Biwticwlanö. mand ia daarbij omgekomen. De mijn behoort aan de Spoorwegmaatschappij MadridAlicante. Den 3 hebben in de provincie Jaen op nieuw aard bevingen plaats gehad die weinig schade aanrichtten. De prefect van Grenada heeft de stad Albama bezocht, waar 1300 huizen verwoest 302 lijben gevonden en 281 personen gekwetst ziin. Onder de menschen die in den omtrek der stad gelegerd waren heerschte groot gebrek. Te Cupileira zijn eenige menschen gekwetst. Sedert 25 Dec. werden te Oelez 32 schokken gevoeld. EGYPTE. Generaal "Wolseley ontving den 31 een stuk papierwaarop stond: Khartoem all right (alles goed) O. Gordon 14 December. Het droeg het zegel van generaal Gordon en aan de echtheid werd niet getwijfeld. Van den 28 December tot en met den 3 zijn te Amsterdam 75 personen aangegeven als aangetast door roodvonk en 19 als overleden aan die ziekte. Den 29 is op de te Haarlem gehouden, door 40 leden bijgewoonde 28 algemeene vergadering der Ver- eeniging van r. k. bijzondere hoofdonderwijzers in het bisdom van Haarlem met algemeene stemmen deze conclusie aangenomen het afschaffen van de onderwij zers examens is in het belang van het bijzonder onderwijs niet icenschelijk. De heer M. L. van Gemert te Alkmaar was bij de inleiding van dit vraagpunt tot deze ont kennende beautwoording gekomen. Den 30 had te Medembhk de eerste vergadering van aandeelhouders in den aanleg van den lokaalspoor weg MedemblikHoorn plaats. Het voorloopig bestuur deelde mededat het geheele benoodigde kapitaal van 380 000 geplaatst was, makende met de toegeze de provinciale subsidie van f 150.000 en de f 100.000, door de Holl. Spoorwegmaatschappij op zich genomen voor het materieelf 630.000. Tot leden van het be stuur werden gekozen de leden van het voorloopig be stuur de heeren C. Donker, dijkgraaf der Vier Noorder koggen, B. v. Houweninge, burgemeester van Medemblik en Opperdoes en E. Groot, burgemeester van Midwoud en door het bestuur tot secretaris-boekhouder de heer K. Laan te Opperdoes. Een brand, den 31 ontstaan boven de wachtka mer der 3e klasse in het stationsgebouw te Hoorn doordat de kachelpijp die onvoldoende afgesloten wasdoor een houten plafond ging werd in den aan vang spoedig gebluscht. Den 1 is te Apeldoorn bij eene vechtpartij een der vechtenden vermoord. In het lokaal van den heer Yeenhuysen te Ber gen had den 1 eene voorstelling plaats van d°n heer Jos Kinsbergen in de physiek magie magnetisme en electriciteit. Was de verwachting, na eene eerste voorstelling ten vorigen jare niet weinig gespannen deze werd nog overtroffen door den indruk dien zijne werkzaamheden maakten op het talrijk opgekomen pu bliek. Verrassend waren de toeren waarbij voor een aangename afwisseling behoorlijk was zorg gedragen. Belangwekkend vooral was het „bewegelijk wandel-dio rama" met electrische en drumondscbe verlichting.dat bij elk tafereel met luide toejuichingen werd begroet Aan genaam was het den velen aanwezigen van den heer Kinsbergen te vernemen, dat hij weldra met een nieuw programma ziju bezoek aan Bergen zou herhalen. Mocht dit genot ook aan andere gemeenten te beurt vallen zeker zullen ze het zich niet beklagen. Zijne voor stellingen zoowel als de gemakkelijkebeschaafde en onderh udcnde wijze waarop zij worden gegeven ver dienen alleszins aanbeveling en een belangstellend pu bliek. (Ingezonden.) Den 1 is te Ooltgensplaat een mineur vermoord beschrijfelijke bitterheid