fóiuuenlaub. tot de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot zijne hervorming. Toen den 24 het oostenrijksche Huis van afgevaar digden het voorstel tot vernieuwing der concessie van de Noorder-Spoorwegmaatschappij gedurende 50 jaren in beginsel goedgekeurd had onstond op de tribunes zulk een geschreeuw van weg met Rothschild en de joden der Noorder-Spoorwegen en leve Sehöuerer (aanvoerder der partij, die tegen de joden gestemd is), dat de voorzitter de tribunes moest laten ontruimen, Den 27 werd de wet betreffende die concessie bij derde lezing aangenomen met 159 tegen 149 st. In een deel van Qalicië heerscht groote nood ver scheidene gevallen van hongertypbus komen voor. Enkele bladen deelen mede, dat de Paus ten slotte ingetrokken heeft de vergunning tot het huwelijk van den israëlitischen baron Popper met eene katholieke prinses om de onaangename opmerkingen van verschil lenden aard welke daaruit dreigden voor te vloeien. ITALIË. Het regeeringsblad behelst een kon. be sluit ter uitvoering van de tusschen Italië en Neder land gesloten overeenkomst betreffende kosteloozen rechtsgeleerden bijstand aan behoeftige vervolgden. VEREENIG DE-STA TEN. President Cleveland heeft den heer Isaac Bell tot gezant der Vereenigde Staten te 's Gravenhage benoemd. EGYPTE. Den 31 woedde over de geheele lengte van bet Suez-Kanaal een storm. De schepen waren in veiligheid gebrachtmaar tot voorzorg was de scheepvaart geschorst. Den 1 des ochtends deed de engelsche kavallerie een verkenningstocht naar Tamaiwaarbij deze plaats door eene talrijke vijandelijke macht bezet werd be vonden. Het algemeen oprukken der troepen was op den 2 bij het krieken van den dag bepaald. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Het in de laatste zitting ingediende wetsontwerp tot aanvulling der middelen voor 1H85 strekt om tijdelijk 10 buitengewone opcenten op de personeele belasting te heffen geraamd op f 921600 en machtiging te ge ven tot uitgifte of beleening van bewijzen van vlot tende schuld tot een bedrag van f 14 400.000. De staatsbegrooting voor 1885bij de indiening in uit gaaf geraamd op f 136,172.740.37, is na de schrifte lijke en mondelinge gedachtenwisseling vastgesteld op 135.220.555.87% zoodat de verminderingen samen f 952.184.49% bedragen. De raming der middelen be draagt f 120.764.176, zoodat het tekort 14.456.379.87% beloopt. Den 24 is het bouwen van een koffiehuis de IJsbreker met stal, koetshuis enz. te Amsterdam gegund aan den heer K. J. B. van Damme aldaar voor 1 43440. Den 25 is te Amsterdam aanbesteed bet bouwen eener dubbele villa op de reeds gemaakte paalfun leering in het Vondelspark aan de verlengde Vondelsstraat voor f 41400 aan den heer P. Reinierse aldaar. Bij kon. besluit van den 25 is de kapitein ter zee H. D. Guijot benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. leeuw. Den 26 is te Haarlem aanbesteed het onderhouden van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van het Paviljoen (Welgelegen) aldaar van den dag der goedkeuring tot 31 Dec. 1885 geraamd op f 4000. Laagste inschrijver de heer D. A. Braa- kenburg aldaar voor f 3582. Den 26 hebben in den gemeenteraad van Leeuwar den de stemmen gestaakt over het voorstel van burg. en wetb, tot stichting van een nieuwen toren ter plaatse ongeveer van den ten vorigen jare afgebroken Nieuwe toren boek Klokstraat en groote Hoogstraat, waarvan de kosten op ongeveer 45000 berekend worden. Cadama blies de blauwe rookwolken zijner havannab in sierlijke kringen in de lucht. „Niets gemakkelijker dan dat", antwoordde hij, „men moet slechts weten te combineeren Om verschillende redenendieindien ik u die alle wilde noemen mij te ver zouden voeren is er mij veel aan gelegen Francesco en Lucia persoonlijk met elkander in kennis te brengenen wel op de minst opvallende manier. Die familie Döring liet zich nu uitstekend tot dit doel gefcru>ken „Myn beste Cadama