Ët*int:t!anb. ST ATEN-GEN ERAAL Tweede Kamer. De regeering antwoordt op de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting van 1885, dat hare zienswijze omtrent de voorgenomen herziening der Grondwet niet veranderd is. Zij acht herhaling der meermalen afgelegde verklaring on- noodig. Zij hecht groote waarde aan het onderzoek en advies van den Raad van State omtrent dit belangrijk onderwerp. De eischdoor eenige leden gesteld om eene hervorming van bet kiesrecht aan eene herziening der Grondwet te doen voorafgaankomt haar niet aannemelijk voor. Zoo zij zich daamede vereenigdezou zij meenen toe te stemmen in een onbepaald uitstel der grondwetsherziening. En niet alleen uitstel van ten minste cenige maanden is met de zaak gemoeid maar een verandering der kieswet in beginsel, of ook maar alleen van de beide tabellen by die wet, zou ontbinding der Tweede Kamer noodzakelijk makenen dan zou de met gewijzigden census verkozen Kamer weder na de behandeling van voor stellen tot verandering van de Grondwet nieuwe ontbinding te gemoet gaan. Zoo vele op elkander volgende ontbindingen schijnen buiten hooge noodzakelijkheid niet wenschelijk. Eene andere zaak is het, te voldoen aan het verlangen van hendie eene zoo beperkt mogelijke verschikking van kies districten konden goedkeuren opdat 8 nieuwe leden der Tweede Kamer zouden worden gekozen uit die gedeelten van bet land, waar de bevolking het sterkst is toegenomen sedert de wet van 1878. Aanvankelijk bestond ook hiertegen bezwaar, om dat het mogelijk en wellicht wenschelijk is, bij verandering van grond en kieswet te breken met de periodieke verschik king der kiesdistricten. Nu evenwel de omstandigheden hebben medegebrachtdat de tegenwoordige kiestabel al zeven jaren in plaats van vijf heeft gegolden, en de verhouding tusschen het getal volksvertegenwoordigers en de bevolking aanmerkelijk afwijkt van die van 1 op 4,5.000, kan de regeering termen vinden, om aan het verlangen van genoemde leden te voldoen. De Kamerdie over de herziening der Grondwet heeft te beraad slagen zou daardoor dan worden gebracht tot de grondwet telijke verhouding van 1 lid tot 45.000 zielen bevolking. De verkiezingen ter vervulling der nieuwe plaatsen zouden in 1885 kunnen geschieden, terwijl al de overige leden hunne zetels en hunne beurt van aftreding behielden. De regeering houdt zich met de voorbereiding van zoodanig ontwerp tot wijziging der tegenwoordige tabel onledig. De arbeid dier voorbereiding van de herziening der Grondwet wordt hierdoor niet opgehouden. Het tegenwoordig ministerie is niet als een parlementair ministerie opgetredenmaar moest 's lands zaken op strikt grondwettige wijze behartigen. Zoodra het oogenblik daar is, om eerbiedig zijn ontslag aan den Koning te verzoekenzal het zich aan dien plicht niet onttrekken. Onder de tegenwoordige omstandigheden kan veel goeds worden tot stand gebracht. Maar de Kamer moet niet ver geten datwanneer de loop van zaken eene zoodanige scha keering der staatkundige partijen medebrengtals thans beleefd wordt, het wel aan ieder publicist vrijstaat, dit te betreuren maar dat het land toch moet bestuurd worden en men de de trap. Mevrouw Hobel hoorde, dat een beschonkene op den gang heen en weer waggelde en tuimelde tot hij de deur zijner woning en het slot ervan gevonden had. De kerel stoorde nog verder de nachtelijke stilte. Hij trok meubels van hunne plaats, alsof hij zijne zaken bij elkander zocht, om ze in te pakken, zij hoorde den vloer onder zijne zware schreden dreu nen nu eens stiet hij hier dan daar tegen aan nu eensliet hij iets vullen, dan weder klonk hetals brak er glas. Mevrouw Hobel