ISitmctilanb. in geval op nieuw uitzettingen van anarchisten plaats hebben. De raad zal onafgebroken met het bevelen van nieuwe uitzettingen voortgaande bedreigingen zullen deze maatregelen verhaasten en ze algemeener maken. STATEN-GENEBAAL. Tweede Kamer. De minister van financiën heeft in zijn antwoord op het Kamerverslag over zijne begrootingdienst 1885 medegedeeld, dat hij in afwachting van de indiening vah voorstellen aan de Staten-Generaal over de aan den Kaad van State om advies gezonden voorstellen der staatscommissie omtrent het pensi oenfonds voor burgerlijke ambtenaren, de leges enz. dit ontwerp thans laat rusten. Hij zal het Statistisch Instituut te Amsterdamsaamgesteld uit deskundigen en belanghebbendenover de inrichting en verbetering der handelsstatistiek raadplegen. Hij wenscht de bijzondere nijverheid te blijven belasten met de levering van plak- en postzegelsomdat het vervaardigen dezer geldswaardige papieren door haar goedkooper geschiedt dan in Gouvernements-instellingen. Ten aanzien van de regeling der ambtenaars-bezoldigingen plaatst hij zich op het standpuntdat de Kamer in het alge meen over de noodzakelijkheid van het aangevraagde bedrag beslistmaar dat de beschikking daaroverde wijze van ver deeling ook van vrijvallende sommenaan de regeering is overgelatendie voor misbruik of verkeerd gebruik verantwoor delijk is. Vereeniging van het beheer der Grootboeken en het agent schap van het ministerie van financiën acht hij thans niet raadzaam. Nopens de rentebetaling der Nationale Schuld verzekert hij, dat de rechthebbenden op het hun toekomende herhaaldelijk worden aangeschreven en gewaarschuwdde rente in ontvangst te nemen. Het bedrag der verjaarde renten is overigens be trekkelijk gering. De nieuwe muntbiljetten zullen tijdig gereed zijn. In geval van vacatures zal hij overwegenof vermindering van het aantal betaalmeesters wensehelijk is. De toestand van het kantoor van den betaalmeester te's Gra- venhage komt hem voldoende voor. Tegen inkrimping van het getal commiezen der belastingen heeft hij bezwaar: het aantal commiezen in de handelssteden acht hij voldoende. Aan het antwoord van den min. van binnenl. zaken op het Kamerverslag over zijne begrooting voor 1885 waarop verder teruggekomen zal wordenwordt ontleenddat de minister beaamt wat door vele leden is aangevoerd tegen het denkbeeld der opheffing van sommige weinig bezochte rijks hoogere bur gerscholen. Ook is hij de meening toegedaan, dat de maatstaf der verhouding tusschen de kosten en het aantal leerlingen op een gegeven oogenblik, ter beoordeeling van het nut, dat eene hoogere burgerschool sticht en van hetgeen daarmede samen hangt niet afdoende is. De minister vermindert den post voor de normaallessen met f 20000 als blijkdat hij terug wil komen van de te groote mildheid, waarmede op zoovele plaatsen in het land normaallessen zijn gevestigd en dat hij, na raadpleging van het schooltoezichtenkele normaallessen zal opheffen die zonder schade voor het onderwijs gemist schijnen te kunnen worden. Bij kon. besluit van den 23 is met intrekking van vroegere besluiten bepaald dat hulponderwijzeressen in N.-Indie aan de openbare lagere gemengde scholen aangesteld zijndegenieten zullen eene bezoldiging van f 125 's maands met vier driejaarlijksche verboogingen, ieder van f 25 's maands, alsmede vrije woning of scha deloosstelling voor huishuur tot hetzelfde bedrag, thans voor onderwijzers der derde klasse vastgesteld of later vast te stellen, zijnde dit besluit niet toepasselijk op de onderwijzeressen reeds aangesteld op het oogenblik van het in werking treden van dit besluit. Van den 25 tot en met den 31 zijn te Amster dam 42 personen aangegeven als aangetast door rood vonk en 14 als overleden aan die ziekte. Den 27 werd te Kolhorn eene volksvoordracht gehouden uitgaande van het plaatselijk schoolverbond, waar als sprekers optraden: de heeren J. v. d. Woude, E. Kluijver en J. Schenk. Met de meeste aandacht werd toegeluisterd. Aan hoorders en hoorderessen werden kosteloos bons uitgereikt voor twee kop cho colade. Hoorders ontvingen bovendien twee sigaren. Den 29 gaven de leerlingen der zangschool te Kolhorn in eene vergadering van de vereeniging Nut had en die nu aan zijn graf de tol der dankbaarheid kwam betalen. De kist was schier begraven onder de kransen en bloemen. Aan