'1 No. 15. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885, WOENSDAG 4 FEBRUARI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: ©fftctêcl (Scheelte. Üuitenlanb. PBUIIjIjBTON. ALRMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 8 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van J. A. BUI, smid alhier, om vergunning tot het oprichten van eenesmederij in het perceel aan het Enidsen, zuidzijde, Wijk C, No. 21, en dat op Maandag, 16 Eebruari 1885, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten va* die smederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Eebr. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAARheeft ter secretarie dier gemeente, gedurende dertig dagen ter inzage van belanghebbenden nedergelegd. eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de art. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid van gemelde wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 2 Eebr. 1885. A. MACLAINE PONf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering vergunning verleend hebben aan: a. A. J. H. van den BURG, koopman alhier, tot het oprichten eener machine tot zuivering van bedveerenin het perceel aan de Langestraat, wijk B, No. 95; b. A. J. van de KAMER, slachter alhier tot het vestigen eener slachterij in het per ceel aan de Noordzijde der Laat, wijk A, No. 140. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Eebr. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de per- ceelen grasgewas, bij de verpachting op 3 dezer op gehouden. NATIONALE MILITIE. De alhier in het jaar 1884 ingeschrevenen voor de Militie, voor de lichting 1885 worden, voor zooverre zij vrijstelling kunnen doen gelden als e e n i g e z oo n of wegens broe- derdienst, verzocht daarvan opgave te doen aan de ge- meente-secretarie. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand December 1884. Mej. W. Engel van Boom, Dirk Spoor, Krus te Amster dam; Sours de Jong, 's GravenhageGerrit Ouweltjes, Marken. Van het hulpkantoor: Rustenburg. A. VlamAmsterdam. Zuidscharwonde: G. Wapperom, Amsterdam; J. Dry- bergen, Driewegen; P. Kooij, Vlaardingen. Verzonden geweest naar B e 1 g i e Devries, Gent. Van het hulpkantoor Heer Hugo Waard: Jean LintenBrussel. BELGIE. De Kamer en de Senaat hebbeu de ver lenging der vreemdelingenwet goedgekeurd. 6) „De kapitein behoorde tot de beste ooms die men zich slechts wenschen kan", zeide hij. „Hij betaalde altijd wanneer het niet te erg liep en ik maakte bet dikwijls genoeg al te ergdat wil ik niet loochenen Hij gaf nooit goede vermaningenzooals andere ooms; hij schreef eenvoudig„Komt dat nog eens voordan wordt je onterfd 1" daarmede baBta! Ik was wel een weinig bangik zweer het jeDöring, dat hij er ernst van zou maken. God zij dank is dit niet het geval geweestofschoon de manierwaarop hij mij bedacht heeft, een ander tot razernij zou brengen! Wallerstein, zijn notaris vertelde het mij. Doch spreken wij niet meer over die zaak Ik mocht hem graagden oude ofschoon hij eenige procenten van de lietde, die hij zijn dochtertje toedroegwel op mij had kunnen over dragen „Arme juffrouw Lucia Zij verliest in haren vader haren laatsten steun zij staat nu geheel alleen „Bah riep Hackert„men moet de zaken niet te donker inzien Lucia is een energiek meisjedie gee- nen steun noodig heeft. Zij zal op eenen mooien dag trouwen geheel naar haren zin en dan is zij onder dakOf geloof jedat Lucia geen man krijgen zal Ik voor mij zou ten minste danken ik ril wanneer ik in hare zwarte oogen zie duizend anderen zouden elkander echter om haar verscheuren, want dui zend anderen vinden haar jongensgelaat beeldschoon en haar bruin gezicht belangwekkend. Bovendien tachtig tot honderdduizend guldenbeste Döring zijn toch ook niet te verachten A propos, oude jongen, ik houd je op je hebt nog dienstniet waar F' De luitenant knikte. „Rijlesantwoordde hij. „Nudan zal ik je niet langer ophouden, maar kun- DUITSCHLAND. De commissie uit den rijksdag die belast is met het onderzoek van het wetsontwerp op de stoomvaart-ondersteuningen heeft bij tweede lezing met 14 tegen 7 stemmen het voorstel in zijn geheel verworpennadat de eerste paragraaf iu dien geest was aangenomendat slechts eene bijdrage voor de oost-aziatische lijn werd bewilligd en zoowel dat voor de anstralische als voor de afrikaansche lijnen verworpen. Bij de eindstemming verklaarden de con servatieven de nationaal-liberaleneen lid van het centrum en de vrijzinnigen zich tegen het voorstel omdat