6. Bij de laatste algemeene verkiezmgen behaalden 12 personen meer dan 6000 stemmen. De Kamer heeft toegelaten de zes, die de meeste stemmen bekomen hadden bedragende tusschen de 19000 en en 27000. Een der uitstekendste leden van de repu- blikeinsche partij was de 13 geweest. Yan de 160 af gevaardigden bestaat bijna 1/3 uit ambtenaren. Den 27 zijn door den president-mini ter de aange kondigde voorstellen tot wijziging van sommige artike len der grondwet ingediend. De voornaamste wijziging is, dat de le Kamer, de Pairs, voortaan zal beslaan uit 100 voor het leven, door den Koning te benoemen en 50 door de stemgerechtigden, doch niet rechtstreeks, te verkiezen leden beide groepen uit dezelfde maat schappelijke standen. Het gekozen derde deel zou door den Koning ontbonden kunnen worden. Ook heeft de regeering een nieuw ontwerp ter hervorming van het leirer ingediend. Bij aanneming van dat ontwerp zal het leger 100000 man sterk zijn. Plaatsvervanging en nummer verwisseling worden tegen vergoeding eener bepaalde som toegestaan. SPANJE. De minister van openbaar onderwijs ver klaarde den 2 in antwoord op de aanmerkingen van verschillende redenaars der oppositie dat het aan de hoogeschool van Madrid voorgevallene geen staatkundig karakter had. De Kamer verwierp met 141 tegen 43 stemmen eene motie tot af keuriog~Van de houding der regeering in die zaak. Den 2 zijn in de Kamer onder algemeene goedkeu ring voorgelezen drie besluiten, één waarbij uitgeschre ven werd eene na'ionale inschrijving tot leniging van den door de aardbevingen veroorzaakten nood écu waarbij de minister van financiën gemachtigd werd aan de Kamers f 60000 aan te vragen ten behoeve van het nationale fonds voor onheilen en één om vrijdom van belasting te verleenen voor verwoeste gebouwen. Verder werd eene motie aangenomen waarbij de Kamer ver klaarde met diep leedwezen de ramp vernomen te hebben, waarkoor de zuidelijke provinciën geteisterd wa ren enbereid te zijn, met de regeering samen te wei ken tot alle maatregelen om den noodlijdenden te hulp te komen. In een steenkolenmijn te Villa-Nueva, in de provincie Sevilla, woedt sedert 8 dagen een hevige brand. Nie- 8) De oude man kuchte eens deze vraag maakte hem verlegen. „Sedert vandaag," zeide hij toen eensklaps, vastbesloten zich door zijnen zoon niet van zijne plan nen te laten afbrengen „doch ik heb niets dan goeds van haar gehoord en ik vertrouw op mijnen scherpen blik. In zulke dingen neem ik gewoonlijk een snel be sluit met wikken en wegen komt men daarin niet verder. Wees verstandig, Adolf, je zult er geene schade bij lijden „Vader riep Adolf verwijtend. „Ook dat moet besproken worden ging de oude man voort. „Wanneer ik er toe kom, nogmaals te trou wen dan moet ik voor mijne toekomstige vrouw zorgen, doch daarvoor kan ik wel iets overleggen. Wanneer gij mevrouw Hobel ziet, zult gij dadelijk begrijpendat zij geene hooge eischen Btelt." „Ik geloof het graag vader, on zelfs, wanneër dit niet zoo was zou ik toch geen recht hebben en ben ik er ook de man niet naar, om dit onderwerp met u te bespreken. Gij zijt uw eigen meester. Maar al ken ik mevrouw Hobel zelf nietwel hare dochter, en voor deze ban ik slechts wenschendat hare positie ver- betere." „Ken je juffrouw Hobel „Zij gaf mejuffrouw Neuhaus les ik heb haar bij den handelsraad leeren kennen." „Zij is een mooi meisje en moet zeer fatsoenlijk zijn." „Ja dat is zij." Holzbrecher werd steeds beter geluimd toen hij bemerktedat zijn zoon zich niet tegen zijn voor nemen verzette. Op dit oogenblik werd Adolf door eenige vrienden aangesproken wat een einde aan het gesprek maakte. Adolf beloofde echter zijn vader, die met heimelijke onrust bedacht hoe hem het zwaarste gedeelte zijner taak nog wachtte, hem in Jen