f5nitrnlanb liinuculanO. fittrtctoten. 5&tabsf-©ertcto!*o Iftarhl' guüeargbtvictUcn. daarvoor geen oog meer Ziet men de nadeelen niet in van een splitsing der natie van der jeugd af aan, in twee, drie of vier kampen? Vreest men niet, dat die verschillende deelen des volks meer en meer van elkander zullen vervreemden en elkander zullen leeren beschouwen als wezens van een andere soort Is het niet goedbij het vele dat ons verdeelt de kinderen te doen ondervindendat er ook nog het een en ander is dat ons vereenigt Wat blijft daarvan over, nu alles zelfs de gezellige bijeenkomsten zich splitst naar het geloof, als ook de gemeenschappelijke school vervalt? Genoeg reeds tot ernstige overweging met alleen voor de verdedigersmaar mogen wij het nog ho pen f ook voor de bestrijders onzer gemengde open bare school. BELGIE. Te Antwerpen heeft de firma Charles Michiels een groot handelshuis dat sedert jaren be stond hare betalingen gestaaktin de handelskringen veroorzaakt die staking groote ontsteltenis. Kamer. Den 15 heeft de afgevaardigde van Ni- velles de heer Dumont een uitvoerig toegelicht voor stel ingediend strekkende tot herstel der verschillende invoerrechten op granen slachtvee en andere voedings middelen. Een voorstelgedaan bij de behandeling der begroo ting voor oorlog, om f 317.000 op de infanterie te schrappenwerd verworpen en het door de regeering aangevraagde krediet toegestaan met 69 tegen 22 stemmen. De linkerzijde stemde met de regeering. Het cijfer der soldij werd met f 11.500 verminderd door het besluit om voortaan de geestelijken en leerlingen der seminariën vrij te stellen. DÜ1TSCHLAND. Pbuisen. Huis der Afgevaardigden. Den 15 werd de zitting geopend met eene troonrede, waar in de toestand der geldmiddelen van het koningrijk over het algemeen bevredigend wordt genoemd. Het batig saldo, ten bedrage van ruim f 12.000 000, is voornamelijk ont staan door de gunstige uitkomsten van de exploitatie der Staatsspoorwegen en werd bjjna uitsluitend gebezigd tot de delging van de kapitaalschuld dezer spoorwe gen. Ook het loopende jaar doet een even gunstige uitkomst verwachten, maar hierbij moet in aanmerking genomen worden dat de matriculaire bijdragen met meer dan f 14.4.00 000 verhoogd zijn. De aandacht wordt gevestigd op de noodzakelijkheid nieuwe bronnen van inkomst te openen het niet gedekte deel der matricu laire bijdragen moet door leening verkregen worden. De nijverheid gaat goed vooruitdoch de landbouw wordt gedrukt door lasten welke de regeering trachten zal te verminderen of weg te nemen. Daarheen is onop houdelijk haar streven gericht. Onder de aangekondigde wetsontwerpen is er een tot herziening der personeels belasting een tot het belasten van de rente van ka pitalen en een tot goedkeuring van overeenkomsten betreffende den aankoop van spoorwegen. De ingediende begrooting sluit in ontvangst en uitgave met 1.257 725 000 mark (1 mark f 0.60) waarvan voor gewone 1.221.175.788 en voor buitengewone uit gaven 36.549.212. Het tekort bedraagt 22.091.000, als gevolg van de verhooging van het aandeel van Pruisen in de bijdragen der bondstaten met 24.584.641. Dit tekort moet door eene leening worden gedekt Den 16 werden bij acclamatie de heer Köller tot voorzitter en de heeren Heeremann en Benda tot on der-voorzitters herkozen. ENGELAND. Het geschil, dat met DuitRchland zou hebben kunnen ontstaan over de Samoa-eilanden, is uit den weg geruimd. Deze mogendheden zijn over eengekomen, den tegenwoordigen toestand te handhaven en af te zien van het voornemen tot inlijving dier eilan den. De gemaakte schikking is gelijk aan die, tusschen Frankrijk en Engeland tot stand gekomen met betrek king tot de Nieuwe Hebriden. FRANKRIJK. Bij een ontploffing van mijngas in eene steenkolenmijn te Liévin (Nauw van Calais) zijn den 15 de gangen over eene lengte van 800 el ingestort. Acht en twintig personen kwamen daarbij om. Verscheidene bladen melden dat de minister van marine den 15 in den ministerraad zijn voornemen heeft medegedeeld om af te treden. SPANJE. In een kouden mist is de