No. 4 Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 9 JANUARI. D3S YINGrKK GQD& Prijs der gewone Advertentiën: ISnitrnlanb fiiitnculanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER A ZOON. BELGIE. Het Journal de Bruxelles klaagt dat, hoewel de nieuwe onderwijswet reeds drie maanden van kracht is nog slechts twee koninklijke besluiten verschenen zijn, waarbij gemeenten van het hebben van gemeentescholen zijn vrijgesteld, dat volgens dat blad te wijten is aan den onwil der inspecteurs. Er zijn in bet land 80 kantonnale inspecteurs en 18 hoofdinspecteurs. Ieder inspecteur heeft gemiddeld tien aanviagen om vrijstelling te on derzoeken gehad en toch is slechts omtrent twee het onderzoek ten einde gebracht. Zijn zij te oud te zwak of te gebrekkig, dan moeten zij ontslagen worden en zoo zij opzettelijk tegenstribbelen dan moet er een einde aan gemaakt worden. Men kan van dit door het liberale ministerie samengestelde lichaam wel geen buitengewonen jjver verwachtenmaar de regeering heeft het recht, van de inspecteurs behoorlijke ambtsvervulling te eischen. De Indépendance haalt dit stuk aan als een nieuw bewijs van de zucht der clericalen om een Bartholo- meus-moord op het openbaar onderwijs te plegen. Volgens de Courier de Bruxelles zal vóór het einde der zitting nog aan de Kamers een ontwerp van kies- hervorming aangeboden worden. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Ztg., het orgaan van prins Bismarckdeelt mededat de geruchten betreffende het aankoopen van gronden aan de St. Lu- ciabaai door den heer Luderitz tot nog toe niet door officiëele berichten zijn bevestigd. Voor de geldigheid van zulk een aankoopvoor het overdragen der sou- vereiniteitsrechten zou een verdrag met de hoofden der inboorlingen onvoldoende zijn. Daartoe zou de goed keuring der Bóeren-republiek noodig zijn, die het be schermheerschap over Zoeloeland uitoefent. Bovendien zou rekening gehouden moeten worden met de ver houding tusschen de genoemde republiek en Engeland, welke mogendheid zich het recht van bekrachtiging der door die republiek te sluiten verdragen heeft voorbe houden. De Keizer heeft het gemeentebestuur van Berlijn schriftelijk dank gezegd voor zijne gelukwenschen op Nieuwjaarsdag, in welk schrijven o.a. voorkomt, dat het hem eene bijzondere vreugde is, dat zijne pogingen tot versterking van den vrede door persoonlijke ont moeting met de monarchen der twee groote aangren zende rijken gelukkig geslaagd zijn. In den waarborg van den buitenlandsche vrede ligt gelijktijdig een waar borg voor zegenrijke ontwikkeling van den binnenland- schen toestand. ENGELAND. Te Londen zijn in 1884 3721 faillis sementen voorgekomen tegen 10183 in 1883, grooten- deels een gevolg van de nieuwe wet op de faillisse menten die door hare strenge bepalingen het maken van onderbandsche regelingen tusschen sehuldeischers en schuldenaars meer in de band werktdoch tevens tegengaat de roekelooze faill'ssementen. In het zuiden heerscht eene besmettelijke ziekte on der het vee die vele offers eischt. Op de model hoeve te Glasnevin bij Dublin is de besmettelijke long ziekte weder uitgebroken. 14 Stuks vee bezweken aan die ziekte. FRANKRIJK. Uit Hanoi is den 5 gemald dat na het gevecht ten oosten van Chu de Chineezen ten getale van 12000 teruggekeerd zijn om weerwraak te nemen. Generaal Negrier viel hen aan en drong in hunne stellingen door, die met forten van twee ver diepingen verdedigd werden. De Chineezen werden na heftigen stryd verslagen overhoop geworpen en op de vlucht gejaagd zij lieten al hunne stellingen twee batterijen met Krup kanonnen, geweeren, krijgsvoorraad, levensmiddelen wapenen vaandels en alle kanonnen in de steek. Zij telde 600 dooden en een groot aantal gekwetsten. De Franschen verloreu in die twee ge vechten 19 dooden 65 soldaten werden gekwetst en 3 officieren bekwamen geringe wonden. De begrafenis van de moeder van Louise Michel die gezegd wordt in de gevangenis door krankzinnig heid overvallen te zijn, is rustig afgeloopen. De stoet moest den door de politie voorgeschreven weg volgen. Alle voorzorgsmaatregelen waren genomen de troepen waren in de kazerne gehouden doch behoefden niet uit te rukken. Alleen toen de politie de roode vlaggen wilde wegnemen, ontstond eenige opschudding, doch Rocbefortdie zich aan het hoofd van den optocht bevond, stelde zich voor de handhaving der orde ver antwoordelijk ten gevolge waarvan de politie haren aanval staakte. LUXEMBURG. Den 6 gaf minister von Blochausen in de Kamer de redenen op welke hem noopten om den terugkoop van