No. 41*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG Fran§clie furie. Prijs der gewone Advertentiën 5 APRIL. TWEEDE BLAD. (Officieel (Bcbccïte. Groote Koemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, BuUsulaub ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat SIMON WEVER, winke lier en tapper te Eist, hun vergunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel op den hoek van de Geest en Zevenhuizen, wijk A, No. 3. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 April 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van BERNARDUS JOHANNES STADEGAARD, om vergunning tot het oprich ten van eene goud- en zilversmidswerkplaats in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 101, en dat op Vrijdag, 17 April 1885 's middags ten twaalf uren, t.en raadbuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die werkplaats be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 3 April. 1885. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. op Maandag 20 April 1885. op Woensdag, 22 April 1885. Ofschoon tot beslissing van het tusschen Frankrijk en China bestaande verschil sinds lang een beroep op de wapenen was gedaan heette het nog altijd, dat er tusschen beide staten geen oorlog was. Frankrijk nam eenvoudig eenige maatregelen, om China tot zijn plicht te brengen ongeveer zooals een vader zijn kind kas tijdt, om het gehoorzaamheid te leeren. Daar was reden voor. In de eerste plaais brengt de oorlogstoestand ten aanzien van de staten, die buiten bet geschil staan, eenige rechten en ook eenige plichten mededie voor de oorlogvoerende partij lastig eu belemmerend kunnen zijn. De staten die niet als bondgenooten van eene der partijen optreden, maar onzijdig willen blijven,, moeten zich onthouden van alle hulp eu van elke be gunstiging ten behoeve zoowel san de eene als van do andere der strijdende mogendheden. Zij mogen noch troepen noch oorlogsbenoodigdheden leverenen ge nieten daarentegen de rechten eu vrijheden iu handel en verkeer die het oorlogsrecht en het oorlogsgebruik aan onzijdige staten toekennen. Is er geen oorlog dan kan de eene staat of wel dan kunnen de onder danen van den eenen staat aan den anderen kanonnen, gewerenkruit en lood leveren evengoed als eenig ander handelsartikel, schepen verhuren tot vervoer van troepen enz. enz. In oorlogstijd houdt dat op en is de levering van zoogenaamde oorlogscontrabande ver boden. Nu vond Frankrijk het natuurlijk gemakkelijk, tegen China zijn oorlogsbehoeften b. v. de steenkolen voor zijn oorlogschepente koopen waar die met de minste kosten en het minste tijdverlies te vinden wa ren en zoo noodig ook vreemde schepen te gebruiken. Maar daarenboven was een groot deel van het Fransche volk er wel niet afkeerig van, China door eenige daden van geweld te dwingen aan Frankrijks eischen gehoor te geven maar daarom nog niet bereid tot een gere- gelden oorlog met het Hemelsche Rijk en geen oor logsverklaring kan door de Fransche RegeeriDg of door den President der Republiek geschieden zonder voor afgaande toestemming der beide Kamers. De gezind heid der natie kennendewaren de leden der Kamers ongenegen tot de oorlogsverklaring mede te werken. Wel stelden zij de Regeering in staat, door zoogenaam de represaillemaatregelen China tot toegeven te dwin gen, maar de oorlogsverklaring bleef achterwege. Tegen over een oosterschen staat als China bleek men in zulk een gedrag niets onbehoorlijks te zien, maar toen Engeland bezwaar maakte om voort te gaan met te doen alsof er geen oorlog bestond en aan Frankrijk alles te leveren wat het tegen China verlangde was de Regeeriug te Parijs genoodzaakt te erkennen, dat er toch wel iets gebeurdedat zeer veel op het voeren van een oorlog geleeken nam zij eenige besluiten ten aanzien van hetgeen als oorlogscontrabande beschouwd zou moeten worden. Ook hier ging zij verder dan zij zich waar schijnlijk tegenover een Europeeschen staat veroorloofd zou hebben. Zij verklaarde namelijk voor een aanzien lijk deel der Chineesche kust rijst tot oorlogscontrabande, ofschoon Frankrijk in de laatste jaren steeds tot de mogendheden behoorde, die het begrip van oorlogscon trabande zooveel mogelijk trachten te beperkenen tijdens de oorlogen in 1859 en 1870 noch steenkolen noch levensmiddelen onder de oorlogscontrabande opnam. Ware de toeleg der Fransche Regeering gelukt, waren de tot nog toe tegen ChiDa gebruikte middelen van geweld voldoende geweest, om dat rijk te bewegen aan de eischen van Frankrijk te voldoendan was alles goed afgeloopen, en zou de geheele onderneming waar- schijn lij k aan het Ministerie-Ferry den roem van een