Sinnenlanb. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 25 begon de behandeling der artikelen vaa de begroo ting tan waterstaat: Art 30 verbetering van de Maas werd met 48 tegen 26 stemmen met /25000 verminderdom alleen geld beschikbaar te stellen ▼oor de doorsnijding van de Piekerwaard en de andere rivier- verbeteringen in het Noordbrabantsohe gedeelte dezer rivier uit te stellen. Bij art. 49 keurt de heer Huber sterk af het bouwen eener villa van 10000 op het eiland Amelandvoor de ingenieursdie daar slechts een paar dagen in het jaar moeten verblijven. Hij wil dit gebouw verhuren of verkoopen. De heer van der Sleijden, erkennende, dat het gebouw eenvoudiger ingericht en de bovenverdieping weggelaten had kunnen worden wil het niet verhuren of verkoopenomdat onophoudelijk toezicht op dat eiland noodig is. Met een houten gebouw had men hier toch niet kunnen volstaan. De min. meent ookdat het gebouw niet verkocht moet worden, zoolang het blijktdat het staatsbelang daarmede niet gebaat wordt. De koopprijs zou zeer gering zijn en in geene verhouding staan tot de uitgaven voor verblijfkosten, die daarvan het gevolg zouden worden. De heer Huber meentdatwanneer de Commissaris des Konings eenige malen 'sjaars in eene dorps herberg verblijft, de ingenieurs dit ook wel kunnen doen en vooral te Ameland, omdat zij in de herberg toch moeten eten en drinken. Hij blijft voor verkoop van een huis dat een ergernis is voor de eilandbewoners. Art. 105 bijdrage in de kosten van overbrugging der Oude Maaster verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal f 10.000le termijn eener subsidie van f 300.000 wordt verworpen met 52 tegen 16 stemmen. Art. 105 ter bijdrage in de kosten van verbetering van het kanaal van Coevorden naar de Groote Vecht f 50.000 wordt door den minister teruggenomen. Een voorstel van den heer Bums, om een nieuw artikel uit te trekken 2000, le termijn tot een maximum van ƒ32.000, voor bijdrage in de kosten der verbetering van de haven te Enkhuizenondersteund door den ministerwordt verworpen met 45 tegen 28 stemmen. Het voorstel der heeren A. van Dedem, v. d. Sleijden en Godin de Beaufort, om voor memorie uit te trekken eene bijdrage in de kosten van droogmaking der Tienhovensche plassen wordt verworpen met 38 tegen 35 stemmen. Op art. 110 onderhoud en verbetering der rijks gebouwen wordt een amendement, om den post met/7700 te verminderenverworpen Aan het slot zegt de min. van binnen 1. zaken aan den heer Cremersdie der regeering dank brengt voor den ijzer en de zorgaan de grondwetsherziening besteed, toe, dat hij bij den ministerraad aanhangig zal maken de vraag of de adviezen van den Raad van State overgelegd zullen worden zijnde geen bezwaar tegen het verzoek om de artikelen der bestaande naast de bepalingen der nieuwe grondwet te plaatsen ter vergemakkelijking van eene vergelijking. Den 26 verklaart de heer van Kerkwijk naasting van den Centraalspoorweg door den Staat wenschelijk te blijven achten. Overdracht der exploitatie aan de Rijnspoorwegmaat schappij keurt hij afals naar zijne meening zullende leiden tot duurder naasting in de toekomst. Ook vraagt hij, of de minister met zijn ambtgenoot van justitie eene wetswijziging wil voordragenhoudende bepalingdat geen spoorwegexploi tatie mag worden overgedragen, zonder goedkeuring der wet gevende macht. De heer van Asch van Wijck acht ex ploitatie van den Centraalspoorweg door de exploitatiemaat schappij niet in 's lands belang. Hij komt op tegen de niet goedkeuring der overeenkomst tusschen Centraal- en Rijnspoor weg, om daardoor den naastingsprijs niet te verhoogen. De heer Gratama stemt in met den heer van Kerkwijk. Voor 't verkeer in het noorden is het van groot belang, dat de Centraal op zich-zelf blijft. De heer van der Sleijden verdedigt de exploitatiemaatschappij in haar streven om liever het verkeer op de lijnen te bevorderen door vermindering van