No. 16. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 6 FEBRUARI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: Bnitcnlanb. fiimtcttianï). FEUHJLzETOIST. 7) 7 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BELGIE. De begrooting van justitie is aangenomen met 55 tegen 23 st., rechter- tegen linkerzijde. ENGELAND. De beschuldigde in zake da laatste dynamietontploffing John Gilbert Cunningham verscheen den 2 op nieuw voor het politie-hof van Bowstreet. Het openbaar misterie zeide dat bij hem een werktuig gevonden wasom dynamiet te doen ontploffen en dat hij geene voldoende rekenschap had kunnen geven van hetgeen hij gedaan had sedert zijne komst te Londen. Uit zijne woning had hij eene uit de Vereenigde Staten aangekomen kist laten verdwijnen. De behandeling der zaak werd eene week uitgesteld. In den avond van den 3 is te Londen nog een persoon gevatverdacht van medeplichtigheid aan de laatste ontploffingen, EE AN KEI JK. De heer Cardenas is benoemd tot spaansch gezant te Parijs. Den 1 Maart zal hij zijne geloofsbrieven aanbieden de aftredende gezant Manuel Silvela verlaat den 28 Parijs. Het hof van appèl te Parijs, door den min. van jus titie geraadpleegd over het wetsvoorstel tot afschaffing van het voltrekken der doodvonnissen in het openbaar, heeft zich, in strijd met het gevoelen der andere boven, tegen dat voorstel verklaard. Senaat. De heer le Eoijer werd den 2 met 172 van de 209 uitgebrachte stemmen tot voorzitter herkozen. De heer Gavardie werd driemaal tot de orde geroepen wegens zijne opmerkingen over de notulen. De Voorzitter heeft den 3 het voorzitterschap aan vaard met eene redevoering waarin hij o. a. wees op den uitslag der laatste verkiezingen als bewijs van de gehechtheid des lands aan de republikeinsche instellin gen. Hij gaf daarna een overzicht van den arbeid, welke den Senaat wachten verklaarde zich overtuigd dat dit staatslichaam in bet volle besef zijner verantwoor delijkheid niet beneden zijne taak zou blijven. Kamer. De regeering werd den 3 ondervraagd over de landbouwcrisisdie door hem toegeschreven werd aan het stelsel van vrijen handel. Hij eindigde met eene motiewaarbij de aangekondigde nieuwe be lastingen afgekeurd werden. Geen der ministers voerde het woord. De motie werd verworpen. Den 3 is een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de wijzigingen in het tarief van inkomende en uitgaande rechten. De verhooging der graanrechten was het eerst aan de orde. EGYPTE. Generaal Wolseley seinde den 2des avonds te 9 uren uit Kortidat berichten van gene raal Earle van den 1 het bezetten van het door den vijand verlaten Birti meldden. Twee ooms van Suleiman, den moordenaar van kolonel Stewarthadden zich on derworpen. De vaart op de rivier was zeer moeielijk, maar alle moeielijkheden werden door hem overwonnen. POETUGAL. De Koning heeft het ontBlag van den minister van openbare werken aangenomen. Door een storm verbraken de telegrafische verbin dingen. EUSLAND. Generaal Ignatieff is tot gouverneur- generaal van Siberië benoemd en belast met het opper bevel over de troepen in Oost-Siberië op de grens van China. De burgemeester van Purmerend heeft den 30 aan den gemeenteraad medegedeelddat hij er zeer ernstig over denkt, om ten gevolge van de steeds toe nemende verzwakking van zijn gezicht tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag uit zijne betrekking te vragen. De boekhouder der stedelijke gasfabriek te Schie dam is den 1 vermist. In den laten avond van dien dag verliet hij met achterlating van zijn horloge en na zijne zondagsche kleeding voor zijne daagsche te hebben verwisseld zijne woning. Na uien tijd is bij niet meer gezien. Zijne effecten had hij vooraf bij een familie lid bezorgd. De machiuist E. J. Beckx, wien tengevolge van het onlangs voorgevallen spoorwegongeluk te Zwijndrecht een been moest worden afgezetis den 3 te Dordrecht in het ziekenhuis overleden. Den 3 is tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer dr. J. van der Beke Callenfelds lid van den raad en geneeskundige te Vljssingen (anti-rev.), met 559 stemmen tegen 414 op den heer F. G. Sprenger, lid van den raad en koopman te Middel burg (liberaal). In den morgen van den 2 is in de gevangenis te Leeuwarden overleden Willem Joosten de moorde naar van den gemeente-veldwachter van der Lijke onder Bloemendaaltoen deze hem 's nachts betrapte op diefstal van veldvruchten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 3 Trip- hook Haijward geb. te Alkmaar wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Bij kon. besluit van den 4 is aan den gemeente ontvanger van Heiloo L. van den Aardweg verlof ver leend om te wonen. Bij kon. besluit van den 4 zijn benoemd tot president der arr. rechtbank te Utrecht de heer mr. E. A. E. A. baron van Ittersum, thans vice-president en in zijne plaats de heer mr. J. van Walrethans rechter in die rechtbank. Mej. C. W. Franse te Heiloo is den 4 benoemd tot onderwijzeres te Haarlem. Het omvangrijk onderzoek in zake vrouw van der Linden te Leiden, die zoovele personen vergiftigde, is geëindigd. Zij is naar den procureur-generaal ver wezen. Het Amsterdamsch genootschap ter bevordering der koepokinënting voor minvermogenden heeft in 1884 5159 inëntingen en 168 herinëntingen verricht. 1257 personen werden ingeënt en 35 heringeënt van arm op arm terwijl 3902 inëntingen en 133 herinëntingen met stof' van het kalf werden gedaan. 1794 buisjes of glaasjes inentingsstof werden op verzoek van genees kundigen verstrekt. Gedroogd pokpoedervan het^ kalf naar Indie verzonden, werd met uitstekend gevolg aidaar gebruikt. Volgens de statistiek, door den inspecteur van het krankzinnigenwezen opgemaaktbedroeg het aantal der in de 15 Nederl. gestichten voor krankzinnigen op 1 Januari 1883 verpleegden mannen 2285 vrouwen 2382, samen 4667 personen en op 1 Januari 1884: mannen 2362 vrouwen 2416samen 4778. Het grootste aantal verpleegden in 1883 was te Meerenberg (922) en 's Hertogenbosch (624)het kleinste aantal te Nijmegen (5). Te Coudewater bevonden zich 603 Utrecht 429, Amsterdam 151, Delft 317, Deventer 246 Dordrecht 244Eraneker 222 's Gravenhage 188 Maastricht 74 Eotterdam 222 Zutfen 468 en Berkel 73. In 1883 werden opgenomen 1093 ver pleegd 5760niet hersteld ontslagen 122 hersteld ontslagen 402 terwijl er overleden 458. In de geldleeninggroot f 200.000ten laste van de Harmonie te Groningen is deel genomen voor f 68000. In December 1884 is in de rijkspostspaarbank ingelegd f 322.982.24% en terugbetaald f 230.208.67%. Op den 31 dier maand bedroeg de som der inlagen f 4.557.239.55. 2338 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 597 geheel afbetaald, zoodat op het einde der maand 90.798 boekjes in omloop waren. - Uit de door den voorzitter gedane mededeelingen op de algemeene vergadering der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur te Haarlem is gebleken dat er pogingen aangewend worden om de afdeeling Limmen stamde te houden; het hoofdbestuur zal de voortzetting der afdeeling met 7 leden toestaan. Aan de afdeeling Akersloot is vergund, met 9 leden te blij ven voort arbeiden. De deelhebbers in de Onderlinge Brandwaarborg maatschappij te Deventer behoeven over het jaar 1884 voor brandschade niets bij te dragen. De commissie voor de werkverschaffing te Amster dam, die reeds 3589 personen opriep van de 4359, die zich om werk aangemeld hadden en wier aanvraag goedge keurd was, ontving sedert de laatste opgave f 2933.72%, waaronder 1 gift van f 1500 makende met het vroe ger ontvangen bedrag f 134.622.43%. De heer Neville Goodman lector aan de Hooge- school te Cambridge president van den engelschen schaatsenrijdersbond, heeft in een aan den heer M. J. Waller voorzitter van den Nederl. Schaatsenrijdersbond, geschreven brief dank gezegd voor de te Leeuwarden genoten ontvangst. Hulde brengende aan de groote onpartijdigheid en vriendelijkheidaan de engelschen in Friesland betoondprijst hij zeer de gemaakte schik- „Nu ontsnap je me niet meer, mijn waarde", zeide hij zette den kraag van zijn overjas op en drukte den voor hem ongewonen hooge hoed vaster op het hoofd „het is zoo barbaars kouddat wij ter wille van het behoud van lichaam en ziel eenen warmen grog moeten drinken Koetsier naar café Belle-Alliance maar spoedigwij hebben geen lustin dit tochtig vehikel tot ijskegels te bevriezen! Ziezoo, beste Döring" de student klopte den luitenant vertrouwelijk op den schouder „nu hebben wij den tijd eens op ons ge mak te praten Ik moet bekennendat ik blij ben dat deze ceremonie voorbij iseene begrafenis wekt altijd een gevoel van huivering bij mij op.'' „Dat vind ik in dit geval dubbel onbegrijpelijk," gaf Döring een weinig bits ten antwoord het gedrag van Hackert ergerde hem; „hij, wien wij grafwaarts brachten, was toch een uwer naaste bloedverwanten en bovendien een manwien jezooals je zelf zegtoneindig veel te danken hebt. Ik geloof, dat in dit geval het zeer natuurlijke gevoel van huivering voor den dood voor een« zelfs onbewust