m lil I I I I lilnn terugtrekken der engelsche troepen uit Egypte, alweder moefelijker maken. Hoe zal Engeland dat doen en koe zal het Egypte aan zich zelf overlaten, zoolang zulk een gemeenschappelijke waarborg aan de mogendheden eene aanleiding geeft om zich met Egypte te bemoeien? Vervallen de gronden voor dat gemeenschappelijk waar borgen dan vervallen daarmede ook de beste redenen voor de verlangde commissie van onderzoek diewat ook sommige lichtgeloovige lieden mogen beweren, in weerwil van alle beperkingen een broeinest van tegen Engeland gerichte knoeierijen zou worden. FRANKRIJK. Den 21 is in de Magdalena-kerk te Pariis de iaarlijksche mis voor de zielenrust van Lode- wijk XVI gehouden. De graaf en de gravin van Parijs woonden eene dergelijke plechtigheid te Eu bij. Den 24 dealde de president-minister lernj in den ministerraad Engeland's antwoord op de voorstellen der mogendheden betrekkelijk Egypte mede Engeland had toegestemd in eene leening van 108 000.000, gewaar borgd door alle of door enkele mogendheden, tiet had zich vereenigd met eene belasting van 5 p.ct. op de coupons van alle egyptische schuldbrieven voor den termijn van 2 jaren. Na afloop van dien tijd zullen de mogendheden beslissenof de belasting zal blijven bestaan en voor boe lang. Verder schijnt Engelan geneigd te zijn, de vraag der vrije scheepvaart door het Suez-kan aal aan de hangende vraagstukken te veibinden. Het laatste geval van cholera in do bospualen te Parijs is den 28 en het laatste sterfgeval aan die ziekte den 31 December voorgekomen. Ia het geheel zijn 108J lijders aan die ziekte in die inrichtingen behandeld en 587 daarvan overleden. De inzenders op de in 1889 te Parijs te houden in ternationale tentoonstelling zullen een plaatsrecht moe ten betalen, geëvenredigd aan de hoegrootheid van de door hen in te nemen oppervlakte. In 1878 is dit niet het geval geweest. Ter verkrijging van het waar borgkapitaal, groot 5.000.000, zal een beroep op iet publiek gedaan worden, met het vooruitzicht op een aan deel in de eventueele winst. Ieder der 2 hoekvleugels van het tentoonsiellingspaleis zal ƒ5.100.000 kosten; ae helft dezer kosten zal worden gedragen door de onder neming en de andere helft door de stad of den staat De einduitslag der verkiezingen op den 25 voor aen Senaat is, dat gekozen zijn 67 republiekeinen en 20 conservatieven. De republikeinen wonnen 20 zetels. Do hertog de Broglie is in het departement der Eure met herkozen. Te Parijs is bij herstemming gekozen de voorzitter van den algemeenen raad Martin tegenover den kandidaat der opportunisten Spuller. De oud-mi nister Challemel-Lacour werd te Marseille herkozen. ITALIË. Volgens verschillende berichten zijn bij de sneeuwvallen in de italiaansche Alpen in de laatste dagen in het geheel 200 personen omgekomen. De regeering heeft aan de Kamer een krediet van f 75000 gevraagd voor het verleenen van hulp «an hen die door die sneeuwvallen hulp behoevend zijn geworden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Hohenwart aanvoerder der vereenigde rechterzijde in het oosten- rijksche Huis van afgevaardigden is door den Keizer benoemd tot voorzitter der Rekenkamer, in plaats van den onlangs overleden prins Adolt Auersperg. De door Frankrijk Duitschland Oostenrijk en Rus land aan Engeland gedane voorstellen in zake Egypte zijn wel aan Italië vooraf medegedeeld doch deze mogendheid heeft gemeend, zich niet bij dien stap te moeten aansluiten. Volgens een officieus Hongaarsch blad is de medewerking van Italië niet bepaald inge roepen om dat rijk niet in een moeielijken toestand te brengen, want het zou of moeten weigeren of moe ten afwijken van den sedert 2 jaren gevolgden regel om zich steeds aan de zijde van Engeland te scharen. Neemt Engeland de gezamenlijke tegenvoorstellen aan, dan zal Italië ook wel toetreden. De oostenrijksche regeering heeft den 20 twee wets ontwerpen bij het Huis van Afgevaardigden ingediend, die ook in het buitenland de aandacht verdienen. Het ééne is gericht tegen de socialistische woelingen het andere tegen het onrechtmatig gebruik van ontplofbare stoffen. Eerstgenoemde wet verbiedt het vormen van ver- eenigingenvan