No. 25. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ I> A G 27 FEBRUARI. ONZICHTBARE HANDEN. PATENTEN 3e kwart. 1884/5. Prijs der gewone Advertentiën #ffictëel (&ct>celte. II 91 Ht IJ 14. i&uitenlanb PEUIULJE3TON. Signor Cadama. CHE CIM BAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs par 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f I, De 3 nummers f O 08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het k.k. besluit van 27 November 1884 (Staatsblad n8. 226) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- holland. van 7 Januari 1885 n°. 2 (Prov. blad n°. 2) Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gemeenten AlkmaarAkersloot, Bergen, Heerhugowaard, Reiloo Oterleek Oudorp Koedijk, Limmen, Sint Pancras en Sc/ioorl voor den herijk zijn samengevoegd dat die herijkwelke kosteloos geschiedten zich, blijkens aangehaald koninklijk besluit, bepaalt tot de maten en gewich ten zal plaats hebben in het Uklokaal in het "Victoriepark te ALKMAARvoor de te Alkmaar wonende neringdoenden van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uur, voor ten verkoop bestemde maten en gewichten 2 en3 Maarte.k.; voor gewichten, bestemd tot fijnere wegingen 4, 5, 6 en 7 Maart e.k.; voor den herijk in het algemeen van 9 Maart tot en met 2 Aprilop alle werkdagen. Voor de ingezetenen van 3 AprilAkersloot van 9 tot 12 uur, Bergen van 12 tot 3 uur, 4 Heerhugowaard 9 12 Reiloo 12 3 7 Oterleek n 9 .12 n Oudorp tr 12 3 8 Koedijk .9 .12 Limmen 12 3 9 Sint Pancras 9 .12 Schoort 12 3 lie belanghebbenden worden tevens herinnerd 1. dat de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht te kun nen worden, alsmede dat de verificatie der milligram-gewich ten uitsluitend geschiedt aan de ijkkantoren dat ingevolge bet kon. besluit van 27 November 1884 (Staatsblad n°. 226), de termijn voor den herijk in dit jaar eindigt op 1 October en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten herijk aantebie- den, alsnog gelegenheid bestaat, die voorwerpen te doen her ijken op de dagen en uren, waarop het ijkkantoor zal geopend zijn; 2. dat ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijkenterwijl voor den geregelden gang der werkzaam heden aan het ijkkantoor bij de aanbieding van maten en gewichten volgbriefjes moeten worden gevoegd, waarop dui delijk naam, woonplaats en wijkletter vermeld zijn. Belanghebbenden worden drinqend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewichten, ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Eebr. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren, dat het verboden is, op de door hen aangewezen pninplaatsen grondsintels of asch neder te leggen en dat het nederleggen ol werpen van puin, grint en afbraak op die plaat sen alleen mag geschieden tusschen des Maandags n a zonsop- gangeh Vrijdagavond voor zonsondergangzijnde aan de politie opgedragen, tegen overtreders dezer voorschriften proces verbaal op te maken, terwijl het in strijd met de voorschriften op de puinplaatsen nedergeworpene ten koste van den over treder bij hem zal worden terug gebracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Eebr. 1885. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel No. 7, dienstjaar 1884/85op 24 Februari 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord bolland executoir verklaardbeden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de (voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerech telijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 26 Eebr. 1885. A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezer gemeentezal houden ten raadhuize der gemeente HOORN op Maandag 9 Maart e.k., des voormiddags ten 11% uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Eebr. