Bisncnlanlü. Drankwet. gekeerd van een gewichtige samenkomst met den Emir, wiens landstreken het tooneel zijn geweest van een aanvaldie naar het mij toeschijntniet is uitgelokt, is bet mij eene groote voldoening te zien dat de In dische vorsten eensgezind komen aanbieden zich te scharen om don Engelsehen Standaard zelfs ver van hun eigen grenzen. Het is nog onmogelijk te zeggen, op welke wijze de tegenwoordige ernstige crisis wordt opgelostmaar weest verzekerddatmocht de oorlog uitbreken dit zal zijn niettegenstaande de ernstige pogingen der engelsche regeeringom deze treurige uitkomst te vermijden en niettegenstaande hare gematigde en vredelievende gezindheid." 3TATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Staatsbegrooting 1885. Algemeene beschouwing en. In geen geval wenscbte men andere wijzigingen der kieswet vóór de behandeling der voorstellen tot, grondwetsherziening en datmocht de wijziging der kiestabel niet tot stand komendit niet mocht strekken tot vertraging van de behandeling der ontwerpen tot wijziging der grondwet. Bij eene bespreking van het onderwijs-vraagstuk werd de wensch geuit, dat de bezadigden uit de verschillende partijen trachten zouden tot overeenstemming te geraken, opdat de strijd over hetgeen verdeelt, voor eenigen tijd althans, niet langer in den weg stond aan de overweging van andere landsbelangen, die dringend voorziening eischen. In alle afdeelingen werd de toestand van 's lands geldmid delen en het financieel beleid der regeering besproken. Het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten was nog altijd op bedenkelijke wijze verbroken en die toestand mocht niet voort duren het herstel van het evenwicht was volstrekt noodig en wel door krachtige bezuiniging en door versterking van middelen. In beide opzichten was de regeering naar de alge meene meening te kort geschoten. Enkele leden zagen zieh op grond dier bezwaren verplicht hun vertrouwen aan het hoofd van het Kabinet te ontzeggen. Enkele anderen gingen verder en meenden aan alle Hoofdstukken hunne stem te moeten ont houden omdat zij geene uitgaven wilden toestaan waarvoor de middelen tot dekking niet aanwezig zijn. Deze leden zagen niet op tegen eene mogelijke ministeriëele crisis. Vele leden meendendatwerd de minister van financien vervangende gelegenheid om het Kabinet krachtiger te maken geopend zou worden. B uiten 1. Zaken. Men vroeg of er uitzicht bestond dat in Erankrijk spoedig eene beslissing viel ten aanzien van het met Nederland gesloten handelsverdrag; welke de stand was der onderhandelingen met Spanje over het sluiten van een dergeli|k verdrag, en wat de regeering deed naar aanleiding der verklaring van Erankrijk dat in den oorlog met China rijst als oorlogS'contrabande zou worden beschouwd. Enkele leden betreurden betdat bij de vervulling der betrekking van consul- generaal in Egypte met voorbijgang van het consulaire corps de keuze op iemand uit het corps-diplomatique was gevallen. Justitie. Met leedwezen werd in ééne Afdeeling de aandacht gevestigd op de vertraging der invoering van het Wetboek van Strafrecht. Sommige leden wezen op de nood zakelijkheid eener regeling der verhouding tusschen rijks- en gemeente-politie. Ook bij hel gevangeniswezen achtte men het plichtop zuinigheid aan te dringende voeding werd o. a. te ruim geacht. Binnen 1. Zaken. Krachtig werd aangedrongen op bezuiniging ten aanzien van verscheidene takken van dienst. Vele leden wezen op de overdrijving op het gebied der examens en achtten de inrichting van het geneeskundig staatstoezicht in verhouding tot de groote kosten van twijfelachtig nut en rekenden de afschaffing der geneeskundige inspecteurs noodig met vereenvoudiging van het toezicht en herstel van den vroe- geren toestand. De gematigde en toch kernachtige verdediging in de 2e Kamer van de onderwijs-afdeeling in het algemeen werd door enkele leden geprezen; zij .waren van oordeel, dat de minister juist het standpunt, dat de regeering voegt, had ingenomen. Algemeen werd spoedige herziening der wet op het middelbaar onderwijs wenschelijk geacht, Eenige leden betreurden de in trekking van subsidien aan middelbare meisjesscholen. Marine. Gevraagd werdof eene active vloot nog wel van veel nut kon zijn en of het niet doeltreffender warein plaats vanzooals tot heden de uitgaven voor marine te ver- deelen tusschen eene active marine en eene vlootuitsluitend bestemd tot verdediging der kusten en zeegaten. Volgens het gevoelen der meerderheid eischte het administra tief en technisch beheer der marine grondige herziening De levensloop van Carmella Boceani zoo heette de stervende was romantisch en vol avonturen. Als kind bad zij daarbuiten op de weiden der campagna de geiten gehoed aan den oever van den Tiber met schel pen en steentjes gespeeld uit buigzame wilgentakken korfjes gevlochten en met bloemen gevuld die baar vader, een wakkere schaapherder dan aan de voor de cafés op het Corso zittende vreemdelingen verkocht. Een duitscb schilder ontrukte het jonge meisje aan de eenzaamheid van de vlakten der campagna. Die schil der, wiens naam tegenwoordig beroemd is, zocht sedert lang reed; naar een model voor eene antieke „Schwert tanzerin", te vergeefs had bij de rijen der vrouwen door zocht, die op de scala di Spagna in de Via Sistina zieh aan de kunstenaars plegen aantebieden hij had niemand gevonden die geschikt wasvoor betgeen bij beoogde. Carmella alleen was eene „Schwerttanzerin", zooals de kunstenaar zich er eene wenschte, zooals hij er een noodig had het verdrag was spoedig gesloten en een jaar later bewonderden de bezoekers der kunstten toonstelling in Weenen reeds de „Schwerttauzrin" met Carmella's portret. In dit eene jaar echter had ook Carmella veel geleerd ten eerste was zij zich bewust geworden en dat was treurig voor baar welke eene alles overwinnende kracht er in de schoonheid ligt vervolgens had zij in de school van den schilder zelf eenen ruimeren blik in het leven gekregen en had tegelijkertijd in den omgang met andere vrouwelijke modellen ook het handwerk de mannen te bedriegen, geleerd. Zoo was zij dan toen zij het atelier van den schilder verliet, niet meer het onschuldige herders meisje maar eene gevaarlijkekleine heksgevaar lijk in eiken blik die hare schitterende öogen wier pen in elk woord dat van hare gloeiende lippen kwam. „Ook de kleine Carmella Boceani", ging de advokaat voort„zou na eenen korten tijd waarin zij als het beroemdste model van Home bekend was, het slachtoffer worden van haar hartstochtelijk gemoed. Zij werd ver liefd op eenen bcroepsgenooteen mannelijk model Enkele leden waren voor afschaffing der Rijks-werven als mid del tot bezuiniging. De instelling eener kustwacht werd door velen met instem ming begroet. Niet alle leden waren daarmede echter ingenomen. Men vroeg het oordeel der commandanten der opleidings schepen omtrent het gedrag der kweekelingen en het oordeel der bevelhebbers der oorlogsbodems in active dienst omtrent de geschiktheid van het personeel, van die schepen afkomstig. Mocht het oordeel ongunstig luidendan zou naar de meening van vele leden eene verplaatsing der opleidingsschepen uit de groote steden naar kleinere zeeplaatsen een der goede middelen zijn om verbetering aan te brengen. Velen leden verzochten zoo mogelijk te trachten de Maat schappij »de Schelde" voor ondergang te behoeden. Einanciën. Hier werd meer opzettelijk beoordeeld het beleid van dezen ministerhem werd vooral eene grief gemaakt van het voorstellen van kredietpapier als een gewoon middel tot dekking der uitgaven. Het vertrouwen op dezen min. was bij alle leden gevoelig geschokt, vooreerst wegens zijn gebrek aan waakzaamheid tegen uitzetting der nitgaven; verder wegens het nalaten van pogingen tot wegneming der verwarring tusschen rijks-en