No. 28. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. VRIJDAG 6MAART. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën düfficiëcl (Scheelte, Gemeente reiniging. luitetiianb. fiimrettlanb. UklIAARSIIIh COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1,—. De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HEEMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, zich. willende verzekeren, dat het voorschrift der verordening ran 27 Juni 1883 (Gemeenteblad No 101), dat het verboden is binnen de bij die verordening aangewezen kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te gebruiken uitloopende in slotengrachtenriolen of kuilenstipt nageleefd wordt brengen ter algemeene kennisdat zij in bnnne vergadering van den 3 Maart 1884 besloten hebben, in de maand April a.s. door den directeur der gemeente-reiniging en den commissaris van politie eene schouw in de woningen der ingezetenen te laten honden. Zij geven van dat besluit thans reeds kennis om henwier privaten nog niet in alle opzichten aan de voor schriften dier verordening voldoen, in de gelegenheid te stellen in orde te brengen en zoo doende onaangenaamheden te roorkomen. Burgemeester en Wethouders voorncemd Alkmaar, A. MAOLAINE PONT. 4 Maart. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Het verbod van invoer in Enge land uit duitsche havens van schapen en varkens heeft aan de regeering aanleiding gegeven den in- en door voer van vee uit Susland, Eumenie, Servie en Bulgarije te verbieden. Duitschland schijnt toch besmet te zijD geraakt door varkens uit Eumenie en schapen uit Eus- land en de regeering hoopt door dit verbod de engelsche tegeering te nopen het hare in te trekken. De Nordd. AU. Zeit. noemt het openbaar maken van het onderhoud van Engelands gezant met prins Bis marck op 25 November j.l. in het aan het parlement overgelegde blauwe boek een in het oogloopende en inde hoogste mate te betreuren onbescheidenheid, welke ten gevolge zal hebben dat staatslieden voortaan niet meer vertrouwelijk met elkander kunnen spreken. Naar het schijnt had die openbaarmaking ten doel, in Frankrijk tantrouwen tegen Duitschland op te wekken om de Wangen van Engeland te bevorderen doch het doel zal niet bereikt worden. B ij k s d a g. Den 2 werd het supplementaire kre diet voor Kameroen naar het voorstel der commissie aangenomen. Prins Bismarck verklaardedat eene koloniale staatkunde alleen mogelijk was, als het volk haar steunde. De regeeringen moesten weten hoe het volk er over dachteventueel door verkiezingen. De houding van den Eijksdag kon den tegenstand van buitenlandsche mogendheden tegen Duitschlands kolo niale staatkunde slechts versterken. Dat Engeland ver trouwelijke uitingen van hem had openbaar gemaakt achtte hij een teeken van wrevel. Onwaar was het, 1st hij, zooals van engelsche zijde beweerd waszich ongunstig over Engelands egyptisehe staatkunde had uitgelaten raad had hij ook niet gegeven schoon die hem wel gevraagd was. Op het herhaald verzoek, althans zijne meening te uiten, had hij gezegd, dat hij, ware hij engelsch minister, de bemiddeling der Porte zou zoe ken maar Egypte niet inlijven om Frankrijks naijver niet gaande te maken. Zoo Engeland echter Egypte inlijven wilde zou Duitschland het niet verhinderen^ daar het meer belang had bij Engeland's vriendschap dan bij het lot van Egypte. Had men volgens zijn gevoelen gehandelddan was Engeland nu misschien in gunstiger toestand. Hij wees in zijne rede o, a. op de schrijfwoede van het engelsche ministerie van bui tenlandsche zakendat sedert den zomer van 1884 128 nota^s naar Berlijn zonddat is meer dan al de overige Staten in de 23 laatste jaren. Op die wijze werden de gezanten tot brievenbestellers verlaagd, ter wijl zij juist zulke groote diensten konden bewijzen door met hunne kennis van de plaatselijke toestanden, diplo matieke onderhandelingen voor te bereiden in monde ling min of meer vertrouwelijk onderhoud. Hij ver klaarde ten slotte alles te zullen doen om de goede verstandhouding met Engeland in het oude spoor terug te brengen. De heeren von Kardorff en Leuschner hebben voorge steld den Eijkskanselier te verzoeken, het initiatief te nemen voor de wederbijeenroepingder in 1881 afgebroken muntbijeenkomstom op deze wijze te geraken tot de hervatting van het slaan van zilveren munt tot hare volle waarde door de Amerikaansche Unie de La- tijnsehe Muntunie Duitschland en alle andere Staten, die zich daarbij willen aansluiten. ENGELAND. Den 2 zijn Cunningham en Burton wederom voor de rechtbank in Bowstreet te Londen