3llerlei. jblaOö-öertchlea. ®*legrAft0cne Bcricfetca. markt- cm BzurgbctttteUP advies is ontvangen, hoopt hij dat spoedig het besluit zal worden genomen. Voorts begrijpt hij niet, hat de min. de blok kade in de Atjehwateren kan volhouden. Wat beteekent eene blokkade, eelijk die nu wordt volgehouden en die volkomen vrijheid geeft tot invier? De geheele blokkade is groote geldverspilling, nutteloos en kan veel kwaad doen. De f I 500 000, daarvoor uitgetrokken is weggeworpen geldtnj vraagt aan den minister, of de marine in Indie voidoenhe is. De min. van koloniën wijst er op dat de blokkade verband houdt, met de samentrekking der troepen te land en ontkent uitdrukkelijk, dat de blokkade geen nut bewijstten aanzien van Groot-Atjeh blijkt het tegendeel Welke havens opengesteld moeten worden, hangt van de beoordeeling des Gouverneurs van Atjeh af. Wel eiseht de blokkade eene groote krachtsinspanning der marine, maar ze is met te overdadig, indien althans de blokkade niet te lang mocht duren. terug keer der bataillons uit Atjeh zal te juister tijd geschieden als de samentrekking zoover gevorderd isdat tal van bezet tingen niet meer noodig zijn. Men kan het tijdstip gerust overlaten aan den Üouv.-Gen., in overleg met het gewestelijk 156De"heer van de Putte meent, dat dit overlaten te ver gaat en alle inmenging der vertegenwoordiging uitsluit; reeds driemaal trouwens sedert 1874 zijn de troepen te vroeg uit ^De m i n. 'ontkent eenige gedachte te hebben aan miskenning der vertegenwooroiging. Alle autoriteiten in Indie zijn bet eens, dat het oogenblik voor terugroeping der troepen is ge- komen. i A Dit hoofdstuk wordt eenparig aangenomen, even als de hoofdstukken der middelen. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling der wet op het hooger onderwijs met deze bepaling: «Vreemdelingen en Ne derlanders, gcene ingezetenen van het Rijk zijnde, kunnen tot het afleggen der in art. 84 bedoelde examens worden toegelaten op vertoon van getuigschriften van bekwaamheid, afgegeven door buitenlandsohe instellingen van onderwijs of onderzoek met dien verstande, dat de eischen, voor het verkrijgen van die getuigschriften gesteld ongeveer overeenstemmen met die van het programmabedoeld in het derde lid van art. 1. Door Ons worden bij besluitden Raad van State gehoord, de bedoelde buitenlandsehe instellinsren aangewezen, alsmede de getuigschriften omschrevenwelke vereischt worden voor die toelating. Deze aanwijzing kan ten allen tijde op gelijke wijze worden ingetrokken." Deze maa'regel is genomen op advies van de colleges van curatoren der senaten van alle Universiteiten. De eerste aan leiding er toe heeft het. persoonlijk optreden der zuid-afrika»nscbe afgevaardigden gegevendoch men had niet uitsluitend het oog op de Transvalers maar in het algemeen op de hollandsehe bevolking van geheel Zuid-Afrika. Andere vreemdelingendie zich van onze taal bedienenhebben bij gelijke omstandigheden aanspraak op gelijke milde behandeling. Niet minder is dit het geval met Nederlanders, tot dusver geene ingezetenen buitenslands voorbereidend onderwijs hebbende genoten en dan op eene nederlandscne Universiteit willende gaan studeeren, b. v. de zoogenaamde koloniën van onze landgcnooten te Parijs en Brusselzonen van nederlandsche diplomaten en consuls de Nederlanders in de Levant en de Vereenigde Staten, enz. Bij kop. besluit van den 10 is art. 1 letter b der verordening van den gemeenteraad van Stad-Delden bepalende dat van persoonlijke diensten worden vrij gesteld de leden van den gemeenteraad He rijks-, pro vinciale en gemeente-ambtenaren notarissen spoor wegbeambten geneesheeren onderwijzers werkzaam aan scholen voor lager onderwijs, en godsrtienstleeraren, vernietigdop grond dut die bepaling verder gaat in bet vrijstellen van personen in het openbaar belang dan de wet toelaat. Aan den nationalen biljartwedstrijd den 16 en 17 te Leeuwarden van wege de vereeniging „de Har monie" gehouien werd deel genomen door 84 perso nen. De prijs van f 200 werd gewonnen door R. Bier- ling te Groningen de le premie f 75 door R Kui pers te Akkrum de 2e premie f 40 door 1. Bijlsma te Bolsward. Aan R Koopmans te Eraneker, die