den Prins Hendrikspoorweg te be proeven. Bij zijn verblijf te Brussel besprak hij deze ziak met den voorzitter van bet spoorwegbestuur en kwam met hem overeen over een ontwerpverdrag ouder voorbehoud van goedkeuring door den minis terraad. Te Luxemburg teruggekeerd, onderwierp bij het ontwerp aan het oordeel zijner ambtgenooten. De bespreking daarvover duurde drie dagen. Hij hoopte de toetreding zijner ambtgenooten te verwerven doch inmiddels was de beweging tot opdrijving der prijzen van de aandeelen aan de Brusselsche beurs reeds be gonnen. Men sprak van een aankoop door Elz..s Lotha ringen. Daar de regeering geen verandering in het ontwerp-verdrag kon brengen werd dit laatste door haar verworpen om aan geen nieuwe beursbeweging voedsel te geven. Dit besluit werd onmiddelyk ter kennis gebracht van den president van den spoorweg. Hij wees op de volkomen stilzwijgendheid, waartoe de on derbandelaars zich verbonden haddendoch kon voor gepleegde onbescheidenheid niet verantwoordelijk wor den gesteld. Daar er geen verdrag bestaatkou de Kamer zich ook met de zaak niet in laten Hij ontkende ten slottedat nog onderhandelingen over den terugkoop van den spoorweg aanhangig waren. Met 29 tegen 2 stemmen is daarop eene motie van vertrouwen aaugenomen. Niettegenstaande die gun stige beslissing loopen er geruchten, dat minister Bloc hausen zal aftreden. SPANJE. Den 6 zijn op nieuw schokken van aard beving gevoeld. EGYPTE. Generaal Wolseley bericht den 7 uit Korti aan het engelsche ministerie van oorlog, dat een konvooi levensmiddelen onder sterk geleide onverwijld naar Gakdul vertrokken was. Generaal Stewart zou den 8 met een ander konvooi naar Metammeh gaan en die plaats waarschijnlijk den 15 bezetten. Zoo bij daar eene stoomboot vindtzal hij onmiddelijk de gemeenschap met generaal Gordon tot stand brengen. YEREENIGDE STATEN. Het conpres heeft den 5 zijne werkzaamheden hervat. Bij het Huis van Ver tegenwoordigers was eene motie ingekomen, inhoudende: 1°. verklaring, dat een bondgenootschap, zooals dit door de bijeenkomst der mogendheden te Berlijn wordt aan geduid aandruischt tegen de traditioneele staatkunde der Vereenigde Staten 2 uitdrukking van het ver langen naar inlichtingen met betrekking tot de beve len, aan de afgevaardigden bij die bijeenkomst gegeven, en tot den regeeringsvormvoor den nieuwen Staat Congo aanbevolen. STATEN-GENERAAL Tweede Kamer. Er is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van twee stukken grond te Bergen op Zoom aan de gemeente. Het Afdeelings-onderzoek van Hoofdstuk VI (Marine) der begrooting voor 1885 lokte verschillende beschou wingen uit. Eenige leden waren ingenomen met 's ministers stre ven tot beperking der uitgaven en met het lager eind cijfer. Velen evenwel konden zich met zijn beleid vol strekt niet vereenigen. Zijne weifelende houding, vroe ger o. a. bij het Adder-rapport gebleken werd ook nu gelaakt. Terwijl hij de visch-torpedo ter verhooging van de waarde van het materieel aanbeval wenschte hij toch slechts eene enkele torpedoboot te doen bou wen en vroeg hij slechts deze en 12 torpedo's aan voor al onze zeegaten samen terwijl hij voorloopig af zag van de verdere aanschaffing van gepantserd materi eel. Ook acht hij den aanleg van een torpedo-bassin onverm jdelijkmaar vraagt daarvoor niet meer dan 20,000 als eersten termijn. Hoe kan hij verder af zien van eene versterking der torenpantsering van onze 9) Op dit oogenbTik werd er gescbeld een kruier bracht eenen brief voor mijnheer Hoizbrecber, waarvan het adres zichtbaar door eene vrouwenhand geschreven was. De brief brandde Mina in de vingers. Haar broeder kreeg zelden brieven zij kende het schrift van alle personen, die met hem correspondeerden deze hand was haar vreemdhare oogen vestigden zich begeerig op den brief, zij twijfelde er nauwelijks meer aanof deze kwam van de dame, van wie hij zooeven gesproken had. Zij kon de verzoeking niet weerstaan het couvert was alleen in het midden vastgemaakt, men kon het gemakkelijk openen en dan met een weinig lak weder sluiten, zoodat hare daad van nieuwsgierigheid niet te ontdekken was. M na opende den brief met bevende band. „Geëerde Heer", zoo luidden de regels die zij in koortsachtige opgewondenheid las „Vergeef mij dat ik mij haast, u een antwoord op uw vriendelijk voorstel toetezenden, vóór gij het mij gevraagd hebt. Het zou eene algeheele verandering van mijne levensomstandig heden ten gevolge hebben. Na rijp overleg kan ik zélfs bij het grootste vertrouwen op uw karakter, mijne toekomst en die van mijn kind niet