Koning van Loja naar Alhama in een open rijtuig gereden, vergezeld van de ministers van binnenlandsche zaken en van volvoerd, kon slechts door iemand zijn begaan, die nauwkeurig wistdat Holzbrecher veel geld by zich droegeenen aanslag tegen den rijken man reeds vroeger in den zin gehad en eene gunstige gelegenheid tot de volvoering er van afgewacht had. Gewone mis dadigers beginnen hun ambacht met inbraak zij schaf fen zich niet dadelijk en zonder bepaald doel verdoo- vingsmiddelen aan. De verklaring voor de misdaad scheen hier voor de hand te liggen. De eenige erfgenamen van eenen rijken man waren misschien reeds lang bezorgd dat Holz brecher zich met de gedachte bezighieldzich een huishoudster aan te schaffen, wier invloed er den ouden heer toe zou kunnen brengen om nog eens te trouwen, het was zelfs niet onmogelijk dat Holzbrecher deze bedoeling openlijk had uitgesproken. Adolf Holzbrecher bad de kennismaking met Bertha dan misschien wel aangeknoopt met het doel om de verhouding van zijnen vader tegenover hare moeder na te gaaner was geen bewijs voorhanden dat Holzbrecher mevrouw Hobel niet reeds langer gekend hadwanneer de be trokken personen nu andere mededeelingen deden dan scheen dat eerder verdacht dan waarschijnlijk het was nauwelijks aan te nemen dat de oude heer plotseling alles in beweging zou hebben gebrachtom eene dame te engageerendie bij nauwelijks kende. Het was eerder denkbaardat Holzbrecher reeds lang in het geheim in betrekking tot mevrouw Hobel had ge taan. Wordt vervolgd. oorlog. Het kleine militair geleide werd weggezonden, maar bij Alhama kwam een eerewacht van boeren te paard hem tegemoet. De Koning trad de verwoeste stad te voet binnen door de geheele bevolking daverend toegejuicht. Niet zonder gevaar ging hij door de nauwe straten laDgs de zooveel mogelijk geschoorde bouwvallen der huizen onderzocht om zoo te zeggen elk hoekje en bezochtevenals het verwoeste klooster van St. Clara, de zeildoeken tenttot hospitaal ingericüt. Alle wegen, bruggen zelfs de lotsen by Albania droegen sporen van de aardbeving. Drie geweldige rotsmassa's waren in de rivier gestort. Met den burgemeester en de geestelijkheid maakte de Koning schikkingen voor de uitdeelingen van onderstand. Den 12 bezocht hij te paard Arenas del Rey en verschillende andere dorpen geld uitdeelende en toezeggingen van verdere hulp gevende. Overal werd hij met buitengewoon grooten geestdrift ontvangen. In het geheel zijn door de aardbeving in de provin cie Grenada 3240 buizen vernield. EGYPTE. Het Hof van Appel te Alexandrie heeft, in overeenstemming met beide partijen het door de regeering ingestelde hooger beroep tegen het in eersten aanleg gewezen vonnis tusschen de regeering en de schuldkas verdaagd tot den 18 Februari e.k. CHINA. Admiraal Courbet heeft bericht, dat de met het transportschip Jalon aangekomen versterkingstroepen de steenkoolmijnen van Kelung vermeesterd hadden. By de den 13 te 's Graveuhage gehouden aan besteding van het bouwen van twee bouten loodsschoe- nersten dienste van de marinewaren laagste in schrijvers de heeren den Bouwmeester, Borsius en van der Leije te Middelburg voor f 5u979. Den 13 is aan D. Lub te Enkhuizen die als matroos de laatste reis met de Willem Barents mede gemaakt had door het bestuur van het genootschap Oeconomia Enchusana de uitgeloofde premie van/' 100 uitgereikt. - lu den avond van den 14 zijn te Zaandam de werkplaats en het meubelmagazijn van 8. Goezinne geheel afgebrand. Den 14 brak des avonds, omstreeks 8 uren, brand uit in de stoomfabriek van manufacturen van den heer L. de Wijs te Tilburg. Alleen de vier mu ren vau het gebouw zijn staande geb even. Het in een ijzeren kast geborgen goud- en zilvergeld is tot één klont aaneengesmolten en het munt- en bankpapier een en ander tot een bedrag van ongeveer f 5000 verbrand. Bij de trekking op den 15 zijn de seriën 5457, 10437, 585 eu 15851 der A.msterdamsche prem.eleening uitgeloot. Op serie 10137 No. 1 viel f 25.000 en No. 9 f 1000. Het Hof heeft voor 10 dagen ingegaan den 15, den rouw aangenomen wegens het overlijden van prins August vau Wurtemberg te weten 5 dagen middel baren en 5 dagen lichten rouw. Den 15 is op het eerste deelgroot f 2.500.000, der 4 pet. geldleening van Amsterdam tegen den koers van 99®/< pet., voor 9.089 300 ingeschreven. