i&uiteulauft Bitmcttlattb. ontvangen werd f 2696,42% uitgegeven 2536.42 party en in acht, en onthoudt zich bij gevolg van alle hulp aan de Franschen ook van het leveren van vaar tuigen en oorlogsbehoefte. De Parijsche bladen zijn natuurlijk over deze „vijandige" houding van het wan gunstige Albion uiterst verbolgen de hevigste noemen deze handelwijze een beleedigingeen uittarting van Frankrijkde gematigste meenen dat Engeland de erkenning van zijn plichten als onzijdige mogendheid nog wel eenigen tijd had kunnen uitstellen Zoo wedijveren verschillende Europeesche mogend heden Engeland Duitschland Frankrijk Italië in het goed- of kwaadschiks in bezit nemen van een aantal punten der kustlanden van Azië en Afrika. Rusland eindelijk wil zich vestigen in Koreaen ondervindt daarbij de tegenwerking van Engeland. De koloniale politiek is tegenwoordig alom in volle werking. Ook in Oostenrijk begint zich eene beweging in deze richting te openbaren. Niemand wil achter blijven. Ieder grijpt wat hij krijgen kan. Wij wanen ons verplaatst in de eerste jaren, die op de ontdekking van Amerika en bet vinden van den zeeweg naar Indië volgden. Is dit de wijze, waarop onze Europeesche beschaving over de geheele aarde verspreid moet wor den Het is wel mogelijk maar heel stichtelijk is het schouwspel vooralsnog niet. BELGIE. De gemeenteraad van Antwerpen heeft bij de Kamer aangedrongen op de verwerping van het bekende wetsvoorstel der afgevaardigden uit Nijvel tot invoering der heffing van invoerrechten op granen vee enz. Die rechten zullen een nadeeligen invloed hebben op Antwerpens handel en scheepvaart. De voorstellers schijnen te vergeten dat juist ten gevolge van de afschaffing der invoerrechten op de granen de invoer zelf grootendeels van voor den doorvoer bestemde granen verdrievoudigd is geworden. Ook het spoor wegverkeer zal gevoelig er onder lijden. Kortom volgens den Baad is het ontwerp hoogst gevaarlijk voor het ganscbe land, en zulks te meer wegens den tegen- woordigen langdurigen algemeenen stilstand in zaken. ENGELAND. De buitengewone turksche gezant Hassan Fehmi-pacha is door den gewonen gezant Mau- surus-pacha voorgesteld aan Koningin Victoria. De Koningin heeft generaal Stewart bevorderd tot generaal-majoor en aan de troepen hare tevredenheid en haren dank doen betuigen. Parnell heeft te Miltown Mabalij eene redevoering gehouden waarin hij met geen enkel woord gewag heeft gemaakt van de ontploffingen te Londen op den 24. Dit stilzwijgen wordt door vele eugelsehe bladen streng afgekeurdterwijl de New-York Herald zich niet minder ongunstig daarover uitlaat. Volgens dat blad bad de gebeele wereld verwaeht, dat hij iets zeggen zou over het gebeurde. Niemand verdenkt hem van medeplichtigheiddoch ieder gelooftdat alléén hij een herhaling dier misdaden kan voorkomen als hij in naam van het iersche volk zich er tegen verklaart en door het vuur zijner gramschap de sluipmoordenaars vernielt. Hij bevindt zich thans op het gewichtigst oogenblik van zijn leven en laat hij deze gelegenheid verloren gaan dan is hij niet meer geschikt zijne party te leiden. De toestand der twee politie-agenten die bij de ont ploffingen op den 24 te Londen ernstig gewond raak ten is vee! beter. Als vermoedelijk deelnemer aan dien aanslag is gevangen genomen James Gilbert Cun ningham. Van meer dan eene zijde wordt beweerddat het plan der ontploffingen te Londen op den 24 beraamd is te Parijsten huize van een welbekenden ier die dicht bij de wijk der invalieden woont; 3 mannen zou den voor de uitvoering naar Londen zijn gezonden. Het hoofd der oppositie in het Lagerhuis de heer Northcote is den 27 op nieuw te Exeter opgetreden. Na de regeering verdedigd te hebben, wat betreft de tot stand gekomen wet op de verdeeling van zetels door welke wet die plaats een zetel verliest viel hij haar aan op het punt van de buitenlandschevooral van de egyptische staatkunde. De nu geleverde ge vechten waren onnoodig geweestals de regeering ten vorigen jare doortastend van de behaalde voordeelen gebruik had gemaakt. Als het Parlement weder bijeen komt dan zou de regeering nadrukkelijk omtrent de door haar gevolgde egyptische