neem mij niet kwalijk dat ik je in de rede valgij brengt mij daar op eene geheel nieuwe gedachte", riep Hackert. „Naar ik gisteren van Waldauden jongen schilder, met wien die fameuse geschiedenis met mevouw von Hilgersdorf gebeurd is gehoord heb, zyn Lucia met hare oude dame d'honneur, mevrouw von Sporken en het echtpaar Dreyfusz van plan, eerstdaags naar Zwitserland te reizen. Voor zoover ik nu den handelsraad kenzal hij het zijn nichtje nooit vergeven dat zij met eenen burgerlijken luitenant en niet met eenen adelijken kamerheer ot iets dergelijks gevlucht is, en zal hij zich er daarom wel voor wachten, om de Dörings in Göschenen op te bezoeken. Daar entegen is het waarschijnlijk dat de nicht van den Raad eene toenadering met den millioenen-oom zal beproeven en hem met haren man zal bezoeken. Daar nu Lucia met Dreyfusz en zijne vrouw reistbehoefde men Francesco slechts op te dragente trachten zich by Döring onontbeerlijk te maken zoodat hy hem, wanneer het noodig iszonder opzien zou kunnen be geleiden. Naar uwe verbalen te oordeelen moet Fran cesco een slimme vogel zijn het zal hem dus niet moeielyk vallen zich in de gunst van den tamelijk openhartigen en zeer lichtgeloovigen Döring in te dringen." De Italiaan luisterde met het hoofd op de hand geleund opmerkzaam naar de woorden van den student, „Dat is geen kwaad denkbeeld", zeide hy en voegde er glimlachend bij: „tenminste wel de drieduizend gulden -— De drie ontslagen veroordeelden die in den nacht van den 19 op den 20 den belangrijken diefstal met braak te Meppel pleegden, zijn den 27 te Amsterdam in hechtenis genomen en den 28 naar Assen vervoerd. Een hunner, Kiepke genaamd werd in Maart 1846 wegens brandstichting ter dood veroordeeld welke straf toen verwisseld werd in 15 jaren tuchthuisstraf. Een deel der gestolen voorwerpen is bij huiszoeking in beslag genomen. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft den 27 Maart besloten het verzoek van het gemeentebestuur van Hoorn om de subsidie aan den geëxamineerden veearts nog met 3 jaren te verlengen niet aangenomen. Do gemeenteraad van Eukhuizeu heeft den 27 besloten, bij de aanstaande opening van den spoorweg de autoriteiten feestelijk te ontvangen en de vereeniging voor nut en vermaak Willem de Zwijger met f 500 te steunen tot het geven van volksvermaken. Genoemde vereeniging bracht voor dat doel reeds f 173 bijeen. Een 70jarige deurwaarder te 's Gravenhage werd den 28 door de stoomtram overreden, waardoor zijn been verbrijzeld werd. Den 31 is hij aan de gevolgen overleden. B j kon. besluit van den 29 is de staatscommissie voor de grondwetsherziening, wier taak geacht kau wor den te zijn voleindigd ontbonden met dankbetuiging aan hare leden en secretarissen voor de belangrijke, door hen bewezen diensten. Den 30 is te Zaandam besloten tot de oprich ting eener afdeeling van de maatschappij ter bevorde ring der pharmacie in de provincie Noord-Holland. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren apothe kers A. H. Teljer te Alkmaar D. Mijsberg te Bever wijk secretaris, W. F. Duker te Hilversum penning meester. Nabij Kolhorn kantelde den 30 een paard en wagen, met stroo beladen, van den hoogen West- frieschen Zeedijk af. De voerman sprong in tijds af; het paarddat de geheele buiteling mede maakte, bekwam geen letsel. In deu nacht van den 30 op den 31 werd te Watergraafsmeer eeu zwart, mia of meer krom ter been ruinpaard uit eene stal gestolen. In den nacht van den 30 op den 31 is in een meubel en ijzerwinkel te Oostereud op Tessel brand ontstaan, die aanzienlijke schade veroorzaakte. De vrouw des huizes ontwaakte en wekte haren man die reeds bewusteloos was en door de inmiddels toegeschoten buren uit de woning moest worden gedragen. De heer Mr. J. G. Kist, heeft den 31 in han den des Konings de gevorderde eeden als president van den Hoogen Raad afgelegd. In den ochtend van den 31 ongeveer half vijf ontstond te Amsterdam een hevige brand in bet perceel No. 30 aan den IJhoek bewoond door 8 gezinnen doordat eene pas ontwaakte vrouw de brandende pe troleumlamp uit de handen liet vallen. Ondanks de hulp der brandweer was het weldra geheel afgebrand. 