No. 42. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WO ENSDAG 8 APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiön: ©ffictëel ©ebeelte. jBniUnlftttb. ALK-IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan belanghebbende ouders en voogden, dat, volgens de algemeene schoolverordening door den raad vast gesteld 22 December 1880 (Gemeenteblad No. 81) de toelating van leerlingen op de school voor onvermogenden (armenschool) en de 2 tusschenscholen alhier slechts éénmaal 'sjaars geschiedt en wel op 1 Mei, waartoe de aanvrage vóór dien tijd moet ge schieden bij het hoofd der school. Voor zooveel de tusschenscholen betreft, moet voor de be woners der wijken A, B en E de aanvrage geschieden bij den heer A. P. ZEILMAKER en voor de bewoners der wijken C. D. en F. bij den heer W. S. P. HOEF. Tot de genoemde scholen worden toegelaten de leerlingen die zes jaren oud zijn of dien leeftijd bereiken vóór 1 Augustus 1885, terwijl bij de aanvrage moet worden overgelegd het bewijs van geboortebenevens van inenting of natuurlijke pokziekte der leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 April 1885. De Secutaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. Aan bet einde van het 3e bedrijf van het stuk „Een beroemd proces" viel Victor Driessens door eene beroerte getroffen, op den grond. Het publiek, denkende, dat deze val in de rol te pas kwam, juichte hem zeer toe en riep hem zelfs ter ug, toen het scherm gevallen was. De regisseur moest daarop mededeelen, wat aan Driessens overkomen was, DUITSCHLAND. De heitog von Ratibor overhan digde aan het hoofd der commissie voor het nationaal eeregeschenk den 1 aan prins Bismarck de eigendoms bewijzen van het familiegoed Sehönhausen in eene kost bare portefeuille, terwijl de andere helft van dat geschenk, ten bedrage van ongeveer f 900.000, ter zijner beschik king wérd gesteld voor eene stichting ten algemeenen nutte. Van weikeu aard die stichting zal zijn, is nog niet beslistalleen heeft prins Bismarck gezegd dat bij den Keizer daarover wilde raadplegen. Hij heeft in het geheel ontvangen 2322 telegrammen met 76773 woorden en meer don 2100 brieven. DENEMARKEN. De Koning heeft overeenkomstig art. 25 der grondwet eene voorloopige wet op de mid delen uitgevaardigd waarbij de regeering gemachtigd wordt, alle noodige uitgaven te doen zonder overschrij ding van de ingediende begrooting. Voordat de koning- lijke boodschap tot sluiting der zitting voorgelezen werd, las de linkerzijde eene bekendmaking aan het deensche volk voor, waarbij zij verzet aanteekent tegen de lang voorbereidenu feitelijke schending der grondwet en het volk oproeptom zich te scharen om zijn door de grondwet gewaarborgd recht in den strijddie ern stiger dan ooit alle zijne goede krachten eischt. De rechterzijde verdedigde in een op denzelfden dag aan 81) In Wallachije bestaat nu nog bet geloof aan den vampyr. In het donker zwart gekleed met een spook achtig gelaat treedt bij zijn offer tegemoetmidden in de vreugde van den dans in de genoegelijkste oogen- blikken. En evenals de kolibri zich niet durft ver roeren nauwelijks in staat is te ademen, onder den vergiftigenden blik van den anakondazoo valt ook het offer van den vampyr weerloos in diens macht en moet dit zijn hartebloed laten. Deze sage was hetdie Lucia plotseling in de ge dachte kwam. Twee zwarte oogen vestigden zich van tijd tot tijd doorborend op haar gelaat en het was haar als drongen deze als gloeiende pijlen in haar binnenste. V'ie was die zwartgerokte vreemdeling, die als een vampyr op dit onbezorgde gezelschap was toegeschoten en voor wien zij eenen onuitsprekelijken angst gevoelde, al wist zij zich geen rekenschap te gevenwaarom P" Hoe kwam het, dat zijne bijna magnetische blik zoo dikwijls juist op haar viel en dat haar dan steeds eene koude rilling door de leden voer, als bedreigde haar een groot gevaar? Nog eene andere sage viel Lucia inniet minder verschrikkelijk dan die van den vampyr toen het oog van den zwarte haar opnieuw vorscbend aanzag. Ge loofde het volk van Italië waartoe deze man behoorde, niet aan de „mal occhio", aan de macht van den boozen blik die verbrandend verzengend verdorrend werkt op hem, dien hij treft? En het was Lucia, als greep onder den indruk van het op haar rustende zwarte paar oogen eene gloeiende hand haar iu het hart en reet het langzaam vaneen. Lucia stond opzij voelde behoefteom zich een hare medeburgers uitgevaardigd stuk haar gedrag tegen over de tegenpartij en deed daarin uitkomen dat de linkerzijde geene middelen ontzien heeft, om de ver wijdering der ministers te bewerken, waardoor de wet gevende arbeid