No. 37. Zeven en tachtigste Jaargang. 1883. ONZICHTBARE HANDEN. V R IJ D A G 27 MAART. Prijs der gewone Advertentiën; Jiinuenlauö. FBUIXjIjETON. SCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheeie Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. De werkstaking onder de mijnwerkers in Henegouwen loopt ten einde door den honger en de steeds schaarscber inkomende giften. Den 23 hervatten omstreeks 3000 man weder den arbeid. Eene dynamiet- ontploffing in den nacht van den 22 op den 23 bij de woning van een mijnwerker die verklaard bad wed®1" aan den arbeid te zullen gaan, veroorzaakte alleen schade aan het gebouw. DUITSCHLAND. Van de bij de mijnontploffing op den 17 omgekomen mijnwerkers zijn 14 nog niet te ruggevonden. 159 Lijken en 51 levenden zijn uit de mijn te voorschijn gebracht. Van deze laatsten stier ven 2 en waren nog 15 in het gasthuis. Rijksdag. Het wetsontwerp op de nieuwe tstoom- bootlijuen is den 23 bij derde stemming goedgekeurd. Bij den dood van den vader van prins Bismarck was de bezitting der familie bij Schönhausen verdeeld tus- Bchen den prins en zijn ouderen broeder en gedeeltelnk in andere handen overgegaan. Het terugkoopen van die gebeele bezitting, een lievelingswensch van den rijkskanselier is thans het doel der commissie voor het aan hem op 1 April aan te bieden geschenk. Pjüisen. Huis van afgevaardigden. Het wetsontwerp tot het verleenen eener schadeloosstelling aan het hertogelijk huis van Sleeswijk-Holstein werd met algemeene st. goedgekeurd. ENGELAND. Een nieuw uitgegeven blauwboek over de egyptische geldmiddelen behelst eene depêche van den heer Baring van den 2 volgens welke de egyptische regeering indien niet voor 0 Apri een deel der ieening van 108.000.000 beschikbaar is de betaling der schatting aan Turkije zal moeten schorsen. Den 22 heeft te Londen een hoviga sneeuwstorm uit het Noordwesten gewoed. De straten en pleinen waren zelfs met eene vrij dikke sneeuwlaag bedekt. Ook in de omstreken viel veel Bneeuw terwijl in het westen van Engeland de telegrafische gemeenschap ver stoord werd. In Britsch Indië en wel in Punjaub worden troepen bijeengetrokken onder het bevel van generaal Robert. Hoogerhuis. Den 23 heeft do min. van bui- tenl. zaken verklaard dat de laatste opstellen der Times over het afghaansche vraagstuk niet door de regeering ingegeven waren. Het engelsche ministerie blijft nadrukkelijk volharden bij hare staatkunde, welke zich de behartiging van de belangen des lands en de nakoming van aangegane verplichtingen ten doel stelt, maar zal toch geene gelegenheid laten voorbijgaan om tot eene schikking te geraken welke eervol en bevre digend voor alle belanghebbenden is. Lagerhuis. Minister Eitz-Maurice deelde den 23 mede, dat Engeland afgevaardigden aangewezen had voor de bijeenkomst te Parijs om de overeenkomst het Suez kanaal te verbeteren en den 24 dat die commissie den 30 zon bijeenkomen. Minister Gladstone deelde den 24 mede dat Rus land nog niet geantwoord had op de belangrijke nede- deeliug van den minister vnn buit. zaken van den 16. Hii geloofde niet, dat daarmede gedraald werd en hield het er voor, dat door het antwoord zou worden beslist, of er te Londen onderhandeld zou worden dan wel of een voorafgaand onderzoek op de plaats zelve zou plaats hebben, gevolgd door een onderzoek door de commissie, zooals Engeland verlangde. RUSLAND. De russische bladen zijn veel kalmer gestemd over het afghaansche vraagstuk en stellen zich tevreden met de opmerking dat Rusland tot cu toe Engeland bij de onderhandelingen stellig de loet heelt afgestoken. Van Engeland's aanvankehjken eisch dat Rusland zijne troepen uit de ingenomen stellingen zou terugtrekken is ten slotte mets gekomen. EGYPTE De aanvaldie in den namiddag van den 22 door de Arabieren op een deel der engelsche troe pen by Hasheen gedaan werd schijnt geschied te zijn op een oogenblik waarop werkelijk kans bestond v ooi- het gereed zijn der nieuwe zareba die men dien dag was begonnen te maken, door hun grooter aantal voordeel te behalen. Het regiment van Berkshire he- <'af zich juist binDen de zareba de mariniers hadden hunne wapenen afgelegd eten en water waren uitge deeld en de kameeleu buiten men maakte zich gereed voo- den nacht en alles scheen rustig toeu plotseling eenige mannen der indische troepen kwamen aanstui ven met den roep „de vijand komt!" Plotseling kwam deze dan ook in grooten getale uit het dichte hout te voorschijn beschermd voor het vuur door de engelsche kameelen waarvan ongeveer 500 gedood zijn gewor den Met groote