JOHAMS HllltmilIIS TE ALKIIAAII, 1511. STAITS-LOTKB IJ. Nr 18840 f 5000; Nr. 13881 2000; Nr. 694 1500; Ns. 5017, 7156 en 12697 f 1000; Nr. 5399 400; Ns. 437 en 8186 f 200; Ns. 791, 5006, 12839, 13517, 17O05 en 19044 f 100. Donderdag 15 Jan., Je Hjs4. Ücieyratt^t'tu fiertmitn De Mahdi nam de voorwaarden van generaal Wolseley aan. De Engel- schen rakken ongehinderd op Khar toum aan. 31lerlet. jfttaba-fiericliteu. van de uitspraak van Gedep. Staten van Gelderland waarbij gehandhaafd is het raadsbesluit van 13 De cember j.l. tot toelating van het gekozen raadslid, den heer S. Verburgb. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft in beginsel besloten aan de Nederlandsche-Bell-Telepboon- maatschappij vergunning te verleenen tot het maken van telepbonische verbindingen. In 1884 zijn te Purmerend geb. 185, overl. 137geh. 54 Avenhorn 41, 16, Br. op Langed. 49, 16, 12, Benoemd tot onderwijzer te Broek in Waterland E. C. Wiersma van Beekbergen te Middenbeemster P. Hoogstraten te Sassenheim. In 1885 zullen 4 zittingen te Botterdam en 4 te Amsterdam gehouden worden ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. De loting voor de nationale militie zal worden gehouden te Heer Hugo Waard den 18, Winkel den 19, Schagen den 20 en Helder den 21 Februari. Bij het verder te Maastricht voortgezette onderzoek naar het aan den Grand Central-Beige ontstolen geld is bet overige ook bij opgraving op de door een gees telijke aangewezen plaats teruggevonden. De schoolopziener in het district Tiel heeft de hoofden der scholen in dat district uitgenoodigd vol doenden tijd te besteden aan het schoonschrijven en die kunstoefening met de meeste zorg en verstandig te leiden. Het onderricht in dat vak is in den laaisten tijd stiefmoederlijk bedeeld en hoewel bet verre van hem is, den vroegeren "unstzin voor schoonschrijven op te wekken, zoo blijft het schrijven van eene duidelijk leesbare band en van welgevormde letters toch steeds eene der eerste behoeften. Bij het in den afgelo pen zomer gehouden examen voor de boofdacte was hem ook gebleken dat van een methodisch onderwijs in dat gewichtig leervak op vele scholen geen sprake was. De voorgenomen danspartijen ten Hove waarvan de eerste op den 15 zou plaats hebben gaan niet door. De riiksmiddelen hebben over 1884/ 103 759.369.25 opgebracht" tegen 104 525.397 97% in 1883: de .aming was f 104.945.950. De directe belastingen deaceijnsen, uitgezonderd suiker wijn en geslachtde waarborg de domeinen de posterijen de staatsloterij de jacht en vischakten en de loodsgelden brachten meerde indirecte belastingen de rechten op den invoer en de telegraaf minder op. Tot voorzitter der kamer van koophandel te Haar lem gedurende 1885 is benoemd de heer A. L. Dyse- rincken tot onder-voorzitter de heer mr. B. H. J Gallandat Huet. De Koning-Groothertog heeft den oostenrijkschen majoor von Weigelsperg benoemd tot kommandeur van de Eikenkroon De commissie van toezicht over het middelbaar onderwijs te Enkhuizen zal uit 5 leden bestaan krachtens de in de raadsvergadering van den 9 genomen beslissing. Te Kolhorn is opnieuw eene zangvereeniging opgerichtonder denzelfden naam als de ontbondene Amicitia. Het getal leden is veel kleinermaar de bekwaamste zangers en zangeressen zijn echter toege treden. President is de heer T. A. Kaan. C. Bakker te West Graftdijk beeft bedankt voor zijne benoeming tot onderwijzer te Uitgeest. Den 2 7 zal