2e Paaschdag zitting tusschen 12 en 1 uur. KANTONGERECHT. lósurv- su SW-arktbertslMsu vezelstof wordt daarbij wit gloeiend door de beweging der kooldeeltjes, die veroorzaakt wordt door den stroom. Daar er geene noemenswaardige lacht in de glazen is, verbrandt de fijne pit niet en duurt zeer lang. Twintig jaar geleden vervaardigde de heer Swan een dergelijke lamp met een pit van gecarboniseerd papier, maar toen moest hij verdere proefnemingen opgeven. Eenige jaren geleden echterdeden de proefnemingen van Edison met eene dergelijke pit en de verbeterde middelen, die men tegenwoordig heeft, om den eiectrischen stroom voort te brengen, er hem toe besluiten, tot dit onder werp terug te keeren en ditmaal met den besten uitslag. De eeuw was nu rijp voor eleetriciteit. De heer Swan isevenals alle wetenschappelijke menschen niet zeer spraakzaam. Terwijl hij zoo door zijn elegant huis gaat en als een tweede Prospero hier en daar op een knopje drukt en naar goedvinden zijne prachtige lichten te voorschijn doet komen, zegt hij zelden een woord. Het licht zelve is welsprekender dan woorden. Een weelderig gestoffeerde gezelschaps kamer is behangen met bevallige, uiterst fijne kande labers van gesmeed koper; de uiteinden zijn kiullende dunne takjes, waarvan ieder een bloemvormige lamp draagt, welker verlichte bol, als een gouden stamper, uit de blauwe bloembladen te voorschijn komt. Wan neer bet licht zijne grootste sterkte verkrijgt, is elk dezer kandelabers een zeer fraai voorwerp voor het oog en het meest aantrekkelijke onder al de fraaiheden in deze kamer. Daar de bol van matglas is, giat de gloeiende pit over in een zachten gloed van overvloedig en mat licht. Niets verblindt het oog of is pijnlijk voor de gezicht zenuw alles is zacht en kalmeerend. Behalve de eande- labers zijn er nog armluchters, die lampen dragen en waarachter zich spiegels bevinden of armkandelaars tegen de muur geplaatst. Men kan naar goedvinden een dezer lampen of alle aansteken, door van het eene einde der kamer naar het andere gaan en de waranda kan op zomeravonden in een enkel oogenblik worden verlicht, zonder behulp van lucifer of dienstboden. Een der deugden van het electrische licht is dat het zich tot artistieke doeleinden laat aanwenden, zooals geen andere lichtbron ooit te voren. Waarheen maar een ijze ren draad te leiden is daar kan men een licht ontsteken; en het feitdat het geheel van de buitenlucht is afgesloten maakt, dat men het even gemakkelijk kan hanteeren of plaatsen als een stuk glas. De helderste kleuren en het teederste verguldsel worden er niet door geschaad integendeelbeider glans wordt er door ver hoogd. Bovendien daar de lichtdrager zoo fraai is, is deze op zich zeiven reeds een ornament. In den eetzaal van den heer Swan zijn de lampen der kroon voorzien van ballons van het nieuwe gerimpelde glas zoodat zij veel hebben van blokken smeltend ijsvan binnen door tooverlampen verlicht. Het effect is zeer aangenaam en verfrisschend daar het licht beider en zuiver is. Twee staande lampen, die op de groote tafel geplaatst zijn staan in gemeenschap met den. eiectri schen stroom welke door de tafel en het tafellaken gaatdoor eenvoudige koperen priemendie weder in aanraking komen met IJzerdraden welke van den vloer langs den vost van de tafel oploopen. Op het midden der tafel tusschen de standaard is een groote Japansche kalebas gevuld met frisch ontloken rozen waartusschen electrische lampen zeer vernuftig verbor gen zijn. Door een druk van den vinger op den een of anderen onzichtbaren sleutel worden dezen lampen gevuld met een gelen glans en schijnen als de bloemen zelve te bloeien. Een andere druk en de gouden vruchten van een kunstmatigen citroenboomdie op een buffet staat, worden gevuld met licht in haar poriën, door lampen, die verborgen zijn in den hollen bast. Een derde druk met den vinger en een klein machinetje, dat aan een zijden koord van het plafond naar beneden hangt, wordt plotseling vuurrood. Dit is een electrische sigaar-aan steker. Men ziet hieruit duidelijk, dat noch lucifers, noch kaarsen in het huis van den heer Swan noodig zijn en had kunnen rechtvaardigen. Haar hart