het hoofdeinde kwam uit geurige aza- lia's een purperen kussen te voorschijnwaarop de ordeteekenen van den kapitein lagen boven allen uit blonken die pour le mérite en de beide ijzeren kruisen der eerste en tweede klasse. Ook een gebroken sabel met half verscheurden drager rustten tusschen de bloemen; het was de klingwaarmede de overste zich bij Mars- Ia-Tour tegen de fransche kurassiers verdedigd had en die nu met hem zou begraven worden. Naast den garnizoenspredikereenen ernstigen man, met eerwaardig grijze haren wiens woorden men het aanhoordedat zij uit het hart kwamenstonden de weinige bloedverwanten van den kapitein. Lucia, zijne dochterzag er in haar rouwgewaadmet de donkere schaduwen om de oogen en de vastgeslotenbleeke lippen waarover geen zucht scheen te kunnen komen, als eene Niobe uitdie alles rondom haar vallen ziet wat haar lief en dierbaar was. Geen traan bevochtigde hare wangen er zijn oogenblikkendie in hunne na- melooze smart te overweldigend werken, dan dat ze door dien hemelschen dauw kunnen verzacht worden. Daardoor was de uitdrukking van Lucia's gelaat echter te smar telijker en kon ieder medelijdend hart het haar aanzien, welk een jammer haar ziel vervulde. Zij had den arm van den naast haar staanden grijzen generaal von Steinitz, eenen vriend van den overledeneafgeslagenzij ver smaadde het te toonen dat zij van innerlijke smart op de ijskoude zerken had willen neerzinken. De hooge voorname gestalte van baron von Menken stond onmiddelijk achter haar. De baron droeg de ritmeestersuniform van het kurassiersregimentwaar mede hij voor tien jaar over den Bijn getrokken was de engsluitende uniform deed zijn athletische gestalte nog meer uitkomenen vormde een eigenaardig con trast met het dikke baardelooze koude gelaatdat veel meer bij den met goud gestikten kamerheerenrok en Gezellig Verkeer eenige zangnummers ten beste en brachten er veel toe bij om den leden eenen genot vollen avond te verschaffen. De Staatscourant van den 30 bevat het oordeel omtrent den oogst van 1884 in geheel Nederland. Daaruit blijktdat bij vergelijking van 1883 met 1884 een geringere opbrengst werd verkregen van: boekweit, aardappelen karwyzaad appels peren pruimen kersen aardbeziën en aalbessen en dat het hout minder goed groeide. Al de overige voortbrengselen gaven een betere op brengst inzonderheid tarwerogge en haverzoowel aan graan als stroogerst hoofdzakelijk aan stroo verder boonen ook aan strookoolzaad mede in beide opzichten vlas en hennep in lint en zaad en de gras landen zoowel als weide als aan hooi. De hoedanigheid der gewassen stond weinig ten achteren behalve van de haver die slecht geoogst werd en van licht gewicht was. Veel beter in hoedanigheid waren de suikerbieten, alsmede het vlas en de hennep. Ook het hooi was best en kon in volle kracht gewonnen worden. Niettegenstaande de uitkomsten dus beter waren was de toestand zeker niet gunstiger. De lage prijzen van bijna alle voortbrengselen waren hiervan de oorzaak. De veehouders hadden weder een goed jaaral was het gemaak aan zuiveldoor gebrek aan graseen tijd lang slechts matig te noemen. Te Haarlem is den 30 overleden de heer A. G. P. de Eoeverbewaarder van het stedelijk museum van schilderijen. Den 31 is op 72jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de heer dr. P. Scheltema, sedert 1848 archi varis der gemeente Amsterdam en sedert 1851 der pro vincie Noordholland. De gemeenteraad van Groningen heeft den 31 besloten, de levering van de nieuwe ijzeren waterkuip en gashouder voor de gemeentelijke gasfabriek op te dragen aan de firma Enthoven en Cie. te 's Gravenhage. De ministerraad is den 31 des avonds buitenge woon vergaderd geweest ter behandeling der voorstellen tot herziening der grondwet in verband met het ge voelen van den Baad van State. Den 31 was het voor de leden van het Nut te Akersloot een genoegelijke avond. De heer Hennes van Baambrugge schetste de geschiedenis van de too- verlantaarn en deed zien hoe door mikroskopisch onderzoek veel merkwaardigs uit de planten- en die renwereld wordt opgehelderd. Met twee prachtige tooverlantaarns hield hij vervolgens het aanwezige publiek alleraangenaamst bezig. Deze vertooningen werden afgewisseld door violoncelspel van den heer Hennes van den Helder met accompagnement van piano door mejuffrouw Hennes. De heer