te Amsterdam de verkiezing plaats hebben van 39 leden der commissie uit de ingezetenen ter beoordeeling van het door Ged. Staten ingezonden ontwerp tot verandering der grens tusschen de gemeen ten Amsterdam en Niewer-amstel. De heer mr. L. W. C. Keuchenius zal den 21 optreden in de afdeeling Zaandam van Patrimonium daar hij door ongesteldheid verhinderd was den 15 op te treden. De directie van het Nederlandsch Handelsmuseum heeft in een aan de 2e Kamer gericht adres betoogd dat zonder geldelijken steun van het Bijk geen werke lijke vertegenwoordiging van het Koningrijk der Ne derlanden op de tentoonstelling te Antwerpen mogelijk zal zijn daar de noodzakelijkste uitgaven voor de ver tegenwoordiging bewaking enz. reeds eene som van f 55.000 vorderen. Zij verzoekt daarom alsnog 75.000 toe te staan, of mocht hiertegen bezwaar bestaan een bedrag van f 55.000 ter beschikking van den minister te stellen om daaruit het door haar ingeschrevene voor de Nederlandsche Afdeeling te kunnen bekostigen. 4e klasse14 Januari3e lijst. Geen prijzen van f 100 en hooger. Donderdag 15 Januari. 's Gravenhage. Benoemd tot president-directeur der Nederlandsche Bank de beer mr. N. G. Pierson thans directeur voor den tijd van zeven jaren. Amsterdam. Bij de trekking der premieleening zijn o.a. de volgende prijzen gevallenserie 10437 No. 1 f 25000; dezelfde serie No. 9 f 10000. Londen. (Depêche van de Times uit Kaïro.) den van een werver voor het Indische leger. De snug gere jongeling liet zich overhalen naar Harderwijk te gaan alleen op de belofte van den werverdat deze f 300 aan zijne ouders te Berlijn zou zenden die natuurlijk nooit iets ontvangen hebben. Zijne papieren werden vernietigd en op valsche papieren onder ande ren naam werd hij te Harderwijk geëngageerd. Na de eerste oefening ging hij met een aantal lotgenooten over op een exercitie-schip om in de Zuiderzee op de drijvende schijf te schieten (11), aan boord van welk schip hij gelegenheid vond door middel van een reizend sigarenkoopman een brief aan zijne ouders te zen den. Deze wendden zich tot den rijkskanseliermet het gevolg dat na verloop van eenigen tijd het exerci tie-vaartuig het bezoek ontving van een merkwaardig gezelschapden duitschen consul-generaal te Botter dam met twee secretarissen en een nederlandsch hoofdofficier. Alle man kwam in het gelid en de eerstgenoemde bezoeker liet alle Duitschers uit het ge lid treden. Drie mannen kwamen vooruit, onder welke de bewuste Berlijner en daar zij alle in Duitschland nog dienstplichtig waren werden zijonder geleide van een consulair beambte van het schip in de Zuiderzee via Dordrecht naar Duitschland gebracht. Yan wien het verhaal afkomstig is, zeggen de bladen nietmaar als zij het uit den mond van den berlijn- schen kellner zeiven opgeteekeud dan heeft deze het in de kunst van met spek te schieten al zeer ver gebracht. Te Brinzdorf in Pruisen heeft een vader zijn kind dat hem ontstolen was na twee jaren teruggevonden en wel op vrij zonderlinge wijze. Een dame wierp aan twee bedelaars die bij een brug gezeten waren en van welke een een kreupel kind voor zich had liggen, een tienpenningstuk toe, dat beide bedelaars zich wilde toeëi"enen. In den hierover ontstanen strijd bleef de man, die zich de vader van het kind noemde, overwinnaar en ziju metgezel hierover verbitterd nep „Wanneer ge mij het geld niet geeft, verraad ik je geheim Toen deze bedreiging niet