tarieven, dan hooge dividenden uit te keeren. De heer R o 11 bestrijdt den heer van Asch van Wijck. De minister erkent, dat het recht van naasting volgens de concessievoorwaarden niet mag verdwijnen als de exploitatie overgaat. Het beletten van den ▼rijen overgang van spoorwegconcessiën is bij de regeering in overweging. De heer van Kerkwijk handhaaft zijn gevoelen in het belang der noordelijke provinciën. Het amendement, om f 25000 subsidie te geven voor de ten toonstelling te Antwerpen, werd verdedigd door de heeren Du ij vis, Schimmel penninck, Pompe en Mackay en bestreden door de heeren van der F e 11 z Brantsen en Rutgers. De minister verklaarde het subsidie bij aan neming overeenkomstig de bedoeling te zullen besteden. Hij achtte de voorstellers volkomen bevoegd over de toereikendheid van het bedrag te oordeelen. Het werd aangenomen met 47 tegen 27 stemmen, waarna de begrooting met algemeenestem men aangenomen werd op f 24,736,858,01. De minister had vooraf den heer Rutgers verzekerddat het krediet voor de tentoonstelling niet overschreden zou worden. Bij de daarna aan de orde zijnde begrooting van koloniën waarvan de behandeling des avonds werd voortgezetwerd door de heeren Cremer, van der Hoeven, van De dem, Rutgers, Keuchenius en van Gennep de suikercrisis op Java besproken, een gevolg van de ontwikkeling der beetwortelsuiker nijverheid in Europadie vroeger aan de suikercultuur van Java niet in den weg stond. De minister verklaarde o.a., dat de regeering evenzeer doordrongen is van het nut van het behoud eener gezonde landbouw-industriespeciaal betreffende de suiker. Op de vraagwat het behoud dier industrie vordert, was hij vooralsnog niet in staat te antwoorden, bij gebreke van de noodzakelijke gegevensin hoever de uitvoerrechten al dan niet gehandhaafd moeten worden. Hij verzekert evenweldat de regeering hier en in Indie de kwestie niet licht telt, maar wenscht, dat haar tijd gelaten worde om na te gaanwat in den toe stand noodig is tot dekking van de productiekosten of op de beslissing van invloed moet zyn. Hij zalzoodra de noodza kelijke gegevens verzameld zijn, de uitkomsten aan de Kamer mededeel en en mocht het blijkendat de suikerindustrie de productiekosten en de daarop gelegde lasten niet dragen kan dan zal hij met voorstellen komenwaarbij in de eerste plaats in overweging wordt genomen afschaffing der uitvoerrechten op de suikerwanneer blijktdat de lasten te zwaar zijn. Intusschen beaamt hijdat by afschaffing dier rechten de heffing op andere artikelen moeielijk kan worden behouden. De heer Cremer verklaarde na het antwoord des ministers afschaffing van uitvoerrechten in het belang der schatkist te achtenter voorkoming van den ondergang eener belangrijke industriedoor den minister een staatsbelang genoemd. De heer van Gennep ziet gevaar voor deze industrie in uitstel. De minister zegt op verzoek van den heer van Dedem overlegging der opium stukken toe en spoedige regeling der landrente wenschelijk te achten, üp eene vraag van den heer van der Schrieck antwoordt hijdat de werving voor het eu- ropeescbe gedeelte in de laatste maanden zeer gunstig was en zich nog gunstig laat aanzien. Omtrent den gang der werving in Indie bestond tevredenheid. Met algemeene stemmen werd de begrooting aangenomen. Den 27 ving de behandeling der drankwet aandie tot uit- roerige besprekingen aanleiding gaf en tot de volgende voor naamste uitkomsten leidde. Het voorstel der regeeringom de machtiging van Ged. Staten tot het verleenen van vergunning boven het maximum door machtiging van den Koning te vervangen werd verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Op art. 3, bevattende eene wyziging der gevailtnwaarin de vergunning geweigerd wordt en regelende d« gecombineerde bedryven, werd door de regeering overgenomen het amendement der rapporteurs, om het recht van vergunning tengevolge van herhaalde overtreding van de