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De patenten, aangevraagd in de maanden No vember, December en Jamaari jl,kun nen ter gemeente secretarie worden afgehaald tot en met 9 Maart 1885 van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. DUITSCHLAND. Yddrden aanvang der werkzaam heden van de Congo-bijeenkomst op den 24 gaf de voor zittende minister Busch kennis van een aan prins Bismarck als voorzitter gericht schrijven der Congo- Maatschappij inhoudende dat zij erkend was door nagenoeg al de mogendheden welke aan de bijeen komst deel namen. De voorzitter gaf namens de keizer lijke regeering zijne vreugde over dit heucholijk feit te kennenmet betuiging harer grootste ingenomenheid met het doel van Koning Leopold van Bolgie. Deze kennisgeving werd met levendige toejuiching begroet door de andere afgevaardigdendie hunnerzijds aan- teekening van dergelijk huldebetoon aan den Koning in het proces-verbaal verzochten. In het in die zitting voorgedragen rapport wordt ge zegd, dat de reeds toegetreden of later toetredende mo gendheden zich verbinden de onzijdigheid van het ge bied, in dat stuk vermeld en onder de heerschappij van vrijen handel gesteld, te eerbiedigen, zoolang de mogend heden, die daar souvereiniteit of beschermheerschap uit oefenen, de verplichtingen der onzijdigheid nakomen. Ia geval de laatstbedoelde mogendheden in een oorlog gewikkeld worden, verbinden zich de overige mogend heden hare goede diensten voor de handhaving der on- zijdigheid van dat gebied aan te bieden. Bij verschil over of binnen de grenzen van dat gebied verbinden zich de mogendheden de bemiddeling van een of meer bevriende mogendheden in te roepen. Als al de rafcificatiën in het keizerlijk archief zijn nedergelegd, zullen de vertegenwoordigers der betrok ken mogendheden bijeenkomen om een proces-verbaal vast te stellen, waarin van die nederlegging uitdrukkelijk melding wordt gemaakt. Een officiëel afschrift van dit stuk zal aan elk der mogendheden worden uitgereikt. Al de uit de beraadslaging voortgevloeide beslissingen zullen in één stuk worden samengevat. Peuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 23 werd bij de behandeling der begrooting van eere- dienst door de heeren Windthorst en van Schorlemer geklaagd over het onvervuld blijven der aartsbisschops zetels van Keulen en Posen en over het niet herzien der Meiwetten door den heer Stablewski over de be handeling van poolsche geestelijken. De minister van eeredienst wees op de staatkundige woelingen van poolsche geestelijkendie telkens de wedergeboorte van Polen als aller hoop op den voor grond stelden. Hij wees den heer Windthorst op de aanmerkelijke verbetering in den toestand der zielszorg. Eene herziening der Meiwetten verlangde de regeering evenzeer als het Huismaar eene oplossing van dat vraagstuk kon niet beproefd worden voordat men het over de richting der herziening eens geworden was. Dr. Windthorst verlangde een overeenkomst van de regeering met den Paus ter bepaling van den rechts toestand der Katholieke Kerk en in afwachting daarvan het herstel der onder den vorigen Koning tot stand gekomen wetten. ENGELAND. De regeering heeft stukken over de egyptiscbe zaken openbaar gemaakt, waaronder brie ven door generaal Gordon in het afgeloopen jaar ge- scnreven. De laatste is gedagleekend 14 December waaruit blijktdat Khartoem, toen reeds tot het uiter ste gebracht, van drie kanten belegerd werd. Dag en nacht werd onophoudelijk gevochten. Saleh-bey en Sla- ten-bey bevonden zich als gevangenen in het leger kamp van den valschen profeet. De brief eindigde aldus„Wij hebben gebrek aan levensmiddelen en ver langen vurig, dat gij ons spoedig over Metemneh of Berber te hulp komt". In een brief van Gordon van 4 Nov., den 14den dier maand te Dongola ontvangen wordt gezegd dat vijf stoomschepen te Metemneh op de bevelen van generaal Wolseley wachtten en dat hij (Gordon) het nog gemakkelijk veertien dagen kon houden na dien tijd zou dit moeilijk worden. Hoogerhuis. Den 23 heeft lord Salisbury aan gekondigd dat hij den 26 eene motie zal voorstellen waarin het Huis als zijn gevoelen te kennen geeft dat de betreurenswaardige mislukking van den Soeda- neeschen veldtocht het gevolg is van de besluiteloosheid 16) VII. Een slanke heer, wiens gelaat, ofschoon volstrekt "iet aantrekkelijk, toch zeer belangwekkend kon ge noemd worden, steeg de breede, versleten steenen trap op van een groot huurhuis in de Dorotheastrasse de w!)k van Berlijn die de studenten van de hoofdstad tegena de nabijheid der Alma mater, bij voorkeur ple- te bewonen. Het was moeielyk den leeftijd van dezen heer op het '°8 °ok slechts maar bij benadering te bepalen daar zijn Jarenspel zoo levendig was, dat men in de trekken in zijn gezicht volstrekt geen oplossing van dit raadsel 'nd. Het gelaat zou niet leelijk geweest zijn, wanneer t voller was geweest en niet zoo door zenuwachtige strekkingen ontsierd ware geworden. Zoo ook maak- de staalgrijze oogen onder de dikkeborstelige ikbrauwen eenen bijna terugstootenden indruk en geheele profielhet vooruitstekende, zij het ook den- de voorhoofd de groote neus en de scherpe mond !de bleeke opeengeperste lippen, droeg een vam- ichtig karakter. De buitengewoon zware zwarte d reikte hem tot op het midden der borstliep 1 toe en was zoo geschoren dat de wangen groo- eels vrij bleven. Het zorgvuldig gescheiden haar top een hooge hoed rustte, was boven de ooren naar n gekamd. De kleeding van dezen zonderlingen man elegantdoch van de laarzen af tot den dicht ge- 'n kraag van zijnen overjas van het donkerste zwart. 