welke aangenomen moet wordendat zij geschikt zijn om socialistische het omverwerpen der bestaande staats- en maatschappelijke orde beoogende pogingen te ondersteunen. Reeds bestaande Vereeni- gingen, die zulk doel beoogen, moeten ontbonden worden. Vereenigingen ter wederkeerige ondersteuning harer leden moeten als zij bovendien genoemde pogingen bevorderen, vooreerst onder staatstoezicht gesteld worden. Vergaderingen van denzelfden aard moeten verboden of ontbonden worden en evenzoo is de verspreiding van geschriften van socialistischen aard verboden. Tijd schriften tweemaal door een verbod van verspreiding getroffen, kunnen geheel verboden worden. De uit voering dezer wetdie vooreerst 5 jaren van kracht zal zijn, zal geschieden zonder medewerking van de jury. Na hare vaststelling zal ingetrokken worden de wet die voor een paar jaren den kleinen staat van beleg voor Weenen en omstreken invoerde. De in de tweede plaats genoemde wet maakt het vervaardigen bezitten enz. van ontplofbare stoffen afhankelijk van een verlof der over heid. Het opzettelijk in gevaar brengen van eigendommen, gezondheid of leven door zulke stoffen wordt als een mis drijf met 20 jaren tuchthuis gestraft welke strat levens lang kan zijn indien eoD menseh het leven daarbij ver loren heeft. De doodstraf wordt bedreigd, indien de dader het verlies van een menschenleven kon voorzien. Tucht huis tot 10 jaren wordt bedreigd tegen het maken bezitten enz. van ontplofbare stoffen met een misdadig doel en tot 5 jaren tegen hen die zulke stoffen maken, bezitten enz. en niet kunnen bewijzen dat zij daarbij geen misdadig doel hadden. Verder worden zwaardere of lichtere straffen bedreigd tegen medeplichtigen. De jury moet deze misdrijven beoordeelen waaronder ook nog behoort het zich vereenigen van meer dan twee personen tot het plegen van misdrijven als bovenbedoeld, zelfs al is het voorgenomen misdrijf niet gepleegd. SPANJE. Den 22 is bij de Cortes door de regeering ingediend het wetsontwerp tot het sluiten eener geld- leening voor Cuba onder waarborg van den staat. De leening, groot f 100.000.000, zal 3 p.ct. rente dragen en aflosbaar zijn in 99 jaren. Tegen den koers van uitgifte berekend, zal zij waarschijnlijk ongeveer 8 pet. rente afwerpen. RUMENIE. De Senaat heeft den 23 besloten tot de heffing van een uitvoerrecht ten bedrage van 5 per 100 P. lompen. Verscheidene handelaren hebben dat college verzocht de moeielijkheden weg te nemen welke den uitvoer van vee naar Oostenrijk beletten. EGYPTE. Generaal Wolaeley seinde den 24 uit Korti dat de afdeeling van generaal Earle met eenige stukken geschutkavallerie en het kameelenkorps des ochtends van Siandal naar Berber was ves trokken over Abnahmed. Van generaal Stewart waren geene latere beriehten ontvangen. Generaal Wolseleij heeft geseind, dat men over het ontbreken van berichten niet onge rust behoefde te zijn. BRAZLLIE. De einduitslag der verkiezingen is ten voordeele der liberalen de voorstanders der afschaffing van de slavernij uitgevallen. Alleen is de minister van buiteniandsche zaken niet herkozen en heeft deze on- middelijk zijne betrekking nedergelegd. CHINA. De franschen tastten Kelung aandoch werden na een hevigen strijd met verlies van 75 man aan dooden en gekwetsten teruggeslagen. Dit van en- gelsehe zijde afkomstig bericht wordt van fransche zijde zeer overdreven genoemd. Admiraal Courbet seinde dat een afdeeling lichte al'rikaansche infanterie op zeer onvoorzichtige wijze beproefde de zwaar versterkte chineesche versterkingen ten zuiden van Kelung te ne- Toe Lux open de gordijnen een beetje laat ten minste éénen straal van het daglicht binnen. De zon moet stellig warm en helder schijnen daarbuiten ik voel heto en ik verlang zoo naar zon en licht Lucia was reeds opgestaan en stil naar het venster seloopen. Zij schoof de overgordijnen van zware, turk- sche stof uit elkander en trok de gordijnen een weinig in de hoogte. Dadelijk vloeide een stroom van licht in het kabinet en verbreidde er eene vriendelijke sche mering. En alsof do zon zich dankbaar wilde toonen jegens de kleine hand die haar het binnentreden mo gelijk maakte, vielen hare eerste