No. 18*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 11 FEBRUARI. (Dffieiëel (Bebeelte. voor het eerst van negen tot tien uren des voor middags zal worden gehouden op Vrij dag 13 Februari 1885. fiuitettlanb. ALKMAARSCHECOURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 4 Februari 1885 besloten heeft, de graan- en zaadmarkt aldaarbij wijze van proef, in het jaar 1885 te hou den van des voormiddags NEGEN tot TIEN uren, in plaats van elf tot twaalf urenen dat krachtens dit besluit die markt Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Pebr. 1885 De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een zilveren knipbeursje met een paar kinderwantjes en eenige centen; twee huissleuteltjes; een blauw geruit zakje waarin eenige doeken; een portemonnaie met eenig geldeen handschoeneen schaareen naaiwerk doosje; een gouden ring; een half geschoren zwart doeshondje; een paardendek. DUITSCHLAND. Prins Frederik Karei van Pruisen gaf den 6 te Berlijn een familiemaaltijdwaaraan de Keizerde leden van het Koninklijk Huis Prinses Hendrik der Nederlanden en haar verloofde deelnamen. Wederom zijn eenige diplomatieke bescheiden be treffende Duitschlands beleid in de Zuidzee van 1880 tot nu toe openbaar gemaakt. Zij eindigen met eene vraag door Engeland aan Duitschland den 17 Jan. 1.1. gedaan over de uitbreiding van het duitsche gebied op Nieuw-Guineaeen aanschrijving van prins Bismarck aan den duitschen gezant von Münster van den 20 d.a., volgens welke de inlijving der noordkust van Nieuw- Guinea in strijd was met Engelands vroegere toezeg gingen een bericht van dien gezant van den 22 volgens hetwelk de min. van buitenl. zaken als reden voor dien maatregel vrees voor vrijbuiters opgafen een aanschrijving van prins Bismarck aan dien gezant van den 26, om schriftelijk tegen Engelands handel wijze op Nieuw-Guinea verzet aan te teekenen. Den 7 zijn Reinsdorff en Kuchlerter dood ver oordeeld als schuldig aan den dynamietaanslag op het gedenkteeken in het Niederwald in de gevangenis te Halle onthoofd geworden. De derde ter dood veroor deelde, Rupsch, heeft van den Keizer genade ontvangen: de doodstraf is in levenslange tuchthuisstraf veranderd. R ij k s d a g. Bij de tweede lezing van de begrooting der posterijen heeft de afgevaardigde Lingens (centrum), gelijk in vroegere jareneen voorstel ingediend be treffende de zondagsrust der postbeambten. Het strekte om den Rijks-kanselier te verzoeken het daarheen te leiden dat op zon- en feestdagen alleen brieven, brief kaarten en de courantenwelke men door postdebiet verkreegaangenomen en besteld werden, terwijl mon sters drukwerken pakketten, geldbrieven van de dienst uitgesloten moesten wordentenzij zij als expressebe- stellingen opgegeven werden. De directeur der posterijen Stephan noemde dit voorstel onaannemelijk. Hij erkende weldat de voor steller zich in zijne eischen beperkt had maar deed uitkomen dat het eensdeels niet aan zijn doel beant woordde ten andere groote nadeelen voor de bevolking had. Er waren b. v. lieden meest ten platten lande, die alleen des zondags gelegenheid hadden om pakketten, enz. naar het naastbijgelegen postkantoor te brengen. Ook zouden de zendingen die des zaterdags en des vrijdags aan een postkantoor bezorgd worden vertraging in de bestelling ondervinden. Verder was het een groot bezwaar dat de postbeambten verplicht zouden zijn de stukken uit te zoeken in bestelbare en onbestel bare. Daardoor zou veel werk ontstaan. Een ander bezwaar was dat het voorstel onrechtmatig voordeel gaf aan de staatkundige dagbladen. Deze toch werden meest door postdebiet ontvangen. Letterkundige bladen daarentegen die zeker wel zoo geschikt warenom op zondag gelezen te worden werden meest onder kruisband verzonden en zouden dan tot maandag blijven liggen. Staande aan het hoofd eener Rijks-instelling met 80.000 ambtenarenwilde hij gaarne doen wat hy kon en de