Zeven en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ DAG 10 APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. No. 43. Prijs der gewone Advertentiën: (Dffieiëcl (Scheelte. Groote Koemarkt te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, £nitenlanb. fiiancnlanb. ALKMAABSCHE CO! HAAI. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren bij deze aan belanghebbende ouders envoogden.dat, volgens de algemeene schoolverordening door den raad vast gesteld 22 December 1880 (Gemeenteblad No. 81) de toelaiing van leerlingen op de school voor onvermogetiden (armenschool) en de 2 tusschenscholen alhier slechts éénmaal 'sjaars geschiedt en wel op l Mei, waartoe de aanvrage vóór dien tijd moet ge schieden bij het hoofd der school. Voor zooveel de tusschenscholen betreftmoet voor de "be woners der wijken A, B en E de aanvrage geschieden bij den heer A. P. ZEILMAKER en voor de bewoners der wijken C. D. en F. bij den heer W. S. P. HUFF Tot de genoemde scholen worden toegelaten de leerlingen die zes jaren oud zijn of dien leeftijd bereiken vóór 1 Augustus 1885, terwijl bij de aanvrage moet worden overgelegd het bewijs van geboorte, benevens van inënting of natuurlijke pokziekte der leerlingen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 7 April 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. op Maandag 20 April 1885. op Woensdag, 22 April 1885. BELGIE. Prins Rudolph van Oostenrijk met gemalin zijn den 8 te Brussel aangekomen eu werden aan het spoorwegstation verwelkomd door den Koning en de Koningin door den graaf en gravin van Vlaanderen den oostenrijkscben gezant verschillende vreemde ge zanten en eenige boogwaardigheidsbekleeders. Het weder zien van den Koning en zijne dochter was zeer hartelijk. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft de volgende dankbetuiging openbaar gemaakt „Bij gelegenheid van mijn 70en geboortedag en aanstaand ÖOjarig ambts-jubilé zijn mij zoo talrijke betuigingen van welwillendheid in den vorm van gelukwenschen en feestgaven toegezonden, dat bet mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is elk afzonderlijk te beantwoorden. Ik verzoek allen die den 1 vriendelijk aan mij gedacht hebben mijn har- telijken dank te aanvaarden en verzekerd te zijn dat de blijde en diepe indruk van zoovele en rijke bewijzen der liefde van mijne medeburgers, mijn leven lang niet zal worden uitgewischt." ENGELAND. De Kroonprins en zijne gemalin, be nevens hun zoon prins Albert Victor vertrokken den 7 des namiddags over Holyhead van Londen naar Dublin, waar zij in den namiddag van den 8 aankwamen. Aan het spoorwegstation werd hun door eenige afgevaar digden der burgers een adres overhandigd. Eene ontzaggelijke menigte, bij bet station verzameld, juichte de vorstelijke personen met geestdrift toe die zich eveneens uitte op den weg naar het kasteelwaar de prins met zijne gemalin door den Onderkoning van Ier and werden ontvangen. Er vond geen enkele uiting van vijandelijke gezindheid plaats. De engelsche bladen bevatten allerlei gissingen om trent het door lord Granville van Rusland ontvangen antwoord en over de houding, door de Engelscbe Regee ring te dien opzichte tegenover Rusland aangenomen. Met zekerheid echter is daarvan nog niets bekend, FRANKRIJK. Het den 6 te Saint-Etienne gekozen lid voor de Kamerde heer Amourouxis in 1869 o. a. veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens opwekking van baat en verachting tegen de regeering in 1870 gevlucht naar Belgie om niet krachtens nieuwe veroordeelingen zijne vrijheid weder te verliezen in 1870 deelhebber geweest aan den opstand van 31 Oct. tijdens het beleg van Parjjs dour de duitschers als lid der commune voorstander geweest van de opheffing van alle dagbladen van de geweldigste maatregelen en van de instelling eener commissie voor het algemeen welzijn enz. Den 7 werd te Parijs de bevestiging ontvangen van het bericht van den franschen gezant in China, Pate- nótre dat de voorloopige, den 3 door Billot en Camp bell geteekende vredesvoorwaarden door China goed gekeurd waren. Het nieuwe ministerie blijkt, volgens nadere berich ten samengesteld te zijn als volgt President en minister van justitie, Henri Brisson, voor zitter der Kaïner, 50 jaren oud, een der weinige staats lieden, die voor president der republiek in aanmerking kunnen komen buitenlandsche zaken de Freycinet binnenlandsche zaken Allain-Targé financiën Cla- mageranopenbaar