No. 12. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 28 JANUARI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Aardbeving Spanje. (Jfrfftciëci (Bcbcette. Mationale llllitlc. Öuitctdaub In de ziekenkamer. ALKMAARSUHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Bij de uitgevers dezer courant werd ontvangen Van D. J. 5,—. De onderstaande personen, geboren in 1866, worden ver zocht zich ter gemeente-secretarie aan te meldentot het ge ven van inlichtingen Simon Baij Jacob Esser, Jobs. Hart, Conrad Hekenkamp, Klaas Leegwater, Bernard Meerloo, Aldert Nottelman, Corns. Romeyn, Klaas SchutJoris StolkW. H. L. Schaene, Klaas van Sloot, Arie Swager, Jb. Theertjes, Arie Visser, Corns, en Jan Vader, Salomon Werkendam, Karei Alexander Hen drik van den Brink, Nikolaas de Vries, Abraham Klooster boer, Johns. Hendrs. Danens, Klaas Olij Henri Jean Jacques Mulder, Jacobus Lans, Teunis Stolker, V. J. E. H. Portemps. BELGIE. Het wetsvoorstel tot heffing van invoer rechten op granenvee enz. wordt den 29 in de af- deelingen der Kamer onderzocht. Bij eene botsing op den 25 te Brussel tusschen twee stoomtrnmtreinen waarmede schaatsenrijders naar het Bois de Cambre werden vervoerd werden 20 perso nen gewond. DENEMARKEN. De min. van buitenl. zaken heeft op de vraag om inlichtingen aangaande de onzijdig ver klaring van dit rijk geantwoord, dat de stemming daar toe in Europa thans niet gunstig was en dat overigens de regeering haar onvoorwaardelijk kan goedkeuren daar hare vrijheid van handelen er door beperkt wordt. DUITSCHLAND. Te Manheim is een persoon in hechtenis genomen die door het venster der wachtka mer van de politie op het stadshuis steenen wierp op de daar aanwezige agenten. Bij hem werden verschei dene revolutionaire boekjes gevonden benevens eenige aanteekenboekjeswaarin goed gelijkende schetsen van het portret van den vermoorden commissaris van politie Rumpff met het onderschrift „vrijheid, of dood De Köln. Zeitung wijdt een hoofdartikel met het opschrift „Engeland en Europa" aan de tegenvoorstellen der mogendheden in zake Egypte. Na het verschil tusschen die en de engelsche voorstellen te hebben doen uitkomen verklaart dat bladin de engelsche voorstellen die de engelsche bladen als iets zeer edel moedigs hadden doen voorkomenniets te zien dan eene poging, om Egypte nog afhankelijker van Engeland te maken dan het reeds iszoodat de verzekering der engelsche regeering dat zij dat land hoe eer hoe liever wil verlatenniets dan huichelarij zou zijn. Zijn ze dat nietdan heeft Engeland door het aannemen der tegenvoorstellen de schoonste gelegenheid om te toonen, dat het werkelijk onbaatzuchtig is. Aan die voorge wende onbaatzuchtigheid gelooft het blad echter niet het verwijt zelfs aan de engelsche regeering dat zij verleden zomer in de mislukte Londensche bijeenkomst valscke cijfers omtrent de egyptische begrooting heeft medegedeeld van welke valschheid ook de fransche af gevaardigden overtuigd geweest zouden zijn. Engeland had een voorwendsel noodig om de liquidatiewetschuldkas, internationale rechtspraak kortomal wat zijn invloed in Egypte nog in den weg stond, op te ruimen. Dat voorwendsel was het egyptische tekort en dus moest dat tekort zoo groot mogelijk voorgesteld wordenom de gevolgtrekking te kunnen maken dat de egyptische geldmiddelen alleen weder in orde konden komen door afschaffing van die internationale instellingen. De vraag is nu: Wie zal toegeven, Engeland of Europa Of ban een middenweg gevonden worden Het blad meentdat Engelandtrots al het geschetter der engelsche bladen zal eindigen met te wijken. Engeland gaat den onvermijdelijken wegdie de Phe- niciërs in den strijd met de Grieken Carthago in dien met Rome, Venetie en Holland in dien met de natio nale weerkracht van hedendaagsche volken, gegaan zijn. Het schijnt eene wet der geschiedenis te zijndat koopmansgeest en mannelijke weerbaarheid op den duur in een volk onvereenigbaar zijn dat bij eenzijdige handelsvolken op een tijdvak van verrassenden bloei en strijdkracht een tijd van arglistige en gewetenlooze diplomatie volgtdie het nationaal verval wel eene poosmaar ook niet langer kan tegenhouden. Men toone EDgeland de tanden en het zal de wereld door zijne lafhartigheid verbazen. Hoewel dat blad kortheidshalve van Engeland en Europa gesproken heeftzoo ziet het niet voorbij, dat Italië zich van de overige mogendheden van het vaste land in deze zaak afgescheiden heeft. Italië schijnt gemeend te hebben dat het op die wijze een voordeel behalen kon aan de