STeUtjrafisctte Seriiditsïs* &taÖ0~-45ericfoteu. ken op de station Amersfoort ten behoeve van den spoorweg AmersfoortNijmegen. Laagste inschrijver de heer L. van Nispen te Zwolle voor 12.965 2° het leveren van den metalen bovenbouw voor drie brug gen ten dienste der Staatsspoorwegen op Java. Laagste inschrijver de firma Jos. Levècque en C°. te Herstal voor f 53.650. De weduwe Berends, die den 8 Februari gezond haren honderdsten verjaardag te Nijmegen vierde, is den 8 overleden. Den 8 is te Rotterdam aanbesteed 1° het maken, leveren en stellen van den bovenbouw der te vernieuwen SpaDjaardsbrug aldaar. Laagste inschrijver de Ned. Stoomboot-Maatschappij te Rotterdam voor f 45.300; de hoogste D. A. Schretlen C°. te Leiden voor 55.789 2° het bouwen van een rundveeslachthuis stoomketelhuis en andere werken op het terrein van het openbaar slachthuis aldaar. Laagste inschrijver J. B, Sjerp te Rotterdam, voor f 50.800 de hoogste P. Blijenburg, mede aldaar, voor f 55,997. Den 9 werd te Amsterdam de aangekondigde ver gadering van belanghebbenden bij de bestrijding der knoeierijen in den boterhandei gehouden. Ongeveer 40 personen waren tegenwoordig, Tegen de oprichting eener vereeniging, te Amsterdam voor 29 jaren te ves- tigen onder den naam van „Vereeniging tot bestrijding van de knoeierijen in boterhandei", had niemand bezwaar. Ruim 500 personen hadden met het doel instemming betuigd. Het doel der vereeniging zal zijn bevorde ring der belangen van den Nederlandschen handel in natuurboter en bestrijding der misbruiken door het verkoopen van zoogenaamde kunstboter of met kunst boter vermengde natuurboter, onder den naam van na tuurboter. Dit doel zal men trachten te bereiken door het onderzoek van boter gemakkelijk te maken het publiek in te lichten omtrent de vervaardiging, samen stelling en werkelijke waarde van natuur en kunstboter; door het steunen van eerlijke handelaars door bedrog en knoeierij op te sporen en te bestrijdendoor te streven naar het verkrijgen van doelmatige wetten en verordeningen door nadere aaneensluiting te bevorde ren tusschen handelaren in onvervalschte natuurboter onderling en daardoor den verkoop van natuurboter binnen- en buitenlands uit te breiden en te bevestigen b.v. door een algemeen handelsmerk door te streven naar het verzamelen van vertrouwbare gegevens voor het samen stellen eener statistiek van de opbrengst van en den handel in natuurboter en voorts door ge schriften voor de vereeniging aanhangers te winnen en daarvoor mede de hulp in te roepen van de Maatschappij van Landbouw. De vereeniging zal bestaan uit begun stigers tegen f 2.50 en gewone leden tegen f 0.50 contributie in 'tjaar. De begunstiger heeft geene meerdere rechtenmaar wordt alleen in de gelegen heid gesteld tot stijving der kas bij te dragen. De contributie is laag gesteld om de deelneming algemeen te maken. Aan het bestuur werd de bevoegdheid ge geven om raadgevende leden te benoemen. Een voor stel, om de contributie op 1 te stellen, vond geen instemming. Wordt de omvang der Vereeniging te groot dau kunnen provinciale 'en andere afdeeliugen worden opgericht. Het voorloopig bestuur werd samen gesteld uit J. Zijp Kz., Abbekerk J. M. de Kuyser, Delft; B. Wijsman Hz., Amsterdam; P. Buys Jr., Schagen J. Rinkes Borger, LeidonH. J. Lucard Deventer; H. J. Halbertsma, Sneek J. H. Reuyl, te Kampen en H. J. D. Hasselman te Zoelen. Omtrent den moord, gepleegd den 9 op den 53 jari gen advokaat mr. Eug. van Oppen te Maastricht dooreen winkelier "6n landbouwer Cesar Timmermans uit Heerlen, van welke plaats ook de heer van Oppen afkomstig is, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden. Timmermanseen eenigzins welgesteld man van een niet ongunstig uiterlijk, die toch voor een min of meer gevaarlijk persoon doorging had reeds 8 of 10 jaren met mr. van Oppen geprocedeerdmaar was daarrn niet gelukkig geweestnaar hij beweerdedoor prak tijken zijner tegenpartij gelijk hij voor twee jaren in eene brochureter dikte van een boekdeel trachtte meer in Berlijn terug bij reisdeken en overjas pakte ik schetsboek en potlood en toen ging het er op los naar den vreemde Dat het niet zoo bizonder kwaad moet zijn in dat vreemde land" de schilder wees op de bowlkom „bewijst mij die klassieke urne in uw midden en die bekende