Üuitculanb Bt'tnculanD. derofficier en den Nederlandschen boekhouder, dat hier mee eindigde dat de boekhouder gebonden en gevan- kelijk weggevoerd werd. De chef kwam spoedig terug, maar den boekhouder werd de terugkeer Daar Quillo verboden, omdat bij volhardde bij zijn weigering om te erkennen dat Quillo Fransch grondgebied is in welke ontkentenis hij gesteund wordt door zijne chefs. Ook de officier der Internationale Maatschappij zou zich voor den Franschen Commandant moeten verantwoor den wegens het verleenen van zijn hulp maar de chef van het Duitsche handelshuis is ongemoeid gelaten. Ziedaar een zeer onaangename verwikkeling, die voor onze handelsbelangen in het Congogehied nadeelig zou kunnen worden. Het geschil waar alles op neerkomt is ditdat de Fransche commandant beweert dat Im- pila onder Fransch protectoraat staat en de Neder- landsche handelsagenten dit ontkennen. Onze Regee- rng heeft de haar toegezonden klacht onmiddelijk aan onzen gezant te Parijs doen toekomenmet last om bij de Fransche Regeering om inlichtingen te verzoeken, waarop geantwoord is dat de zaak op de plaats zelve zal worden onderzocht. Beide geschillen hebben bedenkelijke zaken aan het licht gebracht. Gevaar ligt voor de handdat ver tegenwoordigers van verschillende Europeesche mo gendheden of Europeesche maatschappijen door ou derlingen naijver en slechte voorbeelden van anderen aangespoord door misleiding van negervorsten zich in het bezit trachten te stellen van gewenschte terreinen, of althans dat negerkoningen overeenkomsten sluiten waarvan zij de beteekenis en de gevolgen niet doorzien, en misschien heden aan den een landstreken overdragen, die zij gisteren reeds aan deD ander hebbeu verkocht en waaromtrent zij morgen tot hun eigen groote ver bazing zullen vernemen dat zy er by gevolg ook alle ge.ag hebben verloren. Botsingen en verwikkelingen tusscben de verschillende partijen kunnen op die wijze niet uitblijven en kleine expedities tuchti gingen van inboorlingenverbranding van dorpen al zijn ze bij geluk door de inwoners verlaten, kunnen in geen opzicht wenschelijk zijn. Laat ons daarom ho pen, dat de Berlijnsche conferentie er in s'age, orde en rechtszekerheid in deze verwarring te brengenmaar tevens dat alle belangen ook de onzedie van het kleine Nederland er met klem, beleid en kennis van zaken verdedigd en behoorlijk gewaarborgd worden. RECTIFICATIE. In het artikel „In afwachting van voorstellen tot een andere regeling", geplaatst in ons nummer van 18 Ja nuari 1885 leest men in de tweede kolom „Maar is dit niet denkbaar dan kunnen ook de liberalen niet begeeren dat op den duur aan dat onderwijs uit de al- gemeene rijks- eu gemeentekassen wordt bijgedragen" enz In plaats van „aan dat onderwijs" moet aldaar gelezen worden „alleen aan dat onderwijs". FRANKRIJK. Te Réalmontin het departement Tarn is op geheimzinnige wijze verdwenen mevrouw Corneillan 50 jaren oud moeder van vijf kinderen in den geheelen omtrek geacht en bemind. Den 12 had zij den dag te Alby bij haren vader doorgebracht. Na hare terugkomst at zij en praatte met hare schoon zuster tot half tien zoo vroohjk en gelukkig als ooit schreef verscheidene brieven, deed te tien uren met hare bedienden het avondgebed en begaf zich ter ruste. Den volgenden ochtend om half zes vond de keukenmeid de tuindeur open en zag zij de nachtmuts harer meesteres met een der keelbanden afgerukt op den grond liggen Verschrikt snelde zij naar boven en wekte den knecht Beiden begaven zich naar de eetzaalwaar alle laden en kasten openstonden en al het zilver op een servet op tafel opeengehoopt was. Eene der waskaarsen in de kroon was geheel afgeloopen. In een zijvertrek was een bureau opengebroken het geld verdwenen en wa ren de boeken op den grond verspreid. Op den schoor steenmantel stonden drie gebruikte likeurglaasjes en de overige gasten uitgezonderd mevrouw von Hil- gersdorf die stil op hare plaats was blijven zitten, en mevrouw Dreyfuszdie met hare buurvrouw juist in een belangwekkend gesprek over melkvervalsching ge wikkeld was in ontvangst nam trad Menken op Dreyfusz toe en nam hem terzijde. „Waar blijft toch vandaag kapitein