No. 44. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG ONZICHTBARE HANDEN. 12 APRIL. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (SVfftciëel (Öcbselte. Prijs der gewone Advertentiën lüuitenlanb. Ëitiucnlanti. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letterB naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door M. van GULIK, wonende alhier, tot het uitoefenen van den kleinhandel in Bterken drank in het perceel aan de Geestersingelwijk E No. 357 laatstelijk daartoe gebruikt door H. WIT, en door FRANCISCUS BERNARDUS OLIE IERS thans wonende te Apeldoorn, in het perceel aan het Verdronkenoord No. 74, genaamd »het Wapen van Munster." Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 April 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: twee sleutels aan een koperen ketting; een borduurlap; een nickel armband; een bloedkora len armband met gouden tonnetjeeen gouden oorhangereen rozenkranseen huissleuteleen kleine porternonnaie met eenige centen; een meerschuimen sigarepijp in een etui. ENGELAND. Volgens de Standard heeft do regeering in hare vertoogen aan de russische betoogd dat de aanval op Pendjeh een inbreuk is op de laatst gesloten overeenkomst, niet door het voorwaarts rukken of vijandelijke bewegingen der Afgbanen gerechtvaardigd. De russische regeering werd uitgenoodigdzich niet verantwoordelijk te stellen voor generaal Kotnaroff's daad en den terugkeer der russische troepen naar hunne oude stellingen te bevelen. Deze stap zou voor het voortzetten der grens-onderhandelingen onvermijdelijk lijn. De ochtendbladen van den 10 waren allen zeer ontstemd over de handelwijze van generaal Komaroff. Zij zien daann eene sehanueiijke woordbreuk Vaü Rus land en zijn eenparig van gevoelen, dat, indien Rusland niet voldoet aan de eischen der engelsche regeeringen de troepen naar Saracks laat terugtrekken Engeland niet kan nalaten voor de verdediging van de onschend baarheid van Afghanistan het zwaard te trekken. Lagerhuis. Minister Gladstone verklaarde den 9 dat het antwoord van Rusland op het schrijven van den minister van buitenl. zaken in zake de sfghaansche grensregeling, naar de meening der regeering, de zaak niet verder bracht. De in de laatste 24 uren ontvan gen mededeelingen schenen echter de zaak in eene betere verhouding te brengentoen den 9 een ern stige gebeurtenis in het midden kwam. Na te hebben medegedeeld dat eene groote rus sische strijdmacht den 30 Maart op Pendjeh een aan val gedaan had en de telegram midden in een hoogst belangrijken zin afgebroken was waarschijnlijk 33) „Een gedichtriep zij verbaasd en naar de onder- teekening kijkendelas zij „die Khawassen von Seiner Majestat reitender Garde-Eeld-Artillerie in alter treuer Kameradschaf't". „Wat zeg je van dit geschenk?" vroeg Döring. Ik ben zekerdat dit een idéé van Markwitz iswant alleen hij wist mijn verjaardag toch ben ik recht blij met dit bewijs van vriendschap van mijne oude kame raden." H'j maakte de kist open in omhulsels van stroo vertoonden zich eene geheele batterij goud- en zilvergehalsde flessehen Rijn- en Bordeauxwijnen en de geketende geesten der champagne. Döring wendde zich tot den predikant en diens vrouw. „Ik heb een verzoek aan u mijne vrienden", zeide hij. „Eergisteren was het mijn geboortedag maar ik kon dien niet vieren daar ik als docter daarboven bij den ouden Gotbard geroepen wasdien ik volgens beroemde recepten de maag moest in orde brengen. Naar ik hoop zult gij niet weigerenmet ons dit vriend schapsgeschenk voor zoover het in onze macht staat naar de plaats zijner bestemming te helpen brengen, Francesco heeft zich met groote moeite van eenen bekende in Bellinzona de eerste aardbeien weten te verschaftenen daar ik het mengen goed versta hoop ik dat wij op waardige wijze mijnen geboortedag zullen kunnen vieren. Alleen zou ik u willen verzoeken, bet eerste glas niet op mijn eigen welzijn maar op het welslagen van dat reuzenwerk te drinkenwaartoe drie natiën zich vriendschappelijk verbonden van den Gothardtunnel Het duurde niet lang of op de houten tafel in het prieel stond het „mengsel" gereed. De oude predikant was nooit een vijand geweest van een glas wijn hij door het doorsnijden der telegraafdraden, eindigde bij aldus naar de meening der regeeriug was de handeling van russische zijde toe te schrijven, welke niet uitgelokt was. Aan Rusland waren ophelderingen gevraagd. Nog den 8 gaf de heer von Giers, vöór dat dit verzoek ter bestemder plaatse was aangekomen aan den beer Thornton de gegronde hoop te kennen dat deze on gelukkige gebeurtenis de voortzetting der onderhande lingen niet zou verhinderen. Hij verzekerde mede dat Pendjeh niet door de Rnssbn was bezet. Een kwartier na middernacht vatte die minister nog maals het woord op om den heer Cross te beantwoorden. Hij zeide o. a.