7 dat de opstandelingen den 26 Januari bij het aanbreken van den dag de stad binnendrongen. Gordon werd door het geweervuur der opstandelingen gedood, terwijl hij zich met een twintigtal getrouwen naar het gebouw van den oostenrijkschen consul begaf. De oostenryksche consul werd in zijn huis om het leven gebrachtde grieksche consul werd gevangen genomen. Op verlangen van generaal Wolseley is aan prins Hassan-pacha, zoon van den Onderkoning, het bevel aan geboden over een afdeeling egyptische kavallerie bij den Soedan-veldtocht. Na landurige onderhandelingen heeft hij de opdracht aaangenomen. Eerst was zijn eiscb dat 4000 turken aangenomen zouden worden doch ten slotte heeft hij zich tevreden gesteld met den titel van gouverneur-generaal van Soedan. Van dezen maatregel wordt een gunstige uitwerking op Soedan's bevolking verwachtdie daaruit zien zal dat Engeland niet voornemens isdat land te veroveren. De engelsche regeering heeft besloten onmiddelijk een spoorweg te leggen van Soeakim naar Berber. VEREENIGDE STATEN. Den 13 is te Philadelphia het gedeelte van het armhuis dat tot krankzinnigen gesticht gebruikt werd, afgebrand. Reeds zijn 19 lijken van de 650 daar verpleegden onder de puinhoopen ge vonden. CHINA. Generaal Brière de l'Isle meldde den 13, des namiddags 1 uur, dat dien middag de fransche vlag geheschen was op de citadel van Langson. Ook Klua was bezet. Het chineesche leger was sedert den 12 des avonds in vollen aftocht, na een hevig gevecht op 8 mijlen afstand van Langson geleverd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de aanneming door de Tweede Kamer van het amendement, om art. 9 der begrooting van uitgaven voor de Rijksgestichten Ommersckans en Veenhuizen, dienst 1885 te verminderen met 40.000, daarin opgenomen voor het aanvangen der buitengewone werkeneen uitnoodiging ziendeom voor het toestaan dier som liever eene suppletoire begrooting in te dienen, welke dan vóór de eindvaststelling van hoofdstuk IY der Staatsbegrooting zou kunnen worden behandeld, is de minister van justitie met het oog op een en ander tot het besluit gekomendat hij niet mag nalaten de Kamer tot een nader onderzoek der aanvraag in de gelegenheid te stellen. Daartoe strekt een ingezonden wetsontwerpwaarbij de ver zekering wordt gegevendat de Kamer door de goedkeuring van dat ontwerp een eersten termijn toestaatuitsluitend voor werkenniet verder voor uitstel vatbaarwaarvan de gezamen lijke kosten zijn begroot op 131.000. Daarvoor zullen worden gebouwd eene bakkerijeene smederijeen eerste gesticht met daarbij behoorende ambtenaarswoningen en eene kazerne voor 50 man met eene woning voor den luitenant-detachements bevelhebber. De post voor verlies op de ontmunting van koperen pasmunt wasin navolging van hetgeen in vroeger jaren geschiedde op de begrooting voor 1884 op een rond cijfer van 100.000 uitgetrokkenomdat het tijdens de opmaking dier begrooting onmogelijk wasdaarvoor eene juiste som te ramen. Nadat die pasmunt buiten omloop was gesteld, werden nog aanzienlijke bedragen daarvan ter inwisseling aangeboden, waar door het oorspronkelijk toegestaan krediet met f 170.000 moet worden verhoogd. De minister van financiëndie tot dat einde een ontwerp heeft ingediend, maakt van deze gelegenheid gebruik om eenige bijzonderheden mede te deelen omtrent de aan de wet van 98 Maart 1877 (Staatsblad No. 43) gegeven uitvoering. Daaruit blijkt, dat na ontmunting verkocht zijnin 1879 f 171.000 in 1882 f 364.905.74; in 1885 333.206.14; dus in het geheel f 869.111.88. weigert