t kV*. i-s~ l- b, l- ®- t gcUgrattgctte Berichten» Stafca-fiericfitetn KANTONGERECHT. Bij de op den 4 te Schagen gehouden wedstrijd tusschen de harddravers Willem III, bereden door den heer C. Brommer te Alkmaar, en Tromp, bereden door den heer J. Koster te Beemsteris eerstgenoemde overwinnaar gebleven. Den 5 moesten uit den avondtrein van Arnhem naar Utrecht te Veenendaal 10 militairen uit 's Gra- veDbage verwijderd worden daar zij het den reizigers te lastig maakten. Te Venloo is in den avond van den odeoOjarige gepensioneerde hoofdonderwijzer Zeegers uit Blenk waarschijnlijk 'door de duisternis misleidvan den 5 e! hoogen havenmuur in het water gevallen en na met moeite door de bemanning der stoomboot te zijn gered, des nachts aan de gevolgen overleden. Het «rasgewas van de onder den polder West- zaan behoorende dijken is den 5 in het openbaar verpacht voor f 2083 f 584 minder in 1884. Den 6 had te Enkhuizen een gerechtelyk onder zoek plaats in een van Dedemsvaart gekomen vaar tuig waarin in den avond van den 3 door den scbip- ner' een revolverschot was gelostnaar men zegtop zijne vrouw. Die schipper trachtte tijdens zijne voor- loopige bewaring zich door ophanging van het leven te berooven. t Den 6 is besloten over te gaan tot de exploitatie van den aan te leggen tramweg Zwolle-Katerveer waarvoor 25000 noodig is. 258% aandeel van 100 ^aren geplaatst. c, De Kamer vaa Koophandel te Amsterdam heett den 6 met algemeene stemmen besloten, den min. van financiën aan te raden bet wetsontwerp tot invoering van een accijns en verhooging van het invoerrecht op tabak in te trekken en Diet zijn naam te blijven ver binden aan een maatregel van bestuur, die den handel in een artikel ter invoerwaarde van veertig miljoen guldens in de waagschaal stelt. Die te Bergen op Zoom en Haarlem hebben ook bezwaren ingediend In den nacht van den 6 op den 7 is uit het kan toor der stoomkoffiepellerij Java, firma W. G. 1. Zeydner Cie., op de eerste verdieping van een pak huis op de Eealeugracht te Amsterdam een brandkast, ongeveer 400 P. zwaar waarin boeken en papieren doch geen noemenswaardige geiden geborgen waren gestolen Vermoedelijk is de kast van haar houten voetstuk gelicht, langs den trap naar beneden geworpen en toen verder vervoerd. Twee lessenaars en een cihnderbureau werden opengebroken. Eene porster heeft eene geel ge schilderde brandkast uit dat pakhuis op eene handkar zien plaatsen die in de richting van de Bokkinghangen ver voerd werd. Later zag zij één persoon de ledige handkar neerzetten op den Zandhoek het door haar in die kar gevonden breekijzer werd aan de politie ter hand gesteld. De brandkast is den 7 des avonds door 3 visschers ge vonden onder den Noordwal in het IJ tegen de glooi ing van den zoogenaamden Hamdijk tegenover de Hou - haven. Ook de vlet, waarmede de brandkast moet zijn vervoerd, is gevonden. Deze had men laten zinken. Een der wakers van het Droogdok van den heer von Lindern aldaar heeft tegen het aanbreken van den dag twee mannen op de brandkast duchtig zien hame ren doch hij meende, dat men aan het sloopen was van een aangespoeld stuk wrakhout oi iets dergelijks. Een enveloppe inhoudende duizenden aan effecten, werd den 7 des ochtends door eene dienstbode te Am sterdam in de vuilnisbak geworpen tegen den werd zij bij 2 havelooze jongens, die het uit de bak gestolen hadden teruggevonden. Den 7, des nachts half vier, is de boerderij van den heer J. Vos te Callantsoog met een paard eene koe en 2 kalveren verbrand 6 koeien werden gered. De bewoners moesten ongekleed hunne woning verlaten. In den nacht van den 7 op den 8 is te Am sterdam in het gedeelte van bet burgerweeshuis dat uitkomt aan de St. Luciënsteegop een zolder, waar turf en hout bewaard werden, brand ontstaan, waar door veel schade is veroorzaakt. O.a. werkten twee stoomspuiten ter biussching. Geen der kinderen be kwam eenig letsel. Nabij Zwijndrecht is den 7 eene schuur met het daarin voorhanden vlas geheel afgebrand. Den 7 des morgens werden te IJmuiden door den heer A. E. Kouveld, in tegenwoordigheid van eene commissie uit Amsterdam, proeven genomen, om met een kanon lijnen van boord van een gestrand schip naar den wal en van den wal naar het gestrande schip te schieten. Men ging aan boord van de