I II 1 1 k\" 1 'Hl 1 li I» H 1 mr VERGADERING Hollands Noorderkwartier, No. r De leden der le Kamer zijn opgeroepen tegen den 7 April deg aronds te 8 uur. Het recht van uitgave van de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, en van de Amsterdammer Weekblad voor Nederland, samen of afzonderlijk, is van 1 April a.s. te koop. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in antwoord op het hernieuwd verzoek van het bestuur der West-Friesche Stoomtrammaatschappij gesteund door verzoekschriften van ingezetenen uit Hoorn en Enkhuizen, om vergunning tot het leggen van rails door de gemeenten Blokker Westwoud en Hoogkarspel, verklaarddat zij geen grond vindenom terug te komen op hun weigerend besluit vaa 21 Januari 1.1. Met 1 April wordt het hulpkantoor der posterijen te Dirkshorn overgebracht van het hoofdkantoor Alkmaar naar bet hoofdkantoor Schagen. Met den 29 vervalt te Ursem en te Sijbekarspel des Zondags de 2e bestelling van brieven alsmede de bodeloop van Ursem naar Schermerhorn. Het water van Geestmerambaeht, thans door een kanaal door den polder Groetnabij Kolhorn, in zee uitloozende, zal in het najaar nabij Aartswoud uitloozen. De sluis daarvoor is in aanbouw en komt dit jaar gereed. Hierdoor kan de polder Groet eenige bunders gronds aanwinnen door het alsdan overbodige kanaal droog te maken. Graaf van Limburg Stirum die in de vorige week tot 14 dagen celstraf veroordeeld is ondergaat zijne straf te Amsterdam op de pistole. De commissie u t de ingezetenen van Nieuwer- amstel spreekt in haar rapport ten aanzien van het wetsontwerp tot verandering der grenzen met Amsterdam als haar oordeel uitdat de toestand der gemeente sedert het vorig ingetrokken wetsontwerp niet zoodanig verBlimmerd is, dat eene poging tot grensverandering noodzakelijk wordt. Integendeel, de bevolking is van ruim 14000 tot bijna 22000 zielen gestegen het ge halte der woningen is in het oogloopend verbeterd de opbrengst der belastingen aanmerkelijk hooger, de gezondheidstoestand niet slechter dan die der omlig gende gemeenten de straat- en slotenreiniging ver keert in veel beter staat bestratingrioleering en waterloozing zijn krachtig ter hand genomen bij het bouwen wordt beter toezicht gehouden de zorg voor de openbsre veiligheid is zeer voldoende en de toestand der brandweer aanmerkelijk verbeterd. Ein delijk is de toestand van het lager onderwijs zeer goed en beter zelfs dan in Amsterdam. En dat alles tot stand gebracht in korten tijd met betrekkelijk ge ringe middeleneen waarborgdat in de toekomst aangevuld zal worden wat nu nog te kort schiet. Dat deze verandering noodig zou zijn omdat de bevolking voor een groot deel genietwat Amsterdam voor hare ingezetenen doetgaat niet op. Een ander bezwaar tegen de verandering is, dat de inwoners van het af- te scheiden deel in slechteren toestand komendaar door ééne pennestreek duizenden personendie van een zeker inkomen moeten leven plotseling moeten kiezen tusschen leven boven hunne middelen of verhui zen naar elders waar zij beter kunnen leven. Verder heeft Amsterdam de handen reeds t e vol in eigen kring en de beurs t e ledig dan dat er vooreerst aan door tastende maatregelen ter verbetering van het bijge voegde deel gedacht kan worden. Eindelijk bestaat er geen uitzicht op behoorlijke vertegenwoordiging van dit deel in het gemeentebestuur en zullen vele kiezers door de nieuwe regeling hun kiesrecht verliezen. Bij de verkiezing van de leden der commissie was ten dui delijkste geblekendat de overgroote