No. 7. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 16 JANUARI. DK VINGER GODS, Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëcl (Bcbeelfe. HON DENBEL A.STING. j^nitsnlanb FEU1T »T .ETOJNT. ALKIHAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter alge.neene kennis dat eene suppletoire begrooting, dienst 1884, heden aan de gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Jan. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier der grondbe'asting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen van deze gemeenteover het dienstjaar 1885, op 12 Januari 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolgingen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 15 Jan. 1885. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden dat honden niet voorzien van het voorgeschreven kenteeken aangetroffen wordendeter be schikking van de politie gesteld worden en dat maatregelen zijn genomen, om dat voorschrift met ingang van 2 Februari a s. streng toe te passen. Zij die de belas ting voor 1885 nog niet voldeden, worden dringend uitgenoo- digd zulks alsnog te doen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Jan. 1885. De Secretaris, NUHOUT van dek. VEEN. REKENINGEN wegens leveringen ten dienste der gemeente reiniging te ALKMAAR in 1884 worden vóór 31 Januari 1885 ingewacht bij den directeurdie wegens andere leveringen voor datzelfde tijdstip ter gemeente-secretarie of bij den ge meente-architect. HEN ERICA ZWART, gekomen van Amsterdam, en J. BERGS MA gekomen van Utrecht, worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden. DUITSCHLAND. Den 13 is de heer Rumpff, hoofdambtenaar van politie bekend door verscheidene tegen de socialisten gevoerde gedingen des avonds door twee dolksteken vermoord voor zijn huis gevonden. Voor de ontdekking der daders is f 1800 uitgeloofd. R ij k s d a g. Den 13 werd zonder beraadslaging bij 3e lezing het krediet ten behoeve van stoombooten voor de kust van Kameroen goedgekeurd. Pruisen. In het den 15 bijeenkomende huis van afgevaardigden is de stand der partijen als volgt120 conservatieven99 katholieken 65 nationaal liberalen 55 vrij conservatieven 52 duitsch-vrijzinnigen 18 polen, 21 onaf hankelijken. Drie zetels zijn onbezet. ENGELAND. De minister Dilke heeft in eene te Kensington den 13 gehouden vergadering van liberalen verklaard dat het gerucht ongegrond was als zou Duitsehlaud trachten zijn beschermheerschap in Zanzibar te vestigen. Minister Gladstone is vrij wel hersteld. Den 11 wandelde hij een halve mijl ver naar de kerk te Ha- warden, niettegenstaande den hevigen noord westen wind met zwaren regen. Ierland. In het district Tipperary waar een lid van het Lagerhuis moet worden gekozen was de heer O' Rijan kandidaat gesteld tegenover den kandidaat van de Parnell partij. Hoewel deze kandidaat zich aan vankelijk zeer scherp uitgelaten had tegen den heer Parnell, heeft hij ziob later teruggetrokken. FRANKRIJK. De spaansche gezant te Parijs, de heer Mannel Silvela die daar zeer gezien was heeft zijn ontslag gevraagd wegens verschil van gevoelen met de spaansche regeering in zake de ongeregeldhe den der studenten te Madrid. Hoewel zulks bij de wet verboden iszoo is toch bekend geworden datin zake mevrouw Hugues 6 gezworenen gestemd hebben vóór vrijspraak 2 voor veroordeeling en dat 4 zich onthielden. De Senaat werd den 13 geopend door den heer Carnot, als oudste in jaren, die eene korte rede hield, waarin hij den wensch uittedat de verkiezingen van den 25 goede uitkomsten mochten hebben. Hij ging daarop tot den 29 uiteen. Kamer. Den 13 is het vorig bureau herbenoemd. De presideLt-minister antwoordde den 14 op een interpellatie over de aftreding van generaal Campenon, dat laatstgenoemde de handeling in Tonkin tot de be zetting der Delta wilde bepalen. De Kamer had een krachtiger optreden ver angd waarom de generaal zich teruggetrokken had doch op loyale wijze en zonder eenige onaangenaamheden met de overige leden van het ministerie. Generaal Leval verklaarde, dat de mobilisatie geenszins in gevaar is gebracht en dit ook niet zal worden, zoolang bjj minister is. