BttiUniattb. ISiiiiuenlaub. Begrooting van Buitenlandsche Zaken- ff grtefr*fen. Nederlandsche Pensioen-Vereeniging voor Werklieden. fSsnrg- cu frfjarfetbcvicins» in voorraad te hebben, die meer dan twee liter bevat Im mers neen. Sterken drank bij hoeveelheden van twee liter of meer te verkoopen, staat ieder vrij daarvoor is geen vergunning nooiig. Hoe kan men dan den winkelierdie vergunning heeftverbieden een aange broken vatflesch of kruik met drievier of meer liter sterken drank in zijn winkel te hebben Zoo streeft men door al te strenge maatregelen tot wering van misbruik het doel voorbij. En waarom ook den verkoop alleen toe te laten bij een bepaalde hoeveelheid hetzij dan van een flesch of van een halve flesch en niet anders dan in gesloten flesschen kannen of kruiken Om ontduiking te voor komen Maar is het dan zooveel moeilijker, het schen ken en drinken te ontdekken en te bewijzen dan het verkoopen Ons schijnt het tegendeel waar. Het is duidelijkdat verbod van verkoopen bij kleiner hoe veelheden en in ongesloten flesschen hangt samen met het verbod van het in voorraad hebben van aangebro ken vaten en flesschen. Maar als het laatste onhoud baar is verliest ook het eerste zijn belang, en daarom gelooven wij dat het beste zal zijn zich te bepalen tot hetgeen men inderdaad wil verbiedenhet schenken en gelagen zetten het toelaten van het drinken van sterken dranken de „strenge maatregelen tot wering van misbruik die deels volkomen doelloos zijn deels de billijkheid, die men wil betrachten, voor de helft terugnemen en dus met het doel der wet in strijd zijn, eenvoudig achterwege te laten. FRANKRIJK. Den 24den jaardag der omwen teling van 1848 is te Parijs het standbeeld van Ledru Rollin op het Voltaireplein onthuld. De ministers Waldeck-Rousseau Tirard Raynal en Eouvier woon den de plechtigheid bij trrwijl president Grévy zich deed vertegenwoordigen. Bij de onthulling werden 5 toespraken gehoudeno.a. door een werkman en het het eenige nog levende lid van het voorloopig bewind van 1848, Madier de Montjau. De Kamer hield dien dag geene zitting. Daumushet lid van den gemeenteraad te Marseille, dat zich met voor choleralijders bestemde gelden ver wijderd had is bij verstek tot 5 jaren gevangenisstraf, f 2500 boete en 10 jaar gemis zijner burgerschap»- en familierechten veroordeeld. Aan het ministerie van koophandel is een Hooge raad van statistiek toegevoegd, bestaande uit 37 leden, 12 uit de vertegenwoordiging en de geleerde instellin gen 6D 25 vertegenwoordigers van de ministerieën. De minister van koophandel is voorzitter. De gemeenteraad van Parijs heeft met 52 tegen 2 stemmen de koloniale staatkunde der regeering afge keurd en met atgemeene stemmen hulde gebracht aan de strijders in China die Frankrijk's eer ophouden. Kamer. Een amendement om de heffing op meel op f 3 te stellen is in strijd met het gevoelen der commissie aangenomen terwijl de heffing van f 4.80 op meel uit landen buiten Europa meo algemeene stem men goedgekeurd werd. STATEN -GENERAAL. Tweede Kamer. Den 25 verdedigde de minister van buitenl. zaken breed voerig de benoeming van zijnen zoon tot consul-generaal te Alexandrië. Noch onder de aangestelde of tot onder-eonsul be vorderde leerling-consuls was een geschikt persoon voor die be trekking te vinden. Na eerst twee zeer geschikte consuls-gene- neraal elders tevergeefs te hebben aangezocht, wendde hij zich tot een hoofd-ambtenaar van zijn departement, die bereid was daarheen te gaan onder zekere voorwaarden van pensioen. Dit leverde moeielijkheden op en de ijselijkheden, in de bladen op gehaald over