kusten der Roode-zee of elders maar het waarschuwt dit jonge koningrijk dat het wel eens bedrogen bon uitkomen en in elk geval zoo doende den naam verkrijgen zou van het onrertrouwbaarste lid in de europeesche staatkunde. Hoewel de justitie te Erankfort aan de dagbladen verzocht heeftgeene mededeelingen meer te doen om trent den moord op den commissaris van politie Rumpff, zoo blijkt toch uit de bijzonderheden in eenige bladen opgenomen dat het voorkomen van een der aange houden personen geheel overeenkomt met de beschrijving van den vermoedelijken dader. Den 13 een uur voor het plegen van den moord trokken 3 in een koffiehuis te Erankfort gezeten mannen de aandacht, door lang en zacht met elkander te spreken. Een hunner is weggegaan en heeft zich met een huurrijtuig laten brengen naar den hoek eener straat op 5 minuten afstand van Rumpff's woning. Daar heeft hij den koetsier laten wachten na verloop van een uur is hij terugge komen en heeft zich naar het koffiehuis laten terug brengen waar zijne kennissen nog zaten. Na een kwartier lang zacht met elkander gesproken te hebben, zijn zij vertrokken. De koetsier beschreef dien man aan de politie en beweert hem stellig te zullen herkennen. R ij k s d a g. Den 22 is het wetsontwerp betreffende de post-spaarkassen voor de eerste maal gelezen en naar eene commissie van 21 leden verzonden. Het werd bestreden door een deel der conservatieven, de duitsch vrijzinnigen en het centrum. Laatstgenoemde partij acht het rijk onbevoegd deze zaak ter hand te nemen: naar hare meening moet zij overgelaten worden aan de ver schillende staten ieder voor zich. Op eene vraag of er plan bestond tot het verhoo- gen der petroleumbelasting, antwoordde de staats-secre- taris Burchhardt den 24, dat de bondsraad zich daarover nog niet duidelijk uitgesproken had. In alle gevallen zou de Rijksdag zijne goedkeuring aan die verhooging moe ten hechten. ENGELAND. Den 24, te 2ll* uren des namid dags hadden te Londen eenige minuten na elkander, twee dynamiet-ontploffingen plaats in het parlements gebouw, de eene in het gewelf van Westmjnster-Hall de andere in den gang, leidende naar de voor het publiek bestemde tribune in het Lagerhuis. In West- minster-Hall zijn al de vensterruiten in den voorgevel verbrijzeld en in de zalen van het Lagerhuis is de schade zeer aanzienlijk. O. a. is de zetel van den voor zitter vernield. Twee politie-agenten werden gewond waarvan een ernstig. Alle personen, die de vergader zaal van het Lagerhuis bezochten gingen na de eerste ontploffing naar Westminster-Hailom naar de oorzaak daarvan te vernemen en ontsnapten dus aan de ge volgen der tweede ontploffing in die zaal. Slechts één bezoeker word ernstig gekwetst. Gelijktijdig bad op het voorplein van den Tower, in den witten toren, waar de geweren bewaard wordeneen ontploffing plaatsop een oogenblik, dat ongeveer 100 bezoekers in het gebouw waren. Alle vensterruiten braken ea er ontstond brand, welke echter spoedig gebluscht werd. 10 Personen werden gewond waarvan 7 ernstig. De slag der ont ploffing werd op grooten afstand gehoord. Spoedig werd een persoon in hechtenis genomen, verdacht van medeplichtigheid aan die aanslagen Gilbert genaamd geboren te Cork 23 jaren oud onder den naam van Cuningham uit Amerika gekomen. Den 26 stond bij voor den rechter in Bowstreet te rechtdoch de be handeling der zaak werd 8 dagen uitgesteld. De Times doet uitkomen dat een gemeenschappelijk waarborgen eener egyptische leening door de mogend heden nergens toe zou dienen daar Engelands krediet veel grooter is dan dat van RuslandOostenrijk en Frankrijk. Engeland zou zelf onder de 3 p.ct. kunnen leenen Rusland niet onder 5% Oostenrijk niet onder 5lUFrankrijk niet onder 4 p.ct. Uit een geldelijk oogpunt zou dat gemeenschappelijk waarborgen dus nergens voor dienen en het zou zeker de verwezenlijking van°het liefste denkbeeld van minister Gladstone, het 3) „Dat verwondert mij volstrekt niet", zeide mijnheer von Wedell en trok zich aan het dons boven de lippen, dat hij snor noemdenaar doeter Bahlow te moeten luisteren, kan ook weinig bevrediging geven de man is de gepersonifieerde verveling „En zijn donkeroogig vis-a-vis de belichaming van een hongaarsch lied uit de pen van Lenau", voegde Pringsberg er bij en opende de oogen wijderom den dweependen indruk ervan te verhoogen. Markwitz knikte. „Eene zeldzaam schoone vrouw, bepaald betooverend zeide hij, „Is zij eene Hongaarsche van geboorte „Echt Pusstenbloed", gaf Pringsberg ten antwoord die omtrent de voornaamste