BCtlttCttljmb. lAêaiilerfit'bcid. SPANJE. Den 19 werden de telegraaflijnen bij Oalatayud aan den spoorweg van Saragossa naar Madrid, doorgesneden, maar spoedig weder in orde gebracht. De rust is overigens geheel hersteld. EGYPTE. De fransche regeering heeft binnen 2 da gen antwoord gevraagd op baren eisch betreflende de heropening der drukkerij van het blad, de Bosphore égyp- tien. Zij verlangt verder de afzetting van den beambte, die den diplomatieken agent met geweid uit de drukkerij liet verwijderen en voegt daarbij de verklaring dat zij alleen gerechtigd is om te beslissen over vraagstuk ken, welke de fransche pers of dagbladen raken. De egyptische regeeringsteunende op Engeland beeft aanvankelijk een krachtige houding aangenomen en ge weigerd daaraan te voldoen. Nubar-Pacha antwoordde aan de fransche regeering dat eerst de turksche re- geeriug moest worden geraadpleegd, waarna de fransche regeering voor een beslist antwoord uitstel verleend heeft. De volgelingen van Osman-Digna hebben Berti en Sani verlaten om naar Berber te gaan waar de be volking tegen den Mahdi in opstand is. Volgens verhalen van inlanderswordt uit Dongola berichtzouden de Italianen van Massowah naar Kas- sala optrekken. De Arabieren, aan den Witten Njjl te Andela en Khartoem zouden den Mahdi verlaten. ST ATEN-G ENEEAAL. Eerste Kamer. Den 18 bij de behandeling der vestingbegrooting voor 1S85 ontwikkelde de heer Huydecoper bedenkingen. Hij achtte uitstel van den bouw van sommige werken aanbevelenswaardig met het oog op den toestand der geldmiddelen. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog voor 1885 verdedigde de minister zijn beleid tegen de aanmerkingen van het verslag. Hij was krachtig werkzaam in de rishting van bezuiniging, ontkende, dat er weelde heerschte in den bouw van militaire gebouwen, herhaalde, bereid te zijn, eenige mili taire bakkerijen af te schaffen, al was eene treurige ervaring verkregen omtrent de aanschaffing van het brood der militairen bij particulierenen hield voldat onder zijn bestuur de be grooting met 2.500.000 verminderd was. In 1884 werden 86 paarden voor de remonte verkregen. Dit jaar was de com missie voor aankoop van paarden teleurgesteld. De in de bladen vermelde berichten omtrent misbruik van wapenen buiten dienst zijn vaak overdrevendikwijls heeft provocatie plaats gehadwaarvan geen gewag wordt gemaakt. Hij zou niet licht overgaan tot het uitlokken van een kon. besluitwaarbij aan het volk de schande wordt aangedaandat aan hare zonen het dragen der sabel wordt verboden. De heer de Bruyn wenscht liet garnizoen te 's Hertogen bosch zoo spoedig mogelijk te brengen op de sterktedoor minister lteutlier bij algemeenen bestuursmaatregel bepaald. De heer van Royen heeft bezwaar tegen het hooge eind cijfer en het beleid des ministers. In het belang van 's lands geldmiddelen wenscht hij aan dat beleid een einde te zien ge maakt. Hij vestigt de aandacht op de wanverhouding tussclien de doode weermiddelen en de levende strijdkrachten en raadt, met^ het oog op de geldmiddelen aan, de voltooiing van Let vestingstelsel uit te stellen en inmiddels alle aandacht te wijden aa'r>C'^ 'eveQde strijdkrachten en den persoonlijken dienstplicht. De lieer van der Breggen dringt zeer aan op den aan koop van paarden bij den landbouw en op versterking van het burgerlijk element in de commissie van aankoop. Na antwoord van den minister volgde de aanneming der begrooting met 28 tegen 5 stemmen van de lieeren Blijdenstein Breuning Stork, van Swinderen en van Royen. De minister van w a t e r s t a a t zegtop verschillende vragen en wenseken, last te hebben gegevende verwarming en ventilatie van het lokaal der Kamer niet