de zending van dien hoofdambtenaar naar Egypte, werkten mede om hem van zijn voornemen terug te brengen. Zoo is hij er toe gekomen een jeugdig diplomaat te benoe men, die in 1S74 reeds in dienst was getreden, naar rang benoembaar was en over wiens bekwaamheden hij niet zal uit weiden, omdat hij zijn vader is. Hij verwijst echter naar het verleden van dien diplomaat, waardoor hij ten volle zijne mini- strieele verantwoordelijkheid gedekt acht voor deze benoeming. Daarentegen kwam de heer van Lennep voor die betrekking niet in aanmerking, omdat hij het radikaal van bezoldigd con sulair agent mistemeer bekend was als handelsbediende van den heer ltuyssenaers dan als consul-generaal der Neder landen en geen rechtsgeleerde was. Door hem, den 41jarige niet te benoemen deed hij het consulaire-corps een dienst, daar hij anders jaren-lang zijn betrekking zou bekleed hebben, terwijl nu 'een consulair ambtenaar spoediger te Alexandrië kan be noemd worden. Ook was het gemis van de kennis der Hol- landscke taal een bezwaar voor de benoeming van den beer van Lennep. Hij wijst er voorts op, dat deze jaren-lang de con sulaire betrekking slechts waarnam bij wijze van aanbesteding door den heer Ruyssenaers en dat hij zich dus niet op zijn 25-jarige ambtsvervulling kan beroepen. De consules non missi zijn in den regel bekwame kooplieden, maar zij hebben weinig middelen om goed op de hoogte te zijn. Toch heeft de Regee- ring nooit een consul tot aftreden gedwongen. Den 26 vervolgde hij zijne rede en gaf hij inlichtingen op de hem gestelde vragen in hoofdzaak per telegram reeds gemeld. De heer de Beaufort sprak daarna ernstigen twijfel uit over de juistheid van 's minister's beweringen. In een uitvoerige rede kwam hij op voor de consuls, die het vaderland in den vreemde dienden en bloot stonden aan scherpe opmerkingen, door hun hoofd in het openbaar uitgesproken. Den toon, waarop de minister over den heer van Lennepals vroegeren „handels bediende" van den consul Euijssenaers had gesprokenkeurde hij af, omdat hij uit eigen ervaring de verdiensten van dien heer kende en hem als een volmaakt ambtenaar had leeren waardeeren. Hij herinnerde tevens, dat deze thans op zijn verzoek ontslagen ambtenaar uit een tak der van Len- nep's is gesproten, die voor een paar eeuwen in de Levant was overgeplant en daar tot de Nederlanders behoortwelke aan hun vaderland getrouw zijn gebleven, groote diensten hebben bewezen en onzen naam met eere ophouden. De heer Viruly betwijfelde, of de minister wel goed gezocht had naar een consul generaaler was wel gezochtmaar met de bedoeling niet te vinden. Overigens wenschte hij in krimping der gezantschappen en ruimere openbaarmaking van des ministers diplomatieke onderhandelingen. De heer hrant- sen wijst er op, dat Nederland als koloniale mogendheid een eervolle plaats in de rij der europeescke staten inneemt en dat het daarom noodzakelijk isdat onze diplomatie een waak zaam oosr houde en Nederland's rechten als koloniale mogend heid handhave. De heer van Bylandt merkte op, dat de vice-consul te Londen oudere rechten had dan 's ministers zoon; dat van de verkregen uitkomsten der Congo bijeenkomst wel mededeeling had kunnen geschiedendat het wenschelijk is eene pensioensregeling voor de bezoldigde consuls te maken: dat bij dit departement de zuinigheid niet de wijsheid moet bedriegen. De heer Mees betreurt, dat de termijn voor goedkeuring van het franscbe handelsverdrag onbepaald uitgesteld is en be houdt zich voor hierover later den minister te ondervragen. De heer van Kerkwijk beweerde, dat de belangen van handel