bijna geheel onvruchtbaar en zelfs gestaakt was. ENGELAND. Het in Canada uitgebroken oproer neemt in omvang toe. De regeering neemt krachtige maatregelen om bet te onderdrukken. De ministerraad beraadslaagde den 4 over de egyp- tische zaken en over het antwoord van Rusland op het schrijven van den min. van buitenl. zaken in zake het afghaausche vraagstuk. De bijeenkomst duurde twee uren waarna de min. van buitenl. zaken een langdurig onderhoud had met den russischen gezant. Na zijne terugkomst werd de vergadering nog een half uur voort gezetwaarop de min. van buitenl. zaken een nieuw onderhoud had met den heer de Staal. Na afloop der vergadering hadden de ministers Gladstone en Granville een onderhoud met baron Rothschild over de nieuwe internationale leening voor Egypte en zou deze laatste, volgens de Standard hebben voorgesteld een tijdelijk voorschot te verstrekken ten einde iu de eerste drin gende behoeften kunne worden voorzien. t,Te 4 uren des namiddags verlieten zij Londen, om naar hunne buitenverblijven te gaan. Vooraf had min. Gladstone nog een onderhoud met Blum-pacha gehad. Op de in St. James Hall te Londen gehouden monsterbijeenkomst is o.a. besloten dat uit een zede lijk oogpunt de engelsche inval in Soedan niet te ver dedigen is en bovendien strekt tot benadeeling der engelscbe belangen de regeering opgeëischt moet wor den om onverwijld hare troepen huiswaarts te laten keeren de liberale en radicale volksvertegenwoordigers dringend moesten worden verzochtde voor het voort zetten der militaire bewegingen aangevraagde kredieten te weigeren. Drie voorname raffiuadeurs zijn van Liverpool naar Nieuw-York vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de nieuwe wijze van suiker raffineeren door elec- triciteit. De Observer bevat een hoofdartikel waarin betoogd wordt dat de jongste staatkunde van het ministerie moeilijk te verdedigen is. Indien de ministers met Rusland eene schikking willen treffen had de engelsch- indische schatkist zich de kosten der militaire toebe reidselen kunnen besparendoch zoo zij ton laatste tot den krjjg wiben overgaan of daartoe gedwongen worden, zal het volk reden hebben, om hen tot ernstige verantwoording te roepen daar zij een kostbaren tijd lieten verloren gaan op een oogenblik dat zij Rusland door het dreigen met oorlog tot terugtreden konden dwingen. Volgens datzelfde blad is in den ministerraad geen bevel gegeven om zoo noodig de militaire toebereidselen tot ondersteuning van den Emir van Afghanistan te staken. weinig te bewegen om in zekeren zin het stokkende bloed weder in beweging te brengen. Zij wilde zich bij de babbelende groep van dames voegen die zich rondom mevrouw von Hilgersdorf in eene vensternis vereenigd haddenen daartoe leidde haar haar weg dicht voorbij den zwartgerokten vreemdeling. Cadama stond voor eene schrijftafel van ebbenhout met paarlmoer ingelegd een meubel dat de overleden generaal eens van eenen vreemden prinswien hij als militair instructeur was toegevoegd ten gesc henke had gekregen. De Italiaan was in de beschouwing van een klein, vluchtig, maar met groot talent uitgevoerd aqua rel verdieptdat tusschen twee anderedie eenen veldslag voorsteldenonmiddehjk boven de schrijftafel hing. Toen Lucia bij hem voorbij kwam keerde Ca dama zich plotseling om. „Hoe zonderling, Signorina", zeide hij in zijn scherp en bijna onaangenaam klinkend Duitscb „ik zou er bijna op zweeren dat deze figuur op dit kleine schil derij uen het geheel misschien de een of andere vastenavondgrap of iets dergelijks voorstelde. Nu zie ik echter dat onder het „fecit" van den schilder het jaartal 1859 staat, en toen hadtgij misschien nauwelijks of tenminste nog niet lang geleden het licht dezer wereld aanschouwd. Maar zie zelf eens mejuffrouw hoezeer dit meisje op u gelijkt Lucia was nu wel gedwongen naderbij te komen en eveneens het schilderstuk te bezien. Op den voorgrond stond en lag een groep officieren, naar bunnen uniform te oordeelen, Oostenrijkers, om een bijna uitgedoofd vuur. Rechts had eene marketentster in een fantastisch kostuum een tijdelijk buffet opgeslagen, waarvoor twee officieren de een in een vreemden uniform en de ander in bur- gerkleeren iets stonden te gebruiken. De laatste nam juist eeu gevuld wijnglas van de marketentster aan en groette hiermede een heer eveneens in burgerkleeding, die voor een schildersezel, met de teekenen van zijn beroep in de hand op den achtergrond zat. Groepjes soldaten lagen verder hier en daar verspreid het Volgens een telegram van Reuter zou Ruslands ant woord op Granville's nota van zeer verzoenenden aard zijnmaar niettemin eene verdere