No. 39. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 1 APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Laatste dagen voor den HERIJK op Woensdag 1 en Donderdag 2 April 1885van 's morgens 9 tot 's namiddags 3 uur. gevonden voorwerpen. thiitenlAub FUBlXiLBTOISr. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS TER ZOON. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een gouden oorbelletje met granaten steentje; een portefeuille; een stalenportemonnaie met eenige centen; een handschoen; een ring met vijf sleutel tjes; een kinderoorbelletje met zwart steentje; een zilveren oor hanger; een meerschuimen sigarenpijp; een wollen kindermutsje; een zwart krip zijden boezelaareen zilveren ring met gouden plaatje. ENGELAND. Admiraal Herbert gaf, na gehouden opneming der regeering kennis dat 30 kauonneer- booten gereed waren om binnen eene week zee te kiezen. Den 28 is bij den jaarlijkschen roeiwedstrijd tusschen Oxford en Cambridge door Oxford met anderhalve bootslengte gewonnen. Oxford heeft nu 23 en Cam bridge 18 maal overwonnen De Koningin vertrok den 30 met prinses Beatrice naar Aken. Cunningham en Burton beschuldigd van medeplich- tigheid aau de ontploffingen in den Tower en West- minster Hall zijn den 27 naar de assises verwezen. Hoogerhuis. De min. van buitenl. zaken deelde den 27 mededat de heer Staal hem namens de rus- sische regeering den 26 bevestigd had dat zij zijne mededeeling van den 16 over de afghaansche grensre geling ontvangen had. Die mededeeling maakte een punt van overweging uit en bet antwoord zou spoedig volgen. De emir van Afgahnistan was in kennis ge steld met de onlangs met Rusland getroffen schikking en dienovereenkomstig waren aan de afghaansche troepen bevelen gegeven welke zij moesten opvolgen. Lagerhuis. Den 27 deelde minister Fitz-Maurice mede, dat Zebehr-pacha te Gibraltar zou blijven, zoolang dit noodig werd geoordeeld. Het voornemen bestond niet, om hem een geding aan te doen. Den £0 deelde minister Fitz-Maurice mede, dat het ant woord van Rusland afgezonden wasmaar dat de regeering den inhoud daarvan nog niet nauwkeurig kende. Daar het eene verzoenende strekking bad achtte hij opmerkingen die eene vreedzame oplossing in gevaar konden brengen niet gewenscht. Beitsch-Indie. De Onder-Koning is den 27 te Rawalpindi aangekomen voor een onderhoud met den emir van Afghanistan. Hij werd met veel geestdrift ontvangen. FRANKRIJK. De Parijsche gasmaatschappij heeft over 1884 eene zuivere winst van ruim 19.000.000 28) „Schaker Hoe gevaarlijk klinkt dat Je doet wer kelijk bijna alsof je in je geheele leven geen enkele dwaasheid begaan hadtZij hebben elkander nu een maal zonder je toestemming getrouwd daaraan valt dus niets meer te veranderen. Ik moet je bekennen dat ik groote lust heb, om Anna den volgenden zomer eens te bezoeken men moet niet zoo haatdragend zijn „Ongeloofelijk Die vrouw wil steeds het tegendeel van hetgeen i k van plan ben Bij zulk eene voortdu rende ergernis zou men nog gezond moeten blijven Geef mijn overjas, ik wil een beetje beweging nemen ik heb geen lust om ziek te worden Mevrouw Dreyfusz keek hoofdschuddend doch zwij gend toe hoe haar echtgenoot opsprong, de papieren in zijne portefeuille borg en toen met gefronst voor hoofd naar de deur snelde. Zoo opgewonden was bij nu reeds sedert weken en de goede vrouw wist wel waarin deze ongedurigheid haren o orsproug had. Zij kende de twee tegenstrijdige gevoelens in de borst van haren man het eene deed hem naar Anna verlangen, het andere verbood hem zich met haar in te laten. Dreyfusz had reeds zijne overjas aangetrokken, toen de huisschel weerklonk. Lucia von Hackert en mevrouw von Sporken vroegenof de Raad en zijne vrouw te spreken waren. „Voor u altijd", riep Dreyfusz, in de kamer terug- keerendemet zijne zware basstem „dat is lief van u, dat gij u toch ook weder eens zien laatKomt binnen, mevrouw mejuffrouw Lucia o, wat ziet gij er goed Utgij zijt in de afgeloopen maanden waarlijk weder geheel hersteld Dat was geen vleierij Dreyfusz had gelijk. Het lieve gezichtje van Lucia had weder kleur gekregen, de oogen behaald. Van die winst ontving de stad Parijs f 6 350.000; de aandeelhouders ontvingen 30°, i. tecen 31*Lo p.ct. in 1883. Senaat. Den 28 is het wetsontwerp betreffende het verhoogde invoerrecht op granen in zijn geheel aangenomen. Daarna werd dat betreffende de surtaxe op rundvee goedgekeurd. De uit China ontvangen krijgsberichten gaven aan leiding tot het onmiddellijk bijeenroepen van den mi nisterraad tegen den 29 des