moeite bereikten de troepen die er buiten waren, de zareba. De berichtgever der Times, die deze bijzonderheden mededeelt was zeii bezig buiten de zareba zyn paard te laten drinken en kwam ei te nauwernood binnen. Maar de Arabieren drongen er mede in en werden alleen door het geweldig ge weervuur tot staan gebracht. Er ontstond een gevecht van man tegen man en de toestand was een half uur zeer ernstig. Ook buiten de zaïeba verweerden zich sommige kleine troepjes engelsche soldaten rug aan ru" aaneengesloten tegen de overmacht. Langzamer hand begon evenwel het geweervuur der engelschen de •overhand te behouden en was de vijand met groot verlies genoodzaakt te wijken. De gemeenteraad van Leiden heelt den 19 het voorstel van burg. en weth. om afwijzend te beschikken op de verzoeken om ten dienste van schutterij gar nizoen en scherpschutters eene schietbaan te doen in- richten op het zoogenaamde B-aamland aan den Hoo- gen Rrjodijk onder Zoeterwoude aangenomen met 21 stemmen tegen I en f 3000 beschikbaar gesteld voor de verbetering van dat land. Den 19 is te Haarlem aanbesteed: a. bet leggen van een bij de gemeente voorhanden riool van portland cementhtt maken van bestratingen het zetten van kaplagen en kantdeelen in de Brouwersstraatgeraamd op' f 3645. Van 9 inschrijvers was H. London voor f 3630 de laagste b. het uitvoeren dierzelfde werken in de Twijnderslaan en in de Projectstraat geraamd op f 1850; van 8 inschrijvers was dezelfde de laagste voor f 1890. Het werk werd dadelijk gegund. -- Den lieer C. van Baar te Edam werd den 20, toen hij 40 jaren boofd-ingeland van het waterschap de Purmer was, een tafel middenstuk als geschenk aangeboden door het bestuur en den algemeenen op zichter. Den 21 heeft de gemeenteraad van Oudorp mej. A. Venneker benoemd tot onderwijzeres in de hand werken aan de openb. schoolin plaats van mej. Venneker, aan wie met 1 April as. eervol ontslag werd V6rl66D(l Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 23 het door de arr. rechtbank te Haarlem tegen G. bpanjer, zaakwaarnemer en commissionair, gewezen vonnis in zake de oplichterij in verband met de verdeeling der nalatenschap van de Brederodes bevestigd doch ver nietigd wat de straf betreft. In plaats van 183 dagen kreeg hij 1 jaar celstraf. De arr. rechtbank te Arnhem heeft den 24 tegen W. Regeling, in hechtenis als verdacht van moord op Jansen den ouden man te Wageuingen en van den diefstal te zijnen huize bevel van gevangenhouding verleend. Hoewel hij alle schuld ontkent, zijn ver schillende feiten bij het onderzoek aan den dag gekomen, die tegen hem pleiten. Hij is den avond voor den moord te 11 uren in eene slaapstede gekomen en heeft haar 's morgens te half zes verlaten. Te 7 uren kort na de misdaad heeft hij aan de andere zijde der stad een glas bier en een glaasje brandewijn gebruikt. UlJ heeft zijnen knevel laten afscheeren en is herkend door meer dan één persoon Den 24 werd te Helder vastgesteld het kohier van den hoofdelyken omslag voor 1885 tot een bedrag van f 29613 17 en dat der hondenbelasting op f 129/. üe stemmen staakten over een voorstel, om den bouw van een lokaal voor den afslag van zeevisch uit te steden«H^t chtghof te Amsterdam heeft den 24 M. v. W., wegens diefstal te Heiloo, veroordeeld tot 2 jaren Te Helder werden den 24 twee uit het gesticht Meerenberg ontvluchte verpleegden aangehouden. Mej A S Blad te Heiloo is den 25 benoemd tot onderwijzeres aan de 2e tnsschenschool te Haarlem. Den 25 zijn te 's Gravenhage voor de nuttige handwerken geslaagd de dames M. C. Torre te Helder, E M Enk te Petten, A. C. Roes te Krommenie 1. Bossen te Zijpe en A. S. C. Schriller te Amsterdam. 26) De meest voor de hand liggende gedachte tot be reiking van zijn doel was voor hem het huwelijk van Anna met eenen aristokraatmet eenen goeden ouden naam. Hij had er geen oogenblik aan getwijfeld ot Anna zou zich in hare dankbaarheid zonder tegenslan in haar lot schikken, zoodra hij haar eene passende partij voorsloeg. Hij was in deze overtuiging oo volstrekt niet geschokt gewordentoen zijn nichtje hem mededeelde, dat zij alleen eenen man, dien zij liefhad, hare hand zou reiken. Toch had bij het voor beter gehouden ten einde mogelijke overijlde hande lingen van Anna te kunnen tegengaan oogenblikketijk naar eenen man voor haar om te zien en toen was zijne keuze op baron Menken gevallen. Menken was een man geheel naar zijn hart. y voerde eene negenpuntige kroon in zijn wapen en was gezien bij het hof, daarenboven een cavalier door en door een gentleman van top tot