^Telegrafische Gerichte». »t'ï£0~fiertcfi!eu. iHavlG- cu fScurabet icfeteu. De heer Tensen geeft het Bestuur den raad zich tot gezegd doei van de medewerking der afdeelingen der Holl. Maatsch. van Landbouw te verzekeren. Den heer Groneman komt hetbij ondervinding zeer wenschelijk voor, afdrukken van het tot de Tweede Kamer te richten adres te zenden aan alle leden der Staten-Generaal. Bij monde van den heer G. Wonder wordt mach tiging gevraagd en verkregen om aan de afdeeiing Alkmaar ten behoeve van de den 27 Maart te houden Puaschtentoonstelling eene subsidie te verleenen van ƒ50. Evenzoo wordt de gevraagde f 25, voorbijdrage voor den „Sloetprijs", toetekennen aan den besten leerling der Kijkslandbouwschool bij acclamatie toegestaan. De flesschen, deel uitgemaakt hebbende van de eta lage van H. N op de Int. Landb. Tent.waarvan aan vankelijk het Bestuur verkoop voorstelde, zullen echter op voorstel van den heer Breebaart en nadat de heer J. Zijp Kz., te Abbekerk zich tot bewaring had bereid verklaard ook van het Bestuur, voor de Vereeniging behouden blijven. De op genoemde tentoonstelling aan de Vereeniging toegekende gouden medalje, waarvan het bestuur verkoop voorstelde en vervanging door een zilver-bronzen was het voorwerp eener warme discussie, die ten gevolge had, dat de groote meerderheid zich voor het behoud van het oorspronkelijk stuk verklaarde. Op voorstel van bet Bestuur werden, wegens den ver boden invoer uit Duitschland de plannen omtrent de verbetering in de varkensfokkerij voorloopig aan gehouden. De begrooting voor het dienstjaar 1885 bleek in ontvangst en uitgaaf te sluiten met een bedrag van f 2393.62% en werd zoodanig vastgesteld. De heer J. Zijp Kz. wijst na rondvraag van den Voorzitter, op het wensehelijke, dat H. N. zedelijk en geldelijk steun verstrekke aan de op te richten Ver eeniging tot wering van knoeierij in den boterbandel en stelt voor na uitvoerig het groote nadeel van de volstrekt onvoldoende onderscheidingsteekenen in de verpakking van kunst- en natuurboter te hebben aangetoond dat Hollands Noorderkwartier als be gunstiger toetrede tot een door de op te richten ver eeniging te stellen minimum bedrag, hetgeen wordt aangenomen. De heer Waller wijst op het gevaar, waarmede de landbouw door het naderend protectionisme wordt bedreigd en stelt door den heer Groneman hierin ondersteund voor om op eene volgende vergadering dit onderwerp ter sprake te brengen. De Voorzitter verklaart zich daartoe bereid en sluit, nadat nog eenige nieuwe leden waren aangegeven de vergadering. Donderdag 26 Maart. 's Grayeniiage. Tweede Kamer, Er is ingekomen een wetsontwerp tot bevordering der verdeeling van markgronden. De naasting van den Centraalspoorweg werd door den heer Kerkwijk aanbevolen door den heer Asch van Wijk bestreden. De minister verzekerde, dat alleen het algemeen belang daaromtrent mocht be slissen; met 47 tegen 27 stemmen werd het amendement, om 25,000 subsidie beschikbaar te stellen voor de ver tegenwoordiging van Nederland op de antwerpsche ten toonstelling, aangenomen. Het geheele hoofdstuk finan ciën werd aangenomen. Bij hoofdstuk koloniën drongen de heeren CremerW. van Delden en van Gennep aan op hulp voor de javasuiker-fabrikantendoor af schaffing der uitvoerrechten hetgeen de heeren van der Hoeven en Keuchenius bestreden. Heden avond voortzetting. Londen. De engelsche troepen hebben de marsch op Tamanih aangevangen alles duidt op eene vreese- lijke worsteling. De Arabieren zonden alle vrouwen naar het gebergte. Parijs. Generaal Brière seint een nederlaag der fransche troepen met een verlies van 2000 dooden. Verleden week hebben alhier de examens voor de normaalschool en de voorbereidingsklasse plaatsgehad. De uitslag was, dat naar volgorde der behaalde punten op de normaalschool zijn geplaatstJ. Dunnewold, A. H. Byleveld, J. J. Klooster, J. de