vervulde haar tegen haren broeder, die haar nu plotseling toonde, dat bij heer en meester was. Hare opgewonden verbeelding bracht haar alle mo gelijke gevallen voor den geest. Erans was rijk en gezond, hij kon nog zeer goed eene vrouw vinden op zijne nalatenschap speculeerde misschien eene intriguante, die hem in haar net gelokt had. Eene slimme kokette had hem wellicht reeds langen tijd onder haren invloed gebracht, daarom was hij ook in den laatsten tijd dik wijls zoo lichtgeraaktzoo nadenkend zoo verstrooid geweest. En Adolf had misschien daarbij geholpen. Adolf had haar reeds eene leelijke poets gespeeld door onder voorwendsel dichter bij zijn kantoor te moeten wonenhet vaderlijk huis te verlaten. Zoo lang hij bij zijnen vader gewoond had hadden de dienstboden het er ook langer uitgehoudenbij had haar heimelijk fooien gegeven haar dikwijls vriendelijk toegesprokenen daarenboven hadden zijne vrienuen leven in huis gebracht. Toen was baar dat niet zeer aangenaam geweest, maar toen hij wegging, hadden de menschen gezegd dat hij het ook met haar niet had kunnen uithouden. Misschien was hij nu met de doch ter van zijn chef verloofd en had h1 j zijnen vader voor geslagen bij hem te komen inwonen. In elk geval was er iets gebeurd, dat haar van nabij betrofhet uitblij ven van haren broeder was te zonderling. De uitkomst bevestigde baren vrees. Eindelijk hoorde Mina de gangdeur opendoen. Zij beefde van bange verwachting en van koortsachtige op gewondenheid. Het pijnlijkste was dat zij hem juist heden weder zeggen moestdat zij eene dienstbode had weggejaagd. Ongunstiger had zij het niet kunnen ireffen. „Vergeef mij dat ik je vandaag in den steek liet", begon Erans die bij het binnenkomen slechts eenen schuwen en vluchtigen blik op haar wierp „doch waar is Selma?" „We®. Je bent zoo vol vertrouwen, dat je, ondanks mijn verzoek de dienstboden niet genoeg controleert. Selma had het huis ia brand kunnen steken. Ik vond een half verbrande kaars onder haar bed en toen ik haar hare lichtzinnigheid voorhield, liep zij weg. Wan neer je er bij bent zelfs, mag men zich reeds alles te genover mij veroorlooven, dus kan het je niet verwon deren wanneer ik in je afwezigheid aan onbeschaamd heden blootsta." geworden de vermoedelijke dader is in hechtenis ge nomen. In den nacht van den 1 op den 2 is de vee houder K. H. te Beemster op weg naar zijn huis met paard en kar in het Noordholland Kanaal geraakt en verdronken. Het lijk is den volgenden morgen gevonden. Van een schippersknechtdie met hem medegereden was en vermoedelijk ook verdronken is werd het lijk niet gevonden. Het paard werd 's morgens nog levend uit het water gehaald. Den 2, 's namiddags omstreeks 5 uren, is een met 2 paarden bespannen wagen der Amsterdamsche goe derenvervoermaatschappij beladen met 1500 pond ijzer staven nabij de Noorderkerkstraat in de Lindegracht te Amsterdam gevallen, doordat het voorstel van den wagen weigerde te draaien de paarden schichtig wer den en de zware last naar de voorzijde zakte. De voerman J. Huisman genaamd werd levenloos uit het water gehaald. Hij laat eene weduwe en 4 kinderen na. De paarden werden later dood uit het water ge haald door middel van het bekende toestel van Sinck. Prinses Hendrik heeft den 2 des avonds eene soiree musicale gegeven aan 60 a 70 genoodigden met hunne dames. Den 3 is te Amsterdam wederom een valsche coupon Nederl. Werk. Schuld, grooi f 2 97%, uitgegeven. De Hooge Eaad heeft den 3 beslistdat de kos ten aangewend door een schuldeischer tot faillietver klaring van zijn schuldenaar, als kosten van uitwinning en boedelredding bevoorrecht zijn. Den 4 is te Haarlem overleden op 52jarigen leef tijd de heer mr. A. J. Duymaer van Twist, sedert 1 Mei 1877 vice-president der arr. rechtbank. Bij kon. besluit van den 4 is de bij kon. besluit van 14 Aug. 1884 N°. 