hielp vertelde de overwonnene aan de intusschen toegeloopen menigte, dat het kmd, dat voor zijn buurman lag, hem niet toebehoorde, maar dat hij het twee jaren geleden had gestolen. Hij vertelde voorts, hoe zijn buurmaD de handen en voeten van het kind had verrekt en kreupel had gemaakt. Nauwelijks had de beschuldiger deze woorden gesproken of een hetr, die zich onder de menigte bevond liep op het kind toe en riep vol vreugde Mijn zoon mijn zoon De bedelaar wilde het kind echter niet afgeven en hield iedereen met een mes van zich, toen eemge politie agenten zich van hem meesier maakten, om hem naar de plaats te brengen, waar hij eene welverdiende strat niet zal ontgaan. Grootsche plannen worden ontworpen voor de We reldtentoonstelling welke in 1889 te Parijs zal worden gehoudeu men wenscht het eerste eeuwfeest der Be- volutie te vereeuwigen door een kolossalen toren in het „moderne Babel." De heer Eiffel een der bekwaamste bouwmeesters van ijzeren bruggen wil een toren van ijzer bouwen op het tentoonstellingsterrein, 300 meter hoog dus ruim het dubbele van den toren der hoofdkerk te Straatsburg en 141 meter hooger dan die te Keulen. Het gevaarte is, met het oog op de stevigheid en den winddruk, verdeeld in vier verdiepingen, die naar boven in omvang afnemen en gebogen ribben hebben. Het benedenste gedeelte zou bestaan uit vier kolossale bogen van 70 meter hoogte (nog iels hooger dan de torens der Notre Dame), waarover de vloer komt eener koepelzaal, die 5000 menschen k an bevatten, en waaruit men een omgeving van 120 vierk. mijlen kan overzien. Daarboven verheffen zich nog drie even hooge verdie pingen en ten slotte een soort van lantaarn in top bestemd om Parijs electrisch te verlichten. Kolossale hijschraachines en kleine kabelspoorlijnen zijn bestemd, om de liefhebbers hoog in de lucht op te voeren. Een nog grootscher plan van gelijken aard is ont- worpen door den bouwmeester van het Trocaderoden heer Bourdais, zijn toren zal 355 meter hoog worden en niet geheel van ijzer zijn, maar ook van graniet en metselwerk. Hij heeft het plan daartoe opgevat ter gelegenheid van de electriciteits-tentoonstellingom de geheele stad uit één punt te verlichten, door een kunst- zon of kunstmaan met de noodige versieringen. Als een bijzonderheid deelt men aan het L. D. mede dat in den nacht van zaterdag op zondag, 3/4 Jan. 1.1. op het weiland van den heer S. te Leiden, een schaap heeft gelamd en dat het jong thans in de vrije maar koude natuur, naasi de moeder vrooiijk loopt te huppelen. Het rijkste volk op aarde zegt de St. Pauler Volks- zeitung zijn de Crow-Indianen 800 gezinnen geza menlijk uit 3000 zielen bestaande. Zij bezitten 6,500,000 acres land die minstens een dollar per acre waard zijn, en 11,500 paarden, die tegen 20 dollars het stuk een waarde van 230,000 dollars vertegenwoordigen. De Vereenigde Staten beheeren voor hen voorts een som van 8J0,000 dollars hetgeen een gezamenlijk vermo gen van 7,530,000 of 3510 dollars per hoofd uitmaakt. In berlijnsche bladen wordt het volgende sprookje voor waarheid opgedischt. Een jonge kellner die nog tot de pruisische reserve behoortwas met verlof naar Nederland gegaan en ▼iel te Botterdamnadat al zijn geld op wasin han- De lotiDg voor de nationale militie van de inge schrevenen te Alkmaar, Heiloo, Limmen en Oudorp wordt alhier gehouden op den 16, en van de ingeschre venen der overige tot bet militiekanton