meerderheid der ingezetenen zeer sterk tegen deze verandering ge kant iszoodat zij ten slotte als haar gevoelen te ken nen geeftdat de voorgestelde grensverandering is in strijd met recht en billijkheid en niet gevorderd of ge wettigd wordt door eenig belang van den Staatder provincie of der betrokken gemeenten. Het paleis van prinses Hendrik zal den 1 Mei ontruimd zijn, met welk tijdstip het personeel ontbon den wordt. Na haar huwelijk zal zij zich met haren gemaal voorloopig op een buitenverblijf nabij Dresden vestigen. Het departement „Bergen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den heer W. Buis bij zijn ver trek naar Haarlem een gouden gedenkpenning met inscriptie vereerd als bewijs van hulde voor zijne betoonde belangstelling in den bloei van 't departement en voor den ijver, waarmede hij bet secretariaat van den dag der oprichting af heeft waargenomen. De algemeene goedkeuring waaronder het voorstel tot aanbieding van dat huldeblijk werd ontvangen is zeer zeker het bewijs van algemeene hoogachting den heer Buis door de leden dier vereeniging toegedragen. VAN te Abbekerk op Woensdag 25 Maart 1885. Nadat deVoorzitter.de heerjhr. mr. P. van Fobeest, de vergadering met een kort woord geopend had, werden eenige mededeelingen verstrekt en ingekomen stukken voorgelezen waaruit o. a. bleek, dat bet aantal leden geklommen was tot 192; men, na de najaarsvergadering in 1884, aan het Proefstation te Wageningen had ge zonden eenige monsters zeer blauwe kaas van een boer in de Schermeer, waarop de heer Maijer mededeel de, dat omtrent dit euvel de wetenschap een vast oor deel heeft en het bestaat in een oneindig klein schim melplantje dat kleur afscheidt en zeer moeietijk is te verwijderen en slechts door overgroote zindelijkheid is te voorkomen. Het wasschen van het gebruikte materiaal met kokend water het witten der muren met chloorkalk, het branden van zwavel in het gesloten vertrek en het regelmatig luchten daarvan zullen het verdrijven van de smetstof bevorderen. Nadere bijzonderheden zijn in het bekende werk van dr. Hollmann te vin den dat het bestuurmet deze mededeeling zich niet tevreden kunnende stellen opnieuw eenige kazen met blauw er in, aan wetenschappelijke mannen ge zonden heeft tot onderzoek dat dezelfde boer in de Schermeerdie de kaas verschaft heefthet euvel uit zijne kaas verdreven heeftnadat hij onder de temis een linnen doek had gedaanin den doek bleef een blauwe dikke pap achterdat de certificaten bij het vervoer van vee naar Amerika gezegeld moeten zijn; dat het Bestuur bericht ontvangen heeftdat de Dutch- Frisian cattle-breeders association besloten heeft den naam Holstein-cattle te veranderen in North-Holland and Frisian cattle; dat door het Bestuur een schrijven is gericht aan de Prov. Staten aandringende om bij vernieuwde aanvrage om subsidie voor eene school voor zuivelbereiding daaraan de goedkeuring niet te ont houden. Naar aanleiding van dit laatste punt deelt de heer J. Zrjp Kz. mede dat de vereeniging „de Zuidhollandsche Leerhoeve voor zuivelbereiding" uit- noodigt tot deelneming in eene geldleening groot f 120.000 a 3 "Iq in aandeelen van 1000, splitsbaar in gedeelten van f 250, met eene jaarlijksche uitloting van 2 aandeelen a pari Er zal worden aangekocht eene hoeve met best weiland in Zuidholland van on geveer f 80.000. De heer mr. D. Visser van Hazers- woude waarborgt gedurende 20 jaren de uitteloten aandeelen bij ontbinding der vereeniging zich slechts verbindende tot eene totale som van f 