strafbepalingen niet te ontnemen aan hen, die door het niet ophangen van een afschrift der vergunning een klein ver zuim begaan. Een viertal leden stelden voor onder 8° te bepalenwanneer de vergunning gevraagd wordt voor eene binnen de kom eener gemeente gelegen lokaliteitopdat in het vervolg ten platten lande of buiten de bebouwde kom van dorpen ge combineerde drankneringen toegelaten zouden blijven. Dit voor stel werd met 41 tegen 33 stemmen verworpen. Een voostel van den heer van Houten, om te herstellen de aanvankelijk in de wet opgenomen gunstige bepaling voor banketbakkers en confiseurs wordt verworpen met 42 tegen 34 stemmen. In de avondzitting werd met 44 tegen 18 stemmen verworpen het artikel, bepalende verbeurdverklaring van de bij overtreding gebruikte vatenflesschen enz. en inbeslagneming door de ambtenaren van die voorwerpen bij herhaling der over treding. De min. nam het amendement Lohman, om herhaling der overtreding te verlengen van 6 maanden tot 1 jaar over. Daarna ving de beraadslaging aan over het amendement van der Kaay, om als eenige voorwaarde voor de gecombineerde neringen te stellendat in die lokaliteiten het drinken van sterken drank niet worde toegelaten, noch daartoe gelegenheid worde gegeven. Den 28 werd de beraadslaging voortgezet en ten slotte door den m i n. voorgesteld te bepalen dat de vergunning voor ge combineerd bedrijf verlengd kan worden, mits de verkoop van sterken drank geschiede in gesloten flesschen kannen of krui ken waarna de heer v. d. Kaay zijn amendement introk. Het voorstel Clercx om den bestaanden toestand op het gecombi neerde bedrijf te behouden tot 30 April 1887 werd verworpen met 36 tegen 24 stemmen. Een voorstel van den heer van Houten om het bedrijf van banketbakker of confiseur niet als een andere winkelnering te beschouwenwerd verworpen met 34 tegen 26 stemmen, waarna de geheele wet aangenomen werd met 46 tegen 4 stemmen van de heeren van Alphen Keuchenius, van Bouten en T. MackBy. Nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat de Kamer, be houdens onvoorziene omstandighedenwaarschijnlijk den 5 Mei weder bijeen zou komenging zij uiteen. Den 24 zijn voor het vak nuttige handwerken te 's Gravenhage toegelaten de dames H. M. van Dijk en A. Kat, beiden van Edam en B. Buwalda van Wormerveer. De kiesvereeniging Helder beeft den 26 besloten, zich tot dea minister van marine te wenden met het verzoek, de belemmeringen weg te nemen welke aan de visscherij en den vischhandel in den weg gelegd worden door de buitengewoon strenge toepassing van het bavenreglement door den marine havenmeester betrekking hebbende op bet aanleggen van visschers- vaartuigen en het lossen der vangst aan de kaai. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft den 27 met algemeene stemmen als haar oordeel omtrent de ontworpen grensverandering met Amsterdam uitge sproken dat dit ontwerp noch in het algemeen belang, noch in dat der volksgezondheid vereischt wordt, voor Amsterdam volstrekt niet noodzakelijk en voor Nieuwer- amstel hoogst schadelijk is en dus ook zeker strijdt met de meest eenvoudige opvatting van billijkheid en rechtdat bij zich dan ook onthoudt van te wijzen op de onduidelijke omschrijving der in het ontwerp aange geven grenslijn op de behartiging der belangen van eenige gemeenteambtenaren met voorbijgang van andere, op regeling van schulden en bezittingen in de vaste overtuiging, dat Ged. Staten zijn eerbiedig verzoek zullen inwilligen en na onbevooroordeelde overweging der argumenten, voor bovenstaand gevoelen, ontwikkeld aan het opgemaakt wetsontwerp geen verder gevolg zullen geven. Den 27, des voormiddags elf uur zijn in het rijks, entrepotdok te Amsterdam twee pakhuizen n°. 6 Assen en n°. 