tot de laatste 4 spelers bad behoord is eene gratificatie uitgereikt. Te Zwolle heeft de gemeenteraad den 19 be sloten tot bet bouwen van twee houten barakken elk van 20 bedden om bij onverhoopt uitbreken van epidemiën enz te gebruiken voor de aangetasten en een voor de herstellenden. Waarschijnlijk door het bevriezen van het water in een opgaande buis waardoor de doorvoer van bet water in de verwarmingspijpen gestoord werd is den 19 in eene school te Hengeloo voordat de leerlingen aanwezig waren het verwarmingstoestel met een vree- selyken slag uiteengesprongeu. Den 20 des ochtends te 8 uren is in de nabij heid van Viaardingen op He Maas de stoomboot O ide Maas II, komende van Oud-Beierland, bestemd naar Rotterdam met 80 menschen en veel vee aan boord onder dikken mist door het rijks-stoomvaartuig Zeemeeuw zoo hevig aangevaren dat zij biunen 4 minuten zonk Waarschijnlijk zijn meer dan 8 reizigers omgekomen Bij kou. bes'uit van den 20 zyn benoemd in de militieraden voor de lichting der nationale militie van 1885 in Noordholland le militiedistrict tot voorzitter mr. W. F. Dijkers, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger mr. A. F. K. Hartogh id tot lid mr. C. M J. Wüleumier, lid van den raad van Amsterdam; tot zijn plaatsvervanger, mr. J. N. van Hall, id.; in bet 2e militiedistrict: tot voorzitter F. L. Kist, lid der Prov. Staten tot zijn plaatsvervanger A. L. Dijserinck id.; tot lid mr. G. Heshuyaen lid van den raad van Haarlem j tot zijn plaatsvervanger M. O. de Kanterid in het 3e militiedistricttot voorzitter, P. Brinkerink, lid der Prov. Staten: tot zijn plaatsvervanger H. Sche- ringa Az., id.; tot lid mr. F. Booy lid van den raad van Hoorn; tot zijn plaatsvervanger, J. A. Heule id. Den 20 is de commissionair in effecten, J. v. D„ wegens bedriegelijke bankbreuk door bet gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 18 maanden celstraf. - Prof. N. G. Pierson benoemd tot president-di recteur der Nederl. bankheeft den 20 zijn hoogleer aarsambt te Amsterdam nedergelegd. Den 21 bad te 's Gravenhage de openbare in schrijving plaats voor den stoombootdienst der Staats spoorwegen tusschen Kokhuizen en Stavoren in den vorm van een gevraagd jaarlijksch subsidie. De in schrijvers warenvan Reede te Papendrecht voor f 252.000, Zur Mühlen te Amsterdam voor 216 900, Goedhart te Dordrecht voor f 172 000, Jan Smit Jz., zich noemende Jan Smit V te Kinderdijk en Pieter Smit Junior te Rotterdam voor f 160 000 subsidie. De gunning wordt later bekend gemaakt. Het getal deelhebbers in de spaarbank „de drie Egmonden" is gedurende 1884 mot 17 vermeerderd en tot 1424 geklommen. Ingebracht werd f 3373.35 tegen 3907.25 in 1883, en uitbetaald f 5155 11 tegen f 2835.11 in 1883. Op 31 December 1.1. was de bank aan de aandeelhouders schuldig f 11322.1/, bedroe gen hare bezittingen 11946.66, en was er een re servefonds van 624.49, tegen f 426.20% in 1883. Te Utrecht is eene r. k. begrafenis vereeniging opgericht, met een kapitaal van f 12000, in 120 aan- deelen van f 100, waarvan 44 geplaatst zijnen te Vlissingen eene oestercultuurmaatschappijZuiderzee genaamd, te Vlissingen, met een kapitaal van f 150 000, in 60 aandeelon van f 2500, waarvan 48 geplaatst. Te Edam is een afdeeliog van bet Nederl. Pro testantenbond opgericht; aanvankelijk traden 50 leden toe. In 1884 is de Nederl. koopvaardijvloot verminderd met 49 zeil- en stoomschepen, metende 14.427 tonnen, waarvan 37 door schipbreuk zinken al keuren ver mist geraken sloopen of verbranden en 12 door ver koop naar buitenland en vermeerderd met 22 zeil- en stoomschepen, metende 17343 tonnen, waarvan 14 nieuw gebouwde zijnde 9 stoom- en 5 zeilschepen. Gedep. Staten van Friesland hebben op de be grooting der gemeente Sneek voor 1885 eene som van f 1500 uitgetrokken voor den aanleg eener schietbaan. Met bet oog op zijn vergevorderden leeftijd en zijne zwakke gezondheid is aan den veroordeelden Tobias vergund gedurende zijn straftijd de voordeeleu der pistole te genieten. De bevolking der strafgevangenis de Kruisberg nabij Deutichem bestond op l januari 1.1. uit 172 jon gens, waarvan 130 opvoodelingen en 42 gevangenen, waaronder 3 veroordeelde