sleepboot Simson naar zee en schoot toen verschillende lijnen naar den wal, waarbij wederom sommige lijnen braken. Het van den wal schieten gelukte zeer goed, doch men bracht het niet verder dan tot 300 el. De proeven gelukten over het algemeen zeer goed. Het lijk van de sedert den 8 Februari te Gro ningen spoorloos verdwenen dame is den 7 in de na- bijheid barer woning uit het water gehaaid. Te 's Gravenhage is in den nacht van den 8 op den 9 de werkplaats "van een meubelmaker uitgebrand. Den 8 is de tram die te 4 uren van s Grave- sande naar 's Gravenhage vertrekteven voor het dorp Monster ontspoord waardoor een wagen 2e kl. met de zich daarin bevindende reizigers in de vaart geraakte. Met de grootste moeite gelukte het den medereizigers le kl. en eenige hulpvaardige mensehen allen veilig aan den wal te brengen. Sommigen moesten door de stuk ge slagen ruiten worden bevrijd. Van de 22 zijn 8 mm of meer zwaar gekwetst. O.a. brak de vrouw van den stal houder M. uit 's Gravenhage den arm. De machine sprong dwars over den weg waardoor de machinist, ie met den voet het remtoestel in beweging bracht, den hei boom in den onderbuik kreeg. Hij werd naar het zieken huis te's Gravenhage vervoerd. Ook de wagen le kl. is uit de rails gesprongen maar op den weg blijven staan. Door dit ongeval werd de dienst gestremd. In den nacht van den 8 op den 9 is de in staat van faillissement verkeerende G. Visser, laatst makelaar te Beverwijkvroeger hulponderwijzer te Alkmaar, voorloopig te Haarlem in hechtenis wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, uit het huis van arrest ontvlucht. De Hooge Eaad heeft den 9 verworpen het be roep in cassatie van de twee engelschen door het hof te Amsterdam veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens den diefstal in het gebouw der Associatie-kas. In de voorjaarsvergadering der leden van de Ver- eeniging tot ontwikkeling van den mndbouw in Hol lands Noorderkwartier, op Woensdag, den 25 des voormiddags 10 ure, ten huize van den heer S. Nieuwboerte Abbekerk zullen de vo gende pun ten aan de orde zijn: mededeelingen van verschil lenden aard; ingekomen stukken jaarverslag der ver- eeniging (art. 3 der statuten); rapport van de finan- ciSele commissie betreflende de rekening en verant woording over het dienstjaar 1884 benoeming van een afgevaardigde voor de vergadering van de Vereemging „het Nederlandsch Eundveestamboek benoeming van een afgevaardigde voor het Landhuishoudkundig Con té Gouda benoeming van drie leden van het de toegangsweg in de duinen Woensdag a.s. en dat in kor- gres ie uuuut, -p bestuur, in plaats van de heeren jhr. mr. K van Po- reest; J. Breebaart Kz. en J. Zijp Kz. (art. 15, al 3, der statuten); benoeming van een voorzitter; bepahng van de plaats waar de Algemeene Vergadering ra No vember 1885 zal worden gehouden. Voordracht van het bestuur: Purmerende voorstellen van het bestuur betreffende de te houden tentoonstelling van stieren en pinken voorstel van het bestuur, om aan de tentoon stelling van stieren en pinken toe te voegen eene ten toonstelling van zuivere tesselsche schapen en rammen; voorstel van het bestuur in het belang van de paar denfokkerij voorstel van het bestuur om andermaal pogingen aantewenden ter verkrijging van eene billijke heffing der wik- en weegloonenin overeenstemming met het bepaalde in art. 254 van de gemeentewetop de markten te Alkmaar, Hoorn en Purmerende voor stel van het bestuur om 50 beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling van fokvee te Alknjaar voor stel van het bestuur om f 25 bij te dragen voor den Sloetpriis"; voorstel van het bestuur om de flesschen, die deel uitmaakten van de étalage op de interna tionale tentoonstellingte verkoopenvoorstel van het bestuur ter verzilvering van de gouden medalje voorstel van het bestuur om met het oog op den ver boden invoer uit Duitschland, de plannen voor de varkensfokkerij voorloopig aan te houden vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 188o bespreking van verdere werkzaamheden. De commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam ontving sedert de laatste opgave f 4 '04.6-,%. De uit het op Terschelling gestrande stoomschip Fynemouth geborgen katoen is in het openbaar voor f 1544R verkocht. De