weeke stemming moet plaats ma ken. Mij ten minste gaat het zoo 1" „Je verstaat mij verkeerd Döring ik zweer het je je begrijpt mij nietIk wilde alleen zeggenwelk eene alleronaangenaamste positie het iszooals eene openbare begrafenis dit altijd medebrengtom voor eenige honderden menschen zijn innerlijk denken en gevoelen te moeten openbaren je zult mij gelijk geven, dat dit vreeselijk isVandaag voor het eerst kon ik Lucia begrijpenzij dacht zooals ik. Zij klaagde en weende nietzij stond daar stijf en onbewegelijk zonder ook maar een spier te vertrekkenzonder de lippen te bewegen zij wilde in het bijzijn van zoovele getuigen niet toegeven aan hare smart „Tot hare zedelijke kracht te kort schoot en de sterke geest het zwakke lichaam niet meer beheerschen kon viel Döring hem in de rede. „Hoezeer heb ik het arme meisje beklaagdzij scheen mij een standbeeld, dat een bliksemstraal ter aarde werpt „Ei eihoe dichterlijk lachte Hackert„doch je hebt gelijk, de vergelijking is niet slecht! Zelfs ik, wien men toch juist niet van te groote weekhartigheid kan beschuldigen had medelijden met de arme ziel. Het was ook te veel voor haarom te dragen. Bedenk dat Lucia alleen geheel alleen alle noodige voorbe reidselen voor de begrafenis getroffen heeftzonder door een levend wezen te worden bijgestaan, want de oude mevrouw van Sporken die de generaal haar zond om haar behulpzaam te zijn, is geestelijk en lichamelijk eene echte nul in het cijfer. Daartoe behoort moed niet waar? Bij de honderd kleine onaangenaamheden, welke de dood van mijnen oom ten gevolge had, kwam overigens nog eene zeldzame gebeurtenisdie ook niet geschikt was, om Lucia's geestkracht te versterken. Ik hoorde zooeven eerst van de zaak anders had ik mij natuurlijk dadelijk na mijne aankomst ter beschik king van Lucia gesteld. In den nacht na den dood van den kapitein is in zijne woning inge broken 1" Döring schrikte. „Ingebroken? Sapperloot, dat is onaangenaam 1 En is er veel gestolen „Niets, hoegenaamd niets, zeg ik je, dat is juist het raadselachtigeWanneer de notaris Wallerstèin niet zijn woord gegeven had dat de geschiedenis waar is dan zou ik haar voor eene ongepaste grap hebben gehouden. Hoor maar, de zaak is schier ongeloofelijk In het zoogenaamde groene kabinethet studeervertrek van mijnen oom staat diens brandkast. Mijn oom was steeds zeer voorzichtig, waar het den snooden Mammon betrof ik weet dat het best en had zijn vermogen steeds aan de bank gedeponeerd; de ijzeren wanden der brandkast omsloten dan ook slechts een paar duizend gulden in goud papier obligaties enz. enz., die echter voor eenen armen duivel altijd nog het meenemen waard geweest waren. Nuzooals ik zeiditmaal is dit niet het geval geweestwant men vond op den morgen na den sterfdag wel is waar de brandkast open doch den inhoud onaangeroerd zonder dat ook maar een enkele gulden was ontvreemd 1" Döring schudde het hoofd. „Dat is inderdaad merk waardig", zeide hij „maar weet men dan nauwkeurig hoeveel er in de kast was „Zeer nauwkeurigmijn oom placht volgens Lucia's bewering, steeds eene lijst van den inhoud aan de binnenzijde der deur te plakkenen dit papier hing onaangeroerd op dezelfde plaats." „Dan kan men dus slechts aannemen, dat de dief naar iets anders dan naar geld gezocht heeft. Heeft men op niemand verdenking „Neen De bedienden zijn volstrekt eerlijke menschen, die reeds sedert jaren bij mijnen oom in dienst zijn. Toch moet de inbreker dief kan men in dit geval nauwelijks zeggen zeer nauwkeurig met het terrein bekend geweest zijn. Op welke wijze hij in het groene kabinet gekomen is, is totaal onbegrijpelijk. Het eenige venster is van binnen geopend geworden en stond nog half open van binnen geopend, Döring, zonder dat er een ruit ingedrukt of slechts gebarsten is! Ik vraag jehoe is dat mogelijk „Misschien heeft men vergeten het venster te sluiten en heeft men zoo den inbreker den doortocht gemakke lijk gemaakt Hackert haalde de schouders op. „Ik dacht dat ook; August de huisknechtzweert er echter op dat hij 's avonds het venster gesloten heeft gevonden. Het on- geloofelijkste is echter, dat het slot van de brandkast naar Wallerstein mij zeide, die alles nauwkeurig onder zocht heeft, een buitengewoon sterk geheim slot met het grootste gemak moet zijn geopend. Niet een enkele veer of spiraal is verbroken of verbogenwat bij het inbreken met eenen looperhetgeen op zich zelf reeds met de grootBte moeielijkheden zou zijn ge-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1