7 Almeloo onder het gewicht van eenige dui zenden ponden beetwortelsuiker aan de achterzijde ge heel ingestort. Van de wijnhandelaars Koopmans en Bruinierdie op de lagere zolders veel gebottelden wijn in voorraad hadden zijn door dit ongeval duizenden flesschen gebroken. De gebruikers van den kelder hebben ook veel Bchade geleden. Eenige werk lieden, het gekraak der muren hoorende hadden juist den tijd het gebouw te verlaten. De Keizerin van Oostenrijk heeft den 28 bij haar vertrek uit Amsterdam in zeer vleiende bewoordingen de onderBcheidingsteekenen van groot-officier met de ster en de orde v n Frans Joseph aan den heer dr. Mezger overhandigd en is dien dag een vijfdaagsche tocht gaan maken door de Noordzee en langs de engel- sche kust, om te Yiissingen aan wal te gaan en van daar naar Heidelberg te vertrekken. De sneltrein van Zutfen die te half drie te Am sterdam moest aankomen, is den 28 even voor de sta tion Hilversum ontspoord. De reizigers kwamen met den schrik vrij het materieel bekwam veel schade. De liberale kiezersvereeniging de Grondwet te 's Gravenhage heeft den 28 den heer R. A. W. Sluiter, kandidaat dezer vereeniging in November 11,, wederom in plaats van den heer Wintgens kandidaat gesteld. In de vergadering van aandeelhouders in de brood- en meelfabriek te 's Gravenhage van den 27 werd medegedeelddat de directeur door den verkoop voor een aanzienlijk bedrag van granen met verlies dat evenwel nog niet juist kon worden berekend schade veroorzaakt had. Intusschen had hij 20000 terugbetaaldzoodat het verlies op ongeveer 8000 berekend werd de verwachting bestond dat dit be drag ook nog terugbetaald zou worden. De aandeel houders zullen vermoedelijk 5 pet. dividend uit het reservefonds ontvangen. De heer dr. T. E. Frijlinck te 's Hertogenbosch is bij kon. besluit van den 30 met ingang van den 1 Meivoor één jaar benoemd tot 2e geneesheer in het ryks-krankzinnigengesticht te Medemblik. üp de Palmpaardenmarkt te Utrecht waren den 30 1079 stuks aangevoerd. Er waren veel buitenland- sche kooplieden. Weeldepaarden f 600 f 900, werk paarden f 150 A 500oude werkpaarden f 40 a 100. Handel levendig. De Leidsche broodfabriek keert over 1884 20 per cent uit. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Oostzaan ds. M. van Kleef te Meerkerk. Het bouwen eener r. k. kerk te St. Nicolaasga (Friesland) is aangenomen door den heer Jansen te Leeuwarden voor 68563. Twee raadsleden te Zwolle hebben de intrekking voorgesteld van de verordening, regelende het gezond heids- en politie toezicht op de publieke vrouwen en huizen van ontucht. Yoor den bouw eener nieuwe kerk derj herv. gemeente te Katwijk aan Zee wsb de heer J. Trinthamer te Schiedam voor f 78.788 van 17 inschrijvers de laagste. De gemeente Sliedrecht heeft bij de maatschappij van gemeente-crediet eene geldleening aangegaan van f 30000 tegen 4'/* pet. rente. Door toevallige omstandigheden kunnen in de maanden April en Mei a.s. vele jongelieden by het instructie-bataljon te Kampen geplaatst worden. De tram Oosterbeek Wageningen wordt den 2 April a.s. feestelijk geopend. De Deli-maatschappij keert over 1884 f 777 per aan deel uit: haar reservefonds bedraagt thans 1.127.482. De courant het Vaderland keert over 1884 30 per aandeel uit. Bij een veehouder te Hillegersberg is de besmet telijke longziekte uitgebroken. Vijf aan die ziekte lijdende runderen zijn afgemaakt en ruim 50 als verdacht ont eigend om afgemaakt te worden. In Februari werd bij de rijks-postspaarbank inge legd 409.535.99%; terugbetaald t 249 682,90; op den 28 bedroeg de som der inlagen ƒ4.997.337 56%. 