wist dat de man die het aan hare woning grenzende vertrek bewoonde in een dro gistenwinkel werkzaam was, dat bij steeds verschillende dingen, die hij waarschijnlijk uit den winkel ontvreemdde en onder de hand verkochtin zijne kamer bewaarde, en daaronder dus gemakkelijk brandbare stoffen konden zijn. Hij had haar zelf reeds petroleum, spiritus en der gelijke waren we! is waar in kleine hoeveelheden tot zeer lage prijzen willen opdringenhoe gemakkelijk kon er brand ontstaanwanneer hij in beschonken toestand met licht met deze hoogst ontbrandbare stof fen omging De angstdie haar nu kwelde deed het haar berouwen dat zij uit vrees voor de wraak van den ruwen man zich nog niet bij haren huisheer be klaagd had aan de andere zijde werd het verlangen om voor haar en hare dochter eenen steun te vinden, des te levendiger in haar. Bertha moest den volgenden morgen van negen tot twaalf uur les geven na twaalf uur had Adolf zijn bezoek aangekondigd. Mevrouw Hobel maakte zich de afwezigheid barer dochter ten nutte, om zich tot kalmte te dwingenen hare reeds uiterst netjes gehouden kamer nog netter te maken zij wreef de meubelsdat hef een lust wasalles moest glimmen en blinken. van den geldelijken toestand zekere zwaarmoedigheid betracht worde. Eigenaardig klinkt voorts de tegen de geheele regeering gerichte beschuldiging dat zij op de eischen van een zuinig beheer niet, of niet voldoende gelet heeft, terwijl in dezelfde zinsnede erkend wordt, dat de eindcijfers der Staatsbegrooting betrekkelijk niet hoog zijn geklommen. Overeenkomstig den in het verslag geuiten wensch worden vergelijkende staten gevoegd van de uitgavenvoor elke afdee- ling der verschillende departementen in 1878 tot en met 1883. De uitgaven van bijzonderen aard, waarop in de rede van 19 September j.l. de aandacht werd gevestigd, zijn daarin afzon derlijk opgegeven. Bij raadpleging dier staten zal het der Kamer duidelijk wordeu, dat er, gelijk vroeger is opgemerkt, van hetgeen men gewoon is opdrijving of uitzetting der gewone uitgaven te noemen, sedert 1882 geen sprake is. Enkele leemten in het besluit betreffende de reis en verblijf kosten zullen aangevuld worden. De familie van den vermisten kommandant der brandweer te Amsterdam, den heer V. C. Dijkmeester, 39 jaren oud heeft eerst f 100 en thans 500 uit geloofd aan hem die eenige aanwijzing kan doen welke zijne ontdekking ten gevolge beeft. Volgens de latere berichten is hij niet uitgestapt voor zijne wo ning maar op het Leidscheplein en was hij na in den laatsten tijd zeer droefgeestig gestemd te zijn ge weest den 9 veel opgeruimder. Men vermoedt dat hij verdronken is. Den 11 heeft de rederijkerskamer „Oefening Volmaakt" te West-Grafdijk eene voorstelling gegeven, waarbij minvermogenden vrijen toegang hadden. Den 12 was te Amsterdam bij de aanbesteding door het gemeentebestuur van a. het maken van den onderbouw eener dubbele bascu'ebrug in de Nassau- kade over den mond van het kanaal in den stads- en godshuispolder b. bet maken en stellen van den me talen bovenbouw dier brug laagste inschrijver voor a. de beer C. Verweij te Mijdrecht voor ƒ29864; voor b. Penn en Bauduin te Dordrecht voor f 18294. Daar de door de ijsclub te Barsingerhorn tegen den 7 te Kolhorn uitgeschreven hardrijderij op schaat sen en hardprikkerij om levensmiddelen waaraan de behoeftigste ingezetenen zouden deelnemendoor de ingevallen dooi niet kon doorgaan is de reeds aan gekochte 25 pond rundvet den 12 uitgedeeld onder 42 gezinnen aldaar. Den 12 is de nieuw gebouwde school te Zandvoort plechtig geopend. In den nacht van den 12 op den 13, kwart voor éénen is te Haarlem in het perceel No. 