von Hackertbij ontbreekt anders zelden vroeg hij schijnbaar onver schillig doch met eenen zonderling angstigen blik uit de steeds half gesloten oogen. De handelsraad haalde de schouders op. „Hoe zou ik dat weten beste baron antwoordde bij met eenigzins gedempte stem. „Onder ons ik vind bet gedrag van den kapitein een weinig zonder ling. Ik heb hem uitgenoodigdmaar hij vond het blykbaar niet de moeite waard mij een antwoord te doen toekomen terwijl ik toch met groote letters „g. a. w. v." onder aan de kaart geschreven heb. On gelooflijk niet waar?" Menken sehudde het hoofd. „Bepaald merkwaardig", zeide hij nadenkend „laat ons kopen dat hem niet plotseling een ongeluk is overkomen." „O, gij zwartgallig mensch Wie denkt er nu zoo maar dadelijk aan een ongeluk Misschien heeft zijn dochtertje eene verkoudheid op het Rousseau-eiland op gedaan en moet zij nu kamillen drinken die haar teedere papa haar zelf inschenkt. In ieder geval had hij het kunnen laten afzeggen Menken mompelde eenige onverBtaanbaie woorden in zijne hoogewitte das en wendde zich af. Daar trof zijn oog toevallig een jong paar, dat zich waarschijnlijk onopgemerkt dacht en zeker in doodelijke verlegenheid zou zijn geraaktwanneer het gezien had dat de blik van den baron op baar rustte. Anna Burger, het nichtje van den raad, en luite nant Döring waren bij het begin van bet pianospel in eene der vensternissen gegaan waar zij door de licht blauwo damasten gordijnen bijna geheel werden ver twee Chartreuse-fleschjes. In den haard waren sporen van veel verbrand papier. De petroleumlampwelke mevrouw gebruikte braadde uog. In een gang rond men een harer pantoffels in een andere kamer eene brandende kaars en een leeggeplunderd geldkistje; in de slaapkamer was het bed ledig en blijkbaar niet ge bruikt. Al de kleederen lageu op een stoelbehalve een rok en de pantoffels. Geen ander spoor van de vermiste heeft men kunnen vinden. Waarschijnlijk heeft een dief zich in het huis doen opsluiten, die later zijne makkers binnenliet. Me vrouw zal hen aan bet werk hebben gehoordhare kaars opgestoken hebben en zijn gaan zien, wat er gaande was maar overvallen en geworgd zijn vóór zij leven kon maken. De dieven moordenaars geworden zijn gevluchthet lichaam medenemende om het weg te makeu in de haast het zilver op de tafel achterlatende. Een verdacht persoon is in hechtenis genomen. Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken van den 21 is bepaald, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige eu de fraaie handwerken voor meisjes voor 1885 zullen aanvangen den 2 Maart e.k., en dat de commission met het afnemen dezer examens belast zitting zullen houden te Breda 's Gravenbage en Leeuwarden en zijn benoemd te 's Gravenhage a. tot lid en voorz. der commissie voor de nuttige hand werken, de inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie tot leden de dames G. van Eyk-Hardeman te Haarlem R. H. C. Diest Lorgion te LeidenJ. A. J. Testas te Amsterdam b. tot lid en voorz. der com missie voor de fraaie handwerken de schoolopziener in het district Haarlem tot leden de dames jonkvr. J. de Bosch Kemper te Amsterdam J. 8. Beydals te 's Gravenhage, C. D. Rueb te Rotterdam. Den 21 is te Leeuwarden eene velddienstoefening op schaatsen gehouden door eene compagnie van bet le reg. infanterie. Het doel was om met den meesten spoed eenige belangrijke punten te bezetten ten einde een vijanddie ondersteld werd te Holwerd te zijn geland, te beletten naar Leeuwarden op te rukken. Bij kon. besluit vau den 22 zijn met ingang van den 1 Februari benoemd tot rechter in de arr. recht bank ie Amsterdam de heeren mr. A. J. Karseboom substituut-officier van justitie bij die rechtbank en mr. W. G. Loeff, kantonrechter te Zevenbergen. De Haarlemsche IJsclub gaf den 22 des namid dags op hare baan op den Kloppersingel eene door vele schaatsenrijders en ontelbare wandelaars bijgewoonde muziekuitvoering. Te Groningen, Assen, B dsward en Balk hadden wedstrijden op schaatsen plaats om prijzen in geld en te Sneek voor gymnasten om een gouden en een zil veren medalje terwijl te Kampen den 22 des avonds een ijsfeest plaats had op de