„Sedert zijno laatste verklaring was een bericht van den heer Peter Lumsden ontvangen loi nadere aanvulling zijner vroegere mededeeling. Hij zeide dat, toen de Russen door hun voortrukken naar Aktapa de Afghaansche stel ling ju onmiddellijk bedreig den de Afgbanen vedetten uitzonden bet piket voor uitschoven tot Pul i-Kbisti o den linkeroever der Kusebb en het gedurig versterkten tot het hoofdcorps hunner strijdmacht de rivier wu overgetrokken. Naar zijn gevoelen was dit geen v- orwaarts rukken maar het bezetten van eene vonrdeeiige militaire stelling. Den 10 deelde minister Gladstone mede, dat Rusland's antwoord over het aan de grens van Afghanistan ge beurde den 9 des avonds ontvangen was. Daarin werd verklaard dat de russische regeering reeds ophelde ringen van generaal Komaroff er zijne handeling ge vraagd had. Hij vermoedde dat het woord: reeds beteekende dat ophelderingen gevraagd waren, voordat de engelsche gezant in gedachtewisseling was getreden met den russischen min. van buitenl. zaken. Tevens herhaalde laatstgenoemde zijn-? verzekeringdat de Russen Pendjeh niet bezet hadden, maar naar hunne vroegere stellingen teruggekeerd waren. Ieeland. De prins en de pr'uses van Wales kwamen in den namiddag van den 8 te Dublin aan. Aan de station werd hun een adres aangeboden door eenige afgevaardigden van de burgers. Eene groote menigte was aldaar bijeen, die de v-rsteljjke personen met geestdrift begroette. Bi] het rijden naar het kasteel waar zij door den Onderkoning ontvangen werden, uitte zich dezelfde geestdrift. Eu was geen enkele vijandige vertooning. ZUID AFRIKA. De heer dr. Jorissen is den 3 Maart tot lid van den transvaaischen Volksraad gekozen met 132 tegen 60 stemmen. CHINA. Generaal Brière meldde den 8 uit Hanoi, dat eene voorhoede van geregelde chineesche troepen de fransche troepen bij Hongboa aangevallen had. Eene kanonneerboot ondersteunde de fransche troepen en de aanvai werd zonder verlies afgeslagen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 10 werd mededeeling gedaan van de samenstel. ling der commissie van rapporteurs over de aanhangige wetsontwerpen en besloten, den 13 des namiddags te 2 uren de wijziging der drankwet te behandelen. Dat wetsontwerp is over het algemeen gunstig ontvangen. De meerderheid zag in de verscherping der repressieve maatregelen om het misbruik van sterken drank tegen te gaan werkelijke verbeteringeu. Omtrent de wijzigin gen in de preventieve bepalingen waren de gevoelens zeer verdeeld. Vele leden hadden voor de wet eene meer gelijkmatige werking over het geheele rijk ge- wenschtzoo had men ook gaarne een vast vergunnings recht vastgesteld gezien. Bij kon. besluit van den 29 Maartis de heer Willem von WraDgel auf Lindenberg, te Utrecht, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstam melingen in den Nederlandaehen adel ingelijfd. Bij kon. besluit van den 6 is aan den heer A. J. R. A. de Ceva op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais provineiaal inspecteur der directe belastingen in voerrechten en accijnsen te Eindhoven, behoudens aan spraak op pensioen. De arrondissements rechtbank te Assen heeft den 7 twee jongelieden die herhaaldelijk schelknoppen en naambordjes van de woningen der ingezetenen afgerukt hadden wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld ieder tot f 25 boete of subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Hun verdediger had aangevoerd, dat hier geene bedoe ling had bestaan om iets te stolen en dat in akademie- steden dergelijke baldadigheden steeds als politie-over- tredingen beschouwd waren. Bj kon. besluit van den 7 is bij da dienstdoende schutterij te Eeverwijk eervol outslag verleend aan den heer C. L. Loürens als 2e luitenant, In den nacht van den 7 op den 8 is bij den landbouwer Jacob Willemsen te Wilp, gemeente Voorst, een hevige brand uitgebroken waardoor het huis met stallen schuren en den inboedel geheel afbrandde. De bewoners konden met moeite zich en ongeveer 30 melk koeien redden doch het voor de weide aangekochte vee mei, 5 paai Jeu ®n larkens, samea 41 stuks, kwamen om. