No. 20*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. Sdmitenm akerij Rietland. Een Muis en Erf, TWEEDE BLAD. ZONDAG 15 FEBRUARI. Openbare Verkooping, C. WARJVSmCK, C. WARNSINCK (Dfficiëcl ®cbeelt«. ümlettiAttb. Obuertcntiën. SCHUITENMAKERIJ, bestaande uit Woonhuis en Erf, dubbele Loods, twee &cheepshelllngs en Werf, te Helloo UklIAtllSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat op 26 Februari a.s., des middags te 12 uren, door de hoofdadministratiën der korpsen van de veld- en rijdende artillerie in bet openbaar zal worden aanbesteed de levering van 80 remontepaardenwaar van het getal voor elk dier korpsen is bepaald op 20 stuks. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 13 Febr. 1885. De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN. BELGIE. Minister Thonissen heeft bij de behande ling def begrooting voor onderwijs de opheffing van 836 openbare scholen gerechtvaardigd met de mede- deeling dat daaronder 270 waren die geene tien leerlingen teldenéén zelfs werd alleen bezocht door 4 kinderen uit één gezin. Hij beweerde verder, dat de val van het neutraal onderwijs in het geheele land als eene ware verlossing was vernomen. De linkerzijde begroette zoowel deze mededeeling als zijne andere op gaven met spotachtig gelag en teekenen van afkeuring. DUITSCHLAND. De bondsraad verklaarde zich den 12 ten gunste van een uitleveringsverdrag tus3chen Duitschland en Rusland op den grondslag van het uit leveringsverdrag tusschen Pruisen en Rusland. R ij k s d a g. De algemeene beraadslaging over het toltarief liep den 12 ten einde het werd naar eene commissie van 21 leden verwezen. Het voorstel tot heffing van rechten op hout is in handen eener afzon derlijke commissie gesteld, terwijl over die op de granen in de volle vergadering zal worden beraadslaagd. Den vorigen dag had de sociaal-democratische af gevaardigde Bebel het betoog, dat de verhoogde graan- en houtrechten een voordeel voor de lagere klassen wa ren weerlegd. Hoogere houtrechten zouden wel aan sommige werklieden werk verschaffen maar aan een veel grooter aantal ontnemenwant de duurdere houtprijzen zouden den achteruitgang of den ondergang van vele zaken ten gevolge hebben. Hij beschouwde de hoogere graanrechten uitsluitend als voordeel voor de groote grondbezittersomdat de kleinere meestal hun eigen graan gebruiken alleen de grootere verbouwen zooveel, dat zij belangrijke hoeveelheden kunnen verkoopen. ENGELAND. Alle bladen wijden artikelen aan het door den dood van generaal Gordon geleden verlies en geven een overzicht van zijnen levensloop. Hij was van schotsche afkomst en den 23 Januari 1833 te Woolwich geboren. Op zijn 15e jaar ging hij naar de kon, mil. akademie aldaar. Zijn eerste veldtocht was de Krimoorlog waarin hij zich onderscheidde als luitenant bij het beleg van Sebastopol. Na twee reizen als hulp-commissaris bij de grensbepalingen van Bessarabie en Armenie ging hij in 1858 als commissaris weder naar Armenie en was in 1859 te Chatham als militair onderwijzer werkzaam. In 1860 ging hij naar China waar hij spoedig een groote rol speelde. Hij werd daar weldra tot majoor bevorderd en maakte zich verdienste lijk door het onderdrukken van een opstand in China Btrijdende voor de chineesche regeering wonderen van dapperheid verrichtende en door zijne geestkracht, beleid en onbaatzuchtigheid vriend en vijand het grootste ontzag en een bijgeloovigen eerbied inboezemende. In 1864 legde hij zijne taak daar neder en keerdedoor de chineesche regeering met de grootste onderscheidingen overladennaar Engeland terugwaar hij den rang van luitenant-kolonel ontving. Sedert had hij den bijnaam van „Chinese". Een minister verzocht zijn in China gehouden dagboek ter leen en liet het zonder zijne voorkennis drukkendoch Gordon ont dekte het bijtijds en hield de uitgave tegen. Hij was daarna als kolonel der koninklijke ingenieurs te Gravesend werkzaam waar hij tevens de rol van zendeling vervulde, scholen stichtte, de armen be zocht en meermalen in plaats van den geestelijke bij stervenden werd ontboden. Hij leefde zeer eenvoudig. Hem ten eten te vragen, nam hij bijna als eene be- leediging op. Vraag de armen was gewoonlijk zijn ant woord. Zoo sleet hij zes jaren. In 1871 ging hij als lid der europeesche Donaucommissie naar Galatz en maakte daar kennis met Nubar-pacha. In 1873 ging hij op verzoek van den Onder-Koning van Egypte naar Soedan, om daar Samuel Baker als Gouverneur van Soedan op te volgen. Hem werd f 120,000 jaarwedde toegestaanmaar hij wilde niet meer dan f 24000 aannemen daardoor afkeurende het misbruik van de