verlangde naar eene snelle beslissing en zij handelde slechts naar hare innigste gevoelens, toen zij door woord en blik hem, dien zij voor zich hoopte te winnen tot eene verkla ring aanspoorde. Zij wist, dat zij daarmede niets slechts deed en dat zij tegen de maatschappelijke gebruiken handelde, dat was haar onverschillig, nu zij van de overwinning zeker meende te kunnen zijn. Zij overwon niet. Waldau kon haar niet beminnen, want zijn hart behoorde reeds een ander toe. Niets had Ilona gewonnen met hare stormachtige overrompe ling daD de verachting van dengenedien zij aan zich dacht te ketenen. Ilona kende het mannenhart nietanders zou zij geweten hebben dat slechts een angstig ingetogen wachten liefde vermag te wekken. De gloeiende hartstochtdie uit Ilona's oogen sprak wanneer haar blik op Elimar vielstiet dezen af. Hij meende geen echte vrouw in haar te zien, en toch was Ilona in dit oogenblik niets minder dan dat. Nu echter stond zij op een keerpunt in haar leven 1 Onder de dezen avond genoodigde gasten bevond zich ook Lucia met Mevrouw von Sporken. Zelfs tot deze beiden was het bericht van het schandelijke artikel van Rablow doorgedrongen. Dreyfusz had het blad medegebrachten mevrouw von Sporken had het jonge meisje het stuk onder verontwaardigde opmerkingen voorgelezen. Eene bijna onmerkbare bleekheid had de wangen van bet jonge meisje voor een oogenblik over- togen maar zelfs de fijngevoelige oude dame die het bemerktehad zich in de reden van dit verbleeken vergist. Lucia sprak slechts weinig over deze zaak. Het artikel was eene infamieeen boosaardig verzinsel dat was duidelijk. En juist, om mevrouw von Hil- gersdorf te toonen dat de schrijver van het stuk bij haar zijn doel niet bereikt had had zij er in toegestemd, den laatsten feestelyken avond van dit seizoen bij deze door te brengenofschoon zij anders om den rouw nog geene uitnoodigingen aannam. toch wordt er zoo weinig mogelijk van den electrischeD stroom vermorst. Zoo kan iemand zich voorlichten op zijn weg naar boven of door het huis midden in den nacht door beweegbare teentjes of drukknopjes in deu muur, welke de lamp voor hem aansteken en de lamp achter hem uitblazen, Op deze wijze kan men zeggen, dat hij met licht reist, of ten minste het te voorschijn roeptzoodra hij het behoeft. Op dezelfde wijze kan men zijne slaapkamer verlichten, eer men haar binnen treedt en het licht weder dooven wanneer men haar verlaat, door eenvoudig op een sleutel van de deur te drukken. Of wel men kan het licht verplaatsen van zijne toiletkamer naar zijne schrijftafel of sofa. In eene der slaapkamers, voor zieken gereserveerd, hangt eene lamp juist boven het hoofdkussen, die de patiënt kan gebruiken om 's nachts te lezen en met de geringste krachtsinspanning weder uitdooven kan. Ieder gedeelte van het huis van den heer Swan wordt door eleetrici teit verlicht, van de kinderkamer boven, waar de lampen hoog aan de zoldering hangen, buiten het bereik der kinderen, tot in de kolenkelders beneden. In de boaken- kamer natuurlijk is deze soort van licht een groote aanwinst, daar het uitnemend geschikt is voor letter kundig werk, zoowel om zyne helderheid als zijne koelte. In de keuken staat eene kleine dynamo-electrische moteur, die, wanneer de stroom, aan een of twee lampen onttrokken, er doorheen gaat, een naaimachine in be weging brengt, of een koffiemolen met gemak draait. In de warme zomerdagen kan men den stroom gebrui ken om een waaier in beweging te brengen Bovendien kan dezelfde stroom gebruikt worden om eene dienst boden schel of brand- en dievenschellen in beweging te brengen hij helpt dus op deze wijze het huis be waken men zou met denzelfden stroom door middel van de telephoon kunnen spreken op een grooten afstand. Te Louiston ztjn ongevetr een zeventig lampen aan gebracht op het terrein voor de woningwaaronder dan begrepen zijn die welke zich de voetpaden en boven de hekken hangen ten einde den vertrek- kenden gasten door haar licht den weg te wijzen. Die allen zijn eiken avond niet noodig; eenige harer inte- tegendeel worden slechts aangestoken wanneer er gasten zijn. De stroom wordt voortgebracht door twee dynamo