militairen. Te Hedel is de openbare schooldie wegens onvoldoende ruimte en gebrekkige inrichting reeds sedert maanden afgekeurd wasthans door den ge neeskundigen inspecteur gesloten daar het gemeente bestuur verzuimde maatregelen te nemen om in den toestand verbetering te brengen het gevolg daarvan isdat ruim 300 kinderen zonder onderwijs te ont- vangen rondloopen. Na een langdurig onderzoek is te Haarlem ein delijk de dader ontdekt van het baldadig vermelen van een groot aantal voorwerpen in de schooi bestemd voor de militairen in de kazerne. De schuldige een korporaalis veroordeeld tot een jaar celstrafeenige korporaals die onwetend tot het feit medegewerkt hadden zijn naar andere garnizoenen verplaatst. In 1884 zijn op de kaasmarkt te Haarlem aan gevoerd 3781 stapels, waarvan 3715 stapels tot een gewicht van 868.433 P. verkocht werden. Te Meppel zal het thans op het grootboek inge- schrevtn reservefonds van het bloeiend Zieken- en Begrafenisfonds „Hulp in 1 ij den even voordeelig en voor de leden nuttiger belegd worden, namelijk door daarvoor 17 arbeiderswoningen te bouwen op een ruim en gezond terrein en deze voor eene billijke som uitsluitend te verburen aan leden van het fonds. De gemeenteraad van Venloo heeft thans naar aanleiding van een zeer beleefd schrijven van den Com missaris des Komngs f 2500 toegestaan voor het bouwen eener barak voor eveutueele lijders aan besmettelijke ziekten doch de vroeger door hem daarvoor aangewezen plaats niet meer geschikt geacht. Hadden de politie-agenten te Amsterdamdie belast waren met het toezicht op den weg langs welken de dieven met de brandkast van den heer Lievegoed zijn gegaan niet ongeveer 2 uren gezeten bij den oven van een broodbakker dan waren de die ven ontdekt. Bij kon. besluit van den 20 benoemd tot ont vangerder rijksbelastingen te Heiloo e. a. de heer G B Wendel, surnumerair, thans te Middelburg te Beilen c. a. de heer A. C. J. Vechoeff, surnumerair, thans te Groningen. Het departement Nijmegen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft alle departementen uitge noodigd aan bet Hoofdbestuur te verzoeken eene bui tengewone algemeene vergadering te beleggen ter be handeling van een door hem in te dienen voorstel tot intrekking van bet in 1883 genomen besluit, tot stich ting eener kweekschool voor bewaarsclioolhouderessen te Utrecht, omdat naar zijne breedvoerig uiteengezette meening de inrichting en instandhouding dier kweek school den ondergang na zich zou s.eepen van de geld middelen der maatschappij. De notarissen te Leiden hebben aan den Koning verzocht, de door het overlijden van den notaris P. Mu' Ier opengevallen plaats niet te vervullen. Een veertigtal trouwe bezoekers der markt te Schagen hebben bij den gemeenteraad ondersteund het verzoek van een 60tal ingezetenen om een telegraaf kantoor in het midden der stad te vestigen. 287 Yolendammers hebben aan den gemeenteraad van Edam vrijstelling van hoofdelyken omslag gevraagd zoolang de beperking der visscherij die hen ten gronde richtbestaat. Bij de herstemming voor een lid van den gemeen teraad te Graft is met 34 stemmen gekozen de heer C. de Goede te Oostgraftdijk. De heer W. Koppen te Westgrattdyk bekwam 17 stemmen. Een bizondec geval houdt alle geneesheeren van het departement Aisne (Frankrijk) bezig. Sedert een jaar ongeveer is zekere vrouw Bouyenval, wonende te Tré- nellesin een diepen slaap gedommeld waaruit zij tot heden nog niet is ontwaakt. Gedurende dat lange tijds verloop, waarin men haar door middel van eenige drop pels bouillon per dag voedt heeft het gelaat van de slapende vrouw nog geene merkbare verandering on dergaan. Hij Lucern brak dezer dagen op het meer, dat slechts aan den kant is dichtgevroren een ijsschol los, waarop zich eeu 1000tal schaatsenrijders en toeschouwers be vonden die nu naar het midden van het meer dreven. Het gelukte echter nog, met behulp van haken en touwenhet ijsblok naar den kant terug te trekken en allen, die er op waren, behouden aan land te brengen. Toen in Engeland de staten voor de inkomstenbe lastingen opgemaakt werden luidde de opgaaf van een der Britten aldus: In de laatste jaren had ik een in komen van nog