15 ingestelde hoofdcommissie voor de behartiging der Nederl. belangen op de internatio nale tentoonstelling te Antwerpen ontbonden. Te Hedel heeft eene vrouw getracht, haren man te vergeven door middel van luciferskoppen, die zij in de voor hem bestemde koffie geworpen had. Van 1 Juni tot 1 December zijn in Zuidholland 90 poklijders aangegeven waarvan 16 stierven. De Amsterdamsche Omnibusmaatschappijdie den 1 voor 12% jaar gevestigd werd heeft thans in dienst 138 conducteurs 141 koetsiers 134 stalknechts, 4 oprijders en 174 werklieden samen 591 man de losse werklieden niet medegerekeud oij de oprichting bestond haar personeel uit 8 man. Het aantal paar den klom van 17 tot 574. Van 1 Juli 18/2 tot 31 Dec. 1884 werden 1486 paarden aangekocht waarvan 912 verkocht zijn of stierven. Slechts één paard Jans genaamd, was onafgebroken werkzaam gebleven doch is den 4 gestorven. In dat tijdvak werd aan koetsiers en conducteurs uitbetaald 1 986.000. De Maatschappij „de Katholieke Illustratie' te 's Hertogenbosch heeft voor het jaar 1885 een scheur kalender uitgegeven, die voor katholieken zeer bruik baar is door de vermelding van voor hen wetenswaar dige bijzonderheden. Gedurende 1884 zijn te Haarlem door de politie 1249 processen-verbaal opgemaakt waarvan 357 wegens misdrijf en wanbedrijf, 235 wegens politie-overlreding en 657 wegens dronkenschap. Het door de heeren Blooker ingesteld onderzoek naar de oorzaak van den brand in hunne chocoladefa briek heeft tot de ontdekking geleid dat de boonen- uitzoeksters tegen het streng bevel in gebruik gemaakt hebben van eene stoof met eene gloeiende briquette die zij ter voorkoming van ontdekking gedurende schafttijd onder een zak verborgen haddenwelke zak na verloop van een half uur in brand geraakte. Aan de kiosken te Amsterdam zijn in 1884 ver kocht 106 015 exemplaren van het Handelsblad, 61.327 Holzbrecher had zich in een stoel laten vallen en nam hare mededeeling bedaarder opdan Mina ver wacht had. „Beste zuster", antwoordde hij op eenen opvallend zachten toon, „je kunt gelijk hebben, wan neer je zegtdat de toegevendheid, die ik sedert eeni- gen tijd in praktijk gebracht heb, de dienstboden bru taler maaktedoch ik wilde eens op eene andere wijze probeeren of het ons niet gelukken kon eene dienstbode langer te houden dan vier weken. I*. doe je geen verwijten, maar ik geloof, dat je nu ook tot de over tuiging zult zijn gekomen dat je de gave ontbreekt om met dit soort van menschen goed om te gaan. Yal mij niet in de rede", ging hij voort, toen zij tegen deze be wering wilde opkomen „ik heb je iets medetedeelen. Ik zal waarschijnlijk verplicht zijn, een huis te koopen, ten einde de daarop rustende hypotheek niet te verliezen. Ik moet dan iemand hebbendie het in orde houdt en de huisvrouw vervangt ik geloofdat wij het best zullen doen daartoe iemand te nemen, die tege lijkertijd ons huishouden bestuurt en jou die drukkende zorgen van je schouders neemt." „Ha", riep Mina en een boosaardig vuur