de trotsche armoede met groote angstvalligheid zelfs den meest welmeenende eenen blik in haar som ber gebied en als een stervende, die zich in zijnen dood strijd nog met alle macht tegen den dood verzet, even hardnekkig strijdt de trotsche armoede tegen alles wat hare ellende der wereld zou kunnen verraden. Er kwa men bittere dagen, weken en maanden voor de familie Waldan. Het was eene verschrikkelijke worsteling om het bestaan, dubbel zwaar onder den druk der leugen naar buiten. De zieke doeter was van plan geweesthet dure Berlijn geheel vaarwel te zeggen en naar een klein provinciestadje te trekkenwaar men reeds daar om meer en gemakkelijker zou kunnen bezuinigen omdat men minder bekend en niet gedwongen was, zoo genaamd zijn stand optehouden. Daartegen echter had zich met alle macht Waldau's vrouw verzet. De moeder van Elimar was eene adelijke dame. Zij stamde uit het huis Bartenklauwelks geheele rijkdom in een wapen bestond. Zij was de eerste jeugd reeds voorbij toen docter Waldau naar hare hand dong uit liefde. Het arme adelijke meisje reikte hem de hareniet omdat ook zij hem bemindedoch omdat zij verzorgd wilde zijn en de hoop had opgegevenom in haren stand te trouwen. De echte adel voegt zich naar alle omstandigheden des levens en is er trotsch op, ook 's levens ongelukken met waardigheid te kunnen dragen eene slechte opvoeding had echter deze prin cipes in de vrouw van Waldau nooit tot rijpheid laten komen. Mevrouw Mathilda was zeer trotsch en bezat veel voornaam zelfbewustzijnzij hield van uiterlijken glans en zocht zich in haar huwelijk schadeloos te stellen voor de ontberingen in het ouderljjk huis. Zoolang "Waldau gezond waskon zij ten minste eenigerroate naar haren zin levenwant de docter verdiendege zocht als hij was in zijne betrekking zeer veel geld. Toen hij echter ziek werd en niet meer zooals vroeger zijn beroep kon uitoefenenzag ook zij zich genood zaakt, zich te bezuinigen. Dat was eene zware beproe ving voor de prachtlievende vrouw In plaats van ha ren zieken man de nu komende moeielijke dagen te helpen verlichtenhad zij slechts verwijten voor hem over verbitterd over den troosteloozen toestand van het oogenblikbedacht zij nietdat alleen haar ver kwistend leven het Waldau onmogelijk gemaakt had tijdig te sparen. De docter werd spoedig bevrijd van het hem drukkende verdriet hij stierf, de blinkende ellende van het leven moede, als een naar ziel en li chaam «ebroken man. Daarentegen werd van de nieuwe bronzen pasmunt in het geheel aangemunt voor eene waarde van 1.710.00, waarvan op 1 Januari j.l. in omloop 1.501.400. De aanmunting dier hoeveelheid bronzen pasmunt heeft aan het Rijk t 965.655 winst opgeleverd, terwijl het verlies op de nominale waarde der verkochte koperen pasmunt, met inbegrip van alle op de buiten omloopstelling gevallen kosten, tot dus verre heeft bedragen 689.470.59. In datzelfde wetsontwerp wordt voorgesteld den voor een half jaar uitgetrokken post van f 4500 voor het traktement van den directeur der Staatsloterij weder tot het volle bedrag uit te trekken, nu gevolg is gegeven aan den wenseh tot af doende hervorming der Staatslotery door de indiening van een daartoe strekkend ontwerp. Den 16 zijn de werkzaamheden hervat. De heer Dirks nam na beëediging zitting. Onder de ingekomen wetsontwerpen is een tot wijziging der drankwet, hierop neerkomende, dat bij gecombineerde bedrijven de verkoop wel, het schenken niet ge oorloofd zal zijn. Na samenstelling der afdeelingen worden tot voorzitters ge kozen de heeren