QUerlei. Jngezonbea Stukken. Den 30 Mei, des namiddags ten één ure, wordt te Amsterdam in het nutsgebou», N. Z. Voorburgwal 212, een algemeene vergadering gehouden van de Ne- derlandsche pensioenvereeniging voor werklieden, ter behandeling van verschillende voorstellen welke ver gadering toegankelijk zal zijn voor alle leden der ver- eeniging. Voor de 4 p.ct. geldleening der gemeente Zaandam, jlroot f 82000, ten behoeve der kanaal werken, is inge schreven voor f 318.000 tegen den koers van 100 a 100®/< p.ct. De heer mr. H. G. van Doesburgh, hoofdcommis saris der justitiëele politie te Amsterdam en de heer H. P. Hahn zijn door den Keizer van Oostenrijk be noemd tot ridder in de Eranz Jozef-orde de heer P. Goedkoop Dzn. tot gerechtigde tot het dragen van het kruis van verdienste met de gouden kroon. Den heer J. A. Hijner is als commies 4e klasse ten postkantore te Hoorn geplaatst. Binnenkort zal te Oosterend op Tessel een hulp kantoor worden geopend. De raad der gemeente Castricum heeft de ver gunning verleend tot het aanleggen en exploiteeren eener stoomtramlijn van het station te Castricum naar Egmond aan Zee opnieuw verlengd; den concessionaris was de verplichting opgelegd, de werkzaamheden den 1 April 1885 aan te vangen. Daar de vergunning bij de verordening op de trambanen in Noordholland door Ged. Staten wegens het indienen van vijf be zwaarschriften nog niet verleend kon worden was de concessionaris niet in staat, aan de voorwaarden der vergunning te voldoen. De ministers van binnenl. zaken en financiën hebben naar aanleiding der ingekomen ambtsberichten, waaruit blijkt dat de invoer van duitsche schapen en geiten in Engeland en de uitvoer van schapen naar Engeland uit duitsche havens wederom is toegelaten ter algemeene kennis gebracht, dat Commissarissen des Konings in de onderscheidene provinciën gemachtigd zijn, onder de door hen te stellen voorwaarden, vrijstelling te verleenen van het verbod tot doorvoer van schapen en-geiten, van buitenslands komende. Verzoeken tot het verkrijgen dier vrijstelling moeten gericht worden aan den Commissaris des Konings in de provincie, waarin belanghebbende woont. Het Panorama in het Vondelpark te Amsterdam werd in 1884 bezocht door 35348 en de schilderijzaal door 5173 personen de winst wordt voor afschrijving besteed. Men schrijft uit Haarlem Haarlemde stad van bloemengeuren en kleu ren handhaaft ook nu weder haren ouden roem; zoo wel in den onmiddelijken omtrek er van, als in de dor pen Heemstede Overveen Bloemendaal enz. hebben de velden hun hoogtijdskleed aangetrokken. Duizenden bedden hyacinthen vertoonen zich in prachtgewaad. Naar het oordeel van deskundigen, is het zondag a.s. de dag, waarop zij in volle kracht en schoonheid zullen schitteren. Een hartstochtelijk lief hebber van het schaakspel heeft dezer dagen een moeielijk rekenkunstig vraagsi.uk op gelost. De twee-en-dertig figuren van het schaakspel kunnen, volgens hem 1121 veertiende machts miljoen verschillende stellingen innemen een cijfer, dat met acht en tachtig nullen geschreven wordt. Men ver beelde zich zegt de rekenmeester, dat iedere zandkor rel op aarde een wereldbol ware die sedert de schep ping door evenveel mensehen was bewoond als onze aarde. Wanneer al die menschen te zamen, gedurende 5646 jaren niet anders gedaan hadden dan twee aan twee schaak te spelen en ieder uur eene partij hadden gemaaktdan zouden die verschillende stellingen nog niet zijn afgeloopen. Iemand, die aan de juistheid van de opgave mocht twijfelen, kan er zich, door die na te rekenen van overtuigen. Voor liefhebbers van statistiek bevat het N. v. d. D. het volgende Het Nieuws, met vijf bladen verspreidde zaterdag 178 000 bladen. Daarbij gevoegd de 12.000 van het Zondagsblad verkrijgt men een totaal van 190.000 bladen. De oppervlakte van elk blad is 0.67 M. bij 0.49 M. of 0.3283 vierk. Meter. De oppervlakte van al dat papier is alzoo 62.412 M' of meer dan 6 hectaren. In de lengte uitgelegd, vormt het papier een 