brandassurantiemaatschappij Insulmde keer., over 1884 17% p.ct. at- Het bouwen eener nieuwe kaasfabriek te JNieuwe Niedorp op grondafgestaan door kerkvoogden der hervormde gemeente, is gegund aan de heeren J. Ee- zelman en W. de Heer aldaar voor f 5439. De Nederl. centraalspoorwegmaatschappij ontving in Februari f 52859.83 tegen f 53094.99 in 1884. In 1884 zijn over den spoorweg Haarlem—Zand- voort 274.988 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 77 126 65, zijnde per dag en per mijl f 24.81. in Januari 1885 werden 3893 reizigers vervoerd en was de opbrengst f 1041.02. Te Enkhuizen wordt aan Ged. Staten een adres ceteefeend waarbij verzocht wordt terug te komen op de afwijzende beschikking op bet doortrekken van den tram in de gemeenten Blokker, Westwoud en Hoogkarspel. De 10e aflevering van bet friesche rundveestam boek is iD 4 talen verschenen. Het besluit om in het vervolg alleen afstammelingen in te schrijven heeft een onvoorziene uitbreiding aan de aanvragen, om nog voor de sluiting ingeschreven te worden gegeven. In deze aflevering'zijn 302 stieren en 1157 koeien opgenomen In het geheel zijn nu ingeschreven 668 stieren en 3513 koeien. De Am8terdamsche vereeniging van postzegel ver zamelaars zendt hare verzameling naar de in Mei a.s. te Weenen te houden tentoonstelling van postzegels. Te Zwolle is door de politie wegens bedriegelijke oplichting proces-verbaal opgemaakt tegen W. Harmeen te Utrecht, agent en gemachtigde der bankvereeniging Grün Cie. te Amsterdamvoor welke vereeniging hij bewijzen van aandeel in verschillende premieloten verkocht, na de menschen vooraf wijs te hebben ge maakt dat zij op die stukken in de bank van leening en bij alle bankiers en kassiers geld konden krijgen. Tot hoofd van de christelijke school voor on- en minvermogenden te Haarlem is benoemd de heer A. Verhorst, thans in gelijke betrekking te Enkhuizen; tot onderwijzers W. B. Kroeze te Arnhem en M. van der Sluys te Heenvliet. Mej. J. C. Wijkhuizengewoond hebbende en overleden te Amsterdam heeft het gereformeerde wees huis te Haarlem behoudens enkele legaten benoemd tot eenige erfgenaam. Aan het gemeentebestuur van Amsterdam is ver- gUDning gevraagd tot het houden van wediennen en harddraverijen op de tentoonstellingsterreinen achter het rijks museum. Te Hoorn zal den 29 Aprilbij gelegenheid van de door Holland's noorderkwartier te houden tentoon stelling van fokvee eene harddraverij gehouden worden. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd tegen de« commis sionair in eflecteu Jan van der Veen, onlangs aldaar woonachtig wegens valschbeid in geschriften. De Nederlaudsche Bank heeft aan de besturen der voornaamste maatschappijendie agentschappen hebben in Indieuitgezonderd de Nederlandsche Han- del-Maatschappij, eene kennisgeving gezonden betreffende de wissels, door die agentschappen op de hoofdkantoren te trekken. Na 30 September neemt zij zulke wissels slechts dan in disconto wanneer zij zijn getrokken op 14 dagen zicht of 2 maanden dato. Tot dien tijd wordt °dit papier door haar nog aangenomen op den nu gebruikelijken voet, mits het tenzij op de laatst genoemde termijnen afgegeven uiterlijk 30 Septem ber 1885 vervalt. Hieruit volgt dat zesmaandswissels der bedoelde indische agentschappen op hoofdkantoren nog bij haar discontabel zijD, wanneer zij zijn afgegeven tot en met 31 Maart 1885; dat echter het later afge- gevene een korteren looptijd moet hebben. Deze loop tijd kan na 31 Julij e. k. niet langer zijn dan 14 dagen zicht of twee maanden. Niet de heer J. A. Vrugtman te Zutfen maar zijn neef J. H. Vrugtman is bij den wedstrijd voor rederijkers te Assen bekroond geworden. t n Tot directeur der brood- en meelfabriek te s Gra venhage is benoemd de heer van Vollenhoven adjunct directeur. Te Barsingerhorn is een geval van typhus gecon stateerd. Men schrijft ons uit Bergen voor de werken der waterleiding te Bergen nadert zijne voltooiing, hoopt men er mede gereed te zijn ten tijd „bergen kunnen verzet worden hebben oe polderwerkers in de duinen alhier bewezen ruim 60 arbeiders zijn een 20tal dagen bezig, en men ziet reeds een gebaanden weg waarlangs men weldra het materieel voor de baggermachine enz. zal aanvoeren. De krommingen van den weg geven verrassende gezich ten vooral