9 aan de Zijlstraatbewoond door J. Eiddelaar, kruidenier, op de dienstbodenkamer brand ontstaan. Tegen 2 uur was de brand gebluscht. De schade was vrij aanzienlijk. De Staatscourant van den 13 bevat de door den KoniDg goedgekeurde statuten der Ned. Indische land- bouwmaatschappij. Prinses Hendrik bezocht den 13 toen het 6 ja ren geleden was dat haar gemaal overleed zijn graf in den grafkelder te Delft. Bij kon. besluit van den 13 is prins Albert Victor Christiaan Eduardoudste zoon van den prins van Wales benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 13 werd door de Amsterdamsehe Omnibus maatschappij aanbesteed het bouwen van een stalgebouw voor 100 paarden 2 ziekenstallen remise voor tram wagens wagenmakerijsmederij en woning op een terrein aan de Linnaeus en de 3e Parkstraat te Am sterdam laagste inschrijver de heer P. Hilarius Jzn. te Leeuwarden voor f 77.317. Te Amsterdam is den 13 des avonds 9 uren brand uitgebroken op de bovenverdieping van een huis in de Jodenbouttuinen nabij de St. Anthoniesluiswelke spoepig gebluscht kon worden doch te elf uren stond het achterste gedeelte van een perceel aan de Joden- breedstraatdat grensde aan eerstgenoemde verbrande woning in brand die zeer gevoed werd door de aldaar geborgen Neurenberger waren kramerijen lucifers enz. De inmiddels ingerukte brandweer kwam binnen weinige oogenblikken terug en blusehte binnen korten tijd de hemelhooge vlam. Er heerscbte groote ontsteltenis in de Jodenbreedstraatdaar in de onmiddellijke nabijheid van laatstgenoemd perceel 3 gezinnen met 22 kinderen woonden niemand bekwam eenig letsel. Plotseling werd zij in haren arbeid gestoord door het vergaan der schel. Een vreemde heer trad binnen en stelde zich voor als commissaris van politie. Aanrakingen met de politie hebben voor fatsoenlijke menscben altijd iets pijnlijks mevrouw Hobel had niet te kennen gegeven dat zij bestolen was of iets verloren had haar geweten was zuiver en toch voelde zij zich ongerust, een voorgevoel bekroop haar, dat het bezoek met hare buren in ver band stonddat zij getuigenis zou moeten afleggen of ophelderingen geven en daardoor in onaangenaam heden zou kunnen komen. Teiner bemerkte den indrukwelken zijn titel ge maakt had hij zagdat eene kleine kast van hare plaats was geschoven en bet viel hem opdat eene vrouw er om bloosdedat zij bij het reinigen harer woning werd verrast. „Ik verzoek u mevrouw," begon hij „mij ophelde ringen te geven over de betrekkingwaarin gij tot den heer Holzbrecher staat." Mevrouw Hobel bloosde hevigzij was verrast en verward wat had de politie met de betrekkingen te maken die mynheer Holzbrecher met haar aangeknoopt had. Zij gaf de gevraagde opheldering doch de vragen van Teiner werden steeds opvallenderhij vroeg of er iemand in hare woning geweest was, toen Holz brecher haar het geld had aangeboden met wien zij daarover gesproken had of Holzbrecher het geld weder in den zak had gestoken ja zelfs vroeg hijof de zoon van den rentenier van de zaak geweten had of het haar misschien bekend waswaar deze geweest was t op het oogenblikdat Holzbrecher haar bezocht. Mevrouw Hobel zag zich genoodzaakt, het geheim ha- Bij kon. besluit van den 13 is tot voorzitter van het college van curatoren der Rijks boogeschool te Utrecht benoemd de heer mr. E. H. 