49 cen tiaren breeden streep van 127 300 Meter lengte dus ruim 127 mijlen d. i. hemelsbreedte van Amsterdam tot bijna Antwerpen. Wijl een enkel blad 20 gram weegt, klimt het ge zatnenlijk gewicht van de uitgegeven bladen tot 3800 kilo. Toch was de gansche massa den volgenden mor gen op den adem van den wind verstoven. De 90 kolommen druks zijn verdeeld in 48 kolom- Men tekst en 48 kolommen (74 smalle kolommen) ad- 'ertentiën. De kolom tekst gewone en kleine letter dooreen- gerekend op 150 regels stellende, blijkt eene lees stof van 7200 regels gegeven te zijn terwijl de adver- tentiënmet 162 regels op de kolom11,988 regels telden. Te zamen eene leesstof van 19.188 regels, of een boekdeel van 380 bladzijden. Wederom dooreengenomentelt de regel tekst 40 letters en de advertentieregel met eenige speelruimte 'oor de grootere letters 25. Totaal-generaal 587.700 letters. De ongelukkigen die het slachtoffer zijn geworden 'an het mijnongeluk te Saarbrücken 175 in het geheel, laten 141 weduwen en 146 kinderen na. Omtrent hen verneemt men nogdat zijdie den hoed door verstikking gevonden hebben er uitzagen alBot zij ingeslapen waren daarentegen waren anderen ontzettend verminkt. Ongeveer vijftien lichamen of lichaamsdeelen vond men beterniet op klaarlichten hag naar boven te brengen. Het waren de lijken, hie het laatst gevonden zijn en tengevolge van de groote warmte reeds in ver gevorderden staat van ont binding verkeerden. Men liet de kisten in de mijn neder, waarin de lijken gelegd werden, om ze's avonds, toen het donker was op te halen. Treurige tooneelen hadden meermalen aan den ingang van de mijn plaats, wanneer het lijk door nabestaanden werd herkend. Dikwijls was het eenige herkenningsteeken de kleur der kousen of de vorm der schoenen. De verkoop van Makart's nalatenschap te Weenen brengt meer op, dan men had verwacht. Niet alleen voor de schilderijen en schetsen van den kunstenaar werden hooge prijzen gegeven maar ook brachten de kunstvoorwerpen, welke Makart alleDgs verzamelde, eene goede som op. Ofschoon de verkooping nog niet is afgeloopen, werd tot dusver meer dan 100.000 florijnen ontvangen. In de veenkolonie Appelscha ziet men dagelijks een jongeling met één hand de kruiwagen bij het turfgra ven banteeren. Op dien kruiwagen wordt 120 a 160 pond aan natte turf geladen. De vaardigheid, waarmede hij op een smalle plank de pas gegraven turven naar boven voertverweKt algemeene verbazing. Aan den arm zonder hand heeft hij een ijzeren haak, die aan de kruiwagen is bevestigd. Menig flinke kruier met twee handen kan een lesje van hem nemen. Te Guise, in Frankrijk, bestaat eene ijzergieterij, waar de werklieden niet elke weekmaar om de veertien dagen worden betaald en wel op vier verschillende dagen. Het personeel is naar rangorde van het alphabet in vier groote groepen, welke één voor één om de andere week des Dinsdags en Vrijdags betaling ontvangen. Op die wuze is nooit meer dan een vierde gedeelte van het personeel van geld voorziendit heeft ten gevolge gehaddat de matigheid meer behartigd wordt. De heer M, J. Linckens deelt in Floralia het vol gende mede Wanneer men een eikel aan eenen draad vasthecht, en in een glas, gedeeltelijk met water gevuld, hangt, zoodat hij een cM. boven het water iszoo zal de eikel na verloop van een paar maanden bersten, uitspruiten en tot op den bodem van het glas eenen rechten stengel met fraaie kleine groene bladeren voort brengen. Een jonge eik die op deze wijs voor den schoorsteen of op eene bloemtafel groeit, is waarlijk een aardig en belangwekkend gezicht. De Zondag na Pascben wordt in Polen met een geheel eigenaardig gebruik gevierd: Het is op dien dag „Dyngus". Wat is Dyngus? Het is eenvoudig een wederkeerige doop. Men vult een fleschje, een flesch, een waterglas een kan of een emmer met water en besprenkeltbegiet of baadt zijne natuurgenooten tot meerdere eer van het Paaschfeest. Heeren bespren kelen hunne dames met een of ander reukwatertje de boerenjongens werpen