niet ten volle 160 pond hoe bet in het vervolg zal wezen weet ik nog niet, want de man, van wien ik bet geld placht te leeneu ia dood. Als eene bizonderheid wordt vermeld dat te Hum- melo eene koe binnen den tijd van één jaar vier levende kalveren ter wereld heeft gebracht, nl. op 9 Januari '84 twee en op 6 Januari '85 twee. De keizerin van Duitscbland verleent, naar men weetaan die dienstboden in bet rijk die gedurende veertig jaren onafgebroken in eene en dezelfde ia- milie dienden eene onderscheiding, die uit een gou den kruis bestaat, waarbij een diploma gevoegd isdat hare majesteit persoonlijk onderteekent. Een ingesteld onderzoek dat over een tijdperk van acht jaren loopt, heeft doen zien dat van 1 Januari 1877 tot einde De cember 1884 elf honderd-zes-en-vijftig onderscheidingen aan dienstboden zijn toegekend. De beste hollandsehe, zwitsersche en engelsebe raskoeien geven gemiddeld weinig boven de 3500 liter melk doch Saksische veefokkers ziju er in geslaagd, om koebeesten van bollandsch ras boven de 7000 liter te brem-en. Dat ook Siberië landhuishoudkundigen bezit, die de veefokkerij tot eene aanmerkelijke hoogte weten op te voeren, bewijst eene melkk-.e door den graat Pmto aldaar opgekweekt en genaamd de Zwarte Jette die volgens aanwezige bewijsstukken 8000 liter melk gegeven had. Donderdag 22 Januari. Berlijn. De Keizer had een tamelijk goeden nacht; hij kon heden ochtend weder werken. Parijs. In Spanje zijn weder nieuwe schokken van aardbeving gevoeld. De Koning wordt heden van zijne re iste Madrid terugverwacht. Ia de den 19 alhier gehouden en door 19 'edea bijgewoonde vergadering van de Hollandsehe Maat schappij van Landbouw afdeeling Alkmaar werden nadat het verzoek van het curatorium van bet Staring fonds, per circulaire tot de afdeeling gerunt, om eene biidraoe ten behoeve van gemeld fonds geene onder- steunfng gevonden had door de vergadering gekozen de heeren Jb. Heinis, J. M. de Sonnav.lle en C de Geus om met het bestuur der afdeeling uit te maken de regelingscommissie voor de Vrijdag 27 Maart te hou den Paasch ten toonstelling. De rekening en beant woording van den Penningmeester over bet jaar 1884, daarop nagezien en goedgekeurd zijnde werd de ver gadering gesloten. P V Dinsdagavondden 20bracht de neer P. H. Lamberts Jr., de bekende declamator van Amsterdam de lachspieren der leden van ons Nutsdepartement met hunne dames, voortdurend in beweging door voor drachten van dichtstukjes en grootere prozastukken van goede bekendheid. Hoe men overigens over zijne ma nier van voordragen denken moge zeker is hetdat men opgewekt naar huis keerde. De door bet israëlitisch armbestuur den 21 aan de huizen der ingezetenen gehouden collecte heeft f 247.46% opgebracht. Aan den den 2L in het cafe Neuf van den heer J. Muijsalhier, gehouden schaak- en danswedstrijd werd door 21 personen deelgenomen en voor schaken en dammen beiden de prijs gewonnen door den heer K de Heer en de le premie door den heer T. Zo- mêrdiik beiden te Beemster de 2e premie voor hot schaken door den heer T de Boer te Schermeer en voor bet dammen door den heer A. de Heer, te Beemster. burgerlijke STAND. GEBOREN. vr 20 Jan Catnarina Maria, D. van IJsbrand Bourgonje en Maart)e Groot. 20(jInÊlAmH?-wN Z. ran Izaak van Amstel en Elisabeth van den Brink, 5 j. en bijna 8 m. Maria, D. van Ane Rijper en Maria van Baar, 17 a. 22 Grietje, D. van Jan Ton, en Geertje Hansen3 en bijna 7 m- "VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 20 Jan. Door den Notaris H. J- DE LANGE. H« Tuin, Vooraleer, BU» (Afslag 27 Jan.) Amsterdam 21 Jan. Aardappelen Eriesche jammen 1,90 2 10 dito Engelsebe 1 1,50, Zeeuwsche Spuische Jam men' 2 a 2,50dito Elakkeesche f 1.80 a 2, dito blau 2,10 a 2,30, dito Pooters f 1,10, Groningers f 1, 1JÈa"koCekênP/°85 a 92 Lijnkoeken f 9.50 a JJ Per lOO P Peterolie iets vaster, loco f 8,75 Febr. 8,75 Maart April f 8,62% Sept. Deo f 9,25 entr.In^cons MR Aangevoerd 161 vette Kalveren 070 a 095 per 5 nuckt. dito 7 a 11, 1 Schaap, 110 vette Varkens f 0,40 a ^Haarlem21 Jan. Aangevoeri 3 Koeien en Ossen f 150 a 190 26 nucht. Kalveren 6 a 126 Schapen 17.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3