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 8 den Volendammer visscher Klaas Schilder met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 maanden celstraf, wegens feitelijk verzet tegen den burgemeester van Edam bij gelegenheid der kermis. In de buitengewone vergadering van aandeelhou ders der Centraal Spoorwegmaatschappij, den 8 te Utrecht gehouden, werd medegedeeld, dat de regeering de over dracht dezer maatschappij aan den Rijnspoorweg nog niet goedgekeurd had. Den aftredenden directeur, den heer mr. D. J. C. van Lennep, is, onder toekenning van ontslag op de eervolste wijze, 3000 jaarwedde toe gekend en, wanneer de regeering den overgang goed keurt, vermeerderd met 2000 voor 1886. Den 8 is te 's Gravenhage aanbesteed 1° het maken van tijdelijke gebouwen en bijkomende wer- hail verstand van het edele druivennat en liet met blijkbaar welgevallen den inhoud van het proefglas naar binnen glijden. „Ik maak u mijn complimentmijnheer Döring", zeide hij met een vriendelijk hoofdknikje in zijn zwit- sersch dialect„men zietdat gij niet slechts met nytro- glycerine en schietkatoen weet om te gaan doch ook in de chemie een meester zijt. De verbinding der stoffen is u buitengewoon goed gelukt Döring boog lachendvulde de glazen en nu nam men plaats Anna naast haren man dan de pre dikant met zijne vrouw en aan het einde der tafel Francescodien de ingenieur ook uitgenoodigd had. Het was een prachtige lenteavond, het weer was zoel en de donkerblauwe lucht met sterren als bezaaid. Op straat was het stil, slechts zeer zachtjes klonk in de verte een alpenlied dat het een of andere herders- meisje zong. De maan scheen door de klimopranken van het prieel en weerspiegelde in den gulden inhoud van de glazen bowlkom midden op tafel. Naar het westen had het prieel een veneter, eene kleine, ronde opening. Hierdoor kon men een blik werpen op het prachtige berglandschapdoor het geheele dal naar rechts en linksover de glinsterende golven van den Reusz tot aan de Gothardgroep. Ver op den achter grond schitterde een glinsterend ietseen witte glan zende streep dat was de Dammagletscher 1 Men praatte levendig in het kleine prieelmen voelde zich zoo gelukkig en opgeruimd in dezen prach- tigen lentenacht 1 Anna had zich dicht tegen haren man gevlijd die den predikant van den voortgang der werkzaamheden aan den tunnel vertelde, van de gevaren en moeiten daaraan verbonden, en van de verwachtingen, die men er van koesterde. Eindelijk tikte de oude man op de tafel en het gesprek verstomde. De predikant hief zijn glas in de hoogte. „De eerste dronk gold volgens uwen wensch mijn heer Döringhet gelukken der doorgraving van den Gothard het tweede glas moet gij mij vergunnen op het welzijn vaD dengene te drinken die medege werkt en geholpen heeft, om het werk te volbrengen en wien indien het naar wij hopen met Gods hulp tot een goed einde gebracht wordtniet minder dank toekomt dan alle anderen op uw welzijn, mijn vriendl" De glazen klonken tegen elkander en op hetzelfde oogenblik riep eene heldere krachtige mannenstem „Dat hij leve maar met hem ook zijne geliefde vrouw want zonder baar zou hij zeker nooit medege- holpen hebben om den grijzen St. Gothard het hart te doorboren Verbaasd zag men op wie was dat, die daar sprak? Nu verscheen er eene donkere gestalte in den ingang van het prieel en dezelfde stem die zooeven den dub belen dronk had uitgebracht deed een „goeden avond" booren. Een slanke heer trad binnen. Luchtig zat de muts op de bruine haren, om de schouders was een donker kleurige shawl geworpen hooge gele slopkousen reik ten den vreemdeling tot aan de knieën. Het maanlicht viel vol op zijn mooi, voornaam gelaat met de zachte trekken en den kleinen snor boven de lippen. „Waldau! Zie ik goed?" Döring sprong op en liep den vreemdeling tegemoet. Ook de overigen waren opgestaan en Anna wie de vreugde over het weerzien van eenen ouden bekende uit Berlijn op het gelaat te lezen stondwas haren man gevolgd. "Waldau drukte Döring hartelijk de hand en kuste die van mevrouw Anna. „Gij zijt natuurlijk niet weinig verbaasd mij zoo plotseling en onverwacht voor u te zien", zeide hij, „het werd mij te warm in de residentie en zoo nam ik het besluit om mij voor een paar weken geheel van het stadsgewoel lostemaken Ik wilde naar de bergen, doch gelukkig viel mij noch juist bijtijds in dat de voltooiing van den Gothardtunnel nabij was en dat midden in do schacht een goede vriend van mij de italiaansche lucht tegemoet ging. Nu hield mij r:e'3

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1