de meisjes eenvoudig in een sloot of vijver. De knechten op de groote landhoeven en boerenerven slepen de meisjes onder de pomp en overstroomen ze met water. En zoo groot is de invloed van oude gebruiken het meisje, dat niet aldus behandeld wordt gevoelt zich verlaten en ver smaad. Het meisje of hare ouders moeten de mannen, die haar vasthielden, nog onthalen ook. Het kame- niertje op het slot besprenkelt de hand van baren heer met water en ontvangt eene fooi. De jonge dames zijn tegenover jonge heeren meestal minder teergevoeligde inhoud van een waterkaraf wordt onverwacht bij den kraag over den rug van hetslacht- ofler geworpen het is geen aangenaam gevoelmaar de aldus aan een stortbad blootgestelde vindt het evenals de doornatte boerenmeisjes nog zoo onaange naam niet. Men begint 's morgens zoo vroeg mogelijk met deze aardigheid 's avonds worden ze niet langer gedoogd. Luit. Metelerkamp's renpaard, Pluie d'Or, heeft Broukhorst het leven geschonken aan een veulen, waar van Master Willie de vader is. De Ned. Sport meent, dat dit na de opheffing der Stoeterij te Borkeloo het eerste volbloedpaard is, dat in Nederland is ge boren. Hef paard Queen Louise moet eerstdaags Pluie d' Or's voorbeeld volgen. Papierstatistiek. Men heeft onze eeuw, welke anders de „ijzeren" genoemd woratook wel spottenderwijs den bijnaam van „de papieren eeuw" gegeven. Deze laatste benaming is toch bij inzage van de papierstati stiek even gerechtigd als de eerste, want het gebruik hiervan is verbazend groot. Volgens de statistiek be staan tegenwoordig in de geheele wereld 3985 papier fabrieken welke jaarlijks 952 miljoen kilogram papier voortbrengen. De tijdschriften alleen verbruiken daar van ongeveer 300 millioen kilogram. Het verbruik van het papier wordt naar het aantal inwoners der verschil lende landen per hoofd verdeeld als volgt Een Engelschman verbruikt jaarlijks 11% pond, een Amerikaan 10% pondeen Duitscher 8 pondeen Franschman 7% pond een Italiaan en een Oostenrijker 3% pond, een Mexikaan 2 pond, een Spanjaard 1% pondeen Rus, 1 pond papier. Een Nederlander. De beleedigingen, waarmede Franschen den gevallen minister Ferry overstelpen worden op ridderlijke wijze voortgezet. De kampvechter der Bonapartisten, de be kende Paul Cassagnac maakt naar aanleiding van bet geruchtdat de heer Ferry president der Kamer zou worden de volgende wellevende opmerking Indien Jules Ferry weder als president inde Kamer kwam geloof ik dat aller laarzen hem naar de ooren zonden vliegen. Te Londen zijn tegenwoordig speciale agentschappen voor de verzending van circulaires, periodieke uitgaven enz., waaronder een dat twee honderd personen van beiderlei sekse in dienst heeft. Gemiddeld heeft deze inrichting f 5.625.000 per jaar aan postzegels noodig onlangs ontving zij van ééne firma 300.000 circulaires ter verzending. In de Alkmaarsche Courant van den 29 Maart 1885, no 38 is een stuk geplaatst onder bet motto Praktische IVetsherziening. Men heeft kunnen goedvinden daarin o. a. het na volgende te plaatsen „In den laatsten tijd is herhaaldelijk geklaagd over de bypotheekkantoren en werkelijk zijn vergissingen en abuizen daar niet vreemdzoodat de particulieren menigmaal in groote moeiten en onaangenaamheden komen tengevolge van de zonderlinge bemoeiingen der hypotheekambtenaren". „Verkeerde tenaamstellingenoverschrijving van onjuiste cijfersinschrijving op verkeerde perceelen komen dikwijls voor, enz". Ik gevoel geen de minste roeping, dat stuk in zijn geheel te wederleggen. Het is mijne gewoonte niet, om een betoog te leveren tegen iemand, die den moed mist, de voortbrengselen van zijnen genialen geestmet zijn naam te bezegelen. Tegen de clausule over schrijving van onjuiste cijfers inschrijving op verkeerde per ceelen komen dikwijls voorprotesteer ik ten sterkste niet alléén maar sommeer ik bij dezen den steller van het bedoelde stuk om binnen acht dagen in deze courant de pertinente verklaring af te leggen dat zulke grove onverschoonbare