verstandig beleid en daardoor aanzien en vastheid be zorgd hebben bij de kiezers en in de Kamersmaar de Chineezen bogen niet zoo spoedig het hoofd als de Frariscbe Regeering verwacht had. Wat met Tunis gelukte, slaagde niet tegenover den kolossus van het oosten hoe weinig zijne duizenden ook tegen de hon derden eener Europeesche krijgsmacht bestand bleken. Wat bekommert de Regeering van een Aziatisch rijk met een 400 millioen inwoners zich over het sneuvelen van enkele duizenden soldaten en het verlies van eenig terrein aan zijn grenzen op zoo grooten afstand van de hoofdstad Zoolang die hoofdstad zelve niet bedreigd wordtziet zij er geen bezwaar in het spel te laten voortduren uitvluchten te zoeken voorstellen tot schikking met tegenvoorstellen te beantwoorden en de onderhandelingen zoolang mogelijk te rekken. Intus- schen kan de vijand voortdurend bestookt en afgemat worden zijn kleine troepenmacht blijkt meer en meer onvoldoende, naarmate zij verder moet doordriDgeu en meer punten moet bezet houden. Steeds moeten er versterkingen van troepen en oorlogsbehoeften gezon den wordende groote afstand maakt dit zeer kost baar en voor een staat als Frankrijkdie geen ko loniale legermacht heeft, uitermate lastig; de Regee ring moet telkens opnieuw geld aanvragen en heeft groote moeite, den tegenstand te overwinnen, niet al leen van de baar vijandige partijen in de Kamers maar daarenboven van hare geestverwanten die den geheelen oorlog of de wijze, waarop hij gevoerd wordt, af keuren. De Cuineezen zijn niet zóó onbekend met de toestanden in Europa, dat zij niet op deze moeielijkheden gerekend zouden hebben. Reeds eenmaal trad in Frank rijk dan ook een Minister van Oorlog af, die weigerde de inrichting van het leger te verzwakken of uit haar ver band te rukken, door steeds meer troepen naar China te zenden. Eindelijk bleef ook de tegenspoed niet uit; de Franschen konden zich slechts met moeite tegen de steeds wassende overmacht handhaven voortgaan was niet langer mogelijk de terugtocht ging met verliezen gepaard en ten slotte leden zij een gevoelige nederlaag. Nu brak de storm los. Het militaire eergevoel, dat uiterst teere punt, was gekwetst. Geslagen geslagen door de Chineezen! Dat was meer dan het Fransche volk kon verdragen. De schande was te grootde verontwaardiging te sterk, om met onmiddeüjk een offer te eischen. De meerderheid in de Kamer der Afgevaardig den, ook velen van hen, die, door de Regeering op den tot nog toe gevolgden weg te steunen van medeplich tigheid bezwaarlijk vrij te pleiten waren kwam in op stand verloor alle bezadigdheid en zelfbeheersching, weigerde een oogenblik langer met het Ministerie in overleg te treden en zijne voorstellen tot het nemen van de thans noodig geworden maatregelen in overwe ging te nemen en joeg het onder smaad en scheldwoor den weg. De oorlog met China zal thans ongetwijfeld een ander karakter aannemen. De smet op de Fransche wapenen kan Datuurlijk niet anders dan door een schitterende overwinning door een flink bloedbad onder de Chinee zen uitgewfscht worden. Een aanzienlijke troepenmacht met ruiterij en geschut zal naar het verre oosten ge zonden worden. Hetzelfde moeten de Engelschen doen om zich in Soedan staande te houden en den Mahdi met zijn Arabieren tot onderwerping te brengen. De toestand in beide landen heeft zooveel punten van overeenkomst, dat het schier onmogelijk is, zich van vergelijkingen te onthouden. In beide landen een Ministeriedat met een sterke oppositie in het Par lement te strijden heeft dat ook onder zijn eigen partijgenooten velen vindt, die aan zijn goed beleid twijfelen of het onverholen afkeuren dat ten slotte zijn verwachtingen ziet falen en ondervindtdat de genomen maatregelen onvoldoende zijn, om het beoogde doel te bereiken en toch welk een belangrijk verschil in de houding van het volk en zijn vertegenwoordigers! In Engeland aaneensluiting in dezen tijd van beproeving, samenwerken tot het nemen van maatregelen tot her stel van het niet-onherstelbare en tot afwending der dreigende gevaren j in Frankrijk uitbarsting van de politieke hartstochten de eisch van een offer vergui zing van personen wegjagen van een Regeering zon der te denken aan de verschillende onderhandelingen van allerlei aard, die thans gevoerd worden en waarvan zij de draad in handen heeftzonder hare inlichtingen te willen hooren en iets te willen vernemen van hare inzichten omtrent hetgeen in de gegeven omstandig heden zou behooren gedaan te worden, zonder te weten of er naar te vragen wie hare taak zal overnemen niet bevreesd voor een toestand van verwarring en tij delijke anarchieniet