No. 38. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 29 M A A II T. Praktische Wetsherziening. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. #fftctëcl (Öcbccïfc. Kiezcrsiijitcn. J3imietilan& SCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondard&g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,- De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Voorzitter van den Gemeenteraad te Alk maar brengt, overeenkomstig art. 31 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37)ter algemeene kennis dat de lijsten van kiezers voor leden van den Gemeenteraadde Provinciale Staten en de Ticeede hamer der Staten-Generaalop heden door hem geslotenop nieuw aan het raadhuis zijn aangeplakt en gedurende 8 dagen ter gemeente secretarie ter lezing zullen liggen. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd, 27 Maart 1885. A. MACLAINE PONT. Ten aanzien van politiek en wetgeving zijn we op het doode punt geraakt; als toevallig bet stuurrad van het schip van staat aan den eenen bant een duwtje krijgt, dat het even draait, dan volgt terstond van de andere zijde een stoot, waardoor de oude stand wordt hersteld. In een woord er kan niets belangrijks tot stand worden gebracht, omdat de partijen in de Kamer elkander bijna geheel neutraliseeren. De regeering ia nu wel met een voorstel van grondwetsherziening voor den dag gekomen, maar of het mogelijk is daarvan iels tot stand te brengen, is minst genomen zeer twijfelach tig, als men nagaat wat in eenige jaren op wetgevend ge bied is geschied. Waarschijnlijk zullen we nog wel eenigeD tijd in hetzelfde sop voortsukkelen, tot zoolang uit den een of anderen hoek eens een frische bries opsteekt, die onverwachts eene zwenking veroorzaaktmaar als de liberale partij voortgaat in te stemmen met het lof lied, dat Het Nieuws van den Dag reeds op de liberale afgevaardigden heeft aangeheven dan zal het nog zeer lang duren, eer we tot beteren toestand geraken. Ons past vooral kalmte, nederigheid en werkzaamheid en zoolang er geen groote dingen kunnen worden tot stand gebracht, kan de liberale partij den lande groote dien sten bewijzen, door hetzij het initiatief te nemen of kiach- tig mede te werken tot verbetering van het bestaande Met het oog op den tegenwoordigen gedrukten toe stand van den landbouw is het noodzakelijk te onder zoeken in hoeverre de wetten op het grondbezit kun nen worden geacht billijk of afkeurenswaardig te zijn, een onderzoek dat te strenger behoort te wezen voor een wetgever, die het. stelsel van volkomen vrijheid is toegedaan en van geen bescherming wil weten hier tegenover dient dan ook te staan zoo min mogelijk belemmering en nu is wel geen eigendom aau zooveel knellende banden gelegd als de eigendom van vast goed, wat dikwijls zeer nadeelig werkt op de waarde van den grond. De grootste kapitalen in roerende goe deren kunnen ieder oogenblik worden omgezet zonder eenige formaliteiten en zonder eenige andere kosten dan van een quitantiezegeltje van vijf centen, 't Is echter om wanhopig te worden wat er al noodig is, om eigendommen in vast goed om te zetten en aan hoeveel bezwaren men daarbij blootstaatde grootte van bet reeht is nog niet eens altijd het ergste het tijdverlies en de vergissingen zijn dikwijls nog drukkender. Minst genomen moeten er altijd eenige dagen overheen gaan, eer een grondeigendom kau worden geleverd dank zij de bemoëiingen van de ambtenaren der registratie en het kadaster. In den laatsten tijd is herhaaldelijk geklaagd over de hypotheekkantoren en werkelijk zijn vergissingen en abuizen daar niet vreemd zoodat de particulieren me nigmaal in groote moeiten en onaangenaamheden komen tengevolge van de zonderlinge bemoeiingen van de hypotheek-ambtenaren. Verkeerde ter naamstellingen overschrijving van onjuiste cijfers inschrijving op verkeerde perceelen komen dikwijls voor en de ambte naren der directe belastingen Isunnen getuigen hoe telken jare bij de uitschrijving van de grondbelasting klachten van de belastingplichtigen inkomen, omdat zij verkeerdelijk zijn aangeslagen Dikwijls kost het dan heel wat moeite, eer zoo'n aanslag in orde komt en de gevallen dat de een versoheideue jaren voor een ander betaald heeft, komen niet zelden voor de heeren ge machtigden die belast zijn geweest met de onteigening van gronden voor eenig werk van publiek nut, kunnen merkwaardige staaltjes van verkeerde ter naamstellin gen aanvoeren. Daarenboven is de tussehenkomst van de ambtenaren der hypotheekkantoren zeer kostbaar. Niet alleen, dat het publiek moet betalen recht van overschrijving of inschrijving, voor zegels en voor salaris van den hypo theekbewaarder het moet ook nog afzonderlijk voorzien in het onderhoud van