wensch door ds. Stöcker geuitdat de ambtenaren in elk geval iederen derden zondag vrij zouden zijn, was hoofdzakelijk reeds vervuld, doch voor het oogenblik kon men niet veel verder gaan. Niet minder dan 50 millioen bezendingen zouden daardoor in de bestelling vertraagd worden en het nadeeldat daaruit voor de afzenders ontstaan kon was onbere kenbaar. Toen voor eenige jaren een gelijk voorstel gedaan waswaren dan ook dadelijk 31 adressen van Kamers van Koophandel daartegen ingekomen. De post was de dienares van het wereldverkeerwan neer men eerst op zondag de havens rivierenspoor wegen en schouwburgen slootdan zou de post van zelve volgen. De sociaal-democraten en conservatieven ondersteun den het voorstel. Bij de derde lezing wordt over het voorstel eerst gestemd. Den 1 is de aanvullingsbegrooting waarbij geiden gevraagd worden voor ambtenaren en gebouwen aan de westkust van Afrikaonder goedkeuring van alle par tijen, naar de commissie verzonden. Den 6 is beraadslaagd over de verzoeken om aan stelling van een Rijks-commissaris voor de tentoonstel ling te Antwerpen en een subsidie voor de duitsche afdeeling dier tentoonstelling. Drie sprekers betreurden hetdat de regeering de gevraagde ondersteuning niet verleendemaar de overgroote meerderheid besloot over te gaan tot de orde van den dag. De minister von Bötticher lichtte nader toewat hij reeds in de commissie verklaard had en deed daarbij uitkomen, dat eene regeering bij tentoonstellingen die bijzondere on dernemingen zijn, aan hare landgenooten niet die voor rechten kan verschaffen welke van een rijks-commis saris verwacht worden. Dit was o. a. te Amsterdam ge bleken. Daarom achtte zij het beter, zich te onthouden en het bij zulke tentoonstellingen alleen aan de be langhebbenden over te laten of zij voor hunne nijver heid er voordeel in zagen, tot de inzenders te behooren. Pruisen. Een lid van het huis van afgevaardigden heeft voorgesteld de inkomsten van den Staat uit de staatsloterij te verhoogen van f 2.400.000 tot 3 600.000. ENGELAND. De engelsche bladen betuigen hunne tevredenheid over het besluit der regeering om gene raal Wolseley onbepaalde volmacht te geven. Zij dringen steeds aan op de noodzakelijkheid, om generaal Gordon tot eiken prijs hulp te verleenen. De conservatieve bladen geven de schuld van het gebeurde aan de regeering die te laat hulp zond waartegen van libe rale zijde wordt opgemerktdat die beschuldiging juist zou zijn geweesthad Gordon zich moeten over geven uit gebrek aan levensmiddelen of manschappen. Maar dit is niet zoo. Hij is gevallen door verraad. Wel wordt afgekeurd, dat generaal Wilson 3 dagen ge wacht heeft, eer hij met Gordon's stoombooten uit Me- tamneh naar Khartoem is gegaan. Generaal Newdegate is belast met het bevel der troe pen die over Soeakim naar Berber zullen gaan. De behandeling van het geding tegen de personen, verdacht van medeplichtigheid aan den dynamiet-aan- slag op den Tower, is den 9 weder eene week verdaagd. De koninklijke procureur zeide dat het onderzoek der politie aan het licht gebracht had dat de door de verdachten afgelegde verklaringen van leugens wemelden. PRANKRIJK. Generaal Brière de 1' Isle berichtte uit Dongsongdat hij den 6 des namiddags eene uit drie forten bestaande stelling aangevallen had welke het versterkte kamp van Dongsong bestreek. De for ten werden op schitterende wijze veroverd. De vlugge, juiste en krachtige bewegingen der troepen waren be wonderenswaardig; slechts het invallen van den nacht kon hen in hunne vaart stuiten. Bij het aanbreken van den ochtend zou de marsch op Dongsong en de weg naar Langson vervolgd worden. In een ander bericht wordt gemeld dat het geheele versterkte kamp van het chineesche leger bij Dongsong vermeesterd was. De verliezen waren gering. De vijand was op den Man darijn-weg teruggedreven. Zij waren nu tot op een af stand van twee dagen gaans Langson genaderd