laten afhangen van de toevallige zaken die zullen beslissen of het plan, dat gij mij voorstelt wanneer het eenmaal in werking ge treden is, u zal blijven bevallen en of ik mij op mijn plaats zal vinden in de betrekking die gij zoo vrien delijk zijt mij aan te bieden. Ik zou door deze proef offers hebben gebrachtdie ik te arm ben om te dra gen en waarvoor ik te trofsch zou zijn om schadever goeding aan te nemen. Naast deze bedenkingen heb ik nog andere, welke het overbodig is te noemen, daar reeds de boven aangeduide redenen voldoende zijn om mij tot het afslaan van uw aanbod te doen beslui ten. Ontvang nogmaals mijnen dank en de verzekering mijner hoogachting Maeia Hobel Een glimlach van voldoening gleed over hare koorts achtig gekleurde wangen toen zij den brief weder in het couvert deed en dit verzegeldewaartoe zij het onderste gedeelte van eenen naaldenkoker als cachet be zigde. Doch deze aanvankelijke vreugde kon hare onrust niet wegnemen de briefschrijfster speelde misschien slechts de preutsche om zich te laten bidden en gun stiger voorwaarden te verkrijgen. Hoe langer Mina over den brief nadachtdes te meer mengde zich groote bitterheid in hare onrust. Haar broeder was dus niet verlokthij was baar zoo moede, dat hij eene andere gezocht had, om hare plaats in te nemen hij had bij eene vreemdelinge gebedeld om de leiding zijner huishouding op zich te nemen en deze waarschijnlijk gezegd welke klachten hij tegen zijne zuster had. Het kookte in haar binnenste van woede en haat. Haar broeder was gezond hij voelde niet, wat pijnen en hulpeloosheid beteekenden hij had geen medelijden met haar zij was hem tot last en gat hij zich eenmaal aan de zorg van eene vreemde over, dan was het zeker dat de slimme intrigante hem spoedig er toe brengen zou, om haar in zijn testament te bedenken en haar te geven waarnaar haar hart ver langde en zijne zuster met eene aalmoes af te schepen. Hoizbrecber keerde terug. Hij was in eene betere stemming. Hij had eene dienstbode met goede getuigen gevonden wier uiterlijk eenen goeden indruk op hem gemaakt had en die binnen twee uren hare betrekking aanvaarden kon. Hij deed zijne zuster nogmaals de vorige vermaning doch op veel vriendelijker toon zij reikte hem den brief over. Hij verbrak het zegelzonder het nader te bekijken de vrouwenhand op het adres deed hem vermoeden, van wien de brief kwam en Mina zagmet kennelijk leedvermaak, hoe zich eene uitdruk king van teleurstelling en neerslachtigheid op zijn gelaat vertoonde. Zij was boosaardig genoegom hem te vragen of hij eene onaangename tijding gekregen had. Bemerkte Frans het leedvermaak dat in deze vraag doorstraalde, of wilde hij haar den triomf niet gunnen haar mede- tedeelen hoe aan zijne schoone verwachtingen de bodem werd ingeslagen. Hij gaf geen antwoord ging naar zijn kantoor en viel daar op een stoel neder, om na te denken boe in deze zaak te handelen. Mina luis terde aan de deur. Hij had den brief bij zich gesto ken zij hoorde echter nietdat hij zijn schrijftafel opendeom een antwoord te schrijven. Langen tijd bleef het volkomen stil in het kabinet, plotseling hoorde zij dat hij opstond en dadelijk daarop werd de ijzeren brandkast geopend. Mina hoorde, dat Frans er een blikken trommel uithaalde waarin hij zijne papieren van waarde bewaardeen deze op een tafel plaatste om haar te openen. Hij zocht eenige papieren uit zij hoorde het aan het eigenaardige knetteren. Om zich echter omtrent zijn voornemen zekerheid te ver schaffen, trad zij plotseling het kabinet binnen en deed eene onbeduidende vraag. Toen zag zij dat hij eenige papieren terzijde gelegd had. Zijn Bchrik bij haar bin nentreden de heftigheid waarmede hij haar afsnauwde, en haar verzocht hem niet te storen versterkten baar in haren vrees, dat hij geldswaarden bij zich stak om Mevrouw Hobel van besluit te doen veranderen tot welk doel zou hij anders 's avonds Iaat nog zijne pa pieren nazien. Mina's argwaan werd zekerheid toen Frans eenige minuten later uit zijn kabinet kwamterwijl het zijn borstzak was aanteziendat hij zijn portefeuille ge vuld had en zich gereed maakte om nogmaals uit te gaan. In hare oogen gloeide de hartstocht hare stem beefde, toen zij hem vroeg, of hij nog wilde uitgaan en waarom hij geld bij zich gestoken had. „Bekommer je niet om mij", antwoordde hij verbit terd „doch zorg maardat de meid goed ontvangen wordt. Wanneer Adolf komtvóór ik weer terug ben, zeg hem dan dat hij op mij wachten moetlaat vuur aanmaken dat wij punch kunnen drinken."

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1