No. 48. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 22 APRIL. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën; #fficiëel (Bebeelte. ihuitculaub TON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat het ij k k a n t o o r alhier gedurende de Zittingen voor den herijk in de buitengemeenten, van af 20 April tot 17 Augustus e k.geopend zal zijn op de volgende dagen van 's morgens 9 tot's namiddags 3 uur: op 9, 11, 12 en 13 Mei; 12 3 5 68 2627 29 en 30 Juni16 17 en 18 Juli en 3 en 4 Agustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 April 1885. De Secretaris. NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien hun besluit van 3 Maart 1885, om in de maand April 1885 door den directeur der gemeente-reiniging en den com missaris van politie eene schouw in de woningen der ingezetenen te laten houden ter verzekeringdat het voorschrift der ver ordening van 27 Juni 1883 (Gemeenteblad Nr. 101), dat het verboden is binnen de bij die verordening aangewezen kom en buurten der gemeente privaten te hebben of te gebruiken, uit - loopcnde in sloten grachten riolen of kuilen stipt nageleefd wordt Geven aan de ingezetenen kennis, dat die schouw een aanvang zal nemen op Donderdag 23 April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 April 1885. De Secretaris, NUIIOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bij de heerschende droogte en behoefte aan regenwater de ingezetenen opmerkzaam dat zijdie geen drinkwater of geen bruikbaar drinkwater hebben, goed drinkwater kunnen verkrijgen uit de gemeenteponipen op deu Achterweg de ge dempte Nieuwesloot nabij het Hof, op het plein achter jde Groote Kerkop de binnenplaats van het Stadhuisde pomp ter zijde van de Graan- en Zaadmarkl in de Wortelsteeg en uit de pomp van het Gasthuis, terwijl voor drinkwater geen gebruik mag worden gemaakt van het water uit de pompen aan de Waag en aan de Zischmarkt en uit de pompen op de Laatdie op hrand- riolen staandaar dit waterbrak en onzuiver kanaalwater allerschadelijkst voor de gezondheid is. De ingezetenen worden verder dringend verzocht, het water uit de pompendat goed drinkwater isniet te gebruiken tot het schrobben van straten of liet schoonmaken van huizen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 April 1885. De Secretaris, NU HOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De minister voor de spoorwegen enz. heeft dezer dagen in de Kamer verklaard, dat Zondags rust, zoowel uit een zedelijk als een stoffelijk oogpunt, noodzakelijk was, zoodat hij dienovereenkomstig maatre gelen had genomen, zonder dat de dienst daaronder leed. Het ministerie heeft besloten om den 21 bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen waarbij de Ko ning gemachtigd wordt de souvereiniteit over den vrijen etaat Congo te aanvaarden. Het is zeker, dat de meerderheid zich voor dat ontwerp verklaren zal. Den 19 is Koning Leopold nauwelijks aan een groot gevaar ontsnapt. Met een extra trein van Laeken naar Tervueren gaande, ontmoette hem aan het kruis punt te Etterbeek een goederentrein die tengevolge van een gebrek aan den wissel op dezelfde lijn voort- stoomde waarop de trein des Konings naderde. Ge lukkig ontdekten beide machinisten tijdig het gevaar zoodat eeue botsing voorkomen werd. DUITSCHLAND. Het bij den Rijksdag ingekomen zeer uitgebreid verslag der inëutings-commissie komt tot de volgende slotsom „1°. Het eens doorstaan der pokziekte verleent met zeldzame uitzonderingen be scherming tegen eene herhaling dier ziekte. 2°. De inenting is in staat, dergelijke bescherming te bewer ken. 3«. De duur van de door inënting verkregen bescherming tegen pokken verschilt tussolien wijde grenzen hij bedraagt gemiddeld 10 jaren. 4°. Om door inënting voldoende beschermd te worden, zijn op zijn minst twee ontwikkelde pokzweren noodig. 5°. Tien jaren na do eerste inënting is herinënting noodig. 6°. Het ingeënt zijn van de omgeving verhoogt de betrek kelijke bescherming die ieder ingeënte tegen de pokken verkregen heeften de inenting verschaft alzoo niet alleen een individueel, maar ook een algemeen nut ten aanzien van het gevaar der pobziekte. 7'. De inënting kan onder sommige omstandigheden met gevaar voor den ingeente verbonden zijn. Bij de inënting met meusehen-lymphe is het gevaar van overbrenging van syphilis, hoewel uiterst gering, niet geheel buitengeslo ten. Van andere nadeelen der inënting kunnen alleen toevallige wondziekten bewezen worden Al die gevaren kunnen tot zulk een geringen omvang beperkt worden, dat het nut der inënting bare eventuëele nadeelen ver overtreft. 