maar genoodzaaktstand te houdenom de troepen te la ten uitrusten en van leeftocht te voorzien. Den 7 des avonds te 9 uren berichtte hij dat de geheele dag besteed was aan het onderzoeken en ver woesten van 5 ontruimde forten zonder strijd te voe ren. Eene zeer groote hoeveelheid kruit en oorlogstuig was gevonden. De geheele chineesche legermacht had zich overhaast op Langson terug getrokken. Hy had 21 dooden en 162 gekwetsten. Admiraal Courbet, berichtte uit Kelung den 3, dat in den nacht van 31 January op 1 Februari zijne nieuwe stellingen door 1000 a 2000 chiaeezen aange vallen waren. De vijand was krachtig teruggeslagen ruim 200 gesneuvelden achterlatende waaronder een europeesch officier en eenige mandarijnen. Yan de franschen was één soldaat gesneuveld en één gewond. Van 25 Januari tot 1 Februari hadden de chineezen 700 man aan gesneuvelden en gewonden verloren. Senaat. Den 7 werd medegedeeld door het bu reau dat met het onderzoek van de geloofsbrieven der in het Eure-departement gekozen leden belast was dat het uitbrengen van verslag vertraagd was door het bezwaarschriftingekomen tegen de niet-herkiezing van den hertog de Broglie. Met 175 tegen 88 stem men werd besloten, het bureau uit te noodigen, binnen den kortst mogelijken tijd verslag uit te brengen daar de Senaat op dat bezwaarschrift geen acht mocht slaan. GRIEKENLAND. In Januari 1.1, wandelde de en gelsche gezantde heer Nicholson met zijne vrouw in het parkgelegen achter de fransche school te Athene. De gendarme die daar toezicht hieldverbood hem verder in het hout voort te wandelen waaruit eene woordenwisseling onstond die daar de gendarme de woorden van den gezant niet verstond en die voor beleedigingen hield tot feitelijkheden leidde. De gezant werd vrij ernstig mishandeld door den gendarme die zeker niet wistmet wien hij te doen had. Zoodra de regeering het/ gebeurde vernam ontsloeg zij den gen darme en strafte hem met twee maanden gevangenis straf. Bovendien begaven zich de minister-president en de minister van buitenlandsche zaken naar den heer Nicholsonom hem het leedwezen der regeering over het gebeurde te betuigen een adjudant des Konings deed hetzelfde namens Z. M. De gezant achtte die voldoening niet voldoende en verlangdedat het ontslag van den gendarme zou worden voorgelezen aan het geheele korpsin bataille geschaard op het Plein der Constitutie d. w. z. bijna onder de vensters van het koninklijk paleis in tegenwoordigheid van den engelschen consulterwijl de militaire muziek het en gelsche volkslied zou spelen. De regeering heeft gemeenddaaraan te moeten toegeven wetende hoe gevoelig Engeland in dergelijke zaken is. In de Kamer maakt de oppositie van het gebeurde een wapen tegen de regeering zij heeft overlegging van de met het engelsche gezantschap gewisselde stukken gevraagd. ITALIË. De min. van buitenl. zaken heeft den 7 in de Kamer aan den heer Crispi op daartoe gedane vragen geantwoord dat hij niets had te voegen bij zijne vroegere verklaringen omtrent de overeenstemming met Engeland. De regeering zou steeds de belangen en de waardigheid van het land tot richtsnoer harer handelingen nemen. Een door de regeering bestreden amendement van den heer Baccarini op de Spoorweg overeenkomsten werd dien dag verworpen met 188 tegen 127 stemmen. Uit Rome wordt berichtdat de engelsche regeering haren gezant opdroeg, de italiaansche regeering te pol sen over eene samenwerking in Soedan. Men gelooft, dat de onderhandelingen hervat zullen worden om tot eene medewerking van Italië in oostelijk Soedan te ge raken en dat weldra in dien geest een verdrag zal wor den gesloten. Op het schrijven der Porte over Italie's veldtochten aan de Roode Zee heeft de regeering geantwoord met eene vernieuwde verklaring van haren eerbied voor de Souvereiniteitsrechten van den Sultan waarmede hare handelingen volstrekt niet in strijd waren. Het bezetten van eenige punten