te hooge jaarwedden in Egypte. In Soedan onderscheidde hij zich door dezelfde eigenschap pen als in Chinahij onderdrukte opstandenging den slavenhandel tegenherstelde orde en rust en verwierf zich onder de Arabieren een grooten naam en een verwonderlijk gezag. Zijn ijzeren gestel stelde hem in staat de grootste vermoeienissen te verdragen. In het eerste jaar van zijn gouverneurschap legde hij in het geheel 3840 mijlen op kameelen door de woes tijnen af. In 1879 had bij de bekende samenkomst met den Koning van Abyssiniewaarbij hij toen de Koning hem op zijn troon ontving, zijn stoel naast des Konings zitplaats op den troon plaatste en toen deze hem vroeg of hij niet wistdat zijn leven in zijne hand was, antwoordde „door mij om te brengen, zoudt gij eenvoudig met mij doen, wat gemoedsbezwaren mij verhinderen met mij zeiven te doen nl. mij bevrijden van de ellenden des levens." In 1879 legde hij zijne betrekking nedernam eenigen tijd rustmaar ging weldra als secretaris van den Onderkoning van Britsch- Indie, lord Ripon, eerst naar Indie en vervolgens naar China, waar hij veel deed om een oorlog tusschen Rus land en China te verhinderen. In 1881 was hij te Lon den daarna nam hij rust op St. Mauritius. In 1882 ging hij naar Zuid-Afrika als majoor-generaalom de zaken in Basoeto-land te regelen maar er ontstond misverstand en hij nam zijn ontslag. Hij begaf zich toen naar Jeruzalem waar hij eenige maanden rustig leefde. Aldaar kreeg hij het aanbod van den Koning van Belgie, om naar den Congo te gaan en eindelijk het verzoek der engelsche regeeringom op nieuw naar Soedan te gaan. De r. k geestelijkheid te Manchester heeft eene verklaring openbaar gemaaktwaarbij de dynamiet- aanslagen afgekeurd worden. In alle kerken is die ver klaring afgelezen, waarin voorkomt, dat die geestelijken met de handelwijze van hen, die zich het vernielen van openbare gebouwen ten doel stellen waarbij zij het leven hunner natuurgenooten in gevaar brengen niet alleen niet ingenomen zijn maar dat zij die handelingen afkeuren en veroordeelen. Zij beschouwen al zulke misda den als overtredingen van Gods wet en van de leerstellin gen zijner kerk, als schennis bovenal van de plichten je gens de naasten en het vaderland, en houden het er voor, dat die mannen onverschillig wieniet zijn getrouwe vrienden van hun landook niet ware katholieken maar werkelijk werktuigen van die geheimzinnige ge nootschappen welke zich onder de banier der kerk bevinden. Ierland. De aartsbisschop van Dublin kardinaal Mac Cabe de besliste tegenstander van het deelnemen der katholieke geestelijkheid aan staatkundige handelin gen, is in den ouderdom van 69 jaren overleden. ITALIË, De regeering heeft van de engelsche regeering het bericht ontvangen, dat zij den veldtocht in Soedan al léén wil voortzetten, zonder hulp van Italië, doch tevens hare erkentelijkheid betuigd voor de betoonde bewijzen van belangstelling. De italiaansche troepen ter bewa king der busten aan de Roode zee zullen dientenge volge 3000 man niet te boven gaan. De Porte is thans in behoorlijken vorm opgekomen tegen Italie's optreden aldaar ea heeft aan alle mogendheden afschrift van haar schrijven gezonden. RUSLAND. In den avond van den 11 ontstond te St. Petersburg brand in het gebouw der stedelijke kre dietinstelling die eerst den 12 des ochtends gebluscht kon worden. De bovenverdieping is geheel vernield de tweede beschadigd. De kas en het archief werden gered. Bij het blusschen is een brandwacht om het leven gekomen, terwijl twee gekwetst zijn. De Keizer was bij den brand tegenwoordig en bleef zoolang, totdat de zeker heid verkregen was dat het vuur niet verder om zich grijpen zou. De min. van justitiedie mede tegen woordig was gelastte een onderzoek, daar men zegt dat de brand moedwillig aangestoken is. Een daarvan verdachte gaswerker werd in hechtenis genomen. SPANJE, Op den spoorweg van Malaga naar Gre nada heeft tusschen 2 treinen eene botsing plaats gehad, waarbij 10 personen gekwetst zijn. VEREENIGDE STATEN. Het congres heeft den 11 de verkiezing van den heer Cleveland tot president en van den heer Hendriks tot vice-president bekrach tigd. De nieuwe president schijnt het aanmunten van zilvergeld te willen verbieden. In het iersche blad de United Irishman te Nieuw- York is een prijs van f 120,000 uitgeloofd voor het vermoorden van den engelsehen kroonprins den prins van Wales. CHINA. Generaal Brière de 1' Isle had den 9 een onbeduidend treffen met den vijand. De franschen verloren 2 dooden en hadden 6 gekwetsten. De chi- neezen werden terug geworpen op Thannoï. Den 10 zette hij zijn