goudkappen die daar half beschaamdhalf schelmscb uit de klimopranken te voorschijn komen en eene treffende gelijkenis hebben met zekere voortbrengselen uit den omtrek van Rheims en Epernay." Döring lachte. „Gij zoudt ons allen veel genoegen doen mijn beste Waldau, wanneer gij de genoemde goudkappen ook eens nauwkeuriger wildet onderzoeken", antwoordde hij. „Ga zittenen vertel ons dan eenshoe gij ons ge vonden hebten vooral hoe het onze vrienden in Berlijn gaat. Mijnbeerging hij voort „zich tot den predikant wendende, „veroorloof mij u mijnheer Elimar Waldau, portret- en genreschilder, voor te stellen; mijnheer Stölzle en zijne vrouw en deze hier" Döring legde zijne hand op den schouder van den jongen Italiaan „is een kleine vriend van mij wien ik niets minder dan mijn leven te danken hebeen wakkere bondgenoot bij het internationale reuzenwerk in het hart van den Gothard, den Campagnees Francesco Pedretti Waldau begroette het echtpaartoen hy echter Francesco de hand wilde reikenschrikte hij schier onmerkbaar. Die schitterende oogen die hem daar zoo schuw uit het bruine jongensgelaat aanzagen waaraan herinnerden zij hem „Gij zijt verwonderd, Waldau ik verheugde mij eigenlijk reeds bij voorbaat over je verbaasd gezicht wanneer gij Francesco zien zoudt", lachte Döring. „Eene opvallende gelijkenisnietwaar f Trek voor trek het gelaat van de dochter van den kapitein; wan neer men Francesco meisjeskleeren aandeedgeloof ik werkelijkdat men hem met Lucia von Hackert zou kunnen verwarren Juist die gelijkenis heeft mij aan te toonen. Het gevolg van dit procedeeren was dat al zijn goed dezer dagen gerechtelijk was verkocht. Te half twee begaf hij zich, na eerst in het café Suisse met verscheidene bekenden zeer kalm te hebben gesproken (waarbij bij evenwel aangaande zijne zaak verzekerde gij zult er meer van booren)naar het kantoor van den heer van Oppen waar hij alleen den oudsten zoon vond sedert eenige maanden mode advokaat. Hetzij er eene woordenwisseling plaats had of niet, dezen heeft hij aangevalen en gevaarlijk met een dolk verwond; op het geroep om hulp kwam eene der dochters een meisje van 19 jaartoeschietendie in de worste ling aan arm en hals zoo hevig verwond werddat zij een uur later bezweek. De vader die nu ver scheen vluchtte op straatdoch werd door Timmermans achtervolgd en in den rug getroffeneerst met den dolk daarna met een revolverwaarop de moordenaar ook zichzelven hevig aan den hals verwondde. Dit alles gebeurde in één oogenblik zoodat eenige voor bijgangers in de stille straathet St. Servaas-klooster niets anders konden doen dan den getroffene opnemen en in het naaste huis het kantoor van dpn hypotbeek- bewaaarder binnendragen waar hij spoedig den geest gaf. De moordenaarwiens rug stroomde van het bloed uit zijne eigene wond liet zich gewillig gevan gen nemen en werd druk pratende weggevoerd. Bij een voorloopig verhoor verklaarde hij, dat de wonden van den zoon hem leed deden maar dat bij voor den vader reeds twee jaren lang den revolver in den zak droeg. Hij wist niet, dat hij de dochter vermoord had. De vermoorde was met zijn broeder mr. L. van Oppen de bekwame samensteller der nederlandsche pasicrisieeen repertorium van rechterlijke vonnissen. Den 9 heeft de Koningin te Amsterdam, des voormiddags een bezoek gebracht aan de corsettenfa- briek der beeren M. J. van de Waal en Co. aan de Prinsengracht bij de Runstraatwaar o. a. de hooge met glazen kap bedekte middenplaats der fabriek en bet dak in een tuin herschapen waren en de werksters bijna overal in de nationale kieuren werkten, en aan de Anna Paulownaschool aan den Kloveniersburgwal; des namiddags aan de 8t. Jozefs-Gezellen-Vereeniging aan de Stadhouderskade, aan het Volkskolfiehuis „de Hoop" aan de Ruyterkade en aan de diamantslij par jj van den heer Metz Jz., waar aan haar de groote diamant werd getoond, met de slijping waarvan in hare tegenwoordig heid werd aangevangen. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan den aartshertog en de aartshertogin van Oostenrijk in het Amstelhötel. De audientië van par ticulieren bij den Koning duurde slechts van balf tien tot tien uren niettegenstaande het groot getal inge schrevenen daar de Koning blijkbaar zich niet zeer wel gevoelde. Das namiddags namen aan den maaltijd o. a. deel de commissarissen des Koniugs in de ver schillende provinciën. Den 10 bezocht de Koningin des voormiddags de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en de daarbij behoorende kweekschool, de Qaellinusschoolwaar o. a. bezichtigd werd het kleimodel van het door den heer B. van Hove te ver vaardigen groote beeldhouwwerk voor Teylers museum te Haarlem en het borstbeeld in klei van den dichter Ten Kate door denzeifden, en de school voor kunstnaald werk in het rijksmuseum. Te 2 uren ontving zij ten paleize de prins en prinses Charles d' Arenberg uit Brussel en te half drie begaf zij zich naar Odóon ter bijwoning eener muziekuitvoering van leerlingen van het conservatorium van de afdeeling Amsterdam der Maatschappij tot bevordering van toonkunst. Zij reed daar heen gaandedoor de Kalverstraat. Den 10 zijn te Amsterdam 6 van de 8 voor on derwijzer geëxamineerden geslaagdte weten1 uit Alkmaar en 5 uit Haarlem namelijk A. C. van Stralen C. H. Geevers A. Yreeker, J. L. Neijenhuis en H. S. Steikenburg. Prinses Hendrik ontvangt den 11 des avonds de vertegenwoordigers der mogendheden te 's Gravenhage in een afscheidsgehoor. De winst der stedelijke gasfabriek te Leiden over 1884 bedraagt f 84066 22. nog meer van bem doen houden doch ga zitten W aldau." En Waldau ging zitten, cn daardoor bemerkte hij nietdat bij het noemen van Lucia's naam eene plot selinge verandering op het gelaat van Francesco had plaats gehad. Eerst werd hij doodsbleek en toen vloog het bloed hem met kracht naar de bruine wangen, zoodat de jongeling zich omkeeren moestom niet de aandacht der anderen op zich te vestigen. Deze echter sloegen op dit oogenblik in het geheel geen acht op hem. De nieuwe gast had honderd oude her nneringen weder opgewektzoodat zich ieders op merkzaamheid alleen tot hem bepaalde. Vooral Anna's blikken bingen aan zijne lippen twintig vragen op eens moest El mar beantwoorden. Hij moest ver tellen hoe het hare tante ging en of haar oom nog steeds boos op haar was, omdat zij de inspraak van haar hart gevolgd waszonder zich om zijne plannen te bekommeren hij moest vertellen of in de bruine voorkamer nog altijd de bloementafel stond en of de kanarievogel nog leefde en de groene inséparables in de volière of mevrouw von Hilgersdorf dezen zomer in Berlijn blijven zou hoe het Lucia von Hackert ging en baron Menken de kleine assessor, de „stille Eugène" en alle anderen met wie men eens min of meer intiem bekend geweest was. Daartusschen klonk dan de vraag van den predikant, hoe het met Bismarck's gezondheid ging en Döring van zijn kant wilde weer weten hoe het mogelijk geweest wasom hem zoo snel hier beneden in het dal te vinden en waar Waldau zijne koffers gelaten had en waar hij wilde logeeren. Op deze laatste vragen vond Elimar het spoedigst een antwoord. „Mijne bagage wanneer men een handkoffertje eene schilderdoos en een draagbare schildersezel zoo noemen wil staat in het „Röszli", waar ik van nacht ook mijn vermoeid hoofd zal ter ruste leggen", ant woordde hij. „Natuurlijk vroeg ik eerst in Göschenen naar umen zeide mij dat gij eenige dagen verlof De uitlevering van den gewezen directeur der Haagsche b'Oid- en meelfabriek van der Putten is aan de belgische regeering gevraagd op grond van valsobheid in geschrifte en misbruik van vertrouwén. Te Vlissingen heeft een lid van den gemeenteraad de afschaffing der kermis voorgesteld. De gemeenteraad van Purmerend heeft den heer A. J van Eyndhoven, technoloog te Haarlem, benoemd tot deskundige der gemeente bij het in te stellen on derzoek naar de boedanigheid van het gas aldaar. De vader van Jeanne Lorette heeft door zijn ad vokaat den heer mr. D. S. van Emden te 's Gravenhage, verzet doen aanteekenen tegen den verkoop van de portretten zijner minderjarige dochter, bij de photo- grafen van Kampen, Wollrabe Jr. en Holswilder op grond dat hij die door een photograaf zijn portret laat maken dezen hierdoor niet het recht toekentdit in den handel te brengen en zeker niet op de wijze en onder de omstandighedenwaarop dit in dit geval is geschiedzoodat hunne handelingen als onrechtmatig zijn te beschouwen. Het in het vorig nommer vermelde bericht om trent den prijswinner Pieter Bruinsma is niet beves- tigd. Den 7 werd het 25jarig jubile van den heer P. Maats als burgemeester