I "TH STAATSLOTERIJ. Ns. 10794 15914 en 16105 f 1000 Ns. 341,1126, 2558, 10926, 17246 en 18431 /400; Ns. 4442, 6113, 768213554 16099 en 16274 f 200Ns. 354, 2133, 3952 4092 48446659 8158 9003 9605, 17213, 17762 18010 en 20999 f 100. Donderdag 5 Febr., Se lijst. kingen op de banen. Hij noemt de winners de beste vertegenwoordigers der snelste schaatsenrijders van de wereldde Friezen en hooptdat de engelschen en nederlanderstwee vrije volken elkander nooit ergens als tegenstanders zullen ontmoeten dan op het ijs. De Tweede Kamer is bijeen geroepen tegen Maan dag den 16 des namiddags te 2 uren. Yoor de betrekking van hoofd eener openbare school te Scheveningen hebben zich 149 sollicitanten aangemeld. De Nuts-departementen Amsterdam Monniken dam, Spanbroek, Anna Paulowna en Heer Hugo Waard hebben met algemeene stemmen zich tegen het bekende voorstel van Nijmegen verklaard daartegen zullen Krommenie en Kolhorn het ondersteunen. Prinses Hendrik zal na de voltrekking van haar huwelijk zich te Warschau vestigen daar haar aan staande gemaal Prins Albert van Saksen Altenburg voorloopig de russische krijgsdienst niet wil verlaten. De gemeenteraad van Purmerend heeft aan burg. en weth. een krediet van 1000 verleend naar aan leiding van een verzoek der commissie tot werkverschaf fing aan behoeftige ingezetenenom daarmede naar omstandigheden te handelen. De Rijksverzamelingen en monumenten werden in 1884 bezocht door Koninklijk Kabinet van schil derijen (Mauritshuis) te 's Gravenhage 26.160; Museum Meermanno-Westreenianum te 's Gravenhage 62; Ko ninklijk Penningkabinet te 's Gravenhage 222 Neder- landseh Museum te Amsterdam tijdelijk gesloten; Rijks- Museum van Schilderijen te Amsterdam 40.270 Rijks- Prentenkabinet te Amsterdam i (le en 2e kwartaal) 242; Rijksverzameling van Moderne Kunst te Haarlem 13.600; a. Rijks-Museum van Oudheden te LeidenMuseum óp de Breedestraat. b. Gebouw op het Rapenburg waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld 4703 Rijks-Ethnografisch Museum te Leiden 906 Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden te Leiden 203; Gevangenpoort te 's Gravenhage 19890; Muiderslot 937; Ruïne van Brederode 7495; Monument te Heiligerlee 1553. De Twentscbe Stoombleekerij te Goor keert over 1884 een dividend uit van f 170 per aandeel van f 1000. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Avezaat ds. A. van Oosten te de Rijp. Emeritaat is aangevraagd door ds. A. Bouma Gz., pred. bij de Ned. Herv, gemeente te Beets. H. van Lingen, onderwijzer te Medembiik, is be noemd als zoodanig aan de burgerschool voor jongens te Gorinchem. Bij de verpachting van 2 boerderijen, behoo'rende aan de "gemeente Kampen is de gunning aangehouden, omdat de geboden prijs f 1000minder was dan in 1874. De Spaarbank te Medembiik had op 31 Dec. 1884 een tegoed van48173.55 eene schuld van f 44724.35, alzoo een reservefonds van f 3442.20. f 328 personen brachten in 1884 17039.89 in, terwijl uitbetaald werd 14582.37. Zij keert 4 p.ct. rente uit. In de den 4 gehouden buitengewone vergadering van het Nuts-departement „de drie Egmonden" is na uitvoerige discussie met meerderheid van stemmen be sloten, "adhaesie te verleenen aan het bekende voorstel Nijmegen in zake de kweeksehool van bewaarschool- houderessen. 5e klasse 4 Februari6e lijst. Ns. 5929 9843 en 11137 f 1000 Ns. 11885 en 12866 f 400 Nr. 299, 1587, 8410, 8679 en 15648 200; Ns, 5141 5306 7494 11933 en 20551 f 100. De gemeenteraad heeft den 4 met 8 tegen 4 st. van de heeren Bruinvis de Lange, Goede, Bucbner enden voorzitter besloten, de graan- en zaadmarkt gedurende 1885 bij wijze van proef te houden van des voormiddags 9 tot 10 uren in plaats van des voormiddags 11 tot 12 uren. paard gegaanzonder twijfel had moeten gebeuren. Is dat verklaarbaar „Hoogstens daardoordat je oom de brandkast niet gesloten had", meende de luitenant. „Wanneer je dat denktdan kende je mijnen oom slechtbeste Döring Ik zweer je dan kende je hem slechtBjj hem ging alles achter slottot zelfs de kistjes havana's, en den cognac, welken hij na het eten placht te drinken 1 Neen neen daarvan