mr. J. P. Amersfoordt oud burgemees ter der gemeente Haarlemmermeer eigenaar der alge meen bekende Badhoeve, is den 2 in den ouderdom van ruim 70 jaren overleden. De minister van marine is sedert eenige dagen ongesteld. Den 2 was hij wel. De bisschop van Haarlem is den 2 naar Bome vertrokken vergezeld van den heer L. C. Eggenraam, kapelaan in de parochie van den H. Willebrordus te Amsterdam als tijdelijk secretaris. Den 2 is door burg. en weth. van Amsterdam aanbesteed het normaliseeren der buitensingelgracht tusschen de brug in den zijtak van den Staatsspoorweg naar het entrepótdok en de brug in den zijtak van den Bijnspoorweg naar de Nieuwe vaart. Laagste in schrijver was de heer H. Bennink H. Bz. te Utrecht voor 43300. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage herinnert in het Algemeen Politieblad al hetgeen on langs omtrent den vermisten mijn-ingenieur H. C. Stork in de dagbladen is gemeld omtrent zijn oponthoud in een herberg bij de Hoornbrug en in de gemeente Voor burg en verklaart verder ongegrond de geruchten als zou hij zich te New-York bevinden en zijn broeder daarheen zijn gegaan, om hem tot terugkeer te bewegen. Te Valkenburg in Limburg heeft zich eene voor- dan bij dien van den soldaat paste. Ook de baron zag er lijdend uit of verfde slechts de vale schijn die de zon door de groene gordijnen wierp zijn ge laat zoo spookachtig bleek P Tegen een der pijlers leunde Elimar Waldau. Zijne buigzame gestaltein een eleganten pels gewikkeld verdween bijna achter een half dozijn schitterende uni formen hij bracht nu en dan een geparfumeerde zak doek voor het gelaatom zich de roodgerande oogen af te wisschen, want hij schaamde zich over zijne weeke stemmingwaardoor hem bij de woorden van den pre dikant de tranen in de oogen kwamen. Hij zag daardoor natuurlyk ook nietdat zich reeds minuten lang van achter een donkeren sluier een vurige blik op hem vestigde. Mevrouw von Hilgersdorf, de jonge weduwe, die in haren nauwsluitenden, met zwart bever gevoerden en omzoomden mantel werkelijk overweldigend schoon was, stond juist tegenover Elimar, aan de andere zijde der kerk. Een scherp opmerker zou gemakkelijk hebben kunnen bemerkendat hare ziel zich in deze plechtige oogenblikken met alles behalve met het haar omringendebezighield. De handelsraad Dreyfusz met zijne kogelronde vrouw en zijn nichtje waren zooals vanzelf sprak ook aan wezig. Om den raad had zich volgens gewoonte de geheele kring van de in zijn huis verkeerende jongelui geschaardonder hen ook luitenant Markwitz en van Wedell, docter Bahlow, de „stille Eugène" en eenige anderen die met hunne neergeslagen blikken en ern stige gezichten nauwelijks te herkennen waren. Toen luitenant Döring de kerk binnentradwas de eerste die de hand op zijn arm legde en hem met een vriendelijk lachje toeknikte, Herbert von Hackert. Dö ring beantwoordde zijn groet slechts vluchtig en zocht zich zoo spoedig mogelijk van den student af te maken; het was hem alsof de aanwezigheid van den jongen man de plechtigheid van het oogenblik verminderde. De rede van den predikant duurde slechts eenige minuten. Daarop traden de zes garde-ulanen weder loopige commissie gevormd met het doel om het verkeer van vreemdelingen aldaar te bevorderen. Binke van der Zee heeft op 7 plaatsen in ééne week f 1090 gewonnen aan prijzen met schaatsenrijden. Op de Bazende Bol te Nieuwediep is gestrand het engelsche barkschip Chepicageladen met hout, komende van Haiti en bestemd naar Hamburg. De bemanningbestaande uit 12 manwerd gered door den loodskotter No. 12, schipper Boon en de kapitein met den stuurman die aanvankelijk geweigerd hadden het schip te verlaten door de reddingboot. Op de jaar- en weekmarkten te Hoorn zijn in 1884 aangevoerd: 642 paarden en veulens, 8593 koeien, 1430 kalveren 25234 schapen en lammeren 8724 varkensbiggen en zeugen 353 geiten en bokken 10061 mud aardappelen, 18792 mud appelen en peeren, 58275 P. aal- en kruisbeziën 18700 P. hazelnooten 4383 mud als monsters graan en 72265 koppen boter. De Journalistenkring heeft in een uitvoerig schrij ven aan de vereeniging tot wering der kwakzalverij de redenen uiteengezet, waarom aan het verzoek tot mede werking, om de kwakzalversadvertentiën uit de dagbla den te weren, niet kan worden voldaan. In 1884 is in de Nuts-spaarbank te Enkhuizen ingebracht f 45365 51%, opgevraagd