marsch op Langson voort. Het fransche eskader heeft Gutzlaff verlaten, om de chineesche schepen op te zoeken welke men onder stelt te Sheepoo voor anker te liggen. EGYPTE. Den 10 raakte het korps onder bevel van generaal Earle op zijnen tocht van Birteh naar Aboe Hamed slaags met de Arabieren, die den door tocht betwistten. Zij hadden eene zeer sterke stelling ingenomeu op een rotsachtigen grondwaarop van schietgaten voorziene wallen en waarachter een heftig geweervuur op de engelsche troepen werd onderhouden. De onmogelijkheid inziende om hen door geweervuur daaruit te verdrijven gaf de generaal aan het regemont zwarte Hooglanders bevel, deze stelling stormenderhand met de bajonet te veroveren. Dit bevel werd met de grootste dapperheid uitgevoerddoch met het onge lukkig gevolg dat generaal Earle die zich aan het hoofd geplaatst had sneuvelde. Generaal Brackenbury nam dadelijk het bevel over en deze zal thans den tocht naar Berber voortzetten. Generaal Wolseley meldde den 13dat een soldaat bij de den 12 door de kolonne van Earle veroverde vijandelijke stelling een afschrift had gevonden van een brief van den Gouverneur van Birteh aan den Gouverneur van het district Kerbekan waarin hij be richt een brief van den valschen profeet te hebben ontvangen de inneming van Khartoem op 26 Januari meldende, onder bijvoeging, dat Gordon omgebracht en de stoombooten en andere vaartuigen buitgemaakt waren. De loodsen, die generaal Wilson schipbreuk deden lijden, zullen voor een krijgsraad terecht staan, als ver dacht van te kwader trouw te hebben gehandeld. De Notaris DUKER gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Woensdag, 18 Februari 1885, des avonds 6 uur, in de herberg „de Roode Leeuw," al daar, publiek te verkoopen Eene gunstig gelegene en goed beklante aan de westzijde van de Voorburggracht aldaar, sectie B, No. 357, huis en erf, groot 13 aren 10 centiaren, 358 water, groot 2 aren, 695, grond, groot 1 are 30 centiaren benevens den daarbij behoorenden Inven taris. Laatst in huur bij JAN KEPPEL. Behoorende in eigendom aan den Heer CHARLES ALLEN TAIJLOR te Helder. Nadere information geeft genoemde Notaris DUKER. De Notaris DUKER gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Woensdag, 25 Februari 1885, des voormiddags 11 uren, in de herberg «Lands Wel varen," bewoond door de wed. S. Meereboer, aan het Niedorper Verlaatpubliek te verkoopen Ken perceel uitmuntend gelegen nabij het Verlaat, onder de gemeente Heer Hugowaard, sectie F, No. 17, groot 2 hectaren 29 aren; en onmiddelijk daarnaom contant geld, het op dat perceel aanwezige Rietgewasin verschillende koopen. Een en ander in eigendom behoorende aan de Erven van Mej. MAARTJE VISSER, wed. van P.WONDER. Nadere informatiën zijn te bekomen ten kantoren van de Notarissen D. VAN OS en N. DONCAN, te Purmerende, alsmede van genoemden Notaris DUKER Notaris te Winkel, zal op Donderdag, 19 Februari 1885, des middags 12 ure, in de herberg «de Roos," van A. Vader, te Schagen publiek verkoopen: staande en gelegen te Schagen kadaster sectie A, No. 708, groot 2 aren 40 centiaren. Behoorende aan ARIE LANGERVELD te Schagen. in de herberg van P. Bijl, op Dinsdag, 3 Maart 1885, des morgens te 10 uren, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris J. VAN LEEUWEN Az., van Een Ruis met Weiland en een Tuin waarin vele Vruchtboomen en sterke Frambozen en Aardbeistruiken alles gunstig gelegen te Heiloo aan den Oostzijderweg nabij den Straatweg, samen groot 61 aren, 55 centiaren en toebehoorende aan den Heer N. VREEKER. Het Huis heeft Stalling en Hooiberging voor 2 Koeien, alsmede goed Wel- en Regenwater. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris J. VAN LEEUWEN Az. Notaris te Hoogwoud, zal op Dinsdag, 3 Maart 1885 des namiddags één uurin de herberg van T. de Beurs, a/d Langereis onder Hoogwoud, publiek ten verkoop presenteeren Eene ROKKKI^PKAATSbestaande in eene kapitale Huismanswoning met 3 Roe ten Krf en diverse perceelen zeer vruchtbaar Weilandalles staande en liggende achter- en naast elkandera/d Langereis onder Hoogwoudter grootte van 16 hectaren, 65 aren, 40 centiaren. Toebehoorende aan den Heer J. I. VISSER. Notaris te Hoogwoud zal op Woensdag, 4 Maart 1885, des avonds 7 uur, in natemelden koffiehuispubliek ten verkoop presen teeren Het van oudsher bekend en zeer ter nering staand Koffiehuis »de Stompe Toren\ met vergun ning, LogementWoonhuisDoor- r(|dstalVeestalling met Kolfbaan Krf en Tuin in de kom van het dorp Aarts woud gemeente Hoogwoudter grootte van 14 aren, 60 centiaren.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5