uit te voeren en de j 5000 te sparen; verklaart zich in het algemeen bereid tot splitsing van postenmits in het belang van de dienst en het beheererkent de wenschelijklieid eener internationale re geling van den vee invoer, waarnaar de regeering dan ook streelt, al moet niet vergeten worden, dat de sluiting der grenzen het gevolg is van de besckermingsgezindlieid onzer naburenverzekertdat de belangen van den handel bij het sluiten van verdragen in het oog worden gehoudenacht her vorming van het waterstaatsbestuur, hangende de grondwets voorstellen, niet wensckelijk zijnde overigens reeds werkzaam in de richting van vermindering van personeel en acht het vast staande, dat eene verlenging der exploitatie van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij een onderwerp van wettelijke regeling zal uitmaken. Hij verzekert, dat de belangen van den landbouw door de rivierverbetcring van den Gelderschen IJssel niet zijn benadeeldalthans niet door de normalisatieal is eenige tij delijke wateropstuwing ten behoeve der scheepvaart niet te ontgaan. Hij meent op grond hiervan te mogen zeggendat ten opzichte van de verbetering van den IJssel geen enkel II I WIIBIIUIIHBItaBTOM—BMMP—BM „Gij zijt de zaakgelastigde van mijnheer von Hackert, den student?" vroeg zij. Cadama knikte bevestigend. „Ik wil voor hem de erfenis redden die, tegen recht en billijkheid in, het kind van Carmella toegevallen is. De overleden kapitein heeft met uitzondering van eenige legaten zijn geheele vermogen aan zijne dochter vermaakt de dochter van den kapitein rust echter naast hare moeder op het kerkhof vau bet italiaansehe dorpje dat testament is niet geldig De kapitein bezat geen dochter meer." „En waarom zijt gij, in plaats van met omwegen, niet direct op uw doel afgegaan „Omdat Carmella Boccani en mijnheer von Hil- gersdorf, de beide eenige getuigen, niet meer in leven zijn." „Intusschen denkt gijdat er zich onder de nage laten papieren van mijnen echtgenoot nog geschriften zullen bevinden die in betrekking tot dit geheim staan?" Cadama aarzelde een oogenblik met een antwoord. Hij plukte aan zijn das en streek zich met de hand over den hals, alsof hem daar een onaangenaam gevoel pijnigde. Daarop antwoordde hij snel terwijl hij zich naar de weduwe voorover boog„Neen mevrouw dat geloof ik niet!" „Maar wat verwacht gij dan van mijne ondersteuning, wanneer ik u ia deze richting niet helpen kan vroeg mevrouw von Hilgersdorf, e8nigzins verwonderd. Cadama richtte zich hooger op. „Zijn er geeno bewijzen voorhanden", antwoordde hij met klemeen direct antwoord ontwijkende„dan moeten er op andere wijze gevonden worden!" Mevrouw von Hilgersdorf kromp verschrikt ineen. belang wordt bedreigd. Gaarne is hij bereidte onderzoeken, op welke wijze de belangen der oever-eigenaren het best worden gediend. Bij verlaging van het briefport zal hij ook vermin dering van het briefport naar de overzeesche gewesten trachten te bedingen, ofschoon de vrijgevigheid niet zoo ver moet leiden, dat de schatkist benadeeld wordt. Ten slotte komt hij op tegen de stelling, dat de verbetering onzer groote rivieren uitstel kan lijden. Zoodanig uitstel zou hij ten hoogste betreuren en hij doet uitkomen, dat de vermindering voor dit jaar slechts is eene verdeeling der uitgaven over meer jaren. Het hoofdstuk wordt aangenomen met 31 stemmen tegen 1 van den heer van Royen. Rij de behandeling der begrooting van koloniën antwoordt de minister op verschillende vragen van den heer Fransen van de Putte, dat de regeering na 1 Maart geene bijzondere berichten omtrent Atjeh ontving. Na voltooiing der samentrek king van troepen is de omvang der blokkade aanmerkelijk ver minderd wegens veranderde