en nijverheid niet waren bevorderd door de benoeming van een diplomaat tot consul-generaal, waardoor aan het con sulaire corps een slag in het aangezicht gegeven en ver meerdering van uitgaven was veroorzaakt. Hij keurde het ge beurde streng af. Nadat de minister v. buitenl. zaken zijn gevoelen nader verdedigd en beantwoord had de verschillende tot hem gedane vragen, wordt bij de behandeling der onderdeelen door den heer van Kerkwijk aangedrongen op het niet afschaffen van het consulaat in Persië en door den minister toegezegd, dat hij daartoe niet zou overgaan, indien de wenschelijkheid niet nader bleek. De geheele begrooting werd aangenomen met 64 tegen 3 stemmen (de arnkemscke afgevaardigden Rooseboom v. d. Sleijden en K. de Jong. De Duin watermaatschappij heeft aan den gemeen teraad van Haarlem onbepaalde verlenging harer con cessie gevraagd in verband met hare nieuwe concessie te Amsterdam. De gemeenteraad van Kampen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van vele pachters van stads erven op 't Kampereiland om vermindering hunner pachtsom met 20 p.ct. Bij de laatste verhuring der 100 erven brachten zij ongeveer/330.000 's jaars op. Benoemd tot onderwijzer aan een der openbare scholen te Utrecht op 600 jaarwedde J, Swemle te Zuidscharwoude. De coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp te Vlissingen heeft in 1884 1567.41% zuivere winst gemaakt en kan, behalve 4 p.ct. vaste rente der aan- deelen 7% p.ct. aan de leden uitkeeren over het be drag, door hen in den winkel besteed. De vereeniging telt 100 leden. Directeuren der Nederl. Maatschappij tot bevor dering van nijverheid hebben aan de 2e Kamer ver zocht, den post van f 2500 bezoldiging der leerares aan de rijksschool voor kunstnijverheid te Amsterdam op de begrooting van binnenl. zaken toe te staan. De eerste constitueerende vergadering der liberale unie heeft plaats den vierden, des voormiddags om tien uur zeer precies, in het gebouw van de maatschappij voor den werkenden stand. Kloveniersburgwal, No. 87, te Amsterdam. Eene verschikking van het uur om den wille van noord en zuid was, hoe gaarne men daartoe ook overgegaan ware, uithoofde der vele bezigheden onmogelijk. Een ontwerp-buishoudelijk reglement met bij lage is aan de afgevaardigden toegezonden. Reeds slo ten zich 53 kiesvereenigingen met ongeveer 85 afge vaardigden aan. De kiesvereeniging Vrijheid en Eensgezindheid te Koedijk heeft zich aangesloten aan de Liberale Unie en benoemd tot afgevaardigde den heer S. Kramer en tot plaatsvervanger den heer L. van der Oord. Van den 1 is het telegraafkantoor op het station der HaarlemZandvoort spoorwegmaatschappij te Zand- voort geopend van 7 uren des voormiddags tot 2 uren des namiddags. Zaterdag 28 Februari. Londek. Waarschijnlijk zal het kabinet-Gladstone aftreden nu de motie van wantrouwen met zoo kleine meerderheid is verworpen; de ministerraad is bijeenge roepen. De bijeenkomst, door het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen uitgelokt was eene zeer belangrijke vergadering. De welbespraakte algemeene secretaris der maatschappij de heer mr. A. Kerdijk van Amsterdam schetste, in zaakrijken vorm, de langdurige voorbereiding der pensioenvereeniging en hoe eindelijk eene praktische instelling tot stand kwam. Sedert 1878 had zich eene commissie gevormd, met het doelom een algemeen pensioenfonds voor oude en ge brekkige werklieden tot stand te brengen. De Maatschappij van Nijverheid, het Werkliedenverbond en de Maatschap, pij tot Nut van 't Algemeen trokken zich de zaak aan- Het Nat vroeg, in 1880, naar het bewijs dat de