meteoren in het gezelschap steeds grondig onderricht was. „Zij trouwdetoen zij zestien jaar was met den generaal von Hilgersdorf die toen reeds diep in de zestig was. Eene volwassen vrouw voor het uiterlijk een kind in ziens- en denk wijze dat had misschien ook nog wel anderenals den eenarmigen generaal kunnen betooverenNu is mevrouw von Hilgersdorf twintig zij ziet er tien jaar ouder uit maar ik geloof, dat dit juist de reden isdat zij betooverend is als eene sirene." „Heeft zii geld vroeg Markwitz. „O gij prozaïsch tnensch antwoordde de assessor. „Kunt gij dan nooit het snoode aardsche van het god delijke gescheiden houden? Men zegt, dat zij zeer vermogend iszeer als zeker is mij slechts bekend, dat haar huis in de Keurvorstenstraat vrij van hypo theken isen dat zij eene villa in San Remo bezit waar zij de beide laatste jaren woonde en waar ook haar gemaal gestorven is. Zijt gij hiermede tevreden Ik zou u overigens radenbeste Markwitzvoor het gevaldat je de schoone weduwe het hof wilt maken een weinig te wachten, je ziet, dat zij nog in den rouw is." „Misschien alleen maaromdat de zwarte zijde het best met den glans van hare haren en oogen harmo nieert", zeide de „stille Eugène." „Het rouwjaar is toch stellig reeds voorbij Doch zie wat scheelt den raad? Wat beteekent dat?" Drevfusz stond met Elimar bij den met antiquiteiten bezetten schoorsteenmanteltoen Erederik, de bediende, met een briefje in de hand op hem toekwam. „Vergeef mij, mijnheer, wanneer ik u stoor", sprak de oude man zachtjes -hij sprak nooit luid omdat hem dat niet eerbiedig toescheen „August van ka pitein von Hackert was zooeven hier en heeft mij dezen brief gegeven. De juffrouw laat mijnheer groeten en om verontschuldiging vragen dat zij hem nog zoo laat komt storen zooals August zeide Dreyfusz nam verbaasd den brief uit Frederiks hand en brak hem open. Waldau stond dicht naast hem zoodat hij de sierlijke letters op het lichtgele papier nauwkeurig kon herkennen. Eene plotselinge bleekheid overtoog zijn bovendien reeds kleurloos gelaat, zwaarder drukte zijn arm op den marmeren schoorsteenmantel. De raad had het kleine billet gelezen ook hij zag er zeer ernstig uit. „Ongeloofelijk Ongeloofelijk mompelde hij. Snel trad hij naar het midden van het vertrek. „Een treurig bericht, mijne vrienden", zeide hij „een zeer treurig berichtIk zal het u mededeelen omdat gij allen den man kentwien het betreftik bedoel mijnheer von Hackert. Ik had den overste voor van avond uitgenoodigd en was een weinig verwonderd toestemmend noch weigerend antwoord van hem te bekomennu deelt mij juffrouw Luciazijne dochter de oorzaak hiervan mede. Zij schrijft: "De raad hield een oogenblik op om de glazen van zijn lorgnet schoon te maken en las daarop het volgende „Hooggeachte mijnheer Dreyfusz Papa is eergisteren avond onwel geworden. Ik hoopte, dat het slechts voorbijgaande zou zijnen wachtte daarom met het afslaan van uwe vriendelijke uitnoo- diging. Ongelukkig echter is papa's toestand in den loop van den dag op eene bedenkelijke wijze verer gerd, docter Göschen vreest het ergste. Zorg en onge rustheid waren oorzaak, dat ik u niet eerder schreef; wees daarom niet boos op uweu en uwe vrouw vrien delijk groetende Lucia von Hackert—Selchern." Er ontstond eene kleine beweging onder het gezel schap. Terwijl men elkander zijn leedwezen over de naar het scheen zware ziekte van den braven kapitein te kennen gaf, trad Menken op Waldan toe, die nog steeds doodelijk bleek tegen den schoorsteenmantel leundeen vatte hem ruw bij den arm. Het gelaat van den baron was vertrokken zijne anders zoo glans- looze oogen gloeiden zijne stem klonkofschoon hij slechts fluisterde ruw en heesch. „Wees niet dwaas Waldau", zeide hij „kom tot jezelfHet is niet noodig de geheele wereld in ja hart te laten lezen II. De heldere zonneschijn van den winterdag vermocht zelfs met geen enkele zijner gouden stralen door de dikk9 gordijnen te dringen die de beide laatste ven sters der eerste étage van een prachtig huis in de Kö- niggratzstraat bijna hermetisch van de buitenwereld afsloten. Het was daarom ook volkomen donker m dit vertrekzoo donker, dat men slechts flauw den omtrek van een groot ledikant en eene daarnaast zit tende zwarte gestalte kon onderscheiden. „Lux lieveling 1 Ben je daar nog vroeg eene zwakke licht bevende stem. „Zeker, beste papa verlangt u iets klonk teeder fluisterend het antwoord. Daarbij boog zieh de zwarte gestalte ter zijde over de kussens.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1