3 Kindereu uit een gezin (alleen een kreupel jon gentje werd gered)en eene 64jarige vrouw konden niet gered worden hunne lijken zijn later gevonden. Het vierde kind van eerstgenoemd gezin vielterwijl de vader het uit een venster aan de buren overreikte, en vond op die wijze den dood. Bij kon. besluit vau den 31 zijn benoemd tot ridder in de orde van den Neder!. Leeuw de heeren mr. A. van Naamen van Eemneslid der le Kamer; jhr. mr. J. Roëlllid der 2e Kamer; A, J. W. Farn- combe Sanders, oud-inspecteur van het lager onderwijs; mr. Arntzeniusreferendaris bij bet min. v. binnenl. zaken en Mr. A. graaf van Randwijek, refendaria bij den raad van state, leden en secretarissen der ontbon den commissie voor de grondwetsherziening. Bij kon. besluit van den 31 is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Medemblik de heer Mr. J. H. van Mours, advokaat en prokureur te Haarlem. Bij de herbesteding voor het beharden van den Visch- en Westerweg te Limmen begrooting 4980, op den 31 zijn 7 biljetten ingeleverd G. Groote- waarddie ik de eer had u voor te schieten. En weet gij zekerdat de familie Dreyfusz met Lucia Zwitser land bezoeken wil „Zooals ik u zeidehoorde ook ik het eerst uit de tweede hand. Intusschen is Waldau's betrekking tot mijne zoogenaamde nicht zoo intiem dat hij zeker de waarheid zal gezegd hebben. Hij is daarenboven sedert die geschiedenis met mevrouw von Hilgersdorf zoo soliede geworden dat hem eene leugen moeielyk zou vallen." „Va bene de zaak gaat uitstekend Signor Ca dama stak eene nieuwe sigaar aan en legde de beenen over elkander. „Ik zal dadelijk aan Francesco schrijven, hij moet de strikken spannen. Wanneer alles goed gaat hoop ik met den aanvang van den winter den hoofdslag te kunnen leveren „Waarop ik met ongeduld wacht en die reeds lang besiist bad moeten zijn Cadama haalde de schouders op. „Naar uwe meening, cari8simo en die bedriegt uDocb laat ons dat laten rusten cbi va piano, va sano langzaam maar zeker ook gij zult geduld moeten hebben daaraan valt niets te veranderenHebt gij Rahlow nog ge sproken „Meermalen." „Naar ik hoop zijt gij niet zoo onvoorzichtig geweest, om hem met alle bizonderheden van de zaak bekend te maken „Slechts voor zoover ik het noodig achtte. Ook hy wacht met ongeduld op het oogenblik waarop hij zijne pijlen kan afschieten." „Dat zal stellig niet lang meer duren Natuurlijk hebt gy" een spottend lachje gleed over het gelaat van den Italiaan „in uwe grootmoedigheid en in het heerlijke vooruitzicht van de te verwachten schatten ook dezen heer voor zijne hulp een klein millioen beloofd P" De student wierp den spreker eenen ongeduldigen blik toe. goed te Alkmaar f 5500, J. Hosmus te Limmen f 5300, J. Schermer te Uitgeest f 5140, P. Ootes te Wognum 4988 B. Schreuders te Kolhorn 4936, Js. Olden burg te Bergen f 4930 en Jb. Blom te Sehoorl f 4875. Bij besluit van den raad der genoemde gemeente is het werk gegund aan Js. Oldenburg. Te Oudkarspel werd in den vroegen morgen van deu 31 uit bet water achter hare woning opgehaald het lijk van de weduwe K., die in den laatsten tijd aan verstandsverbijstering leed. Zij laat drie nog zeer jeugdige kinderen na. Den 30 ving de tweedaagsche viering van Bredero's gedachtenisfeest aan met het uitspreken eener feestrede door prof. J. ten Brink voorzitter der feestcommissie in de concertzaal van Felix Meritis te Amsterdam. Na het uitspreken dezer zeer toegejuichte rede werden ver scheidene gedichten van Bredero voorgedragen, waarna in het Amstel-Hotel een zeer opwekkend feestmaal plaats had. De spijskaart was op oud-hollandschen trant in gericht en luidde SPYS-CAERTE. Hoe waerlyck datzy zyn hoe gheestelyk