gemeente-geld middelen. Van zijne voornemens was niets tot stand gekomen. In deze houding zagen alle leden der afdeeling het bewijsdat de taak, die op hem rustvoor zijne krachten te zwaar is. Ook in an dere afdeelingen werd zijn beleid zwak geoordeeld. Ter wegneming van bestaande onzekerheid vroeg men naar de voornemens omtrent de tabaks-belasting. Oorlog. Tegen het beleid van den min. gold vooral dat hij de zorg voor de doode weermiddelen stelt boven ver betering der levende strijdkrachten, die alleen in uitzicht gesteld wordt tot na voorafgegane grondwetsherziening. De bekende bezwaren tegen het hooge eindcijfer werden te berde gebracht en leverden voor sommige leden op zieh zelf voldoenden grond, om tegen deze begrooting te stemmen. Zijn streven om in ons eigen land paarden voor de remonte te vindenvond bij vele leden instemming. Vele leden meenden, dat het dragen van wapenen buiten dienst óf altijd verboden óf altijd verplich tend moest zijn. Waterstaat. Enkele leden achtten om verschillende redenen afschaffing van dit departement wenschelijk. Andere leden verklaarden zich met kracht daartegen. Bij de afschaffing zouden alleen de kosten van bestuur worden bezuinigd en de werkzaamheden blijven welke toch worden verricht. Men vroeg naar de plannen der regeering aangaande de ver lenging der v.-rgunning van den Rijnspoorweg de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen en die van den Centraalspoor- weg kwamen ter sprake, evenals de voornemens der regeering ten aanzien van de regeling van port van brieven en monsters naar overzeesche landen. In een andere afdeeling kwam de regeling van den zon dagsdienst ter sprake. Men verklaarde zich er niet tegeu, dat de zondagsdienst werd ingekort, indien dit kon geschieden zonder nadeel voor de dienstmaar men betreurde het dat in sommige gemeenten de bodendienst op zondag werd gestaakt. Vestingbegrooting. In verband met de hiervoren, omtrent Oorlog, gemaakte algemeene opmerkingen, werd bij de vestingbegrooting gevraagdof de groote uitgaven voor het vestingstelsel wel gewettigd waren, zoolang niet tevens onze levende strijdkrachten in een beteren toestand worden gebracht. Koloniën. De vraag werd gedaanof het besluit eer lang kon worden te gemoet gezien betreffende de conversie van communaal in individueel bezit. Inmiddels is aan dezen wensch bij kon. besluit van den 11 No. 22 voldaan. Sommige leden eener Afdeeling bezigden aandrang bij de regeering om landbouw en nijverheid op Java tegemoet te komen' In een andere Afdeeling keurde men het algemeen goed, dat de regeering geene overijlde stappen had gedaan met het oog op de tijdelijke suikercrisis op Java. Bij de overweging der Surinaamsche begrooting gaven enkele leden eener Afdeeling aan de regeering in overweging ook in Suriname tijdelijk de uitvoerrechten op suiker af te schaffen. Aan de orde is het ontwerp tot wijziging der drankwet. De heer Vening Meines z, erkennende, dat de drankwet inderdaad volledige herziening behoeft, meent, dat dit ontwerp onvolledig is. Het laat vele gebreken bestaan en schept nieuwe moeilijkheden. Bovendien laat het der Kamer niet vrijwant allen die niet willendat met 1 Mei a.s. de gecombineerde neringen op eenmaal worden opgehevenzijn verplicht voor de wet te stemmen. Hij vreest, dat de vergunningen voor bijzon dere gevallen zeer zullen toenemennu er geen centraal gezag isdat het bijzondere van het geval uitmaakt. In de tweede plaats wijst hij er op, dat dit ontwerp uitmaakt, dat vergunningen ook verleend kunnen worden aan zedelijke lichamen en naaml. vennootschappen en vraagt hoe dan art. 28 eenen verloopen knaap van klassieke schoonheid en {jij werd zijne vrouw. In eenen zijvleugel van de kerk San Maria Maggiore had de trouwplechtigheid plaats toen was er eene groote smulpartij in de een of andere Trottaria van Trasteverewaartoe alle modellen der eeuwige stad waren