No. 41. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 5 APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Ëttmculaub. SUIcrlsi. FESUILLBTON. ALKMAARSCHR COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De vereeniging Dagblad van Zuidbolland en 's Gra- venhage keert over 1884 8% p.et. dividend uit. De jaarwedde van den ontvanger der gemeente Zuid- en Noordscbermer is met ingatig van 1 Januari 1885 vastgesteld op f 175 en van Westwoud op 125. De maatschappij „Het Zeebad Scheveningen" heeft voor de verpachting van bet badhuis, restaurant, logies, entréehetfiüg enz in het aanstaande seizoen een pacht som van ruim f 80 000 van de aanstaande ondernemers bedongen. In het entrepotdok te \msterdam zijn twee pak huizen staande naast de ingestorte afgekeurd ter wijl 2 daarop volgende pakhuizen ook reeds ontruimd worden. De arr. rechtbank te Zutfen heeft een metselaar 38 jaren oudwegens het doen van een valschen eed in eene burgerlijke zaak voor het kantongerecht te Apeldoorn, veroordeeld tot 0 maanden celstraf, met ontzetting van hel recht om allo openbare bedieningen en ambten waar te nemen en van het afleggen van getuigenis onder eede voor den tijd van 5 jaren. Aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Medemb'iik door ds. A W. van Kluijve te Zijpe. De min. van financiën heeft bepaald, dat losse postzegels briefkaarten en briefomslagen met postzegels stempels, zoo nieuwe als gebruikte, behooren tot den tariefpost kramerij en dit ook geldt voor postzegels geplakt op vellen papier en kennelijk bestemd ten ver koop in bet klein voor verzamelingen of dergelijke doeleinden. De min. van waterstaat heeft de vergunning voor den aanleg en het gebruik eener electrisohe geleiding tusschen Haarlem Heemstede, Bennebroek Hillegom, LisseSassenheim Oegstgeest en Leiden den 26 Ja nuari IJ. verleend aan de firma Broekman en Honders fe Ams'erdam thans gesteld ten name van de Noord- Zuidholiandsche Btoomtramwegmaatschappij Haarlem- Leider, De Keizerin van Oostenrijk schonk een paar dagen vóór haar vertrek uit Z&ndvoort, den heer L Ami, pastoor der r.k. gemeente, als gedachtenis een massief zil veren beker met opsckiift op fluweelen grond en door een glazen stolp gedekt. Verder schonk zij aan de kerk een prachtig wit zijden damast misgewaad, rijk versierd met gouden borduursel en de keizerlijke kroon, eveneens in goud gestikt. De 9 zal te Amsterdam de vergadering van belang hebbenden gehouden worden ter oprichting eener ver eeniging tot bestrijding der knoeierijen in den boter- handelwaarvan onlangs sprake was. De bisschop van Haarlem heelt den beer J. Eit, secretaris van het bisdom, benoemd tot pastoor van Obdam. Tot gemeente-ontvanger te St. Pancras is benoemd de heer A. Kok aldaar. Toezegging van beroep gedaan naar Zuidscharwoude aan ds. J. Zégers te Haamstede, eiland Schouwen. Te Nijmegen wo'dt eene maatschappij opgericht tot exploitatie van de Velocipèdebaan. Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt 8000, verdeeld in 160 aan- deelen van f 50. Het dividend der Amersfoortsche Beiersch Bier brouwerij over 1884 is bepaald op 4 p.ct. Tot aanvulling van een bericht in ons vorig num- met uit Enkbuizen omtrent de volksvermaken bij gelegenheid der opening van den spoorweg, dient, dat voor de daarin vermelde f 173 reeds staande de ver gadering van de vereeniging „Willem de Zwijger" op Vrijdag, 27 Maart, werd ingeteekend. In den ochtend van den 3 zijn te Oudkarspel in het water gevonden de lijken van een nog jeugdigen man en vrouw, die waarschijnlijk bij ongeluk te water zijn geraaktwant in de woning werd het boek waarin de man bad gelezen nog open gevonden, met zijne pijp gestopt er naast. Men vermoedtdat de vrouw te water is geraakt en dat de man haar willende helpenmede verdronken is. Men heeft nog booren roepen Help, vader In de Kindercourant, weekblad voor onze Jongens en Meisjes, komt een kluchtspel met zang in éen bedrijf door Justus van Maurik Jr. voor, getiteld Ruode Sander of 't geheim van den schoolmeester. In n°. 