hoe hevlich. Elck acht de koocken hooch, jae lievens- waerd en veylich. {Luce lie). Yleysnat van allerley geveugelte des hemels ende des veldts. Hiertoe neemt men een dronck Spaense wijn». Geusen Napgens mit retrosynse-sauase. Hier drinckt de Adel ende Joffermarckt ge- noodt een glas Sauterne wijn. Gekookte Leck-Salm mit sausse van Delftse botter ende gewreefnen Berghse anschovis. Nyeuw aengebraghte Amerieaansche Aart-Vpplen. Doorspeckte Ossenharst, ghebrayen ende daertoe alderhande malse warmis ende toecruyt. Jonge Hoenders gaer ghesoden inde korst mitter aygen vett mit bruyne brabantse sausse. Hier schenckt de keldermeester van St. Pieter een glas ouwe Fransoyse wijn uyt. Wyeringer Sock-Lamsvleys mit varseh wtghesproten sparge-wortel. Aen 't speet gebrayen Patrijgen mit ghestooft ooft. Hiertoe een teughjen wijn de Champ bertyn, Platiel opgetast mit Zeekreelten ende mit sjalotten- sause overgoten. Be dienaers vullen hier der gasten roemers mit overschoone Rijnse wijn. Geele Kropslaatoegemaekt mit pimpernel, lavendel ende salie. Gekoockte Broodtaert daarin veelderley fruyten. Een nyeuwelycx uitghevonden Muscovisch Ysbancket soet smaecbende naar banilje. Tot het drincken der ghesonthedens ende andere heyldroncken geeft men hyer wijn de Champagne ten beste. Enz. Den 31 is de voorstelling van „het Moortje" in den schouwburg op het Leidsche plein uitstekend afgeloopen. Alle rangen waren vol en de vertooners werden her haaldelijk met daverende toejuichingen begroet en terug geroepen. Bij de uitloting op den 1 van de premieleening van Rotterdam is de prys van f 10000 gevallen op 59349 van 1500 op 3920 van f 1000 op 13311 en van f 500 op 53969 397720222 22532,22582, 67833 en 28513. Den 1 zijn van de geldleening, groat f 1 000.000, van het jaar 1867, ten laste van het paleis voor volks- vlijt te Amsterdam uitgeloot de volgende 16 seriën 130, 1650, 2614, 3263, 627, 1917, 2650, 3346, 853, 2153, 2749, 3601, 1236, 2159, 2933, 3663. De Rotterdamsche broodfabriek keert over 18S4 5 pet. dividend uit; dit lage dividend in vergelijking van dat van andere broodfabrieken lokte den 26 van de aandeelhouders nog al aanmerkingen uit. „Gij houdt mij zeker voor een gekbeste vriend", riep bij. „Niemand doet iets voor niets het spreekt dus van zelf, dat zulk een geldzuchtige duivel als Rahlow niet geheel zonder vergoeding zich voor mij zooveel moeite zal geven. Toch speelt bet geld in dit geval eene ondergeschikte rol de wraaklust is de voor naamste beweegreden. Gij weet waardoor die ontstond, ik vertelde bet u immers." Cadama knikte. „En hoever iswanneer het niet al te onbescheiden isreeds de teedere betrekking tusschen Lucia en den schilder gevorderd? Gij weet alles misschien kunt gij mij ook omtrent deze kiesehe zaak inlichten." Hackert stiet met zijnen stok op den grond zoodat deze boog. „Ik bekommer mij weinig om de hartsgeheimen van Waldau m ij zou het ook onverschillig zijn of hij Lucia trouwt of nietwanneer niet Rahlow's haat tegen hem ons een voortreffelijk middel tot het gelukken onzer plannen bood. Gij schat de groote machtdie in ons land de pers heeftveel te gering en schijnt niet te begrijpen van welk een ontzaggelijk nut het voor ons kan zijn om eene bekwame pen bij de hand te hebben." „Ik misken deze voordeelen volstrekt niet", gat Ca dama ten antwoord en streek zich met de rechterhand over het zenuwachtig trekkende gelaat. „De couranten kunnen ons reeds hierdoor van dienst zijn dat zij voor de beslissende gerechtelijke uitspraak door flinke arti kelen propaganda voor ons maken. Wanneer wij echter nu en dan een noodschot lossen dan moet dat met de uiterste voorzichtigheid gebeuren, anders bonden de vogels ons wel eens ontsnappen." „Om Gods wil De student was bij de gedachte aan deze mogelijkheid geheel en al bleek geworden zooals de advocaat tot zijn innerlijk genoegen opmerkte. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2