aan de Roode Zee geschiedde wegens dringende noodzakelijkheid veroorzaakt door het lang zamerhand terugtrekken der egyptische bezettingen. Italië verbond zich om evenals Engeland te Berbera en Zeilah gedaan had naast zijn eigene de egyptische vlag in de bezette plaatsen te laten wapperen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Mevrouw Corneillan die zooals voor eenigen tijd werd medegedeeld onder zeer treurige omstandigheden vermoord scheendoch wier lijk niet gevonden kon worden is in een hotel te Lézignan in Italië ontdekt. Dooor den commissaris van politie aldaar ondervraagdheeft zij verklaard dat zij den 12 Januari ter ruste is gegaangerucht hoorendeging zij in haar nachtgewaad zien wat het wastoen zij overvallen en haar mond gestopt werd, ondanks haar hevig tegenworstelen. Ter aarde geworpen, werd zij zoozeer aan het hoofd gekwetst, dat zij het bewustzijn verloor. Zij kwam bij in een wagen van rondreizende kramerswaarin zij twaalf dagen opge sloten bleef. Gedurende hare bewusteloosheid had men haar een eenvoudige burgerkleeding aangetrokken en een zwarten doek om het hoofd geknoopt. Eiken avond werd haör een slaapmiddel ingegeven. Eens op een nacht deed men haar uitstappen en eene hoogte opgaan. Zij meent toen palmboomen gezien te hebben, welk feit het vermoeden wettigt, dat men haar naar den kant van Nizza had gevoerd. Weder in den wagen gebracht, werd zij gelijk vroeger met een lederen gordel vastge bonden dien zij langzamerhand met behulp van eene haarspeld doorkrabdewaarna het haar eindelijk ge lukte hare bewakers te ontkomen eene beurs mede nemende welke zij in den wagen had gezien. Den naam der station van waar zij naar Lézignan had plaats genomenwist zij zich niet meer te herinneren. Sommigen achten het verhaal zoo onwaarschijnlijk dat de vraag gedaan wordtof zij ook aan zinsverbijs tering lijdt. Na door haren zoon afgehaald te zijn is zij naar Réalmont teruggekeerd, tot groote blijdschap van de haren en de geheele bevolking. PORTUGAL. Den 5 hadden in verschillende deelen des lands aardbevingen plaats. ZWEDEN. De regeering heeft een wetsontwerp voor eene legerhervorming ingedienddie met eene verlaging der belastingen gepaard gaat, echter zoodanig, dat die verlaging alleen doorgaatbij aanneming van eerstgenoemd ontwerp. De oefeningstijd der militie, die thans 30 dagen bedraagtwordt tot 48 dagen ver lengd. Tegenwoordig is elk burger 5 jaren dienst plichtig beginnende na volbrachten 20jarigen leeftijd deze tijd wordt tot 12 jaren uitgebreidterwijl men na dien tijd nog tot het 40e jaar verplicht is dienst te doen bij den landstorm. EGYPTE. Yan voor Metamneh wordt van den 28 Januari gemeld, dat generaal Wolseley den 23 aan de inwoners van Metamneh en den omtrek eene kennisgeving heeft gerichtdat hij door de engelsche regeering met een leger derwaarts gezonden was om den vrede te herstellen niet om belastingen te heffen of iemand wie ook leed te doen. Hij zou voor alle levensbenoodigdheden betalen en de belofte van generaal Gordon vervullen. Alleen zij, die het verdienden, zouden gestraft worden. Hij noodigde hen uitzich te onderwerpen en niet te luisteren naar slechte raads lieden en in zijn kamp zijne officieren te komen be zoeken. Niemand zou hen mishandelen noch bij aankomstnoch bij vertrek. De volgende bijzonderheden omtrent den moord op kolonel Stewart en zijne manschappen voor ongeveer 6 maanden in Egypte gepleegd zijn bekend geworden. Nadat de drie stoombooten van Khartoem de stad Berber hadden beschotenkeerden twee der booten terug en zakte kolonel Stewart met een daarvan den Nijl af. Deze boot strandde op een klip de kolonel liet daarop de kanonnen vernagelen en de krijgsvoorraad over boord werpen. De inboorlingen kwamen aan den oever opzetten en hun opperhoofd noodigde den kolonel en zijne manschappen uit aan land te gaan daar zij

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5