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen werd met 294 tegen 234 stem men aangenomen. Zij ging daarop tot den 27 uiteen. GRIEKENLAND. Het Staatsblad maakt een be sluit openbaar, waarbij de gedwongen koers opgeheven wordt. Dit bericht wekt algemeene tevredenheid. ITALIË. Senaat. Den 10 vroeg de heer Majorama inlichtingen omtrent de verbanning van den bericht gever der Diritto den heer Cirmeriuit Berlijn. De minister van buitenl. zaken antwoorddedat de wet tigheid van dien maatregel buiten twijfel was en dat ook de redenen daarvan waren medegedeeld. Men beschouwde namelijk de aanwezigheid van dien heer als hinderlijk. Overigens was dezelfde maatregel ge nomen ten aanzien van de berichtgevers van andere fransche oostenrijksche bladen enz. De duitsche gezant had hem vooruit vriendschappelijk en vertrouwe ijk schriftelijk van de zaak kenn;s gegeven, eene handel- wijze geheel strookende met de uitstekende verstand houding tusschen Italië en Duitschland Hij bad daarop verzocht de zaak aan een vernieuwd onderzoek te onderwerpen, waarop geantwoord was, dat dit niet mogelijk wasdaar de maatregel tegen andere bericht gevers ondanks de voor hen gedane diplomatieke stap pen mede was doorgezet. De heer Caracciolo vroeg den 12 of de regeering met het oog op onderscheidene in den laatsten tijd verspreide geruchten ophelderingen kon geven over hare koloniale staatkunde. Minister Depretis ant woordde dat hij vooraf in overleg moest treden met den minister van koloniënwien de zaak in het bij zonder aanging. Het wetsontwerp betreffende de uitvoering van open bare werken ter verbetering van den gezondheidstoe stand te Napels is goedgekeurd met 96 tegen 4 st. PORTUGAL. De quarantaine maatregelen ten aanzien van schepenkomende u.t EngelandDuitschland Belgie en Holland, zijn opgeheven. SPANJE. Te Malaga zullen 200 beschadigde huizen afgebroken moeten worden De berichten omtrent den gezondheidstoestand luiden van alle zijden zeer ongun stig allerlei ziekten breken uit onder de ongelukkigen in de door de aardbevingen geteisterde provinciën, die op het open veld verblijf moeten houden alwaar zjj aan honger en koude blootgesteld zijn. De heer Salmeron die korten tijd nadat de heer Pi y Margall ontslag bad genomen als hoofd van het uitvoerend bewind der republiek optradheeft weder het hoogleeraarsambt bij de hooge school te Madrid aanvaard welke betrekking door hem vervuld werd toen het koningschap hersteld werd, doch neer gelegd moest wordeD om naar het buitenland te wijken van waar hij meermalen republikeinsche kennisgevingen tot het spaansche volk richtte. Senaat. Den 12 is met 136 tegen 48 stemmen eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen ter zake van het gebeurde met de studenten te Madrid. 12) De rentenier had het zich nu eenmaal in het hoofd gezetdat mevrouw Hobelomdat zjj in de haar toe gedachte betrekking zelf geen tegenzin getoond had alleen door de gedachtedat deze waarschijnlijk niet van langen duur zijn en haar meer onrust en kosten dan voordeel aanbrengen zouvan het geven harer toestemming werd afgehouden hij stond er dus op, haar door het ter handstellen eener aanzienlijke som gelds te gelijkertijd het bewijs voor den ernst van zijn besluit en een wapen in handen te geven voor het geval dat zij zich zelve nadeel berokkenen zou. Holzbrecher stak het geld eerst weder in den zak toen de dame hem verzekerde dat zij geen veili ge bewaarplaats voor het geld had en hij wanneer zij het eens werden het geld ergens anders voor haar zou kunnen deponeeren. De baast van den rentenier, om eene aangelegen heid die men anders naar alle zijden met zorg in overweging neemtvóór men tot een bepaald besluit komtzoo spoedig mogelijk tot een einde te brengen maakte geen gunstigen indruk op mevrouw Hobel en versterkte haar in haren argwaan dat hij haar iets ver zweeg dat hem bewoog zooveel te beloven en in alle hare voorwaarden toetestemmen ja toen Holzbrecher haar verlaten had en zij alle beweegredenen over woog die zijne handelingen zouden kunnen verklaren, kwam ook de gedachte bij haar op dat hij misschien ontdekt had dat zijn zoon liefde voor Bertha had op gevat en met