uitgenoodigd. Het was een vroolijke avond misschien de laatste in het leven van Carmella, want reeds den volgenden dag begon voor baar het lijden van een ongelukkig huwelijk. De mooie Nicola was een boosaardige blauwbaard en een ruwe kerel. De kleine Carmeila kreeg 's morgens slaagevenals 's middags en 's avondszoodat zij geen genoegelyk oogenblik meer in haar leven had. Met het als model dienen was nu ook niets meer te verdienen want de oorlog was intusschen uitgebarsten en in het in opstand zijnde Home ontbrak het den schilders aan de noodige rust tot arbeiden. Iets anders had echter noch Nicola noch Carmella geleerd. Zij trokken naar Napels, om een nieuw middel van bestaan te zoeken toen echter ook hier de handtastelijke liefdesbetuigingen van Nicola niet ophielden nam de arme vrouw een heldhaftig be sluit en ontvluchtte baren wreeden echtgenoot. Geheel Italië was toen ter tijd een reusachtig kamp. In alle deelen van mijn gezegend vaderland kletterden de wapens tegen elkander en kon de god des oorlogs zich verheugen over de hecatomben die men aan hem offerde, In Beneden-Italie woedde de revolutie en in Boven-Italie, aan de oevers der Adria, vochten Oosten rijk Erankrijk en Savoye. En dit woeste leven was geheel in den geest van de tot vertwijfeling gebrachte vrouw, die den strijd tehuis ontvlucht was, om in den grooten krijg daarbuiten rust en vrede te vinden. Bij de alpenjagers van Garibaldi sloot CSrmeila zich aan. Velen van hen, die de roode kiel droegen, hadden eens in betere tijden de zwartoogige Campagneese, het scboone model van de Scala di Spagna, menig geldstuk in den schoot geworpen en al die zonen der vrijheid haalden Carmella jubelend intoen zij verklaarde te willen medetrekken in den strijd voor het savooische kruis en de eenheid van Italië. Zij moet er niet slecht uitgezien toe te passen is Ook had hij gewensohtdat duidelijk ware uitgemaaktdat tijdelijke vergunningen kunnen worden verleend en dat ook bepaald waredat bij de vergrooting van een lo kaal de vergunning blijft voortduren. Hij vraagt eenige in lichtingen om de toepassing te vergemakkelijken. De heer van Naamen meent ook dat de wet de sporen draagt van overhaaste behandeling en zij verkeerd zal werken. Terwijl b. v. liet schenken van likeuren door confituriers is verbodenis hun toegestaan in de kleinste gesloten fieschjes die vloeistoffen te verkoopen aan de klanten die ze wel niet mogen drinken uit het fleschje maar wel mogen gieten over het ijs dat ze gebruiken. (Gelach.) De min. van binnen 1. zaken had gedachtdat door deze wetswijziging voor geruimen tijd de drankwet in rust zou blijven wier werking voor sommigen alleen moest worden verzacht. Na de scherpzinnige opmerkingen der beide vorige sprekers schijnt die hoop in rook te vervliegen. Dat de Kamer niet vrij zou zijn in haar oordeel, ontkent hij. Hoogstens kan het een argument van convenientie zijn voor deze wet, dat bij verwerping de toestand onveranderd blijft. Omtrent enkele punten geeft hij ophelderingen. De ven nootschappen en zedelijke lichamen, die sedert 1 Mei 1881 zonder strijd met de wet sterken drank schonken, mogen daar mede voortgaan. Eeuwigdurend zijn die vergunningen niet, want al die vereenigingen zijn voor een bepaaiden tijd op gericht. Tegen het vermenigvuldigen der tijdelijke vergunningen heeft hij bezwaar. Wat de opmerking van den heer van Namen be treft ze geldt zakenwaarin de wet niet kan voorzien. De heer E rans en van de Putte zal voor de wet stem men omdat hij daarin ziet een verslapping der drankwet, later wel door andere verslappingen te volgen, waardoor de wet van zelf zal vervallen. Het ontwerp werd daarop aangenomen met 32 stemmen tegen 1 (de heer van Naamen.) Den 11 vertrokken uit Veenhuizen naar Assen per trekschuit 83 mannelijke en 26 vrouwelijke ver pleegden. In 2 dagen vertrok 1/25 van de gebeele bevolking van daar. Den 12 verloor te Kolborn eene