Rover, M. l'Espag- niolJ. Adolf, E. van Voorst en M. C. A. Reiziger, en in de lste afdeeiing der voorbereidingsklasse H. J. Gosker, H. Langendonck C. Klokkemeyer S. Ven E. v. d. Ende G. Eeltink J. Roskam, J. Avis, W. Houtkooper H. Bakker te Akersloot en J. G. Hoek te Oudorp. Zekere C. G. M,, kellner, laatst verblijf houdende te Amsterdam, door de arrondissements rechtbank aldaar wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 2 maanden celstraf, is door de politie alhier aangehou- bouden en is procesverbaal door haar opgemaakt tegen zekere D. W., zonder beroep mede laatst verblijfhou- dende te Amsterdam wegens diefstal. Genoemde per sonen zijn naar het huis van arreBt en bewaring overgebracht, ter beschikking van den heer Officier van Justitie alhier. Mej. M. E. Bruinier, alhier, staat n°. 1 op de voordracht voor leerares aan de nieuw op te richten gouvernementsschool te Willemstad op Curacao. GEMEENTERAAD. No. 3. Zitting van Woensdag 25 Maart 1885. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig aanvankelijk 18later 14 leden. Afwezig de beer Conijn. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede dat den 3 Eebruari 1.1. het grasgewas in den stadshout en de plantsoenen gedurende 1885 verpacht is voor 402,70, 255.25 minder dan in 1884, ter wijl eenige perceelen boschgrond ter bepoting met aardappelen verpacht zijn voor f 28.05. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Bericht dat het voorschot, waarop deze gemeente vol gens art. 45 der onderwijswet aanspraak heeft over 1885, door den min. van binnenl. zaken bepaald is op 11782.50, bere kend naar eene totale som van f 39295. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot voldoening van 400 uit de onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1885, zijnde de toelage voor de op 27 Maart te houden tentoonstelling van vet- en fokvee. 5. Brief ten geleide van de goedgekeurde suppletoire be grooting voor 1884. Ns. 3, 4 en 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Verzoek om vdór 7 April a.s. te storten een bedrag van 160.87, door de gemeente over 1883 te veel genoten aan voorschot volgens art. 45 der onderwijswet. Voor kennisgeving aangenomen en met algemeene stemmen besloten, dat bedrag, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, te voldoen uit de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1885. 7. Jaarverslag der commissie van toezicht op bet stedelijk museum over 1885 Heeds gedrukt aan de leden ter band gesteld. 8. Jaarverslag van regenten van het Burgerweeshuis over 1884. Op 1 Januari bedroeg bet aantal weezen 20 jongens en 23 meisjeswelk getal vermeerderde door het opnemen van 3 meisjes en verminderde door vertrek wegens 18jari?en leeftijd van 4 jongens en 2 meisjes. De ontslagen meisjes werden geplaatst als dienstboden en de jongens konden in bun onder- boud voorzien als ververtimmerman letterzetter en wagen maker. 19 weezen bezochten de le tusschenschool6 de gym nastiek- en 1 de burgeravondschool. 2 malen 's weeks werd privaat onderwijs gegeven aan ifi weezen en aan ëén onderwijs in bouwkundig teikenen. De zweminrichting werd bezocht door 14 jongens en 9 leerden ambachten. De ingebrachte arbeidsloonen bedroegen 621 90. De gezondheidstoestand was over 't algemeen bevredigend; 1 jongen werd eenigen tijd verpleegd in liet g sticht voor ooglijders te Amsterdam en 1 werd onderzocht door prof. Tilanus wegens heupongesteldheid. Op 31 December waren 24 weezen beneden 18 jaren in hetr. k. weeshuis, waarvoor in het geheel betaald werd f 986.66. Van een paar voor de weezen ingekomen giften werd gebruik ge maakt tot den aanleg eener bibliotheek. 9. Jaarverslag der commissie van toezicht op het lager on derwijs omtrent den toestand van dat onderwijs in 1884. 10. Jaarverslag der commissie van toezi -ht op het middel baar onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs in 188 4. 