het doel eene verdere toenadering te verhinderen haar en hare dochter in eene van hem afhankelijke positie wilde brengen en haar, als be looning dat Bertha zijn zoon zou afwijzen een beter bestaan aanbood. De moeder had in het hart harer dochter gelezen had gezien dat die wonderbare stroom die aan hot wezen eener vrouw de grootste bekoorlijkheid verleent, het hart harer dochter doorgloeide. Mevrouw Hobel was voor de gedachte teruggebeefd door het aanne men van de haar aangeboden betrekking baar kind bloot te stellen aan het gevaar, misschien het offer te worden van het wreedaardig speldat rijke jongelieden dikwijls met een meisjeshart spelen en waarmede zij verwachtingen opwekken, aan welker vervulling zij niet denken. Nu echter was het voor haar een bittere hoon, te moeten gelooven dat Holzbrecher misschien vreesde dat zijn zoon het oog zou slaan op een arm meisje en hij Ber<ha's moeder in zijnen dienst wilde nementen einde haar daardoor van hem af hankelijk te maken en Adolf zich over diens keuze te doen schamen. De trotsche armoede is achterdochtig en prikkelbaar. Het aanbieden van een onderpand van drieduizend gulden scheen haar een soort omkooping of een soort dwangmiddel het uitzicht op het verkrijgen van die som zou dan mevrouw Hobel moeten bewegen hare dochter te noodzaken van mogeljjke verwachtingen die de zoon van Holzbrecher bij haar mocht hebben opgewektafstand te doen. De omstandigheiddat Holzbrecher de verloving zijns zoons met mejuffrouw Neuhaus had tegengesproken was met dit vermoeden niet in tegenspraak, ja, het was zelfs mogelijk, dat Holzbrecher juist door de houding van zijnen zoon tegen deze familie tot de zekerheid was gekomen dat Adolf reeds in nauwere betrekking tot Bertha stond en dat hij daarom besloten had hem het voortzetten daarvan te verhinderen door mevrouw Hobel in dienst te nemen en Bertha in het oog te houden. Bertha keerde eerst laat terug zij had tot half negen 's avonds les gegeven. Uit hare oogen straalde echter eene vrolijke opgewondenheid zij vloog hare moeder om den hals en verborg het hoofd aan hare boezem alsof zij haar iets had mede te deelenwaarbij zij den blik harer moeder niet wilde ontmoeten. „Ik heb hem gesproken", fluisterde zij„hij heeft mij liefhij heeft het mij bekend." Hare moeder zag ontsteld verschrikt op. „Van wien spreek je 1 Om Gods wilwat moet ik hooren „Hoe? Gij verheugt u niet over mijn geluk? Hij heeft mi] gezworen dat hij er nooit aan gedacht beeft, juffrouw Neuhaus het hof te maken. Hij is veront waardigd over de wijze waarop zij mij behandeld heeft. Hij wil heden nog aan zijnen vader zeggen, dat hij mij zijne liefde bekend heeft.'' „Waar hebt gij elkander gesproken? Houdt je achter mijnen rug samenkomsten met eenen jongen man i" „Het was vandaag de eerste maal. Ik ontmoette hem in het plantsoen ik had mijne les bij Hartings geëindigd en het was nog te vroeg, om naar Webers te gaan. Hij sprak mij aan, hij wist reeds, dat zijn vader u een voorstel gedaan had en vroeg mij, hoe ik daarover dacht. Het eene woord lokte het andere uit en plotseling verraste hij mij met de opmerking dat het het beste zou zijn wanneer hij trouwde en zijn vader bij hem kwam inwonenhij greep mijne hand en vroeg mij of ik hem liefhad en zijne vrouw zou willen wor den. Ik wist nietwat er met mij gebeurde, ik weet nietwat ik geantwoord heb maar hij drukte mijne hand dankte mij en zwoer, dat hij mij boven alles liefhad. Morgen zal hij bij ons komen. Ik kon bij Webers nauwelijks les geven. Marie Webers dacht, dat ik ziek was. Ik heb haar niets gezegdofschoon mij het hart tot berstens toe vol was." Mevrouw Hobel drukte hare dochter aan hare borst, en liet deze niet merken welke zorgen haar bet hart beklemden het was immers mogelijk dat zij zich ver giste. Bertha vertelde immersboe Adolf baar ver zekerd had dat zijn vader, in de hoogste mate goed hartig en geenszins trotsch haar met vreugde als zijne dochter zou begroeten. In het moederhart streden hoop zorg en angst om den voorrang. Zij kon dien nacht geen rust vinden. Laat in den nacht weerklonken zware schreden op

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1