omstandigheden. Die samentrekking is thans volbracht op eene wijzewaarvan de gouverneur van Atjeh hegft getuigd, dat zij de verwachting heeft overtroffen. Tussehen dien afloop van gunstigen aard en de inkrimping der troepenmacht op Atjeh bestaat derhalve groot verband. De moeielijkheden der suiker-industrie ziet hij evenmin over het hoofd en zonder in voorspellingen te treden over de verwach tingen in het najaar, verwacht hij evenwel van het beleid en doorzicht der fabrikanten, dat zij aan toekomstige stormen het hoofd zullen bieden. Intusschen verzekert hijdat hij met be langstelling den toestand gadeslaat, te meer daar 's lands belang in hooge mate bij den bloei der javaansche nijverheid betrokken is. Nadrukkelijke verklaringen kan hij niet afleggen, evenmin als hij bepaalde wetsontwerpen kan toezeggen. Uver den inhoud van wetsontwerpen wenscht hij, overeenkomstig den wijzen raad van het hoofd van het Kabinet, zich niet uit te laten voordat zij zijn ingediend of de uitkomst der ingestelde on-, d.trzoekiugen bekend is. Met de gegevens zal bij bij het on derzoek zijn voordeel trachten te doen. Wat tot hulp der nijverheid moet worden gedaan hangt natuurlijk van de om standigheden af, waarbij de ziekte in het suikerriet ook als factor moet gelden, Na eene korte besprekingwaarbij de heer Fransen van de Putte o. a. wees op het geruststellende, dat geene tele grammen uit Afjeh ontvangen waren, wordt de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is vervolgens tot nadere bijeenroeping gescheiden Tweede Kauie De tekst van het door de regeering ingediend ontwerp tot herziening der wet op den kinderarbeid luidt: Inleidende bepalingen. Artikel 1. Onder arbeid verstaat deze wet elke werk zaamheid in of voor eenig bedrijf. Onder huishoudelijke diensten verstaat deze wet die werk zaamheden, welke in een huishouden, buiten eenig bedrijf, kunnen voorkomen. Huishoudelijke diensten door kinderen verricht in of voor hun bedrijf ten behoeve van hunne ouders of van hen bij wie zij inwonen worden niet als arbeid in den zin dezer wet aan gemerkt. I an den arbeid van kinderen. Art. 2. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren arbeid te doen verrichten. Ten opzichte van veldarbeid van kinderen boven tien jaren kan dit verbod teiken jare voor iedere gemeente, waar de be langen van den landöouw dit noodig makengedurende den oogsttijd voor ten hoogste zes weken worden geschorst door Gedeputeerde Staten op verzoek van den raad der gemeente Indien het door Ged. Staten genomen besluit tot schorsing door ons word vernietigd, herleeft i et verbod op den vierden dag. na de dagt.eekeniug van de Staatscourant, waarin ons besluit wordt openbaar gemaakt, of, indien de Staatscourant meer dan eene dagteekeniug draagtop den vierden dag na de eerste dier dagieekeningen. Art. 3. Het is verboden kinderen boven twaalf doeh beneden veertien jaren veldarbeid te doen verrichien. Art. 4. Het is verboden kinderen beneden veertien jaren laDger dan achtkinderen boven veertien doeh beneden zestien jaren langer dan tien uren daags te doen arbeiden. Het is verboden kinderen beneden veertien jaren na vier, kinderen boven veertien doch beneden zestien jaren na vijf uren arbeid denzeltden dag verder te doen arbeidenindien zij niet na genoemden arbeidstijd gedurende ten minste twee achtereen volgende uren geen arbeid hebben verricht. Het is verboden kinderen beneden zestien jaren gedurende de eerste drie uren van den namiddag veldarbeid te doen ver richten. Art. 5. Het is verboden den arb id van kinderen beneden zestien jaren vroeger te doen aanvangen of later te doen ein digen dan in het tijdvak van 1 April tot 30 September te 6 uur des morgens