Alkmaar be- hoorende gemeenten op den 17 Februari a.s., beide dagen des voormiddags te 10 uren. Op de ijsten der commissie voor de werkver schaffing is tot beden voor eene som van ruim f 2500 geteekend. Er hebben zich 245 personen om tijdelijk werk aangemeldwaarvan den 13 waren geplaatst 109 man bestaande uit15 metselaars 10 schilders 8 timmerlieden 41 opperlieden7 tuinlieden1 leer looier, 1 steenhouwer, 10 grondwerkers 6 houtvlotters, 7 losse werklieden en 3 schippers. Op 4 personen na, ten behoeve hunner ouders werkende zijn het allen getrouwde liedenvaders van 281 kinderen. Dat het voorzichtig is berichten uit officiëele stuk ken in onze archieven verspreid aan een opzettelijk onderzoek te toetsen eer men ze vertrouwt en mede deelt willen wij door een voorbeeld aantoonen vooral nu sommigen wellicht eerlang door de uitgave van den catalogus nu niet der Bibliotheek maar der oudheden van ons tienjarig Museum zullen worden aangespoord om de voorwerpen en bescheiden, die er bewaard worden, nevens die van het Gemeente archief, tot opheldering der gemeente geschiedenis te bearbeiden. Ons voorbeeld is het volgende: G. Boomkamp liet in zijn bekend boek Alkmaar en detzelfs Geschiedenissen 1747biz. 360 het volgende stuk afdrukken. „Burgemeesters en Begenten der stad Alkmaar aan zijne Exell. en Baden te kennen gegeven hebbendehoe zij een heerlijk school hadden gehad tot groot gerief van Holland en Westtriesland zulx dat bij hunne voorouderen over de 900 klerken of leer lingen tot Alkmaar geweest zijn ten tijde Bartholomaeus Coloniensis en Johannes Murmellius aldaar lessen gaven - hebbende deze stad overvloedige ruimte, om zoo een getal klerken te huisvestenverzoeken, dat hunne particuliere schoot mocht opgericht en bekwaam ge maakt worden, omme daarinne spruiten der kenni-se voor de Leidsche Universiteit aan te kweeken''. Om trent den uitslag van dit verzoek verwijst Boomkamp naar de Handvesten van Alkmaar blz. 65. Uit het on schuldige voornemen om spruiten der kennis voor de Leidsche Universiteit te kweekenzien wijdat dit verzoekschrift, op zijn vroegst, na den 8 Februari 1575 (den geboortedag der Lmdsohe Universiteit) kan ge schreven zijn d. i. ongeveer zestig jaren na den geroemden bloei der Alkmaarsche school. Letten wij evenwel op de oolijke opmerking hebbende deze stad overvloedige ruimte, om zoo een groot getal klerken te huis vesten". en beschouwen wij, b.v. op bet Alkmaarsche Museum de kopie eener kaart der stad Alkmaar en omstreken op last van Koning Fiiips II in 1560 dertien jaren vóór het beleg door Jacob van De venter geteekend wier origineel in het Provinciaal Archief van Noord Holland bewaard wordt dan ziet men: dat de zuidzijde van de Laat destijds met zeer on diepe huize bebouwd was, die op verre na niet aan de nog opene erven der Oude Gracht reikten, welke gracht destijds de zuidelijke grens der stede was. Verder was de Noordzijde van den Koningsweg tot aan de stads cingelgracht, geheel onbebouwd. De Bierkade, van het Fnidsen tot aan het Verdronken Oord, lag open zonder eenig gebouwd eigendom en het Heilige Land was nog een waterplas. Daargelaten nog, dat de stad toen door tal van Meeren als ingesloten werd wordt het hoogst onwaarschijnlijk, dat zich let wel in twee jaren tijds negeD honderd leerlingen of klerken aan Johannes Mur mellius zouden hebben aangesloten. Men heeft zich omtrent Murmellius' verblijf te Alkmaar vergist, even goed