kan geen sprake zijn Bovendien bevonden zich de sleutels van de brandkast nog op dezelfde plaats waar hij ze gewoon was te bewaren in den horlogehanger boven zijn bed. Daar zijn ze ook niet vandaan geweestwant August en een vriend van mijnen oombaron Menken ik weet niet of je dien onuitstaanbaren vent kent hebben den eersten nacht bij zijn lijk gewaakt." „En ook zij hebben geen verdacht geluid gehoord f „Niet het minste en dat maakt de zaak bijna hui veringwekkend. Ik kan zeer goed begrijpendat Lucia den volgenden morgen in niet geringe opgewon denheid verkeerde. Daar er aan het geld en de zaken van waarde volstrekt niets ontbrak vond zij het beter, om geen voedsel te geven aan onnoodige vermoedens de geheele zaak te verzwijgen. De notaris echter raadde haar aan, de politie er van in kennis te stellen, en ik sluit mij volkomen bij zijne ineening aanmen kan niet weten of deze misschien geen licht in de duistere geschiedenis brengtHier zijn wij erKom stap uit Döringje zult eens zien, wat je hier voor een uitstekenden grog krijgtik heb vóór de plechtigheid ook reeds eene hartversterking genomenen ik zweer jehet is een uitstekend brouwsel Wordt vervolgd GEMEENTERAAD. No. 2. Zitting van Woensdag 4 Eebrnari 1885. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren T. L. Koorn, J. C. Vonk en W. Helling. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. ,No. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat a. den 23 December 1884 de in 1885 uit te voeren gemeente werken aangenomen zijn voor f 25656,t 2660 beneden de raming j b. den 30 December 1884 eenige hoornen en hakhout in het openbaar verkocht zijn voor 481,60 c. den 8 Januari 1885 eenige hoornen op de burgerlijke be graafplaats en langs bet exercitieveld in het openbaar ver kocht zijn voor 221,35; d. den 13 Januari 1885 het onderhoud der brandspuiten tot 16 Januari 1888 in bet openbaar aanbesteed is voor 1143,50 per jaar aan Koster en van Batenburg alhier. Voor kennisgeving aangenomen. -'jn medegedeeld de sedert de laatste vergadering in gekomen stukken. 3. Brief van Burg. en Weth. ten geleide van bet op 5 Januari 11. opgemaakte proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Brief van den Voorzitter van den raad der gemeente Egmond-binnen, houdende raededeeling, dat de raad niet bereid is, den geheelen Hoeverweg, voor zoo ver deze binnen die ge meente is gelegen, in eigen onderhoud over te nemen, doch dat bij wel de gemeente Alkmaar wil ontlasten van dat deel van den weg, dat gelegen is in bet dorp Egmond aan den Hoef, strekkende van af de aansluiting met den straatweg naar Eg- mond aan Zee tot voorbij de onderwijzerswoning nabij bet dijkje, loopende naar de Hoevervaart, mits de tol alsdan door de ge meente Alkmaar opgeheven worde. De Voorzitter stelt voor, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kraakman meentdat op dezen briet toch een antwoord moet worden gegeven al is bet bierbij gedane voorstel ook geheel onaannemelijk De Voorzitter aebt dit onnoodigsedert jaren is deze zaak aanbangig en men komt nooit verder. Dit voorstel is reeds meermalen gedaan. Wil men den brief niet voor kennisgeving aannemen dan zou bij ter lezing gelegd moeten worden. Ais de beer Kraakman be kend was met al hetgeen over deze zaak reeds voorgevallen isdan zou hij zijn gevoelen deelen. De beer Kraakman ver klaart met al bet over deze zaak voorgevallene bekend te zijn, maar het weuschelijk te blijven achten een antwoord te geven. Op voorstel van Voorzitter wordt de brief daarop ter lezing gelegd. 