en te 8 uur des avondsin den overigen tijd van het jaar te 7 uur des morgens en te 7 uur des avonds. Art. 6. Het is verboden kinderen beneden zestien jaren op Zondag arbeid te doen verrichten. Bij kon. besluit van den 12 (Staatsblad No. 76) is vernietigd een besluit van den raad der gemeente Drunen van 7 Januari 1885 waarbij de heer E. C. Ofschoon zij slecht half den zin dezer woorden begreep, zoo voelde zij toch instinctief, dat bet een vreeselijk laaghartige voorslag moest zijndie de Italiaan van plan was haar te doen. Vóór zij intusschen een ant woord gereed had had Cadama opnieuw het woord genomen. „Laat mij u nader verklarenwat ik onder deze „andere wijze" versta Het staat nu eenmaal vast dat Lucia niet de dochter van den kapitein isdat zij daarom mijnen cliëntden studentzoo te zeggen zijn erfdeel ontstolen heeft. Nu wil het ongeluk dat de eenige getuigen die de waarheid van dit feit kunnen bezweren gestorven zijn wij zijn dus machteloos tegen over het onveranderlijkePer baccobij dezen toestand komt mijn geweten er niet tegen in opstand wanneer wij de gerechtigheid, om eiken prijs, door welke middelen dan ook in de hand werken. Gij hebt een minder elastisch geweten, mevrouw dan ik die door mijn ambt steeds met rooversmoordenaars en andere schurken moet omgaan ik zie er daarom van af, u verder in mijne plannen in te wijden. Dat, waarom ik u vraagis onschuldig genoegvertrouw mij eenige mijnentwege volkomen onschuldige, papieren toe, brieven of dergelijke met de handteekening van uwen echtgenooten ik maak mij sterk onder deze geschriften een document te ontdekken waardoor Lucia Boccani het niet meer wagen zalzich nog langer voor eene spruit van het geslacht Hackert Selchern uittegeven." De weduwe was opgestaaD. Hare wangen waren doodelijk bleekde kleine mond was vast gesloten zij beefde over al hare leden. Maar de wreede trek was nu nog meer te voorschijn getreden dan tevoren van Drunen benoemd is tot gemeente-ontvanger, op grond dat die benoeming geschied iszonder dat door burgemeester en wethouders eene aanbeveling van 2 personen ingediend was. Den 15 is bij herstemming te Jisp tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. Rot. Den 15 was de heer J. J. van Sluisdam te Dord recht voor f 384 900 laagste insehrijver voor het ma ken van 13 filtersmet bijbeboorende werkenten behoeve van de uitbreiding der drinkwaterleiding te Eotterdam. Hoogste inschrijver was de heer J. A. N. Lucas te Lage Zwaluwe voor f 485.000. kon. besluit van den 17 is als blijk van 's Konings goedkeuring en tevredenheid 1° de zilveren medalje niet een loffelijk getuigschriftingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855No, 64toegekend aan den kapitein en de stuurlieden van het stoom schip Ehein wegens moed beleid en zelfopoffering aan den dag gelegd bij de redding der opvarenden van het Nederl. stoomschip Maasdam dat den 24 October 1884 op zee in brand geraakte eD door de opvarenden moest worden verlaten en 2° de bronzen medalje met een loffelijk getuigschrift aan den hoornblazer L. Boel houwer van het 4e reg. inf. wegens het met levensge vaar redden van een drenkeling uit de Nieuwe Gracht te Haarlem den 7 FebruariA. Yissere te Zeven- oergen wegens hetzelfde van een kind uit de Zeven- bergsche haven den 24 JanuariA. D. J. Klobus te sG^avenhage, wegens hetzelfde van een kind uit het water achter de Ostadestraatden 16 Januari; B. Burger te Amsterdam, wegens hetzelfde van een kind uit een brandend perceel in de Jodenbreestraat den 13 Ja nuari G. Grootte Amsterdam wegens hetzelfde van een persoon uit een brandend perceel in de Joden breestraat den 13 Januari; H. Ph. Lever, te Amster dam wegens hetzelfde van een knaapje