No. 9. Zeven en tachtigste Jaargang, 1885. WOENSDAG 21 JANUARI. DEi VINGrKR GQDS* Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiccl (Bcbccltc. CHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter keunis van de ingezetenen t dat de landmeter van liet ka daster Maandag 2 Februari e. k. een aanvang zal maken met de opneming der kadastrale veranderingen, voor het dienstjaar 1886. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 19 Januari 1885. A. MACLA1NE P0N1. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van A. J. van de KAMER, slachter alhier, om vergunning tot het, oprichten van eene slachterij in het perceel aan de Laat, Wijk ANo. 110, en dat op Dinsdag, 3 Februari 1885, 's middags ten 12 uren, ten raadbuize gelegenheid wordt gegeven, om te gen het oprichten van die slachterij bezwaren in te dienen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 20 Jan. 1885. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. i* nitcttl aiib BELGIE. Het wetsvoorstel tot wederinvoering van invoerrechten bepaalt, dat zal worden geheven van: A. Tarwe, Spelt, Masteluin en Rogge f 0.50 per 100 P. B. Garst, ZomergarstHaver, Tursch Koorn, Boek weit Yreldboonen en Vits f 1 per 100 P. C. Garst, geparelde Garst, allerhande Meel en Ge maal Macaroni Korreldeeg en Vermicelli 1.50 per 100 P. D. Ruwe ot niet gepelde Rijst, 0.50 per 100 P., Gepelde Rijst f 0.75 E. Vee ossen 0.50 per h ofd koeien en stieren f 4 jonge ossen en vaarzen f 2.50 kalveren f 0.75; schapen 0.02%, per stuk lammeren 0.25, zwijnen f 1 50 per stuk speenvarkens van meer dan 10 P. f 0.25 per stuk. E. Vleescb 1.50 per 100 P. G. Versche en gezouten boter f 2.50 per 100 P. De opbrengst dezer rechten zal gebruikt worden voor de 1°. vermindering van accijns op bier en tabak 2°. afschaffing der provinciale en gemeentelijke tollen; 3°. afschaffing der lasten op de buurtwegen 4°. toelagen aan gemeenten voor openbare werken van verbetering en van gezondheid 5°. regeling van het ouderwijs in akkerbouw, van le zingen over landbouw enz. De sneltrein van Doornik naar Brussel is den 17 ontspoord. Veertien personen waaronder sommigen ernstig, werden gekwetst; de schade wordt op f 20000 geschat. Te Brussel is de dezer dagen gevallen sneeuw door middel van ruw zout zeer spoedig opgeruimd. Daarvoor werden 300.000 P. zout gebruikt de kosten bedroegen f 2000. Ten vorigen jare kostte het opruimen in karren f 20000. DUITSCHLAND. Zonder twijfel is de com missaris van politie RumpfF te Frankfort uit wraak door de anarchisten vermoord. Hij was een zeer aan genaam menseb die alleen voor zijn gezin en zijne be trekking leefde, doch in zijne betrekking zeer streng was. Zoodra de socialistenwet voor ongeveer 6 jaren ingevoerd werd wijdde hij zijne volle aandacht aan de woelingen der socialisten. Na bet gedingin 1881 wegens hoogverraad gevoerd voor het Hooggerechtshof te ^Leipzig was hij in ruimeren kring bekend gewor den en hadden zijne vijanden hem leeren kennen als een hunner beste tegenstanders. Hij wist, dat hij zeer gehaat werd en dat de in Oct. 1883 op het politie bureau te Frankfort gepleegde dynamiet aanslag zijn persoon gegolden had. Meermalen was hij vermaand geworden, voorzichtig te zijn en des avonds niet alleen naar zijne eenigzins afgelegen woning te gaan doch steeds gaf bij dan ten antwoord dat bij niet bevreesd was; dat zijne tegenstanders te lafhartig waren om hem iets te" doen en overigens konden zijne agenten hem toch niet overal beschermen. De premie, door de politie te Frankfort gesteld op het ontdekken van den moordenaaris van f 1800 tot f 6000 verhoogd. Den 15 is te Antwerpen des avondseen man in hech tenis genomen onder verdenking van de moordenaar te zijn. Hij was een der in 1883 te Leipzig ver oordeelde anarchisten sedert 12 dagen uit het tucht huis ontslagen en had zich door de vlucht onttrokken aan het politie-toeziehtwaaronder hij gesteld was. Kort na zijne in hechtenisneming kwam een brief voor hem van den bekenden Most uit Londen inhoudende f 50; eeaige dagen vroeger scheen hij reeds f 90 reis geld van hem ontvangen t,e hebben. Do vertegenwoordigers der mogendheden in zake het Congo-vraagstuk hebben den 18 bet middagmaal bij prins Bismarck gebruikt. Berlijn telt tegenwoordig 1 261.666 inwoners. De uitgaven voor 1885/6 zijn geraamd op 30.000.000. R ij k s d a g. Den 15 werd bij de voortgezette be- handeling van het voorstel van