2880 nieuwe boekjes werden uitgegeven en 715 geheel afbe taald zoodat in omloop waren 95 980 stuks. Benoemd tot onderwijzer te Helder D. van Zonen aldaar. De gemeente Gouda, die aan de waterleiding een onzuivere opbrengst van f 15000'sjaars over de 5 eerste jaren heeft gewaarborgd moet over 1884 slechts f 4546.06$ betalen. De afdeeling Zijpe der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft besloten, in Augustus 1885 een afdee- lings tentoonstelling te houden prijzen worden uitge loofd voor kalveren jaar), geb. in 1885 bokkelin- gen (1% jaar) geb. in 1884, vaarzen (2% jaar) geb. in 1883 en runderen (3% jaar) geb. in 1882; stieren van 1% en 2% jaar oud en voor de meest melkgevende koe niet ouder dan 7 jaar. De heeren M. H. Jansen oud kapitein ter zee, staatsraad en prof. mr. T. M. C. Asser zijn benoemd tot vertegenwoordigers der nederl. regeering op de bijeenkomst der mogendheden op het Suez-Kanaal. P. de Witt, wildjager te St. Maarten, is met in gang van den 6 benoemd tot bosch wachter te 's Gra venhage op 600 jaarwedde. De uit de gevangenis te Haarlem ontsnapte ma kelaar G. Visser is te IJmuiden vermomd aan boord van eene stoomboot naar Engeland gegaan. De beer W. Gosler te Haarlem heeft bij den officier van justitie aldaar een aanklacht ingediend tegen den heer Taco H. de Beer die bem een struik- roover op letterkundig gebied genoemd heeft. Tot hoofdingeland van de Starnmeer zijn herkozen de heeren J. van d. Meer en D. de Vries. Voor de onderwijzersacte hebben zich in Noord holland 132 mannelijke en 79 vrouwelijke kandidaten aangemeld. Het mondeling gedeelte voor onderwijzers wordt gehouden van 9 April tot en met 1 Mei en voor onderwijzeressen van 4 tot en met 15 Mei. De predikant bij de doopsgezinde gemeente te Krommenie J. de Stoppelaar heeft wegens voortdurende ongesteldheid tegen den 1 Mei bedankt. Een boerenplaats te Nieuwkoop met 27 bunders land, waarop 26 koeien gemolken worden werd dezer dagen in het openbaar verkocht voor 19000. In de voorwaarden kwam de bepaling voor, dat 20000 van den koopprijs tegen 4% p.ct. als eerste hypotheek daarop gevestigd kon blijven. Het horloge van den te Wageningen vermoorden ouden man is door den moordenaar W. Regeling aan 2 gersonen te Arnhem verkocht. Het is ter hand gesteld aan den officier van justitie. Met 1 April wordt te Oude Niedorp de post dienst uitgebreid, welke door de ingezetenen zeer wordt gewaardeerd. Den brievengaarder wordt een postbode toegevoegddie verplicht is in de kom van het dorp 2 maal daags te bestellen, zoodat de brieven, 's morgens met den trein aankomende, niet tot den vol genden morgen aan 't hulpkantoor blijven liggen gelijk tot heden het geval was. Te Wijk aan Zee wedijveren zoowel de eigenaren der villa's als de Maatschappij met andere ingezetenen om het dorp met zijne omgeving tegen het a.s. zomer seizoen belangrijk te verfraaien waardoor de schilder achtige ligging wederom verhoogd wordt. Het Kinder ziekenhuis en het Herstellingsoord zullen den 15 Juni e. k. voor het eerst betrokken worden en ongewijfeld tot een nog drukker verkeer bijdragen. De nieuwe weg naar IJmuiden nadert zijn voltooiing en zal de plaats voor de vreemdelingen nog veel belangrijker doen wordenomdat de sluizendoor groene duinen en bosschen heên op korten afstand te bereiken zijn. De slagers te Hoorn hebben den prijs van het rundvleesch met 10 centen per pond vermiuderd. In Februari zijn over den spoorweg Haarlem— Zandvoort 4283 reizigers vervoerd. De opbrengst was 1118.53% zijnde 4.70 per dag en per mijl. De gemeenteraad van Groningen heeft met 23 tegen 4 stemmen besloten, de kermis van Mei tot Sep tember uit te stellen om het aldaar heerschende roodvonk. Bedankt voor het beroep naar Zuidscharwoude door ds. A. M. Venker te Brouwershaven. De duinwaterleiding-maatschappij van den Helder en Nieuwediep keert over 1884 23 per aandeel van f 500 uit. Benoemd tot onderwijzer te Enkhuizen de heer van der Meer te Warrega. De uitgave der Amsterdammer, dagblad voor Nederland, wordt voorloopig op dezelfde wijze voortgezet. De Koning en Koningin zullen zich den 7 April naar Amsterdam begeven. Tot directeur der kweekschool voor christelijke onderwijzers te Amsterdam is benoemd de heer H. By- leveldhoofd eener bijzondere school te Rotterdam. De heer mr. G. H. Bast is herbenoemd tot kan- tonrechter-piaatsvervanger te Hoorn.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2