40000. Na voorlezing van het verslag over het afgeloopen jaar, werd de rekening over datzelfde jaar goedgekeurd met eenen ontvang van 3354 en eene uitgave van 3222,92} sluitende met een voordeelig saldo van f 131,07%. Het bedrag, op het oogenblik in kas, be draagt f 467,62%. Tot afgevaardigde voor de vergadering van het Ned. Rundveestamboek wordt gekozen de heer D. Breebaart, te Winkel. De heer S. de Jongh wenseht den afgevaardigde een mandaat mede te geven naar aanleiding van een besluit van de Amerikaansche Holstein Breeder-Asso ciation om geen andere beesten optenemen dan welks beide ouders in de Ned. en Friesche Stamboe ken zijn ingeschreven en van ieder beest een inschrij- vingsrecht te heffen van 62 50. Hij wenschte bij het Ned. Rundvee Stamboek pogingen aantewendenten einde te verkrijgen dat hokkelingen nog dit jaar kunnen worden ingeschreven. De heer Jb. Zijp is tegen afwijking van den een maal aangenomen regel bij het Stamboek en houdt het er voor, dat de maatregel genomen is onder pressie van eenige handelaren die nog met veel vee zitten. Te genover den door den heer de Jongh voorgestelden maatregel zouden zij weder eenen anderen nemen. De Voorzitter zou den maatregel alleen willeu be paald zien tot het vee, dat op het punt staat, om ver scheept te worden. De heer Beeebaabt raadt den maatregel af, als nadeelig voor den goeden naam van het Stamboek. De heer Walles, het Stamboek gelijk stellende met een adresboek ziet geen bezwaar in den maatregel waardoor het Stamboek dienstbaar gemaakt wordt aan den handel. De heer Jb. Zijp wil de zaak oplossendoor een bokkeliugenboek aanteleggen en bestrijdt den naam van adresboek. Na eenige verdere discussiewaarbij bleek, dat voor het kalvenboek van het Noordhollandsch Stamboek de kalveren wel en voor dat van het Ned. Rundv. Stamb, niet worden gekeurd wordt het voorstel verworpen met 49 tegen 34 stemmen. Tot afgevaardigde voor het Landhuishoudkundig Congres wordt benoemd de heer J Zijp Kz., te Abbekerk. Tot leden van het Bestuur in plaats van de heeren jbr. mr. P. van ForeestJ. Breebaart Kz. en J. Zijp Kz., niet meer herkiesbaarworden gekozen de heeren M. Loder te Winkej, S. Kramer, te Koedijk en C. Wijdenes, te Opperdoes. Tot voorzitter, de heer S. de Jongh te Oudorp. Purmerende wordt met 64 stemmen aangewezen als de plaats voor de volgende algemeene vergadering. Betreffende de tentoonstelling van stieren en pinken te Hoorn deelt het Bestuur mede dat het gemeen tebestuur dier plaats het Doelenveld en het noodige ma teriaal beschikbaar stelten wordt beslotenbaar te houden op Dinsdag 28 April a.s. en haar te verdoelen in vier rubrieken 1°. eenjarige stieren kinderen van de stieren die gestationeerd geweest zijn 2°. dezelfde, kinderen van andere stieren; 3°. hokkelingen van de gesta tioneerde stieren; 4°. dezelfde van andere, iedere rubriek met 5 prijzen van f 50, f 30, ƒ20, f 10 en een getuig schrift. Daarenboven stelt hetNoordholiandsche Rundvee stamboek beschikbaar: 2 zilveren medaljes of f 50 voor een stier of een pinkstier met zuiver zwartbont haar en de beste teekens van melkgevend ras. Na eenige discus sie over dit aanbod werd besloten de beschikking er over geheel aan keurmeesters overtelaten binnen de door de gevers gestelde voorwaarden. De toegangsprijs wordt bepaald op f 0.50, voor dames f 0.25, voor leden van Hollands Noorderkwartier met ééne dame en voor inzenders persoonlijk vrij. Het be stuur stelde voor, den leden der Holl. Maatsch. van Landb. a f 0.25 toegang te geven doch op voorstel