staatkunde ter verant- vestigen Ik voel zoo iets van gewetenswroeging ik wil solieder worden en daartoe schijnt Berlijn mij in bare nuchterheid de meest geschikte plaats „Je wilt je dus hier voorloopig slechts eenige dagen ophouden „Ik weet nog nietmisschien blijf ik nog langer Oorspronkelijk heeft mij slechts de plotselinge dood van mijnen oom hierheen gevoerd Döring was verschrikt eenige passen achteruitgegaan. „Wat? Je oom is gestorven, de oude kapitein? Daar weet ik niets van Ik was drie dagen afwezig en ben eerst gisterenavond teruggekeerd! Wat spijt mij dat, ik kende geen vriendelijker, braver, beter man dan bijl Is de begrafenis reeds voorbij „Zij heeft van middag om drie uur op het Jerusa- lemmer kerkhof plaats." „Goed dat ik het weetik zal niet verzuimen den ouden heer de laatste eer te helpen bewijzen. Dit sterf geval treft mij diep dat ban ik wel zeggen. Je hebt hem niet levend meer gezien?" „Ik kreeg het bericht van zijnen dood en kwam na tuurlijk dadelijk overofschoon eerlijk gezegd het droevige geval eeuen vroolijken avond verstoorde. Er zouden er gisteren juist drie ontgroend worden." De luitenant wierp eenen verbaasden blik op den stu dent. De toon, waarop deze sprak was onaangenaam lichtzinnig, zijn lachend, vroolijk gezicht vertoonde geen spoor van treurigheidniet eens van spijt over den dood van den man die hem zoo na gestaan had. Hac- kert bemerkte waarschijnlijk dat zijn zonderling wezen niets aantrekkelijks voor Döring had; hij wierp het dus over een anderen boeg. Wordt vervolgd. woording geroepen en haar met nog meer klem gevraagd worden welke staatkunde zij volgen zal na afloop van den tegenwoordigen veldtocht en wanneer zij haar aanvankelijk doel bereikt heeft. Aan het stelsel van onzekerheid geheimzinnigheid en stilzwijgen moest een einde komen. Het engelsche volk kon zich niet tevreden stellen met eene staatkunde die op een of andere wijze leiden mocht tot eene soort van veelvoudig bestuur over Egypte, een bestuur, te voeren door Staten, die niet zooveel belang bij Egypte hebbeu, als Engeland en voor Egypte zulke offers niet brachten, als Engeland gedaan heeft. Het engelsche volk kon het denkbeeld niet dulden, dat zulk een veelvoudig bestuur beslissingen zou nemen die per slot van rekening ten koste van engelsch bloed en geld zouden moeten worden uitge voerd. Alles bovendien wat Engeland reeds gedaan heeft, kan niet maar eenvoudig voor niet of ten behoeve van de andere mogendheden gedaan zijn. Verder deed hij uitkomen dat de regeering door de verkeerde be handeling der koloniale vraagstukken Engeland op een gespannen voet met Duitsehland had gebrachtmet welks regeering zij het onder lord Beaconsfield zoo goed had bunnen vinden. Hij verweet haar, dat zij Engeland in een toestand gebracht had waarin het èn Duitschland èn zijne eigene koloniën één van beiden stelligontevreden maken moest. De dynamiet- ontploffingen gaven hem aanleiding tot het herhalen van den op den vorigen dag geuiten wensch dat de regeering door geene zwakke toegeeflijkheid de Ieren nog verder in den waan zou brengen dat zij door zulke gruwelen en door hardnekkig verzet eindelijk steeds meer hun zin zouden krijgen. Ten slotte roerde hij nog de vraag der Staatskerk aan en zeide te meenen, dat de houding der liberalen op dat punt voor hen die geen afschaffing der Staatskerk wenschteu niet geheel geruststellend was. FBANKBIJK. Kamer. Den 29 werden na lang durige beraadslaging alle artikelen der buitengewone begrooting van openbare werken en marine aangenomen. RUSLAND. De hoogeschool te Kiewdie gerui- men tijd gesloten was wegens de ongeregeldheden ouder de studenten, is den 26 weder geopend. In den laatsten tijd had zich in het zuiden eene nieuwe israëlitische secte gevormd, die zich het Nieuwe Israël noemde. Zij verwierp de plechtigheden der israëlitische eeredienst en naderde meer tot het chris tendom. Haar hoofdleider, dr. Rabinovitsch te Kiche- nieff is thans vermoord waarschijnlijk uit dweepzucht. EGYPTE. Bij de laatste gevechten zijn twee ver slaggevers van engelsche bladen gedood en één gewond. De gemeenschap met Khartoem is hersteld. VEREENIG DE STATEN. De Senaat heeft ge weigerd zijne goedkeuring te hechten aan het verdrag met Nicaragua betreffende de doorgraving. 