van Wieringen onder algemeene deelneming gevierd ter zijner eere had een door mu ziek voorafgegane optocht plaatsvoorstellende han del nijverheid en zeevaart. Een keurig schrijfbureau werd hem door de commissie namens allen wier na men in een album waren opgenomen, nangeboden. De kinderen van de bewaarschool zongen toepasselijke lie deren en des avonds vereenigde zich alle autoriteiten, predikanten, pastoor, onderwijzers en vele vrienden met den jubilaris en zijne familie in het logement, bij welke gelegenheid het aan toasten en verzen niet ontbrak. De heer mr. C. M. Dozy te Amsterdam is be noemd tot adjunct-archivaris dier gemeente. De levering der gegoten ijzeren pijpen, hulpstuk ken, afsluiters enz. voor de Zaanlandsche en Alkmaarsche duinwaterleidingen is opgedragen aan de heeren Mer- rein en la Porte te Amsterdam als vertegenwoordigers der Actiengesellschaft Bergwerksverein Friedrich Wil- helms-Hutte te Mülbeim aan de Ruhr. Den 10 is te Leiden in den ouderdom van 73 jaren overleden de oud-boog'eeraar in de godgeleerd heid dr. J. H Scholten. Zaterdag 11 April Londen. Lord Dufferin, gouverneur-generaal van Britseh-Indie, seinde, dat elk toegeven aan Rusland noodlottig zou werken; alle autoriteiten in Indie zijn voor onmiddelijken oorlog. Desniettemin is heden de toestand minder gespannen. Een gerucht, dat de Ko ningin haastig uit Savoie hier terugkeert, blijkt ODjuist, Den 10 is te Amsterdam voor onderwijzer geslaagd L. W. G. Roeterink leerling der rijks normaallessen alhier. Op den 13 hoopt de heer J. de Groot den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar de acte als onderwijzer verwierfwaarvan hij bijna 18 jaren hier ter stede werkzaam was. Te Krommenie is aangehouden en herwaarts over gebracht zekere Willem Planken, reizende met fleschjes, waarinvolgens zijne opgave, doch in strijd met de waarheid medicijnen, hem door de vereeniging „het Roode kruis" verstrekt aanwezig zouden zijn. Door den commissaris van politie alhier zijn termen gevonden genoemden Planken, en diens bijzit Antonia de Lahaije ter zake van diefstal van een juweelen slot en bedriegelijke oplichterij, te Oude Niedorp gepleegd, aan te houden en zijn beiden ter beschikking van den heer offiicier van justitie alhier naar het huis vats arrest over gebracht. gekregen hadt en nu bij uwe vrouw in Rosenbolz waart toen begaf ik mij naar hier op weg „Dat was de inleiding", zeide Anna schertsend en zag den schilder nieuwsgierig aan, „nu komt Berlijn aan de beurt „Ik ben tot uwen dienst", antwoordde Elimar, Hij groette met het gevulde glas naar Anna ledigde het in eene teug en ging daarop voort „Berlijn laat u groeten U, in het bizonder mevrouw, de eenbeenige draaiorgel man van wien gij mij verteldetdat hij u iederen morgen de „letzteRose" voorspeelde, tot op eenen mooien dag door de koude zijn instrument uit elkander sprong; de „letzte Rose" bloeit nu weder even krachtig als te voren dank zij de goede zorgen die gij voor het gebroken draaiorgel gehad hebt. Verder de kana rievogel in uw vroeger kamertje, die in eene zonder linge melancholische stemming is vervallen sedert gij hem niet meer te eten geeft en de beide inséparables in do bruine kamer die van verdriet nog groener zijn geworden sedert zij uw gezelschap moeten ontberen. Bovendien moet ik u groeten van Lisette, de keuken meid, Frans, den huisknecht en verder nog van de witte katdie gij zoo dikwijls met melk verkwikt hebt en die u dan ook zeer mist". „Ach God, mijnheer Waldau, gij maakt mij treurig met al die oude herinneringen", zeide Anna en wer kelijk stonden de tranen het iieve vrouwtje in de oogen. „Om Gods wil dan moet ik u oprecht om vergiffenis vragen ofschoon ik het slechts op uw verlangen deed 1 Misschien is uw echtgenoot beter tegen deze ontroering bestand, wanneer ik hem al de groeten overbreng, die mij voor hem zjjn opgedragen. Vooreerst hebben wij de kanonnen op het plein der artilleriekazerne, die zich zijner nog steeds vriendschappelijk herinneren verder de recruten van het laatste jaar en eindelijk dat kleine ronde tafeltje op het bureau van den bur gelijken stand in de Groszbeerenstraat, waarin een zeke huwelijkscontract in alle vormen opgemaakt werd. Döring reikte Elimar de hand. Wordt vervolyd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2