uit de Egelan- tiersgrucht den 23 Februari dezes jaars. Den 18 heelt ds J. J L. ten Kate zijn 25jarige evangeliebediening te Amsterdam herdacht. Op de le voorjaarsm irkt te Yelsen waren den 18 aangevoerd ruim 400 stuks vee. De prijzen waren hoog en de handel was levendig. Beste koeien golden f 2u0 a f 230, gelde vaarzen 90 a 120, kalfkoeien f 200. Den 18 zijn te B erik bij Venloo twee huizen met eenige beesten verbrand. In den trein die den 19 te 4 50 des namiddags van Amsterdam naar den Helder vertrekt is door den zadelmaker Assendorp in een eerste klasse wagen een zakje met f 300 gevonden. De vinder kreeg f 20 belooning. Den 19 ii de heer Tourniaire wiens zenuwge stel door bet overlijden zijner moeder zeer geschokt was, bij de opvoering in den stads schouwburg te Am sterdam van „Inkwartiering", plotseling krankzinnig geworden. In den avond van den 19 brandden te Eariug- carspel de boerenplaats van Groothuizen te Oudorp dio van C. Bos beide geheel af. Van dezen laatste verbrandde 12 runderen mede. Door den bisschop van Haarlem, ter zijde gestaan door den deken van Amsterdam en vele geestelijken is den 20 te Amsterdam ingewijd de nieuwe r. k. kerk, aan den heiligen Nicolaas gewijd nabij het kerkhof de Liefde, buiten de Eaambarrière. Eene commissie uit het dagelijkseb bestuur dier gemeente woonde de plech tigheid bij. - Yan de 8 den 20 te Amsterdam voor onderwijzer geëxamineerden zijn 6 geslaagd, te weten Jan Roeper, P. 8. Duinker en K. Eab te Teasel en C. G. Dekker, H Laan en A. Poen te Hoorn. De gemeenteraad te Zijpe beeft besloten in bet vervolg geene onderwijzeressen te benoemendan die welke zich willen verbinden minstens een jaar in be trekking' te blijven, indien buitengewone omstandighe den dit niet verhinderen. Het hoofdbestuur van het Ned. bond voor alge meen stemrecht heeft besloten Zondag 20 September a s., den dag vóór de opening der zitting van de Ka mers wederom eenen grooten optocht te 's Graven- hage te houden -T met het gemeentebestuur zal in over leg getreden worden, om dien optocht zoo ordelijk mo gelijk te doen plaats hebben. Tot pastoor te Spierdijk is benoemd da heer J. Karsten. en tussehen de wenkbrauwen vertoonde zich een diepe rimpeldie koele vastberadenheid te kennen gaf. „Het was goed van u gezien dat gij niet verder gingt in de uiteenzetting uwer plannenmijnheer Cadama", zeide zij scherp „ik vreesdat ik u niet zou hebben kuDnen volgen en Brutus Cassius zou te vergeefs bij mij gekomen zijn Heb de goedheid, met mij mede te gaanwij zullen de papiereu van mijnen echtgenoot doorzoeken." Toen mijnheer Guilo Cadama eenigen tijd later het huis van de generaalsvrouw verliet, bleef hij nog eenige oogenblikken in den gang staan om zich het parelende zweet van het voorhoofd te drogen. Zijne lippen en geheel zijn gezicht waren in eene sidderende beweging en zijn mond stiet nauw hoorbare klanken uitdie men voor het sissen eener slang had kunnen houden. Nu staan wij voor het eindenu zijn wij aan ons doel 1 Allen lieten zij zich vangen in het net van leugensdat ik uit duizende draden spon de student, de journalistmevrouw von Hilgersdorf en mijn kleine landsman in den Gothardtunnel allen allen 1 En allen, allen zullen zij te vergeefs hopen en wachten en zullen zich verbaasd de oogen uitwrijven wanneer op een gegeven oogenblik het geheele weefsel verscheurd zal worden, zooals ik het wil, zooals ik het bedoelde! Nu blijft je nog slechts mijne reddende hand, Lucia Boccani, wilt gij de eer van uwen tweeden vader en zijn vermogen redden en gij zult die band niet van u wijzen daarvan ben ik zeker 1" Signor Cadama snelde met vluggen tred de straat door. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2