vergissingen aan het kantoor van de Bewaring der Hypotheken en het Kadaster ter dezer plaatse gedurende den tijd, dat de ondergeteekende aan dat kantoor fungeerde immer plaats vond. Of audera eene aanwijzing der perceelen, die abusief in de hypothecaire boekhouding zijn toegepast. Ik eiscb alzoo eene duidelijke verklaring, behoorlijk onderleekend. Als men zich gerechtigd acht, den banvloek uit te spreken over eene administratie en derzelver ambtenaren moet men ook zoo cordaat zijn zijn naam bekend te maken. Mocht de door mij gevorderde verklaring achterwege blijven dan zal ik onmiddellijk die maatregelen nemen, welke in het belaag der administratie, aan mijne zorgen toevertrouwd, noodzakelijk zullen ziin. DË GRAVE, Alkmaar, Bewaarder der hypotheken en 3 April 1885. van het kadaster. Indien de heer de Grave ons artikel van 29 Maart j.l. eens bedaard en aandachtig wil doorlezen, zal Z Ed. moeten erkennen, dat er geen enkele beschuldiging tegen het kantoor van hypotheken te Alkmaar in voor- bomt. Met de kennis van de verschillende feiten, geheel buiten den kring van het kantoor alhier, hebben wij een paar takken van openbaren dienst besproken, zonder één enkel ambtenaar in het bijzonder te hebben willen treffen, zelfs voor den geest te hebben gehad dagelijks wordt op dergelijke wijze in algemeenen zin over open bare instellingen geschreven of gesproken en indien ieder ambtenaar dat speciaal op zich toepasselijk achtte, zouden de Nederlandsche ambtenaren bijna dagwerk hebben met het nemen van maatregelen in het belang der aan huDne zorgen toevertrouwde administratie. Daarenboven het maken van op- en aanmerkingen sluit het denkbeeld van banvloek geheel uitde eerste worden gemaakt, als men nog beterschap wenscht en verwacht, de laatste wordt slechts uitge-proken, a's geen redding meer mogelijk schijnt. Wij voor ons zijn wel degelijk overtuigddat de organisatie van ons hypotheek- en kadasterstelsel, met enkele wijzigingen en verbeteringen, volkomen aan de belangen van het publiek kan beant woorden en dat juist de vele uitstekende ambtenaren die het teltwaarvan wij geen enkelen in het bijzonder hebben willen trefien, gaarne tot die verbetering zullen willen medewerken. Het zou al zeer weinig kennis van de ei8chen eener fatsoenlijke journalistiek verraden, door een couranten-artikel een bepaald persoon te willen trefien dit verhindert niet, dat er gewoonlijk personen zijn, die het zich aantrekken. Red. Donderdag 9 April. 's Gravenhage, Als lid der Tweede Kamer is met 868 stemmen verkozen de heer R. W. Sluijter (lib.). Op den heer Schimmelpenninck van der Oye (ant.) werden 849 stemmen uitgebracht. Maastricht. Zekere Timmermans, uit Wylre, drong heden het huis van den heer van Oppen binnen, doodde dezen met een pistoolschot en verwondde den zoon en de dochter ernstig. De moordenaar een, naar zijne meening, verongelijkt cliënt van den heer van Oppen is gevat. Brussel. Toen de koninklijke stoet zich naar het Te Deum voor 's Konings 50sten verjaardag begaf, wierp een man zich op het rijtuig, waarin de graaf van Vlaanderen zat en sloeg een glasruit Btuk. De man is gevat. Men zegtdat hij gek is. Petersburg. Een officiéél telegram meldt, dat generaal Komarofl den 31 Maartwegens Afghaansche uittartende bewegingen, de versterkte stellingen der Af- ghanen aan de Kushkrivier aanviel. De Afghanen ver loren 500 manalle artillerie en voorraden de Russen slechts 11 man. De aanwezige engelsehe officie ren werden in de vlucht der Afghanen medegesleept. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 6 Apr. Jacobus AdrianusZ. van Jacob Lutterot en Anna Maria Jacoba Luijt. OVERLEDEN. 27 Mrt. Leonardus Johannes de Boer, 52 jaar, overleden te Bloemendaal. 6 Apr. Pieter van de Kappelle, 48 j. 8 Agatha, D. van Jan Schuffelen en Geertje Jonker, ruim 9 m. 9 u Jannetje van der Putten wed. van Matthijs Peperkoorn, bijna 90 j. Johannes, Z. van Jan Dijkman en Trijntje Ploeger, 10 d.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3