arme weduwe, haar brood verdienende met het venten van garen band enz., haar zilveren knipje met ongeveer f 30. Het verlorene is nog niet terugbezorgd. Het logement de Munt te Amsterdam is den 13 voor afbraak voor f 4528 in het openbaar verkocht aan den slooper D. A. Slier. De jonge advokaat van Oppen eerst onlangs aan de utrechtsche hoogeschool gepromoveerd, is den 13 te Maastricht overleden. Den 13 is docr het polderbestuur van de Seher- meer aan den wegens ver gevorderden leeftijd eervol ontslagen polderbaas van de Zuiderwerf, den heer C. Rus een jaarlijksch pensioen van f 600 verleend. Den 14 heeft voor bet gerechtshof te"Amsterdam te recht gestaan Henri Leon gewezen bediende bij de bankiersfirma te Amsterdam, Raphael Cie, beschul digd van ten nadeele van zijnen patroon in de laatste jaren uit diens zaak achtereenvolgend 250.000 te hebben weggenomen en zich toegeëigend. Toen de ontdekking dezer kwade praktijken niet langer kon uitblijven bad hij zich naar Havre begevenalwaar bij in hechtenis was genomen. Hij bekende schuld en verklaardedat ongunstig afloopende speculatiën hem tot het bestelen van zijn patroon geleid hadden. Het openbaar ministerie heeft 8 jaren tuchthuisstraf en eenige boeten tegen hem geëiscbt. De advokaat mr. D. Simons heeft hem verdedigd. Bij veroordeeling ver zocht hij toepassing van celstraf. Den 14 is van den veesteiger te Amsterdam het stoomschip IJstroom kapitein E. Parlevlietafgevaren, zijnde de eerste boot der Hollandsche stoombootmaat schappij die een directe lijn opent van Amsterdam op Londen. Het gemeentebestuur van Deventer heeft den 14 verpacht 217 weiderechten voor melkgevende koeien, hoogste prijs f 65, laagste f 44 per weidesamen f 11,327. In 1884 was voor 213 weiderechten de op brengst f 13.259. Tot brievengaarder te Oosierend op Tessel is met ingang van den 16benoemd W. Lz. Bakker aldaar. hebben la bella Carmella in baar elegant marketent- stercostuum met het veelkleurige keurslijf en korte rokjewaaronder de nette voetjes in booge laarsjes te voorschijn kwamen. Zij begeleidde de alpenjagers zoolang het ging, maar het ging niet al te lang meer. In een klein dorpje aan de beneden-Ticino schonk Carmella het leven aan een meisje. Dit kleine menschenkind had het bizonder slecht van bet eerste oogenblik af aan dat zij het levenslicht aanschouwde. Haar vader zwierf wie weet waar aaü de blauwe Middellandsche Zee ronden hare moeder voelde zich nu eerst reoht ongelukkig nu zij deze levende ballast overal moest medesleepen. Wat zou zij beginnen met dit schreeuwende kleine ding wiens koolzwarte oogen haar daarenboven nog bestendig aan de slagen herinnerden die zij thuis had moeten verduren met dit naakte hulpelooze wezen dat zij niet eens kleedennauwejijks voeden kon Zij werd door een bittere woede een razende vertwijfeling aan gegrepen misschien zou de kwade demon in bare borst haar tot het uiterste gedreven hebben wanneer een toeval baar daarvoor niet bewaard had. Bij de arme wijngaardeniersdie Carmella in de doorgestane moeielijke uren liefderijk opgenomen hadden, hielden toen ter tijd nog twee vreemdelingen verblijf, twee Duitscherseen schilder uit Weenen en een pruisisch officierdie zich tot een of ander militair doel in de ontniddelijke nabijheid van het oorlogstooneel ophield. Dezen beiden „Tedeschi" vertelden de lieden de ongelukkige positie der arme kraamvrouw en beide heeren waren ook oogenblikkelijk bereid Carmella eene geldelijke ondersteuning te verschaffen, de Weener schilder te eerderdaar hij in baar zijn vroeger model voor de „Schwerttanzerin" herkende. De naam van dezen schilder, mevrouw vindt gij op de achterzijde van het door hem zelf geschilderde aquarel dat laatst op uwe soirée zoozeer mijne opmerkzaamheid trok; de pruisiscbe officier was een zekere mijnheer von Hilgersdorf, was u w overleden echtgenoot 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2