5. Brief der commissie van toezicht op bet middelbaar on derwijs, houdende mededeeling van de gronden, waarop zij gemeend heeft de regeering kennis te doen dragen van de nadeelendie voor het onderwijs uit de in bet voorloopig ver slag der 2e Kamer over de begrooting van binnenl. zaken ter sprake gebrachte opheffing der hoogere burgerschool alhier moeten voortvloeien en waarvan tevens mededeeling is gedaan aan den Inspecteur van bet middelbaar onderwijs. Als eerste grond voor de opheffing wordt aangevoerd de som, die elke leerling aan den staat zou kosten, waarvoor f 627 per jaar en per hoofd genoemd wordt. Tegen de juistheid van dien maatstaf rijst bedenking. Dit cijfer is blijkbaar ontleend aan de gegevens van bet verslag van den staat van het middelbaar onderwijs over 188* doch bet cijfer voor Alkmaar is dan niet t 627 maar f 603, zoodat hier eene rekenfout schijnt ingeslopen. Doch dit daar gelatenrijst de vraag, of men in Januari 1885 de al of niet opheffing eener hoogere burgerschool in den zomer van 1885 in redelijken zin mag en kan beoordeelen en laten afhangen van het toevallig aantal leerlingen op een willekeurig vroeger tijdstiphier De cember 1882 Moeielijk laat zich naar de meening der com missie een onzekerder en onveiliger maatstaf denken. Het aan tal leerlingen bedraagt thans 51, zoodat de kosten per leerling en per jaar slechts op f 508 zouden komen. In bet schooliaar 187s/9 bedroegen die kosten f 325 per jaar en de commissie stelt de vraag, waarom niet dit cijfer, maar dat van 1883 bier den doorslag bij een eventueele beslissing zou moeten geven. Het lage cijfer is juist bet normale. Is alzoo de in het voorloopig verslag aangenomen maatstaf geheel willekeurig en onzekerer is bo vendien een wettelijk bezwaar, dat zich meer bijzonder tegen de opheffing der school fe Alkmaar verzet. Art. 18 der wet op het middelbaar onderwijs schrijft de oprichting van minstens 15 rijks hoogere burgerscholen voor in daarvoor meest gelegene gemeenten in de onderscheidene oorden van bet land. Nu is de school te Alkmaar de eenige rijksschool in Noordbollanden zou hare ^opheffing tengevolge hebben, dat eene provincie met ruimlj'0 van de geheele bevolking des rijks zonder rijksschool zou zijn. Dit kan evenmin de strekking van genoemd ar tikel zijnals strooken met de bedoeling en de economie der wet. Dit springt te meer in bet oogwanneer men op merkt, boe in elke der 11 provinciën althans ééne rijksschool met 5jarigen of 2 a 3 rijksscholen met 3jarigen cursus zijn op gericht waarmede de opvolgende regeeringen blijkbaar beoog den in den geest van genoemd art. te bandelen. Verschillende oorzaken hebben in de laatste 4 jaren eene tijdelijke verminde ring van het aantal leerlingen ten gevolge gehad. Als de voornaam ste en meest overwegende moet wel gelden de geheel toevallige omstandigheid, dat in die jaren de meeste hoofden van gezinnen, die door beroep of betrekking te Alkmaar woonden of kwamen wonen, geene zonen hadden, die de hoogere burgerschool kon den bezoeken. Om een enkel voorbeeld te noemen, zij vermeld, dat de arr. rechtbankparket en griffie daarin begrepen, en kantongerecht, samen 12 personenin het schooljaar 1882/3 geen hunner en in 1883 4 slechts één hunner een zoon had, die den leeftijd om middelbaar onderwijs te ontvangen bad bereikt. Met andere ambtenaren is ditzelfde in de laatste jaren het geval geweest; bijna allen hadden zeer jonge of geene kin deren of alleen meisjes en vervingen anderen, wier zonen de hoogere burgerschool bezochten. Ten bewijze moge strekken dat nauwelijks 6 jaar geleden bet getal leerlingen zich nog om de 60 bewoog en veelal daarboven was. Ook de minder gunstige toestand van handel en nijverheid en vooral van bet landbouwbe drijf gedurende de laatste jaren gaf aanleiding tot vermindering van bet aantal adspirant leerlingen uit de provincie. Toch zijn 19 leerlingen uit andere gemeenten dan Alkmaar, op ééne uitzon dering na allen uit Noordbolland, afkomstig. Uit een opge- maakten staat van het aantal leerlingen blijktdat bet se dert 1883 weder toeneemt, ook de omliggende gemeenten groot belang hebben bij de school en uit de gezinnen der te Alk maar wonende ambtenaren slechts tijdelijk buitengewoon wei nig leerlingen op school zijn gekomen. Met zekerheid is te voorziendat het aantal leerlingen binnen kort weder het normale cijfer zal bereiken dat is minstens 60. Eindelijk mag niet worden voorbijgezien, dat de opheffing dezer school aan oudersdie voor hunne kinderen een opleiding voor het hooger onderwijs verlangengroote bezwaren zou veroorzaken. Op heffing der school zou een ramp zijnzoowel voor deze volk rijke streekals voor de ontwikkeling en de opvoeding der jeugd in dit deel van het noorderkwartierdie toch evenzeer behoefte heeft aan middelbaar onderwijs als de jeugd in andere provinciën. Dat eene school met in normale tijden 60 a 70 leerlingen in eene behoefte voorziet, zal wel boven eiken twijfel verheven zijn. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 6. Adres van den heer A. de Witfirma C. Glazekas en Zoonte Beemstergetrouw bezoeker der Alkmaarscbe graan markt, daarbij verzoekende handhaving van het den 17 Septem ber 1.1. genomen besluit om den tijd der graan- en zaad- markt onveranderd te behouden op grond dat1°. bij het tegenwoordig marktuur iedereen zich te 11 uur kan over tuigen, dat aanvoerders en koopers grootendeelszoo niet allen, aanwezig zijn, waaruit duidelijk valt op te maken, dat de vóór dien tijd gehouden kaasmarkt geen nadeeligen invloed op de graanmarkt uitoefent 2°. bet tegenwoordig marktuur, waar eenige handelaren zich zoo uitdrukkelijk tegen verklaren, nog nimmer aanleiding gaf, dat de aanvoer te Alkmaar voor lagere prijzen moest worden verkocht dan aan andere marktenmaar dat integendeel aan de Alkmaarsehe markt de hoofdproducten tarwe rogge, haver en garst hooger genoteerd staan dan aan de markten te Rot terdam, Dordrecht, Middelburg, Goes, Groningen enz., waaruit van zelf moet voortvloeiendat er niet te denken valt aan het oprichten van een handel op monster op eene of andere land markt; is niet de koornbeurs te Schagenindertijd de schrik der Alkmaarsehe markt en waar nog nimmer graan werd ver handeld daarvan een sprekend bewijs 3°. het voordeel van koopen op den tegenwoordigen voet veel vóór heeft bij koopen op een klein monster, met betrek king tot beoordeeling der kwaliteit, heeft wel geen betoog noo- dig en onbegrijpelijk is hethoe kan worden aangevoerd (zeker door totale onkunde) dat ter graanmarkt toch vaste prijzen zelfs bij rijzing of daling worden besteed en bij minstens een half uur ieder verkooper weet, waarvoor hij aan ieder hoo per kan afzetten: men onderzoeke de groote onwaarheid dezer beweringenook bij den afloop der markt kan de verkooper, even als aan de kaasmarktde vroeger geboden prijzen soms niet meer bekomen! 4°. het ter graanmarkt gepleegd bedrogdoor de heeren van Gelder c. s. als een der voornaamste punten voor de ver andering aangevoerdtoch wel zeer gering moet zijnimmers onder de ongeveer 200 partijen graan, door hem sedert 1 Sept. 1.1. gekocht (en waaronder zeer,belangrijke) kwam slechts één enkele maal voordat de marktzak niet aan de partij beant woordde welke partij zonder eenig verzet door den verkooper weder terug genomen werddat bedrog zeer weinig voorkomt, kan zijn 45jarig bezoek aan deze markt met genoegen coustatee- ren en waar ontbreken overigens oneerlijke verkoopers of koopers? 5°. hij naar aanleiding van de door een raadslid den 17 Septem ber gemaakte opmerking, waarom hij niet met een adres van vele handteekeningen voorzien voor den dag kwamin het midden brengtdat iederdie geen vreemdeling is in de maatschappij, bij ervaring weetdat Het weinig moeite kost eenige tientallen handteekeningen te krijgen maar dat deze bij oordeelkundig onderzoek vrij zeker tot een klein getal kunnen worden terug gebrachtdat eenige waarde heeftwat is een verzoekschrift met vele handteekeningen waaraan voldoende argumenten ont breken 6°. het niet te ontkennen valt, dat bij verandering van het uur der graanmarkt de geregelde loop en de goede orde der kaasmarkt worden bedreigd 7°. bij vervroeging de tijd toch zal blijven ontbreken, vooral In den herfstom alle zakken met graan te kunnen bezichti gen zonder de schippers zoodanig op te houden dat zij is tijds langs boord van de vele vaartuigen kunnen lossen voor de verschillende koopers. Ter lezing gelegd, om daarop bij de behandeling van bet straks aan de orde. komende rapport der kamer van koophandel om trent deze zaak zooveel acht te slaanals de raad vermeent te behooren. 7. Verzoek van M. Jonges Kz., om aan den heer W. Won der die van hem gekocht heeft een stuk land aan den Ken- nemerstraatweg vergunning te verleenen tot het maken eener brug gelijk aan die van den heer H. J. de Lange aan dien straatwegter verkrijging van toegang naar het op dat stuk land te bouwen woonhuis. 