avonds. Er werd besloten tot het spoedig uitzenden van versterkingen en troepen en geschut en om den 30 een krediet van f 100,000,000 aan te vragen waarvan de helft voor het ministerie van oorlog en de helft voor dai. van marine. Den 30 wees de vo>rzitter op de treurige tijdingen uit T nkin, bracht hulde aau de soldaten en zeide, dat de noodige gelden voor den oorlog moesten worden toegestaan. De zitting werd gescheidentoen de af treding van het ministerie vernomen werd. Kamer. Den 28 heeft de president minister bij gelegenheid der interpellatie over de zaken in Tonkin verklaard, dat het fransche leger aldaar niet afgesneden was en generaal Négrier niet bedreigd werd, zooals som migen beweerden. Ook Langson was veilig. De minister van marine gaf geruststellende verklaringen over den toestand der marine. Na heftige tooneelen werd de eenvoudige orde van den dag waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen aangenomen met 273 tegen 227 stemmen. Vooraf was eene motie waarbij de Kamer als haar gevoelen uitsprak dat eene duidelijker en omzichtiger staatkunde alleen tot een eervolle uitkomst leiden kon, met 27 stemmen meerderheid verworpen. Den 30 vroeg de president minister, na mededeeling der voorgevallen gebeurtenissen, bij de indiening van het verzoek om een krediet van f 100,000,000 voor Tonkin, onverwijlde benoeming eerer commissie, waaraan hij ophel der ngen geven kon die hij thans niet kon geven. Hij deed een beroep op de vaderlandsliefde der Kamer. Hij maakte van dit krediet geen kabinetszaak: de Kamer zou daarna door een afzonderlijke stemming baar ver trouwen of wantrouwen in de regeering uitspreken. De door den minister gevraagde voorrang voor de benoe ming der commissie werd met 308 tegen 161 stemmen verworpen. Na dien uitslag verklaarde de minister, dat het ministerie zou aftreden. RUSLAND. De duitsche Petersburger Zeitung zegt: „In weerwil van alle oorlogspellende berichten die ons van engelscbe zijde toekomen, blijven wij do vaste hoop behouden op eene gunstige oplossing der on derhandelingen welke nog worden voortgezet. Een oorlog ter wille van een stuk grond in Midden-Azië, dat niet meer dan een zandwoestijn is, zou al weinig in het belang van beide volkeren zijn en geheel Europa zou daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. Hoe hadden eenen zachten glans, in de bewegingen der elegante gestalte vertoonde zich weder de oude elasti citeit. Natuurlijk was de doehter van den kapitein nog geheel in het zwartmaar dit donkere kostuum deed aan het frissche harer verschijning volstrekt geen afbreuk. „Wij hebben eene kleiüe gewelddaad met u voor mijnheer Dreyfusz", zeide Lucia glimlachend, „maar wij willen ons eerst van uwe vergiffenis verzekeren". „Dames schenk ik die steeds", antwoordde Dreyfusz galant, „ik ben zeer nieuwsgierig om te weten, op welke wijze ik overrompeld zal worden". Mevrouw Dreyfusz had intusschen hare gewoonte getrouw om geen bezoek weer te laten vertrekken dat zich niet eerst bij haar te goed had gedaan, gebak en wijn laten brengen en de Raad vulde de glazen. „Ik sprak u reeds eens over mijn voornemen om den zo mer in eene badplaats door te brengen", begon Lucia; „want tante, zoowel als ik, hebben verstrooiing noodig en Berlijn beeft in deze heete dagen waarlijk niets verleide lijks. Gij gaaft mij toen gelijk en zeidetdat gij van plan waart om u met uwe vrouw bij ons aan te sluiten. Nu hadden wij veel lust om u bij uw woord te houden," „Ik beb er volstrekt niets tegen waarlijk volstrekt niets gaf de Raad ten antwoord. „Ik houd er niet van om bet stof der residentie met mijne longen in aanraking te brengen en beb in het geheel niets op met de gewone uitspanningsplaatsen aan de Panko en Spree. Wanneer mijne vrouw er niet tegen heeft Mevrouw Dreyfusz knikte. „Al was het alleen om een goed voorwendsel te hebben om myne keukenmeid te ontslaan zou ik zeer met dit plan zijn ingenomen. Gij weet niet, mevrouw von Sporken, welk een last ik met dit meisje heb Denk eensdat zij niet eens een boeuf a la jardiniere weet klaar te maken En de ijverige buisvrouw begon op fluisterenden toon eene vreeselijke geschiedenis over haar lievelingsthema, de keuken op te disschen. Intusschen had Lucia zich weder tot Dreyfusz gewend. „Gij weet niethoe ik mij over uw besluit verheug, mijnheer", zeide zij. „Het zou natuurlijk niet zoo erg zijnwanneer ik met tante alleen de reis moest oorlogzuchtig de kooplieden van de City zich ook mogen aanstellen de engelschen kunnen niet vergeteu dat de russen geen soedaneezen