onderwijs en eeredienstRené Goblet; openbare werken, Sadi-Carnot; landbouw, Hervé- Mangon koophandelPierre Legrand post- en tele- graafwezen, Sarrien; oorlog, generaal Campenon; marine, admiraal Galiber. Den 7 werd in de Kamer de volgende verklaring van het ministerie voorgelezen „Wij zullen trachten de krachten der republikeinen samen te trekken en in overeenstemming te brengen. Wij zullen van Cbina eischendat het onze rechten eerbiedige, zooals die voortvloeien uit de overeenkomst van Mei 1884ons gelukkig achtende, indien onder handelingen voldomde zijn om dit doel te bereiken, maar besloten om het gewapenderhand na te jagen. Wij zullen in den aa-d van den veldtocht zonder toe stemming van het Parlement geen verandering brengen, en door eene bedachtzameomzichtige staatkunde onzen algemeenen toestand waarborgen. Te midden van de vraagstukkenwelke Europa bezig houden zullen wjj steeds onze houding regelen naar het recht- streekscheop den voorgrond staande belang van Frankrijk. Wij zullen er een eer in stellen, zorg te 32) XIII. Eene idylle. De zon ging ter ruste achter de hemelhooge bergen. Hoog boven op de besneeuwde toppen lag nog de gloed van haren afscheidskus maar in de spleten en kloven streken reeds de schaduwen neêr. En toch werd het niet donker in het dal. Ginds in het westen kwam reeds de maan te voorschijn, hoewel nog bleek, en zich in wolken hullende, als vreesde zij zelfs de laatste stralen van de ondergaande zon maar zij wachtte slechts tot boven ook de laatste weerschijn verdwenen zou zijn, om het landschap met zijn zilveren, tooverachtig licht te verhelderen. Als een moede reusdie zich in het zachte met bloemen bedekte gras ter ruste vlijdt toekende de St. Gothard zich in geweldige omtrekken tegen het firmament af. Het was ook een moede reus want reeds sedert maanden woelde en groef en arbeidde een geheele schaar van wakkere mannen vlijtig in zijne steenen ingewanden en deed hem sidderenhoezeer ook zijn reusachtig hoofd slechts onwillig de stervelingen in zijn binnenste duldde. De reus zou door menschen- handen worden gebonden om een wegwijzer te worden van noord naar zuiden hij voeldedat hij op het punt was het onderspit te delven i hij was moede van den strijd. Op een der smalle en niet altijd zonder gevaar te begane zijwegen die van den grooten postweg over den St. Gothard naar de dalen voerdenrolde een open voertuig. Drie jonge mannen zaten in het wa gentje twee vóór op den bok en een achter op het met riemen er aan bevestigde bankje. Hij die de teugels hield, droeg de kleederdracht van de alpen bewoners uit die streek: een gebloemd vest met rooden ondergrond grof linnen broek en zwaremet spijkers beslagen bergschoenen. Zijn buurman was blijkbaar geen landsman van hem bij stamde van de andere zijde van den Gothard, waar de zon verzengender stralen werpt, dat zag men op het eersto gezicht. Vanonder de muts van blauwen stof verdrongen zich de raven zwarte lokken en vielen over het voorhoofd als ver ontwaardigd over den dwangdien men hun aandeed. Twee grooteschitterend zwarte oogen keken met wis selende uitdrukking half goedhartig, half hartstochtelijk, half vroolijk en half weemoedig de wereld in. Een schilder zou zeker veel belang in het gelaat van dezen jongen misschien aebttienjarigen knaap, als studiekop, hebben geBteld. Het was een prachtige kopzonder dat alle lijnen aan de regels der schoonheidsleer voldeden het rondeeenigzins lage voorhoofdde kleine neus en de frissche roode lippen, met het eerste dons bedektde blinkend witte tanden en de bruine wangendat alles vormde een aantrekkelijk geheel dat door een natuurlijken sympathieken trek om den zwellenden mond nog krachtiger uitkwam. De knaap was eenvoudig gekleed doch niet zonder dien zweem van koketterie, die zelfs den laaggeboren bewoner van het zuiden aangeboren is. De lichtgekleurde doek om den hals was sierlijk toegeknooptde slippen er van fladderden vroolijk in den winden de korte kiel ofschoon uit niets minder dan fijnen stof bestaande kleedde hem voortreffelijk er lag eene elegance in zijne verschijning waarvan hij zich blijkbaar zelf niet bewust was. De heer op het achterbankje behoorde zonder twijfel tot den hoogeren stand ofschoon zijn gelaat door de zon gerbuind was en de volle blonde baard die kin en wangen omgaf, zeker in langen tijd niet aan de handen van eenen barbier was toevertrouwd geweest. Wie in dien tijd in den omtrek van den St. Gothard dragen dat de