terugdeinzende voor een politiek nihilisme dat begint met omver te werpen en het op bouwen beschouwt als een zaak van latere zorg over slaande tot oproer, in plaats van zich te dwingen tot zelfbeheersching en bedachtzaamheid. Het is te Parys de oude geschiedenis zoolang het voor den wind gaatwordt den stuurman alles ver geven; die in zijn onderneming slaagt en het beeld van den krijgsroem met een nieuw lauwertje, hoe dor en onaanzienlijk ook weet te tooienvindt eer en toe juiching maar is de wind tegen dan wordt oogen- blikkelijk de stuurman over boord geworpenen die tegenspoed ondervindt is een nietswaardige een dom kop een schurk een verrader. De nederlaag in Ton- king wordt voor de Fransche eigenliefde een Waterloo en een Sedan en moet dezelfde gevolgen hebben BELGIE. Uit Charleroi wordt gemeld dat in de steenkolenmijn van Marcinelle eene ontploffing plaats had waarbij achttien personen zijn omgekomen. Victor Driessens heeft op het tooneel eene beroerte gekregen. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft den 1 op zijn 70 verjaardag zoovele geschenken ontvangen dat zij met moeite in zijn paleis behoorlijk geborgen kon den worden: onder die geschenken waren verscheidene vaten wijn en bier. Van de koninklijke familie ont ving hij eene schilderij van Anton von Werner voor stellende de afkondiging van het duitsche Keizerschap te Versailles. De Keizer schonk hem eene gouden kroon overeenkomstig den titel van prins Bismarck bewerkt naar eene teekening der kanselarij van den raad van adel. Hij ontving meer dan 1700 telegram men uit alle deelen der wereld en tallooze adressen. De Keizer vergezeld van al de prinsen van zijn huis, was de eerste die hem op de receptie met zijn feest geluk wenschte. De te zijner eer op den 31 gehouden optocht, door prachtig weder begunstigd, slaagde uit stekend en had duizenden toeschouwers op straat bijeen gebracht. Hij ontving in het voorportaal van zijn pa leis de afgevaardigden der krijgersvereenigingendie aan den optocht deelnamen met hare 70 vaandels. De in den avond gehouden fakkeltocht, waaraan 10000 menschen met 7000 fakkels deelnamen slaagde mede zeer goed de groote triumfwagen in den vorm van een schip was 15000 pond zwaar. Het heeft zeer de aan dacht getrokken dat het gemeentebestuur van Berlijn geen adres heeft ingezonden. Te Bielefeld hebben ongeregeldheden plaats gehad welke de afkondiging van den staat van beleg en de bepaling, dat alle herbergen des avonds te 9 uren ge sloten moeten zijnnoodzakelijk maakte. Meer dan 6 personen mochten n>et op straat blijven staan. Aan leiding tot het nemen dezer maatregelen bestond daarin, dat de eigenaars eener fabriek van naaimachines, de firma Koch den in verscheidene fabrieken bestaanden maatregel wilden invoerendat de werklieden zeiven hunne kleinere gereedschappen aanschaften, tegen eene behoorlijke loonsverhooging. 110 Werklieden hadden daarop het werk gestaakt en mishandelden de 60, die bet werk wilden voortzetten. DENEMARKEN. De rijksdag is den 1 gesloten met eene koninklijke boodsehap zonder dat men over de staatsbegrooting van het dienstjaardat dien dag aanving tot een vergelijk gekomen was. De linkerzijde verwijderde zich toen met de voorlezing daarvan een aanvang werd gemaakt. ENGELAND. De verklaring en de overeenkomst betreffende Egypte's geldmiddelen is den 30 door den vertegenwoordiger van Turkije onderteekend. De grondslagenwaarop volgens de regeering de voorgenomen nieuwe regeling van de onzijdigheid van het Suez-kanaal kan tot stand komen, zijn de volgende: 1°. vrije doorvaart van alle schepen onder alle omstan digheden; 2°. in oorlogstijd een beperkte tijd van verblijf voor oorlogschepen in het kanaal en verbod van los sing van troepen of ammunitie 3°. in het kanaalde toegangen daartoe of de territoriale wateren van Egypte mogen geene vijandelijkheden gepleegd wordenook zelfs niet door Turkije 4°. door oorlogschepen aan het kanaal toegebrachte schade moet onmiddelyk hersteld worden door de mogendheden wier schepen die heb ben toegebracht5°. Egypte zal alle mogelijke maat regelen nemen, om de verplichtingen der oorlogschepen te doen nakomen 6°. er mogen geene versterkingen worden opgerichtnoch in het kanaalnoch in zijn omtrek 7». het gezag der egyptische regeering over zijn grondgebied mag niet meer worden beperkt, dan in de overeenkomst over het kanaal wordt aangewezen. Den 2, des avonds, werd in St James Hall te Londen eene monsterbijeenkomst gehouden om zich te verklaren tegen het voortzetten van den oorlog in Soedan. Lager h uis. Het Huis is den 31 tot don 9 uit een gegaan.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5