als G. H. M. Delprat (zie zijne Verhandeling over de Broederschap van Geert Groole en den invloed der Fra- tenhuizen, in de 14e eeuw 1827herdrukt in 1856 en in het Hoogduitsch vertaald, oder bearbeitet von Mohnike, Leipzig 1840). Delprat laat er Murmellius 14 jaren lang onderwijzen. Dit is eene dwaling. In die dagen noemde men de verdedigers der oude scholastieke geleerdheid (sit venia verbo Theologi en Artisten en de voorstanders der klassieke vorming Poëten en Juristen. Toen waren de Dominikanen de hoofd.-trijders tegen dm gehate klassieke vorming (zie Karl von Raumer, Geschichte der Paedagogik vom fViederaufblühen der klassische Studiën bis auf unsere Zeit Th. 1. S. 124) Keulen was het hoofdkwartier dezer Theologi of Artisten. Johannes Murmellius van Boer- monde, zoon van Theodorus en vriend van Erasmus, was eerst soldaat, daarna leerling van Alexander Hegius, die zoo het schijnt, eene voortreffelijke persoonlijkheid en door zijne tijdgenooten geliefd Jen geëerd was. Murmellius, in 1498 door die'van Keulen verjaagd, quia barbariem sermonis taxabat d. i., omdat hij hun barbaarsch Latijn berispte (taxa- bat voor het klassieke reprehendebat is een belachelijk monster-Latijn) ging naar zijn leermeester Hegius, die in hoogen ouderdom te Deventer leefde en aldaar in December vau dit jaar stierf. Hegius zond hem naar Budolf von Lange te Munster. Haar bleef hij dertien jaren (Karl von Raumer t. a. p. s. 91) en was slechts twee, geen vijftien jaren, zooals Delprat meende te Alkmaar. Nog in een ander smeekschriftdoor G. Boomkamp t. a. p. blz. 78, uitgegeven, aan den Keizer gericht aldus vóór 1555 geschreven leest men „Overvallen door Uwer G. vianden den Geldersche Friesen zijn die jonge scholiers verjaagt, een deel van uwer G. Stede van Alkmaar verbrandt". Wie waren die Geldersche Friesen Wij noemen die lieden in de 19e eeuw an ders; „de zwarte hoop"', eene huurbende, die door Joris van Saxen, Albrechts zoon, was in dienst genomen, maar zoodra hij zijne aanspraak op Friesland voor 350009 Bhijnsche guldens bad opgegeven, door hem zonder bezol diging aan haar lot was overgelaten en roovende en bran dende naar Holland trok. Alkmaar was eens zeer stout ge weest. Het had dapper geholpen aan de onlusten van het kaas- en broodvolk. Toen Hertog Albrecht bij Bever wijk en Heemskerk den opstand bedwongen had, werd het muitende Alkmaar gestraft met het verlies van het recht der Waag en de stad werd ontmanteld! Daar kwam de zwarte Hoop in 1515 welke Medenblik pas stor menderhand had ingenomen en verbrand en ziet verjoeg daar de klerken leerlingen en verbrandde een deel der stad. Schrijversdie bij den meermalen ge noemden Karl von Baumer worden aangehaald, zeggen, dat Murmellius verarmd door een brand naar Deventer kwam en er in 1517 overleed. Wij zullen trachten te vernemen wat hij daar en te Munster uitrichtte. Van die vermeende 900 leerlingen waar dan ook worden vermeld Jacob Micyllus uit Straatsburg, Georg Helt van Meissen en de broeder van J. Bugenhagen. De overige 897 heb ik niet vermeld gevonden! Van zijne werken verdient om den zonderlingen titel de aandachtscoparius ad profli- gendam ('t zuiver latijn eischt profligandam) barbariem d. i. Vegerom de barbaarschheid d. i. slecht la tijn uit de scholen te weren. Of bij zijne eigene baan goed heeft schoongeveegddurf ik niet beweren. Dr. J. J. DE GELDEB.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3