8°. Sedert de invoering der iuënting is geene wetenschappelijk te bewijzen toeneming van bepaalde ziekten of van de sterfte in het algemeen te bespeuren geweest, die als een gevolg van de inënting zou kunnen worden aangemerkt Den 4 dezer maand is het contract onderteekend waarbij du heer LüJe.itz zijne rechten op grondgebied n West-At'rika afstaat aau de afgevaardigden van het duitsc'be syndicaat. De koopers zijn voornemens een zedelijk lichaam op te richten, waarvan de statuten eerlang aan 's Keizers goedkeuring zullen worden on derworpen en dat zich ten doel steltden grond in Zuid Alrika, onder Duitschland's protectoraat staande, te beheereu en te exploiteeren. Het maatschappelijk kapi taal zal f 2.520.000 bedragen, in aaudeelen van f 600. ENGELAND. Op een den 18 te Londen door con servatieven gehouden feestmaalwaaraan verscheidene parlementsleden deel namen, wees de heer Churchill op de spanning en ongerustheid bij de inboorlingen in Indie veroorzaakt door Ruslands kwaadwillige be doelingen. Aan Engeland's heerschappij zon een deode- lijke slag worden toegebracht en de ondergang zijner macht zou slechts eene vraag van tijd zijn indien de onderhandelingen met Rusland niet tot uitkomst hadden, voor goed een einde te maken aan zijne vijandelijke bedoelingen. De Observereen blad dat niet onvoorwaardelijk vertrouwen verdient, meldt dat er bevelen uitgevaardigd zijn, otn onmiddelijk eene sterke vloot, o. a. 13 kanon neer- en torpedobooten in gereedheid te brengen en andere buitengewone oorlogstoebereidselen te maken. Deze bevelen zijn van dringenden aard. Datzelfde blad zegt in een hoofdartikel, dat dezelfde staatkunde, welke Rusland van Merw naar Sarakhs en Zulfikar bracht zonder daarbij eenigen tegenstand te ondervin den het nu ook naar Herat zal voeren. Daardoor zal een schok in Engeland veroorzaakt worden maar ook bij vroegere gelegenheden was dit het geval en toch liep alles met een sisser af. Deze overweging moet van grooten invloed zijn op de russische regeering en haar vroeg of laat tot handelen nopen. Minister Glad stone moge trachten om de zaak door toegeven te schikken de eenige uitkomst zal zijn dat hij voor een poos Rusland tot staan brengt, juist zoolang als noo dig is om ons te ontwapenen. Den 20 kwam de ministerraad bijeen over het ver- Biag van generaal Pt ter Lumsden betreffende het ge vecht bij Pendjeh dat de beweringen van generaal Kamarolf tegenspreekt. De regeering wacht echter verdere mededeelingen van generaal Lumsden af. Ieklaüd. De prins van Wales verliet met zijne familie den 20 Killarneyom naar Dublin terug te keeren. Aan verscheidene stations werden zeer vijande lijke demoustratiën gehouden het volk siste en floot. Aan andere daarentegen werd veel geestdrift en ver knochtheid aan den dag gelegd. FRANKRIJK. Bij 8 verkiezingen van leden voor de algemeene raden den 12 gehouden hebben de republikeinen 4 zetels verloren. De ouder-commissie voor het Suez-kanaal heeft zich vereeuigd met art. I der door Engeland voorgestelde regeling, alle blokkade of andere militaire belemmering verbiedende. De minister van buitenl. zaken beeft officieel bericht ontvangen dat het regeeringsorgaan van Peking een besluit van deu 16 heeft openbaar gemaakt, waarbij de overeenkomst van Tentsin goedgekeurd en het ver trek der chineesche troepen uit Tonkin gelast wordt. De blokkade van het eiland Formosa was den 16 door de franschen opgeheven. OOSTENRIJK HONGARIJE. Er is sprake van eene samenkomst der drie keizers, in September a.s., te Krzeszoviceop het kasteel van den zoon van graaf Alfred Potocki, gewezen gouverneur generaal van Gallicië. RUSLAND. De coupons der in het buitenland ge sloten leeningenwaarvoor eene bepaalde rente is ge waarborgd zullen tegen overlegging van in bepaalden vorm voor te schrijven verklaringen van de voorgestelde couponbe'asiing vrijgesteld worden. 37) „Uwe geschiedenis is zonder twijfel zeer belangwek kend, signor Cadama", begon zij eindelijk, „maar zij beeft nog eenige leemten die ik nog wenschte aange vuld te zien. Laat ons eens aannemen dat Lucia bet kind is van Carmella Boccani en in plaats van bet doodgeboren dochtertje van mevrouw von Hackert door den kapitein is ondergeschoven welke reden had deze dan, om Lucia niet volgens de wet te adopteeren en baar zoo tot de rechtmatige erfgename van zijn vermogen te maken Cadama glimlachte. „Die reden is zeer eenvoudig, mevrouw", ant woordde hij. „Gij kent immers ook de wereld en haren afgunstgelooft gij dat zich de voor velen zoo aange name waarheid dat de dochter van den kapitein niet van adel wasmaar slechts het kind van eene ellendige landloopster op stroo geboren zooals haar moeder