een speciaal soort ambtenaar, die „beëedigde klerken" worden genaamd. Deze heeren werken volgens een speciaal tarief en rekenen voor alle mogelijke bemoeiingen. Er is niets tegen dat er beëedigde klerken zijn die belast zijn met den dienst tegenover het publiek, maar 't is een schandaal, dat het publiek die ambtenaren speciaal moet betalen met evenveel recht zou men op andere kantoren van publieken dienst een dergehjken regel kunnen invooren, maar dan zou men ook even goed alle ambtenaren door het publiek kunnen laten betalen en schaffen de traktementen af. Op de hypotheekkantoren echter betaalt men 1°. voor het rijk; 2°. voor den hypotheekbewaarder3°. voor den beëe- digden klerk. Dit alles komt ten laste van den grond eigendom 1 En dan moet de grondeigenaar nog maar zeer beleefd wezen met zijn hoed in de hand staan en dankbaar zijndat hij zoo spoedig en goedkoop wordt geholpen want de hypotheekbewaarder is een groot heerde ambtenaren van het kadaster en de hypotheken zijn groote heeren en de beëedigde klerk is dikwijls de grootste heer van allen de toean besaar van het hypotheekkantoor Behalve nu al de kosten het oponthoud en de be zwaren met bet hypotheekkantoor betaalt de grondei genaar nog een registratierecht van 4 procent plus 38 opcenten dus alles en alles ongeveer 6 procentvoor het rijk en de verschillende ambtenaren. Het spreekt van zelf, dat dit alles een zeer nadeeligen invloed moet uitoefenen op de overgangen van vast goed en de waarde van den grond drukt. Hoe gemakkelijker eenig artikel kan worden omgezet en verhandeld zooveel te beter voor den bezitter en voor de waarde van de zaak en ongetwijfeld zou het grondbezit worden gebaat door een eenvoudiger en goedkooper wijze van overdracht en levering. Vooral ook is dit noodzakelijk ten aanzien van het onverdeelde grondbezitdat nu door de onduidelijke voorschriften van de laatste Registratiewet van Juli 1882, voor geeoe verdeeling vatbaar is, zonder dat de eigenaren aan zeer bezwarende rechtsheffiugen blootstaan, omdat de ambtenaren van de registratie aan artikel 9 dier Wet eene uitlegging geven, die nooit door den wetgever kan zijn bedoeld. Het gevolg hiervan is dat wanneer twee personen een perceel land bezitten b.v. van twee hektaren en de een heeft zijn onverdeeld aan deel van een hektare verkregen bij erfenis de ander zijn deel bij koop, de laatste, ingeval van ve: deeling, recht van koop zal moeten betalen over 1/4, omdat hij in de helftdie hem wordt aanbedeeldmaar de heltt had gekocht en de helft in de helft, die aan den anderen deelgenoot is toebedeeld. Natuurlijk is der gelijke toepassing slechts een fictie van den fiscus. Gek ker nog is, dat indien b.v. van den medeeigeuaar die zija aandeel bij erfenis heeft verkregen kan wor den bewezen dat een van zijn voervaders dat deel heeft gekochtde tegenwoordige eigenaar toch recht van koop zal moeten betalen over hetgeen hij meer verkrijgt dan het gekocht aandeel bedraagt zoodafc in het bovengestelde geval de eerstbedoelde eigenaar van de onverdeelde helft ook recht van 4°/0 voor koop van 1/4 zou moeten betalen omdat zijn voorvader alweder bad gekocht de onverdeelde helft in het geheel. Aan dergelijke ficties staat de grondeigenaar bloot zoodat verdeeling van onverdeeld eigendom tegenwoor dig bijna onmogelijk is. De vertegenwoordiging heeft de wet van Juli 1882 aangenomen, zonderde gevolgen te hebben voorzien van hare invoering. Er werd beterschap mede bedoeld in menig opzicht is de toestand veel erger geworden en het zou een weidaad wezen voor de grondeigenaren en zeker bevorderlijk aan de waarde van het grondbezit, indien zoo spoedig mogelijk werd overgegaan tot herziening van de wetge ving op de registratie, het kadaster en de hypotheken. Den 26 heeft te Amsterdam de aanbesteding plaats gehad van werken ten behoeve van de duinwa terleiding van Bergen naar Alkmaar. 5 Biljetten waren ingeleverd. Jb. OldenburgBergen f 42.800W. Vasbinder Alkmaar f 34.650 Timmer en Yunster f 34253 Duinker Amsterdam f 34.000 en H. Schuijt f 32.500. Het werk is nog niet gegund. 