van den heer Waller werd beslotenook hen met anderen gelijk te stellen. Naar aanleiding van de opdracht der vorige verga dering aan het Bestuur t om te onderzoekenwelke middelen aan te wenden zijn om tot verbetering en veredeling te geraken van het zuivere Tesselscbe kortstaart scbapenras stelt het Bestuur voor, aan voren genoemde tentoonstelling toe te voegen eene rubriek voor Vier ooijen van zuiver Tesselscb kortstaartras met lammeren met prijzen van 30f 15 en een getuig schrift en eene voor den besten zuiver kortstaart Tesselseben ram met prijzen van f 20 f 10 en een getuigschrift. Een voorstel, om ook gekruiste schapen te vragen, ondervond geene ondersteuning bij de vergadering waarna het voorstel van het Bestuur werd aangenomen. In het belang der paardenfokkerij iets te doen zonder buitengewone middelenverklaarde de heer Jb. Zijp was al zeer lastig. Het Bestuur had zich gewend tot de heeren G. van der Wal, te Haarlem en M. J. Hengeveldte Alkmaar terwijl ook de heer J. Bakker, te Wieringerwaard zijne denkbeelden op dit punt had medegedeeld. Eerstgenoemde verwacht veel van het houden van voorlezingen en stelt zich daartoe bereid de heer Hengeveld is voor het uitloven van prijzen voor fokmerriën en dekhengsten uit Noord bolland benevens voor het verstrekken van subsidiën aan hengstenvereenigingen in deze provincie, onder ze kere voorwaarden terwijl de heer J. Bakker in het uitloven van prijzen met den heer Hengeveld samen gaat. Het Bestuur kon zich het best vereenigen met het advies van den heer Hengeveld. Aanvankelijk liep bet gerucht dat Z. E. de minister van oorlog bereid zon gevonden worden, subsidiën voortestellen voor bestaande en eventueel opterichten hengstenvereenigingen, waarop twee leden van het bestuur zich ter audiëntie hebben begeven aan wie het echter gebleken is dat de mi nister hiertoe volstrekt ongenegen wasmaar wel f 2000 wilde aanvragen .om daaruit bekroningen te geven aan eene of andere vereenigiDg die reeds een uitstekenden hengst bezit. Het Bestuur stelt der ver gadering voor, gedurende 3 jaren f 500 beschikbaar te stellen voor het stationeeren van uitstekende hengsten, De Voobzitteb verklaart zich persoonlijk voor het vormen van eene vereeniging op niet te hooge aandee len voor Noordholland, welke hoogstens drie uitstekende hengsten zou moeten aankoopen aan zulk eene ver eeniging zou H. N. dan eene subsidie kunnen ver strekken. De heer Timmer acht het wenschelijk, dat van wege den minister duidelijk verklaard worde, wat eigenlijk voor het leger wordt verlangd, waarop de Voobzitteb zegtdat de minister verklaard heeft dit zelf niet juist te kunnen opgevendat echter in een nummer der Landbouw Courant eenige wenken daaromtrent gege ven wordeD. De heer Walleb is overtuigd dat de eenige eiBch is dat het buitenlandsche paarden zijn, b i n- nenlandsche zijn reeds bij voorbaat afgekeurd. De heer J. Kosteb verwacht het meest van en acht het geschikst het Oldenburger ras en beveelt daarenbo ven de hengsten van Wieringen en van de modelboerderij als uitnemende dieren aan gebleken als het is, dat op kinderen daarvan volkomen de stempel des vaders staat. Spreker wenschte eerst een stamboek ingericht te zien; een voldoend aantal merriën zouden dan bij de heng sten worden gebracht en eene daarna gehouden keu ring zou het goede van den maatregel bewijzen. De heer Jb. Zijp, op de voortreffelijkheid der beide genoemde hengsten niets wenschende aftedingen wijst er echter op, dat de bedoeling van het Bestuur is om er nieuwe bij te