verhoord. De procureur generaal zeide bewijzen te zullen bijbrengen voor Burton's medeplichtigheid aan den dynamietaanslag in de station Sharing-Cross en aan dien te Londen, welke eenige dagen later ge pleegd was. Bii een ontoioffing van mijngas in de mijnen van Aswortii nabij New-Castle zijn 26 personen gedood. Het contingent van New-South-Wales vertrok den 3 uit Sidneij naar Soeakim onder het gejuich eener talrijke menigte. Hoog er huis. De minister van buitenl. zaken deelde den 3 mededat de russische voorposten de pasengten van ZulfikarAkrobat en Sariyazi bezet had den. Een post van Gulatan-Turkomannen stond te Vuiikhosti. De regeering had tot Eusland het vertoog gericht, om krachtig tussehenheide te komen en aan de militaire bevelhebbers het strenge bevel te geven zich van elke voorwaartsehe beweging te onthouden welke tot botsingen tusseben de afghaansche en russische voorposten kon leiden. De russische regeering ant woordde den 24 Febr,, dat zij weigerde hare troepen uit Sariyasi en Zulfikar terug te trekkenmaar dat zij aan de bevelhebbers gelast had elk geschil met de Afghanen te vermijden. Peter Lumsden, hoofd der engelsche commissie voor de grensregeling, had den Afghanen aanbevolenzich te handhaven in de doof hen ingenomen stellingen. De regeering zond verder aan genoemden vertegenwoordiger den last, bij de Afgha nen er op aan te dringen om niet voorbij hunne te genwoordige stellingen te gaan. De onderhandelingen werden voortgezet. FBANKBIJK. Kamer. Den 2 is besloten in het belang van den landbouw op mais geen recht te heffen en den 3 om het amendement in overweging te nemen, strekkende om van de vóór 30 November 1884 inge scheepte granen de thans nog van kracht zijnde rechten te heffen. OOSTENEIJK-HONGABUE. De afgevaardigde Julius Verhovaij, voor ongeveer l%jaar geleden beschul digd van met zijnen broeder Lodewijk gelden verduisterd te hebben die aan de redactie van hun blad voor een liefdadig doel toegezonden waren, is door het hof te Pest den 2 veroordeeld tot l%jaar gevangenisstraf en ambts ontzetting gedurende 5 jaren en zijn broeder Lodewijk tot 10 maanden gevangenisstraf en Sjaren ambsontzet- ting, niettegenstaande hunne verklaring, dat zij onschul dig waren de zaak het gevolg was geweest van een misverstand en zij de geleden schade ruimschoots ver goed hadden. Het hongaarsche Huis van afgevaardigden heeft met 214 tegen 43 stemme) bij de behandeling der wet tot hervorming van het Hoogerhuis beslistdat hooge gees telijken van het israëlitiesehe kerkgenootschap gelijk de geestelijken van andere gezindten van rechtswege le den van het Hoogerhuis zullen zijn. ZW1TSEELAND- Te Genève hebben den 2 en 3 talrijke huiszoekingen plaats gehad bij personendie voor anarchisten gehouden werden. EGYPTE. Op verzoek der leden van de kas der Schuld is de behandeling der bekende zaak tusseben de egyptisehe regeering en die kas op nieuw uitgesteld tot den 19. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Den 2 zijn bij de behandeling der begrooting van justitie nog een paar punten ter sprake gekomen. De heer van Baar besprak de regeling van het onderwijs in de gevangenissen en ondersteunde 's min. richting in dit opzichtdat beperking van dat onderwijs wenschelijk is om verschillende redenen. Hij achtte de onderwijskosten in de gevangenissen nog te hoog en de gevangenen, vooral in de cel, beschouwen het meer als ontspanning, nu en dan eens bezoek te kunnen ontvangen, terwijl het groote getal recidivisten geen bewijs is van de vruchtbaarheid van het onderwijs. De gevan genen moeten meer tot bekwame werklieden of arbeiders ge vormd worden. Hij hoopt, dat de volgende begrooting de blij ken zal dragen van een eenvoudiger regeling. Overigens be twist hij het nut en de noodzakelijkheid der commissiën van beheer over de gevangenissen. 1!) Menken is zonder twijfel een hoogst fatsoenlijk man", le hij zijne alleenspraak voortzettende „men mag wat men wilHij is van ouden adelkan den titel van kamerheer voerenwanneer hij wil heeft het recht, de ritmeestersuniform van zijn vroeger 'egiment te dragenis eene deftige verschijning in de salons zeer gezien en aan het hof een welkome gistHm hm misschien kan men dan zelf nog eens aan het hof komen waarom niet Misschien fa Menken het dan ook gedaan krijgen hij heeft invloed genoeg dat men mij in den adelstand De hoofdbewegingen van den bandelsraad werden koe langer hoe sneller terwijl deze alleenspraak zich in een zacht brommen oploste. Dreyfusz was zoo ge- nsel in zijne plannen voor de toekomst verdieptdat "11 volstrekt niet bemerktehoe