8. Verzoek van Hendrik Schnijtaannemer van open bare werken alhierom vergunning tot het bouwen eener hou ten loods, met pannen gedekt, op den grond, liggende aan de Hoornsehe vaart achter de brugwachterswoning bij de Eriesche draaibrug over het Kanaal, om te dienen tot berglaats van hout en gereedschappen en tot timmermanswerkplaats, in vorm onge veer overeenkomende met die van den heer H. J. Conijn. Nos, 7 en 8 gesteld in handen van Burg. en Weth. om be richt en raad. 9. Verzoek van C. Mooijman en 11. v. d. Pol om weg te ne men de schutting aan de Akerslaan en hun een uitgang van 4 Meter te verleenenom faecale stoffen op hun terrein te kunnen aanvoeren. Na eenige bespreking staken de stemmen over een voorstel van den Voorzitter om over te gaan tot de orde van den dag: vóór stemden de heeren JC. KoornBosmanBruinvis de Lange, Goede, A. P. de Lange en de Voorzitter. De tegen stemmers wenschten nader bericht van burg. en weth. op dit verzoek. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van de commissie van financiën. No. 10. Rapport op de door Burg. en Weth. ingediende suppl. begrooting dienst 1884, waarbij in ontvang wordt ge bracht eene som van ƒ7561,46 voor meer ontvangen belastingen, markt,gelden enz. en in uitgaaf gelijk bedrag, om den post aan deel der gemeente in de kwade posten der grond- en personeels belasting, geraamd op 3800, met 1 1575,90% te verhoogen, daar dit aandeel f 5375,90 bedragen heeft, den post aankoof van hoornen met 100 te verhoogen en den post voor on voorziene uitgaven met 5885,55%. De commissie stelt voor, baar onveranderd vast te stellen. Vastgesteld. No. 11. Rapport op het verzoek van het departement Alk maar der Nederl. maatschappij ter bevordering van Nijverheid om het departement te schragenwaar dit noodig mocht zijn en met eene geldelijke bijdrage te steunenopdat het in staat gesteld worde, bij gelegenheid der algemeene in dit jaar alhier te houden vergadering Alkmaar's goeden naam en de verwach tingen, omtrent het departement gekoesterd, met eere te hand haven. De commissie herinnert, dat de raad den 16 Juni 1869 in vergadering met gesloten deuren B. en W. machtigde, aan het hoofdbestuur dier maatschappij te verzoeken. Alkmaar aan te wijzen als plaats voor de algemeene vergadering van 1870, zich tevens bereid verklarende om zoo noodig 200,a 1300,— tot opluistering beschikbaar te stellen. Dat verzoek werd niet ingewilligd, doch toen in 1873 besloten was, in 1874 de al gemeene vergadering alhier te hondenbleef de raad zijne in 1869 gedane toezegging getrouw en verleende bij besluit van 17 December 1873 aan het departement Alkmaar eene toelage uit de gemeentekas van f 800,— en machtigde verder Burg. en Weth,, den leden op het raadhuis den eerewijn aan te bie den en hun het welkom binnen Alkmaar toe te roepen, zooals algemeen gebrnikelijk was. Nu de algemeene vergadering der maatschappij van 1884 Alkmaar weder aangewezen heeft als plaat», waar in Juli 1885 de 108e algemeene vergadering zal worden gehouden, gelooft zij, dat de gemeente naar aanleiding van het verzoek van Alkmaar's departement, even zeer als in 1874, een blijk van belangstelling in die bijeenkomst moet geven. Zij stelt daarom vooraan het departement eene toelage uit de gemeentekas te verleenenten bedrage van f 200,— en Burg. en Weth. te machtigenden leden op het stadshuis ge- ljjke ontvangst te bereiden, als in 1874 plaats vond. Bij aan neming van dit voorstel kan van dit besluit aan het departe ment kennis worden gegeven. Met algemeene stemmen aangenomen nadat de heer Kraak man op de vraag van den heer H. J. Bruinvis, welk gemeente belang bij deze zaak betrokken wasgeantwoord haddat wanneer alle nijveren uit het geheele land samenkomen om te bespreken de algemeene belangen der nyverheider wel aan leiding bestaat voor de gemeente, aan wie de eer der samen komst te beurt valt, om een blijk van belangstelling te geven.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2