stralen vol op de jeug dige meisjesgestaltedie zich nu snel van het venster verwijderde om zich aan het ziekbed neer te zetten. Hoe ernstig zij er ook uitzag in hare tot den hals ge sloten donkere kleeding, scheen zij toch als eene elle bestemd om rozen te zaaien waar zich doornen ver toonden. Liefdevol streek zij met de rechter hand het hoofd kussen glad, waarop zich een doodsbleek, baardig man- nengelaat in zwakke omtrekken afteekende. Daarop greep zij de magere bloedelooze handdie zenuwachtig sidderende op het dek rustte en bracht haar zacht aan hare lippen. „Hoe gaat het u, papaatjelief? Voelt gij u een beetje beter na de medicijnen? Gij hebt lang geslapen, vier uren of nog meer; dat is sedert Dinsdag niet gebeurd; naar ik hoop heeft u dat slaapje verkwikt. De zieke wendde het hoofd met veel moeite om, zijn matgrijs oog zocht de gestalte zijner dochter. „Dank je lieveling dank je", antwoordde hij„ik word weer gezondde oude flinkheid en levenskracht keert in het zieke lichaam terug! Potztausend, dat mij de koorts ooit zoo zon aanpakkenhad ik zelf niet geloofd. Ja jahet souvenir van Mars-la-Tour ver zuimt niet mij telkens aan haar te herinneren Het komt als het weerlichtdoch ook de bliksem verplet tert niet altijd en ik ben eenen knoestigen eikenstam, die zelfs zulk eenen ruwen aanval kan doorstaan men. Daarbij verloren de franschen 19 dooden12 zwaar en 14 licht gekwetsten. Het gevecht had plaats vóór de aankomst der versterkingendie den 20 in uitmuntenden gezondheidstoestandna eene zeer voorspoedige reis te Kelung ontscheept werden. VEREENIGDE STATEN. In eene te Chicago ge houden bijeenkomst van socialisten werd de jongste dy- namietaanslag te Londen goedgekeurd en het gebruik van dynamiet als wapen tegen de kapitalisten aanbevolen. Onder het reisgoed van zekeren Otto Funk, naar de meening der politie een brandstichter en een socialist werd eene doos met dynamiet kruit en eene helsche machine gevonden. Fnnk verklaarde, dat hij de helsche machine vervaardigd had om zich zelf van kant te maken. De heer Edmunds heeft in den Senaat een wets voorstel ingediend tot verhindering en bestraffing van misdadenin of buiten de Vereenigde Staten, met behulp van ontplofbare stoffen begaanwelk voor stel in handen van eene commissie is gesteld. Bij de voortgezette beraadslaging over het ontwerp-verdrag met Nicaragua betoogde diezelfde heer, dat dit ontwerp niet in strijd was met het Clayton Bulwer-verdrag. Den 26 heeft de Senaat na korte beraadslaging met 63 stemmen tegen 1 een voorstel van den heer Bayard aangenomen waarin verontwaardiging en diepe smart worden geuit over de dynamiet-ontploffingen te Londen en afschuw voor dergelijke vergrijpen tegen de be- Echaving. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Er is een wetsontwerp ingediend tot verbetering der haven te Lemmer. De regeering heeft in baar antwoord op het Ka merverslag over de internationale overeenkomst ter be scherming van onderzeesche telegraafkabels betoogd dat voor Nederland niet, zooals voor Engeland, beletsel bestaat om voor de koloniën toe te treden doch wel om de toetreding te verdagen, totdat de burgerlijke en strafwetgeving met het oog op de overeenkomst, zijn aangevuld. Zij is voornemens bij de besehadiging van kabels in territoriale wateren, niet alleen op moedwil, maar ook op schuldige nalatigheid te letten. In welken vorm dit zal geschieden is nog niet bepaa'd. Bij de den 21 te Purmerend gehouden hardrijderij op schaatsen is de le prijs behaald door J. Edzesde 2e prijs door S. Huizinga de lo premie door G. de Pleijter en de 2e premie door H. Boezer, Bij een tweeden wedstrijd op den 23 werd de le prijs behaald door S. Huizinga, de 2e prijs door J. Edzes, de le premie door J. Glansdorf en de 2e premie door W. de Vries - Ook te Wormer had eene hardrijderij, uitgaande van de ijsclubplaats. Ieder mededinger ontving een aan deel in een weinige dagen te voren gekocht varken de zeven beste rijders kregen een grooter deel en de twee eerstaankomenden bovendien de beide hammen. A. Volger en P. Stam waren deze beide gelukkigen. Den 21 heeft de afdeeling Enkhuizen en omstre ken der Holl. Maatschappij van Landbouw besloten in 1885evenals in 1884een stier binnen de afdeeling te plaatsen. Er werd eene commissie van uitvoering benoemd. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 24 uit spraak gedaan in zake eene in Oct. 1.1. plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen burgers en militairen op het station aldaar waarbij de militairen weder onbe zonnen van hunne wapens gebruik hadden gemaakt. Een der militairen werd tot 6 maanden en 2 burgers respectivehjk tot 3 maanden en 14 dagen celstraf ver oordeeld. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks Hoogeschool te Utrecht, om onderwijs te geven in Wat is er voor nieuws, mijn hartje, in al die dagen heb ik niets van de buitenwereld gehoord," Nieuws, papa antwoordde Lucia met een weemoe dig" lachje. „Jadan moet gij nog twee of drie dagen geduld hebeu vóór ik u alles zooals gewoonlijk uit de couranten kan voorlezen Docter Göschen heeft streng bevolen alles te vermijden wat u opwinden kan en ik ken mijn vadertje te goed, om niet te weten dat hem de een of andere afgevaardigde met zijn rede voering toch weder in het harnas zou jagen. De cou ranten zijn zorgvuldig bewaardzoodra gij eenigzins hersteld zijtlees ik u alles voor wat er in de afgeloo- pen weken is voorgevallen". De zieke trommelde ongeduldig met de vingers op de blauwzijden beddedeken. Een kleine rimpel vertoonde zich op zijn voorhoofd, maar onder den borstigen snor baard klonk een vroolijke lach. „Je bent eene kleine zottin, Lux ik zeg je lieve ling dat ik gezond ben totaal gezond. Haal de cou ranten hartje, en laat de zon binnen, ik moet weten, hoe het er in de wereld uitziet 1" Lucia boog haar gezichtje nu geheel naar haar va ders gelaat. „Wanneer ik u nu recht vriendelijk verzoek die akelige politiek te laten rustenpapaatjezeide zij teeder, „zult u ook dan nog bij uw bevel blyven Vooral nn ik eene andere afleiding voor u heb „Maak me niet nieuwsgierig, kleine, wat bedoel je? Opgebiecht „Slechts wanneer gij belooft zeer bedaard te blijven, vadertje anders niet „Potztausend ben ik dan niet bedaard of verlang je van medat ik mij zoo stijf zal houden ajs een recruut in de eerste drie weken van zijn diensttijd „Mijnheer von Menken is in het salon hij is reeds zes of zeven maal hier geweest gedurende uwe ziekte en wacht ook nu reeds meer dan een uur. Hij wilde u graag eens de hand drukken en zich persoonlijk van uw welzijn overtuigen hoe zou u het vinden wanneer ik hem eens bij u bracht, al was het maar voor eenige minuten „Menken hier Die goede kereldat is braaf van hem dat hij zijnen ouden kameraad zelfs in het lazaret niet in den steek laatOf ik hem spreken wil Da delijk oogenblikkelijk Doch niet slechts eenige minu ten lievelingurenlangzoolang tot hem de schrik voor mijn ziekenkamer om het hart slaat 1" „Gehoorzaam papa, gehoorzaam zeide Lucia glim lachend. „Ditmaal ben ik kapitein en u de recruut die gedwongen is zich aan mijne bevelen te onder werpen." Zij schikte de kussens nog eens terechtzette de zilveren bel zoo dicht aan den rand van het bedtafeltje, dat de zieke haar gemakkelijk met de hand kon be reiken en verliet toen het vertrek. Zij liep den kleinen gang af en trad een achtkantige salon binnen, welks hooge balcondeuren op de drukke Ringstraat uitzagen. Vóór de met ijsbloemen bezaaide ruiten stond baron Menken en verdreef zich den tijd met deze door zijn adem te doen ontdooien. Hij wendde zich snel om toen hij den zachten stap van Lucia achter zich op het tapijt hoorde en liep haar tegemoet. „Het gaat beter, niet waar, juffrouw Lucia, het gaat beter vroeg hij op hartelijken toon en trachtte daarbij de hand van het meisje te vatten dat hem deze echter door eene rassche beweging onttrok. „Ik ben vol ongeduld en onrustlaat mij niet langer in de onze kerheid is de krisis voorbij Lucia knikte. „God zij dankja Ik geloofdat het gevaar geweken is en hij weldra weer geheel ge zond zal zijn. Papa heeft eenige uren rustig gesluimerd en voelt zich nu zeer opgewekt. Hij wil gaarne eens met u spreken, doch niet waar mijnbeer von Menken, gij blijft niet al te lang bij hem? Neem het mij niet kwalijk maar - Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2