f 31012.43% en klom het aantal inleggers van 620 tot 650. Het aan de inleggers verschuldigde klom van f 97818.45 tot f 3114132. De behaalde winst bedroeg f 1938.54. Het bouwen eener kerk voor de christelijk ge reformeerde gemeente te Urk is gegund aan den laag- sten van 21 inschrijvers P. M. de Vries te Lemmer voor f 25833. Voor de noodlijdenden door de aardbevingen in Spanje is bij de commissie te Amsterdam reeds om streeks 8000 ontvangen te Haarlem ongeveer f 300. Het postkantoor te Amsterdam verzond in 1884 9.645.000 brieven 3.943.000 briefkaarten, 13.213.000 nieuwsbladen 6.367.000 verschillende andere druk werken 1.037.000 monsters-370.000 aangeteekende brieven en 161.391 postwissels tot een bedrag van f 2.813.000. Ontvangen werden 244.731 postwissels tot een bedrag van f 3.961.000 en 371.000 aangeteekende brieven. 354.400 Postpakketten werden verzonden en 224.435 ontvangen. Benoemd tot onderwijzer te Beverwijk T. Bouma te Grouw. De nuts-departementen te Helder, Koedijk, Broek in Waterlanden te Diemen en Watergraafsmeer ondersteu nen het bekende voorstel van Nijmegen's departement; de departementen Wieringerwaard en Ilpendam on dersteunen het niet. Te Schagerbrug is een ijsclub opgericht, die reeds 70 leden telt. In 1884 zijn te Oudkarspel geb. 44,overl. 35, geh. 18. Mevrouw Theodora ErenkelBouwmeester heeft zich met 1 Sept. 1885 verbonden aan het Nederlandsch Tooneel te Amsterdam. Het thans ontbonden Uitvoerend Comité der Internationale Landbouwtentoonstelling heeft in zijne laatste bijeenkomst de volgende herinneringsgeschenken uitgereiktaan de leden van het Uitvoerend Comité en der Vertegenwoordigende Commissie, elk een zilveren medaille aan den secretaris, den heer P. F. L. Waldeck, een zilveren theeblad met servies; aan mevrouw Waldeck, die by het in orde brengen der tentoonstelling hulp verleend badeen gouden armbanden aan de heeren Sickess en van der Oudermeulenvoorzitter en onder voorzitter van het comitéelk een album met de por tretten der leden van het Comité en der Vertegen woordigende Commissie. Beeds eenigen tijd geleden was aan de heeren Sickesz en Brongers een zilveren inktkoker aangeboden. De burgemeester van Edam heeft schriftelijk zij nen dank betuigd aan de B. K. geestelijken te Edam en Volendam voor hunne lofwaardige bemoeiingen, om verzet te voorkomen bij de in hechtenisneming der Volendammers. Mej. C. W. Franse te Heiloo is eerste kandidaat op de voordracht voor onderwijzeres te Haarlem. op de kist toe en tilden die op. De aan den ingang geplaatste muziek hief het„Wie sie so sanft ruhen" aan en de stoet zette zich naar het graf in beweging. Op hetzelfde oogenblik, dat de kist naar buiten ge bracht werdzakte Lucia Hackert plotseling ineen en viel op de steenen neer. Baron Menken was de eerste, die haar te hulp kwam. Lucia opende echter nog een maal de oogen en keek hemmet een zwak afwerende beweging der handzoo nameloos ontzet en huiverend aandat de baron onwillekeurig eene schrede achteruit trad. Intusschen waren reeds anderen toegesneld. Eli mar Waldau wilde beproevendoor den dichten kring, die zich rondom Lucia gevormd had, heen te breken, maar Menkens ijzeren hand omvatte zijn arm en hield hem vast. „Laat mij los riep Waldau zachtjesdoch Menken lette daar niet op en drong den nauwelijks nog weerstrevenden jongen man naar den uitgang. Lucia werd voorzichtig in haar rijtuig gedragen mevrouw von Sporkeneene bloedverwante van den generaal von Steinitz, nam naast haar plaats en de equipage reed weg. Weinige minuten later knalden drie geweersalvo's over het kerkhof. Het graf van den ouden ka pitein had zich voor altijd geslotenen over de nog door de sneeuw bevochtigde aarde trok de lichtgrijze damp wegwaarin de overledene eens zoo moedig ge vochten en overwonnen had. Het was de laatste af scheidsgroet voor den ouden kameraad. Langzamerhand verstrooide zich de menigte, die de begrafenis had bijgewoond. De lange rij rijtuigendie voor het kerkhof wachtteverdween allengs en de groote scharen voetgangers keerde in groepen naar hunne woningen terug. Luitenant Döring had gaarne de gelegenheid waargenomen om de familie van den handelsraad aan te spreken maar Herbert von Hac kert nam hem zonder plichtplegingen onder den arm en bracht hem naar diens rijtuig. Wordt tervolgd

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2