27) De toorn van den Raad bedaarde intusschen hij werd stiller en kalmer en nu overviel ook hem de angst voor zijn verdwenen kind. Yan Markwitz had hij gehoord, dat aan Döring eervol ontslag met pensioen was ver leend dat was echter ook het eenige berichtdat hij in de laatste acht weken van het joDge paar gekregen had. Wat zou er van hen geworden zijn? Of zij werkelijk zoo gelukkig met elkander waren als zij gehoopt hadden? Of zij geen gebrek leden in het vreemde land, ver van alle bloedverwanten Of Döring reeds eene betrekking ge vonden had, die met zijne veelgeroemde talenten over eenkwam en voor hun onderhoud voldoende was? Dat waren vragen die de Raad zich in stilte meermalen deed want overluid durfde Dreyfusz over de „weg- loopers" niet praten om zijne vrouw geen onmacht te bezorgen. Hoe smartelijk den Raad echter ook het verlies van Anna vielzijne groote verbittering jegens Döring die zich daardoor natuurlijk ook tot zijn nichtje uit strekte werd door deze angstige gedachten geenszins verzacht. De ydelheid was zoo sterk ontwikkeld bij dezen anders zoo braven mandat zy zelfs den aan drang van zijn hart onderdrukte. Hij kon maar niet geloovendat hij den gedroomden aristocratischen schoonzoon en met dezen het zoozeer verlangde woordje „von" voor zijnen naam met al de heerlijkheden die dit aanbrengen moest, verloren had door zijne schuld „August 1" Mevrouw Dreyfusz stond achter haren man en keek verstolen over diens schouders. „Nu?" antwoordde de Raad en draaide zich om. „Je loopt zoo zachtjes dat men je onmogelijk hooren k»n. Wat is er De dikke dame, wier kogelrond gezicht zelfs door de om de vluchtelingen vergoten tranen niets van zijne gezonde kleur verloren had zag den Raad wat niet al te dikwijls gebeurde bijna teeder aan. „De brievenbesteller zeide mij, dat je een brief met een vreemden postzegel gekregen hadt", begon zij. „Toen dacht ik dat hij misschien „Yan je geliefde vluchtelingen kon zijn", viel Dreyfusz haar in de rede. „Natuurlijk je denkt immers aan niets meer dan aau die ondankbaren Ik word ver geten sinds dat meisje weg is het schijnt bijna alsof Anna alleen het huishouden kon waarnemen. Kwam het vroeger ooit voor dat de soep s' middags was aangebrand en de ossenhaas niet gaar op tafel kwam Mevrouw Dreyfusz maakte verontwaardigd eene af werende beweging met de hand. „Nooit", riep zij „nooitik zou het mezelf ook nocit vergeven hebben Maar August", hare oogen vulden zich reeds weder met tranen „kan ik het dan helpen dat mijne gedachten altijd bij Anna zijn dat ik mij ongerust maak over haar lot en mijn hart bestendig in angst is dat het haar slecht kan gaan Al mijne kasten zijn vol met het uitzetdat ik voor haar bestemd had achen wie weetof zij nu wel eens een handdoek heeftom hare lieve handjes af te drogen 1" Ondanks zijne slechte luim moest de Raad toch on willekeurig glimlachen over deze zonderlinge klacht zijner vrouw. „Dat het zoo erg niet is, bewijst de brief, dien ik van Anna uit Göschenen in Zwitserland heb gekregen", antwoordde hij. „Zij echrijftdat Döring eene aan stelling bij den St. Gothardspoorweg is aangeboden. Hij is op het oogenblik nog in Göschenen gestationeerd en hooptzoodra de tunnel klaar is, op eene aanstelling als inspecteur bij dien spoorwegwaarbij zooals Anna schrijft hem zijn eerste diensttijd bij de pio niers en die by het hier liggende spoorwegregiment zeer te pas zal komen. Daar is de brieflees zelf maar." De krachtige handen van de wakkere huisvrouw plachten zelden te beven nu echter was dit toch het geval nu zij het schrijven harer nicht aannam. Rijkelijk vloeiden de tranen over hare ronde wangen toen zij zich in het haar zoo dierbare schrift verdiepte. „Dat goedebeste kind", sprak zij in afgebroken volzinnen onder het lezen „nu weet ik toch dat het haar niet zoo heel slecht gaat in dat verschrikkelijke Alpenland met zijne lawinen en gletschers en zijne vreeselijke koude Dus bij den Gothardspoorweg heeft Döring eene betrekking gevonden ook dat stelt mij gerustdat Anna zich in de nabijheid van den spoorweg bevindtdaar kan haar niet zoo gemakkelijk een ongeluk overkomen als ergens anders Als ik maar wist of het eten daar eenigermate dragelijk issteeds denk ik daaraan wanneer ik in de keuken bezig ben en daardoor komt het ook dat ik niet behoorlijk op de keukenmeid letten kanen dat de soep zoo dikwijls aanbrandtHoe lief en hartelijk schrijft zij en met welke warme woorden vraagt zij ons om vergeving - August, je zoudt geen hart moeten hebben, wanneer je het kind dien voorbarigen stap waartoe haar de liefde dreefniet wildet vergeven!" De Raad schoof onrustig op zijnen stoel heen en weer. „Papperlapap zeide hij bars„ik weet welwat mij te doen staat. De liefde moet zich aan de plichten der dankbaarheid onderwerpen dat is m ij n e over tuiging Ik wensch hun alles goeds toemaar ver geven kan ik hun de poets nietdie zij mij gespeeld hebben. Je ziet uit den brief, dat Anna mij verzoekt, haar klein eigen vermogen ook verder te willen besturen en haar de rente elk half jaar te willen overmaken. Ik zal dat natuurlijk doenreeds al was het alleen ter wille van haren overleden vader; ik verlang echter, lieve Therese" de stem van den Raad werd zeer ern stig „dat dit de eenige band blijftdie voortaan tusschen ons en Anna met baren schaker zal bestaan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1