verkiezingen in alle vrijheid te goeder trouw en oprecht gehouden worden. Met 373 tegen 92 stemmen (de minderheid ver langde ontruiming van Tonkin) keurde de Kamer daarna het onbeslist gebleven krediet van 75 000.000 voor Tonkin goedwaarna de zitting verdaagd werd ter benoeming van eenen voorzitter in plaats van den heer Brisson. Den 8 werd als zoodanig verkozen de heer Floquet met 179 stemmen, tegenover den beer Faillières die 176 stemmen bekwam. De Kamer ging daarop tot 4 Mei uiteen, evenals de Senaat, de laatste, na vooraf evenwel ook het crediet van Tonkin met 211 tegen 6 stemmen te hebben goedgekeurd. EGYPTE. De politie te Caïro brak den 7 de deuren der drukkerij van de Bosphore égyptien open en bezette het gebouw tengevolge van het besluit der egyptische regeeringwaarbij het blad wordt geschorstomdat het de proclamatie van den Mahdi in het Arabisch heeft opgenomen. De fransche diplomatieke agenten hobben tegen deze schending van domicilie verzet aangeteekend. Blijkens bij den engelscben minister van oorlog ont vangen teleg'am is Handoeb zonder tegenstand den 8 door de Engelschen bezet. BRITSCH-INDIE. In den ochtend van den 8 is een groote „durbar" gebonden ter eere van het bezoek van den Emir. Deze zat onder een verhemelteaan zijne reebter zijde had de Onderkoning, aan zijne linker zijde de hertog van Connaught plaats genomen. De Emir hield eene aanspraak waarin hij zijne erkente lijkheid betuigde voor de door de Koningin en door den Onderkoning betoonde gunsten en verzekerde dat hij en zijn leger hun alle mogelijke diensten zouden bewijzen. Daar de Engelschen verklaarden dat zij Afghanistan zouden helpen, om de van buiten komende vijanden terug te drijven zou het afghaansche volk zich krachtig aan de zijde der Engelschen blijven scharen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Avondzitting van Dinsdag 7 April. In deze zitting werd mededeeling gedaan van onder scheidene ingekomen regeerings-bescheiden, ministeriëele missives boekwerken en verzoekschriften die voor kennisgeving werden aangenomenin de boekerij der Kamer geplaatst of in handen der commissie voor de verzoekschriften gesteld. De onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen waaronder die tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1885 en tot wijziging der drank wet werden verzonden naar de Afdeelingen die opnieuw werden samengesteld. De zitting is daarop gescheiden. reisdezou op den eersten blik uit het uiterlijk van dezen man zijn beroep hebben geraden. De nauwslui tende jas en de broek in de hooge kaplaarzende luchtige muts en vooral de winkelhaak en de sierlijke hamer, die uit een der zakken te voorschijn kwamen dat was de uitrusting van die ingenieursaan wier opofferende moeite men het te danken haddat de bergreus daar ginds zich in grimmige machteloosheid in zijn lot moest schikken. De ingenieur leunde, zoo goed het ging, gemakkelijk achterover en liet zijnen blik over de afwisselende natuurtooneelen zweven die zich aan beide zijden van den weg vertoonden. In groote kronkelingen slingerde zich de smalle rijweg naar beneden naar het dal. De hellingen der bergen waren rechts en links met uit gestrekte dennenwouden bedekten waar deze door diepe kloven werden afgebroken, werd het lichtgrijze gesteente zichtbaar, waaruit bet gebergte bestond. Hier brak zich een bergstroom door de rotsen baan ver sterkt door de sneeuw, die hoog boven door de voorjaars zon gesmolten werd, dreef hij zyne wateren met razend geweid de berghelling af en sprong in honderd kleine watervallen over de overal verspreide steenbrokken en stroomde dan bedaard door het dalwaar hij het rader werk van eene molen in beweging bracht. Terwijl de schuimende golven verder naar boven op de rotsachtige wanden slechts het groene mos op het gesteente en de enkele varensdie hier en daar uit de spleten te voorschijn kwamen besproeiden groeiden hier be neden wilde sleutelbloemen het goudgele berenoor madeliefjes en andere kinderen der lente in volle pracht aan den met gras bedekten oever. Rechts boven zich zag men den gemetselden weg, den ouden postwegdie zich daar in breede kronkelingen om den berg wond nu eens hooger dan weer lager. Slechts stuksgewijze zichtbaar, ontdekte men den breeden spoorweg. TusBchen donkergroene dennen schemerde hier plotseling een slank gebouwde viaduct, die eene gapende kloof overspande, daar het roode dak van een

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1