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 15 Barend Costuma die overal kamers huurde en dan vertrok met medeneming van verscheidene voorwerpen, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 jaren en 8 maanden. Joseph Hake kleermaker, duitscher van geboorte, die misbruik van sterken drank maakte heeft den 15, des avonds te 8 uren, in zijne woning, eene boven kamer aan de Molenst.eeg te Rotterdam zijne vrouw, met wie hij voortdurend in onmin leefde, in drift met een op tafel liggend broodmes zoo zwaar aan den hals verwond dat zij kort daarop overleed. Zij had nog de kraebt gehad de trap at te gaan en zich op straat te begeven zij stierf in eene tapperij in de nubijheid waarheen zij op last der politie vervoerd was. Hake ziende wat bij misdaan had bracht zich zelf waar schijnlijk met hetzelfde mes eene diepe wonde in de borst toe. De menigte was bij zijne overbrenging naar het politiebureau niettegenstaande zijne bloedende wond zóó verwoed op hem dat de politie genood zaakt was hem tegen de menigte te beschermen. Bij het plegen van den moord waren 4 kinderen, waarvan het oudste ongeveer 10 jaren, tegenwoordig; de twee jongste oud 1 en 2 jaren sliepen. Het bouwen vau een stalgebouw voor 100 paar den enz. voor de Amsterdamsche omnibus-maatschappij is den 16 niet aan den laagsten inschrijvermaar aan den heer W. L. Leibbrandt te Amsterdam gegund voor f 80518. Twee vermogende ingezetenen van Amsterdam hebben in het waarborgfonds der Ned. pensioenver- eeniging voor den werkenden stand voor f 20000 deel genomen. Te Bergen op Zoom zijn de werkzaamheden in de drie suikerfabrieken gestaakt. Van den 9 tot den 15 meldden zich nog 380 personen om werk te Amsterdam aan. De verkiezing van leden voor de grenscommissie heeft te Nieuweramstel den 3 Februari plaats. Aan het Handelsblad wordt gemeld, dat de voor eenige weken spoorloos verdwenen heer Stork gebleken is, zich te Nieuw-York te bevinden. In 1884 zijn te Hoorn aangevoerd 12525 stapels kaas wegende 3.371.432 P., 796 stapels en 188991 P. meer dan in 1883. De heer Dirkslid der 2e Kamer, is uit Egypte teruggekeerd. In 1884 zijn te Amsterdam 2853 huwelijken vol trokken en 48 echtscheidingen ingeschreven. Bij kon. besluit van den 16 is bepaald dat voor de remonte een telken jare door den minister van oorlog te bepalen aantal inlandscbe paarden zullen worden aangeschaftde in 1884 voor dat doel plaats gehad hebbende aankoopen wettigen het vermoeden dat bij voortzetting van dien aankoop steeds betere uitslag zal worden verkregen. Het geruchtdat den 16 te Amsterdam in om loop wasals zou het lijk van den heer Dijckmeester gevonden zijn is onjuist bevonden. Den 16 des avonds is te Amsterdam aan een kantoorlooper een aangeteekende brief, dien hij voor zijn patroon van het postkantoor gehaald had uit eene der buitenzakken van zijn jas ontstolen. Te Baarn wil men eene koudwatergeneesinrichting oprichten. Voor deze onderneming moet een kapitaal van f 150.000 bijeengebracht worden. Den 16 is te Bergen met aigemeene stemmen tot onderwi]zer benoemd de heer J. de Boer te Harlingen. Zaterdag 17 Januari. Londen. De Timesdepèche (zie ons vorig nummer) is niet bevestigd geworden. De Mahdi vaardigde integen deel eene proclamatie uitvervloekend eiken Arabier, die de Engelschen helpt de kameelen moeten liever verdronken worden dan aan de Engelschen verkocht. Woensdag, den 21, zal van wege het israëhetisch armbestuur alhier de jaarlijksche openbire collecte ge houden worden aan de huizen der ingezetenen. In de den 16 gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft de heer mr. A. P. H. de Lange den eed als advocaat afgelegd. Daar is een gloed die alles kleurt En 't laagste hoog maakt. Die het leven Door winterproza wreed ontgeurd De lenteschoonheid weer kan geven. Bovenstaande regels