gloeide iD hare oogen „mijn voorgevoel bedroog mij dus niet. Je hebt dat alles reeds aardig overdacht en voorbereid en de dienstboden daarom hun eigen wil laten doen, opdat ik zou inzien dat ik niet geschikt ben om je huis houden waartenemen. Het deed je goed, dat de boden grof en onbeschaamd tegen mij waren je beb ze mis schien er wel toe aangezetom zich niets van mij te laten welgevallen. Je hebt zeker met mijnheer Adolf dit mooie plan beraamd, dat mij overbodig maakt? Wie is dan toch die lieve damedie mij vervangen zal en de gave heeftmet onbeschaamde personen over weg te kunnen?" Holzbrecher liet zyne zuster bedaard haar verbitterd gemoed lucht geven hij was op eenen nog heftiger uitval voorbereid geweest en reeds zoo aan zulke dingen gewend, dat hij volmaakt kalm bleef. „Lieve Mina", zeide hij, toen zij zweeg, „wij hebben dit onderwerp reeds zoo dikwijls besproken, wij worden het daarover nooit eens, ik zeg dan ook nogmaals dat ik je geen verwijten wil doen maar ik verklaar je dat ik ditmaal een onver anderlijk besluit genomen heb en mijn wil zal door zetten je zult een gemakkelijker en aangenamer leven hebben dan tot nu toeje zult niet de minste reden Nieuws v/d. Dag, 2738 Standaard, 2465 de Tijd, 203.282 Vliegend Blad50.308 Dagblad van Nederland 15 097 Amsterdamsche, 6376 Weekblad de Amster dammer, 12.706 Politie-Nieuws, 52.110 Echo, 33.171 N. Eott. Courant26 935 Nieuwsblad v. Nederl., 2510 Uilenepiegel33.617 Predikbeurten, 1293 Hu morist 3010 Fliegende Blatter, 2065 Journal Amu sant 2033 id. pour Eire8910 Kölnische Zeitung 16 034 Daily News, 14123 Evenement, 12071 Temps, 56.112 Figaro 16 307 Petit Journal12 035 Etoile Beige6792 Indépendance Beige en ongeveer 50 000 verschillende, zoo binnen- als buitenlandsche bladen. Het vervoer over den Eotterdamschen tramweg bedroeg in 1884 4.736.093 reizigers met een opbrengst van f 390 493.85%, tegen in 1883 4,138,550 reizigers met een opbrengst van f 360.267.92%. Aan school- kaarten en abonnement le klasse werd ontvangen f 4877, tegen in 1883 f 3471. Te 's Gravenhage kwamen in 1884 96 faillisse menten voor tegen 115 in 1883. In 1884 zijn op de weekmarkten te Zwolle aan gevoerd 34.691 stuks rundvee, 2027 kalveren, 2042 schapen1437 lammeren 2812 varkens en 24 255 biggen en op de maandelijksche paardenmarkten 4189 paarden alzoo samen 71 453 stuks. Het marktgeld be draagt van paarden f 0 25 rundvee f 0.15 schapen en varkens f 0.05 lammeren f 0.03 biggen 0 02 per stuk; in het geheel werd ontvangen f 7123,16. Bovendien werden op de stallen ongeveer 25.000 stuks rundvee verhandeld. Te Purmerend zijn in 1884 gewogen 12915 stapels kaas, wegende 3.322.211 pond. De Eotterdamsche diergaarde heeft door den dood haren prachtigen leeuw verloren die een sieraad van den dierentuin was. Te Amsterdam worden pogingen aangewend tot oprichting eener geregelde Eijnvaartdienst. Een derde van het benoodigde kapitaal, groot 200.000, is reeds aangeboden. De aanbieding der wet op de voogdij gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger wordt in de volgende bijeenkomst der 2e Kamer verwacht. De kamer van koophandel en fabrieken te Wa- geningen is bij de 2e Kamer en den Eaad van State reeds in 't algemeen opgekomen tegen het noodlottige van een tabaksaccijnszich voorbehoudende, later in bijzonderheden de nadeelige werking van zulk eene be lasting uiteen te zetten. De commissie voor tijdelijke werkverschaffing le