21 is daarmede een aanvang gemaakt. Onze Jongens, weekblad voorschool en huis is de naam van een blad dat door den heer E. B. van Ditmar te Utrecht, onder redactie van Johannes en met medewe-king van de heeren Ant. L. de RopW. E. Oostveen en anderenuitgegeven wordt tegen een abonnementsprijs per jaar of 52 nummers van 3.50 franco per post. Het verschijnt eiken Don derdag. Het eerste nummer bevat o.a. een goed ge schreven artikel over Gordon en een eerste beschouwing over de loting. Ook is daarin een prijsraadsel opge nomen aan de juiste oplossing waarvan een premie verbonden is, beslaande in een boekwerk naar keuze ter waarde van f 25. Men leest in het Handelsblad omtrent den Heer J. W. Swan te Lanriston in Londen Lauriston is het modelhuis der toekomst. Het vol gende geslacht zal in zijne huizen een electriciteits- aanleg bezitten zooals de woningen van dit geslacht 30) „Jajamijn waarde", ging Cadama voort„het is, zooals ik u zeide. Wat moeten wij doen, wan neer het den beiden dames in de Königgratstrasse plotseling in de gedachte komtvoor goed naar het buitenland te vertrekkennaar ErankrijkSpanje of Italië? Wij zouden kunnen toekijken en ons proces door middel van het consulaat voeren maar hoe dat gewoonlijk toegaat, dat weet ik uit ervaring." „Dat zou verschrikkelijk zijn. Alleen om deze reden ware het dus reeds noodzakelijk Lucia bestendig in het geheim te doen bewaken." „Waartoe g ij neem mij mijne openhartigheid niet kwalijk volstrekt niet geschikt zoudt zijn, mijD waarde baron", viel de Italiaan hem in de rede. „Stel u overigens gerustdaarvoor is reeds gezorgd. Ik Bprak slechts van deze mogelijkheid om u nog eens te doen zien, wat er gebeuren kan, wanneer wij zoo over haast te werk gingen als gij zooeven verlangdet Nu nog iets anders. Hoe laat begint van avond het feestje bij mevrouw von Hilgersdorf „Men komt gewoonlijk tusscben acht en negen uur; het is eene kleine soireeeen af'scheidspartijtje aan hare bekenden vóór zij vertrekt „Hanu herinner ik het mij. Zij zeide mijdat zij eene badplaats aan de Noordzi e wilde bezoeken alvorens den herfst naar Italië te gaan. Ik hoop dat wij Lucia en hare dame d'honneur van avond ook bij haar zullen ontmoetendan heb ik ten minste nog genoegen van mijne rol als onderwijzer in het itali- aansch." „Mevrouw von Hilgersdorf zelf vertelde mij gisteren, dat mijne nicht ondanks haren rouw beloofd had te zullen komen. De drommel mag weten wat zij tegen hare waterleiding en de toekomstige huisvrouw zal den mond vol hebben van hare voltas en ampères. De electriciteit, als bron van licht en van kracht, zal door het huis geleid worden en langs verborgen draden naar het punt worden gebracht, waar men eene van beide noodig heeft. Als ware het een tooverstalzal het bij de geringste aanraking licht ontsteken, den koffiemolen draaien een ei koken of een brief' ver zegelen. Het leelyk riekende gas zal verdwijnen en als een scherp en langzaam vergift worden beschouwd. De atmosfeer van de kinderkamer, het spreekkamertje en de danszaal zal frisch en zuiver blijven en de ma laise die maar al te vaak de treurige nasleep is van het bezoeken van gezelschappen, in helder verlichte zalen, zal niet meer ons genoegen bederven. Aldus spreken met overtuiging de voorstanders der electriciteit en bet fraaie huis van den beer Swan is een treilend getuigenis voor bun geloof. Lauriston is een stevig rood steenen gebouw, gelegen in het heuvel achtige gedeelte van Bromley; het heeft daardoor een fraai uitzicht op de vallei, waardoor de spoorweg loopt. Nu de beer Swan het bewoont, heeft deze moeite noch kosten gespaard, om er al de electrische verbeteringen op de smaakvolste wijze in toepassing te brengen. Een parelmoerachtige melkblauwe bol boven den hoofdin gang geeft ons de eerste proeve van electriciteit, zoodra wij het buitengoed betreden; een tweede parelkleurige bol hangt boven de gangdeur. In den gang komt ons een lang schoon man van meer dan middelbaren leeftijd te gemoet. Hij heeft het type dat men in het Noorden van Engeland vindt met een Jupiter-hoofd, waarlangs lange grijze lokken golven en een paar doordringende oogen, die van onder borstelige wenkbrauwen glinsteren. De heer Jozef Wilson Swan de pionier van het electrisch licht, doet ons denken aan een van die Olympische goden en is door zijn uiterlijk reeds de aangewezen persoon om met zijn vuist de bliksems te omvatten, die de beschaving aan zich heeft onderworpen en dienstbaar gemaakt. Hij werd in 1828 te Sunderland geboren, ging te Hendon Lodge school, bestudeerde in zijne jeugd de scheikunde en werd in den loop van tijd deelgenoot in het welbekende handelshuis Mawson en