zaak uitvoerbaar was. Maar de commissie ondervond teleur stelling omdat zij de som voor administratiekosten benoodigd niet had kunnen bijeenbrengen. Er ontstond eene Eotterdamsche Maatschappij. Het hoofdbestuur van 't Nut nam ook kennis van deze on derneming. De wijzewaarop het fonds moest belegd wordenmaakte het mogelijkdat groote verliezen door ongelukkige geldbelegging konden geleden worden, dewijl er een waarborgfonds ontbrak om die mogelijke verliezen te dekken. Men zou in dat geval aan de deelhebbers eene voorwaardelijke uitkeering toezeggen. Toen besloot het Hoofdbestuur zijne toezegging van mede werking te herroepen. Later vereenigden zich in 1882, veertig leden om een nieuw plan te beramen. Daarbij werd nu een eigen pensioenfonds tot stand gebrachtdit is het Nederlandsch (kerkliedenfonds van de Nederlandsche Pensioen-Vereeniging voor Werklieden, goedgekeurd bij koninklijk besluie van 24 April 1883 No. 13. Wetenschappelijk vastge stelde grondslagen bieden de meest mogelijke zekerheid aan voor mannen, die hetzij zich op 60jarigen leeftijd een pensioen van f 1 per week of f 100 bij overlijden aan nabestaanden willen verzekerenhetzij 1 per week op vijftig-, zestig-, vijf en zestig-of zeventigjarigen leeftijd willen ontvangen of eene uitkeering van 100, na overlijden, aan kinderen of nabestaanden wenschen te doen uitkeeren. Na eene waarschuwing tegen de misbruiken, die door sommige begrafenisfondsen gepleegd worden gaf de spreker gelegenheid tot vragen en ophelderingen en deelde het Nutsbestuur exemplaren van een Woord aan alle Nederlandsche Werklieden uit aan hen die het verlangden en van het opstel aan de Nederlandsche Werkgevers Door de aanwezigen werden een paar vragen gedaan, die met helderheid door den heer Kerdijk werden be antwoord. Voor de oprichting van het pensioenfonds is vijfjaren gewerkthet is er, wel bloeit het nog nietmaar het bestaat. Met een warm woord aan de werkgevers be sloot de heer Kerdijk zijne rede. Het betrof de stor ting door den patroon voor en namens zijne werklieden, hetzij op gezette termijnen hetzij uit een aandeel in de winst der onderneming. Maar wat moet dan de Nederlacdachq Pensioen-ver- eeniging voor werklieden doen? In één woord alles wat door de hoofden van particuliere verzekeringfondsen van dien aard, tot winst van de ondernemers opgericht, met rusteloozen ijver verricht wordt. De deelneming bevor deren dat is de taak der Pensioen-vereeniging in den eersten tijd vooral gelden bijeenbrengen tot vergrooting van het waarborgfonds. Het moet dus grootelijks uit leden bestaan, die als belangstellenden, maar niet als be langhebbenden zich aansluiten. Het Nuts-bestuur had gezorgd voor eene lijst, waarop ieder teekenen kon, die eene afdeeling der Nederland sche Pensioen-vereeniging voor werklieden, te Alkmaar, willen in het leven roepen. De zaak is gelukt. Reeds meer dan een twintigtal is toegetreden. Wie tot beter inzicht gekomen uog tot de Afdeeling wenscht toe te treden, melde zich aan tot Dinsdag, 3 Maart, bij den secretaris van 't departement van het Nut, dr. J. J, de Gelder. De arbeidsman heeft reden om het Nuts- Departement voor den steun te danken die het aan deze zaak gegeven heeft. Ds. L. C. Schuller tot Peursum alhier komt voor op het drietal voor predikant bij de ned. herv. gemeente te 's Gravenhage. KANTONGERECHT. Zitting van den 27 Februari. J. B., te Egmond aan Zee, zetten van strikken in de duinen' f 20 boete of 4 dagen gev. E. G., L. K., H. S., Ph. P., allen te Egmond aan Zee, delven naar konijnen, ieder f 20 boete of 4 dagen gev. H. D„ A. K.. A. G„ H. K., Th. G„ W. G„ J. G„ A. S„ P. G. en H. G., allen te Egmond aan Zeeals vorenieder t 10 boete of 2 dagen gev. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Febr. Johannes de Boer en Eleonora Schrijver, laatst wed, van Simon Adrianus van der Mey. GEBOREN. 26 Febr. Pieternelle, D. van Frederik van der Kamp en Grietje Hartland. OVERLEDEN. 26 Eebr. Petrus Joannes Hoogvorst, 45 j. en 10 m. Pieter EredrikZ. van Frederik Plaatsman en Marretje Bakker, 2 j. en bijna 10 m. 27 Hendrik, Z. van Hendrik Loots en Engeltje Prins, 3 m. 28 e Jacobus, Z. van Jan Hartog en Jannetje Hagenaar, ruim 8 m. VEILING VAN VASTE GOEDER 26 Febr. Door den Notaris H. J. DE LANGE. KoffiehuisHelderschen weg, C 604. Str. J, Korlvinke Verhoogd door denzelfde met HuisHekelstraat, B 2775. Str. N. Geels Verhoogd door J. Korlvinke q.q. met Idem, Luttik-Oudorp, B 2892. Str. W. de Visser Idem, AchterfnidsenB 2893. Str. H. Krijns Beiden niet verhoogd. Gecomb. W. de Visser 3 HuizenOudegracht, B 2335, 2336 en 2337 Str. N. van der Voort Verhoogd door denzelfde met 6 Idem, bij de Hoornsche vaart, C 456, 457, 665, 666, 667 en 668. Str. F. Korlvinke Verhoogd door J. Korlvinke met Hypotheek ten laste van D. Visser. Mr. J. P. Kraakman Verhoogd door D. Visser met EN. 6000,- 35- -r 4305,— 50,— 2510,- -r 740,- v 3287- -r 1155,— 5,— 2270,- U 100,— 1670,- V 15,- Alkmaar 27 Eebr. Kleine Kaas hooi f 26,50Commissie hooi f 30, Middelbare hooi f 28,50aangevoerd 104 sta- pelswegende 33595 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1815 mudden. Tarwe t 7,50 s 8, Rogge f 6,37% a 6,75, Gerst f 5 a 5,75 dito chev. f 6 a 7, Haver f 3,50 a 4,10, Paardenboonen f 6,25 a 6,50, Bruine dito f 9,50 a 11Citroen dito f 11Witte dito f 13Kanariezaad f 8,25, rood Mosterdzaad ƒ13, erwten: Groene 13 a 15, Grauwe 10 a 14, Vale f 9 a 14. 28 Eebr. 4 Paarden f 75 a 195, 14 Koeien en Ossen 170 a 235, 140 Nucht. Kalveren f 4 a 191 Ezel 30, 309 Schapen t 18 a 28 68 magere Varkens 14 a 22 159 Big gen 8 a 114 Bokken en Geiten 4 a 9Kipeieren 2,75 a 3Eenden dito f 3,25 a 3,45 per 100Boter per kop 1 0,77% a 0,87%. Amsterdam 27 Eebr. Aardappelen Eriesche jammen t 1,40 1,60dito Engelsche 1,20 a 1,25Zeeuwsche Spuische Jammen 1,40 a 2,20, dito Elakkeesche 1,25 a 1,60, dito blauwe 2,40 a 2,60, dito Pootefs f 0,60 a 0.90, dito Cham pions 1 t 1,25Geldersche blauwe f 2,30Pruissiscbe Hamburgers f 3,40. Raapkoeken 85 a 92, Lijnkoeken f 9,50 a 13 per 100 P- Peterolie onveranderd vast, loco 8,87%, Maart f 8,87%. Sept.Dec. 9,62% entr. In cons 10,50. Delft 26 Eebr. Aangevoerd 249 achtste en 117 zestiende vatten Boter, samen ruim 6150 P. Per kwartvat ƒ70 a 84, per pond 1,75 a 2,10. Enkhui een 26 Eebr. Karweizaad f 27,50, nieuw Mosterdzaad 18 a 18,50, Haver 3,50 a 4, Gerst 5 a 5,25, erwten: Grauwe 10 a 12,25Vale 9 a 11 Groene 9 a 10,75, Bruine boonen 9,50 a 10,50, Paardenboonen 6 a 6,25. Edam 26 Eebr. Aangevoerd 206 stukken Botert 1,30 a 1,45 per P., Kipeieren 4 a 5 per 100. Room 28 Eebr. Tarwe 8 a 9, Gerst 4,75 a 5,25, Haver 1 3,50 a 4, Erwten: Witte 6,50 a 7, Groene 11.50 12 Grauwe ƒ9 a 13, Vale t 7,50 a 8Bruine boonen 1" a 10,50, 8 Paarden 60 a 1,70, 268 Lammeren 17 a 23,50, 85 Kalveren 6 a 2216 Varkens 12 a 183 Zeugen 30 a 35 113 Biggen 6 a 1055 Kippen 1 a 2,25. 4200 Kipeieren 3 a 3,25 per 100, 1334 koppen Boter ƒ0,60 a 0,65 per kop. Leiden 27 Febr. 30 Melkkoeien 146 a 248, 24 Kalfkoeien 160 a 252, 59 Geldekoeien 142 a 244, 60 vette Koeien 162 a 305, 26 vette Kalveren 40 a 91, 59 nucht. dito 2,50 a 876 vette Schapen 22 a 3122 magere var kens 12 a 22106 Biggen 6 a 12.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2