achter hem eene deur Werd geopend en zijne nicht binnentrad. „Oomhad Anna gezegd maar deze was te zeer met zijne gedachten bezigom die zachtebevende i'em te booren. Eerst toen Anna hare hand op den >rm van den raad legdewendde deze zich eenigzins verschrikt om. „Ha, Anna jij daar?"Verbaasd zag hij in iet opgewonden gelaat van het meisje en in hare rood geweende oogen. „Wat scheelt je, Anna? Je ziet 6r bedroefd uit heb je geweend „Ik heb Hans in den gang ontmoettoen hij van Wegging", antwoordde Anna ontwijkend. „Hans De raad wist zeer goedwie zijne Hcht hiermede bedoeidemaar hij gevoelde op het °°genblik volstrekt geen lustom eenen dergelijken 'ertrouwelijken toon te dulden. „Wie is Hans?" Jne stem klonk streng. „Dat weet gij we), oom luitenant Döring „Zoo? En mag ik vragen, wie je het recht geeft, dezen heer dezen heer die tegenover je eigen oom den eerbied op zulk eene hemeltergende wijze uit het oog verloor zoo zonder omwegen bij den voor naam te noemen Anna's wangen kleurden nog sterker. „Dit recht geeft mij de liefdeoom", antwoordde zij op vasten toon zonder vrees den toornigeu blik van den ouden heer beantwoordendedie liefde die nooit verminderen zalzelfs op bet gevaar afin uwe oogen ondankbaar te sohijnen „Ongeloofelijkongeloofelijk stoof de raad op. „Geloof je dan dwaas kind dat je me met je drieste woorden overbluffen kunt Ik ben ook jong geweest en kan begrijpen dat een jong warmkioppeud hart zich uit liefde tot eene domheid laat verleiden - men moet echter het verstand niet met voeten treden. Ik heb met volle bedaardheid den onbeschaamden luite nant op zijn nummer gezetik heb met volle bedaard heid gehandeld toen ik hem zeide dat je geen partij voor hem waart. Dank Goddat je nog iemand hebt, die je in zulke gewichtige levensvragen met raad en daad ter zijde staat ik had het indertijd niet zoo ge makkelijk, want ik stond moederziel alleen op de wereld!" Deze wreede toespeling op hare afhankelijkheid trof het jonge meisje diep. Hare oogen vulden zich met tranen doch zij bedwong zich met groote krachtsin spanning om het beven harer stem niet te verraden. „Ik weet weloomdat ik u veel zeer veel misschien alles te danken heb gij hebt mij als klein kind in uw huis genomen hebt mij laten opvoeden en mij als uwe dochter behandeld. Dat ik u daarvoor liefhad, zoo lief, als mijn armen, vroeggestorven vader, dit was slechts een klein deel der dankbaarheid die ik u schuldig ben. Maaroomook hiervoor is eene grens De treurige dagen van mijne eerste jeugd hebben mij vroeg gerijptik ben mij elk mijner daden bewust en hoe gaarne ik mij anders in alle dingen naar uw raad en ervaring voeg, mijn hart laat ik niet dwingen „Dat wil dus in goed hollandsch zeggen dat je bij je voornemen blijft, om met luitenant Döring te trouwen?" „Jaomdat ik hem bemin en gevoel dat ik met hem gelukkig zal worden De raad lachte en dat klonk veel minder hartelijk dan gewoonlijk het was een verachtelijke en kwetsende lach. „Luister", zeide hij „het is mijn laatste woord in deze zaak neem het zoo ernstig op als het bedoeld is Het geluk der liefde is een hersenschim wanneer het niet op eenen vasten solieden grondslag rust. De zen grondslag vormt het stoffelijk welzijn. Wij leven in een tijd waarin het poëtische„Eaum ist in der kleinsten Hütte" reeds lang zijn waarde verloren heeft. Je persoonlijk vermogen is slechts gering. Dö ring bezitvoor zoover mij bekend is nauwelijks meer dan zijn luitenantstractement hij zou duswanneer hij bij het leger blijven wilde niet eens het voorgeschreven huwelijksconsent kunnen bekomen. Je weet wel dat je de erfgename zijt van al hetgeen ik in het zweet mijns aanschijns en door moeitevollen arbeid niet zon- der inspanning van alle lichamelijke en geestelijke krachten verworven heb. Ik heb echter volstrekt geen lustmet mijne spaarpenningen iemand te onderhou den die ik in mijne familie niet dulden mag en wil en gevoel geene de minste roeping, met mijn vermogen eene zaak te steunen die in geen enkel opzicht mijne goedkeuring wegdraagt. Ik ben daarom gedwongen je met nadruk te verklaren dat ik je voor het geval datje bij je eigenzinnig voornemen blijftiedere geldelijke ondersteuning moet onttrekken." Dreyfusz had gehooptAnnadie weten moest dat het huwelijkseonsent eenen officier alleen dan wordt toegestaanwanneer het toekomstige paar over een bepaald vermogen te beschikken heeftvoor deze zwa righeden zou terugschrikken de oude raad had zich echter deerlijk vergist. Een bijna ondeugend lachje speelde om den mond

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1