's Jacob Comm. des Konings in Utrechten tot lid van dat college de heer jr. mr. J. Roëll, lid der 2e Kamer te 's Gravenbage. Bij kon. besluit van den 13 is, met ingang van den 16 aan den beer S. B. Selborst, arts, op zijn verzoek eervol" ontslag verleend als tweede geneesheer in 's rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Bij kon. besluit van den 13 is de behartiging der belangen van de nederl. kunstenaars ter tentoon stelling van schoone kunsten in 1885 te Antwerpen te houden opgedragen aan twee commission waarvan de eene in Nederlandde andere in Belgiebeide Onder leiding van een commissaris-generaal zullen werk zaam zijn met dien verstandedat aan de commissie in Nederland wordt toevertrouwd de aldaar te bezor gen keuring der in te zenden kunstwerken, volgens de bedoeling van het bepaalde bij het algemeen reglement voor die tentoonstelling en aan de commissie in Belgie alles wat betrelt het in ontvangst nemen van die kunst werken hunne plaatsing op de tentoonstelling en de noodige rangschikkingen zoo noodig opsiering der nederl. afdeeling van genoemde tentoonstelling, een en ander volgens de desgeraden door den minister van binnenl. zaken te geven voorschriften. Verder zijn benoemd tot commissaris-generaalvoorz. van ieder der beide commissiën, mr. C. J. E. graaf van Bylandt, lid van Ged. Staten van Zuidholland te 's Gravenhage; tot leden der commissie in Belgie, de heeren E J. Boks te Antwerpen J. H. L. de Haas, J. Th. Kru- seman en W. Roelofs te Brussel tot leden der eom- missie in Nederland de heeren Aug. Allebé te Am sterdam J. J. van de Zande Bakhnyzen te 's Graven hage C. Cunaeus te Amsterdam L, H Eberson te Arnhem Bart van Hove te Nieuwer Amstel Jozef Israëls en J. H. Maris te 's Gravenhage; J. H. Masch- baupt te Amsterdam Cb. Rochussen te Rotterdam; C. Ed. Taurel en H. A. van Trigt te Amsterdam J. H. Weissenbrugh te 's Gravenhage. Den 14 was te Bergen op Zoom de heer de Gruijter te 's Hertogenbosch voor 136.490 laagste inschrijver voor het verbeteren van de rivier de Zoom, het bouwen van bruggen duikers stuiven en het ver richten van daarmede in verband staande werken geraamd op 153.500. Den 14 is het door den tooneelspeler W. van Zuijlen aan zijne schuldeischers aangeboden accoord met bijoa algemeene stemmen verworpen. Thans zal 13 p.ct. uitgekeerd worden. De Koningin verleende den 14 audiëntie aan den voorzitter der le Kamer. De Nederlandsche Bell-Telephoonmaatschappy zal bij het Rijnspoorweg-station te Utrecht eene openbare gelegenheid tot telephoneeren vestigen waarvan het publiek gebruik zal kunnen maken tegen het daarvoor door de regeering vastgestelde tarief van 25 centen, indien het gesprek korter duurt dan 10 minuten en 25 centen bovendien voor elke 5 minuten na die 10 minuten. De Commissaris des Konings in Limburg heeft thans aan den gemeenteraad van Yenloo verzocht, f 3500 toe te staan voor het bouwen eener barak geschikt voor het opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten. Te Baarn is de concessie voor de gasfabriek waarvan ongeveer 6 jaren verloopen waren met 10 jaren verlengd. De gasprijs bedraagt thans, naar mate van grooter of kleiner gebruik, 10, i2 en 14 centen. Burg. en weth. van Tessel hebben afwijzend be schikt op het verzoek om vergunning tot het oprichten eener dynamietfabriek in den Prins Hendrikpolder. Op 1 Januari 1885 hadden 4800 deelhebbers samen f 772.000 van de Nuts-spaarbank te Haarlem te vorderen. Op dat tijdstip bedroeg de reserve onge veer f 56000 en bestond het geheele kapitaal van f 828.029 16% uit hypotheken op ongebouwde eigen dommen 136.000; beleeningen op effecten f 24.000; prolongatiën als voren f 632.800; aandeelen in de leening der provincie f 25.000 saldo's in rekening met de makelaars 8211.09; boekwaarde der meubelen 150; kasgeld f 1868.07%. De gemeenteraad van Nijmegen heeft met 10 tegen 8 stemmen verworpen het voorstel van een zijner leden, om bij den Koning in hooger beroep te komen rer dochter te openbaren, daar Bertha