het centrum be treffende de beperking en vaststelling van de werk uren in de fabrieken enz door prins Bismarck het woord gevoerd. Hij wees op de raoeieljkheid om de zaak te regelen zonder het gevaar te loopen dat de arbeider benadeeld werd. Bij een normalen werkdag van bijv. 10 uren, gelijk bet centrum begeerde, behoorde ook een normaal loon en eigenlijk ook een normale werkman. Werd alleen het aantal werkuren in de wet bepaald en niet het loon, dan zouden de loonen lager worden en een maatregel ten bate van den arbeider genomen, op zijn nadeel uitloopen. Werd in de wet ook het loon vastgesteld dan zou menige fabriek, die voor dat loon alleen met verlies kon werken gesloten worden en wederom zou de arbeider de schade lijden. De le den van bet centrum schenen een middel te weten om die moeielijkbeid te ontgaan want, anders zouden zij immers niet van de regeering verlangen dat deze een wetsontwerp indiende. Maar waarom deelden zij dat middel dan niet mede Hun voorstel maakte den in druk, alsof zij tot het volk wilden zeggen „die booze reguering zou u wel kunnen helpen, als zij maar wilde; het is alleen hare schuld dat die zaken niet geregeld worden". Op dat verwijt is alleen ten antwoord gegeven dat het samenstellen van wetsontwerpen de zaak der re geering was die dat veel beter doen kon dan een afge vaardigde, omdat zij de hulp had van hare ambtenaren. Alle voorstellen zijn naar eene commissie van 21 leden verzonden. Pruisen. Heerenhuis. Den 15 stelde de rech terzijde voor, bij acclamatie te herkiezen tot voorzitter, den hertog von Ratibor en tot len onder-voorzitter, graaf von Armm-Boitzenburgbeiden tot die partij behoo- rende. De linkerzijde verklaarde daartegen geen bezwaar te hebben, mits de tweede onder-voorzitter dr. von Be seier ook op die wijze herkozen werd, doch daarvan wilde de rechterzijde niets weten. Er werd toen met gesloten briefjes gestemd waarbij herkozen werden de hertog von Ratibor met 95 graaf Arnim met 89 en dr. von Beseier met 55 stemmen. Huis der Afgevaardigden. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot verandering der 4% p.ct. staatsschuld in een 4 p.ct. schuld. ENGELAND. De fransche gezant heeft den 17 des namiddags de tegenvoorstellen van Frankrijk betreffende Egypte aan den minister van buitenlandsche zaken overhandigd. Daarin wordt verlangd een onderzoek onder toezicht der mogendheden naar de geldelijke hulpbronnen van Egypte. Naar mate van den uitslag van dat onderzoek zouden de aan Egypte's schuldeischers onthouden gelden terug gegeven ot de korting daarvan gehandhaafd worden. De voorloopige, door de mogend heden goed te keureu couponbelasting zou op de ge heele staatsschuld moeten drukken. Verder het aangaan eener 4£ p.ct. ieening van f 108.000 000, door al de mogendheden gewaarborgd ter bestrijding van de vlot tende schuldbet te kort van de begrooting en de schadevergoeding van het bombardement van Alexan dre. Het engelsebe plan, om de rente der geünieerde schuld met p.ct. te verminderen wordt verworpen en in de plaats daarvan voorgesteld eene tijdelijke belasting van 5 p.ct. op de coupons dier schuld. De wet van liquidatie verder te wijzigen. De kas der open bare schuld onder internationaal toezicht te plaatsen door in de commissie vertegenwoordigers van Duitsch- land en Rusland toe te laten. Tegen eene belasting op de vreemdelingen in Egypte zou Frankrijk geen bezwaar hebben. De ministerraad zal den 20 over die voorstellen beraadslagen. FRANKRIJK. Edmond About, een der geestigste fransche letterkundigen is den 16 plotselinoverleden. Hij was onlangs gekozen tot lid der transche Akademie, 14) De ontroering van Berthatoen zij de kamer bin nenkwam en de verschrikkelijke tijding bracht, kon bezwaarlijk gehuicheld geweest zijn bet was echter zeer waarschijnlijk, dat zij volstrekt geen kennis van het slechte voornemen van Adolt had gedragen dat zij te groot in haar vertrouwen was geweest en aan Adolf's onschuld gelooide. Doch baar yerbleeken bij het verboor had leiner bewezen dat bij zijne vragen een vermoeden bij haar was opgekomenhetwelk zij trachtte te loochenen toen zij zich van den eersten schrik had hersteld. Hij twijfelde er dus in het oogen- blik waarop hij de vrouwen verlietniet meer aan of Adolf was de medeplichtige zijner tante en hij zelf of een bondgenoot van hem had den ouden man verdoofd en bestolen. Juist toen hij de deur achter zich wilde