Schaepman, Keuehenius, Wybenga, van der Loefï en Vos de Wael; tot ondervoorzitters de heeren Schim- melpenninck van BaarBlusséGleichman en de Geer. Den 18 's namiddags 1 uur vangen de algemeene beraadslagingen over de staatsbegrooting aan. De bestuursleden der te Amsterdam den 3 opge richte „Centrale Vereeniging van Nederlandsche In- dustriëelen" hebben in een adres aan de Tweede Ka mer verklaard dat zij met groot leedwezen de ver werping hebben vernomen van het wetsontwerpin houdende aanvraag om een subsidie van f 150.000 ten behoeve van de nederlandsche inzenders op de in 1885 te Antwerpen te houden internationale ten toonstelling en verder onder uiteenzetting van rede nen gevraagd dat de Kamer, zij het ook in bescheide- mer mate dan aanvankelijk was gevraagdde noo- dige gelden beschikbaar stelle ten einde de algemeene belangen van genoemde inzenders op die tentoonstel ling te doen behartigen en het beheer dier gelden toe te vertrouwen aan mannen, dieolficiëel namens Neder land tegenover de tentoonstellings-commissie en de offi- ciëele commissiën van vreemde landen kunnen optreden, en die de noodige middelen bezitten om krachtig te kunnen handelen, daar, waar zulks door het belang van Nederland gevorderd wordt. In den nacht van den 9 op den 10 zijn te Ven- loo ten nadeele van den horlogemaker Beltjen door middel van buitenbraak ontvreemd 20 gouden heeren horloges 25 gouden dames horloges en verscheidene zilveren horloges. Den 11 is te Broek in Waterland een rijtuig waarin zich 4 personen bevonden bij de steile Pelser- brug achteruit in het water geraaktmet veel inspan ning werden de reizigers gered. Zij bekwamen door de glasscherven van het portier nog al verwondingen. De schietproeven met het geschut op het fort „de Harssens" te Helder, die den 11 begonnen zijn, werden na afloop van enkele proeven aanvankelijk tot nader order en later tot den 16 uitgesteld. Het zwaarste schot, dat gelost werd was met 80 pond kruit. De ingezetenen die door de politie gewaarschuwd waren hunne ramen open te zetten merkten van de uitwer king bijna niets. Twee en dertig bestellers bij het rijkstelegraafkan toor te Amsterdam speelden met elkander 1/10 lot in de staats-loterijwaarop den 12 100.000 viel, zoodat ieder hunner ongeveer f 270 krijgt. Den 12 is door het r. k. par. kerkbestuur van den H. Bonifacius te Amsterdam onder beheer van den architect E. J. Margrij te Rotterdam aanbesteed het bouwen eener kerk met pastorie. Yan de 23 inschrij- Mevrouw Mathilda stond nu hulpeloos en arm alleen op de wereld met haren nauwelijks volwassen zoon. In hare vertwjjfeling besloot zij tot eenen slap, die haren trots eenen geweldigen knak gaf. Zij wendde zich tot eenen verren bloedverwantdie voor zeer vermo. gend doorging eniwien zij eens toen zij in den bloei harer jeugd op eene schitterender partij hoopte een blauwtje had doen loopen. Het beroep op het hart van dezen nu reeds lang getrouwden man was niet vergeefsch. Zij kreeg een klein jaargelddat juist ge noeg wasom tamelijk onbezorgd te kunnen leven maar haar ook geene buitensporigheden veroorloofde. Elimar was toen zeventien jaar en het werd tijdom voor hem aan een toekomstig beroep te denken. Hij was een beeldschoone jongen, die het zachtmoedige hart van zijneD vader en de prachtige oogen zijne moeder ge- erfd had. Er zat ook eene gezonde kern in hem, hij had een flink verstand en talenten, die bij eene behoorlijke opvoe ding veel goeds beloofden. Ongelukkig ontbrak er eene krachtige hand om den jongen te leiden en de slui