Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ I) A G 20 M A A II T. ONZICHTBARE HANDEN. No. 34. Prijs der gewone Advertentiën: düffittëel (Bebecltt. Jachl en Vissrticr$f. isuitenianb. y SCHE CO! «AM Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondörcl&j?- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE <4 ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat lieden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van JAN STUIJT, broodbakker ora vergunning tot het oprichten van eene brood- en koekbakkerij in het perceel aan de Mient, Wijk b, No. 20, en dat op Dinsdag, 31 Maart 1885, 's middags te 12 uren, ten raadkuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten vsn die bakkerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Maart 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat N. B a k k u m hun vergun ning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel in het Achterfnidsen, No. 84, waarin die verkoop laatstelijk geschiedde door C. A. J. Schroder. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 Maart. 1885. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de militieraad in dit district, ten raadhuize der gemeente HOORN op Maandag, den 13 April e.k., des voorroiddags ten 11 urezijne 2e zitting zal houden tot. het beoordeelen der plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die door of namens de lotelingen dezer gemeente, onder over legging der vereischte stukken, zullen worden aangeboden. Zoo de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goedgekeurd isbehoort het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd te worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 19 Maart 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn, blanco aanvragen ter bekoming van jacht en visch- acten voor het dienstjaar 1885/86. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 19 Maart 18S5. A. MACLAINE PONT. DUITSOHLAND. In de mijn Camphausen bij Saar- biüeken heeft den 18 een gasontplofflng plaats gebsd. Men spreekt van 217 personen die verongelukt zijn. Slechts 17 werden reeds gered. ENGELAND. De overeenkomst betreffende Egypte werd den 16 niet geteekend. De franscbe, engel- Bche en turkscbe gezanten en Blum-pacba begaven zich wel met dat doel naar het ministerie van buit. zaken, maar de gezanten van Eusland en Italië waren niet tegenwoordig daar zij nog geene volmacht ontvangen hadden. Hoogerhuis. Den 16 deelde de minister van buitenl. zaken mede dat de verklaringen, den 13 door minister Gladstone in het Lagerhuis afgelegd over het afghaansche vraagstuk, berustten op telegrammen van den gezant te Petersburg Thornton, waarvan het laatste gedagteekend was van den 5. Hij had den 14 dien gezant per telegraaf opgedragen, te onderzoeken, of de russische min. van buitenl. zaken von Giers deget'of- fen schikking in minister Gladstone's geest opvatte namelijk dat gedurende het onderzoek der grenscom- rnissie de voorposten der afgbanen en russen niet ver der voorwaarts mochten rukken. Die verzekering is den 16 des avonds van den gezant ontvangen. Den 17 zeide de minister van buitenl. zaken dat de regeering op haar eigen verantwoordelijkheid en als maatregel die door overwegingen van militairen aard geboden werd last gaf om Zebehr pacba en zijne beide zonen in hechtenis te nemen en hunne papieren in beslag te nemen. Lagerhuis. Den 16 heeft minister Gladstone gezegd dat de briefwisseling, die over Egypte's geld middelen gevoerd is, zou worden overgelegd wat ook gebeuren mocht. Minister Gladstone deelde den IV mede, dat de rus sische minister van buitenl. zaken verklaard had dat de russische troepen niet van hunne tegenwoordige stellingen zouden vooruittrekken, mits de afgbanen ook niet vooruit trokken of hen aanvielen en er niet eenig buitengewoon geval voorkwam als bij voorbeeld on lusten te Penj-deh. Den 18 deelde minister Childers mede, dat de schik king over Egypte's geldmiddelen door de vertegenwoor digers der mogendheden onderteekend was, uitgezonderd doordien van Turkye, wiens volmacht nog onder weg was. De jaarlijksche uitgaven waren vastgesteld op 523700 pond sterling (1 p. s. f 12), waaronder 200.000 voor het bezettingsleger. De leeniDg tal 9 miljoen p. st. bedragen tegen eene rente van niet booger dan 3J pet. Het belastingstelsel is tot de vreemdelingen uitgebreid. 