11. Jaarverslag der commissie voor de gemeentelijke gasfa briek met de winst en verliesrekening over dat jaar en de ba lans, opgemaakt 31 Dec. 1884. Ns. 7 tot en met 11 voor kennisgeving aangenomen, zullende gedurende eenigen tijd ter lezing voor de leden blijven liggen. 12. Verzoek van den schuttersraad om machtiging tot het doen van af- en overscUrij vingen in de begrooting der schutterij voor 1884. Gesteld in handen der commissie van financiën om bericht en raad. 13. Brief van Burg. en Weth. ten geleide van de goedge keurde plannen voor de duinwaterleiding. Voor kennisgeving aangenomen. 14. Brief van den secretaris-penningmeester der afdeeiing Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw, houdende dankbetuiging voor de gunsti.e beschikking op bet verzoek om eene bijdrage van 400 ten behoeve van de op den 27 te houden tentoonstelling van vet- en fokvee. 15. Adres van 24 markt- en veerschippers van omliggende plaatsen om de graan- en zaadmarkt te blijven houden op den vroegeren tijd van II tot 12 uren om de bezwaren, uit het tegenwoordig marktuur voor hen voortvloeiende, daar de vroe gere regeling aan de behoeften van verreweg de meeste bezoekers steeds bleek te voldoen. 16 tot en met 23. Zeven adressensamen onderteekend door 410 personenallen verzoekende het proefjaar met de graan- en zaadmarkt ten hoogste tot eenige weken te beperken om de nadeelendie uit bet vervroegde marktuur voor ben voortvloeien, zooveel mogelijk weg te nemen. Ns. 15 tot en met 23 ter lezing voor de leden gelegd. 24 Verzoek van 5 eigenaren van woonhuizen in de Wes terlaan aan den Westerweg, om een aldaar geplaatste lantaarn voor hunne rekening in het belang van de veiligheid 17 meter te mogen verplaatsen. Gesteld in banden van Burg. en Weth. ter beschikking. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 25. Rapport der commissie van financiën op het verzoek van regenten van het burgerweeshuis om machtiging tot het doen van eenige af- en overschrijvingen in de begrooting van dat gesticht voor 1885. De commissie stelt voor, de machtiging te verleenen, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der rekening. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 26. Rapport op het verzoek van H. Scbuijt, aannemer van openbare werken alhier, om vergunning tot het bouwen eener houten loodsmet pannen gedekttot bergplaats van hout en gereedschappen, tevens ingericht tot timmermanswerkplaats, op een stuk grond aan den Frieschen weg. Het voorstel strekt, om tot wederopzegging toe die vergunning ie verleenen onder voorwaarde dat a. de loods in aan te wijzen kleuren worde geverfd en voort durend ten genoegen van Burg. en Weth. onderhouden; b. in die loods, welke nimmer tot woning mag worden gebruikt, in geen geval mag worden gestookt c. deze vergunning vervalt, wanneer een dezer bepalingen wordt overtreden. Aangenomen met 12 stemmen tegen 1 stem van den heer J. C. Roomdie dit verzoek niet wilde inwilligen, in verband met de indertijd door den verzoeker bij de aanvraag om afstand van dezen grond gedane mededeeling, dat hij daarop eene villa zou bouwen 27. Rapport op het verzoek van W. Wonder, om vergunning tot hel maken eener voetbrug over de oostelijke bermsloot van den Beiloërstraatweg ter verkrijging van een toegang naar eene aldaar te bouwen woning. Het voorstel strekt, om, behoudens de rechten van derdendie vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder voorwaardedat de brug worde gemaakt in vorm overeenkomende met die, voor het perceel van den heer H. J. de Lange aan dien weg, overeenkomstig de aanwij zing van den gemeente-architect en voortdurend ten genoegen van Bmg. en Weth. onderhouden worde, bij gebreke waarvan onmiddelijk de vergunning kan worden ingetrokken. De van den Commissaris des Ronings voor het leggen dezer brug benoo- digde vergunning is verkregen. 