krijgen. Deze zijn nu eenmaal reeds beschikbaar. Tusschen de heeren Kostee en Timmers volgt eenige discussie over de goede eigenschappen van het Olden burger en Mecklenburger ras. Nadat ten slotte door de heeren Zi.tp, Loder en den Voobzitteb nogoverde noodzakelijkheid van het inrichten van een stamboek van gedachten gewisseld was, werd het bestuursvoorstel bij acclamatie aangenomen zoodat omtrent de uitvoe ring en de wijze, waarop de toegestane gelden zullen wor den aangewendin de volgende najaarsvergadering zullen worden ingediend. De beer Beeebaabt wees er op, hoe daardoor voor deze zaak dit jaar nog verloren gaat. De heer S. de Jongh stelde in een uitvoerig betoog voor om andermaal pogingen aan te wenden ter ver krijging van eene billijke heffing van wik- en weeg- loonen in overeenstemming met het bepaalde in art. 254 der gemeentewetop de markten Hoorn, Purme rende en Alkmaar. Spreker, zich bepalende bij A lkmaar en aan andere beter bevoegden overlatende, hetzelfde te doen van Hoorn en Purmerende, wees er op hoe nu van 25 ned. ponden kaas 20 ets, van 2650 40 ets, van 5175 60 ets enz. en 20 ets voor de schaal van iedere 100 ned. ponden wordt gevraagd. Naar een niet juiste maar toch matige berekening krijgt men jaarlijks 250 ned. ponden kaas van iedere melkkoe en betaalt men daarvoor f 2,50, zoodat een boer, die 20 koeien houdt, 50 belasting betaalt. Onderzoekt spreker nu boe Alkmaar dit recht verkregen heeftdan is van het standpunt van den landman begrijpelijkdat deze op wijzigiDg aandringt. Het dagteekent reeds van 1581toen de Prins van Oranje en de Staten van Hol land wegens Alkmaars trouw aan 's lands zaken en den betoonden moed in 1573 en ook wegens verschillende kosten ten behoeve van den Staat gemaakt geleverd oorlogsmateriaal enz. het aan genoemde stad toe kenden echter aan de Regeering het recht houdende het altijd weder intetrekken. Ter voldoening dus van eene schuld van den Staat aan de gemeente Alkmaar concludeert spreker en vreemd komt het hem voor, dat de boeren die betalen moeten maar nog vreemder schijnt het hemdat die in de verloopen 300 jaren nog niet is afgedaan. Art. 254 der gemeentewet ver biedt daarenboven dat gemeenten hooger markt- gelden heffendan noodig is tot bestrijding der noodzakelijke onkosten. Bij eene uitzonderingswet nu is aan genoemde steden toegestaan, daarvan aftewijken. Spreker geeft vervolgens een aantal cijfers uit eenige jaarverslagen der gemeente Alkmaar geput, aanwijzende de bruto ontvangst der wik- en weegloonen en verklaart, dat o. a. in 1871 en 1879 te zamen eene zuivere winst is behaald van ruim f 70000. Dat de minister de uit zonderingswet voortdurend beeft voorgesteld en hier door geen algemeen belang benadeeld achttever klaart spreker zich alleen hierdoor dat de door Alk maar gemaakte wegen o. a. ten onrechte ten laste van de wik- en weegloonenrekening gebracht zijn en nog worden en daardoor de indruk moet ont staan dat de ontvangsten en uitgaven tegen elkander opwegen. Namens het Bestuur stelt spreker daarop ten slotte voor, dat de vergadering haar machtige, alle pogingen in het werk te stellenin dezen toestand voor den boer verbetering te brengen. Daar eerst na 1886 de uitzonderingswet moet worden vernieuwd, is er ruime tijd tot voorbereiding. Geen der aanwezige leden zich aanbiedende om omtrent Hoorn en Purmerende gelijke gegevens te verstrekken, als de heer de Jongh van Alkmaarwordt aan het Bestuur de gevraagde machtiging verleend.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2