gedachtenwisseling noodig zijn voordat de gemeenschappelijke commis sie tot de vaststelling der grens in Afghanistan haar arbeid zal kunDen beginnen. De Times acht het ant woord echter volkomen onaanneembaar voor Engeland. FRANKRIJK. Minister Ferry antwoordde den 2 aan de commissie voor de Tonkin-kredieten die mede- deeling vroeg van alle stukken betrekkelijk het met China aanhangige geschil dat hij bereid was alle stukken betrekkelijk de militaire bewegingen dadelijk over te leggen maar dat de diplomatieke onderhan delingen over den vrede met China slechts ter kennis van zijn opvolger mochten gebracht worden. Generaal Brière de l'Isle schijnt aan den min. van oorlog verlof gevraagd te hebben, om de houding van kolonel Herbinger, die na de verwonding van generaal Négrier het bevel over de f'ransche troepen te Lang- Son overnam, door een krijgsraad te doen onderzoeken. Zijne mededeelingen zijn toch hoofdzakelijk de oorzaak geweest van de verontrustende berichten, door genoem den generaal aan den min. van oorlog gezonden. Het bezetten der 20 Pescadores of Visscherseilanden door de franscben is geschied om er een kolenstation te vestigen en gemakkelijker de schepen te kunnen tegenhouden die uit het zuiden van China de rijst naar de noordelijke provinciën brachten. Wegens de algemeene stemming welke zich den 4 in de Kamer ten gunste van een ministerie-Brissou verklaarde, eene stemming, waarbij zich de heer Con- stans en zijne vrienden aansloten zag de heer Constans af van de taak om een nieuw ministerie samen te stellen en drong hij er bij president Grévy op aan den heer Brisson te ontbieden. Deze heer werd bij den president der Republiek ontboden tegen den 5 's morgens 9 uur, aanvaardde de taak en is daarin ge slaagd. Het ministerie zal bestaan uit de hoeren Bris son justitie, Goblet, onderwijs, Sarrienposterijen, Gallibertmarine, Freycinetbuitenlandsche zaken, Allain-Fargé, binnenlandsche zaken, Campenon, oorlog, Sidi-Carnotopenbare werken Pierre Legrand land bouw Hervé-Mangon koophandel en Cuvinotpost wezen. De bekende berichtgever der Times te Parijs wijst op de smaad en hoon, waarmede sommige bladen de afge treden ministers overladen. Behalve de woorden ver rader falsaris moordenaar leugenaar schurk, tegen minister Ferry geuit, worden nog uitdrukkingen gebezigd als deze de tribune werd een schavot, toen Ferry haar besteeg het riool is zijn grafdoor 300 paar laarzen is hij de deur uitgeschopt enz. Omtrent de door minister Ferrij met China aange knoopte vredesonderhandelingen is gebleken dat die minister onderhandelde met den beer Campbell, namens den heer Hartdirecteur der in- en uitgaande rechten voor China die van den Tsong-li-Yamen (ministerie prachtige landschap werd door donkere en schilder achtig gevormde bergketenen omsloten. De Italiaan wees op het gelaat der marketentster, Cadama had gelijk het was een zonderling spel van bet toeval dat zich hier vertoonde. De vorm van het allerliefste gezichtje op het schilderstukje de licht ge bogen neus, de krachtige vorm vau den kin de oogen en haren alles scheen het vermoeden te rechtvaar digen dat men een portret van Lucia voor zich had. Slechts de uitdrukking in het gelaat van de laatste was eene andere als op het schilderij edeler, fijner, beschaafder. Lucia zelf was verbaasd over deze dubbelgangster in e f f i g i e. „Een zonderling toeval", zeide zij minder als ant woord op de opmerking van Cadama dan wel tot mevrouw von Hilgersdorf gewend die intusschen na derbij gekomen was. „Weet u ook mevrouw, wat deze schilderij voorstelt P" „Eene bivouakepisode uit den oostenrijksch-italiaan- schen veldtocht iu Lombardijewanneer ik mij niet vergis", antwoo.-dde de aangesprokene. „Ik vond den aquarel kort geleden onder allerlei ouden rommel, die na den dood van mijnen echtgenoot ter zijde gelegd was. Het stukje beviel mij het is keurig en stout ontworpen die in burgerkleeding rechts die den schilder toewenkt, is mijn man die zicb ten tijde van den veldtocht in Italië bevond. Ik herinner mij overigens, dat hij mij verteld heeftdat bij met eenen hoogst talentvollen Weener schilder zeer lang bevriend geweest is mis« schiendat deze de vervaardiger van het aquarel is en zich zelf als schilder er op vereeuwigde de namen van de personendie er op voorkomenzijn op de achterzijde geschreven. Cadama strekte de hand naar het schilderstukje uit. „Ik heb steeds veel belang in de schilderkunst ge steld", zeide bij luchtig„en heb altijd gevonden dat men in de los met waterverf op het papier geworpen schetsen het oorspronkelijk talent veel eerder herkernen

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1