op Btroo is gestorven zich niet bliksemsnel zou hebben verbreid En gelooft gij niet dat de zoogenaamde „wereld" de meest gewaagde glossen over dit feit zou hebben gemaakt, dat zij niet dagelijks, ja ieder Qur van den dag vader en dochter met hare vermoe dens en praatjes door het slijk zon hebben gesleurd f Hoe zou echter het hart van den trotschen kapitein gebloed bebben bij al deze schandalen Ik twijfel er niet aan, dat mijnheer von Hackert dikwijls genoeg aan adoptie gedacht heeft, doch even dikwijls deze gedachte weder verwierp. Het eenige goede tijdstip onmiddelijk na Lucia's geboorte was verzuimd in latere jaren kon dit verzuim niet weder goed gemaakt worden zonder Lucia en baren stiefvader op de meest gevoelige wijze te kompromitteeren. Bovendien wist immers niemand behalve Carmella en mijnheer von Hilgersdorf iets van dit geheim de eerste zon echter, daar de verwisseling zonder getuigen plaats had geen bewijzen voor bare bewering gevonden hebben en de laatste kon zelfs in het ergste geval onmogelijk met eene aanklacht voor den dag komen daar het onderschui ven van kinderen volgens de pruisiscbe wet strafbaar is en hij bij deze zaak als heler hal dienst gedaan. Bovendien was volgens hetgeen ik gehoord heb mijn heer von Hilgersdorf intiem met den kapitein bevriend." De weduwe schudde bet hoofd. „Hij was het, dat is mogelijk", antwoordde zij; „uit zijne eigene woorden ecbler weet ik bepaald dat Hilgersdorf in de laatste jaren van zijn leven den ka pitein vijandig gezind was al scheen er voor het ui terlijke niets veranderd." Cadama lachte weder op zijne eigenaardige manier. „Ook dat is mij niet onbekend", zeide hij; „het vond zijnen grond hierin dat mijnheer von Hackert met iets uit het verleden van den generaal bekend was waar over noodwendig de sluier der vergetelheid moest worden getrokken. Dat eveneens doemde den generaal tot zwijgenVergeef mij mevrouw, dat ik zoo openhartig ben." Mevrouw von Hilgersdorf maakte eene ongeduldige beweging. „Ik verzoek er u zelfs om want ik houd het voor noodigwanneer wij bet eens zullen worden. Gij zult wel weten dat ik nog bijna een kind was, toen ik de vrouw van den generaal werd zijn verleden is mij on bekend en ik wensch volstrekt niet daarin te worden ingewijdNu echter, zeg mij voor alles dit eene: is Lucia met het geheim harer geboorte bekend „Met zekerheid kan ik daarop antwoorden z ij weet het! Wanneer dit niet het geval ware dan zou ik het mei.-je niet in mijnen brief aan u mevrouw, eene bedriegster genoemd hebben. Maar zij is hetinder daad zij is eene bedriegster I Zij verstout zich met eene grenzelooze onbeschaamdheidmet opgeheven hoofd in die kringen te verkeerendie hoog boven haar staan; vast geloovende aan de onmogelijkheid, dat de sluierdie het geheim bedekt worde opge heven trotseert zij de natuurlijke gevaren die haar omringen zij intrigeert en spiouneert, zich achter het reusachtige fortuin verschuilende, dat de overleden kapitein baar naliet en dat zijn eigen bloed toebehoort, niet deze dochter der ellende Overtuigt u niet reeds, mevrouwde tegen u zelf gerichte intrigue van Lucia, van welk gehalte dit bevoorrechte meisje is? Ik weet weldat gij veel te trotsch zijtom tegen dat schan delijke courantenartikel ook slechts eene enkele schrede tot uwe verdediging te doenmaar ik geloof toch dat het de geheele berlijnsche wereld tot eer zou ver strekken wanneer zij elementenals dit schepsel uit haar midden stooton kon 1" Cadama zag hoe de kleine krachtige hand der weduwe, die zoo marmerwit tegen het blauwe atlas van den leuningstoel afstak van opgewondenheid beefde en een bijna onmerkbaar glimlachje van duivelscben triumf gleed over zijne lippen. „Het schijnt bijna", ging hij voort„alsof gij nog altijd niet gelooven kuntdat die jonge meisje tot zulk eene schanddaad tegenover u in staat is. Het is ook moeielijk te begrijpen en toch heb ik de be wijzen voor de waarheid mijner bewering in handen Hij nam uit zijne portefeuille een klein briefje. „Luister zelf, mevrouw, wat docter Rahlow mij schrijft: Ik heb de eer u volgens uwen wensch nog eens schrifte lijk te bekrachtigen dat de eerste aanleiding tot het artikel: „Wat de liefde doet" niet door mij zelf, maar door juffrouw von Hackert-Selchern gegeven is over tuig u, als het u belieft, met eigen oogen van de echt heid van Rahlow's schrijven Mevrouw von Hilgersdorf zag slechts vluchtig naar de onderteekening zij bad zulke doorslaande bewijzen voor het valsche karakter van Lucia nu reeds niet meer noodig. Om de schoone lippen der jonge weduwe lag een scherpe wreede trek.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1