meters door een stoommachine gedreven en een accumulateur wordt gebruikt voor een supplementairen voorraad van eiectrischen stroom ten gebruike des daags of wanneer een buitengewoon aantal lichten wordt gebruikt. „Gij ziet" zeide onze gastheer toen hij ons door de kleine machinekamer had geleid, welke zich achter het buis bevindt, waar de toestellen zijn geplaatst, die den stroom moeten voeden -,,gij ziet, het is eene hoogst eenvoudige zaakde machine in beweging te brengen. Ik heb slechts op dezen sleutel te drukken en de dynamometer begint zijnen arbeid, door een weinig stroom in de accumu'atoren te brengen. Willem Thomson heeft mij dit kunstje geleerd. CORRESPONDEN TIE. H. L. d. G. te A., Uw stuk is opgezonden naar den schrijver van het door u bedoelde artikel en zal in een volgend nummer worden geplaatst. Den 15 zal de heer C. G. Boltenpresident- waagmeester alhier den dag herdenken waarop bij voor veertig jaren als ambtenaar der gemeente Alkmaar werd aangesteld. Donderdag, den 9, 's avonds te 8 uur, zal in eene vergadering der afdeeling Alkmaar van de Ver- eeniging tot bevordering van Zondagsrust in het Oalé Central als spreker optreden de heer ds. S. H. Buiten dijk van IJsselstein. Voor alle belangstellenden is de toegang vrij. Behalve de beide dames waren nog slechts enkele onzer bekenden aanwezig. Dreyfusz met zijne vrouw de student von Hackertwien Pringsberg aan mevrouw von Hiigersdorf had voorgesteld de babbelachtige as sessor zelf, Blankner de „stille", wien men altijd daar vinden kon, waar eene goede keuken was, de luitenant Markwitz en von Wedellen nog een paar jonge dames bekenden uit vroegeren tijd. Geheel op het laatst en eerst tamelijk laat verscheen nog een heerdie den meesten van het gezelschap vreemd was. Hij was zeer lang en droeg eenen zwarten baardhad eenen zwarten rok aan met een tot aan den hals gesloten vest en hield eene chapeau-claque in de hand. De smalle streep die van de manchetten te voorschijn kwam en het hagelwitte nauwsluitende boord vormden de eenige afwisseling in zijne kleeding. Hij zag er uitalsof hij uit den doode was opgestaan, of als de voorbode er van. „Signor Cadamazeide mevrouw von Hiigersdorf den vreemdeling voorstellende. „Mijn onderwijzer in het italiaansch," voegde zy er tegen verscheidene dames later bij„ik wil den volgenden winter in San Remo doorbrengen daarvoor is het noodig dat ik mij weer eens in deze taal oefenMijnbeer von Hackert heeft mij hem aanbevolen, hij is een interessant, on derhoudend mensch die veel beleefd heeft en zeer aar dig weet te vertellen." In eenen anderen hoek der zaal praatte Dreyfusz met Pfingsberg en Markwitz op fluisterenden toon over het bewuste courantenartikel. Het onderwerp was reeds aan alle kanten bekekenmaar toch kwam men er steeds weder op terug. Natuurlijk speelde de assessor ofschoon hij juist degene was die met voorliefde der gelijke schandaaltjes trachtte uit te visschen den ver ontwaardigde en vond het zeer goeddat men den schrijver er van, Rahlow, uit deze kringen verbannen had. Terwijl de Raad zich zoo met de jongeren van het gezelschap onderhieldwas zijne vrouw in een ver trouwelijk gesprek met Lucia gewikkeld. Het handelde BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Apr. Antonius George Theodoor Lievendagwednr. van Maria Josepha Martina Vesteralhier, en Maria Lu- dowika Dorothea Vogel, te Maarssen. Zitting van den 3 April. C. N., te Knollendam en P. D,, te Oostzaanvisschen in eens anders vischwaterte Akerslootzonder vergunning van den rechthebbende ieder 3 boete of 1 dag gev. J. V., G. V, K. V., J. S. en J. K.. allen te Uitgeest maken van nachtelijk burengerucht aldaarieder 5.50 boete of 2 dagen gev. G. A., te Egmond-binnendes nachts zich met geladen schietgeweer in het veld bevinden zonder jachtakte50 cents boete ol 1 dag gev. J. W., te Bergen, des nachts jagen op eens anders grond zonder akte en vergunningtwee boetenelk van 40 of 7 dagen gev. voor elke boete. G. S. en H S., beiden te Castricum zieh des nachts met wildstrikken in het veld bevinden, ieder -20 boete of 3 dagen gev. D. S., te Sehoorlzetten van wildstrikken in de duinen, 20 boete of 2 dagen