28. Rapport op het verzoek van de wed P. Winder en Andries Mooy om gelijke vergunning, als W. Wonder gevraagd heelt, voor hunne aan den Beiloërstraatweg gebouwd wordende woonhuizen. Het voorstel strekt, om die vergunning onder dezelfde voorwaarden te verleenen als bij het vorige punt zijn vermeld Ns. 27 en 28 aangenomen, onder bijvoeging dat de eigenaars zich schriftelijk moeten verklaren, dat zij de hun gestelde voor waarden aannemen. 29. Rapport op het verzoek van A. Bakker, landman alhier, om vergunning tot het maken van een uil gr- - grond, den ouden Heerenweg alhiervan zijn .egen perceel, waarop hij een huis wensc1- .a _,raving van den aldaar aanwezigen dijk orstel strekt, om die vergunning tot wederopzegging toe te verleenen onder voorwaarde, dat: hij alle op de afgraving vallende kosten draagtb. hij het terrein na de afgraving van dien dam afscheide door rasterwerk, gelijk aan dat van de daaraan grenzende per ceelen, ten genoegen van Burg. en Weth.; c. dit rasterwerk overeenkomstig de aanwyzing van den gemeente-architect ge plaatst worde op de helft van den af te graven wal en voortdu rend ten genoegen van Burg. en Weth. onderhouden worde. Aangenomen 30. Rapport op het verzoek van C. Morsoh en J. Kaandorp alhier, om vergunning tot het maken van een uitgang op ge meentegrond aan den ouden Heerenweg van hunne aan dien weg gelegen perceelen, na afgraving van den aldaar aanwezigen wal of dijk. Het voorstel strekt om die vergunning onder dezelfde voorwaarden te verleenen als bij het vorige punt zijn vermeld. Aangenomen. 31. Rapport omtrent den brief van de plaatselijke commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs, waarbij zij mededeeling deed van de grondendoor haar aan den minister van binnenlandsche zaken opgegeven ter bestrijding van de in het voorloopig verslag van de 2e Kamer der Staten Generaal over het 5e hoofdstuk der staatsbegrooting voor 1885 ter sprake gebrachte opheffing van de ryks hoogere burgerschool alhier. Na kennisneming daarvan, achtten Burg. en Weth het wensche lijk, de 2e Kamer ook in kennis te stellen met die gronden en daar de Kamer weer spoedig hijeenkwambesloten zij, meenende daarmede geheel in den geest van den raad te handelen, daaraan dadelijk gevolg te geven. Den 14 Eebruari wendden zij zich daarom bij een in afschrift overgelegd adres tot de 2e Kamer, waaruit biijktdat zij het eenige punt, dat door de commissie, als niet op haren weg liggende, niet behandeld kon worden, tevens ter sprake brachten namelijk de opofferingen, die de gemeente Alkmaar zich getroost heeft om eene rijks hoogere burgerschool, aanvankelijk met Sjarigen later met öjarigen cursus, in haar midden gevestigd te krijgen. Van dat adres werd afschrift aan den minister van binnenlandsche zaken gezonden, met beleefd verzoek de eventuëele opheffing der school zoo krachtig moge lijk te bestrijden. Zij stellen thans voorzoowel den brief der commissie van toezicht als vorenstaande mededeeling voor ken nisgeving aan te nemen en aan de commissie dank te betuigen voor de krachtige wijze, waarop zij de eventuëele opheffing dezer inrichting bestreden heeft. Aangenomenonder goed keuring van hetgeen door Burg. en Weth. verricht is. Van de vaste commissie voor de gasfabriek. 32. Verzoek om machtiging, om de ten vorigen jare aange vangen verbetering der gasfabriek voort te zetten en wel door het in 1885 uitvoeren der werken, omschreven in een overge- legden, door den directeur der fabriek opgemaakten staat, waar van de kosten begroot zijn op 3966. Deze werken sluiten aan die, ten vorigen jare uitgevoerd, aan, waardoor een goed geheel verkregen wordt, waaraan in de eerste jaren niets ten koste behoeft te worden gelegd. Het voornemen isdeze ver anderingen weder in den zomer uit te voeren en daarbij zooveel mogelijk gebruik te maken van het personeel der fabriek ter besparing van kosten. Aangenomen. 