Amsterdam heeft thans ongeveer 1850 man aan het werk; 870 aan de Muiderpoort500 aan den Over toom 480 aan de Nassaukade. De 7e lijst vermeldde een bedrag van f 4694.86 aan giften en f 105 aan in gevorderde inschrijvingen de 8e f 3371.10 aan giften, waaronder 1 van '2000, en f 25 aan inschrijvin gen, makende met de vorige lijsten samen f 115 956.56. Te Zijpe bracht de nieuwjaarscollecte 421.40 op, welke som verdeeld is naar gelang der behoeften onder 301 huisgezinnen. Bij de 4 jaarlijksche verhuringen der landerijen, behoorende aan de r. k. kerk en de armen der r. k. gemeente in 't Veld onder Oude Niedorp, is de huur prijs nagenoeg 1000 lager dan vroeger geweest. Het museum van kunstnijverheid op het paviljoen te Haarlem is in 1884 bezocht door 10657 personen tegen 6925 in 1883. Tot het grooter bezoek heeft veel bijgedragen de vrije openstelling op Zon- en feest dagen. De overgang van het oude in het nieuwe jaar is te Nijmegen weder aangekondigd door fanfaremuziek van den toren der Groote- of St. Stevenskerk. Sedert eenige jaren was dat oude gebruik niet gevoigd. Het getal geabonneerden der Nederl. Bell tele- hebbenom over de veranderingen die ik wil invoe ren ontevreden te zijn". Mina lachte honend. De laatste woorden van Holz brecher vermeerden slechts hare woedezij maakte zichzelve wijs dat haar broeder haar met die beloften slechts wilde geruststellen en tot toegeefelijkheid stem menlater zou hij ze niet houden en zelfs wanneer hij ze vervullen wilde, dat niet kunnen doen. Wanneer zij niet meer meesteres was in huis en Holzbrecher zich in de nieuwe omgeving op zijn gemak gevoelde, dan sprak het vanzelf, dat hij alles in het werk zou stellen, om hare plaatsvervangster te vriend te houden en dat hij bij eene twist tusschen die vreemde en haar de partij der eerste zou kiezen. Mina wist dat zij moeielijk met iemand over weg kon het allerminst echter met haar, die in hare rechten getreden was, zij zag in het besluit van haren broeder het begin van eene volledige breuk met haar zij zag zich reeds in den geest met eene aalmoes afgescheept of zelfs in een hofje ondergebracht. Holzbrecher stoorde zich niet aan haar lachenhij nam zijn hoed en verklaarde dat hij naar het dienst bodenbureau zou gaan. „Ik wil hopen", zeide hij, „dat ikondanks den slechten naam die je hebtnog een meisje zal vinden dat bereid is bij ons in dienst te komen maar ik verklaar je hiermede dat het het laatste isdat ik huur. Ik zal met haar afspreken dat zij alleen mij de dienst mag opzeggen dat ik alleen het recht zal hebben haar te ontslaan heeft zij eene gegronde klacht over je dan zal ik haar behouden voor de diensten, die ik noodig heb, en het aan jezelf over laten je eene andere dienstbode te verschaffen. Ik hoop tegen het volgend kwartaal de nieuwe inrichting in het leven te roepen tot op dat oogenblik mag er geene verandering van dienstboden voorkomen ik geef je mijn woord dat het blijft bij betgeen ik je zeg Met deze woorden verliet Holzbrecher het vertrek. Hij had op dezen toon nog nooit tot zijne zuster ge sproken hij wa» somtijds wel eens slecht geluimd en heftig geweest maar hij had nooit eene bedreiging met zulk eene beslistheid uitgesproken. Mina voelde, dat hij het ernstig meendeen eene waanzinnige woede vervulde haar tegen haren broeder en tegen de persoon, wier invloed deze verandering had teweeggebracht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2