2 jaren zijn toegestaan voor een nauwkeurig onderzoek naar 's lands hulpbronnen: gedurende dien tijd zal eene korting plaats hebben van 5 pet. op alle coupons en van pet. op al de aandeelen van Engeland in het Suez-kanaalterug te betalen, na verloop vaD dien tijd indien het blijktdat dit uit de ontvangsten kan geschieden. Kan dit niet dan is de Onderkoning verplicht een internationale commissie bijeen te roepen voor een algemeen onderzoek naar 's lands geldmiddelen. De mogendheden waarborgen samen en ieder afzon derlijk den interest der leening zonder eenig recht van inmenging in bet beheer van Egypte. De rente komt bet eerst van alle andere verplichtingen ten laBte van de voor de schuld aangewezen verplichtingen. Er zal tevens een amortisatiefonds worden gevormd. EBANKBIJK. Minister Waldeck Eousseau heeft aan de prefecten zijn verlangen te kennen gegeven dat voortaan de bandteekening van alle ambtenaren leesbaar zij. Charles Ballerich, de inspecteur van politie, die met zijn broeder Norbert het kantoor van de Cri du Peuple te Parijs overrompelde, omdat hun in dat blad was verwe ten, dat zij medeplichtig waren aan den moord hunner moeder, is door de jury niet schuldig verklaard. Het hof sprak hem daarop vrij, doch veroordeelde hem tot betaling der kosten en eener schadevergoeding van 0,50 aan Due, die met hem slaags raakte. Kamer. Den 17 zijn de verder door de regeering voorgestelde rechten op vee goedgekeurd namelijk van f 6 voor koeien en stieren f 4 voor jonge ossen, f 2 voor kalveren f 1.50 voor hamels f 0.50 voor speen- varkentjes t 3.50 per 100 P. versch en 4 25 per 100 P. gezouten vleesch. Ten slotte is het geheele ontwerp met 279 tegen 188 stemmen aangenomen, ITALIË. Den 14 is te Bome de eerste steen ge legd voor het gedenkteeken van den oud-minister, graaf Cavour. De Koning en de Koningin woonden de plech tigheid bij. Minister Mancini heeft den 18 op vragen over de koloniale en buitenlandsehe staatkunde geantwoord, dat de leidende gedachte der regeering verspreiding der beschaving ;s. Hij zal spoedig een ontwerp indienen om onderzoekingen van vreemde landen en het stichten van koloniën gemakkelijker te maken. Toen Khartoem viel was geen hulp aan Engeland aangeboden, maar verklaard, dat, als Italie's medewerking volstrekt ver- eischt werd Italië die verleenen zou zonder schade vergoeding te vragen. Alleen waren twee voorwaarden gesteld 1'. geene verbintenissen in strijd met het drievoudig verbond 2°. verzekering van Engeland, dat het evenwicht in de Middellandeche Zee zou gehand haafd worden. Engeland had dank betuigd maar het aanbod niet aangenomen om zijn gezag, vooral bij de Mohammedanen, niet te schaden. Hij verklaarde ten slotte dat de regeering zieh in geen ernstige samen werking met Engeland >n Soedan begeven zou, zonder machtiging van het parlement. ZWITSEKLAND. De nationale raad heeft met 103 tegen 18 stemmen besloten aan het volk de herziening van de artikelen 31 en 32 der grondwet voor te stel len om het vervaardigen en verkoopen van geestrijke arankeu te kunnen beperken. VEEEENIGDE STATEN. In Februari kwamen 11019 landverhuizers aan, 4843 minder dan in Fe bruari 1884. De Senaat heeft den 17 de wenschelijkbeid uitge sproken Barriosden president van Guatemalate verhinderen zijn plan tot inlijving der naburige repu blieken ten uitvoer te brengen. De groote werkstaking aan de spoorwegen in het Zuidwesten is geëindigd met het weder toekennen der vroegere loonen onder belofte dat daarin voortaan 23) Bahlow stond verontwaardigd op. „Ik heb volstrekt geen behoefte aan uw gezelschap mijnheer de assessor", zeide hij bits „en zal daarom in 't vervolg bij voorkeur d i e plaatsen opzoeken, waar ik denk u niet te zullen aantreffen." „Geneer u nietkellner pak dit glas mélange en begeleid mijnheer de docter Zijn oog volgde met merkbare voldoening de lange gestalte van den journalistdie aan een zijtafeltje ging zitten en zijn grimmig gelaat achter de „Illustrirte Zeitung" verborg. „Mijn complimentPringsberg", riep Hackert lachend, „dien hebt gij eens flink de waarheid gezegd Ik ge loof niet, dat hij vooreerst zal terugkomen." „Hij zal er zicb wel voor wachten Dat is ook een dergenen wien men zich steeds op tien schreden af- stands van het lijf moet houden een indringerigeon beschofte patroondie iemand maar in ongelegen heid brengt „Het was zeker ongepastom die geschiedenis in