daar waar men eenige meters hoogte heett moeten weggraven. De taluds zijn voor het grootste deel reeds met helm beplant om verstuivingen te voorkomen. In het Nutsdepartement- Kolhorn werden dezer da«en eenige zangstukjes uitgevoerd door de Zangver- eeni«ing Amicitia aldaar. Daarbij bleek, dat zij, hoe wel 'gering in sterktebij de vorige Zaugvereemgiug vergeleken in kracht niet is verminderd. Uit het jaarverslag van de spaarbank-vereemging te Oterleek bleek, dat in 1884 in 437 inlagen f 4758,80 is ontvangen en in 56 malen ƒ4263,65 werd terugbe taald. Het reservefonds bedroeg den laatsten dag van het jaar 1869,96 en het aantal deelhebbers 227. Den 9 had te Schagen eene keuring voor cavalerie- paarden plaats. Een vijftigtal paarden werden aange boden. Na onderzoek bleek echter dat allen de ver- eischte eigenschappen misten zoodat niets ten behoeve van het rijk kon worden aangekocht. Dinsdag 10 Maart. 's Gravenhage. Tweede Kaaier. Het amendement - Lohman om op hoofdstuk 5 geld voor drie Hoogere Burgerscholen te schrappen werd na sterke bestrijding der linkerzijde door de regeering afgekeurd als onpar lementaire dwang, op haar uitgeoefend. De heer Lohman wijzigde toen zijn amendement en stelde voor om door invoeging van „wachtgelden in art 10/ het beginsel te laten uitmakenook dit werd als sehijnvertooning door de liberalen afgekeurd, terwijl het amendement niet door de regeermg werd overgenomen maar verworpen met 43 tegen 41 stemmen. Eveneens werd verworpen een amendementom den bouw eener parallelklas te Leeuwarden te beletten. Aangenomen werden de amendementen tot vermindering der gelden voor de Landbouwschool te Wageningen. Over bet amendement van den beer Lohman tot weigering van alle subsidiën voor middelbare meisjesscholen met nieuwen cursus staakten de stemmen 42 tegen 42. Morgen wordt overgestemd. Londen. Graaf Herbert Bismarck heeft met Lord Granville eene overeenkomst gesloten omtrent de duitscho kolonies in Afrika. Engeland staat eenig gedeelte at, waarop het recht had. Daarentegen erkent Duitschland Engelands recht op Victoria. De kiezerslijsten dezer gemeente werden den 10 vastgesteld tot een bedrag van 1012 kiezers voor den Eaad 633 voor de Tweede Kamer en 631 voor de Provinciale Staten zijnde 7 meer, 1 minder en 5 meer dan in 1884. De door de bestuurders van het Ned. Zeudeiing- Genootschap alhier aan omstreeks 150 personen toe gezonden oproepingsbrieven ten bate van dit genoot schap hebben het gevolg gehad, dat het lidmaatschap f 10 50 door een, en dat a f 5,25 door vijf personen is aanvaard, terwijl vijftien personen zich als begunsti- ser a f 5 of minder hebben opgegeven. Van «Ine werd eene gave voor eens ontvangen. De bestuurders wen- sehen zeer de terugzending der onafgehaalde exemplaren. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Correctioneele Terechtzitting van den 10 Maart. A. E., beleedigingf 8 boete, subs. 3 dagen gev. O. S. te Enkhuizen, mishandeling, 1 maand gev., f 8 boete, subs. 1 'dag gev., alles in eenzame opsluiting te ondergaan. k! de G. en C. K. Jz., beiden te Enkhuizen, mishandeling, 'e((j-r ie Urk, vis&cken met een kuilnet op de Zuiderzee, 2 boeten, een van f 12, subs. 3 dagen gev. en een van 1, K T K R d V en P. W., allen te Urk; i. L. Jz., J. Z.> dï'j., R z! D B., j. de w„ P. B en J K, allen te Enkhuizen, feit als boven, f 12 boete, subs. 3 dagen gev. C. v. d. G., te Grootebroekdiefstal3 maanden gev., in eenzame opshiiüng ZQDljer vaste woonplaats bedelarij, ieder 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgestieht. J. B., te Schagen, het door onachtzaamheid veroorzaken van eene botsing met den spoortrein 3 dagen gev. Zitting van den 6 Maart, n w te lliip, des nachts laten loopen van zijn hond op de openbare straat te Rijp,/ 1 boete of K B en C. B., te Broek op Langedijk zich bevinden in een herberg te Broek op Langedijk na bezetten tijdieder f 3 'i0p6 v d Hte Bodegraven laten loopen van vee op eens anaers^grond eens andefs water zonder VTnD!SA.'s3.,bAetK!fpl k! JSeB„ J P- J- 8., A. P. en E W allen te Egmond aan Zeedelven naar konijnen m de duinen', ieder f 20 boete of 4 dagen gev. G. S. en P. P-, beiden te Egmond aan Zeeals voren ieder f 10 boete of 2 dagen gev. fj:j

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3