teen en dat was voldoende. Dat Menken meer dan twintig jaar jonger was dan zijne nichtkwam bij Dreyfusz even weinig in aanmerking als de gedachte hem verontrusten kon, dat Menken wel eens niet zoo heel gewillig in zijne plannen zou kunnen toestemmen als hij dacht. Het was bijna een millioen markdie Anna Burger eens te wachten haden tegenover een millioen zoo vond Dreyfusz zwijgt iedere innerlijke stem. Menken hoorde de met de koelbloedigheid van den ervaren man van zaken uiteengezette plannen van den handelsraad eerst met een innemend lachje op de lippen aan, maar werd toen ernstig zeer ernstig. Hij dankte den Raad op hartelijken toon voor het vertrouwen, waarmede hij hem vereerde en ging daarop voort„Ik schijn jonger, mijnheer, dan ik werkelijk ben en daarom reeds pas ik niet bij Anna Maar zells a waren er minder stormen over dit oude hoofd heen gegaan zelfs wanneer mijn hart nog frisch en vol hoop als vroeger de toekomst tegenklopte, dan zou ik toch Anna's echtgenoot niet kunnen worden. Ik weet, waarde vriend, wat u bewogen heeft, in zulk eene kieeelie aangelegenheid volkomen openhartig tot mij te spreken, en dat geeft mij den moed, ook openhartig te zijn. Ik ken de wereld en de menschen en heb in een veelbewogen verleden meerdan mij lief was rechts en links achter de schermen leeren zien. Ik ben dan ook tot de slotsom gekomen, dat huwelyken, uit berekening geslotenaltijd let welaltijd mijn waardede treurigste gevolgen na zich siepen, Ik ben niets minder dan een moralist en ben nauwelijks voor puritein geschikt maar ik zou in ééne zaak de innerlijke stem, die wij hart en geweten noemen, tot den uitersten grens willen geëerbiedigd zien bij huwelijken namelijk. Slechts z ij kunnen waarlijk gelukkig met elkander worden, die elkander van ganscher harte liefhebben die in elkander opgaan alle andere hu welijken kunnen niet gelukkig zijn omdat daaraan de grondslag der zedelijkheid ontbreekt! De vorming van den geestdie onze gezelschappen den uiterljjken glans verleent en de gewoonte de machtigste factor in dit leven plegen er gewoonlijk toe bij te dragen om de moderne huwelijken zooals ik die huwe lijken uit berekening zou willen noemenden stempel van geluk te geven en toch is dat mets dan s c h ij n Zie om u heen mijn waarde maar met ziende oogen gij zult merken, dat ik gelijk heb Gij hebt uwe nicht lief, Dreyfusz, en het zou u veel leed veroorzaken wanneer het lieve meisje ongelukkig werd. Laat dus alle onedele egoïsme terzijde en geef uwen zegen aan het huwelijkdat Anna uit eigen be weging sluit, gij zult uw geweten daarmede het best bevredigen. En nu niets meer over deze zaak uwe hand beste vriend Toen Dreyfusz na dit onderhoud weder thuiskwam was het hem niet bizonder aangenaam te moede. Hij kwam zichzelf voor als een speculantwien eene vette buit ontgaan is. Maar de Raad bezat een taaie vol- hardini'. Vijf minuten lang overdacht hij de woorden van den baron, stiet toen driemaal een krachtig: „ongeloofelijk 1", zijn lievelingsuitroep uit en voegde ër luid, tot zichzelf sprekende bij: „Met wysgeer.ge bespiegelingen komt men niet door de wereld dat heb ik bij mezelf het best bemerkt! Menken mag het goed meenen - abah maar hij heeft ongelijkHeb .k Therese misschien uit liefde getrouwd en barmomeeren wij niet voortreffelijk met elkander ofschoon wij twee volkomen verschillende naturen zijn Menken is dwaas wanneer hij zich tegenover mij op den rots der moraal wil plaatsen, ik had mij niet tot hem moeten wenden! Komt tijd komt raad, Anna is nog jong ik nog met oud dus behoeven wij ons met te overhaasten. Vier weVen later was Anna verdwenen en daarmede het geheeie luchtkasteeldat Dreyfusz op de mogelijk heid van een aristocratisch huwelijk gebouwd had meen gestort. Dab was een zware dag geweest m bet huis van den Raad deze eerste na de onverwachte vlucht van het jonge meisje. Terwyl mevrouw Dreyfusz met den roerend teederen en toch energischen afscheidsbrief van Anna in de hand, stil in den hoek zat en weende, vloekte en raasde de oude Raad, scho d hij op de on dankbaarheid der menschen in het algemeen en over die zijner nicht in het bizonder en ontlastte hij ten slotte zijnen vollen toorn opDöring, dien hij den „aanstoker der misdaad' noemde. Dat de lu.tenant vari eene schitterende loopbaan a'stand had gedaan alleen ter- wille van zijne liefde en dat bij, Dreitusz, met zijne be lachelijke ijdelheid en zijne zelfzuchtige plannen de eigen lijke oorzaak der geheeie vlucht was, daaraan dacht hij met. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1