Swan, te New castle. Een twintigtal jaren geleden hield bij zich ijverig met het electrische licht bezig en vervaardigde toen een zeer oorspronkelijke lamp, die de geboorte gaf aan ons tegenwoordig systeem. De Svtan-lamp, welke nu op uitgebreide schaal in bijna elk werelddeel gebruik- wordtbestaat uit een fijne en veerkrachtige koolpit die men vervaardigt door plantaardige vezels met zwavelt zuur te doortrekken. De vezelstof wordt gemonteerd in den vorm van een bus met een lus er in op platina- staven, terwijl het geheel besloten is in een luchtledige glazen bol. De electrische stroom van een dynamometer, een batterij of een accumulator, gaat door de vezelstof door middel van de platina-stavendie door de glazen bol worden geklonken, als deze geblazen wordt; de Lucia heeft de toon waarop zij over haar sprak was opvallend bits. Of ook zij er iets van bemerkt heeftdat Waldau zich zoo voor Lucia interesseert en of de ijverzucht Cadama lachte. „Wat anders, mijn waarde?" ant woordde hij. „Weet gij wat de Toskaner van de vrouw zegt? La donna e come la castagna, de vrouw is gelijk de kastanje bella di fuori e dentro ha la magagna schoon van buiten, maar van binnen schuilt een worm. De worm is de ijverzuchtdie tegelijk met de liefde ontstaat. Men kan niet weten, misschien kunnen wij ook de ijverzucht van mevrouw von Hilgers dorf nog tot onB voordeel gebruikenHaalt gij mij af?" De advokaat stond op. „Het isdunkt mij beter van niet", antwoordde Hackert, zijne bandschoenen aantrekkende en toen eveneens opstaande „ik geloof dat het verstandiger zal zijn, ons niet al te dikwijls te zamen te vertoonen, men behoeft niet te weten dat een gemeenschappelijk be lang ons verbindt." „Gij bebt gelijk ik bewonder vandaag uwe scherp zinnigheid. Wanneer Lucia wat nauwelijks twijfel achtig is door baren vader reeds in bet geheim barer geboorte ingewijd is zal zij des te eerder wan trouwen opvatten zelfs wanneer er schijnbaar nog niet de minste reden voor bestaat. Wij vinden elkander dus tegen negen uur bij mevrouw von Hilgersdorf." „Ja „Bonjour". Een vriendschappelijke handdruk werd gewisseld, daarop scheidden de zonderlinge vrienden. Mevrouw von Hilgersdorf had voor dezen avond slechts hare meer intieme kennissen genoodigd. Zij wilde den zomer in een kleine zeebadplaats doorbren gen, om met het begin van den herfst haar villa in San Remo te betrekken en deze avond zou in ze keren zin een afscheidsfeest zijn van Berlijn en de ber- lijnscbe vrienden. Er was de jonge weduwe veel aan gelegennog eenmaal vóór haar vertrek den ouden kring rondom zich te zien. Zij was trotsch en moedig genoeg om de geschiedenis die door Rahlow in de courant gezet wasmet een verachtelijk zwijgen te beantwoorden maar toch had zij heimelijk steeds gevreesd dat haar goede naam door het schandelijke artikel zou kunnen lijden. En deze was tot nu toe vlekkeloos geweest de engel van het goede had tot heden steeds over haar hart gewaakt. Mevrouw von Hilgersdorf was van geboorte eene Hongaarsche. Evenals de wijn die op de groene heu vels van bet Puszteniand rijpt, in den gloed der zon een verterend vuur in zich verbergt zoo sluimerde ook in deze dochter van Hongarije een gloeiende hartstocht. Als kind door haren eigen vader verseha- cherd aan eenen grijsaard met een boosaardig en ver giftigd gemoed was zij uit eenen angstigen koorts- achtigen droom ODtwaakttoen zij na den dood van haren echtgenoot plotseling alleen op de wereld stond eene bioeiend schoone vrouw wier sierlijke voetjes op een gouden voetstuk rustten. In het hart der jonge weduwe betwistten goede en kwade kiemen elkander den voorrang. Die, welke het eerst wortel schoten, moesten de overwinning wegdragen en zouden ook voortaan de heerscheride trek van dit nog geenszins gerijpt gemoed wtrden. Ilona beminde maar hij, wien zij met al den gloed van haar hartstoch telijk gemoed liefhad beantwoordde hare liefde niet omdat hij, het beeld van eene andere in het hart droeg. Zij zou zeker geen bedaarde, stille huisvrouw geworden zijn maar wel eene, ondanks al hare eigenaardigheden, brave en rechtschapen vrouw, wanneer het lot haar gunsti ger was geweest. Het noodlot wilde het echter anders 1 In Ilona's geheele natuur was niets, wat een rustig en hoopvol wachten op eene verklaring des geliefden

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1