alleen eene oost-aziatische lijn hun niet voldoende was en zij geen besluit tot stand wilden zien komen dat alleen op de oost-aziatische lijn betrekking had. Op eene te Berlijn op uitnoodiging der (5 liberale kiesvereenigingen gehouden en door ruim 2000 personen bijgewoonde vergadering is met algemeene stemmen verklaarddat de voorgenomen verhooging der graan rechten hoogst nadeelig is voor de groote massa van het volk en dat de liberale leden van den rijksdag doen moes ten wat zij kondenom het volk te bewaren voor eene kunstmatige broodprijsverhooging, welke slechts diende tot bevoordeeling van eene kleine minderheid van land bouwers. Ter bereiking van dit doel werd eene com missie benoemddie in het geheele land eene beweging tegen die verhooging in het leven zal roepen. De bondsraad heeft het ontwerp van het uitleverings verdrag tusschen Duitschland en Rusland naar de be trokken commissie verwezen en het ontwerp tot wijziging der tariefwet in hoofdzaak overeenkomstig de voorstellen der commissie goedgekeurd, R ij k s d a g. Het wetsontwerp tot uitbreiding der wet tot verzekering van werklieden tegen ongelukken tot personenwerkzaam bij landbouw en boschteelt is den 31 naar eene commissie van 28 leden verzonden. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten voor f 481.500 000 bronnen aan te koopen in BourgondiëNormandië en Bric met het oog op eene verbetering van den wateraanvoer. De uitvoering van het plan waarvoor 2 waterleidingen noodig zijn ter lengte van 120 mijlenzal 40 000.000 kosten. Voorloopig is alleen tot den aankoop der bronnen besloten. Den 31 ging hij met 63 tegen 2 stemmen over tot de orde van den dag nadat het gewezen lid der commune, Vaillant, had voorgesteld 25,000,000 beschikbaar te stellen voor de ambachtslieden zonder werk. De gedachtenwisseling over Egypte wordt tusschen de mogendheden voortgezet met Eagelands antwoord op Frankrijks tegenvoorstellen tot grondslag. Zoodra eenstemmigheid verkregen is over de met deze zaak in verband staande bijzonderhedenzal de verkregen schikking het onderwerp uitmaken van een gemeenschap pelijk verdrag, door alle mogendheden te onderteekenen. De leening zal door de mogendheden niet worden ge waarborgd in evenredigheid met hare belangen ten aanzien van Egypte maar de waarborg zal collectief solidairondeelbaar zijn. Het schijnt vast te staan dat de tijdelijke couponbelasting van 5 p.ct. aan de hou ders der schuldbrieven zal worden terugbetaaldzoo de commissie van onderzoek mocht erkennen, dat Egypte's geldelijke toestand eene dergelijke opoffering onnoodig maakte. De vraag omtrent de Daïra en de Domeinen zal afzonderlijk worden geregeld tusschen Frankrijk en Engeland als de eenige belanghebbenden. In beginsel schijnt aangenomen te zijndat ieder op zich zelf beheerd zal blijven worden. Kamer. Bij de behandeling der begrooting van openbare werken is door een lid in overweging gegeven, de staatsspoorwegen te verkoopen als middel om te voorzien in de uitgaven die voor openbare werken nog noodig zijn en anders door eene leening gedekt zouden moeten worden. Een daartoe strekkend voorstel is den 31 met 389 tegen 118 st. verworpen. Den 2 werd met 418 tegen 13 stemmen een voorstel van den heer Ballue tot schrapping der bepaling in het reglement van orde, die geheime stemming toelaat, spoedeischend verklaard. De buitengewone begrooting werd aangenomen. Met 274 tegen 180 stemmen werd een amendement van den heer Paul Bert verworpen strekkende om de voor den eenen dienst bestemde domeinen te verkoopen ten bate van de schoolfondsen na door de regeering bestreden te zijn. ITALIË. Het geruchtdat tusschen Italië en En geland een verdrag gesloten is over de egyptische zakenis door den min. van buitenl. zaken in de Kamer tegengesproken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Al de verslaggevers der dagbladen gaven den 29 aan den voorzitter der Kamer van afgevaardigden kennisdat zij onmiddelijk hunnen arbeid zouien staken indien hun geene vol doening werd verschaft voor eene beleediginghun aangedaan door den afgevaardigde Schönerer die hen uit de vertrekken, tot de vergaderzaal toegang gevende, wilde verwijderd houden. De voorzitter heeft aan dien wensch voldaan en den afgevaardigde berispt. Joseph Thilmanndie bij zijne inhechtenisneming te Weenen in het bezit bevonden was van ontplofbare stoffen en vuurwapenen en het plan met geestverwanten gemaakt had om het politiebureau en andere openbare gebouwen aldaar door dynamiet te vernielende daarin aanwezige personen te vermoorden en tijdens het daarna ontstaande gevecht helsche werktuigen onder de menigte te werpen, is veroordeeld tot 6 jaren zware gevangenistraf. PORTUGAL. Er is eene ministerieele crisis ontstaan. De minister van openbare werken heeft zijn ontslag genomen. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft een brief ontvangen waarin gedreigd wordtdat het bondspaleis hetzelfde lot zal ondergaan als de gebouwen te Londen, nen wij elkander van middag niet ergens ontmoeten Mag ik je uitnoodigenmet mij bij Hiller te dineeren? Sla het niet afdenk er aandat je tot de eersten behoort, die ik hier opzocht." „Zeer vriendelijk van je Hackertdoch ik kan on mogelijk je uitnoodiging aannemen. Ik moet om twee uur nog appèl houden en zou om drie uur graag bij de begrafenis zijn. Nu, wij zien elkander in elk geval weer en kunnen dan eene afspraak maken. Yoorloopig hartelijk dank voor je bezoek het spijt mij dat ik je hier op het plein moest ontvangen." „Ieder naar zijn beroep", lachte de student„mijn salon is de restauratie, mijn eerste groet een welkomst slok Au revoir Döring Met gebogen hoofd liep de luitenant naar de rijbaan terug terwijl Hackert zijn stokje zwaaiende en een wals uit de „Fledermaus" fluitendehet plein verliet en in de buiten wachtende vigelante sprong. Döring dacht er over nahoe geweldig toch een dozijn jaren een mensch veranderen kunnen. Toen hij Herbert Hackert het laatst zag was deze een gezonde, guitige ronde jongen die veel begaafdheden en talent scheen te bezitten en daardoor iedereen het recht gaf te ge- looven dat hij eene schitterende carrière maken zou. En wat was er uit dezen flinken knaap geworden P Döring schudde het hoofd. Hij was geen menschen- kenner, want hg had altijd in eenvoudige omstandig heden verkeerd en was aan de verleidingen der groote wereld vreemd gebleven maar zijn blik was scherp genoeg om te weten dat in den zesentwintigjarigen jongen man nu reeds booze kiemen tot ontwikkeling kwamen. Het speet hem bijnahij had Herbert vroe ger graag mogen lijden en moest zichzelf bekennen, dat hij den omgang met hem vermgden zou, zooveel hij kon. Toen Döring, na afloop der rijles, naar zijne gezellig ingerichte in het kazernegebouw gelegen woning te rugkeerde vond hij daar twee brieven van den han- delsraad Dreyfusz en baron Menken. Beide waren kort en deelden den luitenant slechts met weinige woor den den dood van den kapitein en het uar der begra fenis mede. Het schrijven van den handelsraad scheen Döring echter nog verder belang in te boezemen. Hg trad met het couvert in de hand naar het venster en bekeek opmerkzaam de achterste zijde ervan. Een glimlach vertoonde zich op zijn ernstigschoon gelaat, hij had gevonden wat hij zochtniets meer dan eene kleinenauw merkbare lijn in den linker hoek der en veloppe. Döring ging naar zijn tafelstak een kaara aan en hield het couvert voorzichtig boven de vlam. Oogenblikkelijk verschenen op de plaatsdie door de uitstralende warmte getroffen werdeenige sierlijke lichtblauwe letters. „Wees duizendmaal gegroet, in haast 1 Anna", las Döring drukte het geheime billet- doux aan zijne lippen en verbrandde het daarop. Döring slaagde er inondanks zijn drukken dienst vroegtijdig op het Jerusalemmer kerkhof te zijn. Hij kwam juist op het oogenblik toen de menigte zich in de buitengewoon plechtig versierde kerk verzameld had. Kapitein von Hackert was eene in de berlijnsche wereld zeer geziene persoonlijkheid geweest, die zich in alle kringen vriendschap en achting had verworven; in talrijke scharen waren dan ook de menschen toe gestroomd om den overledene de laatste eer te bewijzen. Ue prins, die in den veldtocht tegen Frankrijk opper bevelhebber was geweest van het corps, waarbij Hackert kapitein was had zijnen persoonlijken adjudant gezonden, en van het garde-ulanenregimentwaarbij de kapitein, vóór hij zijn ontslag nam a la suite was ingedeeld was eene afdeeling aangewezen tot het dragen en be geleiden der kist. Hetzelfde regiment had ook de muziek gezonden. Vele heeren van de generaliteit en eene groote menigte officieren van de in Berlijn in garnizoen liggende regimenten in gala-uniform vormden het schit terendste deel van het aanwezige publiek; de burgerij was echter niet minder sterk vertegenwoordigden aan deze zijde bevond zich ook menige handwerksman, wien de overledene eens uit eenen bitteren nood ge holpen menige brave arbeiderdien hij ondersteund

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1