haar verteld had, waar zij met Adolf gesproken had en Teiner de kleinste bizonderheden wilde weten. Het verhoor werd te pijn lijker voor haar, daar zij niet begreep, tot welk doel het moest lelden en zij gevoelde, dat de beambte aan hare woorden groot gewicht hechtte want hij vroeg naar alles en stelde haar door strikvragen op de proef, of zij zich misschien ook zou tegenspreken. Daar werd het gesprek plotseling afgebroken. Bertha vloog de kamer binnen; zij kwam thuis, ofschoon zij met hare lessen nog niet gereed wasdoch het ge rucht van het vermoorden van den rentenier, dat in de stad de rondte deedwas ook tot haar doorge drongen men had haar zelfs verteld, dat de zoon van den vermoorde als verdacht was gevangen genomen toen kon zij geen les meer geven en was naar huis geijld, om hare moeder het verschrikkelijke nieuws te vertellen. Teiner bevestigde het gerucht en zag het jonge meisje scherp aantoen hij zeide dat de verdenking op de naaste familie van den rentenier gevallen was. „Neen", riep Berthanauwelijks in Btaat om te spreken „dat is niet mogelijk dat is waanzin tegen alle menschelijke natuur. De ongelukkige hij zeide mij gisteren noghoeveel hij van zijnen vader hield en nu zou men hem in zijne droefheid van het lijk wegrukken? Dat kan niemand voor God verantwoorden, dat zou meer dan schandelijk zijn 1" De beambte tiok do schouders op maar de woorden van het jonge meisje schenen toch eenen diepen indruk op hem te maken. Wordt vervolgd. gelegenheid niet mag verzuimennaar behoeften te verbeteren wat verbetering eisciit en het goede te behouden, wat behouden kan worden. Uitvoerig verdedigt de regeering zich over de weigering der erkenning van de vereenigingde sociaal-democratische bond in Nederland. De in het orgaan der sociaal-democraten, genaamd „Recht voor Allen", opgenomen artikelen hebben aan de regeering als leiddraad gediend voor de beoordeeling van het doel van den bond. De minister van financiën is zich niet bewust, den fiuanciëelen toestand des lands te rooskleurig voorgesteld te hebben. Hij heeft zich bepaald tot het noemen van cijfers, waarvan de juistheid moeielijk is te ontkennen en tot het uiteenzetten van zijn gevoelen over de vraag of en tot welk bedrag de geraamde uitgaven door gewone middelen gedekt moeten worden? De bedenkingen, tegen de in de redevoering van 19 Sept. ge maakte berekeningen aangevoerd, komen hem niet gegrond voor. Het is juistdat de sommenwaarmede de Staatsbegrooting voor 1886 eventueel nog zal verhoogd worden, voor de becij fering van bet tekort met in aanmerking zijn genomenmaar daarentegen is ook niets gerekend voor de zoogenaamde over schotten op de vast te stellen kredieten. Bij eene raming der uitkomsten van een volgend jaar scheen het daarom geoorloofdaan te nemen, dat die mogelijke latere verhoogingen tugen de evenbedoelde overschotten opwegen. Op grond daarvan meent de minister zichzelf vrij te mogen pleiten van de zekere luchthartigheid in de beoordeeling van 's lands geldelijken toestand, die hem ten laste is gelegd en aan zijne overtuiging vast te mogen houden, dat de uitkomsten van 1885geheel onvoorziene gebeurtenissen buiten beschouwing gelaten later zullen blijken eer voor- dan nadeeliger te zijn dan door hem den 19 September j.l. werd ondersteld. Wie aan een andere voorstelling der zaken de voorkeur geeft, dat is, wie verlangt, dat hij zijne berekeningen zdd zal opzetten, dat zij later altijd ettelijke mihoenen medevallenmoet. zich niet bepalen tot den wenschdat hij zekere luchthartigheid ter zijde zal zettenmaar vordert feitelijk, dat bij de beoordeeling

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2