de courant te zetten", merkte de „stille Eugène" op „aan belangrijkheid verliest ze echter daardoor niet, Mij boezemt deze geschiedenis dubbel belang in daar ik de inleiding bijgewoond heb. Waarom tast Waldau toch niet met beide handen toe, wanneer mevrouw von Hilgersdorf hem trouwen wil Een mooier vrouwtje, dat daarenboven nog zoo rijkelijk met het aardsche slijk gezegend is vindt hij zijn ge heele leven niet meer. Sacré bleu wanneer ik ook eens onder dergelijke omstandigheden eene Diavoletta schilderen moest Maar ik kom nooit verder dan tot mijne stillevens voor mevrouw Dreyfusz I" De assessor schudde be komt zeker niet zeer dik- Pringsberg lachte. „Arme man!" zeide hij schertsend. „Er moet toch bepaald een bewonderenswaardig geduld toe behooren, om altijd maar d o o d e voorwerpen naar het leven te schilderen. Om echter op Elimar terug te komen mij schijnt het volstrekt niet zoo zonderling dat hij aan het naar amerikaansche vrouwenemancipatie riekende huwelijksaanzoek van de schoone mevrouw von Hilgersdorf geen gehoor gegeven heeft. Ik verdenk hem sterk dat hij zijn oog op eene andere heeft ge worpen." De assessor wiep den student eenen snellen blik toe. „Zoudt gij daarvan niets weten mijnheer von Hackert?" vroeg hij. „Ik zou niet weten hoe", antwoordde de aangespro kene kortaf; „ik ben niet zoo met dien mijnheer Wal dau bevriend, dat hij mij in al zijne hartsgeheimen zou inwijden." „Dat verwondert mij denkelijk het hoofd. „Gij wijls bij uwe nicht Hackert zag den spreker verbaasd aan. „Waar wilt gij heen Drommelszou Waldau misschien plan hebben Lucia de Hij lachte luid zonder den zin te voleindigen. „Ik ben overtuigd dat Elimar uwe nicht bemint," zeide Pringsberg „en ik geloof naar den schijn te oordeelen dat ook hij haar niet geheel onverschillig is. Men maakt wel eens zoo zijne opmerkingen. Maar ik verzoek u mijnheer von Hackerter geen woord tegen anderen over te reppenwant bet zijn natuurlijk niets dan vermoedens mijnerzijds „Wees onbezorgd", gaf Hackert ten antwoord en hij lachte nog steedsdat de tranen hem over de wangen liepen„ik ben toch docter Eahlow niet Uwe vermoedens amuseeren me alleen maar kostelijk Waldau en Lucia! Ik vind, dat die beiden uitstekend bij elkander passen „Waarom niet?" Pringsberg voelde zich min of meer beleedigd door de in zijne oogen ongemotiveerde vroolijkheid van den student, „Waldau mag zijne ei genaardigheden hebben zooals wij allen maar in ieder geval is hij een man van eer." „O daar twijfel ik volstrekt niet aanmijn waarde, en ik meen het in vollen ernstwanneer ik zegdat zij als voor elkander geknipt zijn. Maar, mijn hemel, ik mag mij toch wel in hun beider geluk verheugen Gij doet juist, alsof gij mij dit kwalijk neemt 1 Waldau mag zich gelukkig rekenen; men zegt, dat Lucia eene zeer eigenaardige schoonheid isnaar mijne meening eenigzins savoyaardachtigdoch dat is eene kwestie van smaak. In elk geval bezit zij minstens even zooveel vermogen als mevrouw van Hilgersdorf en dat is ook iets waard. Wat? Vindt gij niet? Mijn oom beeft een aardig sommetje Dagelaten en Lucia was zijne eenige dcchter, zijne eenige erfgename want de on bekookte neef kwam zoo goed als niet in aanmer king. Kellner, breng mij eens gauw een flesch cham pagne die geschiedenis stemt mij zoo verbazend vroolijk waarde Pringsbergdat ik mij eens flink te goed moet doen 1" „Wilde mevrouw von Hilgersdorf mij maar als ver goeding nemen'', zuchtte de „stille Eugène." „Ik ben toch altijd nog een aangenamer mensch dan haar ge storven echtgenoot!" „Waartoe waarlijk niet veel noodig is", antwoordde Pringsberg. „De oude generaal moet een echt monster geweest zijn. Dreyfusz deed mij kortgeleden verhalen van hem om van te beven. Dat hij het tot zulk eenen hoogen militairen rang heeft gebracht heeft hij dan ook meer aan zijne persoonlijke dapperheid te danken gehad. Als soldaat moet hij bewonderenswaardig ge weest zijn als mensch brr 1 Een echte „landsknecht", die oude Hilgersdorf, hij was dan ook eigenlijk drie eeuwen te laat op de wereld gekomen bij had in den tijd van Frundberg moeten leven. Dreyfusz gelooft overigensdat hij eindelijk nog tegen zijnen wil gepensioneerd is geworden. Men zegtdat de generaal een hartstochtelijk speler was en dat heeft men hem van hooger hand kwalijk genomen, waar hij bovendien toch

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1