sluitenhoorde hij een geraasalsof er glas gebroken werd en een gil. Hij zag naar de beide vrouwen om doch zonderlingdeze be vonden zich nog in dezelfde houding waarin hij ze gezien bad toen bij zich omdraaide en toch had zijn gehoor hem niet bedrogen. „Wat was dat?" vroeg hij, zijn oogen niet vertrou wende. Waren diè beide vrouwen zulke meesteressen in het huichelen dat zij zich den schijn konden geven alsof zij zich niet bewogen hadden en toch had een van hen eene kreet geslaakt omdat haar een glas of een flescb was ontvallen „Dat geraas kwam van biernaast", verklaarde mevrouw Hobel„men hoort hier alles zeer duidelijk want hier is eene deur die slechts met behangsel beplakt is." Mevrouw Hobel dacht er niet aanwelke groote gevolgen dit toeval hebben zou. Had dit geraas een minuut later plaats gehad dan zou de beambte op de trap geweest zijn en het niet meer gehoord hebben. Nu werd echter ook de deur van het zijvertrek ge opend en eene scherpe reuk drong uit de kamer op den gang. De beambte draalde. Door den wand van behang selpapier hoorde men ieder geruisch dus ook ieder luid gesproken woord en de scherpe reuk blijkbaar van vluchtige gassen kwam uit bet vertrek naast dat van mevrouw Hobel. Eene vrouw trad met eene bezem in de hand naar buiten. Het was de verbuurster der kamers zij bad met de bezem bij het aanvegen van het vertrek tegen een kistje gestooten dat onder het bed van haren huurder stond doch vroeger eene andere plaats gehad had waarom zij het daar niet vermoedde. Door het stooteu tegen de kist echter had zij een flesch gebroken die lusschen de kist en de muur stond. „Hoe dom", bromde zij toen Teiner op haar toekwam, „zet de vent zijne flesschen met dat stinkende goed onder bet bed tegen de wand en de leege kist er voor dan moet men immers wel iets breken." „Wie woont hier vorscbte Teiner. „Weet gij niet, dat gij ook strafbaar zrjt wanneer gij duldt, dat in uwe woning op zulk een onvoorzichtige ma nier zulk eene licht ontbrandbare stof bewaard wordt „Kan ik het helpen antwoordde de vrouw „Mijn heer Brant had de flesschen anders steeds in de kist of daar onder de tafel staan, dan kon men voorzich tig zijn." „Wie is mijnheer Brant vroeg Teiner. „Hij is bij Waller en Co." „Ha, bij den drogist. Neem het bed weg. Ik wil de flesschen zien." De vrouw wilde tegenwerpingen maken doch nau welijks maakte Teinier zich als commisssaris van politie bekend of zij werd angstig. Zij betuigde dat zij zich om het doen en laten van hare huurders niet bekom merde dat zij echter reeds besloten hadmijnheer Brant de huur op te zeggen daar alles niet geheel in orde was. Mevrouw Hobel, die naar buiten was gekomen, nam nu de gelegenheid waarom hare bezorgdheid uitte- drukken die vooral in den afgeioopen nacht weer nieuw voedsel gekregen had. „Was mijnheer Brant gisteren middag thuis?" vroeg Teiner de vrouw. „Den ganschen dag", luidde het antwoord. „Hij had een tandvleeschontsteking ik moest een pap voor hem koken hij was om de pijn niet naar den winkel ge gaan. Doch het is een dolle kerelin plaats van rus tig ihuis te blijven loopt hij plotseling tegen den avond weg en zegtdat hij de pijn wilde wegdrinken, 's Nachts kwam hij dronken thuis. Ieder ander had zich eene ziekte op den hals gehaald. Hij heeft zich daarmede genezen." „Tegen welken tijd ging bij uit?" „Ik weet het niet nauwkeurig doch het was juist op het oogenblik, dat die dikke mijnheer bij mevrouw Hi bel was." Teiner onderzocht de woning van Brant. Hij zette eenige flesschen die onder het bed stonden terzijde en beval de vrouw de kamer gesloten te houden, „haar huurder," zeide hij „zou wel niet meer thuis komen." Vóór hij zich verwijderde gaf hij mevrouw Hobel de troostrijke verzekering, dat mijnheer Adolf Holzbrecher misschien toch nog onschuldig was. Het geheele wezen van den beambte was veranderd hij verzocht Bertha om verontschuldiging wanneer hij haar door zijn ruw gedrag mocht hebben verschrikt. Dit toeval redde Adolf Holzbrecher voor de schande eener verschrikkelijke aanklacht. De beambte had een ander spoor ontdekt. Teiner haastte zich Brant, dien hij in den winkel van de heeren Waller en Co. vond gevangen te nemen. De schuldige verbleekte toen Teiner hem in het gezicht zeide, dat hij het ge sprek tusschen Holzbrecher en mevrouw Hobel af geluisterd en den rentenier verdoofd en bestolen had. O

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1