merende kiemen in hem tot rijpheid te doen komen. Eerst was hij van plan geweestzich op de muziek toe te leggen had echter de nauwelijks begonnen stu diën weder opgegevendaar hij voeldedat het hem aan voldoende talent ontbrak. Hij begon nu zich met meer ernst en ijver op de schilderkunst toe te leggen; en met zijn werkelijk groot talent voor deze kunst gelukte het hem ook zeer spoediggoede vruchten er van te oogsten echter niet buiten den engen kring zijner leermeesters en medescholieren. Tot meer uitgebreide werkendie misschien ook de buiten wereld op hem opmerkzaam zouden hebben gemaakt had het Elimar tot nu toe aan geestkracht en vlijt ontbroken. Bij al zijne goede eigenschappen was hij van een onrustigen en ongedurigen aard en leed hij aan eene zeldzame zucht tot droomen en peinzen en dat was het in hoofdzaakwat hem steeds van een waarlijk ernstig streven terughield. Daarbij kwam dat Elimar evenals zijne moeder van een vroolijk le ventje hield niet uit werkelijke lust tot genieten doch meer uit eene zekere hem aangeboren neiging tot wat voornaam schijntde luxe en de elegance. Daar nu mevrouw Mathilda het haar toegewezen kleine jaargeld bijna geheel voor zichzelf noodig had zoo zag Elimar zich gedwongen voor geld te arbeiden. Hij had het daarbij niet slechtwant zijne werken werden goed betaaldmaar zijn talent leed er onderdat hij niet zijne eigene denkbeelden kon volgenmaar die van vers was B. Krijnen te Amsterdam de laagste, met torenfront voor f 139630, zonder torenfront f 121731. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 12 besloten tot het maken van inrichtingen voor het laden en lossen van steenkolen in de Binnenhaven te Fyen- oord waarvan de kosten geraamd zijn op f 60000. Den 12 is te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed: 1* het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, van den dag der goedkeuring der aanbesteding tot 31 Deo. 1886, geraamd op f 2060; laagste inschrijver G. Woud te Amsterdam voor f 1621; 2° dezelfde werken aan de leerschool, behooren de bij de rijks kweekschool voor ouderwijzers te Haar lem geraamd op f 3500 laagste inschrijver J. Poel man te Haarlem voor f 30503° dezelfde werken aan de gebouwen der rijks akademie van beeldende kunsten te Amsterdam geraamd op f 3800laagste inschrijven J. H. Lochtenberg te Amsterdam voor f 3100. Yan den 8 tot en met den 14 zijn 45 personen te Amsterdam aangegeven als aangetast door roodvonk en 6 als overleden aan die ziekte. De Hooge Raad heeft den 13 uitspraak gedaan in zake jhr. Alberda van Menkema tegen den kerkeraad der hervormde gemeente te Usquert omtrent het recht van predikant-benoemingen bij uitvoerig arrest het arrest van het Hof te Leeuwarden vernietigd, dooh het vonniB der rechtbank te Groningen bevestigd waarbij het recht van den eischer tot vrije benoeming van een predikant erkend was. Bij vonnis der arr. rechtbank te Amsterdam van den 13 is de naamlooze vennootschap „Amsterdamsche Briquettenfabriek" aldaar in staat van faillissement ver klaard. Den 14 is te Haarlem een bekende dronkaard, 41 jaren oud in het politiebureau waarheen hij in beschonken toestand gebracht wasaan overmatig ge bruik van sterken drank overleden. Den 15 is de spoortrein 109 die te 1 u. 10 min, van Amsterdam naar Alkmaar vertrekteerst te 2'/i ure in plaats van te 1 u. 33 min. te Haarlem aange komen, door het onklaar raken der machine te Sloter- dijk. De heer IJ. Oldenburg Jsz. is den 15 benoemd tot kerkelijk ontvanger en secretaris van de herv. ge meente van Bergenin