met lampions bengaalscb vuur enz. verlichte Burgel. Den 22 is te Middelburg eene nieuwe liberale kiesvereeniging opgericht met 150 leden. De postboot van Terschelling kon den 23 niet door het ijs en is teruggekeerd. Bij kon. besluit van den 22 is de heer L. D. G. Teycbiné, secretaris der gemeente Breda benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Bij de den 23 te Beverwijk gehouden hardrijderij op schaatsen, waaraan 24 personen deel namen werd de prijs gewonnen door J. Grapendaal te Wijk aan Zee: de le premie door J. v. d. Kolk Hz. en de 2e premie door L. Pesch beiden te Beverwijk. In den nacht van den 22 op den 23 hebben 2 agenten van politie te Haarlem een werkman aange houden die een zak bij zich had welke bij onderzoek bleek te bevatten tien kippen en een haan blijkbaar kort te voren gedood. Hy werd naar het huis van arrest overgebracht. Den 23, des vcormiddags half twaalf brak te Haarlem een hevige brand uit in de kleerenbleekerij borgen. Een boosaardig toeval wilde echter, dat juist op het oogenblik dat Menken's blik in deze richting viel de assessor Pringsberg deze nis voorbij ging en met den elleboog een der gordijnen aanraakte, dat daardoor een weinig teruggeschoven werd. Menken zag nu dat de hoofden der beiden het bruine van Anna en het blonde van den luitenantelkander op bedenkelijke wijze genaderd hunne gezichten eigen aardig rood gekleurd waren en dat Döring de rechter hand van het meisje in de zijne hield. Het was slechts een vluchtige blik die Menken vergund werd want nauwelijks bad het paar achter de gordijnen bemerkt, dat het liefelijke duivennestje niet meer geheel veilig was of zij traden het salon weer binnen doch zelfs die vluchtige blik was den baron genoeg. Een glim lachje met een kleinen bijsmaak van bittere verachting speelde om zijnen mond. „Alweer een paartje", fluisterde bij „alweer twee gelukkigen 1 't Is waarbet zal u strijd bosten myn blonde landsverdedigervóór gij Anna de uwe zult kunnen noemen een harde strijd want de oude raad wil op zijne geldzakken minstens een jonkheers- kroon zetten terwijl gij er slechts het ijzeren kruis op kunt leggen. Doch, dat is niets, elke overwinning eischt strijd en gij zijt moedig genoeg om vol te houden. Menig ander ontbreekt de kracht daartoe!" Hy on derdrukte de zuchtdie uit zijn borst opweldeen liep op de andere dames toeom zich met een geestig woord in hun gesprek te mengen. De vier heerendie even te voren hunne geheele opmerkzaamheid bij het likeurkistje van den handelsraad hadden bepaald stonden nog steeds in het zelfde boekje te praten. „Die Waldau bezit waarachtig fabelachtige talenten", zeide mijnbeer von Wedell; „er zijn er bepaald weinige, die hij niet in de hoogste mate bezit. Hy danst als eene sylphide speelt piano ais een virtuoos schildert als Apeiies zaliger gedachtenis „Hebt gij wel eens een stuk van zijne hand gezien, van A. Evers aan de Brouwersvaart. Het beneden gedeelte van bet huis is gespaard de inboedel en de wasscben zijn verbrand. De belendende huizen bekwamen veel schade. De oorzaak wordt gezocht in het vuur vatten van goederen welke gedroogd werden. Het bouwen van een woonhuis in de Plantage- Middel laan tegenover het Aquarium te Amsterdam is den 23 onderbands aanbesteed aan de beeren Oosterink en Schut voor f 26.975. Den 23 werd te Barsingerhornvan wege de ijsclub eene hardrijderij op schaatsen gehoudeD, waaraan uitsluitend de behoeftige plaatsgenooten mochten deel nemen. Wel mochten meergegoeden deelnemen mits ten behoeve van arme ouden van dagen of ziekelyken, waaraan door eenigen werd voldaan. De prijzen eer ste levensbehoeften werden met milde hand verstrekt; niemand deed onbeloond zijn best. IJs en weder die nende, zal te Ko'horn en te Haringhuizen gelijke wedstrijd plaats hebben. De „Alkmaar Packet", varende tnsschen Zaandam, en Amsterdam heeft den 23 des morgens door het ijs de vaart tijdelijk gestaakt. Het omvangrijk advies van den raad van state over de voorstellen tot grondwetsherziening is door den Koning in handen van den ministerraad gesteld. De ijsclub te Edam gaf eene hardrijderij op schaatsen tusschen 48 jongens. Den 25 wordt een gecostumeerde