32 stemden voor en 23 tegen de goedkeuring; voor de goedkeuring wordt echter 2/3 van het getal uitgebrachte Btemmen vereischt. ZUID-AFEIKA. Tusschen kolonel Warrenden engelschen commissaris en president Kruger is volkomen overeenstemming bereikt. Aan de vrijbuiters in Gosen- land zal gelast worden, zich te verwijderen en er bestaat gegrond vooruitzicht dat de vrede bewaard zal worden, al rukken de engelsche troepen ook op. Bij kon. besluit van den 21 is de heer dr. Bodio, directeur-generaal der statistiek in Italië, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. leeuw. Den 25 is te Oterleek eene hardrijderij op schaatsen gehouden, waaraan 53 mannen van den wer kenden stand deelnamen. Ieder ontving 4 pond spek, die een rit won ontving 1 pond meer. De winner K. Leegwaterontving 16 pondde 1 premie 11 pond verkreeg G. Hoogvorst en de 2de premie8 pond J. Hoogland. - Den 28 des morgens werden de postpakketten van Tessel nog per ijsvlet overgebracht, doch des namiddags hervatte de stoomboot reeds den dienst. Slechts één dag is de post op het eiland gemist. Den 28 is te Amsterdam in de stoomkoffiepel- lerij op de Zoutkeetsgracht een 19jarig meisje door eene spie aan de drijfas gegrepen en verpletterd ter wijl hare daarbij tegenwoordig zijnde moeder die haar wilde helpen mede op vreeselijke wijze om het leven kwam. Op de algemeene vergadering der vereeniging Schut- tevaer den 28 te Sneek gehouden, werd o.a. besloten, zich tot den min. van waterstaat te wenden met het verzoek eene subsidie van f 32000 te verleenen voor het aanleggen eener vluchthaven te Enkhuizen, nu de provincie en de gemeente een gelijk bedrag hadden toegestaan. Aan de leden der 2e en le Kamer zal afschrift van het verzoekschrift gezonden worden. In den nacht van 28 op den 29 is te de Loo bij Koevorden verbrand de leerlooierij van den heer Roos met het woonhuis en den daar tegenover staan- den korenmolen. De stoomboot Oostzaan is den 29 met veel moeite van Oostzaan naar Amsterdam door het ijs gegaan. Den 29 is te Rotterdam overleden de oud-wet houder, de heer B. Eickma. Het departement Bergen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 29 met algemeene stemmen beslotenniet te steunen het voorstel van het departement Nijmegen omtrent het beleggen van eene buitengewone vergadering ter behandeling van een voorstel tot intrekking van het besluit van 1883 om trent de stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Utrecht. Het departement Rijp heeft besloten dat voorstel wel te steunen. De gemeenteraad van Amersfoort beeft met al gemeene stemmen op ééne na besloten, tot behoud van het verplicht geneeskundig toezicht op de huizen van ontucht. Te Roermond zal weder een nieuw klooster ver rijzen. Te Edam is door de firma Tuyn Cieop de boerenplaats Yredeveld in den zoogenaamden Uilen- hoek van de Purmer, door de Edammer stoomzuivel- boerderij een kunstmatige ijsberg opgericht om daar door op goedkoopere wijze dan anders te voorzien in het des zomers aan die inrichting noodige ijs. Het daarvoor bestemde terrein, zoowel aan de zuid- als de westzijde door boomen beschut werd eenigzins opge hoogd en bedekt met een rasterwerk van rijseen groot rooster, waarop de berg zou komen te staan en dat ge- lenheid zou geven aan het water om langs een greppel weg te loopen. Daarop zijn zware vierkante blokken ijs nauwsluitend naast eikander gelegd en met water begoten waardoor alles goed vast gevroren is. De geheele ijsmassa is daarna omringd door een zaagsel- rnuur van ruim 50 ned. duimen dikte terwijl alles vervolgens met bladriet bedekt werd tegen het verstuiven en ter bevordering van den afloop van het hemelwater, De omvang van dezen ijsberg op den bodem is 26 el bij eene hoogte van omstreeks 8 elde inhoud wordt geschat op 60000 p. ijs. In den ijskelder dezer firma te Edam is bovendien nog 20000 p. geborgen. De Yereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Holland 's noorderkwartier zal in April of Mei eene tentoonstelling van jong vee houden, bestaan de uit éénjarige stieren en pinken. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Hilversum is benoemd de heer H. M. Andriessen, thans te Bolsward. - Den 8 April vangt het dit jaar gehouden wor dende vergelijkende examen voor surnumerair der re gistratie en domeinen aan. Er zijn 10 plaatsen. In den avond van den 29 is te Westzaan een door 2 gezinnen bewoond huis afgebrand. De inboedel van één bewoner was niet verzekerd. Den 29, 's namiddags te 1 ure, is te Amsterdam het hospitiumhet èieuwe gebouw ten dienste van studenten der Vrije Universiteit, opgericht door de vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag aan de Keizersgracht bij de Leliegracht, op plechtige wijze in tegenwoordigheid van burg. en weth. en verscheidene genoodigden in gebruik genomen. De openingsrede werd uitgesproken door den heer dr. A. H. de Hartog. Den 29 des avonds is de boerenplaats van den heer Dekker te Zijdewind tot den grond afgebrand. Den 29 is op de algemeene vergadering der Al gemeene Vereeniging voor bloembollencultuur te Haar lem het voorstel der afdeeiing Schootenstrekkende om de overeenkomst tot wering van den handel in afgesneden bloemen te doen vervallen, met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Bij kon. besluit van den 29 is met ingang van 1 Feb. a.s. de heer mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpen- ninck thans substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Zutfen als zoodanig benoemd te Amster dam en de heer mr. H. Verloren van Themaat opzijn verzoek eervol ontslagen als president der arr. rechtbank te Utrechtonder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den Koning en den lande bewezen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 29 met 17 tegen 10 st. den gasprijs met 1 April a.s. van 8 op 6 centen per kub. el verminderdterwij! op dat tijdstip de kortingen aan groote gasverbruikers toege staan vervallen. De winner van den eersten prijs bij de interna tionale hardrijderij op schaatsen te Leeuwarden P. Bruinsmawerd den 29 bij de aankomst in zijne ge boorteplaats Sneek door bet bestuur en de keurmeesters van de IJsvereeniging Sneek met de muziek van de schutterij in tegenwoordigheid van honderden verwel komd en in optocht naar zijne woning gebracht. Des 8vonds is hem het eereiidmaatscbap dier vereeniging aangeboden. In den nacht van den 29 op den 30 is te Utrecht brand ontstaan in de lood- en zinkpletterij van den heer A. D. Hamburger te Utrechtaan de overzijde van den Leidschen weg. De brand heeft zich beperkt tot het dak van het gebouw der loodgieterij en kon zonder hulp der stoomspuiten gebluscht worden. In de aan de overzijde van het door brand aangetaste perceel gelegen kazerne der veldartillerie en het Rijn spoorstation waren alle manschappen op hunnen pist. Uit het den 30 uitgebrachte verslag omtrent den stand der spaarbank te Rijp, over 1884blijkt dat gelden in kas f 160.00% Totaal credit 79.35.00% debet 7811.50% Blijft voor reservefonds 123.50 dat gevoegd bij het bestaand reservefonds 300.52% een bedrag uitmaakt van f 424.02% Bij kon. besluit van den 30 is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr. rechtbank te Am sterdam de heer mr. C. E, Harbord advokaat en pro- kureur aldaar. Zij, die boeken uit de koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage ter leen wenschen te ontvangen, moeten zich voortaan rechtstreeks wenden tot den bibliothekaris aldaardie gemachtigd is aan zoodanig verzoek des geraden, te voldoen. Voor het nitleenen van een hand schrift is machtiging van den minister van binnenland- sche zaken noodig. Daar het deze week gehouden ijsfeest zoozeer tot algemeen genoegen is afgeloopen, hebben eenige belang stellenden gemeend, hier een ijsclub te moeten oprichten. In eene den 30 gehouden vergadering is dan ook tot die oprichting besloten en is het voorloopig bestuur samengesteld uit de heeren H. J. Vonk G. Bossert Rz C. Janssen Rz., H. Schuijt en P. H. M. Ibink Meien brink. Binnen eenige dagen zullen wij omtrent deze vereeniging nadere bijzonderheden kunnen vermelden. In de zitting van den gemeenteraad van den 4 Februari zullen de volgende punten aan de orde zijn

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2