zijn, maar soldaten, iu den strijd geoefend een oorlog zonder eenige geldige reden tegen ben te beginnen zou waarlijk roekeloos zijn." Het Journal de St. Pétersbourg meent dat het wel wat te veel zou gezegd zijnindieu men beweerde dat het antwoord van den engelschen min. vau buitenl. zaken nieuw licht op den toestand geworpen had. Het eenige, wat als zeker mag worden aangenomeu, is, dat de russiscbe regeering niet zal verzuimen een tegen- antwonrd te zenden en dat nog niets reden geeft, om een ongunstigen afloop der onderhandelingen te ver wachten. Wellicht heeft minister Hartington daarom het verzoek tot het Lagerhuis gericht om de beraadsla ging over de boodschap der koningin uit te stellen omdat hij eerst het antwoord der russische regeering wilde afwachten. 1TALLE. De Paus heeft den 1 Februari een brief aan den Keizer van China geschreven om vooral in deze moeielijke tijden zijne bescherming in te roepen voor de zendelingen en christenen in zijn rijk, CHINA. De regeoring heeft bij keizerlijk besluit verklaard dat het maken van spoorwegen in het rijk vergund zal worden zoodra de omstandigheden daartoe gunstig zijn. Inmiddels moet een onderzoek ingesteld en de uitslag daarvan aan de regeering medegedeeld worden. Verder is besloten tot de oprichting eener buskruitfabriek buiten de muren der hoofdstad. Generaal Brière de L'Isle meldde den 28 des avonds uit Hanoi, dat generaal Négrier zwaar gewond en gedwon gen was geweest Lang-Son te ontruimen. De chineezen kwamen onverhoeds in groote menigte te voorschijn en waren met onstuimigheid de stellingen dor franschen vóór Kilua aangevallen. Kolonel Herbinger was voor deze groote overmacht en bij het uitputten zijner ammu nitie genoodzaakt zich op Dong-Dang en Thannoi terug te trekken. Hij trok al zijne strijdkrachten aan de mondingen van de Chu en Kep samen. De macht van den vijand aan den. Songkoi groeide steeds aan. Toch hoopte hij de geheele delta te bunnen verdedigen. Hij verzocht onmiddelijk nieuwe versterkingen. Een volgend bericht hield in dat generaal Né grier zich te Dongson bevond. Zijne genezing was zeker. Kolonel Herbinger stond met zijne colonne te Thannoihij werd in zijn terugtocht niet verontrust en de ontruiming geschiedde zonder bezwaar. Hij bleef te Thannoi en Dongsonde twee wegen versperrende. Levensmiddelen en ammunitie waren te Dongson in overvloed aanwezig. Ook te Chu waren levensmiddelen voorhanden. De franschen waren dus van al het noodige voorzien. Aan den kant der Roode Rivier was niets nieuws. JAPAN. De regeering heeft besloten in Europa nog 6 oorlogschepen te laten bouwen. ondernemen maar een mannelijke begeleider zal ook haar omtrent de kleine onaangenaamheden gerust stellen waaraan men toch als dame steeds blootstaat. Mag ik zelf ons reisplan maken „Ik zal mij gaarne naar zulk eene lieve gids voegen!" „Des te beter, en ik denk, dat gij het wol zult goed vinden wanneer wij naar Zwitserland gaan." „Naar Zwitserland De Raad zag een oogenblik naar het voor hem staande glas en daarna naar Lucia, die een weinig ver legen met hare parasol speelde. „O mejuffrouw", barstte hij los „nu begrijp ik wat gij met deze „gewelddaad bedoeldet." Gij weetdat Döring en Anna in Göschenen zijn en wilt mij met list of geweld in hunne nabijheid brengenom eene verzoening tot stand te brengen waarlijkjuffrouw Lucia hoe gaarne ik bereid ben om u iederen anderen dienst te bewijzen in dit geval moet ik toch neen zeggen De vrouw van den Raad had nauwelijks het woord Göschenen gehoord of zij ondersteunde dadel'jk met groote geestkracht het plan van Lucia. Dreyfusz werd nu van drie zijden zoolang bestormd tot hy tot alge- meene vreugde verklaarde dat hij er nog eens over denken wilde tot eeno verzoening zou hij echter nim mer medewerken. Met deze verklaring scheen Lucia zich voorloopig tevreden te stellen. Zij verteldedat ook zij eenen „allerliefsten" brief van Anna gekregen hadwaaruit bleek hoe gelukkig deze zich gevoelde. Lucia bekende openlijkdat haar bezoek alieen ten doel had den verscheurden band tusschcn den Raad en zijn nichtje weder aan te knoopen en dat zij zeer verheugd zou zijn wanneer hare pogingen niet geheel mislukt waren, want dat zij Anna bijna als eene zuster liefhad. De Raad liepnadat mevrouw von Sporken en Lucia afscheid genomen hadden, met een donker gezicht in de kamer op en neerging vervolgens voor het venster staan en bromde Het zou ongeloofelijk zija wanneer ik het deedNeen Dreyfuszje moet je aan je beginselen houden Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1