gev. E. P., te Egmond aan Zeerijden met een hondenwagen te Egmond-binnen3 boete of 1 dag gev. C. B., te Sehoorlafschieten van een pistool te Bergen 3 boete of 1 dag gev. J. K., te Bergen, diefstal van hout, 2 dagen gev. C. de J., W. G., J. G.. W. W. en E. W., allen te Egmond aan Zeediefstal van grasieder 1 dag gev. Zaterdag 4 April. Antwerpen. Victor Driessena ia heden overleden. Losden. De beurs is gedrukt, daar in politieke kringen Ruslanda antwoord onvoldoende wordt geacht. Alkmaar 3 April. Kleine Kaas hooi 28Commissie hooi 23 Middelbare hooi 24aangevoerd 62 stapelswegende 16265 P. Ter graanmarkt aangevoerd 574 mudden. Tarwe /8a 8,40, Gerst f 5,5'» a 5,75, dito chev. 7 a 7,25, Haver 3,60 a 5, Paardenboonen 6,50Bruine dito 8,25 a 8,50, Citroen dito 10, Witte dito 12, Erwten: Groene /13 a 16, Grauwe 12 a 14, Vale 9 a 13, Witte 10, 4 April. 4 Paarden 90 a 185 18 Koeien en Ossen f 185 a 225 68 Nucht. Kalveren /3a 17, 714 Schapen 18 a 27 8 Lammeren 8 a 12, 49 magere Varkens 14 a 22, 255 Biggen 8 a 10 12 Bokken en Geiten 5 a 9 Kip eieren 3 a 3,25, Eenden dito 3,10 a 3,40 per 100, 13 Kleine Bokjes 0,40 a 0,60 per stuk, Boter per kop 0,55 a 0,65. Amsterdam 2 April. Aardappelen Eriesche jammen 1,40 a 1,60, dito Engelsche t la 1,20, Zeeuwsche Spuische Jammen 1,30 a 2,30, dito Elakkeescbe 1,15 a 1,50, dito blauwe /2a 2,20, dito poot.ers 0,70 a 0.90, Champignons /I a 1,10, Geldersche blauwe 1,50 a 1,60, dito Tbomassen f 2,40, Pruisische Hamburgers 3,40, Buitenlandsche nieuwe 10 cent per P. Raapkoeken 80 a 84, Lijnkoeken /9,25 a 12,50 per 100 P. Peterolie stemming vast, loeo 8,50 entr., Sept.Dec. 9,12 k, entr. In eons. 10,50. Del/t 2 April. Aangevoerd 389 achtste en 162 zestiende vaten Botersamen ruim 9400 P. Per kwartvat 50 a 66, per pond 1,25 a 1,65. Edam 2 April. Aangevoerd 270 stukken Boter, /1,10 a 1,16 per P., Kipeieren 3,50 a 4 per 100. Texel 1 April Commissiehandel. Pokschapen 24 a 30, Rammen 20 a 30, vette Koeien 180 a 245 Melkkoeien f 160 a 185, Geldekoeien 130 a 375, Kaltkoeien 160 a 200, Stieren 110 a 150, Kalfvaarzen 140 a 170, Gelde- vaarzen 70 a 85 nucht. Kalveren /4a 4,50, Oude paarden 40 a 60, Werkpaarden f 130 a 175, Rijpaarden 225 a 395 Veulens 90 vette Varkens 0,48 per P., Biggen 8, Kipeieren 2,50 a 2,75, Eenden dito /3a 3,50 per 100, Kieviets-eieren 0,35 per stuk. ditmaal zonderling genoeg niet over een of ander keukenrecept of over een nieuw middel om vlekken vau rooden wijn uit tafellakens te maken. Het eenige onderwerp van gesprek van de vrouw van den Raad was sedert eenige weken Anna en haar echtgenoot en in de laatste dagen Göschenen en de Gothardtunnel. De goede vrouw waswat sedert jaren niet gebeurd waseensklaps weder begonnen couranten in te zien, om omtrent den voortgang van de werken aan ge noemden tunnel op de hoogte te blijven. Van nu af had de Raad rust noeh duur meer. Hij had wel is waar zijne vrouw streng verboden in zijne tegen woordigheid meer dan strikt noodig was over zijne „ontaarde nicht" te sprekendoch mevrouw Dreyfusz vond telkens weder gelegenheid om in bem de gedachte aan haar levendig te houden. Wanneer zij aan tafel ging zitten, zuchtte zij over de duurte der levensmiddelen in Zwitserland waarvan men haar verteld had; wanneer zij ging siapenzuchtte zij over de harde matrassen aan de italiaansche grenzen wanneer zij een lucifer aanstak zuchtte zij over het gevaar van het dynamiet bij het laten springen van rotsblokken in het kort, zij zuchtte bestendigen iedere zucht gold het jonge paar aan den voet van den St. Gothard en herin nerde haren echtgenoot aan zijne hardheid en zijn egmsme. Mevrouw Dreyfusz was het echter zelfs me' behulp van Lucia niet gelukt, haren man meer ver gevensgezind te stemmen hij had er in toegestemd de drie dames dezen zomer naar Zwitserland te verge zellen maar beslist geweigerd, Döring en zijne vrouw op te zoeken. Het was Lucia op dit oogenblik zeer aangenaam dat zij door de vrouw van den Raad zoo geheel in beslag werd genomenhet onschuldige gebabbel der oude dame deed haar juist nu zooveel te meer goed, daar zy zich plotseling angstig en beklemd voelde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2