wedstrijd gehouden om prijzen van f 175. De commissie voor werkverschaffing te Amsterdam beeft thans ruim 3000 man aan het werk in de laatste dagen meldden zich gemiddeld 87 ntan per dag om werk aan. Een en vijftig ingezetenen van Krommenie hebben aan Gedeputeerde Staten verzocht de helfiug van tol geld op de brug over de Nauernafche vaart tusschen Krommenie en Woro-erveer, na 1 Mei a.s., niet meer toe te staan. Het gemeentebestuur van Krommenie heeft verlenging der vergunning tot die heffing gedu rende 5 jaren gevraagd op grond dat het deze bron van inkomsten niet missen kan. Volgens de thans bij Ged. Staten aanhangige kiestabel komen er 4 nieuwe kiesdistricten voor de 2e Kamer, namelijk te Zoeren Geertruidenberg Helder en Heerenveen terwijl Amsterdam Rotterdam en 's Gravenhage ieder één lid meer zullen verkiezen. De arr. rechtbank te Amsterdam, recht doende in hooger beroep in zake de Uniecolleete te Buiksloot, heeft het vonnis van den kantonrechter wegens eene groote onjuistheid in het bewijs vernietigd doch op meuw recht doende, den beklaagde veroordeeld tot 10 boete subsidiair een dag gevangenisstraf. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen ontving in 1884 f 12,001,696,30tegen 11,628,388,59% in 1883. Mevrouw de wed. dr. H. M. Byrdeoverleden te Amsterdam heeft aan de maatschappij van welda digheid eerie som van f 2000 vermaakt, vrij van kosten. Twee te Elburg wonende visscherlieden zijn bij het angelen van spiering op de Zuiderzee door het ijs gezakt en verdroukeu. Een derde werd nog bij tijds gered. Ged. Staten van Noordbrabant hebben aan het college van regenten over de godshuizen te 's Herto genbosch maihtigiüg verleend tot den bouw van een krankzinnigengesticht te Vucht overeenkomstig het in gezonden plan. Aan het raadsbesluit van Wijmbritseradeel tot opheffing der openbare lagere school aldaar is door Ged. Siaten van Friesland goedkeuring onthouden. By het zinken der aangevaren stoomboot Oude Maas II zijn niet meer personen omgekomen dan de reeds gemelde 8 terwij! voor ruim 30090 schade is geleden aan goederen en vee. Mevrouw de wed. Betkhoff, geboren Harderwijk, heeft aan het Vondelspark een legaat van f 5000 be sproken. De engelsche regeering heeft aan schipper Tjirk de Haan te Terschelling, die met zijn volk in December 1.1. de bemanning, ten getale van 26, van het in de mijnheer von Wedell?" vroeg, hem in derede vallende, de „stille Eugène", die alles kon hooren behalve lof op een vakgenoot. „Wanneer dat het geval is, dan behoort u lot de weinige uitverkorenen die er zich met eigen oogen van konden overtuigen, dat Waldau zelfs maar op den naam van schilder kan aanspraak maken. Zeide hij het niet zelf, dan zou men het in derdaad niet weten." „Ho honiet zoo boud, als 't u belieft, waarde heer B ankner", riep Pringsberg, „gij herinnert u zeker nog wel de omstandigheid dat vóór twee jaren zijne „Vestaalsche maagd in den kerker" door het kunst- tentoonstellingscomité met de kleine gouden medaille werd bekroond? Dat hij dus evengoed recht heeft zich schilder te noemen als een paar dozijn anderen die minder tot stand brachtenvolgt reejis daaruit. Dat schilderstuk zou bovendien zeker ook niet zoo spoedig eenen kooper gevonden hebben wanneer het niet wer kelijk uitstekend geweest was." „Ah bah, wie heeft het gekocht? Baron Menken, de intieme vriend de schaduw, de tweede ik van Wal dau Men weet wat zulke vriendschapsdiensten te be duiden hebben „Dat moet ik weder tegenspreken. Menken kende in dien tijd Waldau nog in 't geheel niet, noch per soonlijk noch bij naam bij werd eerst door dat schil derstuk op hem opmerkzaam en eerst door den aankoop ervan nader met hem bevriend „Mijne beerenmijne heerenhet gesprek begint reeds weder gevaarlijk voor de algemeene rust te worden", mengde luitenant Markwitz zich in den strijd„het schijnt werkelijk onmogelijk dat de strijdbijl voor goed tusschen u beiden begraven worde. Wees toch niet altijd zoo krijgszuchtigzoo vulkanischons hoekje heeft reeds de opmerkzaamheid getrokken, zie maar, zelfs mevrouw von Hilgersdorf richt hare schoone oogen hierheen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2