33. Brief, waarbij wordt medegedeeld, dat de winst- en verliesrekening der gemeentelijke gasfabriek, dienst 1884 sluit met een voordeelig saldo van f 9434.74, waarover ge heel beschikt kan worden. De commissierekening houdende met het feitdat de plaatsing van een bekwamen gashouder bij het toenemend gasverbruik in 1886 een eerste zorg is en het wenschelijk achtende, dat die uitgaaf gedekt wordt uit eigen middelenstelt voorvan dat saldo 1000 te bestemmen tot buitengewone aflossing boven de gewone van/6000 met 1 Sept. a.s, en de overige f 8434 74 beschikbaar te houden voor dien gasbouder. De leening, aanvankelijk groot f 120000, is op 1 Srpt. dan tot 100000 terug gebracht. Aangenomen, nadat de Voorzitter den heer Kraakman ge antwoord haddat dit saldo in de gemeentekas gestort was en voordeel afwierpdaar de gemeente daardoor minder geld behoefde op te nemen, 34. Nader rapport der commissie voor de strafverordeningen Op de amendementen, ingediend door den heer Kraakman op de nieuwe politie-verordening op het bouwen en sloopen. Na aanneming van verschillende op de artikelen voorgedragen wijzigingenwordt de verordening in haar geheel vastgesteld. Van de vorige vergadering. 35. Brief van den Voorzitter van den raad der gemeente Egmond-binnen houdende een voorstel betrekkelijk den Hoe- verweg. Zonder beraadslaging met algemeene stemmen beslo ten aan den gemeenteraad van Egmond-binnen medetedeelen dat op de meermalen uiteengezette gronden dit voorstel niet aangenomen kan worden. 36. Heeft de herstemming plaats over het voorstel van den Voorzitter, om ten aanzien van het door C. Mooyman inge diende adres betreffende de schutting aan de Akerslaan over te gaan tot de orde van den dag. Over dit voorstel staken weder de stemmen, 7 tegen 7, van de heeren Kraakman, H. J. BruinvisBuchner, Vonk Preijer, C. W. Bruinvis en Helling, zoodat het voorstel geacht wordt te zijn verworpen. 37. Is overgegaan tot het benoemen van; a. eene onderwijzeres aan de openbare school voor onvermogenden, in plaats van wijlen mej. P. J. C. Verhulst. In overeen stemming met den arrondissements-schoolopziener wordt voor gedragen mej. A. E. Badon van den Berg sedert 30 Oct. 1883 tijdelijk aan die school werkzaam. Het hoofd der school vereenigt zich daarmede. Met algemeene stemmen benoemd. b. twee leden die met den burgemeester en den secretaris ter audiëntie bij Z. M. den Koning zullen gaan. Op voorstel van den Voorzitter worden met algemeene stemmen de hee ren J. C. Vonk en J. C. Koorn die ten vorigen jare be noemd zijn, doch door het niet plaats hebben der audiëntie niet aan de opdracht konden voldoen, daartoe bij acclamatie benoemd. 38. Gaat de vergadering over in zitting met gesloten deu ren na heropening waarvan 39. bij de gewone rondvraag de heer Mr. A. P. de Lange de leden uitnoodigt tot bijwoning van de opening der veeten toonstelling op den 27 des voormiddags 11 uren waarna 40. de vergadering wordt gesloten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 23 Mrt. Geertje Elisabeth, D. van Jan Heinis en Neeltje Koster. 26 Catharina Maria Johanna, D. van Johan Erederik Kooiman en Geurtje Brinkman. OVERDEDEN. 25 Mrt. Trijntje Polder, eehtgen. van Reijerus Willebrordus Vlaming 38 j. 26 Dieuwertje Bakker, eehtgen. van Pieter Ursem, 28 j. Grietje Pade 77 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 24 Maart. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Huis, Popelmanslaan. Str. G. Koopman f 1660,- 2. Bouwterreinaldaar. Str. dezelfde170, 3. Idemaldaar. Str. dezelfde250, Uit de hand verkocht. Amsterdam 25 Maart. Aardappelen Eriesche jammen 1,40 a 1,60, dito Engelsche /la 1,20, Zeeuwsche Spuische Jammen 1,30 a 2,30, dito Eiakkeesche 1,10 a 1,50, dito blauwe 2,20 a 3,10, dito pooters 0,80 a 0,90, Geldersche blauwe f 1,50 a 1,80, Pruisische Hamburgers 3,40, Buitenlandscbe nieuwe 10 cent per P.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3