loop van den avond te zullen bezoeken, en de dikke man stond op, om met een tamelijk bezwaard hart den weg naar huis te aanvaarden. V. Mina Holzbrecher was vandaag in eene bizonder kwade luim. Zij had 's nachts gedroomd dat hare tanden uitgevallen waren, en voor haar beduidde dit, dat haar veel verdriet te wachten stond en dit liet niet op zich wachten. Toen zijnadat haar broeder was uitgegaan, in de beuken kwam, was de keuken meid ofschoon het reeds laat wasnog niet van de markt terug zij nam deze gelegenheid waar om de beuken en de slaapkamer der keukenmeid aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Zij vond eenig keukengereedschap, dat nog niet schoongemaakt was en onder het hoofdkussen van het bed der meid een roman uit een leesbibliotheek dien zij eergisteren had moeten terugbrengen verder onder het bed een bijna geheel afgebrande kaars zoodat bet bewezen scheen dat de meid 's nachts in het bed gelezen had. Juf frouw Holzbrecher, reeds zeer uit haar humeur over het lange uitblijven der dienstbode ontving deze, toen zij eindelijk terug kwam met beftige verwijten j deze antwoordde op uitdagenden toon. Mina raasde en het tooneel eindigde hiermede dat de keukenmeid op de bedreiging te zullen worden weggejaagd verklaarde dat zij dadelijk de dienst wilde verlaten daar hier toch niemand het uithield, dit wist de politie zelfs. Het meisje pakte haar goed bijeen Mina kon het niet over zich verkrijgen hare woorden terug te nemen, zy voelde zich vandaag sterk genoeg om zelf het eten klaar te maken en liet het meisje gaan. Het uur naderde, waarop Frans gewoonlijk terugkwam vandaag was er haar veel aan gelegen dat hy op tijd thuis kwam daar zij hem moest vragen om naar het dienstbodenkantoor te gaan ten einde eene plaatsver vangster voor de weggejaagde keukenmeid te huren en juist nu bleet hij langer dan gewoonlijk uit. Juffrouw Mina werd steeds ongeduldigerdaar kwam de bood schap dat zij bem vandaag niet moest verwachten en wat haar onder andere omstandigheden reeds opval lend en verschrikkelijk zou zijn voorgekomen, dat wond' haar nu dubbel op. Haar broeder verloochende zijne oude gewooüten er moest wel iets zeer bizonders voorgevallen zijn dat bij niet kwam eten Een slecht geweten ziet overal gevaar. Was er een ongeluk met hem gebeurd dat hij haar verzweeg, ten einde haar niet onnoodig te verontrusten Doch neen, de bode bad gezegd dat de heer, die hem het briefje gegeven hader zeer opgewekt had uitgezien en m eeneu tram gestapt was. Zij meende dus gegronde re denen te hebben om te gelooven dat Frans haar op eene onverantwoordelijke wyze behandelde en dat kon hij zich slechts verstouten, wanneer hij het stellige besluit had opgevat om haar juk af te schudden. Dikwijls genoeg had hij haar hiermede gedreigd en haar gezegd het tegenwoordige leven niet langer te kunnen uithouden en er verandering in te zullen brengen. Zou hij er vandaag ernst van maken Zune handelwijze was wreed, onbarmhartig ,bar- baarsch. Hij kende haren hulpeloozen toestand. Wan neer hij de inrichting van zijn huishouden wilde ver anderen dan moest hij dit plan vooruit met haar be spreken haar voorbereid en voor haar gezorgd hebben. Iemand moest hem aangezet hebben om haar eze poets te spelen. Zij stelde zich hare toebumst voor, wanneer Frans haar aan zich zelve overliet. Zij bad geen vermogen. Wat Frans bezat, had hij zelf verdiend; wanneer hy dus zijne handen van haar aftrokbon zy hem met eens haren haat toonen zij moest van zyne aalmoezen le ven. Ja, aalmoezen, want zoolang zy zyne huishouding had waargenomen kwam baar het brood dat hy haar gaf, eerlijk toe. Zij vloekte het noodlot, dat haar ziek ellendig en af hankelijk had gemaakt en eene on-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1