plaats van den heer "WBuis. Bij kon. besluit van den 15 is de generaal majoor P. M. Netscher, inspecteur van het militair onderwijs, op zijne aanvrage op pensioen gesteld bedragende dat pensioen f 2850 's jaars onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan bewezen en in zijne plaats benoemd de kolonel J. C. O. Den Beer Poortugael van den ge- neralen staf, thans gouverneur der Kon. Mil. Akade mie te Breda. De Staats-courant van den 15/16 meldt, dat in de eerste helft van April weder pupillen op de pupil lenschool te Nieuwersluis geplaatst zullen worden waarvoor de aanvragen vóór of uiterlijk op 21 Maart moeten geschieden aan het ministerie van oorlog dat in 1885 geplaatst kunnen worden bij 1°. het kon. in stituut voor de marine te Willemsoord na afgelegd examen, 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 3 voor de mariniers, waartoe zich aan te melden vóór of uiterlijk op 1 Mei a.s. 2°. de kon. Nederl. zeemacht 6 jongelieden als adspirant-administrateurwaartoe zich aan te melden vóór of uiterlijk op 15 Juni a.s, Den 16 is te Arnhem met eenige feestelijkheid de welwaterleiding geopend. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 16 het anderen moest uitvoeren natuurlijk slechts met tegenzin zonder lust en liefde. Een enkele maal was hij eens met een grooter stuk gereed gekomen Het stelde eene vestaalsche maagd in den kerker voor en was wat samenstelling kleuren en techniek aanginguit stekend geslaagd ofschoon er uit het geheel iets weeks en sentimenteels sprak dat wel vermeden had kunnen worden. De schilderij vond intusschen op de tentoon stelling algemeene bewondering, eene gunstige critiek en eenen kooper. Deze kooper was baron von Menken. De eerste maal dat hijnaar aanleiding van dien koopmet Elimar in aanraking kwam vond hij dezen in tranen badende in zijn atelier, hij was juist van de begrafenis zijner moeder teruggekomendie door een hevige koortshet gevolg eener verkoudheidop het bal opgedaan zeer plotseling ten grave was De goedhartige Menken had medelijden met den armen man die zijne moederondanks al hare gebreken toch zeer had liefgehad en wiens droefheid oprecht was. De baron voelde zich aangenaam getroflen door het goedhartig en rond gemoed van den jongen schilder en diens onmiskenbaar talent wekte zijne levendige belangstelling op en scheen hem wel de moeite waard, om het voor de wereld te helpen behouden. De tamelijk vluchtig aangeknoopte kennis werd spoedig inniger en warmer. Menken kreeg weldra over den gemakkelijk te leiden Elimar een overwicht, dat deze, zwak als zijn karakter was zich gaarne liet welgevallen totdat _hy tot Menken in eene verhouding kwam, die eenigzins geleek op die van een jongeren tot eenen ouderen broeder. Men noemde hen daarom ook de „onaf- scheidelijken." Voor Elimar had de vriendschap van den baron aan vankelijk geene goede gevolgen. Menken leidde hem in de aristocratische wereld met hare verstrooiingen m en daarvan maakte hij meer gebruik dan goed voor hem wasde lust tot arbeiden en de belangstelling w zijne kunst verminderden niet weinig en de bereidwillig* heidwaarmede Menken hem steeds zijne kas ter be schikking stelde werkte nadeelig op hem Elimar ver gat, dat de geschenken van den baron toch in zekere mate slechts aalmoezen waren hij nam ze aan en daarmede verlamde zijne geestkracht geheel en al. Spoedig zouden er echter dingen gebeuren die hem krachtig uit dit nuttelooze leven zouden wakker schudden. Wordt vervtlgi- zijn

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2