'P ieder portaal bleef de vreemdeling staan en las 'erkzaam de onder die schel aan de deuren bevestigde Bikaartjes. Eindelijk op de derde verdieping voor eenen zoogenaamden aparten ingang scheen hij gevon" den te hebben wat hij zocht. Hij bekeek nog eens het lichtgele visitekaartje met den schoonklinbenden naam „Herbert von Hackert—Selchern" en klopte aan. Een dreunend „Binnen klonk onmiddelijk daarop uit het vertrek. De eerste ontvangstdie den binnentredende ten deel vielwas niet zeer vriendelijk. Een reusachtige Ulmerdog stond grommend van den grond op en sprong hem tegemoet. „KoestMontazza beest, wat bezielt jeHier Montazza gauw wat zoo in den hoek waar je behoort 1" De student was bij het binnentreden van den vreem deling half uit zijne liggende houding opgestaan. Hij legde de brandende sigaar, waarvan de rook de geheele kamer vervulde zoo min als den pas aangevangen ro man uit de handdoch vroeg eenvoudig en op niet zeer vriendelijken toon: „Wie zijt gijen wat wilt gij?" „Ik heet Giulo Cadama en verlang geld", antwoordde de andere droogjes en met een vreemd accent. Min of meer verbaasd nam de student den vreemde ling iets nauwkeuriger en met meer belangstelling op, hetgeen met een sarcastisch lachje beantwoord werd. De man bewoog zich niet van zijn plaatsmaar bleef dicht bij de deur staan alsof hij daar vastgegroeid was. Hackert fronste het voorhoofd die handelwijze en de in zekere mate uitdagende houding van den zonder lingen bezoeker ergerden hem. „Ik ken geen mijnheer Caldauna, of hoe gij u noemt," antwoordde hij toornig, „ik herinner mij ook niet, eenen mijnheer Caldauna iets schuldig te zijn 1" „Dat geloof ik wel", zeide de andere bedaard „ik zou u ook waarschijnlijk nooit een stuiver geborgd heb ben. Ik ben echter toevallig in het bezit gekomen van eenige door u geteekende accepten en gij zult het mij niet euvel duidendaar deze reeds lang vervallen en geprotesteerd zijn dat ik mijn geld verlang". De student lachte luid. „God beware mij dat neem ik u volstrekt niet kwa lijk, mijn beste Caldauna", antwoordde hij en strekte zich weder in zijne volle lengte op de sofa uit; „ik betreur het slechts dat gij vergeefsche moeite gedaan hebt want ik ben niet in de gelegenheid u tevreden te stel len 1 Doch ik wil u een voorstel doen gij schijnt een verstandig man te zijn leen er mij nog een paar honderd gulden bij dan is het eene ronde som!" Mijnheer Giulo Cadama knikte met het hoofd en om zijn dunne lippen lag eene loerende trek. „Dat zou wel kunnen", gaf hij ten antwoord, „ik zou daarvan ook volstrekt niet afkeerig zijn In een oogenblik was de student van de sofa opge sprongen. Hij trok eenen stoel naderbij en vloog op den vreemdeling toe. „Mijn beste mijnheer Caldauna wilt gjj niet plaats nemen maak het u toch gemakkelijkgeef uw hoed hier zoo mag ik u eene sigaar aanbieden? Niet Jammer dat gij niet rookt ik zou u eene echte havanna gepresenteerd hebben honderdtachtig gulden per duizend zeer fijn en smakelijk Dus mijn beste Caldauna och geef toch uwen hoed hier Dus zoudt gij inderdaad geneigd zijn, mij met een paar duizend gulden te helpen Dat zou werkelijk zeer vriendelijk van u zijn ziet gijik ben zeker, dat gij vroeg of laat den snooden mammon zult terugbeko men tot den laatsten centHoeveel zoudt gij mij dan nog kunnen leenen weet gijik zit oogenblik- kelijk leelijk in de klemhoe meer dus hoe liever beste Caldauna." De vreemdeling antwoordde eerst volstrekt niets op deze ontboezemingen van den student. Hij nam stil zwijgend eene verbazend grootemet papieren opge vulde portefeuille uit zijn overjas en reikte daaruit voor hij haar op de tafel neerlegdeHackert een visitekaartje over. „Giulo Cadama, Avvocato, Roma, 10 3. Vicolo San Lorenz o", las de student met toe nemende verbazing.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1