uit een gedicht dat Multatuli in zijn Vorstenschool Albert in den mond legt en door de Poësie een der zinnebeeldige voorstellingen den 16 als slotuommer van de Soirée amusaDte ten beste ge geven zoo voortreffelijk werd voorgedragen kunnen verklaren, waarom de dames-commissie, wier streven het is, de voor eene stichting van r. c. oude mannen en vrouwen beschikbare gelden te vermeerderen, zich in zulk een goeden uitslag heelt mogen verheugen. Hadden de jonge dames genoemde commissie reeds gedurende de fancy-fair krachtig gesteund en was hnnnen beminnelijken aandrang reeds een aantal beurzen wijder geopend dan anders wellicht het geval ware geweest om de kroon op hun liefda digheidswerk te zetten hadden zij den 16 ook hunne muzikale en declamatorische talenten beschikbaar ge steld teneinde op deze wijze de vruchten van hun nen arbeid van deze week nog te verhoogen. Nie mand der aanwezigen zal zich hebben beklaagd over hetgeen voor den lagen enlréeprijs ten gehoore werd gebrachtwant werd door sommigen der dames execu tanten (heeren schenen met alle energie geweerd) zelfs aan de hoogste, te stellen eischen voldaan wij willen slechts wijzen op de liederen voor sopraan en de duo's voor sopraan en altdoor allen werd het beste gegeven wat men te geven had en dat verdient reeds zeer te worden gewaardeerd. Een woord van lof komt toe aan het bevallige en kunstzin en goeden smaak verradende arrangement der tableaux dat naar ons werd medegedeeld is toever trouwd geweest aan den heer Kla-tener, alhier. Bleek bij de meeste der dames reeds dadelijk uit de klee ding welke zinnebeeldige voorstelling moest worden uitgedrukt ook de attributen waren met groote zorg gekozen boewei ons toescheen dat voor de Liefde wel iets minder plastisch was te vinden geweest dan het nu gekozen reusachtige hart. Het geheel maakte met het allerkeurigst versierde tooneel een alleraange- naamsten indrukwelke niet weinig verhoogd werd door de achtereenvolgens door ieder der dames in voor dracht of zang voorgedragen verheerlijking der door haar voorgestelde deugd bet vormde een goe I slot aan het afwisselend progamma. Zaterdag den 17 wordt hetzelfde weder uitgevoerd maar nu bovendien met medewerking van den heer Dekkers, van 's Bosch. Den 16 is een telegram van geiukwensch gezon den namens de Centrale kiesvereeniging alhier aan den beer mr. K. A. Poortman te Schiedam, oud-afge vaardigde van dit district ter gelegenheid van den dag waarop hij vóór 50 jaren promoveerde. Den 17 ontstond een binnenbrand in een perceel aan het Luttik Oudorp, die zich aanvankelijk vrij hevig liet aanzien. Met behulp van voorbijgangers slaagde men er echier in dien te b'usschen. KANTONGERECHT. Zitting van 16 Januari W. V., K. P. en D. P., allen te Egmond aan Zee, delven naar konijnen in de duinenieder f 10 boete of 2 dagen gev. G. B., te Egmond aan Zee, als voren, t 20 boete of 4 dagen gev. C. V., te Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen3 dagen gev. en 20 boete of 4 dagen gev. J. V., te Egmond aan Zee als voren, f 4 boete of 7 dagen gev. W. W„ te Egmond aan Zeebemachtigen van wild door middel van een wildstrik f 20 boete of 4 dagen gev. J. Z. en J. D., beiden te Egmond-binnen zich met wild strikken bevinden in de duinenieder t 20 boete of 4 da- gen gev. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Jan. Anthonie Pallemans en Hillegonda Veth. Gerrit Bakkerwednr. van Maartje Hartenbergen Grietje Keur. Willem Mooy alhier, en Cornelia Selie, te Hoorn. GEBOREN. 16 Jan. Cornelis Johannes, Z. van Jan Scholten en Pietertje Bakker. OVERLEDEN. 15 Jan. Janna Catharina Yaske, ecktgen. van Willem Jaco bus Habiecht 25 j. en 7 m. Pietertje Jonker, wed. Willem Hollenberg, eerder wed. van Jan Lookat, 73 j. en 11 m. 16 Pieter, Z. van Simon Lourens Verhoeve en Elizabeth Prins, 16 w. Aafje Beemster, echtgen. van Uen- dricus ADtonius Schoenmaker, eerder wed. Jan Gran- diek62 j. Alkmaar 17 Jan. 14 Nucht. Kalveren A 12 a 20, 1 Ezel f 40, 101 Schapen 15 a 24, 4 magere Varkens 14 a 18,

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2